Přeskočit na obsah

Nevzpomínáte si? Zapomínáte? Přijďte se poradit do lékárny, zda nejde o Alzheimera

Různé fáze poruch paměti, které můžou mozek postihnout, vedou k částečné nebo úplné ztrátě samostatnosti. Taková onemocnění znamenají vždy výrazné omezení nejen pro pacienta, ale i pro jeho blízké a okolí. Je proto důležitá jejich včasná diagnóza a pomoc nemocnému i jeho rodině.

Lékárníci z téměř 700 lékáren se v týdnu od 5. března zapojí do Evropského dne mozku svou kampaní „Nevzpomínám si, zapomínám…“. Pro své pacienty připravili již tradiční letáčky a také brožury o Alzheimerově chorobě, včetně jednoduchého úvodního testu, který si může každý provést doma sám nebo za pomoci svých příbuzných. "Česká lékárnická komora ve spolupráci s Českou alzheimerovskou společností školí své členy – lékárníky v tzv. garantovaném kurzu tak, aby byli schopni vést poradenství pro pacienty s Alzheimerovou chorobou nebo jejich blízké," představuje aktivitu stavovské organizace její prezident Lubomír Chudoba. Demence totiž vede vždy k částečné nebo úplné ztrátě samostatnosti a ovlivní život nejen pacientovi, ale také jeho nejbližším.

Nejnovějším garantovaným kurzem ČLnK jsou proškoleni lékárníci ze 70 lékáren, ve kterých mohou ti, kteří mají pochybnosti, zda jejich mozek stále pracuje správně, nebo ti, kteří si neví rady s péčí o osobu trpící Alzheimerovou chorobou, konzultovat s lékárníkem svou situaci nad rámec kampaně a po celý rok.

Seznam lékáren zapojených do kampaně naleznete zde.

Seznam lékáren poskytujících rozšířené konzultace o Alzheimerově chorobě naleznete zde.

Zdroj: ČLnK

Sdílejte článek

Doporučené

Praktičtí lékaři „jedou na hraně“

30. 11. 2021

Fungují na plné obrátky a začínají se přehřívat. I tak by šlo popsat současný stav v ordinacích praktických lékařů v České republice. Nová vlna…