Přeskočit na obsah

Po bombardování musela být v Sýrii uzavřena nemocnice podporovaná Lékaři bez hranic

Podle manažera nemocnice, jenž kontaktoval Lékaře bez hranic, je část nemocniční budovy zničena. Zdravotníci popsali, že první úder zasáhl čekárnu a druhý plochu před nemocnicí, přičemž zasáhl sanitku, která tam parkovala. Lékaři bez hranic tuto nemocnici podporují dodávkami léků a zdravotnických potřeb.

Útok se odehrál ve chvíli, kdy nemocnice přijímala zraněné z jiného leteckého úderu, konkrétně z bombardování hlavního městského tržiště. Podle manažera nemocnice zemřelo při útoku na trh jedenáct lidí. Při bombardování nemocnice pak přišlo o život dalších nejméně pět lidí včetně jednoho dítěte. Přinejmenším šest lidí bylo zraněno, mezi nimi tři zdravotníci.

zdravotnické zařízení stalo terčem útoku v době, kdy přijímalo a ošetřovalo raněné, je obzvláště hrozná a je to jasné porušení mezinárodního humanitárního práva,“ uvedl Luis Montiel, vedoucí mise Lékařů bez hranic v severní Sýrii.

Pondělní nálet je už druhým útokem v řadě na tuto nemocnici v uplynulých deseti dnech. Letecký úder z 21. ledna zasáhl prázdné místo před vchodem do nemocnice. Exploze ale vyrazila okna budovy a poškodila elektrické generátory. Nemocnice byla tři dny uzavřena.

Nyní je nemocnice Owdai (známá také jako nemocnice Al Ihsan) uzavřena opět a kdy bude moci znovu poskytovat lékařskou péči, není jasné. Útok se přitom odehrál v době, kdy je třeba navýšit poskytovanou lékařskou péči v oblasti kvůli masovému vysídlení Syřanů. Ti prchají před novým násilím na východě provincie Idlíb a severovýchodě Hamá. Desítky tisíc rodin uprchly na sever směrem k tureckým hranicím či do okolí západního Allepa. V mrazivém počasí žijí v přeplněných stanech nebo provizorních přístřešcích.

„Obyvatelé této oblasti zakoušejí nové utrpení a potřeba lékařské péče poroste. Ztráta nemocnice Owdai bude mít významný dopad na lidi, kteří jsou už nyní v nouzi,” dodal Luis Montiel. Nemocnice Owdai má k dispozici osmnáct lůžek a je jedinou veřejnou nemocnicí ve městě Sarakíb. Poskytuje lékařskou péči zhruba padesáti tisícům obyvatel oblasti. Před útokem měla pohotovost, ambulantní oddělení a zajišťovala všeobecnou a úrazovou chirurgii. Měsíčně její zaměstnanci poskytli v průměru 3 800 konzultací.

„I když mezinárodní humanitární právo útoky na nemocnice jasně zakazuje, v Sýrii jsou stále běžné, což vážně omezuje poskytování zdravotní péče,“ podotkl Montiel. V roce 2016 se stalo 32 zdravotnických zařízení podporovaných Lékaři bez hranic terčem 71 útoků. V roce 2015 se odehrálo 94 útoků na 63 nemocnic a klinik, které Lékaři bez hranic v Sýrii podporují.

Lékaři bez hranic provozují pět zdravotnických zařízení a tři mobilní kliniky v severní Sýrii. Zároveň spolupracují s pěti zdravotnickými zařízeními a dalších pět desítek jich podporují na dálku. A to v oblastech, kde nemohou být týmy Lékařů bez hranic přítomny osobně. V podporovaných zařízeních zaměstnanci Lékařů bez hranic nejsou přítomni. Lékaři bez hranic nepůsobí v Sýrii v oblastech kontrolovaných takzvaným Islámským státem, protože se od jeho vedení nepodařilo získat záruky bezpečnosti. Rovněž nemohou pracovat na územích kontrolovaných syrskou vládou, jelikož stále k tomu nedostali povolení. Aby si Lékaři bez hranic zachovali naprostou nezávislost, nepřijímají pro financování svých projektů v Sýrii peníze od žádné vlády.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené