Přeskočit na obsah

Praktičtí lékaři chtějí omezit zbytečné výdaje za laboratoře

Podle předsedy Sdružení praktických lékařů (SPL) MUDr. Petra Šonky bude tato novinka pro lékaře dobrovolná a začne platit od příštího roku. Cílem je ušetřit zbytečně vynakládané peníze, a ty pak použít na jinou péči o pacienta.

Myšlenka vznikla při jednání praktiků se zdravotními pojišťovnami.„Neustále jim rostou náklady na laboratorní vyšetření a hledají způsob, jak je omezit. V minulosti uvažovaly o tom, že by si praktický lékař služby od laboratoří nakupoval, což se ukázalo jako nemožné,“ uvedl MUDr. Šonka.

Praktici proto navrhli takzvané trojcestné žádanky. Lékař by místo dnešní papírové žádanky vyplnil elektronickou v počítači. Kopii by systém automaticky odeslal zdravotní pojišťovně, která za vyšetření bude platit. „Získala by snadnou kontrolu nad tím, zda není k úhradě požadováno více vyšetření, než lékař skutečně žádal,“ vysvětlil MUDr. Šonka.

Podle MUDr. Renaty Knorové, předsedkyně zdravotní sekce SZP ČR a zdravotní ředitelky České průmyslové zdravotní pojišťovny, by trojcestná žádanka přinesla velkou změnu. „Poprvé za existenci systému bychom mohli sledovat a vyhodnocovat, co konkrétněpraktický lékař poptává, kdy a v jakých objemech,“ zdůraznila.

Podle MUDr. Šonky by součástí systému měla být i virtuální kalkulačka. „Jak by lékař v žádance zaškrtával jednotlivé druhy vyšetření, vyskakovaly by ceny a jejich součet,“ nastínil. Lékař by tak získal větší motivaci se zamyslet, jestli o část laboratorního vyšetření nežádá nadbytečně.

Novinka by měla platit od roku 2019 a pro praktiky bude dobrovolná. Ti, kdo se připojí, by však podle MUDr. Šonky za to měli dostat výhodu nebo finanční bonus.

Pokud se systém bude v dalších letech dál rozvíjet, mohl by přinést praktické zlepšení i pacientům. Těm by například nemusel praktik odebírat krev, když jim ze stejného důvodu nedávno odebírali krev jinde. „Pokud bych měl přístup ke všem výsledkům laboratorních vyšetření svých pacientů, která si vyžádali jiní kolegové, věděl bych například, že vyšetření glykémie nebo cholesterolu v krvi pacient před 14 dny absolvoval. Pak bych ho nemusel indikovat,“ doplnil MUDr. Šonka.

Podle MUDr. Knorové by pojišťovny díky novince mohly ušetřit za zbytečné výkony.

O SPL ČR
SPL ČR je nezávislou dobrovolnou organizací, sdružující na profesním principu všeobecné praktické lékaře pro dospělé vykonávající praxi v ČR. Posláním sdružení je rozvoj všeobecného praktického lékařství jako oboru a primární péče jako základního článku zdravotního systému, dále zlepšování podmínek i kvality činnosti praktických lékařů, hájení jejich zájmů a podpora a pomoc při výkonu jejich povolání. V současné době má SPL 4800 členů (přibližně 90 % z celkového počtu praktických lékařů pro dospělé v ČR), což z něj činí vůbec největší dobrovolnou organizaci lékařů v ČR. Více na www.splcr.cz.

Zdroj: SPL ČR

Sdílejte článek

Doporučené