Přeskočit na obsah

Do všeobecného lékařství vstupuje holistický přístup

Akce nabídla velké množství odborných prezentací, bylo zasláno více než 1 000 abstrakt, celkově bylo po vystoupení hlavního řečníka a prekonferenci zorganizováno 92 workshopů, 48 sekcí s 270 ústními prezentacemi a vystaveno celkem 485 posterů. Hlavní město Polska se tak ve čtyřech zářijových dnech stalo hlavním městem Evropy praktických lékařů. V mezinárodním poradním výboru byl i zástupce naší republiky, docent Bohumil Seifert.

Jednotlivé workshopy byly organizovány podle zájmových skupin, jako například Hnutí Vasco de Gama pro mladé lékaře. Naši mladší kolegové prezentovali vznik, cíle a práci Mladých praktiků ČR, což je součást odborné Společnosti všeobecného lékařství JEP. Evropská Společnost primární péče pro gastroenterologii organizovala postgraduální jednodenní kurs se zaměřením na celoživotní vzdělávání především v této oblasti.

Součástí byla výměna zkušeností z preventivních programů a depistáží kolorektálního karcinomu v jednotlivých evropských státech. Snahou bylo zlepšení managementu gastroenterologických onemocnění v primární péči, zlepšování diagnostiky a terapie.

Část EURACT – European Academy of Teachers in General practice/Family Medicine – se věnovala vzdělávání mladých praktických lékařů napříč Evropou a také učitelům, kteří předávají své zkušenosti. Jednotlivé státy prezentovaly vlastní programy v této oblasti, myslím, že naše současné specializační vzdělávání bylo akceptováno a prokázalo svoji funkčnost pro doplňování terénu novými praktiky.

Ve většině sekcí se hovořilo o tvorbě standardů v této oblasti a o kvalitě práce, bezpečnosti pro pacienty, ale i pro poskytovatele zdravotní péče. V této sekci mě zaujalo tvrzení italského profesora, který se zmínil o holistickém pojetí našeho oboru, zahrnujícím celého pacienta se všemi jeho potřebami a systémem, ve kterém žije a pracuje: „Holistické myšlení bylo aplikováno v nejrůznějších úrovních zdravotní péče, ale rozhodující není aplikovat holismus, ale s holismem.“

Tyto myšlenky je třeba soustavně předávat studentům, ale i lékařům připravujícím se na budoucí kariéru všeobecných praktických lékařů. Pohled na nemocného musí být vždy komplexní.

Z hlavních referátů mě zaujala přednáška Mukeshe Chawla ze Světové banky v USA, který hovořil o ekonomické krizi, stárnoucí populaci a praxi v rodinném lékařství. Řečník je jedním z ředitelů této mocné světové organizace, se zdravotnictvím má velké zkušenosti, protože více než 20 let pracoval ve světové organizaci zabývající se výživou. Mimo jiné uvedl:

„Naše populace rychle stárne a v Evropě přináší problémy zvyšování nároků na zdraví, protože s vyšším věkovým průměrem stoupá i potřeba lékařské péče, především o chronicky nemocné lidi. Ti potřebují komplexní péči, čímž se opět dostáváme k holistickému pojetí. Běžná akutní péče o pacienta klade jiné nároky na práci zdravotníků a na zdroje než péče o dlouhodobě nemocného, starého člověka, který potřebuje soustavnou péči.

Prvořadým úkolem pro všeobecné praktické lékařství se stává udržet starého člověka zdravějšího ve srovnání s jinými skupinami pacientů, posunutí zranitelnosti a závislosti do pozdějších věkových kategorií, což bude ovlivňovat ekonomickou rovnováhu zdravotního sektoru. Tento vývoj postaví země a populaci před nové ekonomické problémy způsobené stárnutím populace. Na národní úrovni to povede ke snížení finančních vstupů, což paradoxně povede i ke snížení prostředků na udržení zdraví.“

Počty starých občanů se zvyšují a vytvářejí samostatnou skupinu populace, která je velmi ekonomicky determinovaná a zranitelná. Všeobecné lékařství se bude nutně s těmito měnícími se podmínkami transformovat a bude vytvářet jeden ze základních pilířů zdravotních systémů. Referátem Mukeshe Chawla byla vyjádřena podpora všeobecného lékařství jako základní složky zdravotní péče.

Konference byla velice pestrá a každý z účastníků si jistě mohl vybrat něco, co ho zajímá, co ho obohatí a rozšíří mu obzor. Při procházení nesčetných výstavek (bez farmaceutických firem) jsem narazil na knihu, kterou vydal v anglickém jazyce prezident organizačního vědeckého výboru konference prof. Adam Windak a jež byla určena pro učitele všeobecného lékařství a volně distribuována na konferenci. Jak je vidět, i v této oblasti publikací se náš obor dostává o něco kupředu, a lze se tedy opřít i o užitečnou příručku.

Příští evropská konference se bude konat v roce 2012 ve Vídni a pak už se budeme moci intenzivně připravovat na Světovou konferenci Wonca World, již přivítá naše hlavní město, Prahu, v červnu roku 2013.

autor: MUDr. Stanislav Konštacký, CSc.,
člen výboru Společnosti všeobecného lékařství

Medical Tribune

Zdroj: Medical Tribune

Doporučené