Přeskočit na obsah

Nemoci přenášené komáry ohrozí kvůli změnám klimatu miliardu nových lidí

V nejhorším scénáři by do roku 2080 mohla být nově vystavena přenosu viru z komára miliarda lidí. Zatímco riziko přenosu z komára tropického (Aedes aegypti) se pravděpodobně rozšíří, u komára tygrovaného (Aedes Albopictus) se pravděpodobně sníží riziko přenosu v tropech, protože se pro něj tropy stávají příliš horkými.

„Riziko nákazy z obou komárů se pro většinu Evropy významně zvýší, a to i v krátkodobém horizontu. Oproti tomu se pro komára tygrovaného očekává zhoršení klimatických podmínek, nejvíce nápadně v jihovýchodní Asii a západní Africe. V nejhorším scénáři hrozí v příštím století hrozí téměř miliardě lidí nové vystavení přenosu viru oběma zkoumanými druhy Aedes,“ uvádí autoři studie, kterou zveřejnil časopis PLOS Neglected Tropical Diseases.

Studie výskyt Aedes

Změna výskytu onemocnění přenášených komáry Aedes. Sadie J. Ryan Colin J. Carlson, a další. journals.plos.org

 

Vědci sledovali očekávané rostoucích teplot v různých regionech. Kromě Evropy hrozí rozšíření nákaz přenášených komáry i v severní Americe a východní Asii. „Oteplení o pár stupňů velmi usnadní komárům začít rozšiřovat dengue,“ řekl podle agentury Reuters. vedoucí studie Colin Carlson z univerzity v Georgetownu. Dodal, že v na mnoho lidí ve městech s vysokou hustotou obyvatelstva bude vystaveno těmto virům zcela poprvé, a to vyvolává obavy. „Populace, které se s těmito onemocněními předtím nikdy nesetkaly, si proti nim nevytvořily imunitu. Obáváme se proto, že až se tam tyto patogeny objeví poprvé, vzniknou mnohem rozsáhlejší epidemie,“ dodal Carlson.

 

Čtěte také:

 

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené