Unikátní monografie Scapular Fractures má hned několik prvenství
Na podzim loňského roku se česká a vlastně i světová literatura dočkala vůbec první monografie, ve které byla komplexně zpracována problematika zlomenin lopatky. Její autoři si tehdy mimo jiné přáli, aby se „do roka a do dne“ podařilo publikovat knihu i v anglické verzi. Toto své přání dokázali naplnit, a tak mohlo nakladatelství Maxdorf v září 2022 vydat unikátní publikaci Scapular Fractures, za jejímž vznikem stojí Jan Bartoníček, Ondřej Naňka a Michal Tuček z 1. lékařské fakulty UK a jako spoluautor a editor také Christopher Colton, emeritní profesor University of Nottingham ve Velké Británii.
„Musím přiznat, že se mi konečně po více než deseti letech, kdy skončila lopatková éra, tedy práce na knize, ulevilo. Zároveň mám radost, že jsme do úspěšného konce dotáhli i anglickou verzi,“ konstatuje hlavní autor prof. MUDr. Jan Bartoníček, DrSc., přednosta Kliniky ortopedie 1. LF UK a ÚVN Praha, který zároveň působí na Anatomickém ústavu 1. LF UK. „Když knihu držím v ruce, ty tři kilogramy, vždycky si říkám, zda jsme to trochu nepřepískli… Na druhé straně si ale uvědomuji, že jsme první, kteří něco takového dokázali, a že díky anglickému vydání nás nikdo jiný ve světě nepředběhne. Velkým potěšením je pro nás také pozitivní přijetí a hodnocení publikace od kolegů z Německa, Velké Británie nebo Spojených států,“ dodává.
Fakt, že se jedná o mimořádné dílo, potvrzuje i nedávné mezinárodní ocenění od Německé společnosti pro úrazovou chirurgii, která u příležitosti svého 100. výročí založení ocenila monografii Scapular Fractures a prof. Bartoníčka Stromeyer–Probstovou medailí. Ta je každoročně udělována autorům vynikající knižní publikace z oblasti traumatologie, publikované v německém, anglickém nebo francouzském jazyce. Vůbec poprvé medaile putovala do rukou jiných než německých či rakouských autorů a teprve podruhé byla odměněna kniha napsaná v angličtině.