Evropská komise oznámila plán EU pro kardiovaskulární zdraví
Dne 3. prosince 2024 ministři zdravotnictví EU-27 jednomyslně přijali závěry Rady o zlepšení kardiovaskulárního zdraví v EU, což znamená silný…
Dne 3. prosince 2024 ministři zdravotnictví EU-27 jednomyslně přijali závěry Rady o zlepšení kardiovaskulárního zdraví v EU, což znamená silný…
Hypertrofická kardiomyopatie patří mezi ta onemocnění, kde se toho v poslední době hodně děje, ať už jde o klasifikaci, diagnostiku, nebo organizaci…
Se zvýšeným cholesterolem se může potýkat až 70 procent české populace. I když velkou část případů hypercholesterolémie má na svědomí hlavně nezdravá…
Nové pokyny ESC pro hypertenzi zveřejněné na letošním kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) v Londýně doporučují intenzifikovat cílové…
Centrum pro Fabryho chorobu při II. interní klinice – klinice kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN se jako jediné v České republice stará o více…
V polovině června proběhl v prostorách švédské ambasády v Praze seminář zaměřený na sdílení zkušeností s implementací opatření na zlepšení…
Praktičtí lékaři jednají o zásadní změně preventivních prohlídek. Kromě toho ale závisejí výsledky primární péče o lidi se sdruženými riziky v…
Včasný záchyt pacientů s komplexním kardio-renálně-metabolickým syndromem představuje zásadní výzvu, kterou současný systém zdravotní péče ne vždy…
Český startup Aireen si připsal významný úspěch. Z digitálních snímků sítnice umí poznat druhou diagnózu, věkem podmíněnou makulární degeneraci. Má…
Srdeční selhání (SS) je spojeno s řadou komorbidit, jako je diabetes, metabolický syndrom, obezita, ale i anémie a sideropenie – deficit železa. Ten…
Hypertrofická kardiomyopatie je relativně časté onemocnění, které zkracuje délku života a zhoršuje jeho kvalitu. Více než jedna třetina pacientů má…
Počet nemocných se srdečním selháním stále roste, což klade zvýšené nároky na systém zdravotní péče. Za vzestupem prevalence stojí na jedné straně…
Kardiovaskulární (KV) onemocnění jsou v Česku stále dominantní příčinou morbidity a mortality. Tento neblahý trend ale začíná být tažen především…
V poslední době bylo referováno o spojitosti mezi apendicitidou a klozapinem. Nicméně tuto spojitost zkoumalo málo jiných studií, než jsou kazuistiky…
Celý svůj profesní život zasvětila doc. MUDr. Iva Holmerová, PhD. geriatrii, stáří, demencím a dlouhodobé péči. Celá léta usiluje o širší pohled na…
V dnešní době je klíčové nejen poskytovat kvalitní zdravotní péči, ale také vytvářet prostředí, ve kterém se zaměstnanci cítí podporováni,…
I přes rozvoj moderní terapie se v České republice kardiovaskulární onemocnění stále drží na špici příčin úmrtí. Jejich riziko lze přitom výrazně…
Karlovarský kraj významně zaostává v dostupnosti péče, a to téměř ve všech oborech. To se propisuje do zdravotního stavu lidí žijících v tomto…
Genomické testování je jedním z klíčových nástrojů personalizovaného managementu zhoubných nádorů. Příkladem onemocnění, v jehož léčbě se již plně…
V sousedství Fakultní nemocnice v Hradci Králové staví Univerzita Karlova nový kampus. Zástupci Univerzity Karlovy, vlády ČR, Královéhradeckého kraje…
Další ročník Dermatologického update, který každoročně přináší novinky v oboru dermatologie, se letos konal v pražském Centru Cubex 1. února 2023.…
Kongres americké RSNA (Radiological Society of North America) je každoroční přehlídkou klíčových inovací v oboru zobrazovacích technologií i…
Terapie CAR‑T využívá upravené vlastní T lymfocyty pacienta doplněné o chimérický antigenní receptor. Uplatňuje se u stále se rozšiřujícího spektra…
Léčba arteriální hypertenze je dlouhodobá a výběr konkrétních léků, respektive jejich kombinace, má zcela zásadní vliv nejenom na účinnost, ale také…
Železo má v lidském organismu nepostradatelnou funkci v mnoha biochemických pochodech. Sideropenie postihuje zejména orgány s vysokou energetickou…
Náklady na nejdražší léčbu rostou výrazně rychleji než na ostatní péči. Jen za přípravek Zolgensma VZP vydala od jeho uvedení na trh v roce 2020 více…
Stafylokoky patří v českých podmínkách k nejčastějším původcům infekcí, u řady pacientů mohou mít tato onemocnění velmi závažný až fatální průběh.…
AKTUALIZOVÁNO Případů černého kašle rapidně přibývá. K 10. březnu 2024 bylo do informačního systému infekčních nemocí (ISIN) nahlášeno už 2 273…
Výživa kriticky nemocných je předmětem mnoha nejasností, sporných momentů a velmi živé odborné debaty. Současným trendem je bolusově podávaná…
Na to, co znamená začlenění klinických farmaceutů do multidisciplinárních nemocničních týmů z pohledu lékaře a klinického farmaceuta, jsme se zeptali…
Evropa jde cestou odklonu farmaceuta od pouhého výdeje léčiv a logistiky jejich zásobování a volá po jeho zapojení do léčby konkrétního pacienta.…
O svůj elektronický pacientský souhrn žádají tisíce občanů. Většinou ale prakticky použitelné zdravotní údaje nedostanou. Probíhá i výměna…
Český pacient si eRecept v zahraničí vyzvedává, zahraniční pacienti v Česku mají smůlu. Čeští lékárníci se do projektu, který je pro ně dobrovolný,…
Český Národní systém pro ověřování pravosti léčiv (NSOL) funguje již pět let a jen za loňský rok v něm bylo provedeno 450 milionů operací. Do systému…
Dvě nové studie Institutu Pallium potvrzují, že děti s život ohrožující či omezující diagnózou, které využívají paliativní služby, častěji dožijí v…
Regionální nemocnice v ohrožení? Podle AČMN se ministerstvo zdravotnictví snaží centralizovat některé výkony bez jakýchkoli pravidel a bez zasvěcené…
Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka představil svou verzi návrhu důchodové reformy. Jednu z klíčových změn představuje rozšíření seznamu…
Maďarský firemní výzkum a vývoj v oblasti zdraví během posledních deseti let posílil na víc než dvojnásobek, polský na trojnásobek, zatímco v Česku…
Vedle paliativní péče pro dospělé, která zaznamenala v rámci českého zdravotního systému v posledních letech dynamický rozvoj, je nyní velká…
Dlouhá cesta ke správné diagnóze, nedostatečná informovanost o jednotlivých nemocech, náročné vyhledávání specializované péče, neodpovídající…
V anglickém jazyce rozlišujeme „patient pathway“ a „patient journey“. Zvláště zajímavým tématem s velkým potenciálem ke zlepšení je cesta pacienta v…
Otcem myšlenky založit ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze multioborové centrum robotické chirurgie je přednosta Urologické kliniky 3. LF UK a…
Unikátní multioborové chirurgické robotické centrum, které díky dotačnímu programu REACT-EU spustilo svůj provoz koncem minulého roku ve Fakultní…
Je důvodem současného přetížení dětských psychiatrů nárůst těžkých případů, nebo spíše chybějící mezičlánky zajišťující včasnou a odbornou péčí o…
Chronická myeloidní leukémie (CML) představuje první onkologické onemocnění, kde byla jako kauzální příčina identifikována konkrétní genetická…
Evropská komise (EK) nedávno schválila perorální přípravek omaveloxolon, který je indikován k terapii Friedreichovy ataxie, vzácného dědičného…
Sdružení ambulantních specialistů ČR se po premiérovi a vicepremiérech obrací i na poslance. Ambulantní specialisté považují situaci ve svém segmentu…
Tento přehledový článek 20 vědců z 15 odborných pracovišť ve čtyřech zemích (USA, Kanada, Švýcarsko a Itálie) představuje vybrané nové studie, jež…
Nedostatek personálu, tlak na větší efektivitu, ale i vývoj medicíny a požadavky na kvalitu. To je jen několik důvodů, proč se změnám na mapě…
Odhaduje se, že v roce 2025 se bude nadváha či obezita týkat až 2,7 miliardy dospělých, z nichž 177 milionů lidí s těžkou obezitou bude potřebovat…
Cílem zkoumání tříčlenného týmu amerických farmakologů (univerzitní pracoviště Glendale, AZ) bylo posoudit farmakologii, účinnost a bezpečnost…
Letošní 12. ročník Dermatologického update přinesl nová data týkající se moderních léků a terapeutických postupů u celé řady onemocnění. Poslechnout…
AKTUALIZOVÁNO 7. 3. 2024 Zločinecká skupina podle vyšetřování manipulovala zakázky na zdravotnickou techniku přinejmenším od roku 2022. Předem…
Cabergolin je agonista receptoru 2 pro dopamin používaný jako léčba první volby prolaktinomů.
„Ve věku nedožitých 73 let zemřela naše kolegyně a vážená osobnost České asociace sester, paní Bc. Anna Skalická,“ informovala o smutné události 13.…
Pacienti s onemocněním srdce budou moci dostávat personalizovanou léčbu přizpůsobenou jejich genetickým a zdravotním informacím. Inovativní projekt…
V rámci akutní kardiologie probíhá debata o institucionalizaci péče o nemocné se srdeční zástavou. Tato diskuse je ale dominantně založena na datech…
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vydal na základě závazného stanoviska Ministerstva zdravotnictví rozhodnutí o stálé úhradě léčivého přípravku…
Tacrolimus je nejčastější imunosupresivum používané po transplantaci, avšak může mít za následek mírnou až závažnou neurotoxicitu až u 32 procent…
„Moderní farmakoterapie je pro české hematologické pacienty dostupná, nejsme na tom hůře než západní Evropa. Samozřejmě výjimky by se našly.…
S léčbou poruch srdečního rytmu nově českým arytmologům pomáhá komerčně dostupný systém Affera. Na jeho vývoji a klinickém testování se od roku 2018…
Na programu letošního 15. ročníku PragueONCO konaného 24. ledna 2024 bylo i sympozium zaměřené na nové léčebné strategie u metastatického…
V rámci pravidelného webináře Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP zazněla 30. ledna 2024 přednáška MUDr. Jana Nováka, Ph.D., „Chronické žilní…
Znalost fyziologických procesů, ovládnutí doporučených postupů nebo osvojení si procedurální zručnosti je pro zdravotníky jen částečným zdrojem…
Přestože se do ČR daří zavádět revoluční techniky miniinvazivního operování, jakými jsou v poslední době například různé operace nohou, rukou a…
Gepiron hydrochlorid s prodlouženým uvolňováním (ER – extended release), perorální selektivní agonista serotoninového receptoru 1A určený k podání…
Postgraduální vzdělávání lékařů v České republice probíhá značně neefektivně. Mladí lékaři tráví mnoho času na stážích, které je nikam neposouvají,…
Omezené důkazy z kazuistik poukazují na to, že očkování proti koronavirové nemoci 2019 (covid‑19) může vzájemně působit na výsledky léčby…
Nastupoval jsem do nemocnice a psali jsme na psacích strojích. Všude hromady papírů, stohy kopíráků, úspěch byl, když byla někde kopírka. Pak přišly…
Podle pneumologů celoročně splňuje normy pro čistý vzduch pouze Šumava a okrajové hornaté části několika menších krajů jako Zlínského či…
Dnes jen obtížné slaďování osobního a pracovního života lékařů bylo jedním z hlavních témat uplynulého roku. Na to, jak se v realitě našeho…
Úroveň a organizace primární péče do velké míry rozhoduje o efektivitě celého zdravotnictví, a pokud tato péče funguje, přispívá k celkově dobrému…
Nekoncepční řešení, nejasné náklady, bez návaznosti na evropské nařízení a s vágním popisem dopadu do ochrany osobních údajů. Návrh novely zákona o…
Infekční endokarditida je velmi závažné onemocnění, jehož incidence stále mírně roste. Často je provázeno komplikacemi a i dnes se vyznačuje vysokou…
Firmy chtějí zdravé zaměstnance. Zapojit je víc do prevence zaměstnanců by mohlo pomoci snížit nemocnost a prodloužit roky prožité ve zdraví.
Navýšení platů a mezd, redukce maximálního množství přesčasových hodin a spousta příslibů v oblastech pracovních podmínek a specializačního…
„Akademická studie SENTIX měla jasný cíl a výstup pro klinickou praxi. Přinesli jsme první prospektivní data o bezpečnosti provádění biopsie…
Sdružení ambulantních specialistů ČR poslalo premiérovi a místopředsedům vlády otevřený dopis a žádá je o schůzku. Vláda prý podporuje jen nemocniční…
Největší česká zdravotní pojišťovna podpořila vznik 11 nových ordinací praktických dětských lékařů. Problém s jejich dostupností zůstává kritický.…
Dva vzkazy z diskuse o efektivitě na konferenci mladých lékařů Medidays: Špatná zpráva je, že se v horizontu nejbližších desetiletí výrazně zhorší…
Ambulance s malými úvazky, síť nemocnic, účast praktiků na pohotovostech. To jsou některá témata, která chce ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny…
„Katastrofa“ v podobě nastavení úhradové vyhlášky na rok 2024 pro většinu odborností ambulantní interny se podle člena výboru České internistické…
Internisté na 30. sjezdu České internistické společnosti ČLS JEP (ČIS) probírali nejen celou řadu ryze medicínských, ale také politických témat. V…
Naše schopnost poskytovat moderní, kvalitní a dostupnou zdravotní péči je závislá na dobré organizaci a ekonomickém zajištění našeho zdravotnictví.…
„V patnácti letech je člověk puberťák, naše konference už ale dávno dospěla. PragueONCO každý rok nabízí bohatý odborný program s účastí významných…
Koncem roku 2024 by měla být dostupná data ze všech velkých součástí Národního zdravotnického informačního systému. ÚZIS má strategii zveřejňování…
Dospělí chodí na preventivní prohlídky u praktického lékaře častěji než před deseti lety, u dětí je ale trend opačný.
Péče o pacienty s akutním infarktem myokardu je v České republice na špičkové úrovni. „V akutní péči pravděpodobně nemáme moc prostor se zlepšovat,“…
Průzkum potvrdil, že studenti medicíny pocházejí z nadprůměrného sociálně ekonomického prostředí. Více než dvě třetiny rodičů mají vysokoškolské…
„Nesystémový politický krok, který nic neřeší.“ Zástupci zaměstnavatelů ve zdravotnictví a soukromých lékařů vyjádřili na jednání s ministrem…
Jak se dají aplikovat principy iniciativy Choosing Wisely v urgentní medicíně a angiologii? Je to vůbec možné? A jak je iniciativa kompatibilní se…
V neziskové organizaci Průvodce pacienta vznikl projekt, který posuzoval farmakoterapii pacientů s roztroušenou sklerózou z hlediska její účelnosti a…
Abnormality elektrokardiogramu (EKG) byly hodnoceny jako markery statického rizika náhlé srdeční smrti (SCD), ale potenciální význam dynamické…
V dnešní Poradně připomínáme poskytovatelům nezbytnost používání dokladu VZP-06/2009 Poukaz na vyšetření/ošetření a upozorňujeme na nejčastější chyby…
Bonmot, že síť nemocnic akutní péče odpovídá době, kdy se nemocní převáželi koňským povozem, se v diskusi o českém zdravotnictví opakuje už po léta.…
Do deseti let hrozí českému zdravotnictví kritický nedostatek nelékařského zdravotnického personálu. Zejména všeobecných sester, ale také…
Dva významné projekty, které mají potenciál zřetelně posunout českou onkologii, byly oficiálně zahájeny v Masarykově onkologickém ústavu v Brně.…
Základní diferenciální diagnostika anémií vychází z běžné anamnézy, klinického vyšetření a několika laboratorních parametrů. Následující text na toto…
Arteriální hypertenze má samozřejmě zásadní vliv na kardiovaskulární morbiditu a mortalitu. Již o něco méně ji ale jak odborná, tak i široká…
Switch mezi biologickým a biosimilárním přípravkem nepřináší rizika Odborníci z amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) provedli…
Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) EMA doporučil pozastavení registrací několika generických léčivých přípravků testovaných společností…
Zdravotní pojišťovny předložily své zdravotně pojistné plány na letošní rok. Vyplývá z nich, že oborové pojišťovny budou v minusu o deset miliard a…
„Elektronizace musí být v souznění s lékaři, ambulancemi, odbornými společnostmi a různými pracovními postupy poskytovatelů. To není jednoduché,“…
V rámci kampaně Choosing Wisely se zástupci napříč medicínskými obory zabývají racionalizací volby diagnostických a terapeutických postupů. I v…
Lékaři se často obávají, zda nezapomněli udělat všechna potřebná vyšetření. Méně si však lámou hlavu s tím, zda nějaké vyšetření neudělali zbytečně.…
O problému stárnutí praktických lékařů a dětských praktiků se mluví roky. Nejsou to ale zdaleka jen tyto dvě odbornosti, které mají problém s…
Již od roku 1990 pomáhá Spolek psoriatiků a atopických ekzematiků (SPAE) zlepšovat péči o pacienty a prosazovat jejich práva, potřeby a zájmy.…
Mohou být úspěšné české screeningové programy ještě úspěšnější? Řídící rady jednotlivých programů navrhují dílčí změny. Zavádí se například externí…
V rezervačním online systému bude přehledně vidět, jaké jsou na screeningových pracovištích objednací termíny. Systém bude moci také posílat…
„Pokud srovnáváme léčebné možnosti u karcinomu prsu v České republice a jiných zemích střední a východní Evropy, jsme na tom velmi dobře, a…
Nový výzkum iniciativy Netlum, podle něhož zdravotně-sociální systém v ČR tlumí chování lidí s mentálním postižením psychotropní medikací, vyvolal…
Nedostupnost dětské primární péče se bude ještě zhoršovat, varuje nad čísly z Národního zdravotnického informačního systému ředitel ÚZIS Ladislav…
Nadměrná konzumace soli se stala jedním z témat 30. kongresu České internistické společnosti ČLS JEP. Jak ovlivňuje nadměrné solení prevalenci…
Konec roku je tradičně příležitostí k bilancování, proto jsme se lékařů a sester, zdravotních pojišťoven, nemocnic, farmaceutických firem i expertů…
Cenu ministra zdravotnictví za rozvoj dobrovolnictví ve zdravotnictví získala letos Fakultní nemocnice Plzeň.
V odborné veřejnosti zaznívá názor, že kdyby bylo v pregraduální výuce všeobecné praktické lékařství a praktické dětské lékařství a specificky…
V Česku se dlouhodobě nedaří zvýšit proočkovanost dospělých podle odborných doporučení. Očkování proti chřipce v ČR mívá v sezóně méně než 25 procent…
Vláda posílá do parlamentu návrh novely zákona o zdravotních službách, který přesouvá povinnost zajištění pohotovostních služeb z krajů na zdravotní…
Právní rámec pro základní infrastrukturu elektronizace zdravotnictví s definicí role a odpovědnosti subjektů v systému elektronického zdravotnictví…
Evakuace pacientů, provoz bez dodávek energií a mobilního signálu, bez vody z vodovodu. Zaměstnanci nemohli domů, jiní se nemohli dostat do práce.…
Primární péče naráží na nedostatečné personální kapacity téměř plošně. Zdá se ale, že v péči o dospělé pacienty je situace výrazně příznivější než u…
Mnozí chroničtí pacienti s obezitou, prediabetem, diabetem, kardiovaskulárními a dalšími chorobami by mohli profitovat z péče nutričních terapeutů,…
Při diskusích o nutných změnách českého zdravotnictví se protínají různé, leckdy protichůdné názory. Na nutnosti digitalizace se ale shodnou snad…
Vzniká návrh, který má stanovit jednotné minimální odměny lékařů a ostatních zdravotníků ve všech nemocnicích, jak v těch, které odměňují podle…
Z provádění klinických studií profitují zdravotničtí profesionálové, pacienti i celý systém. Česko je v tomto ohledu pod svým potenciálem. Proto se…
Nemocnice s přispěním evropských fondů i peněz od státu, krajů či měst vybudovaly v uplynulých desetiletích řadu nových kapacit, zmodernizovaly…
Následující dvě dekády nebudou pro české zdravotnictví snadné. Do 15 až 20let se více než zdvojnásobí počet seniorůve věku 80 let a starších, kteří…
Výpověďmi z přesčasové práce k 1. prosinci 2023 dosáhli nemocniční lékaři a lékařky toho, že jim nebyly od ledna 2024 zvýšeny přesčasy na dvojnásobek…
Primární péče o děti není dobře dostupná a řešení se nerýsují. Zatímco nemocniční pediatři navrhují, aby se od soukromých pediatrů vymáhala povinnost…
Ministerstva zdravotnictví a práce a sociálních věcí v lednu přislíbila podporu dětským skupinám v nemocnicích. Podle průzkumu Rodičovství v medicíně…
Získat bonifikace bude v roce 2025 pro ambulantního specialistu klíčové, říká analytička.
Znovu se diskutuje zásilkový výdej léků na předpis, a to tak, že si pacient objedná vyzvednutí léku na recept na webu lékárny a ta mu ho…
V Semilech se snaží přenést do Česka tu nejlepší praxi v rehabilitaci pro pacienty s poruchami vědomí. Pomáhat by mohli pacientům se somnolencí i v…
V první velké studii svého druhu bylo zjištěno, že tetování zvyšuje riziko vzniku maligního lymfomu asi o 20 % ve srovnání s jedinci bez tetování.…
Minulý týden na pražské Letenské pláni proběhla akce s názvem Tvoje ruce, jejich šance. Při ní 179 účastníků resuscitovalo 141 resuscitačních figurín…
Již devátý ročník tradiční zdravotnicko-legislativní konference Zdravotnictví 2025 přinesl obsáhlé diskuse o současném i budoucím stavu zdravotnictví…
Základní premisa prevence nemocí spojených s kouřením tabáku je jasná: nikdo by v ideálním případě neměl užívat žádné tabákové či nikotinové výrobky.…
Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…
Na roli nutričních terapeutů v systému zdravotní péče a jejich financování ze zdravotního pojištění jsme se zeptali výkonného ředitele EUC Klinik…
V posledních týdnech došlo k výrazné eskalaci napětí mezi Ministerstvem zdravotnictví a Českou lékařskou komorou (ČLK), resp. zdravotnickými odbory.…
Migréna je jednou z diagnóz, které mají na svědomí nejvíce let ztracených nemocí. Cílená léčba protilátkami proti CGRP je účinná a v České republice…
Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.
Základní zákon o veřejném zdravotním pojištění by mohl být od roku 2026 jako nový. V rozsáhlém návrhu novelizace sklízejí kritiku připomínkových míst…
Ministerstvo zdravotnictví navrhuje, aby lidé, kteří se starají o své zdraví, měli nárok na bonus od zdravotní pojišťovny, například podle slov…
Unikátní kurs seznámí lékaře s tím, jak přizpůsobit léčbu s ohledem na klimatickou změnu. Ta na české pacienty dopadá mimo jiné častějšími vlnami…
Klíčovým personálním aspektem zdravotnické skupiny EUC a. s. s důrazem na význam ambulantních služeb, které poskytujeme, je péče o naše zaměstnance.…
Sladit práci a rodinu, jste-li zdravotníkem, může být nadlidský úkol. Jak rodičovství a zejména pak péče o malé děti hýbe profesními preferencemi…
Ve valné většině okresů České republiky očkuje v aktuální sezóně proti covidu víc než polovina tamních praktických lékařů.
Ad Fórum: Jak zachovat potenciál e‑cigaret pro harm reduction?
Na poslední chvíli přesvědčilo ministerstvo zdravotnictví zástupce ambulantních specialistů, že úhrady za péči v roce 2025 nejsou hrozba, kvůli které…
Hospodářská komora kritizuje, že politici nepřicházejí s potřebnými změnami ve zdravotnictví. Novou pojistku, kvůli které dnes nemůže ministr…
Na odborné konferenci Zdravotnictví 2025 se v rámci diskusního panelu zaměřeného na ekonomiku a financování zdravotnictví odborníci jednohlasně…
Ve svých datových schránkách našli praktičtí lékaři údaje, jak si stojí v porovnání s ostatními co do účasti registrovaných pacientů na onkologickém…
Ministerstvo zdravotnictví zahajuje očkovací sezónu 2024/2025 s cílem zvýšit proočkovanost nejen v běžné populaci, ale také mezi zdravotníky a…
Ministerstvo zdravotnictví představilo návrh novely zákona o specifických zdravotních službách, který prošel meziresortním připomínkovým řízením a…
Už jen podpis prezidenta chybí na novele zákona o zdravotních službách, která mimo jiné zavádí jasnou definici telemedicínských zdravotních služeb a…
V této Poradně se věnujeme nejen právním předpisům, které upravují vyúčtování cestovních nákladů, ale také praktickým aspektům podávání žádostí a…
AKTUALIZOVÁNO Jednání o systémových změnách v oblasti pracovních podmínek, vzdělávání a odměňování zdravotnických pracovníků pokračují. Nejspornějším…
Dnešní poradna se věnuje tématu kódování diagnóz v klasifikačním systému DRG, jaké zásady se musí dodržovat pro jeho správnost a upozorňuje na…
Prestižní konference pro managementy zdravotnických zařízení Kvalita – Bezpečnost – Efektivita 2024 se po několika letech vrací. Uskuteční se v…
Pokud jde o návštěvnost preventivních prohlídek u praktického lékaře, je na tom Plzeňský kraj nejhůře z celé ČR. Naopak má nejnižší počet obézních,…
Proč se v případě úhrady vakcín neosvědčil princip nejméně ekonomicky náročné varianty? A jak by se měl v blízké budoucnosti změnit proces vstupu…
Nad rámec dohod z dohodovacího řízení by měl ministr zdravotnictví úhradovou vyhláškou rozdělovat jen tolik peněz na péči, kolik jich zdravotní…
Ve veřejném prostoru se v poslední době vyskytuje celá řada nepřesných a zavádějících informací o bonifikacích lékáren v oblastech ohrožených…
Prezident Petr Pavel uspořádal kulatý stůl na téma dostupnosti péče praktických lékařů a praktických dětských lékařů v regionech. Na začátku ledna…
Sjezd Sdružení ambulantních specialistů ČR plně podpořil dohodu, kterou vedení sdružení uzavřelo s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem a…
Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že zdravotní pojišťovny budou další část akutní lůžkové péče hradit od příštího roku ve všech nemocnicích stejně…
Součástí debaty o stanovení výše úhrad za zdravotní služby se mají nově stát informace o reálném vývoji nákladů nemocnic, o využití lůžkového fondu…
V případě lebrikizumabu jsou již v době jeho schválení k dispozici údaje o tříleté účinnosti a bezpečnosti, což je důležité pro rozhodovací proces…
Informace o tom, že dosahuje v pokrytí pacientů screeningem chabých výsledků, lékaře přiměje ke zlepšení, věří docent Bohumil Seifert, vědecký…
Ministerstvo zdravotnictví zavádí nový nástroj Očkoreport, který má zjednodušit přístup k informacím o očkování a usnadnit život pacientů i práci…
Jednání zdravotních pojišťoven s nemocnicemi o struktuře lůžkové péče od roku 2025 pokračují. Dohoda byla uzavřena v Nemocnici Kadaň. V mnoha…
VZP v poslední době zjišťuje nesprávný postup ze strany ošetřujících lékařů, kteří neodůvodněně indikují přepravu pacientů v neodkladném režimu,…
Pacienti s migrénou se ve složitém systému českého zdravotnictví často ztrácejí a mnohým trvá neúměrně dlouho, než se dostanou k adekvátní terapii. K…
Průběžné výsledky projektu EQUANU (Equality in societal and professional recognition of nurses) ukazují, že více než polovina sester v České…
Návrh změn zákona o zdravotním pojištění umožní lépe motivovat pojištěnce, aby chodili na preventivní prohlídky. Souběžně by se měly preventivní…
Všeobecná zdravotní pojišťovna už má s prvními nemocnicemi domluveny rámcové smlouvy na roky 2025 až 2030. Nemocnice, které se s VZP nedohodnou na…
V České republice žije kolem půl milionu osob se zkušeností s onkologickým onemocněním. Postarat se o ně je nad síly onkologických pracovišť. Tito…
Kraj s největším podílem obyvatel s kardiovaskulárním onemocněním a zároveň kraj, kde víc lidí než jinde chodí na preventivní prohlídky –…
Současné podoby dohodovacího řízení a vydávání úhradové vyhlášky mají všichni plné zuby, všichni důležití účastníci chápou, že je potřeba udělat…
Lékárnická komora varuje před masivním úbytkem lékáren na venkově v důsledku zúžení počtu oblastí, v nichž lze čerpat finanční bonifikaci. Prezident…
Rezidenční místa dostaly letos zčásti místo PLDD nemocnice. Chystá se změna, která bude preferovat primární péči, zvláště pak v lokalitách s nejhorší…
Memorandum, které zastavilo protesty ambulantních specialistů, nijak nepomůže ordinacím, které nejsou otevřené každý den nebo které mají stop stav…
Od sdružených čili týmových praxí všeobecných praktiků a praktiků pro děti a dorost se očekává posílení dostupnosti primární péče. Mají i další…
Antagonista CGRP rimegepant je indikován k akutní léčbě migrény s aurou nebo bez aury u dospělých a k preventivní léčbě epizodické migrény u…
Ministerstvo zdravotnictví protestujícím ambulancím vzkazuje: Letošní úhradová vyhláška je sice přísná, ale dívejme se na růst úhrad v delším…
Nebude‑li do 31. října na stole návrh na sjednocení odměňování ve zdravotnictví, který by odpovídal představám lékařských a zdravotnických odborů,…
Interleukin 17 (IL‑17) představuje významný léčebný cíl u některých závažných chronických zánětlivých onemocnění. Prostor pro reálné využití tohoto…
Kvůli výpadkům se Německo rozhodlo nahromadit ve svých skladech půlroční zásoby léků. Pro dostupnost léků v okolních zemích v příštích měsících je to…
Žádná z pohlavních nemocí nebyla dosud vymýcena. Naši odborníci potvrzují celosvětový trend nárůstu infekčních pohlavně přenosných chorob v populaci.…
„V edukaci praktických lékařů a odborných specialistů musí hrát hlavní roli odborná společnost,“ říká MUDr. Tom Philipp, Ph.D., MBA, poslanec,…
Od 1. června je účinná dlouho očekávaná novela zákona o léčivech, která by podle Ministerstva zdravotnictví měla výrazně zvýšit ochranu pacientů před…
Nechte pacientům bezplatnou variantu zubních výplní i po konci amalgámu, žádají stomatologové, ale i zaměstnavatelé a ministerstvo průmyslu.
Sněmovní výbor pro zdravotnictví požádal svým usnesením vládu, aby zajistila finanční prostředky na navýšení kapacit oboru všeobecného…
Aktualizovaný Motivační program VZP PLUS zaměřený na zvýšení dostupnosti zdravotní péče, zlepšení její kvality a organizace a na prevenci spustila…
„Když není studie pro dětskou populaci, není registrace a léku není v běžném režimu stanovena cena a úhrada. Na to narážíme denně,“ říká prof. MUDr.…
V 16týdenních až 24týdenních studiích fáze II u pacientů s fibrózou jater ve stadiu 1 až 3 nebo s cirhózou jater zlepšil efruxifermin jaterní fibrózu…
Vzhledem k tomu, že virus opičích neštovic nadále představuje hrozbu pro celosvětové zdraví, spolupracují výzkumní pracovníci financovaní EU na…
Většina plnoúvazkových ambulancí už podmínky pro extra bonifikaci nad rámec úhradové vyhlášky plní, uvádí Zorjan Jojko, předseda Sdružení…
Sjezd České lékařské komory jako její nejvyšší orgán odsouhlasil vyhlášení dlouhodobé kampaně na záchranu ambulantní specializované péče v…
Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj navýšilo finanční prostředky pro podporu akutní a specializované lůžkové…
V předminulé Poradně jsme se věnovali tomu, jak by měla vypadat správná indikace ze strany lékařů při přepravě pacientů v režimu tzv. neodkladné péče…
Podle výsledků studie fáze IIIa SCALE KIDS, prezentovaných na letošním kongresu EASD v Madridu a simultánně publikovaných v časopise NEJM, je…
Méně než osm vyšetření na PET/CT za den? S tím se musí něco udělat, plánuje ministerstvo zdravotnictví a chystá ekonomické motivace.
Jednou z prací, které byly na letošním zasedání ASCO prezentovány v prestižní sekci late‑breaking sdělení, je studie ASC4FIRST. Jejím hlavním závěrem…
Nová legislativa přinese nárůst odpovědnosti a povinností pro mnoho organizací. Návrh novely zákona o kybernetické bezpečnosti schválila 17. 7. vláda…
4. průběžná analýza studie PEARL prezentovaná na 10. kongresu Evropské neurologické asociace (EAN) v Helsinkách
Společnost FONS JK Group, majitel české IT společnosti STAPRO, uzavřela smlouvu o spolupráci s investiční společností Moondust Ventures. Předmětem…
Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) varuje, že novela zákona o léčivech, která zavádí povinnost dodavatelů zajistit dodatečnou dvouměsíční…
Lze zpřístupnit nejlepší zdravotní péči skutečně všem v Evropě? Pomůže nám (nejen) s tím umělá inteligence? Kudy vedou cesty k rozvoji investic do…
Lékařské odbory (LOK-SČL) na svém sněmu vyzvaly lékaře i ostatní nemocniční zdravotníky k „připravenosti zopakovat protestní akci“ z podzimu loňského…
Použití adrenalinu během KPR při mimonemocniční srdeční zástavě (OHCA) je zatíženo určitou kontroverzí.
Klíčem k efektivnímu fungování českého zdravotního systému je posílení primární péče. Co navrhuje AČMN ve své koncepci, by naopak znamenalo její…
V českých nemocnicích se už nyní testuje a využívá množství technologií s umělou inteligencí. Některé zdravotnické prostředky už získaly certifikaci,…
Vláda schválila novelu zákona o nelékařských zdravotnických povoláních, která umožní studentům vybraných zdravotnických oborů dřívější nástup do…
Doporučení k omezení používání fluorochinolonů z roku 2019 není zcela respektováno, píše SÚKL ve svém informačním dopisu pro zdravotníky.
V České republice je pro stomatology zásadní mít platné Osvědčení o celoživotním vzdělávání. Tato poradna vysvětluje, jak toto osvědčení ovlivňuje…
Rozdělování úhrad za zdravotní služby by mělo už v příštím roce proběhnout jinak, než bylo zvykem. Účastníci dohodovacího řízení se mají bavit nejen…
Slova o tom, že je primární péče priorita, se podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky nepromítla do návrhu úhradové vyhlášky. Praktici…
Dospělí s myelodysplastickými syndromy (MDS) s nižším rizikem jsou často závislí na transfuzích červených krvinek, přičemž pouze menšina z nich má…
Více než 2 miliony korun poputují do modernizace přístrojového vybavení na pracovišti centra pro screening kolorektálního karcinomu IV. interní…
Specializovaný výcvik praktických lékařů pro děti a dorost nově bude moci probíhat po základním kmeni přímo v ambulancích. Zatímco zástupci primární…
Jak jsou na tom české děti a dospívající s duševním zdravím a jaká je situace u našich sousedů v Polsku a na Slovensku? Jak jsou připraveny naše…
Čtyřčlenný tým amerických odborníků (pracoviště Rochester, NY a Baltimore, MD) popisuje valiltramiprosat jako novou malou molekulu s potenciálem…
Minulý týden byla představena data ze zprávy Patients W.A.I.T. Indicator (WAIT report), kterou připravila Evropská federace farmaceutických…
Velké kontroverze vyvolal návrh, aby lidé, kteří sami sebe zraní při protiprávním jednání, museli zdravotní pojišťovně vrátit peníze za léčbu.…
V čem se liší ošetřovatelství v psychiatrii od ošetřovatelství v somatických oborech? Jak se narůstající kompetence sester promítly do jejich…
V pořadí třetí kulatý stůl ze série krajských diskusních setkání zabývajících se zlepšením péče o pacienty s kardiovaskulárními chorobami se konal v…
Mutace v genu KRAS, které jsou přítomny téměř u 90 procent karcinomů slinivky břišní, mohou zmírnit jakýkoli přínos látek cílených na EGFR. Výsledky…
Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…
Co nového přinášejí guidelines Evropské kardiologické společnosti (ESC) v oblasti protidestičkové léčby u akutního koronárního syndromu? Mění se v…
Od 1. ledna 2025 vstupuje v účinnost novela zákona o cenách, která přináší úpravy v oblasti cenové regulace zdravotnických prostředků. Ačkoli novela…
Zdravotnictví potřebuje změny, chybí ale odvaha, zaznělo na konferenci Efektivní nemocnice 2024 od odborníků i od politiků z různých stran.
Nové nástroje proti dopadům výpadků v dodávkách léčiv podle ředitele SÚKL Tomáše Boráně zásadně zlepšují situaci. Při podezření na výpadek může lékař…
Podle průzkumu České asociace pojišťoven a Hospodářské komory, které prosazují navýšení soukromých zdrojů na financování zdravotnictví, by si 44…
Na zářijovém kongresu EADV v Amsterdamu byly představeny slibné výsledky čtyřletého sledování bimekizumabu u pacientů se středně těžkou až těžkou…
„Není možné již třetím rokem ignorovat inflaci a řadit ambulantní specialisty na druhou kolej.“ Sdružení ambulantních specialistů volá lékaře do…
Koncem září se budou moci medici již počtvrté hlásit do projektu Šumavský doktor. „Tento program je zaměřen na studenty vyšších ročníků medicíny na 3…
Úhradová vyhláška je složitá a pro většinu lékařů těžko aplikovatelná v praxi, říká Mgr. Bianka Janiga Tóthová, konzultantka ze společnosti Info pro…
Prof. MUDr. Pavel Mohr, Ph.D., je primářem kliniky a náměstkem pro léčebnou péči a klinický výzkum Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ). V…
Vědcům z Ústavu přístrojové techniky AV ČR ve spolupráci s Ústavem experimentální botaniky AV ČR se díky revoluční metodě podařilo to, o co se…
„Mým cílem je charakterizovat tumor infiltrující imunitní buňky a vylučované faktory, jež se mohou podílet na regulaci růstu nebo na spontánní…
MUDr. Mgr. Ing. Dalimil Chocholáč, Ph.D., MBA, LL.M., lékař a právník, který působí jako manažer úseku strategického rozvoje produktů Stapro, má…
Takřka půl roku od podpisu dohody, která ukončila loňský protest lékařů, přikládají odbory opět pod kotel. Jediným splněným bodem je prý ten, kterým…
Systematický přehled a metaanalýza hodnotily deukravacitinib, perorální selektivní alosterický inhibitor tyrosinkinázy 2, jako léčbu volby u středně…
Evropská léková agentura neprodlouží registraci léku pro pacienty s Duchenneovou svalovou dystrofií. V uplynulých deseti letech byl přitom ataluren v…
Podle nové studie děti, u nichž byl nedávno diagnostikován diabetes 1. typu, potřebují méně dodávaného inzulinu k udržení glykémie v normálním…
Umělá inteligence (AI) se stále více objevuje v médiích jako potenciálně revoluční technologie a oblast zdravotnictví bude pravděpodobně jednou z…
Přes veškerý pokrok v onkologii solidních nádorů zůstávají malignity, u nichž se prognóza pacientů nelepší. Mezi ně bezpochyby patří karcinom…
Transformace akutní lůžkové péče zatím neprobíhá tak, jak by si VZP představovala, uvedl předseda správní rady VZP Tom Philipp. Jednání o změnách v…
Lékárenská síť Dr. Max posílí své aktivity v oblasti prevence diabetu. V prvním čtvrtletí příštího roku „rozjede“ v rámci nového projektu DiaTour…
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) na žádost francouzské lékové agentury zahájila počátkem října přezkum léčiv obsahujících finasterid a…
Vláda zařadila farmaceutický průmysl mezi strategická odvětví. Cílem je posílení soběstačnosti Česka a Evropské unie ve výrobě léčiv a léčivých látek…
Nedávno byla v časopise Journal of Cosmetic Dermatology publikována studie, která jako první odhalila kovariátově upravené účinky nových terapií…
Devět vědkyní a vědců získalo mimořádnou cenu u příležitosti 10. výročí založení AZV ČR. Vybraní byli ti, kteří za celou dobu existence agentury…
Aktuální data VZP ukazují, že klienti této největší zdravotní pojišťovny mění přístup ke svému zdraví. Účast na preventivních prohlídkách a…
O onemocněních asociovaných s lidskými papilomaviry (HPV, human papillomavirus) se dlouho hovořilo jako o ženském tématu a i komunikační strategie…
Český startup Aireen si připsal významný úspěch. Z digitálních snímků sítnice umí poznat druhou diagnózu, věkem podmíněnou makulární degeneraci. Má…
Kapacity kardiologické péče v Jihomoravském kraji jsou relativně dobré, někteří specialisté si ale drží nekomplikované pacienty.
Chronická zánětlivá demyelinizační neuropatie (CIDP) je imunopatologicky zprostředkované onemocnění postihující myelin periferních nervů. Základem…
Rozsah péče, ale i výzkumných aktivit v oblasti precizní medicíny se dále posouvá, a to díky nedávnému otevření Centra precizní medicíny ve FN Brno,…
V pořadí čtvrtý kulatý stůl, jehož tématem je prevence a kardiologická péče v jednotlivých regionech, se konal 10. 4. v Královéhradeckém kraji.…
Efektivní spojení sociálních a zdravotních služeb, komplexní péče v nemocnicích, léčebnách dlouhodobě nemocných, domovech pro seniory i centrech…
Podle nové studie děti, u nichž byl nedávno diagnostikován diabetes 1. typu, potřebují méně dodávaného inzulinu k udržení glykémie v normálním…
Kvalitní žilní přístup je základní podmínkou úspěšné léčby mnoha onemocnění a jeho zajištění patří již mezi zcela rutinní výkony, které provádějí…
I ve zdravotnictví platí, že pozitivní sdělení se šíří mnohem hůře než sdělení negativní. Novinové titulky už po léta budí dojem, že systém každou…
Dupilumab vs. lebrikizumab v léčbě atopické dermatitidy Nová data založená na nepřímém srovnání ukazují, že u pacientů s atopickou dermatitidou je…
Počet lékáren na malých městech, které budou mít nárok na podporu od pojišťoven, má klesnout. Lékárnická komora varuje, že některým z nich hrozí…
Inhibitory sodíko‑glukózového kotransportéru 2 (SGLT‑2) snižují výskyt kardiomyopatie a srdečního selhání u pacientů s diabetem. Nová retrospektivní…
Podle výzkumníků zdravotníci nehlásí nežádoucí účinky tak často, jak by bylo zapotřebí.
Subanalýza studie FLOW, prezentovaná na letošním kongresu EASD v Madridu, ukázala, že přínos léčby semaglutidem pro snížení rizika onemocnění ledvin,…
Už třetím měsícem mohou praktičtí lékaři samostatně předepsat o tisícovku léků více než dosud. Po prvotních nejasnostech si zvykají na nové možnosti.
České zdravotnictví podle ekonomů v porovnání s jinými zeměmi nevyniká v efektivnosti. Efektivnost mezi lety 2015 a 2021 výrazně klesla, když výdaje…
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR upozorňuje na alarmující stav v odměňování zaměstnanců ve zdravotnictví a sociálních službách, který…
V Laboratoři nádorové imunologie Mikrobiologického ústavu AV ČR, která je součástí Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR), se aktuálně věnují…
Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) představili průlomovou technologii v podobě nositelného ultrazvukového zařízení, které má…
Být opálený bývalo často používáno za rovnocenné jako „být zdravý“. Tento názor již dávno neplatí. S častějším pobytem na slunci nejen pleť stárne,…
Kam se za dvacet let našeho členství v Evropské unii posunulo české zdravotnictví? Jak zvládnout nejurgentnější výzvy evropského, potažmo českého…
Prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D., stojí více než rok v čele Agentury pro zdravotnický výzkum (AZV) ČR, klíčové struktury pro rozvoj české medicíny a…
Poslední tři dekády pro českou kardiologii znamenají jednu velkou „success story“ – je možné jmenovat její zásadní příspěvek k intervenční léčbě…
V multicentrické, randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii byl atogepant, perorální vysokoafinitní antagonista receptoru CGRP,…
Nedostatek léků, zejména pak antibiotik, byl jedním z hlavních témat minulého roku. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) informovala, že firmy…
Na letošním 10. kongresu Medicíny pro praxi, který se konal 29. a 30. listopadu v Plzni, zazněla i přednáška MUDr. Milana Plívy z Kardiologického…
Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) připravil kurs pro rodiče dětí s úzkostmi. Účast nabízí zdarma ve 14 městech České republiky v rámci testovací…
Nová evropská směrnice o čištění městských odpadních vod v současném znění ohrožuje budoucí dostupnost nezbytných léků včetně antibiotik,…
Dánská observační data z roku 2022 ukázala, že potomci mužů, kteří užívali metformin během tří měsíců před početím, tedy během spermatogeneze, měli…
Za účelem posouzení vlivu agonistů GLP‑1 na progresi jaterního onemocnění do cirhózy a související komplikace vědci studovali kohortu 16 000 pacientů…
Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) se ostře ohradila proti návrhu restriktivní úhradové vyhlášky pro rok 2025, kterou předložilo…
Co nejrychleji vytvořit koordinovaný, přehledný a jednoduchý systém péče a podpory. Nehledat viníky, ale společnou cestu. Pokračovat v započaté…
Ministerstvo zdravotnictví představilo návrh zákona o odměňování zdravotnických pracovníků, podle odborů však návrh stále neřeší zásadní rozdíly mezi…
Prevence a léčba kardiovaskulárních (KV) onemocnění je hlavním tématem cyklu kulatých stolů Cesta ke zdravému srdci, které mapují situaci v této…
Na programu letošního 30. česko‑slovenského angiologického sympozia s postgraduální tematikou Angio Mikulov, které se konalo 2. a 3. června 2024, byl…
Léčba přímými perorálními antikoagulancii (DOAC) přináší do klinické praxe řadu výhod, jako např. jednodušší podávání bez nutnosti časté monitorace…
Podobně jako v mnoha zemích po celém světě prochází zdravotnictví v České republice revolucí. Vzhledem k tak silným trendům, jako jsou digitalizace,…
Série kulatých stolů Cesta ke zdravému srdci, které se postupně konají ve všech krajích ČR, pokračovala 24. dubna diskusí v Jihlavě. Jak se ukázalo,…
Koncept biopsie sentinelové uzliny by se mohl stát součástí standardů léčby cervikálního karcinomu. Výsledky studie SENTIX potvrzují bezpečnost…
Dostat se do péče dětského psychiatra v relativně krátkém termínu je dnes téměř nemožné. Odborníci přitom varují, že zejména depresí a úzkostí u dětí…
Inhibitory SGLT‑2 a nealkoholické ztukovatění jater Mnoho pacientů s diabetem 2. typu trpí také nealkoholickým ztukovatěním jater (NAFLD). V nové…
Každoroční kongres PragueONCO klade mimořádný důraz na mezioborovou diskusi o problematice solidních nádorů v celé šíři – od prevence přes…
Dne 3. prosince 2024 ministři zdravotnictví EU-27 jednomyslně přijali závěry Rady o zlepšení kardiovaskulárního zdraví v EU, což znamená silný…
I v roce 2025 porostou příjmy VZP pomaleji než náklady na zdravotní služby. Pojišťovna stále má z čeho schodek krýt.
Záchranáři si vybojovali v soudních sporech doplatky covidových odměn, které jim zaměstnavatelé nezapočítali do průměrného výdělku. Díky podpoře…
Pacienti, kteří překročí limit na doplatky na léky, nebudou muset od příštího roku sahat v lékárně tak hluboko do peněženky.
Otevřením nové Kliniky geriatrie a interní medicíny na Strahově, která přinese rozšíření a zlepšení péče, reaguje VFN v Praze na zvyšující se počty…
Nová studie zjistila, že olanzapin pomáhá snižovat nauzeu a zlepšovat celkovou kvalitu života pacientů během chemoterapie. Tato zjištění byla…
Nelékařské zdravotnické profese a potažmo celé zdravotnictví čeká náročné období. Ministerstvo zdravotnictví se snaží reagovat. Otázkou však zůstává,…
Tradiční kulaté stoly pořádané společností Hartmann, které se uskutečnily 3. června 2024 v Mikulově, nabídly vedle populárních tipů a triků v užívání…
Ústecký kraj se v dostupnosti ambulantní kardiovaskulární péče řadí mezi nejhorší v České republice, hůře je na tom už jen kraj Karlovarský. Tento…
Mnohočetný myelom představuje komplexní chorobu, jejímž patofyziologickým podkladem je proliferace plazmatických buněk v kostní dřeni. Jeho symptomy…
Podniky snížily své investice do nadstandardní zdravotní péče o zaměstnance. O změnu, která by firemní zdravotní benefity znovu zvýhodnila, a tím…
„Stejnou péči, kterou pneumolog věnuje pacientovi, by pak měl věnovat i pečlivému, ale zároveň i korektnímu vykázání péče o pacienta pojišťovně,“…
V letošním roce, kdy se koná již 6. ročník soutěže Czech Digi Med Award pro inovativní projekty ve zdravotnictví, byly ohlášeny dvě novinky. Jednak…
Regionální rozdíly v dostupnosti zdravotní péče jsou značné. Potvrdilo to již páté kolo kulatých stolů Cesta ke zdravému srdci, kde se tentokrát ve…
Současný nedostatek dětských psychiatrů navíc komplikuje i to, že nedostupní jsou i psychologové a o psychoterapeutech se mnohdy neví. Ke zlepšení…
Klíčovou roli při zvládnutí výzvy v podobě nezadržitelného stárnutí populace, a tedy i narůstající potřeby zdravotní péče a s ní spojených nákladů,…
Léčba hypertenze centrálně působícími léky má své pevné místo. Přínos moxonidinu zejména pro hypertoniky s obezitou, nadváhou, metabolickým syndromem…
Jak uplatnit v běžné ambulantní praxi letošní nové guidelines Evropské kardiologické společnosti pro management zvýšeného krevního tlaku a hypertenze…
V Česku je zhruba polovina potřebného množství revmatologů. Navíc jsou v republice nerovnoměrně rozmístěni. To jsou některé problémy, které v Česku…
Prezident České lékařské komory Milan Kubek bude moci být už jen jednou zvolen do čela této organizace. Sjezd ČLK vrátil pro funkci prezidenta a…
V České republice letos odstartovala studie, která by měla skončit v roce 2027 a projde jí více než 400 účastníků. Jejím cílem je potvrdit…
S rozšířením geriatrické péče ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze se dále zvyšuje poptávka nemocnice po nových zdravotnických pracovnících.…
Počátkem tohoto roku vydal americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) prohlášení, že předběžné přezkoumání neprokázalo „žádnou jasnou…
Liberecký kraj se v dostupnosti kardiovaskulární péče řadí mezi lepší regiony, zejména pokud jde o centrum. Na periferii ovšem pacienti stále čelí…
Americká společnost klinické onkologie (ASCO) poprvé v historii zařadila do hlavního programu svého výročního kongresu vzdělávací blok (nikoli…
Chyby z nevědomosti, podcenění situace, nesprávné rozhodnutí...Není náhodou, že i sami odborníci někdy podceňují rizika tepelných účinků elektrického…
Nemocných se srdečním selháním v České republice neustále přibývá a nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trend v dohledné době oslabil. Velmi…
Dohodovací řízení o úhradách zdravotních služeb na rok 2025 mezi poskytovateli a zdravotními pojišťovnami skončilo opět bez širší dohody. Závěrečné…
Administrativní data zdravotních pojišťoven mají své chyby, ale už dnes se dají využít k měření kvality. Na nastavení indikátorů kvality a jejich…
Ministerstvo zdravotnictví spustilo 1. května pilotní projekt, který si klade za cíl změřit celkovou ošetřovatelskou zátěž. Ve spolupráci s ÚZIS…
Do první celoevropské studie, jejímž cílem je zlepšit péči o starší pacienty s fibrilací síní s dalšími chronickými zdravotními potížemi, byl zařazen…
Mitochondrie jsou membránové buněčné organely vyskytující se v eukaryotických buňkách. Jejich základní funkcí je produkce energie pro organismus,…
Hlavním tématem letošního ročníku Světového dne ledvin byl vedle tradiční prevence také syndrom křehkého pacienta. Trend stárnutí obyvatelstva se…
Podle závěrů projektu AFFECT-EU prezentovaných 18. března na konferenci v Bruselu by rizikoví pacienti měli být testováni na fibrilaci síní pokaždé,…
Cena Cze ch DIGI@MED Award se každoročně uděluje autorům, kteří vytvořili v uplynulém roce inovativní digitální a mobilní řešení v oblasti péče o…
Dvojí péče, tedy kombinace pracovních povinností a neformální péče o rodinu, představuje pro zdravotní sestry stále větší zátěž. S ohledem na…
Poměrně recentně byl koncept kardio‑renálního syndromu rozšířen o aspekt metabolický. Ukazuje se totiž, že metabolický profil je určující pro rozvoj…
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil benralizumab pro léčbu dospělých pacientů s eosinofilní granulomatózou s polyangiitidou …
Ani třetí ministerský návrh zákona o odměňování zdravotníků nebyl přijat s povděkem. Ba naopak, předložením posledního pokusu ministra zdravotnictví…
Na letošním kongresu Evropské hematologické asociace byla představena otevřená, randomizovaná a kontrolovaná studie fáze II, která hodnotila účinnost…
Blahobytné Hanačky, odlehlé Jesenicko, největší počet lázeňských míst. To jsou některá specifika kardiologické péče v Olomouckém kraji. Celkově může…
„Naše laboratoř se zabývá zkoumáním různých aspektů vlivu mikroprostředí na leukemické buňky již více než deset let. Nedávno jsme publikovali práci…
Sdílet navzájem své zkušenosti života s chronickým onemocněním umožní pacientům nově platforma Life Effects. Zatím nabízí přes 40 osobních zpovědí…
Problematika jaterních onemocnění prochází dynamickým rozvojem a spolu s přibýváním poznatků se mění i terminologie. Toto téma promítající se i do…
Napjaté kapacity kardiologických ambulancí jsou podle Sdružení ambulantních specialistů ČR problémem nejen v regionech, ale i ve velkých městech jako…
Vývoj nitroočních čoček se snaží naplňovat potřebu kvalitního vidění na všechny vzdálenosti, a to pokud možno bez závislosti na brýlové korekci.
Kontinuální monitorace glukózy přinesla do diabetologie nový pohled na kompenzaci diabetu a zároveň otevřela nové možnosti pro jeho léčbu. Tato…
Studie Cryocure-VT zkoumající novou technologii, která využívá ultranízkoteplotní kryoablaci (ULTC) k eliminaci klinické komorové (ventrikulární)…
Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…
Aktuálním tématem v posledních dvou až třech letech se i v Česku stalo užívání kratomu, jehož nárůst zneužívání a závislosti je exponenciální.…
České zdravotní sestry působící v ordinacích praktických lékařů jsou v oblasti prevence a zvyšování zdravotní gramotnosti obyvatelstva poměrně…
Bolt způsobil revoluci v osobní dopravě tím, že uživatelům poskytl jednoduchý a efektivní způsob, jak uspokojit potřebu rychle, kvalitně a s…
V málokteré oblasti medicíny došlo v poslední době k tak významnému pokroku jako u roztroušené sklerózy. Díky inovativní terapii jsou nyní cíle léčby…
Jedním z aspektů, které se dostávají do popředí v souvislosti s dlouhodobou náhradou funkce ledvin, je trvalá udržitelnost z hlediska ochrany…
Podle výsledků studie čínských odborníků může včasná léčba mykofenolát mofetilem (MMF) snížit riziko závažných zánětů a lupusové nefritidy u nově…
Metoda stimulace oblasti levého raménka Tawarova (LBBAP) je nový způsob stimulace u nemocných s bradykardií či indikací k resynchronizační terapii …
Hypertenze je rizikovým faktorem demence ze všech příčin.
Novela stěžejní normy upravující podobu zdravotního pojištění jde na vládu. Její ambicí je podpořit aktivní přístup občanů k vlastnímu zdraví a…
Sdělit pacientovi po autohavárii, že jeho manželka nehodu nepřežila, je jednou z nácvikových situací tréninku náročné komunikace založeného na…
V prestižním časopise Trends in Molecular Medicine recentně vyšel přehledový článek Mgr. Anety Škarkové, Ph.D., a jejích kolegů z laboratoře prof.…
Pařízkovy hematologické dny představují nejvýznamnější tuzemskou akci věnovanou problematice trombózy a hemostázy. Takové zaměření v mnoha směrech…
Organizace onkologické péče má na přežití pacientů se solidními nádory zcela zásadní vliv. Pokud se nemocní ztrácejí v systému, efekt jakýchkoli…
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) na pracovním setkání v Praze bilancoval činnost za loňský rok a představil plány na další…
„Určitá kontroverze spojená s extracelulárními vezikuly je dána mimo jiné trochu překotným vývojem v oboru. Řada lidí měla příliš vysoká očekávání,…
Vystavování se pasivnímu kouření – i v malém množství – je spojeno s vyšším rizikem závažné poruchy srdečního rytmu. Podle výzkumu prezentovaného na …
Na programu letošního ročníku Derma update 1. února 2024 bylo i sympozium podpořené společností MSD, které se zaměřilo na rekurenci maligního…
„Podařilo se nám vyvinout nový lék pro pacienty s kostní dysplazií, konkrétně s achondroplazií, který je nyní testován ve druhé fázi klinických…
Ministerstvo zdravotnictví představilo novou mobilní aplikaci pro pacienty EZKarta, která nabízí elektronickou očkovací průkazku s údaji o očkováních…
S antimikrobiální rezistencí jako rostoucí celosvětovou zdravotní hrozbou se rozšiřuje i spolupráce vědců v rámci EU. Informace o projektu…
Mezi diagnózy s nejdražší léčbou loni patřily spinální svalová atrofie, svalová dystrofie, akutní lymfoblastická leukémie, hemofilie nebo porfyrie.
Dva přelomové výzkumy prezentovali čeští vědci na nedávné 2. výroční konferenci Národního ústav pro neurologický výzkum (National Institute for…
Docent Ondřej Volný je neurolog a propagátor digitálních novinek v medicíně. Letos se stal jedním ze zakládajících členů nové odborné společnosti,…
Kardiolog MUDr. Jiří Holý z Kardiologické kliniky Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem se přes 13 let zajímá o elektrofyziologii a léčbu poruch…
Cílem biomedicínského výzkumu není publikace v impaktovaném časopise, ale reálná změna klinické praxe ve prospěch pacientů. Česká studie ISAAC tento…
Redukce stresu, bolesti, úzkosti, terapie fobií a obsedantně kompulsivní poruchy, zvládání válečných traumat, situací na konci života, testování…
Se spoluzakladatelem startupu ComGuide Ing. Janem Hrdličkou, který se věnuje tréninku a zlepšování schopností komunikace ve zdravotnictví pomocí…
Urologie, zejména pak onkourologie patří k moderním, rychle se vyvíjejícím oborům s množstvím nových léků, terapeutických kombinací a nejmodernějších…
Letošní kongres Evropské aliance revmatologických asociací (EULAR), který se konal od 12. do 15. června ve Vídni, potvrdil rychlost, jakou se výzkum,…
Kardiovaskulární prevence a s ní spojená problematika vysokého krevního tlaku (TK) byly diskutovány i na letošní XVIII. jarní interaktivní konferenci…
Klinické studie se přesouvají do Asie a Afriky. V rámci Evropy se daří Itálii, Španělsku nebo Portugalsku, z našeho regionu nejrychleji roste…
Ministerstvo zdravotnictví představilo veřejnosti obsáhlou analýzu potřeb resortu zdravotnictví a strategickou koncepci rozdělenou do 10 kapitol, ve…
S novými daty o vlivu farmakoterapie na stav kůže a podkoží u pacientů s chronickým žilním onemocněním (CVD – chronic venous disease) seznámila v…
Elektronické ponožky, které detekují nezdravý styl chůze spojený s diabetem a špatným krevním oběhem, jsou příslibem pro prevenci vzniku ulcerací.…
Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…
Diabetiků a lidí s obezitou, kteří se dříve nebo později diabetiky také stanou, přibývá geometrickou řadou. Kde je chyba, když víme, jak na to, a…
Ve druhé polovině listopadu v Olomouci proběhla výroční vědecká konference o výzkumu nádorů Czech Annual Cancer Research Meeting. Konala se ve…
V rámci XLIII. výroční konference SVL ČLS JEP, která se konala od 6. do 9. listopadu v Karlových Varech, proběhlo i odborné sympozium podpořené…
Během nedávných Hradeckých vakcinologických dnů se hovořilo i o protekci před respiračními syncytiálními viry. Bylo tomu tak i v té části programu,…
I když bylo známo, že u dospělých se po prodělání onemocnění covid-19 zvýšil počet diagnóz nově vzniklého diabetu 2. typu, nebylo dosud jasné, jak je…
Na letošním 56. kongresu dětských onkologů, který se uskutečnil v USA ve dnech 17.–20. října za účasti několika tisíc odborníků z celého světa a kde…
Ministerstvo zdravotnictví ladí restriktivní úhradovou vyhlášku na příští rok. Nechce nutit zdravotní pojišťovny jít do deficitu. Ve vyhlášce nejsou…
Letošní mezinárodní konferenci ICDVRAT 2024 předsedala Mgr. et Mgr. Iveta Hocko Fajnerová, Ph.D., vedoucí Centra výzkumu virtuální reality v duševním…
Tradiční Konference Wound Managementu, pořádaná již po jednadvacáté společností HARTMANN, se konala ve dnech 23. a 24. května 2024 v Mariánských…
Hemoadsorpce představuje téma, které se stále více skloňuje napříč specializacemi starajícími se o kriticky nemocné. Na přelomu května a června se v…
Letošní kongres Evropské aliance revmatologických asociací (EULAR) byl provázen vysokou účastí odborníků všech zainteresovaných skupin, množstvím…
Inklisiran, moderní hypolipidemikum z nové lékové skupiny siRNA, je pacientům s indikací v České republice dostupný již od dubna minulého roku. Jaká…
Problém hypertenze není zdaleka vyřešen, arteriální hypertenze i nadále zůstává jednou z nejčastějších příčin KV komplikací. I proto se na toto téma…
Mgr. Martin Bartošík, Ph.D., z Masarykova onkologického ústavu v Brně a Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR) spolupublikoval v roce 2023 v…
Jedním z trendů současné onkologie solidních nádorů je posun inovativní terapie do stále časnějších fází onemocnění. Více než kde jinde to platí u…
Konjugovaná 20valentní vakcína proti pneumokokům PCV20 pokrývá o sedm sérotypů více než PCV13. Nedávno byla schválena pro dětskou populaci od šesti…
Chronické žilní onemocnění (CHŽO) je velmi časté, na jeho managementu spolupracují především angiologové, cévní chirurgové a praktičtí lékaři. Na…
Jednání o rámcových smlouvách v segmentu akutní lůžkové péče mají přinést větší efektivitu. Covidové příplatky pro nemocnice situaci nepomohly, tvrdí…
Podle většiny respondentů průzkumu „Zdravotnictví očima české veřejnosti“ se navzdory prudkému nárůstu nákladů za posledních pět let kvalita…
Na letošní XLIII. výroční konferenci SVL ČLS JEP, která se konala od 6. do 9. listopadu v Karlových Varech, měli praktičtí lékaři mimo jiné možnost…
Přes rychlý nástup zobrazovacích metod do kardiologie stále přetrvává pevná pozice EKG – toto vyšetření je u řady patologií stále určující, a přitom…
Arteriální hypertenze patří mezi základní kardiovaskulární rizikové faktory. O významu časné a intenzivní terapie preferenčně ve fixních kombinacích…
Women4Health je nový projekt založený Hospodářskou komorou ČR (HK ČR) pro podporu žen a jejich zdraví. Upozorňuje především na významnou roli žen v…
Více péče hrazené všem stejně – už 25 procent. Větší tlak na centralizaci, podpora plynulé spolupráce s následnou péčí, podpora jednodenní…
Na první pohled je to letní tábor jako každý jiný. Chatky, rybník, jídelna, hřiště a přelévající se hlučné hejno dětí. Na programu je etapová hra na…
Na stránkách časopisu Scientific Reports byla zveřejněna společná práce výzkumníků z 1. lékařské fakulty UK, BIOCEV a dalších pracovišť, včetně těch…
Ke klíčovým tématům letošního kardiologického kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) v Londýně (30. 8.–2. 9.) bude nesporně patřit dvanáct…
Praktičtí lékaři jednají o zásadní změně preventivních prohlídek. Kromě toho ale závisejí výsledky primární péče o lidi se sdruženými riziky v…
Bude se transkatetrová náhrada aortální chlopně (TAVI) více uplatňovat také u pacientů s nízkým operačním rizikem? Aktuální trendy ve světě naznačují…
Co nás na péči o nemocné se srdečním selháním těší? A co nás naopak v této naší práci limituje? O tom diskutovali čtyři ambulantní kardiologové na…
Kompenzace krevního tlaku pod 140/90 mm Hg dosahuje v Česku pouze asi 16 procent ze všech hypertoniků (pokud započítáme na základě populačních studií…
Výzkumníci z Národního ústavu pro výzkum rakoviny ve spolupráci s kolegy ze Spojených států identifikovali cílené molekulární sondy, které se…
Hypertenze a její léčba, včetně dalších kardiovaskulárních rizikových faktorů, byla jedním z klíčových témat i na 18. kongresu primární péče, který…
V současné době finišuje příprava multioborových Doporučených postupů pro diagnostiku a léčbu Alzheimerovy nemoci a jiných kognitivních poruch, na…
Psilocybin by již v blízké budoucnosti mohl pomáhat nejen lidem s rezistentní depresí, ale i pacientům v paliativní péči. Evropské konsorcium 19…
Vytvoření sítě komplexních onkologických center (KOC) bylo svého času vizionářským počinem. Při stoupající prevalenci onkologických pacientů ale není…
Centrum klinické oční genetiky při Oční klinice 1. LF UK a VFN v Praze se jako jediné v republice specializuje na dědičné choroby oka včetně…
Letos v září byl v rámci Centra precizní medicíny FN Brno zahájen projekt BabyFox. Jeho primárním cílem je získávat u pacientů s podezřením na…
S novými pokroky v umělé inteligenci (AI – artificial intelligence) jsou pacienti ve značné míře vystaveni zavádějícím lékařským informacím. Tvůrčí…
U založení nového projektu Women 4 Health iniciovaného Hospodářskou komorou ČR stojí i doc. MUDr. Kateřina Kopečková, Ph.D., zástupkyně přednosty pro…
Ministerstvo zdravotnictví a zástupci protestujících nemocničních lékařů dál hledají kompromis v otázce platových tabulek pro lékaře a zdravotníky…
Tradiční největší akce kardiologů, mezinárodního kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC), který pokrývá všechny oblasti kardiovaskulárního…
Výzkumníci z Prague Lymphoma Lab – Laboratoře experimentální a translační hematologie 1. LF UK a Národního ústavu pro výzkum rakoviny pod vedením…
Rozvoj hospicové péče je dlouhodobě spojen s nadační podporou, její financování by se neobešlo bez dotací, grantů a darů. Příkladem je i Nadační fond…
Nespravedlivé finanční odměňování nemotivuje lékaře k péči o složité pacienty, což výrazně ovlivňuje kvalitu poskytované léčby. Na tyto zásadní…
Duševní zdraví populace se v Česku dlouhodobě zhoršuje. Potvrdil to i nově prezentovaný desetiletý výzkum vědců z Psychiatrické kliniky 1. LF UK a…
Zero‑Gravity je název pro oblek chránící lékaře před rentgenovými paprsky na operačních sálech. Oblek je následuje všude, kam se pohnou, aniž by…
Sdělení závažné diagnózy a špatné prognózy může být pro pacienta a jeho rodinné příslušníky zdrcující. A právě do těchto emočně náročných situací…
„Jsme rádi, že v Česku vzniká síť center, u nichž je předpoklad, že se kvalitně postarají o pacienty s hypertrofickou kardiomyopatií – relativně…
Celý svůj profesní život zasvětila doc. MUDr. Iva Holmerová, PhD. geriatrii, stáří, demencím a dlouhodobé péči. Celá léta usiluje o širší pohled na…
Efekt psilocybinu byl již potvrzen u léčby deprese i v paliativní péči. Aktuálně je zkoumán v případě komorbidní deprese u pacientů s onkologickou…
Farmakorezistence je Mezinárodní ligou proti epilepsii definována jako stav, kdy u pacienta s epilepsií selhala dvě správně zvolená a v dostatečné…
Prof. MUDr. Jaroslavu Štěrbovi, Ph.D., přednostovi Kliniky dětské onkologie LF MU a FN Brno a vedoucímu jedné z výzkumných skupin Národního ústavu…
V rámci výročního kongresu European Committee for Research and treatment of multiple sclerosis (ECTRIMS 2024), který se konal uprostřed září v dánské…
Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD – attention‑deficit/hyperactivity disorder) je častá neurobehaviorální porucha charakterizovaná zhoršováním…
Konec iluzí o dostupnosti ambulantní kardiologie v regionech. Průměrná objednací doba k ambulantnímu kardiologovi v některých krajích přesahuje tři…
Staronový šéf VZP Kabátek: prioritou bude finanční stabilita, transformace nemocnic a nový IT systém pojišťovny.
Moderní životní styl je spojen s tím, že mnoho lidí má v pracovních nebo školních dnech nedostatek spánku a o víkendech se to snaží „dohnat“. Studie…
Chytrá nositelná zařízení a pokročilá analýza dat od výzkumníků financovaných EU by mohla pomoci přinést úlevu milionům lidí postižených poruchami…
V polovině června proběhl v prostorách švédské ambasády v Praze seminář zaměřený na sdílení zkušeností s implementací opatření na zlepšení…
Včasný záchyt pacientů s komplexním kardio-renálně-metabolickým syndromem představuje zásadní výzvu, kterou současný systém zdravotní péče ne vždy…
Akcentace ekonomických dopadů kardiovaskulárních onemocnění a také apel na co možná časnou intervenci rizikových faktorů. To byla tematická těžiště…
Očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) je nejúčinnější způsob prevence několika závažných onemocnění. HPV je kauzálním původcem karcinomu…
Lze ještě odvrátit katastrofu v podobě prudkého úbytku kapacit nelékařských zdravotnických pracovníků? Co pro to Ministerstvo zdravotnictví ČR dělá…
V posledních dvou letech se podle odborníků ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze zásadně zvýšily počty intoxikací léky v kombinaci s návykovými…
Nerovnováha kožního mikrobiomu může způsobit řadu kožních problémů, například přispět ke vzniku akné. Vztahem mikrobiomu a akné se zabývá MUDr.…
Jak by měli dle aktuálních doporučení postupovat lékaři při intervenční léčbě akutního koronárního syndromu. Kdy má smysl přistoupit k angioplastice,…
Na komplexní problematiku, kterou je role zánětu v kontextu kardiovaskulárního systému, konkrétně z perspektivy vztahu zánětu – aterosklerózy, zánětu…
Na letošních 18. vzdělávacích a diskusních gastroenterologických dnech, které se uskutečnily od 14. do 16. listopadu 2024 v Karlových Varech, zaznělo…
Migréna patří mezi nejčastější neurologická onemocnění. Základní přístup k akutním záchvatům zůstával dlouhou dobu neměnný, nicméně v posledních…
Studie šestičlenného týmu íránských specialistů z Mashhad University of Medical Sciences zkoumá výskyt závislosti na mobilním telefonu mezi studenty…
Na programu letošního 17. kongresu EAHAD (EuropeanAssociation for Haemophilia and Allied Disorders), který se konal ve Frankfurtu od 6. do 9. února,…
Vláda schválila dlouho očekávanou novelu zákona o elektronizaci zdravotnictví, která má za cíl zefektivnit správu zdravotních informací a zpřístupnit…
Podle studie provedené u pacientů s ischemickou chorobou srdeční během pětiletého sledování došlo u těch, kteří přestali kouřit ve stabilním období…
Centrum pro Fabryho chorobu při II. interní klinice – klinice kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN se jako jediné v České republice stará o více…
Podle informací EASL (European Association for the Study of the Liver) byl na začátku července 2024 ve francouzské nemocnici v Clichy zapsán první…
V rámci zlepšení preventivní péče o rizikové pacienty připravuje Sdružení praktických lékařů ve spolupráci s odbornou společností návrh změn…
Hypertrofická kardiomyopatie (HCM) je onemocnění, které má u evropské populace prevalenci zhruba 1 : 1 000. Je častější u mužů a většina pacientů má…
Do Prahy je blízko, zdravotní pojišťovna tedy slabou síť kardiologických ambulancí ve Středočeském kraji nevnímá jako problém.
Nový výzkum představený na 10. evropské konferenci ESO 2024 (European Stroke Organisation), která se konala v květnu ve švýcarské Basileji, odhalil,…
Vlna nových návykových látek a otrav běžnými léky mezi dětmi a adolescenty zasáhla Česko. V posledních dvou letech se zásadně zvýšily počty…
V roce 2023 došlo k meziročnímu 17procentnímu nárůstu výskytu tuberkulózy. Téměř polovinu ze 477 případů představují cizinci, nejčastěji z Ukrajiny.…
Jak nové guidelines ESC mění farmakoterapii po akutním koronárním syndromu? Revoluce se nekoná, mění se však filosofie léčby směrem k optimalizaci a…
Letošní 18. ročník Gastroenterologických dnů v Karlových Varech se setkal se značným zájmem odborné veřejnosti, a to i díky velmi pestrému programu,…
Příští měsíce se očekává lavina pilotních projektů sdílení elektronické zdravotní dokumentace. Jen týdny zbývají do spuštění testování propouštěcích…
Očkování proti covidu‑19 nabývá opět na důležitosti spolu s nástupem sezóny virových respiračních onemocnění. „Důležitější, než kolik dávek vakcíny…
Epidemiologické studie naznačují, že kvalita stravy matek během těhotenství může ovlivnit riziko neurovývojových poruch u potomka. Rozsáhlá norská…
K významnému objevu dospěli vědci v Laboratoři integrity genomu Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v…
Více než polovina ortopedických výkonů je dnes prováděna miniinvazivně artroskopicky. Velký pokrok zaznamenaly artroskopické zákroky v oblasti…
Výroční kongres Evropské kardiologické společnosti (ESC) je globálně nejvýznamnější akcí zaměřenou na kardiovaskulární medicínu. Výzkumné týmy z…
Analýza aberací genu TP53 (delece anebo mutace) je klíčovou součástí algoritmů rozhodování o léčbě chronické lymfocytární leukémie (CLL).…
V České republice každý rok onemocní karcinomem plic přibližně 6 600 lidí a téměř 5 400 jich na toto onemocnění zemře. Nové možnosti léčby, jako je…
Léčba gastrointestinálních (GI) nádorů dohání jiné oblasti onkologie a nabízí pacientům lepší vyhlídky na přežití a kvalitu života, ale výrazný…
Česká republika se v oblasti psychedeliky asistované terapie (PAT) stává regionálním lídrem v Evropě, a to díky špičkovým vědcům, progresivní…
Choďte po schodech, vyzývají autoři studie prezentované na vědeckém kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) Preventive Cardiology 2024,…
Jak se osvědčila mobilní iktová jednotka na Zlínsku? Co stálo za vznikem projektu a dostane se mobilní iktová jednotka do běžné praxe? Na tyto a…
V dnešní turbulentní době, kdy náklady na provoz privátní lékařské praxe každoročně rostly nebývalým tempem, je znalost minutové sazby klíčová pro…
Jaké standardy platí pro diagnostiku roztroušené sklerózy pomocí magnetické rezonance? Jakými informacemi musí neurolog vybavit radiologa a jak by…
Nová data UEG (United European Gastroenterology) potvrzují zvyšující se incidenci nádorových onemocnění trávicího traktu, a to nejen ve starších…
Čím se odlišují pacienti, kteří relativně dlouhodobě přežívají při tak agresivním onemocnění, jako je metastatický karcinom pankreatu? A jak vytvořit…
Chronické srdeční selhání se stává závažnou zdravotní hrozbou, kterou je možné, podobně jako třeba obezitu nebo diabetes 2. typu, považovat za…
Webinář Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP, který se konal 15. října, se zaměřil i na téma léčby dyslipidémie (DLP), která zásadně ovlivňuje…
Hypertenze je často označována jako tichý zabiják, protože mnoho pacientů o svém vysokém krevním tlaku neví, dokud nedojde k vážným komplikacím.…
Vědci z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR, 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a centra BIOCEV, součásti Národního ústavu pro výzkum…
Na soukromé Ave Clinic pracují jako dva kolegové. MUDr. Jakub Avenarius (JA), vedoucí lékař kliniky, má za sebou praxi na Klinice úrazové chirurgie…
Vzájemnému vztahu zánětu a hypertenze se ve své přednášce v rámci webináře pořádaného Společností všeobecného lékařství ČLS JEP, který proběhl 12. 9.…
Česká společnost Stimvia, specializující se na využití neuromodulace pro léčbu chronických onemocnění, vstupuje na český trh se svým přístrojem URIS,…
Na to, jak vypadá současná péče o pacienty s nádory plic, jsme se v rámci tiskové konference konané u příležitosti Světového dne karcinomu plic,…
Na pozvání Nadace rodiny Vlčkových přijeli poprvé do Česka světoví experti na dětskou paliativní péči (DPP) s komplexním vzdělávacím programem…
V průběhu mezinárodního setkání odborníků o inovativních postupech v oblasti duševního zdraví odpověděl MT na několik otázek prof. MUDr. Jiří Horáček…
Kardiologický kongres je každoročně velice významnou událostí, kterou navštěvují mnozí odborníci nejen z oboru kardiologie, ale také z jiných…
Problematika léčby maligního melanomu v mnoha směrech představuje určitý model, který předurčuje vývoj v onkologii solidních nádorů – a platí to i…
Ano, je to Friedreichova ataxie. U nejčastější formy, začínající v druhé dekádě života, je polovina pacientů odkázána na vozík po průměrně deseti…
Inovativní terapie vycházející z konceptu personalizované onkologie je cestou nejen ke snížení mortality spojené se solidními nádory, ale i ke…
Precizní medicína založená na identifikaci specifických molekulárních alterací řídících vznik a rozvoj nádorového onemocnění u konkrétního pacienta…
Hypertrofická kardiomyopatie patří mezi ta onemocnění, kde se toho v poslední době hodně děje, ať už jde o klasifikaci, diagnostiku, nebo organizaci…
Na 48. ročníku Brněnských onkologických dní jsme s prof. MUDr. Danielou Fischerovou, Ph.D., z Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF…
Letošní 15. celostátní konference paliativní medicíny se konala 4. a 5. října v Olomouci. Na to, co nového přinesla do dynamicky se rozvíjející…
Akutní myeloidní leukémie je nejčastějším typem akutní leukémie u dospělých. Dlouhodobé výsledky terapie zůstávají u většiny nemocných neuspokojivé.…
Pardubický kraj patří mezi regiony s dlouhými čekacími dobami na kardiologické vyšetření. Při testu dostupnosti byla průměrná čekací doba 83 dní.…
Podpora vzdělávání, rozšiřování kompetencí zdravotníků, rezidenční programy, strategické investice nebo navyšování úhrad péče ze strany zdravotních…
Organizace evropských onkologických ústavů (Organization of European Cancer Institutes – OECI) sdružuje špičková zařízení poskytující péči…
V České republice vznikla nová databáze služeb potřebných pro děti s život limitujícím nebo život ohrožujícím omezením s názvem Rozcestník.
Celá Evropská unie čelí vážné krizi v oblasti duševního zdraví. V roce 2023 mělo 46 procent Evropanů zkušenost s emočními nebo psychosociálními…
Odborné sympozium společnosti Novartis s názvem Leqvio a cílová hodnota 1,4 mmol/l, obojí máme ve svých rukou, které zaznělo v rámci XXXII. výročního…
Ministerstvo zdravotnictví spolu s Českou společností paliativní medicíny (ČSPM ČLS JEP) spustilo od 1. května projekt Standardizace paliativní péče…
Cesta pacienta s roztroušenou sklerózou začíná obvykle v ambulanci rajónního neurologa. Kam by měly směřovat další kroky pacienta? Za jak dlouho by…
„Podařilo se nám nalézt genetické polymorfismy, které předurčují, že se u člověka nakaženého virem klíšťové encefalitidy rozvine závažná forma…
Po více než dvaceti letech přichází na český trh nový trombolytický lék tenektepláza (Metalyse). K významné události pro lékaře i iktové pacienty,…
Dalším rizikovým faktorem pro rozvoj plicních onemocnění může být vedle kouření i dlouhodobá expozice čisticím přípravkům, zejména ve formě sprejů.…
Umělá inteligence v rukách diabetologů našla diabetickou retinopatii u tisíců diabetiků.
S mladší, nikoli však již naprosto nejmladší dámou, znali jsme se řadu let, jsem jel metrem. Z džínů jí vyhlížela rozsáhlými, otřepanými dírami, přes…
V rámci letošních XIX. hradeckých vakcinologických dnů, které se konaly od 3. do 5. října v Hradci Králové, zazněla i přednáška prof. MUDr. Romana…
Praktických lékařů je nedostatek i ve Vězeňské službě ČR (VS ČR). Pomoci by měla nová příspěvková organizace vzniklá 1. 1. 2024 pod záštitou…
Interleukin 6 (IL‑6) je multifunkční cytokin, který řídí imunitní odpověď a jehož role byla popsána zejména při vzniku autoimunitních onemocnění. Již…
Lidé starší 60 let, kteří pravidelně pijí alkohol, jsou vystaveni zvýšenému riziku předčasného úmrtí, zejména na onkologická a kardiovaskulární…
Stefan J. Friedrichsdorf je profesorem dětské medicíny bolesti, paliativní péče a integrativní medicíny na Benioff Children’s Hospitals, University…
Srdeční selhání (SS) je spojeno s řadou komorbidit, jako je diabetes, metabolický syndrom, obezita, ale i anémie a sideropenie – deficit železa. Ten…
Jak může AI pomáhat v procesu klinického rozhodování, jakou roli bude hrát pro personalizovanou medicínu, nakolik pomůže v diagnostice a léčbě…
Předsedou České společnosti paliativní medicíny ČLS JEP je od roku 2021 primář Kliniky paliativní medicíny VFN v Praze MUDr. Ondřej Kopecký.…
O tom, čím se z pohledu intervenčního kardiologa liší implantace lékového stentu od využití lékem potaženého balonu, hovoří doc. MUDr. Tomáš Kovárník…
Základem léčby obezity stále jsou režimová opatření – ta sama o sobě ale k trvalé redukci hmotnosti stačí jen výjimečně. Šanci na úspěch nyní…
Kardiovaskulární (KV) riziko je složeno z mnohočetných rizikových faktorů, přičemž mezi nejvýznamnější patří arteriální hypertenze a dyslipidémie.…
Zvýšit povědomí o vzácném endokrinologickém onemocnění je cílem Mezinárodního dne akromegalie, který tradičně 1. listopadu připomíná tuto závažnou a…
Šest měsíců čekací doba na mamografický screening? Ministerstvo zdravotnictví hledá další poskytovatele. Pomoci má i teleradiologie.
Infekce v místě chirurgického výkonu (SSI – Surgical Site Infection) představují ve zdravotnictví závažnou komplikaci s negativními dopady na…
Sebevražda je příčinou každého stého úmrtí, přesto je tato problematika stále spojena s poměrně vysokou stigmatizací a omezenou návazností péče. Ta…
Přestože morbus Scheuermann popsal lékař Holger Wefel Scheuermann již v roce 1921 na základě rentgenových snímků, není dosud tato choroba včasně…
V průběhu mezinárodní konference EPEC Pediatrics, která se konala od 3. do 7. června v Praze, jsme se na situaci v dětské paliativní medicíně zeptali…
Biologická léčba je v dermatologii pevně etablována v klinické praxi. Před téměř dvaceti lety zde éru moderní terapie odstartovaly inhibitory TNFα,…
Hypertrofická kardiomyopatie je relativně časté onemocnění, které zkracuje délku života a zhoršuje jeho kvalitu. Více než jedna třetina pacientů má…
Inhibitory PCSK9 byly z rozhodnutí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) od 1. ledna 2024 uvolněny do ambulantních praxí. Nicméně poté, na…
Kardiovaskulární (KV) onemocnění jsou v Česku stále dominantní příčinou morbidity a mortality. Tento neblahý trend ale začíná být tažen především…
V prostorách Uměleckoprůmyslového musea v Praze bylo 10. prosince 2024 za přítomnosti ministra zdravotnictví prof. Vlastimila Válka a předsedy…
Alopecia areata představuje onemocnění, kdy se vlastní imunitní systém obrací proti vlasovým folikulům a důsledkem je vypadávání vlasů. Postiženo…
V rámci výroční konference European Committee for Research and Treatment in Multiple Sclerosis (ECTRIMS 2024), která se konala uprostřed září 2024 v…
První analyzátory využívající metodu point‑of‑care testing (POCT), založenou na provádění testů in vitro v místě péče o pacienta, se v lékařství…
Výsledky nové studie prezentované na sympoziu Americké společnosti klinické onkologie (ASCO) 2024, které se konalo 27. až 28. září 2024 v San…
Od roku 2013 pracuje MUDr. Martin Seifert v pražském Karlíně jako praktický lékař ve své ordinaci. Za sebou má i zkušenost praktického/rodinného…
Důkazů, že by vakcína proti pásovému oparu mohla chránit před demencí, přibývá. Stávající data však byla omezená a vztahovala se pouze na živou…
Onemocnění jater se stalo jednou z největších zdravotních výzev 21. století. Postihuje více než 1,5 miliardy jedinců na celém světě a ročně si…
Jak se za třicet let proměnila práce sestry v arytmologii? V čem to mají dnešní sestry těžší a v čem naopak snazší než předešlé generace? A co by se…
Cílem sympozia podpořeného společností PRO.MED.CS Praha a. s., které zaznělo v rámci letošního XXXII. výročního sjezdu ČKS, bylo nahlédnout na…
„Zavedli jsme řadu nových diagnostických postupů v oblasti neurozobrazení, elektrofyziologie a molekulární genetiky, které nám pomáhají určit, kdo je…
Pacienti s onkologickým onemocněním často v počáteční fázi nemoci nevědí, jakého lékaře navštívit a co dělat. Vyplývá to z výsledků dotazníkového…
Letošní 48. ročník Brněnských onkologických dnů byl zahájen 23. 10. tiskovou konferencí Cesta onkologického pacienta Jihomoravským krajem.…
Relaps‑remitentní forma roztroušené sklerózy (RR RS) je chronické autoimunitní onemocnění postihující typicky mladé osoby v produktivním věku a je…
Od 1. září byl spuštěn nábor pacientů do databáze CZECH‑ENDO. Jedná se o historicky největší prospektivní registr infekční endokarditidy na území…
Hypertrofická kardiomyopatie (HCM) je příkladem geneticky podmíněného onemocnění, které může být příčinou srdečního selhání i při úplné absenci…
Nové pokyny ESC pro hypertenzi zveřejněné na letošním kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) v Londýně doporučují intenzifikovat cílové…
Společnost klinické výživy a intenzivní metabolické péče (SKVIMP) ČLS JEP uspořádala na přelomu května a června 2024 XL. mezinárodní kongres SKVIMP…
Čestným členem České kardiologické společnosti ČLS JEP se na XXXII. výročním sjezdu ČKS stal přední světový odborník na echokardiografii a pokročilé…
Jak probíhá adaptace všeobecných sester a zdravotnických záchranářů na vysoce specifickou práci na koronární jednotce? Pro koho je volba tohoto…
Od 1. ledna 2024 byla spuštěna pilotovací fáze projektu Koordinátor péče, který by měl do budoucna zásadně pomoci rodinám pečujícím o děti se…
Současný systém organizace onkologické péče není zdaleka ideální. Potřebné posílení pravomocí regionálních center, k němuž poslední dva roky…
Popis cesty onkologického pacienta je v současné onkologii velmi aktuálním tématem. V Jihomoravském kraji vznikla brožura s konkrétními algoritmy a…
Prezentace nejnovějších dat o prevalenci revmatoidní artritidy a juvenilní (dětské) idiopatické artritidy na území České republiky, možnosti…
Odborné sympozium, které se konalo poslední srpnový den na výročním sjezdu Evropské kardiologické společnosti (ESC) v Londýně, se snažilo upozornit…
Klíčovou přednášku prezentovala v rámci odborné akce Evolution by Merck pořádané ve dnech 7.−8. června 2024 v pražském DOXu MUDr. Kateřina Veselá, Ph…
Nedávná studie publikovaná v časopise Translational Psychiatry odhalila, že i mírná konzumace alkoholu během těhotenství může mít významné a…
Chronické srdeční selhání v současnosti postihuje zhruba 400 000 obyvatel České republiky, ale pro rok 2040 se prevalence odhaduje zhruba na 880 000,…
V rámci letošního XXXII. výročního sjezdu České kardiologické společnosti zazněl webinář podpořený společností Servier, který se zaměřil zejména na…
Včas nediagnostikovaná a neléčená familiární hypercholesterolémie (FH) může vést k předčasné manifestaci aterosklerózy v podobě akutního infarktu…
Psoriáza je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které kromě tělesných příznaků často vykazuje značný negativní vliv na celkovou kvalitu života…
Česká republika jako první v Evropě zavedla na začátku roku 2024 plně hrazený screening karcinomu prostaty reagující na alarmující nárůst incidence…
Větší zapojení praktických lékařů a gynekologů do prevence, diagnostiky a léčby osteoporózy přináší ovoce. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) 16…
Se zvýšeným cholesterolem se může potýkat až 70 procent české populace. I když velkou část případů hypercholesterolémie má na svědomí hlavně nezdravá…
Aktualizace komise Lancet pro demenci poslytla v červenci 2024 nové nadějné důkazy o prevenci a intervenci demence a péči o ni. Vědci ke dvanácti…
U příležitosti Světového dne hypertenze, který každoročně pořádá World Hypertension League, se 14. května 2024 v Praze na Brumlovce konala pro…
Pokud u nás hledáte průkopníky a vizionáře světového významu, v české kardiologii je spolehlivě najdete. Jedním z nejvýznamnějších je prof. MUDr.…
Ve světě, kde je medicína neustále na vzestupu (díky technologickému pokroku a rozšiřujícím se znalostem), bychom očekávali, že ambulantní lékaři…
U málokterého onemocnění dochází k tak rychlému vývoji léčebných možností, jako je tomu u migrény. První léčivý přípravek pro preventivní a účinnou…
Optimalizace organizace péče a definování cesty pacienta hrají klíčovou roli ve zlepšení prognózy onkologických pacientů. Prof. MUDr. Marek Svoboda,…
S vedoucím Laboratorního centra Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol, Praha, které je zároveň součástí Národního ústavu pro…
Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR a Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR vydávají…
Fibrilace síní (FS) je považována za nebezpečnou poruchu srdečního rytmu. Ačkoli pacienty bezprostředně neohrožuje na životě, je spojena s vyšší…
Aktuálním doporučením a výhodám použití gliptinů v léčbě onemocnění diabetes mellitus 2. typu (DM2T) se ve své přednášce, která zazněla v rámci…
Projekt Cesta pacienta zaznamenává rychlý rozvoj a zahrnuje stále více onkologických diagnóz. Bc. Michaela Tůmová, členka výboru Hlasu onkologických…
Jedním z hlavních témat 48. ročníku Brněnských onkologických dní byla nedostatečná centralizace péče o pacienty s rakovinou plic. Přestože…
Rutinní laboratorní testy nejsou spolehlivým způsobem diagnostiky long covidu. Nově zveřejněné výsledky studie podporované NIH naznačují, že je nutné…
Počet nemocných se srdečním selháním stále roste, což klade zvýšené nároky na systém zdravotní péče. Za vzestupem prevalence stojí na jedné straně…
V Evropě sílí trend využití umělé inteligence při čtení snímků ze zobrazovacích metod. Mezi prvními se ho chápe i česká společnost Carebot. Během…
Součástí Brněnských onkologických dnů jsou již tradičně i psychologické bloky. Letos se jeden z nich zaměřil na problematiku resilience v obtížné…
I když je vakcinace proti HPV běžně spojována s mladšími věkovými skupinami, výzkum prezentovaný MUDr. Lucií Moukovou, Ph.D., na Brněnských…
Systémy podtlakové terapie se staly od 90. let minulého století, kdy byly zavedeny do klinické praxe, široce využívanými při komplexní léčbě ran u…
Na 48. ročníku Brněnských onkologických dní jsme s doc. MUDr. Radimem Němečkem, Ph.D., z Masarykova onkologického ústavu hovořili o psychické zátěži,…
Simulační medicína přináší zásadní změnu ve vzdělávání budoucích lékařů. Prof. MUDr. Petr Štourač, Ph.D., MBA, FESAIC, proděkan pro rozvoj a studium…
Na programu druhého dne letošních Brněnských onkologických dnů byl i edukační seminář zaměřený na současné trendy multidisciplinárního managementu…
Simulační medicína se stává klíčovou součástí moderního zdravotnického vzdělávání, neboť umožňuje bezpečný nácvik kritických dovedností bez rizika…
Na programu letošních Brněnských onkologických dnů, které se konaly od 23. do 25. října, bylo i diskusní sympozium podpořené společností Servier…
Nedostatečné uznání kompetencí a nejasné role v ošetřovatelských týmech podkopávají kvalitu českého zdravotnictví, varuje prof. PhDr. Andrea Pokorná,…
V rámci edukačního semináře Paliativní péče, který patřil k úvodním blokům letošních Brněnských onkologických dnů, zazněla i debata paliativního…
Na 48. ročníku Brněnských onkologických dní jsme s prof. MUDr. Jiřím Horáčkem, Ph.D., FCMA, hovořili o studii PSIKET, která v Národním ústavu…
Další webinář z cyklu o nových léčebných principech a terapiích garantovaný ČLS JEP ve spolupráci s Asociací inovativního farmaceutického průmyslu …
V Praze se ve dnech 9.–11. října 2024 konal jubilejní 10. ročník Evropského testikulárního nádorového workshopu – 10th European Testicular Tumor…
Principem většiny imunoonkologických terapií je snaha přimět imunitní systém hostitele k usmrcení nádorových buněk. V praxi však tento koncept naráží…
Medical Tribune je značkou kvality pro noviny určené lékařům a zdravotníkům v mnoha zemích světa – obdobné tituly vycházejí např. v Německu, Rakousku, Švýcarsku, v sousedním Polsku či Maďarsku.
Medical Tribune v České republice vychází již od roku 2005, a to v periodicitě 26 čísel za rok. V duchu svého názvu chtějí noviny skutečně poskytovat tribunu všem, kdo mají lékařské a zdravotnické veřejnosti co sdělit – především lékařům a zdravotníkům samotným, ale i politikům, ekonomům, právníkům a dalším.
Medical Tribune jako jediné noviny o lékařské vědě, klinické medicíně a zdravotnictví u nás nejsou – navzdory svému anglickému názvu – překladovým titulem. Jejich obsah vytváří výhradně domácí profesionální redakce tvořená lékaři, zdravotními sestrami a novináři. Ti spolu s širokým okruhem spolupracovníků z různých oblastí medicíny nabízejí široký záběr na témata lékařské vědy a klinické medicíny i organizace, řízení a financování zdravotnictví doma i v zahraničí.
Medical Tribune dosahuje nákladu 20 000 výtisků a čte ji nejméně 40 000 čtenářů. Při dvacetitisícovém nákladu a indexu čtenosti 2,3 tvoří čtenářskou obec 46 000 lékařů, lékárníků a ostatních zdravotníků.
Roku 2017 vznikl ve spolupráci s Medical Tribune úspěšný projekt minutyMT.
Medical Tribune je dostupná každému – nízkou cenou časopisu a ještě výhodnějším předplatným chceme umožnit přístup k časopisu doslova každému; pro lékaře na odpočinku i pro studenty medicíny máme ještě další slevy.
Aktuální číslo: | 20/2024 |
Datum vydání: | 16.12.2024 |
Periodicita: | 20 čísel ročně |
Rozsah: | 24–36 stran |
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu ke stažení pro jednotlivé tituly:
Ceník pro personální inzerci najdete v samostatném mediakitu řádkové inzerce pro rok 2025.
.
Kontakt na obchodní oddělení jednotlivých titulů naleznete zde.
Technické požadavky na inzertní podklady v Remedia najdete na zde nebo na samostatných webových stránkách Remedia.cz.
Čtenáři: Soukromí i nemocniční lékaři, všeobecní i specialisté, lékárníci, stomatologové, ostatní zdravotničtí pracovníci, představitelé státní správy a samosprávy atd.
Náklad: 20 000 výtisků
Periodicita: 20 čísel ročně
Rozsah: 24-40 stran
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 297×440 mm (novinový formát)
Provedení: barevnost 4/4 CMYK
Technická specifikace inzerce Medical Tribune
Při vytváření dokumentu PDF používejte Acrobat Distiller nebo export z InDesignu v nastavení na maximální kvalitu výstupu, v ideálním případě v nastavení PDF-X/1a. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
EPS, PS
Veškerá písma použitá v dokumentu musejí být buď převedena do křivek nebo sbalena přímo v souboru EPS, resp. PS. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
Texty
Akceptované formáty: holý text (TXT, ASC apod. - např. Poznámkový blok Notepad ve Windows), DOC (pouze pro MS Word až do verze Office 2007), RTF.
Obrázky
Rastrové - TIF, JPG, EPS, PSD - použité rozlišení musí být minimálně 300 dpi pro použití ve velikosti 1 : 1, nastavení CMYK. V případě použitých textů, log apod. by mělo být rozlišení alespoň 500 dpi. Při použití JPG komprese musí být nastavena maximální kvalita.Upozornění: Neakceptujeme obrázky stažené z webu, případně JPG s nízkou kvalitou.
Vektorové - AI, EPS pro PC i Mac - použitá písma musejí být převedena do křivek, případně přibalena k dokumentu (pouze písma pro PC). Použité barvy musejí být v nastavení CMYK.
Zlomové dokumenty
Pouze InDesign do verze CS3. Veškerá použitá písma musejí být přibalena k dokumentu. Veškeré použité obrázky musejí být přibaleny a platí pro ně výše uvedená pravidla.Podklady na filmech nepřijímáme! Inzerent plně ručí za správnost a bezchybnost předaných podkladů i za obsah inzerátu.
Harmonogram Medical Tribune 2025
|
1/25 |
2/25 |
3/25 |
4/25 |
5/25 |
6/25 |
7/25 |
uzávěrka: |
6. 1. |
3. 2. |
24. 2. |
17. 3. |
31. 3. |
22. 4. |
5. 5. |
distribuce: |
14. 1. |
11. 2. |
4. 3. |
25. 3. |
8. 4. |
29. 4. |
13. 5. |
|
|||||||
|
8/25 |
9/25 |
10/25 |
11/25 |
12/25 |
13/25 |
14/25 |
uzávěrka: |
19. 5. |
2. 6. |
16. 6. |
14. 7. |
4. 8. |
1. 9. |
15. 9. |
distribuce: |
27. 5. |
10. 6. |
24. 6. |
22. 7. |
12. 8. |
9. 9. |
23. 9. |
|
|||||||
|
15/25 |
16/25 |
17/25 |
18/25 |
19/25 |
20/25 |
|
uzávěrka: |
29. 9. |
13. 10. |
27. 10. |
10. 11. |
24.11. |
8. 12. |
|
distribuce: |
7. 10. |
21. 10. |
4. 11. |
18. 11. |
2. 12. |
16. 12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, internisté, specialisté různých oborů medicíny
Náklad: 8 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník + speciální vydání
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 209×286 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Technická specifikace podkladů k inzerci v Medicíně po promoci
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu.
Harmonogram 2025
|
1/2025 |
2/2025 |
3/2025 |
4/2025 |
uzávěrka: |
14.3. |
13.6. |
15.10. |
8.12. |
distribuce: |
27.3. |
27.6. |
30.10. |
22.12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, specialisté různých lékařských oborů, farmaceuti, studenti
Náklad: 5 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník
Distribuce: Adresné zasílání jednotlivým předplatitelům.
Formát: 210 × 297 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Harmonogram 2025
|
č. 1 |
č. 2 |
č. 3 |
č. 4 |
č. 5 |
č. 6 |
uzávěrka: |
28.2. |
11.4. |
13.6. |
14.8. |
10.10. |
10.12. |
distribuce: |
17.3. |
29.4. |
27.6. |
28.8. |
24.10. |
29.12. |
Pokud chcete zadat inzerci, musíte se přihlásit.