Léčba ischemické choroby srdeční začíná prevencí
V polovině října Praha hostila 8. mezinárodní kongres ICCAD (International Congress on Coronary Artery Disease) 2009. Záštitu nad ním za místní…
V polovině října Praha hostila 8. mezinárodní kongres ICCAD (International Congress on Coronary Artery Disease) 2009. Záštitu nad ním za místní…
Na konci září se v Praze konala konference s názvem PULS 2009 aneb co vyléčí české zdravotnictví? Během ní se odborníci z různých oblastí…
Termínem "neuromodulace" označujeme chirurgickou intervenci, jejímž cílem je ovlivnit pomocí sofistikovaného implantovaného zařízení funkci…
Před 100 lety zemřel Cesare Lombroso, autor teorie vrozené kriminality.
Markéta Koutná je jednou z prvních českých sester, které se cíleně zaměřily na moderní hojení ran. Sama přednáší, vede kursy, účastní se klinických…
O pokroku v léčbě DM 2. typu aneb Tři kroky k léčbě diabetu Sérii odborných symposií pod názvem Tři kroky k léčbě diabetu připravila na letošní…
Své osmdesáté narozeniny oslavil v těchto dnech vědecký pracovník Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze a člen České lékařské akademie prof. MUDr.…
Léčba poškození kožního krytu kolem stomie je v určitém počtu případů složitá, proto je důležité mu předcházet odbornou péčí. Moderní stomické…
Diabetes mellitus postihuje v Evropě zhruba 5 % evropského obyvatelstva, některé zdroje uvádějí až 7 procent. Cukrovka si nevybírá a postihuje muže i…
První pacientka přichází ve věku 56 let s bércovým vředem na vnitřním kotníku levé dolní končetiny. Na základě cévního vyšetření má potvrzenu…
Jde o muže s dekubitem v sakrální oblasti. Jeho základní diagnózu určuje paraplegie trvající 30 let po úrazu na lyžích. Další přidružené nemoci nemá.…
Struktura mřížky kompetence vychází z tabulky podle Nortonové určené ke zhodnocení rizika dekubitů. V horizontální linii zobrazuje základní markery…
Chirurgická klinika Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) získala nový přístroj na podtlakovou léčbu ran. Tato metoda patří mezi rychle se…
Porušení kožní integrity patří k velmi častým diagnózám geriatrických pacientů. V naprosté většině případů není problémem jen vlastní rána, neboť…
Syndrom diabetické nohy (SDN) představuje závažnou pozdní komplikaci diabetu a postihuje asi 5 až 10 % pacientů. Opomíjení pravidel jeho ošetření…
Roztroušená skleróza mozkomíšní představuje po epilepsii nejčastější onemocnění mladých lidí. Kauzální terapie dosud není k dispozici, nicméně je…
Naděje pro pacienty trpící jednou z nejčastějších poruch metabolismu má jméno Kuvan. Na tuto syntetickou formu BH4 však zatím v Česku v rámci…
Ve dnech 20. až 24. září se v Berlíně uskutečnila společná konference ECCO/ESMO (European Cancer Organisation a European Society for Medical Oncology…
Ročně je v České republice diagnostikováno přes 68 000 nových onkologických pacientů a více než 27 000 jich rok co rok umírá. Současně však také mezi…
Poprvé byl prokázán přenos nádoru z matky na plod už v roce 1866. Od té doby zaznamenali lékaři jen několik desítek podobných případů. Proto vzbudil…
Porovnávat přínosy jednotlivých léčebných metod napříč celým zdravotnictvím je velice obtížné. Kritérium QALY se v Česku příliš nevyužívá. O to větší…
Redakce Medical Tribune byla při slavnostním předání Ceny za chemii, farmacii a lékařství, které udělilo českým studentům Francouzské velvyslanectví…
Hana Brixi má zkušenosti s fungováním ekonomiky zdravotnictví v mnoha zemích, a tak může dobře srovnávat. Pracuje pro Světovou banku a pro Světovou…
V roce 1844 nechala postavit pražská německá univerzita na tehdejším Kateřinském plácku svůj patologicko-anatomický ústav, včetně malého domku…
V první části rozhovoru s Mgr. Danou Juráskovou, Ph.D., MBA, uskutečněného v rámci série interview s předními osobnostmi českého zdravotnictví v…
V rámci mapování dopadů úsporných opatření státního rozpočtu pro rok 2010 na zdravotnictví přinášíme pohled zástupců farmaceutického průmyslu a…
Farmaceutická firma Abbott oznámila definitivní získání společnosti Solvay, o niž svedla vítězný boj se společností Nycomed. Tím se její portfolio…
Jedním z nejzajímavějších soudních sporů v USA je bezpochyby "případ Roe versus Wade", v němž v roce 1970 Nejvyšší soud potvrdil ženě právo…
V Praze 8. 7.2009 Vážení členové České lékařské komory! Tento otevřený dopis Vám adresuji proto, že považuji za správné, aby Česká lékařská komora…
V Praze 15.10.2009 Vážená redakce MT, k atestaci z oboru anesteziologie a resuscitace přistupovalo v poslední době každoročně 50 až 80 kandidátů, z…
Pod pojmem muskuloskeletální onemocnění se skrývá na dvě stě různých chorob s velmi různým patofyziologickým podkladem. Co většinu z nich spojuje, je…
"Často se stává, že zaměstnavatelé nezařazují zdravotníky do platové třídy, na kterou mají nárok," říkají v rozhovoru pro MT Ing. Tereza Koňaříková a…
Potřeba kvalitní komunikace je všeobecná. Avšak v medicíně je nejspíš více než kdekoli jinde důležité, aby zdravotníci věděli, CO chtějí říci, a…
Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková se za velkého zájmu médií nechala spolu se svými náměstky očkovat proti sezónní chřipce. Aplikace vakcíny…
Tým Judy Mikovitsové z Whittemore Peterson Institute for Neuro‑Immune Disease v nevadském Renu publikoval v prestižním vědeckém týdeníku Science…
V září na český trh vstoupil pod obchodním názvem Elicea první generický escitalopram. Společnost Krka při té příležitosti uspořádala odborné…
Výzkum prováděný během posledních 20 let ukazuje, že CHOPN není jen chronické zánětlivé plicní onemocnění, ale také metabolické onemocnění, které…
Těsně před letními prázdninami jsme na stránkách Medical Tribune (MT 21/2009) informovali o podezření, že existuje souvislost mezi podáním inzulinu…
Řadu nových pohledů na diabetes a jeho léčbu přineslo na 45. kongresu Evropské asociace pro studium diabetu (EASD), který začátkem října hostila…
První informaci o pětačtyřicátém kongresu European Association for the Study of Diabetes (EASD), který se letos konal ve Vídni, jsme přinesli v MT 27…
Ve dnech 7. a 8. září 2009 proběhly v Ostravě pod záštitou České angiologické společnosti ČLS JEP již III. ostravské angiodny. Hlavním tématem…
Nová léčebná šance pro nemocné s obtížně léčitelným astmatem, nový přístup k terapii astmatu, nadějný přípravek usnadňující odvykání kouření – je…
Koncem října uplyne 25 let od první implantace kardioverteru‑defibrilátoru (ICD) v České republice. Proběhla necelé čtyři roky po světové premiéře …
Na otázky o dopadech současné situace na soukromé lékaře odpovídá předseda Sdružení ambulantních specialistů ČR, MUDr. Zorjan Jojko.
Úsporná opatření ve státním rozpočtu se podle náměstka ministryně zdravotnictví pro legislativu Mgr. Martina Plíška zcela určitě dotknou i…
Státní ústav pro kontrolu léčiv (dále jen SÚKL) na svých webových stránkách 5. října 2009 zveřejnil další aktuality týkající se schvalování vakcín…
V článku prof. MUDr. Jiřího Widimského jr., CSc., Alfa-blokátory a jejich "zmrzačená" preskripce v posledním vydání Medical Tribune (MT 27/2009, str.…
Novou léčebnou metodu pro nemocné s těžkým plicním emfyzémem používají lékaři v Nemocnici Na Homolce. Spočívá v implantaci speciálních jednosměrných…
Chřipková pandemie donutila zdravotníky mimo jiné zamyslet se nad účinností doposud používaných masek při styku s nemocným pacientem. Na konci září…
Nejvyšší vědecké ocenění za výzkum v oboru chemie letos získala trojice biochemiků, kteří významně přispěli k odhalení struktury a pochopení funkce…
Někoho by mohl napadnout příměr s Kocourkovem, jiný si vzpomene na cimrmanovskou větu: "Můžete s tím nesouhlasit, můžete proti tomu protestovat, ale…
MT 27/2009, str. A2,A3 Léky patří samozřejmě do lékárny, kde s nimi předpisově manipuluje odpovídajícím způsobem erudovaný personál. Na druhé…
Po přečtení diskusního fóra v MT 25/2009 sestaveného z odpovědí na otázku "Napadl vás někdy fyzicky pacient?" nám čtenářka z řad lékařů poslala svůj…
O nejprestižnější vědecké ocenění se letos v kategorii fyziologie a medicíny rovným dílem podělí Elizabeth H. Blackburnová z University of California…
Nové diagnostické i terapeutické možnosti jako by přibývaly geometrickou řadou. Také u nás výdaje na zdravotnictví strmě rostou. Proto se tentokrát…
"Sesterská profese je bezesporu nesmírně náročná a tlak na člověka stojícího uprostřed mezi pacientem na jedné straně a lékaři a ostatními členy týmu…
Škola CMC Graduate School of Business nabízí studium managementu směřující k titulu Master of Business Administration. Od minulého roku má také…
Poslech patří od nepaměti k základním vyšetřovacím metodám. První stetoskop, jak jej známe dnes, spatřil světlo světa v polovině 19. století. Dvacáté…
Světová iniciativa pro astma (Global Initiative for Asthma – GINA) každoročně reviduje svá doporučení pro management astmatu u pacientů různých…
Alergická rýma patří k nejčastějším onemocněním, která postihují populaci lidí produktivního věku. Podle současných průzkumů trpí u nás chronickou…
Hlavními terapeutickými zásadami jsou u exacerbace průduškového astmatu rychlost a přesnost. Avšak tím, kdo musí vědět, kdy, kolik čeho podat, je…
Po zavedení preventivní, protizánětlivé léčby se množství obtížně léčitelných astmatiků smrsklo na pět procent. I mezi nimi je však stále dost těch,…
Alergická rinitida není onemocněním pouze dětského věku, ale velmi často ji vídáme také u seniorů. V záplavě jiných stesků a onemocnění se mnohdy…
CHOPN, její stoupající prevalence a narůstající finanční zátěž společnosti způsobená častou hospitalizací exacerbujících pacientů vedou odborníky k…
Dětští astmatici nejsou dostatečně kompenzováni téměř ve dvou třetinách případů! To je hlavní poznatek firmou Nycomed podporované studie Room To…
Tiotropium (Spiriva) podávané pacientům s CHOPN mladším 50 let vede ke statisticky významnému snížení míry poklesu plicních funkcí a zlepšení kvality…
Ve snaze lépe zachytit patogenezi a průběh nemoci u dětských astmatiků byla poslední dobou vypracována různá „fenotypová dělení“ této nemoci. V…
Technologický pokrok v oblasti využití ultrazvukových vln, vynucený potřebami námořnictva v průběhu obou světových válek, umožnil v 50. a 60. letech…
Farmaceutická společnost UCB s.r.o. uvádí na český trh nový přípravek pro léčbu Parkinsonovy nemoci s názvem Neupro. Při této příležitosti uspořádala…
„V podmínkách Evropy je chřipka jediné infekční onemocnění, jehož mortalita se projeví i na celkové úmrtnosti,“ říká MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., ze…
Diskuse o tom, kdo by měl pečovat o diabetika 2. typu, se na různých odborných fórech vedou již delší dobu. Dalším pomyslným příspěvkem k debatě bylo…
Jak jsme informovali v MT 25/2009, v polovině září se ve Vídni konal 19. kongres Evropské respirační společnosti. Z bohatého programu v podobě 65…
Americké Národní instituty zdraví ukončily rozsáhlou studii, v níž byl ověřován vliv léčby mírných forem gestačního diabetu na zdraví dětí i matek.…
Média nedávno kritizovala kontrolu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), který zjišťoval, zda lékaři v rozporu se zákonem o léčivech nevydávají…
Fakultní nemocnice v Hradci Králové (FNHK) má od 1. října nového ředitele. Stal se jím bývalý děkan Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity…
Překvapivým výsledkem skončil výzkum zdravotního stavu obyvatel USA za velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Délka života se v…
Minulý týden byl na Radioterapeutické a onkologické klinice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) v Praze uveden do provozu nový lineární…
CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, upozorňuje na nešťastná protikrizová opatření v oblasti lékařské péče. Kraje se snaží…
Analýzu efektivnosti hospodaření všech fakultních nemocnic a dalších přímo řízených zdravotnických zařízení za roky 2005 až 2009 si nezávislým…
Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy představila minulý týden pilotní projekt Mobilita pro život, který byl testován od října 2008 až…
Od ledna příštího roku má začít platit nový katalog prací, klíčový dokument pro určování platového zařazení. V těchto dnech běží poslední…
Účinek clopidogrelu přidaného k terapii aspirinem u pacientů s fibrilacísíní
Urologická klinika 1. LF UK a VFN je významným pracovištěm poskytujícím urologickou péči i pre- a postgraduální vzdělávání v oboru urologie. Má…
O pojmu "velké dějinné události" máme obvykle jasnou představu a koneckonců je zná prakticky každý absolvent základní školy. Zlatá bula sicilská,…
Pod názvem XV. opařanské dny s mezinárodní účastí proběhla 18. a 19. září v Dětské psychiatrické léčebně (DPL) Opařany konference dětské a dorostové…
Začátek října se v jihomoravském Mikulově odehrál ve znamení hypertenze, preventivní kardiologie a srdečního selhání; právě zde se totiž konala …
Velký zlom v terapii revmatoidní artritidy i spondylartritid znamenala v roce 1999 schválená léčba přípravky blokujícími TNFα Ta však pro imunitní…
Všem nemocným s významným absolutním rizikem osteoporotické zlomeniny se musí dostat včasného léčení. Dřívější posuzování onoho rizika pouze měřením…
Díky časopisu Medicína po promoci a webu www.tribune.cz mohou lékaři otestovat své odborné znalosti a získat v rámci celoživotního vzdělávání až 60…
Osteoartróza je heterogenní skupina degenerativních kloubních onemocnění s podobným klinickým a morfologickým obrazem. Jde o nejčastější kloubní…
Osteoporóza je chronické systémové metabolické onemocnění skeletu charakterizované poruchou mechanické odolnosti kosti a v důsledku toho zvýšeným…
Porovnání přímých a nepřímých nákladů přináší u nejedné terapie překvapující zjištění. Nejinak je tomu u revmatoidní artritidy, kde drahá biologická…
Možností, jak léčit revmatoidní artritidu (RA), dnes není málo a objevují se další. Vývoj na poli biologické léčby však žene vpřed především…
Většina zánětlivých revmatických onemocnění je citlivější na terapeutické zásahy, pokud se s léčbou započne časně a dostatečně agresivně. Nejvíce to…
Kolorektální karcinom patří celosvětově mezi nejčastější zhoubné nádory. V České republice byla v roce 2006 podle údajů ÚZIS jeho incidence 91,2 u…
Zkušenostem s podáním ezetimibu v kombinační terapii se simvastatinem bylo na nedávném kongresu České internistické společnosti ČLS JEP věnováno…
Na skutečnost, že vedle samotného poklesu krevního tlaku u hypertoniků je také důležité, jakými léčebnými intervencemi ho dosáhneme, upozorňuje v…
Jak zlepšit compliance pacientů při léčbě hypertenze? Tak zní otázka, nad níž si v situaci, kdy hypertonici vyžadují pro normalizaci vysokého…
V minulém čísle jsme informovali o prvních novinkách z onkologického kongresu ECCO a ESMO v Berlíně. Nyní přinášíme i další zajímavosti, jež na…
U příliš mnoha pacientů není osteoporóza vůbec diagnostikována. Pokud je diagnóza stanovena, nenásleduje u velké části nemocných preskripce nějaké…
Inhibitory DPP‑4 jsou perorální antidiabetika, jejichž mechanismus účinku spočívá v inhibici enzymu dipeptidyl‑peptidázy 4 (DPP‑4), tj. enzymu, který…
Výrazně omezená dostupnost alfa‑blokátorů pro pacienty s arteriální hypertenzí v České republice trvá léta a může mít zdravotní dopad. Přes enormní…
Jak vyplývá ze studie zveřejněné v lékařském časopise Diabetes Care, diabetes žen zvyšuje o 26 % riziko atriální fibrilace. U mužů byla zjištěna…
Obávaná bakterie školních jídelen Salmonella sp., jak se zdá, nalezne své uplatnění v terapii nádorových onemocnění. Vědci totiž zjistili, že je…
Kongres EASD (European Association for the Study of Diabetes) má na svém kontě už hezkou řádku ročníků – ten letošní, pětačtyřicátý, se pod…
První implantace nitrooční čočky, první transseptální katetrizace srdce, první transplantace ledviny, první hemodialyzační středisko, první klinické…
Poradna pro nelékaře - Čtenářky MT se ptají, jaké podmínky musejí splnit pro to, aby získaly potřebný počet kreditů. Jak se změní započítávání…
Odhaduje se, že v důsledku sezónní chřipky v České republice zemře každý rok na 2 000 lidí, zejména chronicky nemocných s onemocněním plic, srdce a…
Tak nám zase neprošla novela zákona 48/1997 o veřejném zdravotním pojištění. Tedy abych byl přesný, jednalo se o dvě novely, které Poslanecká…
"Tarifní systém odměňování ve zdravotnictví má nejen výhodu slušných minimálních tarifů, ale i nevýhodu maximálních platů. Velmi dobře fungující…
Nejhodnotnější benefity ve zdravotnictví mají profese, které mají zároveň nejvyšší příjmy. Služební auto i k soukromým účelům, dovolenou navíc,…
V prostorách Masarykovy koleje v Praze se 19. září sešlo více než dvě stě provozovatelů soukromých lékáren a jejich zaměstnanců na konferenci o…
"Když dostane frankfurtská burza rýmu, je z toho v Praze zápal plic," říká jeden bonmot. Před rokem nás sice tehdejší premiér a jeho ministr financí…
Termín parlamentních voleb je nejistý, nicméně politické strany mají v programových otázkách jasno. Medical Tribune proto dala představitelům…
V červenci vznikla Krajská nemocnice Středočeského kraje, jež funguje jako příspěvková organizace. Ovládá pět oblastních nemocnic, které jsou zatím…
Endoskopické centrum bude využívat zkušeností svých pracovníků nejen s vysoce profesně specializovanými pracemi, ale bude školit další pracovníky ve…
Lékař vyšetřuje a léčí, ale bez zkušené sestry se samozřejmě neobejde. Na dobrém sesterském týmu velmi záleží hladký chod každého zdravotnického…
Žlutá a oranžová barva sedaček rozsvěcuje čekárnu endoskopického centra, modrá na stěnách jeho chodeb zase uklidňuje. Bílá ve vyšetřovnách…
Ve FN Brno vzniklo unikátní pracoviště, integrující endoskopické kapacity několika oborů. Krátce po otevření tohoto centra požádala MT jeho primáře…
Nemocniční infekce postihují odhadem jednoho pacienta z deseti a vedou ke zvýšení morbidity, mortality a ke zvýšení nákladů na zdravotní péči.…
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) 15. září oznámil, že schválil čtyři vakcíny proti onemocnění vyvolanému novou variantou chřipkového…
Vzhledem k bouřlivému celosvětovému výzkumu a vývoji na poli chirurgických možností, jak zásadně ovlivnit a vyléčit některá metabolická onemocnění,…
Komplexní řešení reprocesingu flexibilních endoskopů pro komfort zdravotnických pracovníků a bezpečí pacienta nabízejí produkty divize ASP…
* Endoskopické centrum FN Brno bylo slavnostně otevřeno 25. června 2009. * Pracoviště vede prof. MUDr. Aleš Hep, CSc. * Rekonstrukce a vybavení…
Lůžko Eleganza Smart je novou generací úspěšné řady nemocničních lůžek Eleganza firmy LINET. Eleganza Smart splňuje vysoké nároky zdravotníků na…
Kardiologické oddělení Nemocnice Na Homolce (NNH) je prvním českým pracovištěm, které začalo pracovat s robotickým systémem společnosti Hansen…
Více než stovka expertů, kteří recenzují rukopisy pro lékařský časopis Journal of Bone and Joint Surgery, se stala nevědomky účastníky zajímavého…
Přínos stanovení kalciového skóre koronárních tepen pro predikci ischemické choroby srdeční u asymptomatických diabetiků 2. typu je velký. Může také…
Možnou souvislost Alzheimerovy choroby s poškozeným metabolismem glukózy a inzulinu jsme zmínili již v MT 03/2009. Nyní přinášíme studii švédských…
Pokroky v porozumění patogenezi karcinomu ledviny přinášejí výsledky v podobě nových léčivých přípravků pro biologickou léčbu. Nová léčiva jsou…
Česká republika patří celosvětově k zemím s nejvyšší incidencí karcinomu ledvin; v číselném vyjádření jde o zhruba 25 až 30 případů na 100 tisíc…
Celosvětově je v současné době nakaženo chronickou virovou hepatitidou B (HBV) asi 350 až 400 milionů osob. Zhruba třetina obyvatel zeměkoule přijde…
Ve dnech 29. srpna až 2. září 2009 proběhl v Paříži 14. kongres Evropské společnosti pro transplantaci orgánů (European Society for Organ…
Pod názvem, který čtete v titulku, a pod vedením prof. J. Widimského, místopředsedy České internistické společnosti ČLS JEP, a prof. A. Dukáta,…
Trojice vědců vedená Mehmetem A. Ersoyem provedla otevřenou, dlouhodobou, naturalistickou studii mirtazapinu v léčbě deprese u pacientů s karcinomem.…
Jednou ze zajímavých firemních akcí, kterou mohli v rámci bohatého odborného programu nedávného kongresu České internistické společnosti ČLS JEP…
V dalším ohlédnutí za nedávným kongresem České internistické společnosti ČLS JEP přinášíme některé zajímavosti, které zazněly jak v jednotlivých…
Když začaly v některých amerických státech i zemích Evropské unie platit zákazy kouření na pracovištích a veřejných místech, odvážili se jen ti…
Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (US Center for Disease Control and Prevention) v současnosti doporučuje všechny dospělé pacienty s…
R. T. Owen objevil nový přístup k nespavosti použitím nízké dávky doxepinu. Jde o využití selektivního antagonismu histaminového receptoru H1.…
Dvoučlenná skupina vědců (vedoucí Sura Alwan) se zabývala bezpečností selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) v těhotenství.…
Co mě napadlo tentokrát, nemůže nenapadnout i vás. Alespoň pokud si přečtete úvahu výkonného ředitele Grémia majitelů lékáren Pavla Vítka na straně…
Lidský protein zonulin sehrává významnou roli při vzniku celiakie a mnoha autoimunitních onemocnění včetně roztroušené sklerózy a diabetu 1. typu.…
Čím je výjimečný pandemický virus chřipky A(H1N1) ve srovnání s virem sezónní chřipky? Na tuto otázku odpověděly výsledky studie nedávno provedené v…
Společné multidisciplinární kongresové jednání evropských onkologů – patnáctý kongres European CanCer Organisation (ECCO) a čtyřiatřicátý kongres…
Od roku 1921, kdy Bantings Bestem uvedli do lékařské praxe inzulin, se v diabetologii změnilo velice mnoho - a přesto nelze říci, že je možno péči o…
Potřebujete si ověřit právní úpravu problému, který jako zdravotníci právě řešíte? V přehledném seznamu všech hlavních právních předpisů se budete…
V souvislosti se seminářem o informovaném souhlasu vydala své stanovisko rovněž Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků (CzechMed).…
Institut informovaného souhlasu patří mezi základní instituty zdravotnického práva a zdravotnictví vůbec, jeho úprava a zejména praktické uplatňování…
Dovolte, abychom vás informovali o založení Psychologické sekce při České obezitologické společnosti ČLS JEP. V případě zájmu o zapojení do její…
Psychologická péče jako součást širšího celku zdravotní péče o pacienty je již v několika medicínských oborech samozřejmostí. S rozvojem bariatrické…
V průběhu kongresu se MT zeptala prof. MUDr. Evy Topinkové, CSc., přednostky Geriatrické kliniky 1.LF UK a VFN v praze, na to, jak hodnotí letošní…
Vývoj v medicíně v posledních letech spěl spíše k rozvoji mnoha specializovaných oborů původně z interny vzešlých, a tím k atomizaci oboru, který…
Motto Informační systémy- nástroj efektivního zdravotnictví ponese konference INMED 2009, která proběhne ve dnech 5. až 6.11. v Pardubicích. MT…
Konferenci Federace evropských lékařských akademií (FEAM) uspořádala ve dnech 16. až 18. září v Praze pod záštitou primátora hl. města Prahy Pavla…
Lateralizací se v medicíně rozumí jeden z možných příznaků poškození nervového systému. Asymetrie, deformace, ochablý úd, plazení jazyka na strany.…
Lékař sleduje rentgenový snímek a do mikrofonu připojeného k počítači diktuje nález. Bez použití klávesnice, pouze hlasem může "napsat" celou…
Od 1. listopadu letošního roku startují naostro datové schránky. Společný projekt ministerstva vnitra a České pošty má přinést zjednodušení a…
Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo vakcinační strategii postupu proti možné pandemii viru A(H1N1). V první vlně mají být očkováni chronicky…
Na speciální tiskové konferenci při příležitosti zahájení Evropského týdne urologie (15. až 19. září) představili prof. MUDr. Tomáš Hanuš, DrSc.,…
Česká lékařská komora se rozhodla finančně podpořit mladé lékaře před atestací. Iniciovala projekt Iuventus Medica, z něhož lékaři mohou čerpat…
Letos v březnu byl v brněnském Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie otevřen první hybridní sál v České republice. Umožňuje společnou…
V době, kdy se na nás ze všech stran hrnou jak z protržené přehrady pochmurné zprávy – v naší zemi nikdo nechce vládnout, v zemi za oceánem pohřbili…
Prezident republiky Václav Klaus 18. září na slavnostním shromáždění v Karolinu jmenoval 104 nové profesory. Přinášíme seznam těch, kteří pracují v…
V havlíčkobrodské nemocnici se rozhodli nechat vyškolit personál v základech sebeobrany. Zdravotníci z Vysočiny navíc nejsou jediní, kdo mívá…
Ve dnech 12. až 16. září uspořádala Evropská respirační společnost svůj již devatenáctý kongres. K nejžhavějším tématům patřily nové pohledy a…
V posledním srpnovém týdnu byla na kongresu Evropské kardiologické společnosti v Barceloně prezentována post hoc analýza studie TRITON‑TIMI 38…
V tomto čísle se v návaznosti na články v MT 23 a 24 naposledy vracíme k výročnímu kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC), abychom…
Mezinárodní multicentrická studie srovnávající Instanyl (intranasální fentanyl ve spreji) s mukoadhezivní bukální formou fentanylu (Oral Transmucosal…
Časopis Med Ad News ve své výroční zprávě o nejlépe prodávaných lécích označil přípravek adalimumab (Humira společnosti Abbott) za „Lék roku“ …
Na společném 15. kongresu Organizace pro léčbu nádorů (European Cancer Organisation, ECCO) a 35. kongresu Evropské společnosti pro klinickou…
Poznatky vyplývající z řady studií prezentovaných na 25. kongresu Evropského výboru pro léčbu sclerosis multiplex (European Committee for Treatment…
Inzulin se považuje za nejefektivnější léčbu diabetu, avšak příliš často se stává, že ji lékaři i nemocní odkládají. Zásadní otázka u pacientů s…
Deprese je závažné onemocnění vyžadující dlouhodobou léčbu. Autoři studie nedávno publikované v American Journal of Psychiatry (Am J Psychiatry 2009…
PPAR (Peroxisome Proliferator‑Activated Receptors) agonisté jsou léčivé přípravky náležející do skupiny perorálních antidiabetik. Jedná se o agonisty…
Pioglitazon je perorální antidiabetikum, centralizovaně registrované v Evropské unii. Náleží mezi thiazolidindiony, a jeho účinek je tedy dán…
Kvalitní léčba diabetu 2. typu je provázena vysokou polypragmazií. Právě velké množství různých, současně podávaných léčiv bývá příčinou nedostatečné…
Tváří v tvář chirurgickému výkonu jsou na tom pacienti s diabetes mellitus (DM) oproti nediabetikům hůř. Je‑li cílem dosáhnout u obou skupin…
Vztah mezi diabetem a zvýšenou náchylností k infekcím byl zpočátku zpochybňován, avšak dnes je zřejmé, že pacienti s diabetem trpí jednoduchými i…
S využitím dostupných a racionálních postupů lze mortalitu diabetické populace na kardiovaskulární nemoci přiblížit populaci nediabetické.
Šestičlenná skupina tureckých vědců v čele s A. K. Kadiroglu (Dicle University Medical Faculty, pracoviště Diyarbakir) se zabývala hodnocením…
Diabetes mellitus 2. typu (DM 2. typu) patří v současnosti mezi onemocnění, s nimiž se ve své klinické praxi setkávají lékaři všech specializací.…
Diabetes mellitus 2. typu je chronická, progresivní nemoc, jejíž konstantní konsekvencí jsou vaskulární komplikace. Existují jasné důkazy o vztahu…
Řada antibiotik vyvolává u cílových mikroorganismů oxidativní stres a účinkem volných radikálů startuje v bakteriální buňce autodestrukční procesy.…
„Sekurin je nedávno objevený onkogen s mnoha známými funkcemi zasahujícími do iniciace, progrese a regulace buněčného cyklu. Jeho exprese byla…
V práci je obklopen novorozenci a mladými maminkami, dobře zná jejich problémy i potíže a ve volném čase pro ně připravuje a sepisuje rady. Své…
Fenylketonurie, kongenitální adrenální hyperplaziea kongenitální hypothyreosa. To jsou tři nemoci, na které v současné době probíhá v Česku plošný…
Naložit do letadla přes šedesát chronicky nemocných dětí. Dva týdny s nimi na břehu řeckého moře cvičit, sportovat, zpívat, vymýšlet pro ně hry a…
Slintáč - tak se lidově přezdívá náměstí I. P. Pavlova v Praze. Nádherný příklad nesmrtelnosti vědeckého díla, není liž pravda? Nuže, rozpleťme tu…
Od července platí nové platové tarify ve zdravotnictví. Čtenáři Medical Tribune se ptají, jak se změny projeví konkrétně v jejich případech. Na…
Ministerstvo zdravotnictví pro tento rok výjimečně nezařadilo do svého rozpočtu očkování proti dětským nemocem. Nyní je konfrontováno s faktem, že i…
Ministerstvo zdravotnictví vydalo v polovině července tři různé tabulky platových tarifů pracovníků ve zdravotnictví. Podle těchto tabulek jsou…
Od letošního července dostávají zdravotníci výplatu podle nových platových tarifů. Jednotliví pracovníci jsou odměňováni podle tří různých tabulek.…
Metodou pravidelné dialýzy je dnes léčeno více než 1,6 milionu pacientů po celém světě a subpopulace dialyzovaných pacientů s nezvratným chronickým…
Vývoj nových léků představuje důležitou součást dobře fungujících zdravotnických systémů. nové léky přinášejí naději pro pacienty s dosud…
Větu z titulku si jako své motto zvolili členové platformy health economy, nově založené v rámci Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.…
V březnu jsme vás na tomto místě informovali o zahájení projednávání pěti nových evropských legislativních předpisů v Radě EU, jimž se souhrnně říká …
Americký FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léků) v srpnu oznámil, že doplnil své nařízení o aplikaci nových léků ve fázi vývoje dvěma novými pravidly…
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, po třech měsících se opět setkáváme na stránkách pravidelné přílohy Inovace. snahou AIFP je i v nadcházejícím období…
Generálním ředitelem farmaceutické společnosti Zentiva je od září Rob Koremans. Tuto roli přebírá po Jiřím Michalovi, který si ponechal funkci…
Prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc., bývá označován za nejvýznamnějšího českého endokrinologa. Působil jako předseda České endokrinologické…
Přednostou Urologické kliniky a 1. lékařské fakulty UK Všeobecné fakultní nemocnice v Praze se od začátku září stal prof. MUDr. Tomáš Hanuš, DrSc.,…
Odborná komise podle ČTK minulý týden rozhodovala, kolik lidí se závažnými chronickými chorobami se bude v Česku očkovat proti prasečí chřipce. Pro…
Začátkem září oslavili společně významná životní jubilea tři pracovníci III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. Jubilantipatří v celostátním…
Ekonomové nás poslední dobou začali zaplavovat chmurnými zprávami o výhledech českého hospodářství. Mám dokonce dojem, že jsme si na to už snad i…
Vysokoškolské promoce patří k nejvíce zachovávaným rituálům postmoderní doby. Křty, biřmování, pohřby mizí, ale promoce zůstávají, i když jejich…
Před čtyřiceti lety, v roce 1969, poprvé vzlétl letoun Boeing 747, svou bezstarostnou jízdu zahájil kultovní film Denise Hoppera, Neil Armstrong se…
K prvnímu použití pozitronové emisní tomografie v České republice došlo 25. srpna 1999 v nově vzniklém PET centru Nemocnice Na Homolce. V současné…
Do velmi náročného programu třídenní pracovní návštěvy prezidenta republiky Václava Klause s manželkou v Pardubickém kraji byla zařazena i beseda s…
V důsledku migrace přibývá lidí, kteří buď pojištění nemají, nebo mají takové, jež kryje jen omezený rozsah péče. Redakce Medical Tribune položila…
Po loňské zastávce v moravské metropoli se kongres České internistické společnosti ČLS JEP, letos s pořadovým číslem XVI, přestěhoval opět do Prahy.…
Studie investigátorů z Filadelfie prokázala opodstatněnou indikaci beta‑laktamů v empirické terapii infekcí kůže a měkkých tkání u dětí do 21 let, a…
Letošní rok přinesl v oblasti očkování několik významných změn. O rozhovor na toto téma MT požádala MUDr. Hanu Cabrnochovou, předsedkyni Odborné…
Pro mnoho dětí patří návštěva u lékaře nebo zubaře ke stresujícím zážitkům. Tzv. senzorické prostředí, tj. hluky, pachy, světlo spojené s vyšetřením,…
Anafylaktický šok se řadí mezi život ohrožující situace. Lékem volby je epinefrin v injekční formě. Tento článek popisuje studii amerických…
Anxiózní poruchy v dětství mají poměrně vysokou prevalenci, přičemž predisponují k rozvoji těžších anxiózních poruch, deprese, abusu a potíží s…
SIDS, syndrom náhlého úmrtí kojence (z anglického Sudden Infant Death Syndrome), charakterizuje náhlá smrt zdánlivě zdravého dítěte během spánku.…
Program transplantace kostní dřeně u dětí nepochybně patří mezi „success story“ českého polistopadového zdravotnictví. Začal před dvaceti lety ve…
O slavnostní přednášku XVI. kongresu České internistické společnosti ČLS JEP (13.–16. září v pražském Kongresovém centru) byl požádán prof. MUDr.…
V návaznosti na úvodní článek o výročním kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC), který jsme uveřejnili v MT 23/2009, přinášíme další…
Ve dnech 26. až 29. srpna proběhlo v Praze v hotelu Diplomat za účasti 180 odborníků z 18 zemí světa mezinárodní 37. výroční zasedání European…
Na základě analýzy došlých hlášení o výskytu nádorového onemocnění u dětí v USA vydal FDA varování týkající se preskripce blokátorů tumor…
Podle nedávné informace FDA (viz rámeček) hrozí při podávání blokátorů TNF u dětí a adolescentů zvýšené riziko nádorových onemocnění. V této…
Experimentální léčba pokročilého stadia nádorových onemocnění pomocí látky GDC‑0449 vzbudila velkou pozornost poté, co byly její výsledky…
Rituximab (s firemním názvem MabThera) je nově dostupný pro léčbu pacientů s chronickou lymfocytární leukémií (CLL) i v zemích Evropy. Evropská…
Oxidativní stres hraje významnou roli i v patogenezi roztroušené sklerózy. Betaferon (interferon beta‑1b) může hrát důležitou úlohu v ochraně…
Tým Douglase Meltona z Harvard Stem Cell Institute získal indukované pluripotentní kmenové buňky (induced Pluripotent Stem Cells – iPSC) od pacientů…
Implantace stimulačního systému SureScan umožňuje u pacienta s mnohočetnou kavernózní malformací mozku dlouhodobé sledování pomocí NMR, a tím správné…
V poslední době pozorujeme na naší klinice nárůst počtu pacientů s komplikovaným průběhem erysipelu. Na tomto vzestupném trendu se patrně může…
I tak vleklé a nepříjemné onemocnění, jako je atopický ekzém, lze při splnění určitých předpokladů učinit přijatelným jak co do průběhu, tak pokud…
Tuberkulóza se v posledních letech vrací mezi choroby, jimž je třeba věnovat zvýšenou pozornost. Jedním z důvodů je skutečnost, že není‑li dodržen…
Kasuistika popisuje případ pacientky s dekompenzovaným diabetes mellitus a akutní Charcotovou osteoartropatií. K metabolické kompenzaci u ní došlo až…
Streptococcus pneumoniae je grampozitivní nesporulující aerobní diplokok, který je součástí normální flóry nosohltanu u 20–40 % dětí a 5–10 %…
Pneumonie je stále častým onemocněním dětí i dospělých. Také v rozvinutých zemích je na prvním místě v úmrtnosti na infekční onemocnění a na šestém…
Časopis New England Journal of Medicine (NEJM) nedávno zveřejnil kasuistiku 54leté ženy, u níž se zpočátku zdánlivě banální zánět horních cest…
Většina afrických států patří mezi velmi chudé a z našeho hlediska zaostalé země. Přesto se z jejich obyvatel rekrutují stovky profesionálů, kteří…
Zdravotníky zajímá, zda vedení smí opakovaně měnit rozpisy směn. Na dotazy čtenářů odpovídá JUDr. Dominik Brůha
Vzhledem k momentálnímu výpadku dodávek vakcíny proti tetanu v ČR, konkrétně léčivého přípravku ALTE-ANA, informuje Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR…
V Čimelicích na Písecku bylo otevřeno nové stanoviště záchranné služby. Výjezdové místo pokryje hranice Jihočeského a Středočeského kraje kolem…
Nové pracoviště kostní denzitometrie, které se zaměřuje na diagnostiku a léčbu osteoporózy zejména u žen, funguje v G-Centru v Olomouci. Pracoviště…
FN Brno získala jako první české pracoviště od Státního ústavu pro kontrolu léčiv povolení, které se vztahuje k výrobě přípravků pro buněčnou terapii…
V současné době probíhají první audity pracovišť, která se ucházejí o status kardiocentra. Napříště by měla být kardiovaskulární péče v České…
Domov svatého Josefa v Žirči na Trut-novsku, který nabízí pomoc nemocným s roztroušenou sklerózou, opraví do konce roku 2010 další část bývalého…
Atraktivní žena, která dosud řídila pouze malé zdravotnické zařízení, má nyní na starosti podnik se 2 000 zaměstnanců a více než půlmiliardovým…
Mezi pracovišti, jež uspěla při nedávných auditech onkologické a traumatologické péče, jsou i FN Hradec Králové a FN Motol. Díky tomu získaly z…
Nesouhlas se zákazem znemožňujícím lékařům vydávat léky přímo ve svých ordinacích vyjádřil koncem srpna stínový ministr zdravotnictví David Rath …
Nový monoblok pro většinu svých pacientů chce již v roce 2012 otevřít pražská Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Ambiciózní projekt v hodnotě 3…
Chystáte se převádět lékařskou praxi? Víte o všech daňových, právních a ekonomických rizicích této transakce? Jaké jsou zkušenosti těch, kdo už mají…
Mezi nejlépe placené pozice ve zdravotnictví patří lékařský poradce (medical advisor), jenž farmaceutickým firmám zajišťuje podporu produktu po…
Jen málokdo pochybuje o tom, že si zdravotní sestry a porodní asistentky zaslouží lepší odměňování.Ministerstvo zdravotnictví se nyní pokusilo jejich…
Trojice kanadských lékařů vedených Ryanem J. van Lieshoutem (McMaster University and Brain‑Body Institute v Hamiltonu) se zabývala vztahem mezi…
Od publikace studie 4S uplynulo patnáct let. V běhu času jsme si ani nestačili uvědomit, že od vstupu statinů na scénu moderní medicíny, tedy od…
Chřipka je infekční onemocnění způsobené viry, které se vyskytují ve třech odlišných typech A, B, C. Typy A a B se nejčastěji vyskytují u člověka,…
Většinu obecné paliativní péče v České republice zajišťují všeobecní praktičtí lékaři ve spolupráci s agenturami domácí péče, a to i přes rostoucí…
Terapie Alzheimerovy choroby je zatím symptomatická, nemoc je však předmětem intenzivního výzkumu hledajícího její patogenetické mechanismy.
Jak jsme již v MT informovali (MT17/2009, str. B1,B2), v Kongresovém centru hotelu Thermal v Karlových Varech se ve dnech 13. až 15. května 2009…
Největší světový veletrh zdravotnické techniky MEDICA Düsseldorf slaví jubileum. Ve dnech 18. až 21. listopadu 2009 se bude konat již počtyřicáté a…
Centrum diabetologie IKEM představilo tento týden novou inzulinovou pumpu, která diabetiky posouvá opět blíže životu bez výraznějších omezení. Jde o…
Společnost Valeant byla založena (původně jako ICN Pharmaceuticals, Inc. – International Chemical and Nuclear Corporation) již v roce 1960, a příští…
Své aktivity v Evropě rozvíjí společnost Valeant ze svého sídla v polském Rzeszowě, kde na základech společnosti POLFA vybudovala moderní výrobní…
Společnost Valeant Czech Pharma s.r.o. je česká obchodní pobočka nadnárodní farmaceutické společnosti Valeant Pharmaceuticals International. na…
Ve výzkumných a vývojových laboratořích společnosti Valeant se rodí jak nové molekuly, tak i nové variace již obchodovaných léků s vyšší bezpečností…
Neurologie Epilepsie Diastat acuDial (diazepam rektální gel) Migréna migranal (dihydroergotamin mesylát) Parkinsonova choroba zelapar (selegilin) …
Pod názvem Valeant se skrývá jedna z nejvýznamnějších amerických, celosvětově působících farmaceutických společností. posilování jejího postavení ve…
Jaká bude budoucnost veřejných lékáren v naší zemi? Čeká je rozvoj, nebo krach? Jak si představují politické strany fungování veřejných lékáren po…
Specifikem České republiky stále zůstává, že jen minimum bank poskytuje skutečně kompletní služby pro klienty působící v oborech svobodných povolání.…
Fakt, že v poslední době je stále obtížnější získávat sponzory pro nejrůznější odborné akce, není žádnou novinkou a současná hospodářská krize…
Tým vědců z Oregon Health and Science University vyvinul mikromanipulační techniku, kterou lze využít pro přenos metafázních chromosomů dozrálého…
Když se diferenciace krvetvorné kmenové buňky zablokuje ve stadiu nezralého krevního elementu, může nastat leukemický blok. Cesta k jeho překonání…
Nad atletickým mistrovstvím světa v Berlíně ozdobeným světovými rekordy jamajského sprintera Usaina Bolta a mnoha dalšími špičkovými výkony se vznáší…
Protidestičkové léčivo clopidogrel patří do skupiny thienopyridinových blokátorů adenosindifosfátových receptorů. Ireverzibilní blokáda funkce těchto…
Farmaceutické společnosti Nycomed a Forest Laboratories oznámily svoji spolupráci při uvedení léku Daxas na americký trh. Daxas (roflumilast) je…
Výkonným ředitelem České asociace farmaceutických firem (ČAFF) byl od 1. září jmenován dr. Emil Zörner. Jeho nástupem začíná nová éra fungování…
Význam genu K‑ras v regulaci buněčného růstu je znám již dlouho, stejně jako se ví, že u 40–50 % pacientů s kolorektálním karcinomem je tento gen…
Farmaceutická společnost Pfizer zaplatí rekordní 2,3 miliardy dolarů (41,6 miliardy Kč) za urovnání právního sporu, který souvisí s nezákonnou…
Pacienti ve čtvrtém stadiu nemalobuněčného karcinomu plic (Non‑Small Cell Lung Cancer – NSCLC), u nichž selhala terapie první linie, mají jen velmi…
V poslední chřipkové sezóně významně stouplo zastoupení oseltamivir‑rezistentních virů mezi všemi chřipkovými viry. Na tuto skutečnost zareagovali…
MT 22/2009, str. A3 Osobně nepovažuji „rituální utracení“ brněnské kolegyně dermatoložky za nezbytné. Jednak je příčinou jejího chování její…
Vztahy lékařů a firem jsou nadále živým tématem. Mnozí zdravotníci si přejí, aby firmy vůbec nepotřebovali. "Chtěla bych plat jako moji kolegové v EU…
MT 22/2009, str. A2, A3 Odpověď na výše uvedenou otázku se hledala v posledních týdnech na mnoha místech a také v Diskusním fóru MT. Hledání se zdálo…
Smíření s vlastní smrtelností je oproti celosvětovému standardu v ČR na velmi nízké úrovni. Medical Tribune se v této souvislosti zeptala terénních…
Studie britských lékařů z University of Leeds zveřejněná v časopise Reproductive Sciences odhalila nečekaný biomarker preeklampsie. Tým vedený Julií…
Pluripotentní schopnost kmenových buněk již dlouhá léta poutá pozornost vědců celého světa. V roce 2003 dva na sobě nezávislé týmy vědců objevily…
Návod, jak se chránit před nákazou mexickou chřipkou, byl nejčastěji promítanou zprávou na kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC), který…
Dokončení ze str. A1 Navzdory tomu, že představitelé Grémia majitelů lékáren neznají konkrétní výtky, jež Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ)…
Informace o hrozící pandemii "prasečí chřipky" se v posledních měsících objevují stále častěji na stránkách nejen českých médií. Mnohá vyjádření…
Na půdě Ministerstva zdravotnictví ČR se v polovině prvního srpnového týdne konalo jednání, na němž se zástupci MZ a krajští zdravotní radové a…
Studie prezentovaná na kongresu ISTH potvrzuje nejen klinickou, ale i ekonomickou efektivnost rivaroxabanu.
Společnost TEVA oznámila, že hospodářské výsledky za 2. čtvrtletí letošního roku se svými rekordními čísly podílely i na dosažení historického maxima…
Denosumab výrazně oddaluje čas do první kostní události a statisticky významně snižuje výskyt první a následující kostní události ve srovnání s…
Jak už jsme informovali v předchozím čísle MT, rozhodla Evropská komise v souvislosti se začleněním společnosti Zentiva do společnosti sanofi-aventis…
V minulém čísle Medical Tribune informovala o tom, že americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) schválil přípravek Cimzia (certolizumab pegol)…
Na 19. kongresu Evropské společnosti pro hypertenzi byly mimo jiné prezentovány výsledky studie, která prokázala, že léčba novou fixní kombinací…
Na konci července oznámily společnosti Bayer HealthCare a Onyx Pharmaceuticals, že randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie…
V termínu 20.-23. října letošního roku se na brněnském výstavišti uskuteční další ročník mezinárodního veletrhu zdravotnické techniky, rehabilitace a…
Rendez-vous s Medicínou. Vděčný pacient je snad nejcennějším ziskem lékařova života," konstatuje ve svých vzpomínkách americký gynekolog Frederick…
V pátek 25. září se v aule Vysoké školy báňské v Ostravě uskuteční již třetí ročník konference s mezinárodní účastí RanDe 2009. Hlavní myšlenkou…
Projekt LabTestsOnline - příručka informací o laboratorních testech pro širokou veřejnost - vznikl před sedmi lety v USA a expandoval do celého světa…
"Když je pacient postaven před volbu, zda chce lék s doplatkem nebo bez doplatku, není jeho odpověď dána jen jeho příjmem. Je ovlivněna mnoha dalšími…
Dokončení ze str. B1 V souvislosti s kongresem se hodně hovoří o molekule p53... Myslím, že se její význam v souvislosti s kongresem FEBS…
Na začátku léta se v Praze konal 34. kongres Federace evropských biochemických společností (FEBS). MT o jeho průběhu již podrobně informovala, nyní…
Dokončení ze str. B1 Ve hřeje další mutace... Delhommeau a kol. dále provedli analýzu mutací klonů progenitorových buněk kostní dřeně, aby…
Krevní malignity jsou velice početnou skupinou krevních chorob. Myelodysplastický syndrom, myeloproliferativní onemocnění a akutní myeloidní leukémie…
Koncem července se v Poslanecké sněmovně konal seminář Problematika rakoviny děložního hrdla. Zaměřil se na prevenci tohoto onemocnění, a to…
Jedním ze vzácných hostů parlamentního semináře věnovaného prevenci karcinomu děložního hrdla byla i někdejší ministryně zahraničí USA Madeleine…
Ve dnech 24.-26.6.2009 se v prostorách Regionálního centra v Olomouci konala jedna z nejprestižnějších akcí v oblasti hematologie pořádaných na území…
Druhý ročník symposia Advances in Molecular Hematology byl rozčleněn do tří částí: Lymphoid Malignancies, Myeloid leukemia/signaling a Stem cells…
Rčení "Zkušenost dělá mistra" platí v chirurgických oborech více než jinde. Studií popisujících vztah mezi praxí operatéra a jeho výsledky není mnoho…
Telaprevir jako součást léčebného režimu chronické hepatitidy C významně zvyšuje poměr setrvalé virologické odpovědi a zkracuje dobu terapie.
Na povrchu těla hostí člověk kolem tisíce druhů bakterií náležejících k více než dvěma stovkám rodů. Zprávu o překvapivě vysoké diverzitě bakterií…
Odborníci Ústavu dědičných chorob 1. LF UKv Praze nalezli gen podmiňující závažné dědičné onemocnění ledvin.
MT 21/2009, str.C4 Legislativa České republiky se vyvíjí rychlým tempem a novelizace některých zákonů je dosti nepřehledná. Redakce MT byla po…
Ve Fakultní nemocnici Olomouc vzniká nové centrum robotické chirurgie. Operační robotický systém daVinci zakoupilo největší zdravotnické zařízení v…
„Myslím si, že práh vnímavosti k tomu, co je a co není možné, je u nás výše než v jiných evropských zemích,“ říká náměstek ministryně zdravotnictví…
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zveřejnil na svých stránkách další informace týkající se hodnocení bezpečnosti inzulinu glargin, již v…
Může být kontakt mezi lékaři a farma firmami vůbec zdravý? A má cenu se o něco takového snažit? Nebo je lepší usilovat o to, aby byl omezen na…
Před dvěma týdny vzbudil velkou pozornost případ lékařky, která si před skrytou kamerou řekla falešnému reprezentantovi farmaceutické firmy o 250…
Medializovaná kauza centrálního úložiště dat přešla do dalšího dějství poté, co Státní ústav pro kontrolu léčiv obdržel kontrolní zprávu Úřadu pro…
Soudě dle množství článků na téma „prasečí chřipka“, zaplavujících v posledních dnech a týdnech média, a podle různých varovných informací, jež v…
Aby sestry skutečně dostaly slíbených 2500 korun, je třeba ze zvýšeného platu uhradit povinné odvody. To již musí musí udělat nemocnice ze svých…
Reportáž z brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny odvysílaná Českou televizí představuje z hlediska novinářů sólokapra. Pro většinu zdravotníků to…
Některým nelékařům není jasné, za jakých podmínek mohou žádat o prodloužení registrace. Na dotazy čtenářů odpovídá PhDr. Michaela Hofštetrová…
Aktuální čísla Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR ukazují, že zdravotníci jsou po zaměstnancích zpracovatelského průmyslu na druhém…
Miliardové investice určené pro specializovaná centra už mají v některých případech zcela reálné využití. V brněnském Masarykově onkologickém ústavu …
Dokončení ze str. C1 Z částky určené na onkologický program nemocnice pořídí nový přístroj pro magnetickou rezonanci za 30 milionů korun. Další…
Na začátku března vstoupila na trh nová Zdravotní pojišťovna MÉDIA. Nyní počet jejích klientů přesáhl pětadvacet tisíc. "Zdravotnická legislativa v…
V polovině března začala působit nová Zdravotní pojišťovna MÉDIA. Do roka musí ze zákona získat 50 000 pojištěnců. Zatím se zdá, že ke splnění této…
Dalším příkladem zajištění dodatečných investičních prostředků jsou granty z Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu. Mezi úspěšné…
Těžko bychom hledali na ministerských křeslech méně jistou pozici, než je ministryně či ministr zdravotnictví. "Je s podivem, že i přes neustálé…
Během setkání zástupců pojišťoven se týdeník Medical Tribune zeptal Ing. Ladislava Friedricha, CSc., ředitele Oborové zdravotní pojišťovny a…
Předpisy týkající se nakládání s informacemi o zdravotním stavu pacienta
Za normálních okolností dítě slyší už během nitroděložního vývoje a po narození dokáže odlišit hlas matky od hlasů jiných a reagovat na něj.…
Osoby nad 60 let dnes tvoří 23 % české populace a prognóza do budoucna ukazuje, že v roce 2050 dosáhnou na hranici 40 %, což znamená, že na jednoho…
Tuberkulóza (TBC), obávané infekční onemocnění, o němž se většina z nás domnívala, že bylo ve vyspělých oblastech světa téměř eradikováno již před 20…
VZP provedla celoplošné kontroly ve zdravotnických zařízeních typu LDN, včetně ošetřovatelských lůžek a zařízení ošetřovatelské péče. Kontroloři VZP…
V poslední době se stále diskutuje o šíři spektra léků dostupných bez receptu a optimálních možnostech lékárníka poradit pacientovi při volbě…
Dokončení ze str. A1 Personifikace řeší i složitá zadání stručným vyjádřením uniodborníka, že jde o problém zajímavý a složitý. A takto to stačí.…
Vzpomínám na starou anekdotu. Stojí děvčátko se starým mužem před ostře střeženou zadrátovanou hranicí míru a socialismu a ptá se: „Dědečku, kdo…
Dokončení ze str. B4 Tyto výsledky naznačují nové možnosti využití genetického testování pro odhalení individuálních pooperačních rizik, které umožní…
U pacientů s akutním koronárním syndromem byl již v mnoha klinických studiích prokázán přínos invazivních revaskularizačních zákroků, které se staly…
Vitamin D má účinky nejen na kostní metabolismus a vstřebávání vápníku v zažívacím traktu, ale působí na mnoho dalších systémů, orgánů a tkání. V…
„Fakultní nemocnice Královské Vinohrady zažívá v posledních dvou letech obrovský rozmach investic do moderního vybavení, dochází ke skutečně velkému…
Podle expertních odhadů více než 20 % osob nad 60 let podstoupí ve zbývajících letech života chirurgický výkon. Perioperační péče o geriatrického…
Dokončení ze str. B1 Co podle vás brání většímu využití potenciálu časné dechové rehabilitace? Někteří odborníci dokonce srovnávají účinek časné…
Plicní arteriální hypertenze (PAH) patří v současné době mezi nevyléčitelná onemocnění. Průměrná doba přežití pacientů s touto chorobou se podobá…
Ve dnech 4. až 9. července se v Kongresovém centru v Praze konal 34. kongres Federace evropských biochemických společností (Federation of European…
Na konci června se v Praze konal již XV. kongres České a Slovenské pneumologické a ftizeologické společnosti. V jeho rámci se diskutovalo o výhodách…
Pražský Top Hotel hostil ve dnech 25. až 28. června tradiční setkání – XV. kongres České a Slovenské pneumologické a ftizeologické společnosti. Kromě…
Právě jsem v tisku zaznamenal sérii článků na téma „právo na druhý názor lékaře“. Věc zdánlivě logická a potřebná, v některých zemích dokonce…
Pokud je zdraví více než nepřítomnost nemocí, jde podle amerického sociologa medicíny Aarona Antonovského o stav organismu, který je možno a vhodno…
V souvislosti se začleněním společnosti Zentiva do společnosti sanofi‑aventis rozhodla Evropská komise o tom, že společnost Zentiva musí odprodat…
Jako vůbec první přípravek pro léčbu plicní arteriální hypertenze v pediatrii byla v těchto dnech pro země EU schválena disperzní forma duálního…
FDA schvaluje přípravek Cimzia k léčbě revmatoidní artritidy, evropský postoj je však přísnější.
Plicní karcinom je v celosvětovém měřítku nejčastější onkologickou příčinou úmrtí u mužů a druhou u žen. Odhaduje se, že každým rokem na něj zemře…
Američtí vědci Peter Przekop a Timothy Lee (Loma Linda, CA) vůbec poprvé popsali na stránkách červencového čísla lékařského časopisu American Journal…
A přesně to „prokázala“ statistická analýza dat zdravotních pojišťoven v Německu (Hemkens et al.). Uvedená publikace má tedy základní vědecký…
„Léčba inzulinem glargin ve srovnání s humánním NPH inzulinem snižuje mortalitu,“ upozorňuje prof. M. Kvapil
Jaké výsledky přinesly studie o možném vztahu používání inzulinu glargin ke vzniku malignit zveřejněné v červencovém čísle časopisu Diabetologia?…
Za účasti ředitele společnosti Fresenius Medical Care Ing. Davida Prokeše a dalších hostů bylo koncem června slavnostně otevřeno nové dialyzační…
V květnu tohoto roku byla v Kardiocentru v Hradci Králové zahájena léčba fibrilace síní miniinvazivním thorakoskopickým přístupem (viz obr. 1).…
Dnešní úvaha by nejspíše měla nést název „PRoč PRoklít PR agentury?“ a inspiroval mě k ní prof. J. Žaloudík svým esejem, který začíná hned na první…
Jak je vaše nemocnice připravena na přijímání pacientů od letecké záchranné služby? Považujete řešení příjmu nemocných od letecké záchranky za…
V letním čísle Medical Tribune je i text profesora Žaloudíka o tom, jak rozumět módnímu sousloví „personalizovaná medicína“. Není podle něj snadné…
SÚKL koncem června zveřejnil stanovisko Evropské lékové agentury ohledně možnosti vzniku malignit při léčbě inzulinem. EMEA totiž reagovala na závěry…
Od července platí nové platové tarify ve zdravotnictví. Čtenáři MT se ptají, jak se změny projeví konkrétně v jejich případech. Na dotazy odpovídá…
V posledním vydání MT jsme informovali o odchodu MUDr. Pavla Hroboně z ministerstva zdravotnictví. V komentáři jsme mj. upozornili, že k odmítnutí…
Americký prezident chce v rámci reformy zdravotnictví změnit finanční motivaci lékařů. Ti by podle něj neměli být placeni za jednotlivá ošetření, ale…
Po punkci tepny v třísle, a to prakticky vždy antegrádně (směrem dolů), velmi zřídka punkčním přístupem z druhého třísla (přes pánevní tepny…
Divize Ethicon Endo‑Surgery společnosti Johnson & Johnson dosáhla ve schvalovacím řízení FDA významného úspěchu týkajícího se nástrojů pro …
Přes počáteční nedůvěru k perkutánní transluminální angioplastice (PTA) bércových tepen dnes již většina lékařů tento výkon akceptuje jako metodu…
kasuistika 2
kasuistika 1
Rostoucí incidence a prevalence diabetes mellitus 2. typu budí obavu z rozvoje pandemie. Ve vyspělých zemích postihuje 4–10 % populace (v ČR kolem 7…
Při příležitosti 50. výročí založení divize Cordis jsme se zeptali divizní ředitelky RNDr. Jaroslavy Koplíkové, jak hodnotí úspěchy, které v…
Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) v Praze získala grant na vybudování Centra komplexní péče pro děti s perinatální zátěží, které bude součástí…
Účinnost vakcín proti infekcím způsobeným Streptococcus pneumoniae u dětí do dvou let byla ověřována mnoha na sobě nezávislými studiemi. Metaanalýzu…
Akutní hnisavý středoušní zánět je jedno z nejčastějších infekčních onemocnění dětského věku. Alespoň jednu epizodu otitis media suppurativa acuta …
Studie nizozemských výzkumníků, jejíž výsledky byly publikovány v časopise Allergy, zjistila, že vzájemná interakce tzv. astmatického genu ADAM33 s…
Akutní bronchiolitida je v raném dětství nejčastější infekcí dolních cest dýchacích, ve většině případů ji způsobuje RSV (respirační syncytiální…
Sepse v pediatrii stále zůstává onemocněním s neakceptovatelně vysokou mortalitou, a to i navzdory velkým pokrokům ve vývoji nových přístupů ke…
Terapie zvýšeného intrakraniálního tlaku Kromě šokového stavu se u některých dětí může septický stav manifestovat jako meningitida, která je příčinou…
Dokončení ze str. C1 Pokud jde o novorozenecký screening, je Evropa pokryta celkem dobře, v průměru kolem 80 procent. V řadě států východní Evropy,…
Koncem dubna hostila Praha špičkové odborníky 6. evropského setkání věnovaného novorozeneckému screeningu pod patronací International Society for…
Bylo by zajisté zajímavé identifikovat důvody, proč tolik lidí dává lékařům v nemocnici, i když nemusí, a zdali, popřípadě v čem tuto odměnu chápou…
„Stává se, že praktický lékař opakovaně léčí pacienta pro obstrukční bronchitidy, a přitom se jedná o průduškové astma. Takoví pacienti se pak k…
Doc. MUDr. Martin Vokurka, CSc., působí v Ústavu patologické fyziologie 1. LF UK, kde je proděkanem pro teoretickou a preklinickou pedagogiku. Avšak…
Předposlední říjnový týden (20.–23. 10. 2009) se na brněnském výstavišti bude konat nejvýznamnější přehlídka zdravotnické techniky, vybavení …
Široký výběr témat zpracovaných na vysoké úrovni je asi hlavní předností XVI. kongresu České internistické společnosti ČLS JEP, do jehož začátku …
Léčba warfarinem je lety odzkoušená antikoagulační terapie, která sice má svá rizika, nicméně dobře spolupracující pacient se jim dokáže vyhnout.…
Na setkání v Římě (12. až 13. června 2009) bylo dohodnuto, že v budoucích letech se GARD bude zaměřovat především na prevenci a primární péči u…
Jak už jsme v minulém vydání MT informovali, 5. až 9. června proběhlo v New Orleansu nejvýznamnější mezinárodní setkání diabetologů – 69. vědecká…
Na nedávném berlínském kongresu Evropské hematologické asociace (EHA) byly mimo jiné prezentovány závěry studie, která prokázala, že podávání…
U chronické myeloidní leukémie (CML) se začala psát nová éra v roce 1998, kdy do praxe vstoupil první inhibitor tyrosinových kináz imatinib (Glivec).…
Výzkumy ukazují, že vhodná opatření nejenom významně snižují nemocnost pacientů a zvyšují míru přežití, ale vedou rovněž k významným úsporám díky…
XXVIII. kongres Evropské akademie alergologie a klinické imunologie (EAACI), který se konal ve dnech 6. až 10. června ve Varšavě, sice nepředstavil…
"Nová léčiva i terapeutické principy, to byly leitmotivy kongresu Evropské ligy proti revmatismu (EULAR), akce, jež proběhla ve velmi otevřeném duchu…
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) „je zdraví více než nepřítomnost nemoci“ a jejich vztah není dichotomický, nýbrž kontinuální. Asi každý z…
Svobodná vůle definovaná jako schopnost vědomě rozhodovat o našem chování je iluze. Mozek – a ostatní tělo – si s námi dělá, co chce, a my můžeme jen…
Dokončení ze str. A6 v clopidogrelové větvi o více než 50 % vyšší riziko primárního ukazatele (úmrtí z kardiovaskulárních příčin, infarktu myokardu…
Nové výsledky přednesené na 13. mezinárodním kongresu zaměřeném na Parkinsonovu chorobu a poruchy pohybu, organizovaném Movement Disorder Society …
Studie přináší pohled na farmaceutický průmysl v roce 2020
Interakce clopidogrelu s inhibitory protonové pumpy – jaká jsou fakta a jak jim čelit. Lékové interakce a genetické rozdíly v metabolismu léků jsou v…
Zdravotní pojišťovny hradí pouze pětinu nákladů za minutovou režii operačních výkonů, balíčkovou úhradu onkochirurgických výkonů zablokovalo…
Oldřich Vinař nás v tomto čísle (A8) překvapuje sdělením zpochybňujícím svobodnou vůli; sděluje nám totiž, že naše rozhodnutí činí mozek (tedy pokud…
Jako součást informací z Brněnských onkologických dnů byl v Medical Tribune č. 14/2009 na stranách B3 a B5 uveřejněn mj. text shrnující průběh…
Už několikrát jsme napsali, že očekávat reformu zdravotnictví od ministerstva či parlamentu není nic jiného než naivní sen, jakož i to, že příprava i…
Dokončení ze str. A1 Barack Obama v projevu o reformě zdravotnictví, který přednesl na červnovém zasedání Americké lékařské asociace, také varoval,…
V médiích ještě nedávno mohutně propíraná tzv. kuřimská kauza ukázala jednu z odvrácených stránek společnosti – i v ČR existují rodiny, v nichž…
Nedávno proběhlá klinická studie BARI 2D (Bypass Angioplasty Revascularization Investigation 2 Diabetes) byla prezentována na konferenci American…
Hned v prvním červencovém týdnu se rozloučí s ministerstvem zdravotnictví a se svým postem náměstka ministryně MUDr. Pavel Hroboň, jenž zde od září…
„Rychlé střídání ve vedoucích funkcích je zhoubné, ať k němu dochází na ministerstvu nebo v nemocnici. Ve chvíli, kdy kamkoliv přijde silná osobnost…
Až polovina populace trpí některou formou poruchy spánku. Novými poznatky z této oblasti se zabývala již třetí odborná vzdělávací konference pro…
Světové setkání diabetologů, 69. vědecká konference ADA (American Diabetes Association), přineslo významné poznatky a řešení. V roce 2008 se…
V letošním roce zaznělo v Orlandu několik zásadních sdělení, která budou mít dopady na management léčby gynekologických zhoubných nádorů. Nejvíce…
Volání po větším zastoupení žen zaznívá z mnoha oblastí života. Nejhlasitější je zřejmě slyšet z politiky. Nyní se k nim připojili i lékaři. Tým…
MUDr. Igor Puzanov vede při Vanderbilt Ingram Cancer Center v americkém Nashvillu program první fáze klinického zkoušení nových léků. Toto pracoviště…
Na postřehy z odborného programu konference ASCO se MT zeptala přímého účastníka prof. MUDr. Luboše Petruželky, CSc., přednosty Onkologické kliniky 1…
Jak jsme informovali v předchozím čísle MT, koncem května a začátkem června se do floridského Orlanda sjelo kolem 30 000 onkologů, onkohematologů a…
Spánek je fyziologický proces nutný k existenci lidského organismu. Navzdory tomu až polovina populace trpí některou formou poruchy spánku.
"European Medical Research Councils hraje v evropském lékařském výzkumu prvořadou roli. Cílem této zprávy je přiblížit činnost EMRC a naznačit…
Česká alzheimerovská společnost a Gerontologické centrum ve spolupráci s Českou gerontologickou a geriatrickou společností ČLS JEP (ČGG S) pořádala…
„Naše legislativa upravující biomedicínský výzkum je velmi liberální. Svou roli jistě hraje i skutečnost, že jsme velmi sekulární společnost,“ říká…
Farmakokinetika a farmakodynamika je u starších pacientů zcela odlišná a nerespektuje nastavená terapeutická rozmezí. Většina studií se zabývá…
Ve Vojenské zotavovně Měřín se ve dnech 28. až 30. května 2009 konalo již VIII. slapské symposium. Partnersky je uspořádala Česká revmatologická…
Výkonný ředitel společnosti Eli Lilly John Lechleiter prohlásil, že předložená reforma systému zdravotní péče v USA by mohla mít „nechtěný vedlejší…
„Analytici dat propojují lidi tím, že omezují, či dokonce ruší strach z neznáma. Když jsou na stole jasná data, všichni se uklidní, začnou se…
Americký Medicínský institut (Institute of Medicine – IOM) vydal zprávu obsahující doporučení namířená k omezení střetu zájmů mezi zdravotníky a…
Jako odpověď na stížnosti na používání různých multimediálních technik zlehčujících v reklamách informace o rizicích léčiv ze strany výrobců léků…
Skupina jedenácti prominentních vědců a lékařů koncipovala návrh směrnice doporučující, aby profesní lékařské asociace (Professional Medical…
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, dnes se s Vámi setkávám na stránkách Inovace a mám tu čest Vám spolu s naší pravidelnou čtvrtletní přílohou…
Středně závažná až těžká psoriáza je řazena v žebříčku nepříznivého ovlivnění kvality života na druhé místo, hned za ICHS. Základním cílem léčby je…
Skupina amerických senátorů předložila návrh zákona, který předpokládá zavedení pětileté patentové ochrany pro originální biologická léčiva a další…
Evropská komise a EFPIA (European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations), jejíž členem je i Asociace inovativního farmaceutického…
Spolu se vstupem na český trh začala farmaceutická společnost Glenmark Pharmaceuticals rozvíjet své aktivity také na poli dobročinnosti. V rámci své…
Koncem května oznámila Dey L.P., dceřiná společnost farmaceutické firmy Mylan Inc., zahájení distribuce a prodeje přípravku EMSAM (transdermální…
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) vydal 4. června varování kvůli riziku závažných jaterních poruch spojenému s užíváním thyreostatika…
Státní ústav pro kontrolu léčiv vydal na svých webových stránkách důležité upozornění: Z několika publikovaných studií vyplynulo, že clopidogrel…
Evropská léková agentura (EMEA) doporučila zrušení omezení týkající se dodávek a nakládání s přípravkem Neupro pro držitele rozhodnutí o registraci…
Jako příklad kvalitní mezioborové spolupráce týkající se terapie neuropatické bolesti uvádí MUDr. Mazanec zajímavou kasuistiku. Dvacetiletá žena s…
1. Stanovit správnou diagnózu a úspěšně rozlišit nociceptivní a neuropatickou bolest. 2. Získat a udržet si dlouhodobě důvěru pacienta. 3. Léčit…
Na nedávném VI. symposiu praktické neurologie v Brně zdůraznil MUDr. Radim Mazanec, Ph.D., z Neurologické kliniky 2. LF UK a FN Motol v Praze…
Nedávno mi za večera přistál otevřeným oknem inspekčního pokoje u svítícího počítače roháč obecný. Impozantní brouk o velikosti skoro sedmi…
Jsme do hloubi duše přesvědčeni, že máme svobodnou vůli, rozhodujeme se při plném, zdravém a jasném vědomí, tudíž jsme za své činy odpovědni. Právě…
Osm let, čtrnáct hematoonkologických center, téměř tisíc pacientů – takovými čísly lze charakterizovat klinický projekt CAMELIA (zkratka pochází z…
Profesor sir Liam Donaldson ve své výroční zprávě o veřejném zdraví v Anglii poukazuje zejména na problém „pasivního pití alkoholu“. Míní tím škody,…
V týdnu nabitém událostmi, jako jsou: vyhlášení pandemie prasečí alias mexické alias nové chřipky vyvolávané virem N1H1; podpis sloučení pojišťovny…
Tradiční místo a termín, podnětný program a správní lidé – pod tímto heslem se ve dnech 9. a 10. června v hotelu Harmony ve Špindlerově Mlýně…
Navzdory tomu, že k centrálnímu úložišti elektronických receptů stále nejsou připojeny všechny lékárny, lze předpokládat, že dříve či později…
MT 18/2009, str. A2
Jednou z novinek, které jsme pro letošní rok pro čtenáře nakladatelství MEDICAL TRIBUNE CZ připravili, je zcela proměněná, aktualizovaná, uživatelsky…
Za atestační zkoušky by lékaři i nelékařští zdravotničtí pracovníci měli do budoucna platit 3 500 korun - z toho 2000 korun za část teoretickou a…
V rámci projektu Tiché nebezpečí na silnicích aneb „opěrkový syndrom“ se před časem na půdě ORL kliniky FN Královské Vinohrady v Praze konalo…
V uplynulém týdnu proběhlo v New Orleansu nejvýznamnější mezinárodní setkání diabetologů - 69. vědecká konference ADA (American Diabetes Association)…
Vybraným odborníkům jsme položili následující otázky: Myslíte si, že je žádoucí, aby ženy měly možnost volby mezi porodem přirozeným a císařským…
Kolem 30 000 onkologů, onkohematologů a zástupců řady příbuzných specializací se sjelo koncem května a začátkem června tohoto roku do Orlanda na…
MT 16/2009, Nemocniční speciál
Již tři roky se může Onkologická klinika 1. LF UK a VFN v Praze pochlubit statutem Centra integrované onkologické péče, který uděluje European…
Státní ústav pro kontrolu léčiv získal počátkem minulého roku možnost regulace cen a úhrad léčivých přípravků. Do té doby byla cenová a úhradová…
V minulosti prošel systém financování zdravotnictví několika krizemi zaviněnými vždy rozdílem mezi příjmy systému a nároky na čerpání nákladů na…
Prestižní cenu profesora Chlumského za publikační činnost v oboru ortopedie získal letos lékař přerovské nemocnice Pavel Přikryl. Ocenění se dočkal…
Asi největší odbornou akcí, která se letos v České republice konala, byl jubilejní 10. mezinárodní dermatologický kongres – International Congress of…
K soudobým bonmotům patří i dvojsmyslné tvrzení, že česká společnost je „společnost nevolnosti“. Avšak i když nejsme vzorovým příkladem volné soutěže…
Společnosti Bayer HealthCare, Onyx Pharmaceuticals, OSI Pharmaceuticals a Roche oznámily zahájení klinické studie kombinované léčby sorafenibem a…
Lékařská profese byla vždy považována za prestižní a od lékařů samotných se automaticky očekávala mravní bezúhonnost. Titul MUDr. představoval záruku…
Hlavní město koupí za 83 milionů korun budovu ve Spálené ulici, kde v současnosti sídlí Městská poliklinika Praha. Koupi schválili 28. května pražští…
Webový portál pomáhá specialistům při léčbě pacientů s chorobami ledvin.
MUDr. Assadullah Zharfbin, Ph.D., působí jako vedoucí lékař hemodialyzačního střediska Fakultní nemocnice Brno. V květnu 2004 odjel na pracovní pobyt…
Pro časovou zaneprázdněnost ostatních autorů se slavnostního předávání Ceny Grady 2008 mohl osobně účastnit pouze MUDr. Janoušek (na snímku vpravo).…
Od dubna letošního roku platí pro pracovníky v sociálních službách jiné platové podmínky. Čtenáře MT zajímá, jak se tyto změny konkrétně odrazí v…
Také českým pacientům mohou nyní zdravotníci poskytnout novou aktivní matraci Virtuoso, která představuje zajímavou kombinaci funkčních vlastností,…
Letošní, již XVI. ročník Česko‑slovenske konference o hemostáze a trombóze navštívila na pozvání organizátorů významná osobnost světové hematologie,…
Od 1. května musejí lékárníci v případě, že pacient chce léky s obsahem pseudoefedrinu, povinně ověřovat jeho totožnost a v centrálním úložišti dat…
Jak postupovat při prodloužení registrace nelékařských povolání? Jak dlouho může být zdravotník mimo praxi, aby mu nezanikla platná registrace? Na…
Dne 3. června 2009 proběhlo slavnostní otevření nových prostor Kardiochirurgické kliniky FNKV v Praze. Zároveň byl představen a spuštěn nový…
Nedávno jsem na jedné přednášce vyslechl výsledky ankety mezi pacienty psychiatrických léčeben z různých zemí západní a střední Evropy. Nejvyšší…
Jihomoravský kraj chce ušetřit společnými nákupy výrobků a již podniká první kroky. Na konci května radní schválili založení firmy, která bude…
Nové sanitky pro pražskou záchranku
Úspěchy brněnské implantologie vyústily v zahraniční spolupráci Moderní transplantologie a implantologie zubů při léčení defektního chrupu má v Brně…
Schodek rozpočtu v příštím roce podle ministra financí Janoty nesmí překročit 170 miliard, tedy pět procent HDP, jak stojí i v programovém prohlášení…
MT 17/2009, str. A2
V týž den, kdy jsme připravovali do tisku článek „SÚKL získal nové kompetence“ (A7), se mi dostalo do rukou i vyznání prezidentky a viceprezidenta…
Před časem jsem zase poslouchal hlas lidu zprostředkovaný Českým rozhlasem. Valná část pořadů byla věnována karlovarské porcelánce. Hovořil v nich…
Kraje po celé České republice vyhlásily výběrová řízení na uzavření smluvního vztahu se Zdravotní pojišťovnou MÉDIA o poskytování a úhradě zdravotní…
Ženy s epilepsií mají v průběhu těhotenství zvýšené riziko nejrůznějších komplikací – jednak v průběhu gravidity či během porodu (ektopická gravidita…
Molekulární medicína přináší jasné benefity Molekulární medicína – toto slovní spojení bylo na čtvrtém Diagnostickém fóru společnosti Roche v Praze…
Během slavnostního předání cen stačil dr. Rafael Matesanz odpovědět na několik otázek.
„V radioterapii nám chybějí tvrdá data, která by skutečně popisovala, jak na tom jsme. Druhým dluhem jsou pak jednoznačně postavené indikátory…
Čím vyšší je rodinný příjem, tím lepší mají děti známky na vysvědčení i výsledky v nejrůznějších testech a dotáhnou to ve vzdělání dál. A naopak: čím…
Cena propagátorovi altruistického dárcovství orgánů Výroční ceny Nadace Karla Pavlíka byly v minulosti uděleny např. prof. P. Neuhausovi (1998), prof…
Karcinomem prsu onemocní v naší republice každoročně kolem 6 000 žen. Screeningová opatření a zavedení nových léčebných možností zajišťují navzdory…
Ve Fakultní nemocnici Brno vzniklo první Centrum ochrany reprodukce u nás. Jako jediné v ČR poskytuje ochranu v celém svém rozsahu včetně odběru a…
Na aktuální otázky prevence onemocnění způsobených lidským papilomavirem (HPV) se zaměřilo symposium společnosti MSD, které se konalo v rámci…
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) počátkem května 2009 schválil léčivý přípravek Avastin s účinnou látkou bevacizumab k léčbě pacientů…
Ve Spojených státech podala skupina pacientů, lékařů a vědců žalobu proti udělení patentů na testování lidských genů BRCA1 a BRCA2. Mutace těchto…
Současnému chřipkovému viru A (H1N1), jenž vyvolává tzv. mexickou chřipku, vzdorují senioři úspěšněji než děti nebo lidé v plně produktivním věku. V…
Středočeský kraj ani podruhé neuspěl se žádostí o převod oblastních nemocnic do jednoho neziskového holdingu. Ministerstvo zdravotnictví mu…
Psychosomatické onemocnění – atopická dermatitida Atopický ekzém (dermatitida) je onemocnění s mimořádným dopadem na kvalitu života nemocného i jeho…
Tyrosinkinázový inhibitor, sunitinib, má v porovnání s IFNα signifikantně vyšší protinádorovou aktivitu a klinickou účinnost u pacientů s pokročilým…
V lázeňském hotelu Thermal v Karlových Varech se v polovině května konal již XXXVII. výroční kongres České hepatologické společnosti, pořádaný ve…
V průběhu posledních let dochází k podstatnému pokroku v pochopení patogeneze malignit hlavy a krku, což by mohlo vést k vypracování účinnější léčby…
V předchozích vydáních MT jsme se podrobně věnovali analýze úbytku sester a plánu, který na sklonku svého funkčního období zveřejnilo MZ. Představa…
Porodnictví je staré jako lidstvo samo Zajímavá výstava s názvem Evropa, kolébka vědeckého porodnictví se koná od 8. května do 30. srpna 2009 v…
MT 15/2009, příloha Diabetologie
Společenským vrcholem letošních Májových hepatologických dnů bylo symposium, na kterém čestné členství České hepatologické společnosti ČLS JEP osobně…
V minulém týdnu seznámili představitelé Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) novináře na neformálním setkání s přehledem činnosti za rok 2008.…
Dvoudenní mezinárodní konference věnovaná cílům moderní psychiatrické péče ve zdravotnických systémech, zlepšování kvality psychiatrické péče a…
Gentlemanská dohoda MZ s kraji Koncem minulého týdne se setkali zástupci Ministerstva zdravotnictví ČR se zástupci Asociace krajů ČR, aby spolu…
120 let od první „omlazovací“ injekce
Jindřich Štreit zachytil příběhy pacientů s karcinomem prostaty Ojedinělý fotografický projekt nazvaný Tichá nemoc představil v rámci letošních…
Adjuvantní imatinib snižuje riziko recidivy GIST Adjuvantní léčba imatinib mesylátem (Glivec) po kompletní chirurgické resekci gastrointestinálních…
Transfuzní stanice pociťují periodicky v určitých obdobích nedostatek dárců krve všech krevních skupin. Zároveň zaznamenávají nižší počet příchodů…
Provádění studií u vzácných nádorů je možné Odborníci zabývající se léčbou neuroendokrinních nádorů (NET) ještě donedávna pociťovali nedostatek…
Fibrilace síní, CMP a dabigatran etexilát Současné možnosti prevence CMP u nemocných s fibrilací síní jsou při použití kumarinových antikoagulancií…
Máte‑li v čísle komentáře dvou lidí s takovou hloubavostí a s tak velkým rozhledem, jako jsou doc. Oldřich Vinař a primář František Koukolík, sotva…
MT 16/2009, str. A2
Internetový portál World Pharma – World Pharmaceutical Frontiers sestavuje každoročně žebříček 40 osobností, které nejvýznamnějším způsobem ovlivňují…
Když si MUDr. Jiří Martinec kupoval svého prvního psa, německou dogu, ani ve snu ho nenapadlo, že by se jednou měl či mohl věnovat chovu dostihových…
Před 25 lety byl medializován objev viru HIV
Na stále se rozšiřující indikace pro podávání statinů se zaměřilo symposium, které v rámci nedávného výročního sjezdu České kardiologické společnosti…
Prodej a koupě praxí - téma, které zajímá stále více lékařů. Medical Tribune zajišťuje odpovovědi na dotazy čtenářů k tomuto tématu- Ptát se můžete i…
Ano, pokud je správně indikován a užíván...
Na slavnostním zasedání vědecké rady Univerzity Karlovy byla ve středu 20. května na návrh 1. lékařské fakulty UK udělena čestná vědecká hodnost…
Ostravská univerzita by měla mít lékařskou fakultu. Podle marketingového výzkumu si to myslí jak obyvatelé krajského města, tak studenti středních…
Ministerstvo zdravotnictví navýší příjmy zdravotníkům v zařízeních, která přímo řídí. Více peněz by však podle ministerstva měli dostat také…
Díky pokroku v technologii a kvalitě zobrazení se magnetická rezonance stává standardním vyšetřením v řadě oborů včetně kardiologie. U pacientů s…
Co se dozvídáme na straně A4 ze zprávy o udělení Výroční ceny Nadace Karla Pavlíka průkopníkovi altruistického dárcovství orgánů pro transplantace ve…
Ministerstvo zdravotnictví podniká nové kroky směřující ke stabilizaci sester. Týkají se pregraduálního i postgraduálního vzdělávání, nového vymezení…
Při Parkinsonově chorobě hynou v subthalamických jádrech dopaminergní neurony. Výsledkem je narušení koordinace činnosti subthalamických jader s…
Nacházíme se momentálně v meziobdobí, kdy definitivně skončil pokus o radikální změnu českého zdravotnického systému. Mnohé však nasvědčuje tomu, že…
Lékaře zajímá, co v praxi znamená získání specializované způsobilosti a jak je vázáno na tzv. samostatný výkon povolání lékaře. Jaké kroky mají…
Třináctivalentní pneumokoková konjugovaná vakcína Prevenar 13 získala v těchto dnech status "priority review" amerického FDA udělovaný výhradně těm…
V průběhu XVII. výročního sjezdu České kardiologické společnosti proběhlo v pondělí odpoledne v sále Rotunda slavnostní symposium společnosti Servier…
Pod předsednictvím doc. MUDr. Václava Chaloupky, CSc., se v rámci brněnského XVii. výročního sjezdu České kardiologické společnosti uskutečnilo…
Po několika letech bouřlivých diskusí přesvědčila vakcína Provenge americký Úřad pro kontrolu potravin a léků o tom, že nabízí účinnou léčbu…
Lékařské preventivní prohlídky se znalostí konkrétních pracovních podmínek jsou rozhodující pro správné posouzení zdravotní způsobilosti k práci…
"Pacienti snášeli vyšetření magnetickou rezonancí velmi dobře, žádný z nich neudával bolest, pocit tepla nebo pocit, že se implantát pohybuje," říká…
Na tuto otázku se pokoušelo odpovědět symposium společnosti PRO.MED.CS Praha a.s., jedno z doprovodných symposií XVII. výročního sjezdu České…
Lze změnit stávající přístup k léčbě fibrilace síní? Tak by se dalo stručně charakterizovat téma přednášky, kterou na letošním výročním sjezdu České…
Na českých kardiologických pracovištích má většinou Home Monitoring na starosti některý z lékařů. V Kardiocentru Nemocnice Na Homolce se mu od…
Na každodenní klinickou aplikaci systému Home Monitoring se na letošním výročním sjezdu České kardiologické společnosti zaměřilo symposium, na kterém…
Česká kardiologická společnost vypsala soutěž o nejlepší kasuistické sdělení na téma Diferenciální diagnostika dušnosti. Soutěž je sponzorovaná…
Akronym EARLY (Endothelin antagonisttrial in mildly symptomatic PAH patients) nebyl při plánování studie zkoumající účinnost bosentanu u nemocných s…
Kardiovaskulární centrum Fakultní nemocnice Motol pořádá pod záštitou děkana 2. LF UK v Praze, doc. MUDr. Ondřeje Hrušáka, CSc., a ředitele FN Motol…
Kdo jezdí na výroční kongres České kardiologické společnosti pravidelně, pravděpodobně zde i letos nalezl vše, na co byl zvyklý. Změny oproti minulým…
Za přítomnosti předsedy vlády Jana Fischera, ministryně zdravotnictví Dany Juráskové a představitelů Karlovy univerzity - rektora Václava Hampla a…
Společnost GE oznámila, že v příštích šesti letech vynaloží tři miliardy dolarů na inovace ve zdravotnictví, přičemž cílem této investice bude…
"Moc mě nezajímá, co se šušká, ale spíše to, co platí. Proto oceňuji veřejný příslib Zdravotní pojišťovny MÉDIA, že uhradí veškerou péči za svoje…
O výhodách perorálně podávaného rivaroxabanu (Xarelto) u pacientů podstupujících totální náhradu kyčelního kloubu ve srovnání s injekčním…
Nedávno byla vydána jako příloha Lidových novin řada CD s povídkami slavných českých spisovatelů. Postupně jsem při jízdě autem několikrát vyslechl…
V polovině května (10. až 13. května) Brno již tradičně přivítalo účastníky sjezdu České kardiologické společnosti. Jak hodnotí letošní XVII. ročník…
Pracovní skupina pro dětskou pneumologii při České pediatrické společnosti ČLS JEP pořádala v Praze 25. dubna již 8. celostátní konferenci dětské…
Trojice amerických vědců (v čele s dr. Patricií R. Recuperovou, Brown University v Providence, R.I.) se zabývala problematikou "surfování" po…
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) schválil další přípravek náležející k tzv. moderní biologické léčbě - golimumab (obchodní název…
Internetový server Novinky.cz přinesl aktuální informaci o výskytu vzácné žloutenky typu D v komunitě pražských narkomanů. MUDr. Václav Řehák ze…
Občanské sdružení Život dětem v druhé půli dubna dokázalo, že je skutečně hodno tohoto jména. Hned dvě pražské pediatrické kliniky převzaly z rukou…
Ve dnech 23. až 24. dubna se v Hradci Králové konal celorepublikový chirurgický sjezd pořádaný Chirurgickou klinikou LF UK a FN Hradec Králové a…
Posledním krokem exministryně zdravotnictví Daniely Filipiové bylo zvýšení mezd zdravotním sestrám. Má se jednat o jedno z mnoha opatření při řešení…
Česká republika patří mezi země s nejhorší proočkovaností obyvatelstva proti viru klíšťové encefalitidy (KME). Za poslední tři roky onemocnělo v…
V rámci pravidelně pořádaných vzdělávacích akcí na půdě III. interní kliniky 1. LF UK a VFN se v dubnu uskutečnila i přednáška věnovaná úloze…
Sledování glykémie z kapilární krve pacientem doma pomocí glukometru (domácí selfmonitoring) se v léčbě diabetu využívá od poloviny 70. let 20.…
Odpovědi na otázky: „Komu, kdy, jak a proč inzulin detemir (Levemir) v léčbě diabetu 2. typu?“ a také nejnovější data o liraglutidu přineslo…
Na počátku roku 2008 byla v Japonsku schválena pro léčbu artritidy monoklonální protilátka tocilizumab (Actemra), která je cílena na receptor pro…
V minulých dnech se opět dostal do centra pozornosti další osud pražské Všeobecné fakultní nemocnice (VFN). Ministerstvo ujišťovalo veřejnost, že se…
V roce 2006 byla publikována doporučení organizace European LeukemiaNet (ELN) pro monitorování a léčbu CML s cílem pomoci identifikovat pacienty s…
Kuřákům hrozí chronické obstruktivní plicní onemocnění, jež se projevuje zhoršenou funkcí plic, chronickou bronchitidou a emfyzémem. Téměř 90 % všech…
Úvod Výskyt diabetu má vzestupnou tendenci – v roce 2025 bude podle odhadů celosvětově na 333 milionů diabetiků, v České republice se počet diabetiků…
MT 14/2009, str. A2 Robotická chirurgie, lépe však roboticky asistovaná chirurgie (RACH), což vystihuje fakt, že lékař má ke svému operačnímu výkonu…
Poradní výbor FDA potvrdil příznivý poměr prospěchu a rizik u rivaroxabanu.
Vláda Mirka Topolánka v demisi provedla před nástupem vlády odborníků razantní inventuru v předkládaných návrzích zákonů. Především stáhla ze…
Bohnice - původní pojmenování malé vsi daleko za Prahou -jsou spojeny již celé století v povědomí obyvatel Prahy i velké části Čech s označením azylu…
Již před časem jsme vás na stránkách MT informovali o spuštění české verze mezinárodní příručky laboratorních vyšetření www.labtestsonline.cz. Tyto…
Studie zveřejněná v Journal of the American College of Surgeons hodnotila úspěšnost transplantace plic u starších pacientů. Podle zpráv International…
Vláda Mirka Topolánka ještě před svým odchodem rozhodla o zvýšení platů zdravotních sester. Od července jim mají stoupnout tarifní platy o 15 procent…
Ve dnech 14.–15. května se v Praze pod záštitou ministryně zdravotnictví ČR Mgr. Dany Juráskové, Ph.D., MBA, uskutečnily XVI. pražské chirurgické dny…
Pouhý den poté, co již tradičně začalo Pražské jaro Smetanovou Mou vlastí, se v Praze při příležitosti 185. výročí narození a 125. výročí úmrtí…
V českém zdravotnictví již pojem DRG docela zdomácněl, vždyť už je v něm přítomen více než deset let. Možná není na škodu se trochu podrobněji…
Na dotazy čtenářů odpovídá PhDr. Michaela Hofštetrová Knotková, náměstkyně úseku regulace nelékařských povolání a výzkumu NCO NZO
Volby jsou na dohled, a tak se jako obvykle začalo častěji hovořit o tom, kolik by mělo být zdravotních pojišťoven. Vzhledem k realitě v našem…
Na půdě Senátu proběhla 11. května konference, která se věnovala úloze žen ve zdravotnictví. Záštitu nad ní převzal Výbor pro zdravotnictví a…
Crohnova choroba patří mezi tzv. idiopatické střevní záněty (Inflammatory Bowel Disease – IBD). Terapie směřuje ke snížení závažnosti symptomů a…
Tým vedený Richardem Burtem z chicagské Northwestern University publikoval v prestižním lékařském časopise Journal of the American Medical…
Většina pacientů, u nichž byla diagnostikována chronická myeloidní leukémie v chronické fázi, dobře odpovídá na terapii imatinibem. Signifikantní…
V v polovině března se v Londýně konal celodenní lékařský seminář s názvem „Current Concepts in Bone Grafting and Accelerated Implant Treatment:…
Počátkem dubna proběhl na ORL klinice Fakultní nemocnice Ostrava workshop věnovaný nemocem vývodového systému slinných žláz a možnostem využití…
Z kongresu o klinických a ekonomických aspektech osteoporózy a osteoartrózy
V Praze na Smíchově roste poliklinika za půl miliardy korun. Areál v Kartouzské ulici s názvem Centrum Smíchov má ambici stát se jedním z…
Čekárny dermatologických ordinací a klinik se v pondělí 11. května, v průběhu Evropského dne melanomu, plnily pacienty, kteří pochopili důležitost a…
Ministerstvo zdravotnictví ukončilo výběr nového ředitele Ústavu hematologie a krevní transfuze a 11. května jmenovalo do této funkce doc. MUDr.…
Poradní panel pro onkologická léčiva ODAC (Oncologic Drugs Advisory Committee) amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léků (FDA) doporučil…
Ve středu minulý týden začala stavba samostatného Pavilonu pro matku a dítě v třebíčské nemocnici. Podle plánů nemocnice má jít o vysoce moderní…
V pondělí 11. května vydal Akademický senát 1. lékařské fakulty UK stanovisko k probíhajícím diskusím kolem budoucnosti Všeobecné fakultní nemocnice…
MT 14/2009, str. A5 Je velice chvályhodné a odvážné, že Medical Tribune uveřejnila tabulku zdravotnických organizací s ohodnocenými výsledky…
Na straně B8 tohoto čísla Medical Tribune se v těsném sousedství dozvídáme z eseje primáře Františka Koukolíka, jak v našem mozkovém centru pro…
Pod transparenty „Zastavte pneumokoka“ a „Děti nejsou politika“ se v úterý 12. května před Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR sešli příslušníci…
Virová hepatitida C (VHC) byla dlouho považována za onemocnění pouze intravenózních narkomanů. V poslední době se ukazuje, že existuje významný počet…
Kongenitální infekce cytomegalovirem (dále jen CMV) jsou stále velký problémem v celém světě. Nosným tématem je vývoj nové vakcíny proti CMV infekci,…
U kriticky nemocných pacientů hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče dochází velmi často ke vzniku hyperglykémie, a to jak u diabetiků, tak…
V předchozích vydáních MT jsme informovali o uvedení nového antihypertenziva na český trh. Řeč je o aliskirenu - prvním zástupci nové třídy…
Význam débridementu v léčbě ran bývá v praxi neoprávněně podceňován. Také částí pacientů je débridement vnímán s obavami. Cílem débridementu je…
Na téma poplatků už bylo napsáno mnoho. Jedni je chválí, druzí zatracují. Argumenty jsou různé, a většinou vyjadřují subjektivní pocity. Tak si snad…
V březnu jsem vlezl za kamna, v dubnu jsem čekal na apríl. Docela se povedl – předával jsem – jako celá řada praktiků – žádosti o projekt…
„Peníze, peníze, ty má každý rád…“ říká stará písnička.
Poslanci koncem minulého týdne rozhodovali o dalším osudu zdravotnických poplatků. Do Senátu však nakonec poslali hned dvě odlišné novely, které…
Pacienti v Libereckém kraji měli dosud možnost podstoupit vyšetření magnetickou rezonancí pouze v Liberci. Nyní mohou toto vyšetření podstoupit i v…
V průběhu athénského kongresu European Society for Clinical and Economic Aspects of Osteoporosis and Osteoarthritis (ESCEO) a International…
Muži s nejnižším příjmem se v Česku podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) dožívají průměrně o sedm let nižšího věku než ti z nejvyšší příjmové…
Nelékaři se v rámci celoživotního vzdělávání zúčastňují různých seminářů. Nelékaře zajímá, zda se těchto seminářů musejí účastnit aktivně - to…
Ovlivnění inkretinového systému je jedním z nejaktuálnějších témat v současné diabetologii. Zaměřil se na něj i cyklus odborných symposií nazvaný…
Navzdory veškeré současné dostupné péči umírají stále nemocní s diabetem 1. typu dvakrát až třikrát častěji než stejně staří nemocní bez diabetu.…
Eiseltova síň II. interní kliniky kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN v Praze hostila 17. dubna experimentálního kardiologa dr. Williama E.…
V březnu pořádala Česká společnost alergologie a klinické imunologie (ČSAKI) ČLS JEP ve spolupráci s firmou Schering-Plough v hotelu Ambassador v…
Celosvětově uznávaná metoda léčby syndromu spánkové apnoe CPAP neníu nezanedbatelného procenta pacientů dostačující, což vyplývá z francouzské studie…
Kolik pojišťoven chceme a kolik potřebujeme? Dvě nebo jedenáct? A kolik zdravotnických zařízení? Čtrnáct nebo dvacet tisíc? To přece vzájemně…
Jedním z nejúspěšnějších zasedání konaných v rámci letošních Luhačovických diabetologických dnů se stalo symposium s atraktivním názvem Diabetologie…
Plicní arteriální hypertenze (PAH) je potenciálně fatální onemocnění plicních arteriol. Díky specifické léčbě žijí v posledních dvou desetiletích…
Tři ntitrombotika, která mohou ovládnout primární i sekundární hemostázu
Rok se s rokem sešel a opět máme možnost diskutovat o novinkách v kardiologii na výročním sjezdu České kardiologické společnosti. Jako každý rok bude…
Několik postřehů ze 17. výročního sjezdu České kardiologické společnosti v Brně
Edukace angiologů i praktických lékařů v problematice ICHDK Program MOET ICHDK je zkratkou z prvních písmen pro Monitoring Efektivní Terapie…
Asi zaskočí slovní novotvar maxisterstvo nemocnictví. Leč chybělo mi přesnější označení jedné z možných podob instituce, která má netušený potenciál…
Koncem dubna farmaceutická společnost Novo Nordisk oznámila, že Komise pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské lékové agentury (EMEA) zaujala…
V polovině letošního března byly v oblasti Mexico City hlášeny případy pneumonie vyvolané chřipkovým virem A (H1N1), kterým se lidé nakazili od…
Katetrizační ablace fibrilace síní (FiS) prodělala v posledních letech enormní rozvoj. Jejím cílem je odstranit nepříjemné symptomy, zvýšit kvalitu…
Cílem léčby srdečního selhání je zlepšit kvalitu života, snížit mortalitu a prodloužit nemocným život. Pro každého nemocného však mohou být pořadí a…
Fibrilace síní je nejčastější udržující se poruchou srdečního rytmu v dospělé populaci. Navzdory narůstajícímu počtu katetrizačních ablací a…
Na trh v České republice míří perspektivní antihypertenzivum nové generace - doposud jediný, klinicky použitelný přímý inhibitor reninu - aliskiren …
Rada pro vědu a výzkum vlády České republiky zveřejnila na svých webových stránkách v nedávných dnech v podobě přehledných tabulek dvě významné…
Celkem 1 567 návštěvníků vyšetřili během 27. a 28. dubna dermatovenerologové FN Královské Vinohrady ve speciálně upraveném stanu na Václavském…
Úvodní den XVII. výročního sjezdu České kardiologické společnosti (ČKS) budou jeho účastníci svědky slavnostního představení Českého…
Již třináctý ročník mezinárodního workshopu katetrizačních ablací proběhl v dubnu v pražském IKEM. Tato konference se z původně spíše edukační akce…
V polovině dubna proběhla v prostorách pražského Obecního domu první jarní konference věnovaná aktuálním otázkám v terapii osteoporózy. Vysokou…
Na tři zajímavé projekty upozornilo satelitní symposium společnosti AstraZeneca, nazvané Uroonkologie a onkoologie v číslech, které se konalo v rámci…
Diagnóza kolorektálního karcinomu je v České republice každý rok stanovena u 7000 až 8 000 nemocných. Až u čtvrtiny z nich jsou už okamžiku záchytu…
Při příležitosti nedávné návštěvy prezidenta USA Ba racka Obamy v ČR musela být mj. připravena pro případ potřeby i vrcholně kvalitní zdravotnická…
Při příležitosti nedávné návštěvy prezidenta USA Baracka Obamy v České republice musela být mj. připravena pro případ potřeby i vrcholně kvalitní…
Topolánkův kabinet při svém posledním zasedání schválil vyšší platy pro zdravotní sestry; od července by jim měly stoupnout až o 15 procent,…
Na sklonku dubna se v Nemocnici Na Homolce konal již 2. pražský den robotické chirurgie. Za účasti zahraničních hostů zde byly probírány další a…
Pavel Klener, Martin Bojar, Petr Lom, Luděk Rubáš, Jan Stráský, Zuzana Roithová, Ivan David, Vladimír Špidla, Bohumil Fišer, Marie Součková, Jozef…
Od intervencí k prevenci - tak zní název slavnostní přednášky, kterou na letošním XVII. výročním sjezdu České kardiologické společnosti v Brně…
Zavedení výdeje bez receptu s omezením prověřilo funkčnost systému
Koncem dubna byla na půdě I. chirurgické kliniky VFN v Praze slavnostně otevřena výuková místnost pro obecnou a miniinvazivní chirurgii. Hlavním…
K pozapomenutým projevům kdysi výrazného prolínání světa medicíny, života lékařů se světem filozofie a kulturní tvorby patří fenomén dekadence.…
Čtyři ředitelé fakultních nemocnic a čtyři děkani lékařských fakult se rozhodli nečekat na další pokusy úředníků ministerstva zdravotnictví o…
Ještě jednou se v následujících třech článcích vracíme k XXXIII. brněnským onkologickým dnům, jimž jsme věnovali pozornost i v předchozích číslech MT…
Ve 40. letech minulého století vyvinul Dr. Norman Jeff Holter z Montany v USA první systém snímající a přenášející elektrokardiografický záznam. Po…
Když byl v minulém režimu na okrese komunistický tajemník mladý a zdravý, stavěly se tam bazény, hřiště a tělocvičny. Byl-li naopak v letech a churav…
Při jubilejním XV. výročním sjezdu České kardiologické společnosti (ČKS) v roce 2007 patřila slavnostní přednáška (prof. MUDr. Petra Widimského,…
Ministerstvo zdravotnictví chce zrušit nemocnici na pražském Karlově náměstí. Tak zněla zpráva, která se minulý týden dostala do centra pozornosti…
Abychom mohli bojovat o zachování zrakových funkcí, musíme nemocné nejdříve najít
Po úvodní přednášce BOD na téma "DNA reparační mechanismy a jejich role ve vztahu ke zhoubnému bujení" požádala MT prof. MUDr. Jiřího Bartka, DrSc.,…
Jednou ze tří priorit českého předsednictví EU v oblasti zdravotnictví je antibiotická rezistence v nemocnicích a s tím související prevence a…
„Vládou navrhovaná protikrizová opatření ochudí zdravotnictví v roce2010 o více než pět miliard,“ tvrdí MUDr. Milan Kubek, prezident České lékařské…
Šek na 300 000 korun, což představuje sumu postačující na výrobu protinádorové vakcíny pro prvního pacienta, symbolicky zahájí studii s touto…
Ve stejné době, kdy Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR zveřejnil nejnovější data o incidenci a prevalenci nádorových onemocnění a…
Chondroitin 4 a 6 sulfát významně zpomaluje degradaci struktury kolenního kloubu postiženého artrózou.
Americké Centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (Center for Disease Control and Prevention – CDC) ve spolupráci s výborem HICPAC (Healthcare…
Další člen rodiny MEDICAL TRIBUNE CZ
Zdravotník je zařazen do nižší platové třídy, než by podle jeho představ zařazen být měl. Na co má tedy nárok? Otázka, která se v různých obměnách v…
Nejste si jisti, zda práce, kterou vykonáváte, splňuje kriteria potřebná pro přiznání příplatku za ztížené pracovní prostředí – tzv. rizikového…
Žádná pražská nemocnice nemá tak dlouhou nepřerušenou tradici v poskytování zdravotní péče jako nemocnice milosrdných bratří v Praze Na Františku a…
Podle výsledků přerozdělení pojistného mezi zdravotními pojišťovnami za první čtyři měsíce roku 2009 došlo v ČR k poklesu výběru pojistného na…
Nejprve ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS) jmenovala novou ředitelkou pražské Všeobecné fakultní nemocnice Danu Juráskovou, poté byla…
MT 12/2009, str. C1 Ve dnech 3. a 4. dubna proběhlo v Olomouci setkání pneumologů pěti moravských krajů. Jedním z hlavních odborných bodů konference…
Při příležitosti nedožitých devadesátých narozenin doc. MUDr. Bedřicha Rotha, DrSc., zakladatele spánkové medicíny v České republice a významného…
Jedno ze symposií Brněnských onkologických dnů bylo věnováno inovativním postupům v léčbě vybraných solidních nádorů – karcinomů prsu, kolorekta,…
Ve středu 15. dubna byl v našem hlavním městě s předstihem zahájen již čtvrtý Evropský vakcinační týden, který proběhne ve dnech 20. až 26. dubn a.…
Tým lékařů vedený Björnem Knollmannem z Vanderbilt University Medical Center popsal v prestižním lékařském časopise Nature Medicine velmi dobré…
Kategorii výdeje „bez lékařského předpisu s omezením“ čeká 1. května milník
Jak už jsme čtenáře MT informovali, ozdobou letošních Brněnských onkologických dnů byla úvodní hodinová přednáška prof. MUDr. Jiřího Bartka, DrSc.,…
V polovině dubna zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví rozsáhlý sociologický výzkum (na 23 000 hospitalizovaných pacientech) zaměřený na jejich…
Medicína spojovala historicky tzv. Kretschmerovy typy s psychickým naladěním i se somatickými onemocněními. Malý pyknik může trpět napoleonským…
Teriparatid patří mezi léky určené k léčbě osteoporózy. Jde o peptid tvořený 34 aminokyselinami z koncové sekvence lidského parathormonu. Vyrábí se…
K tomu, zda mají být léky obsahující pseudoefedrin volně prodejné, dostupné bez lékařského předpisu s omezením, nebo jen na předpis, se minulý týden…
Ve středu 15. dubna byl v našem hlavním městě s předstihem zahájen již čtvrtý Evropský vakcinační týden, který proběhne ve dnech 20. až 26. dubn a.…
O tom, že vysoce specializovanou péči je třeba centralizovat, asi není nutné odbornou veřejnost příliš přesvědčovat. Odpověď na otázku, kde konkrétně…
Zahraničním hostem konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky, která se konala v rámci letošních Brněnských onkologických dnů, byla Gosia…
V pořadí již 45. diabetologické dny v Luhačovicích uspořádala ve dnech 23. až 25. dubna Česká diabetologická společnost ČLS JEP ve spolupráci se…
I toto číslo MT, stejně jako ostatní, je plné slov a písmen. Myslíme si, že jsou to slova a písmena na svém místě, že jsou pro vás užitečná a…
Hospodaření Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) skončilo v roce 2008 se ziskem 23 milionů korun. Pro rok 2009 FNKV předkládá ministerstvu…
Tuberkulóza stále patří v celosvětovém měřítku k nejrozšířenějším infekčním onemocněním, na která ve světě umírá nejvíce lidí. Tuberkulóza u nás není…
Hypoglykémie u dětí s diabetes mellitus 1. typu vzniká především kvůli nepoměru dávky inzulinu, objemu zkonzumované potravy a fyzické aktivity.…
V ČR se již několik let vede diskuse o očkování proti tuberkulóze vakcínou BCG. Názory odborné veřejnosti (pediatrů, vakcinologů, infektologů,…
Zdá se, že se pacienti přece jenom dočkají svého dne. Poté, co se zrušily někdejší oslavy Mezinárodního dne žen, Dne československo-sovětského…
Při slavnostním aktu byla 10. dubna 2009 malá ulička nad Revmatologickým ústavem v Praze pojmenována podle zakladatele Výzkumného ústavu chorob…
Před největší tuzemskou diabetologickou odbornou akcí, 45. diabetologickými dny v Luhačovicích, MT hovořila s prof. MUDr. Milanem Kvapilem, CSc.,…
MT 11/2009, str. A5 Když na jaře 2007 bývalý ministr Julínek začal mluvit o přestěhování elitních částí Úrazové nemocnice v Brně na Ponávce do FN…
Klíčovým momentem z hlediska výživy dítěte je konec šestého měsíce věku. Do té doby by mělo být plně kojeno. Realita je taková, že tak dlouho vydrží…
Do kampaně „30 dní pro prevenci a léčbu CMP“, která bude probíhat od 28. dubna do 27. května se letos zapojí na 35 nemocnic. Cerebrovaskulární sekce…
Letos již potřetí postaví dermatologové z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady pod vedením prof. MUDr. Petra Arenbergera, DrSc., MBA, na Václavském…
Buďte naší redakční radou 1. cena MUDr. Martin Loveček, PhD. Bacherova 1237/7 779 00 Olomouc 2. cena MUDr. Robert Procházka Kpt. Jaroše 458 790…
V tomto čísle na straně B4, B5 přinášíme výsledky čtenářského průzkumu, který se uskutečnil v minulých týdnech a jehož jste se v hojném počtu…
Do jaké míry ovlivňuje každodenní život lékařů rozhodnutí úředníků ministerstva zdravotnictví? Jak moc se může lékař od politiky odstřihnout a…
Kolorektální karcinom je třetí nejčastější nádorové onemocnění na světě. Jeho incidence v České republice patří mezi nejvyšší na světě. Alarmující je…
Minulý týden vypluly na povrch záměry ministryně zdravotnictví Daniely Filipiové, které zbývají pouze necelé tři týdny ve funkci. Ministryně podle…
„Ve dvou se to lépe táhne“ či „vo dvojici sa to lepšie ťahá“. Pod tímto názvem proběhl cyklus odborných symposií o aktuálních otázkách kardiologie,…
Komplexní a nepřetržitá péče o duševně nemocné je podstatou nejen české ústavní péče. Rozpuštění psychiatrických léčeben proto naprostá většina…
V Praze se první březnový týden konala pracovní schůze České společnosti alergologie a klinické imunologie (ČSAKI) ČLS JEP s názvem Alergie 2009. Na…
International Family Doctors Association (IFDA) a Společnost frankofonních lékařů ČLS JEP pořádaly v pražském hotelu Hilton 21. až 22. března již…
Evropská léková agentura (EMEA) vydala 8. dubna 2009 tiskové prohlášení, v němž zveřejnila plán spolupráce s kanadským kontrolním úřadem Health…
Poplatky zaměstnávají z různých důvodů kromě zdravotníků samých ministerstvo zdravotnictví, administrativu krajů, lékařskou i lékárnickou komoru a v…
Druhý dubnový týden proběhlo v historických prostorách pražské Novoměstské radnice setkání internistů, praktických lékařů a dalších zájemců pořádané…
Stalo se již tradicí, že dubnové Brno vítá onkology a onkochirurgy z Čech i Slovenska na Brněnských onkologických dnech známých pod zkratkou BOD.…
Vznik finančně silné zdravotní pojišťovny je cílem sloučení Hutnické zaměstnanecké pojišťovny (HZP) a Zdravotní pojišťovny AGEL (ZPA). S tímto krokem…
Ve dnech 26. a 27. března 2009 v novojičínském Beskydském divadle proběhl pod garancí Sekce pro trombózu a hemostázu České hematologické společnosti…
Vakcinace proti pneumokokům u dětí do dvou let věku představuje významné preventivní opatření. Konjugovaná sedmivalentní pneumokoková vakcína (PCV7)…
Jedenáctého února 2009, tři dny před svými 98. narozeninami, zemřel v pečovatelském domě ve Filadelfii lékař nizozemského původu Willem Johan Kolff…
„Všechny zásadní pravdy procházejí třemi stadii. Nejprve jsou zesměšňovány, pak zuřivě vyvraceny, aby byly nakonec přijaty jako samozřejmost.“ Tímto…
I po necelých osmi letech si stále pamatuji, co jsem dělal 11. září 2001 a kde jsem byl ve chvíli, kdy jsem se dověděl, že teroristé zničili Světové…
Dětská bolest a potřeba léčby
aneb Jen správně a včas diagnostikovaní pacienti mohou být správně léčeni
Úvod Mezi idiopatické střevní záněty (inflammatory bowel disease – IBD) řadíme Crohnovu nemoc (CN) a ulcerózní kolitidu (UC). Crohnova nemoc se…
Od dubna letošního roku je v České republice dostupná vakcína Synflorix. Je určena k aktivní imunizaci proti invazivním pneumokokovým onemocněním a…
V roce 2006 byly publikovány výsledky prvních klinických studií dvou rotavirových vakcín – RotaTeq firmy Merck a Rotarix společnosti GlaxoSmithKline.…
... to bylo motto akce, která se konala 24. března pod záštitou občanského sdružení Cerebrum. Diskusní akce navázala na mezinárodní konferenci Život…
Medicína po promoci 2009/Ročník 10/Číslo 2 NEJM: Patogeny rezistentní na antibiotika v 21. století – velká klinická výzva. C. A. Arias, B. E. Murray…
Normální sluch je nezbytnou podmínkou rozvoje řeči a abstraktního myšlení dítěte především v časném věku. Nejdůležitějším obdobím pro rozvoj řeči a…
Inovativní renální inhibitor, dapagliflozin, prokazuje dle výsledků studie amerických investigátorů signifikantně vyšší účinnost v terapii diabetu 2.…
Debata o úloze praktických lékařů trvá již léta (ostatně jí věnujeme i diskusní fórum na straně A2). Velmi často se v ní objevuje slovo „gatekeeping“…
Česká lékařská komora představila v uplynulých dnech projekt Nemocnice 21. století. Jeho součástí bylo i doporučení týkající se standardů…
Zprávou posledních dní je, že děti do 18 let skutečně přestaly platit poplatky u lékaře. Hned od začátku, od chvíle, kdy se o zrušení regulačních…
Inkretiny jsou hormony secernované střevními buňkami po prandiálním podnětu. Hlavními mechanismy, které ovlivňují homeostázu glukózy, jsou ovlivnění…
Problematice stanovení maximálních cen léčivých přípravků a jejich úhrad jsme se věnovali v rozsáhlém materiálu v posledním vydání Medical Tribune …
PhDr. Dr. phil. Laura Janáčková, CSc., pokračuje na našich stránkách ve svém cyklu věnovaném aplikované zdravotnické psychologii u gynekologických…
„Profesionalita a etika, stigma a média“,tak znělo motto panelové diskuse, která se 20. března konala na Psychiatrické klinice 1. LF UK a VFN v Praze…
Možná, že vás stanovisko viceprezidenta Svazu zdravotních pojišťoven ČR Vladimíra Kothery na straně A8 tohoto čísla Medical Tribune přiměje k jiným…
Česká televize odvysílala 27. listopadu roku 2005 záznam schůzky pracovníka farmaceutické společnosti Pfizer MUDr. Aleše Prokopenka s MUDr. Evou…
Při omezeném množství finančních prostředků platí ve zdravotnictví úměra, že čím více utratíme za léky, tím méně zbude na zaplacení práce zdravotníků…
První a nejhorší ze smrtelných hříchů je pýcha neboli superbia, jejímž šéfem, jak ubezpečil svět r. 1589 v jedné z četných démonologií Petr Binsfeld,…
Den ošetřovatelství připadá na 12. května, tedy na datum spojené s narozením Florence Nightingalové. Letos by měla při této příležitosti v Praze na…
Jednou z léta definitivně neřešených otázek je skutečná náplň práce a rozsah medicínské péče praktických lékařů o pacienty. Jsou prakticky pouze…
Sarcosin je schopen odlišit pomalu rostoucí, indolentní tumory od agresivních forem
… aneb co MF Dnes z rozhovoru neuvedla
Pacienti s CHOPN, kteří v průběhu pulmonální rehabilitace inhalují mix 60 % helia a 40 % kyslíku vykazovali v rámci rehabilitačního programu…
Vzrůstající výskyt diabetu mellitu 2. typu (DM 2. typu) je v rozvinutých zemích úzce spjat se vzrůstajícím výskytem obezity. Váhový přírůstek je…
Česká republika se v rámci Evropské unie postavila do čela boje proti antibiotické rezistenci. I naši státní úředníci si už začínají uvědomovat…
Registrace nelékařských povolání, přidělování kreditů za celoživotní vzdělávání, zařazovaní do platových tříd. Tato témata jsou řadě nelékařů stále…
Chtěla bych se zeptat na plánování služeb u sester v nepřetržitém provozu. Vždy jsem jim psala rozpis na následující měsíc. Nyní máme vytvořit…
V České republice je nyní 34 zdravotnických zařízení akreditovaných Spojenou akreditační komisí ČR. Zatím akreditace neznamenala v systému úhrad…
Od 1. ledna 2009 nabyl odložené účinnosti zákon č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění, který přinesl řadu podstatných změn ve výplatě dávek za…
Ve Fakultní nemocnici Brno se započalo s budováním spinální jednotky a další jednotky intenzivní péče kliniky úrazové chirurgie. Tato dvě pracoviště…
Ukázalo se, proč byly nutné audity onkocenter a traumacenter a proč se s nimi tak pospíchalo – ministerstvo zdravotnictví muselo rozdělit dvě…
Od začátku dubna letošního roku je v platnosti novela zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění, která mění některá pravidla související…
Překvapivý mechanismus účinku inhibitorů angiogeneze při léčbě glioblastomu odhalil tým lékařů vedený Rakeshem Jainem z Massachusetts General…
Úloha klinického farmaceuta v současném zdravotním systému se stala klíčovým tématem přednáškového dne uspořádaného v polovině března Českou…
V poslední době se hodně diskutuje o tom, jak u nás (ne)funguje nový systém registrace, stanovování cen a určování výše a podmínek úhrad. Diskuse…
Společnost Genzyme oznámila, že uzavřela s firmou Bayer HealthCare dohodu, podle níž získává výhradní právo na celosvětový prodej a marketing…
Dospělí jedinci trpící bronchiálním astmatem, kteří zároveň z důvodu dalších komorbidit užívají statiny, mají o 33 % nižší riziko hospitalizace nebo…
Historie lékařství, očeetřovatelké péče, nemocničních zařízení, to je vskutku velmi dávná historie. První středověké ´nemocnice´ vznikaly z…
Marianna Sučková pracuje jako regionální manažerka společnosti Hays, resp. její divize Pharma pro oblast střední a východní Evropy. Hays patří k…
V první dubnový den vstoupila na český trh, a tím i do Evropy společnost – původem indická, avšak dnes již celosvětově působící nadnárodní…
V minulém čísle MT jsme zavítali na 58. výroční vědecké zasedání American College of Cardiology v Orlandu jen na skok – dnes se podrobněji zastavíme…
Články a úvahy o finanční a ekonomické krizi zaplňují stránky novin, blogů, televizních debat. Finančníci, ekonomové a politici na nás chrlí různé…
Chystáte se prodávat či kupovat lékařskou praxi? Sledujte seriál Medical Tribune. Poradíme vám, zveřejníme vaše názory… Dotazy či vlastní příspěvky…
Středověké špitály se vyvinuly z raně křesťanských útulků pro pocestné a poutníky. Slovo špitál (hospitale) souvisí s latinskými pojmy hospes (host,…
Vyměnit motor, nebo leštit karoserii? Doporučené postupy v komplexní onkologické léčbě
Ve druhé polovině března proběhl ve Stockholmu 24. výroční kongres Evropské urologické asociace. Nepřebernému množství zajímavých témat dominovaly…
Ve dnech 17.–18. března 2009 se v Plzni v novém hotelu Angelo uskutečnil již 21. seminář Medsoft, který je tradičním setkáním věnovaným zdravotnické…
S ohledem na současné trendy byla na 24. výročním kongresu Evropské urologické asociace v rámci onkourologických témat věnována značná pozornost…
Přízemní ozon je sekundární polutant. Vzniká působením slunečního záření na primární polutanty, např. na emise z automobilových motorů. Ozon…
Pamatujeme doby, kde diabetolog stanovil jen glykémii a hmotnost a určil léčbu diabetu na příští období. Dnes je situace jiná. Každý diabetolog…
… k průlomovému zavedení molekulární predikce opět nedošlo
Současný vývoj na poli radiodiagnostických zobrazovacích metod směřuje ke stále většímu využívání magnetické rezonance. V řadě indikací, zejména při…
Co se v konkrétním zdravotnickém zařízení děje například v oblasti pádů nebo dekubitů, už v mnohých nemocnicích dokáží poměrně přesně sledovat a…
MT 9/2009, str. A7 V úvaze, kterou napsal MUDr. Zorjan Jojko, není podle mne žádná logická chyba. Naštěstí generickou preskripci vláda nedávno…
Kritická končetinová ischémie se projevuje klidovými bolestmi, vředy, nebo dokonce gangrénou. Takto postižení pacienti mají obvykle velmi špatnou…
V předchozích dílech našeho miniseriálu jsme se zabývali otázkou prodeje praxi vždy z jiného úhlu pohledu. K této problematice se vyjádřil zástupce…
Závěry z pilotní studie publikované 18. března 2009 v Journal of the American Medical Association (JAMA) ukazují, že modafinil – léčivo užívané k…
Moderní high-fluxové dialyzační membrány a online hemodiafiltrace snižují u vysoce rizikových pacientů vyžadujících chronickou náhradu renálních…
Naprosto nešťastný. Dokonalý zmetek. Mnohem komplikovanější než v minulosti. Neodpovídající 21. století. Tak lékaři hodnotí nový formulář pracovní…
Děti se s rostoucím věkem stávají odpovědnějšími v managementu své denní astmatické medikace. Dle výzkumu přebírají např. děti ve věku sedmi let…
V pondělí 23. března, v devět hodin večer, se v Dušní ulici na Starém Městě v Praze, v bytě premiérovy partnerky Lucie Talmanové, schází čtveřice…
Na základě výsledků řádného výběrového řízení jmenovala ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová ředitelkou Všeobecné fakultní nemocnice v Praze…
Aprílový žert české zdravotnické legislativy. Tak označovali zástupci České lékárnické komory (ČLnK) na tiskové konferenci minulý týden zavedení…
Dvě nová pracoviště zahájila v březnu zkušební provoz při Privátní klinice JL v Praze v Hůrkách. První z novinek je magnetická rezonance o síle…
K senzibilizaci může přispívat i používaný práškový lubrikans
Nedostatek kontinuity v politických strukturách je jedním z trvalých problémů českého zdravotnictví. Na druhou stranu se všichni úspěšní hráči…
Česká lékařská komora nabízí touto svou aktivitou pomoc ředitelům a zřizovatelům zdravotnických zařízení. „Naším cílem je ocenit a propagovat ta…
MT 9/2009, str. A7 Nejde o snahu podpořit monopolní dodavatele? Problém, zda schválit generickou preskripci či nikoliv, nelze zjednodušit jen na…
Modernizace přístroje by již neměla být financována formou humanitární sbírky
Slunečná Florida hostila koncem března na 40 tisíc neinvazivních i invazivních kardiologů, kardiovaskulárních chirurgů a příbuzných odborníků nejen z…
Striktní kontrola glykémie diabetických pacientů na odděleních JIP se mnohde již stala každodenní normou. Nyní se však ukazuje, že u určitých skupin…
Inhibitory glykoproteinu IIb/IIIa jsou indikovány u vysoce rizikových pacientů s akutním koronárním syndromem, kteří podstupují invazivní výkon.…
Doc. MUDr. Miloše Táborského, CSc., FESC, MBA, přednostu Oddělení kardiologie pražské Nemocnice Na Homolce, zřejmě není nutné představovat jako…
Zdravotník je zařazen do nižší platové třídy, než by podle jeho představ zařazen být měl. Na co má tedy nárok? Otázka, která se v různých obměnách v…
Mají nelékaři nárok na úhradu mzdy během nutného celoživotního vzdělávání? Kolik let práce je nutných k tomu, aby se nelékař mohl registrovat?
Jak se započítávají kredity v rámci celoživotního vzdělávání nelékařů v případě maminek na mateřské dovolené? Na dotazy čtenářů odpovídá PhDr.…
Co je to standard ve zdravotnictví? Ministerstvo zdravotnictví se snaží najít na tuto otázku odpověď. Minulý týden schválilo Systém tvorby Národních…
Základní definice Rozvoj zdravotních technologií včetně dostupných moderních léčiv zaznamenal v posledních 20 letech nebývalo akceleraci. Nové…
Na Oddělení radioterapie a onkologie v Komplexním onkologickém centru J. G. Mendela v Novém Jičíně byla provedena vůbec poprvé v České republice…
Laparoskopie z jedné incize (Single Incision Laparoscopic Surgery – SILS) je dalším krokem ve snaze minimalizovat invazivitu chirurgických výkonů.
Společnost Zentiva oznámila koncem března své hospodářské výsledky za rok 2008. Ty jasně indikují, že společnost splnila své dva hlavní cíle, tedy…
Pravidelná očkování dětí podle očkovacího kalendáře by nově místo státu měly hradit zdravotní pojišťovny. Jak uvedla ČTK, počítá s tím novela zákona…
Novinky v terapii nejčastěji se vyskytujících nádorů V TOP HOTELU Praha proběhly koncem března tradiční, již XIV. dny profesora Vladimíra Staška,…
Reformatura onehdy škobrtla. Kromě pacientů, zdravotníků, lékařské komory, zdravotnických odborů i části zastupitelských sborů také pro nenadšení…
V pátek 27. března v Břevnovském klášteře pasovala Česká lékařská komora na rytíře českého lékařského stavu prof. MUDr. Václava Špičáka, CSc. Tuto…
V nové funkci přednosty II. chirurgické kliniky – kliniky kardiovaskulární chirurgie 1. LF UK a VFN v Praze se na tiskové konferenci věnované…
„Jsou místa, která nám svým kouzlem a odlišností od prostoru, ve kterém se běžně pohybujeme, připomenou buď cosi dávno zapomenutého, nebo dají zažít…
Nejste si jisti, zda je ve vašem zdravotnickém zařízení dostatek kvalifikovaného personálu? Pročtěte si personální standardy pro lůžková zdravotnická…
Nejen lidem, ale také institucím, které si lidé vytvářejí pro své potřeby, přibývají léta, i ony se ohlížejí za uplynulým časem a vším hodnotným, co…
Nejen o monitorovacím systému EuCliD, který využívají všechna dialyzační střediska společnosti Fresenius Medical Care, jsme hovořili s jejím…
Nemocnice s certifikátem kvality usilují o zvýhodnění v úhradovém systému
SÚKL nestačí plnit to, co je jeho úkolem, nebo alespoň ne včas
MT 9/2009, str. A7 Názor MUDr. Zorjana Jojka na úmysl vlády prosadit psaní účinné látky na receptech prozrazuje, že byl napsán lékařem, který…
Již do čtvrtého roku své existence vstupuje na půdě nakladatelství Medical Tribune edice nejúplnějších, nejpřehlednějších a nejinformativnějších…
Co se v konkrétním zdravotnickém zařízení děje například v oblasti pádů nebo dekubitů, už v mnohých nemocnicích dokáží poměrně přesně sledovat a…
Přesně před rokem se pojišťovny chlubily přebytkem na svých účtech ve výši 27 miliard korun a tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek se chválil…
„Ekonomická situace privátních lékařských praxí se sice mírně, ale plynule zlepšuje, což se promítá i do realizovaných kupních cen. Současné ceny…
Na výsledky studie EXPRESS, které jednoznačně prokázaly, že bezprostřední léčba během prvních 24 hodin po nástupu příznaků tranzitorní ischemické…
MT 8/2009, str. C2 Projekt „Nemocnice ČR“, jehož organizátorem je sdružení HealthCare Institute a o kterém se autoři článku zmiňují, se mi jeví jako …
To, co napadlo dnes mě, musí dříve či později napadnout každého. Přesto nejspíše není od věci to připomenout. Totiž jak velký rozdíl je mezi tím, o…
Role zdravotnických technologií ve vztahu k financování zdravotnictví – to bylo 11. března hlavní motto mezinárodního semináře, který se konal pod…
Léčebné výsledky z posledních let ukazují, že možnosti konvenční chemoterapie jsou u pacientů s nemalobuněčným karcinomem plic (Non-Small Cell Lung…
Tuberkulóza (TB) je infekční onemocnění vyvolané Mycobacterium tuberculosis komplex, které se šíří kapénkovou nákazou. Na případu 33letého muže…
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) oznámil začátkem února schválení ablačních katetrů k léčbě fibrilace síní. Fibrilace síní je…
Řečeno s nadsázkou: Práce reportéra zhusta spočívá v tom, že vyštrachá nějakou šikovnou marginálii, tu nafoukne v efektní kauzu, a o té pak obětavě,…
Začátkem března se bez jakýchkoli dřívějších náznaků nebo konzultací jako blesk z čistého nebe objevila v mediích zpráva, že Ministerstvo…
Národní program mamografického screeningu probíhá v ČR od roku 2002. Úrovní organizace i kvalitou práce s daty může být vzorem pro podobné…
Na začátku března upozornila Česká lékařská komora na to, že odchody českých lékařů do zahraničí pokračují. Podle odhadů ČLK za posledních šest let…
V incidenci karcinomu plic u mužů zaujímá Česká republika deváté místo a u žen 25. místo ve světě. Od poloviny 90. let počty nemocných mužů sice…
Kanadští lékaři ověřili léčbu těžkého astmatu injekčním podáváním monoklonální protilátky mepolizumab. Výsledky léčby zveřejněné v prestižním…
K objevu reninu došlo již před více než sto lety (Tigerstedt a Bergmann, 1896 – viz obrázek), nicméně plné pochopení významu renin-angiotensin…
Podle netrpělivě očekávaných výsledků studie ABSORB prokázaly nové bioabsorpční everolimové koronární stenty dobrou funkčnost, značnou míru absorpce…
Ještě letos na podzim by měla být v areálu krajské nemocnice v Karlových Varech zahájena výstavba nového pavilonu akutní medicíny a zároveň také…
Celkem 87 procent invazivního meningokokového onemocnění bylo v České republice zaznamenáno v loňském roce. Přitom šest z nich skončilo úmrtím…
Dokonce března letošního roku by mělo být jasno, zda budou muset lidé s HIV pozitivitou doplácet na své životně nezbytné léky. Do té doby by totiž…
Hartmann-Rico, největší výrobce zdravotnických prostředků v České republice, který se dlouhodobě orientuje na projekty podporující seniory, uvede…
Projekt MediClinic přináší novou koncepci zdravotní péče. Společnost MediClinic a Kardiologická klinika FN Motol se dohodly na spolupráci s cílem…
Zajistit bezpečnost a kvalitu zdravotních služeb pro pacienta je klíčové pro české předsednictví. Tak by mohlo znít motto dvoudenního pravidelného…
Prezident České lékařské komory Milan Kubek byl na plenárním zasedání Stálého výboru evropských lékařů (CPME) v Praze zvolen viceprezidentem této…
Zdokonalující se technologie umožňují stále šetrnější provádění výkonů, které dříve znamenaly pro pacienta nemalou zátěž. Zúžení aortální chlopně…
Poslanci odsouhlasili minulý týden vyřazení čtyř z pěti reformních zákonů předchozího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) z programu sněmovní…
2. března 1889 chirurg John Benjamin Murphy z Cook County Hospital v Chicagu zřejmě vůbec poprvé operuje diagnostikovaný zánět červovitého výběžku…
Prevence se zlepšuje, mortalita klesá, ale míra hospitalizace zůstává stejná – to jsou poslední trendy v terapii akutního infarktu myokardu, které…
Před 140 lety se narodil antropolog Aleš Hrdlička
Návrh vyhlášky o stanovení požadavků na minimální technické a věcné vybavení zdravotnických zařízení a na minimální personální zabezpečení…
Projekt MediClinic přináší novou koncepci zdravotní péče. Společnost MediClinic a Kardiologická klinika FN Motol se dohodly na spolupráci s cílem…
Alergická rýma patří k nejčastějším onemocněním horních cest dýchacích. Jedná se o alergický zánět nosní sliznice, jehož klinickým projevem je…
Kouření je hlavní, nikoli nevyhnutelná příčina předčasných úmrtí. Až 70 % kuřáků si přeje s kouřením přestat, a to za pomoci různých léčebných…
Vybíráme z článku Bc. Vladimíra Kothery, MBA, místopředsedy Svazu zdravotních pojišťoven ČR, „Rozpaky nad balíčkem“, který byl 19. března zveřejněn v…
Už podesáté udělil v nedávných dnech klub skeptiků Sisyfos své Bludné balvany za matení české veřejnosti bludy a rozvoj blátivého způsobu myšlení.…
Vybíráme z článku prof. MUDr. Jana Holčíka, DrSc., „Priority evropské zdravotní politiky“ v časopise Zdravotnictví v České republice, 2009;12:2–6.
Na otázky čtenářů odpovídá JUDr. Lukáš Prudil
Mají nelékaři nárok na úhradu mzdy během nutného celoživotního vzdělávání? Kolik let práce je nutné k tomu, aby se nelékař mohl registrovat? Na…
Astma a chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) jsou hlavními nemocemi, u nichž se vyskytuje bronchiální obstrukce. Mají řadu společných a…
Kdo chce o něčem rozhodovat, měl by svá rozhodnutí něčím podložit. Ale co když věci málo rozumí? Rozhodování je vždy spojeno s rizikem nedostatku…
Zvýšený objem emisí výfukových exhalací může být zodpovědný za zvýšení rizika vzniku astmatu u dospělých pacientů. S tímto závěrem byla ukončena…
Pokud se v médiích někdy mluví o pokroku a moderní technice v zubním lékařství, téměř vždy je zmíněna implantologie. Dá se říci, že naprostá většina…
Léčebné výsledky z posledních let ukazují, že možnosti konvenční chemoterapie jsou u pacientů s nemalobuněčným karcinomem plic (Non-Small Cell Lung…
Co se v konkrétním zdravotnickém zařízení děje například v oblasti pádů nebo dekubitů, už v mnohých nemocnicích dokáží poměrně přesně sledovat a…
Nová metoda imunoterapie mozkových nádorů s pomocí adenovirového vektoru je připravena ke klinickému testování. Glioblastomy (zvláště glioblastoma…
Dvě zdravotní pojišťovny chce sloučit ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová. Jde o Zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra ČR a Vojenskou…
Dronedaron je nové antiarytmikum, jehož vývoj dosud probíhá a které by mohlo znamenat významný přínos v léčbě fibrilace a flutteru síní. Fibrilace…
Snížení počtu hospitalizací i počtu úmrtí v důsledku kardiovaskulárních příhod díky nárůstu informovanosti a následnému rozšíření léčby hypertenze –…
Výzkumů kvality zdravotnictví přibývá. Objevují se průzkumy s velkou mediální propagací, které vycházejí z nevalidních dat a které dospívají k…
„Za největší úspěch musíme považovat, stane-li se z pacienta znovu plátce daní.“
Nemocný musí dostat správnou léčbu, ve správný čas, ale také na správném místě
Společnost GlaxoSmithKline (GSK) oznámila, že Komise pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské lékové agentury (EMEA) vydala pozitivní stanovisko…
V Rokytnici v rodném domku profesora Karla Maydla, zakladatele české chirurgické školy, byla odhalena pamětní deska. Slavnostního ceremoniálu se…
Pod termínem monoklonální gamapatie si lékaři standardně představují pouze mnohočetný myelom, Waldenströmovu makroglobulinémii a velmi vzácně se…
Tři velké nemocnice patřící Plzeňskému kraji prohloubily ztrátu. Největší propad měla nemocnice v Klatovech, hospodaření skončila se ztrátou 39,5…
MT 7/2009, str. A4 Přečetl jsem si výborně napsaný, moudrý článek „Chudák pan doktor Kubek“ doc. MUDr. P. Tesařové, CSc., z Onkologické kliniky 1. LF…
V posledním vydání MT jsme upozornili na záměr ministerstva zdravotnictví zavést systém generické preskripce, která by již od července měla nahradit…
Osmičlenná skupina japonských vědců ( v čele Nobuhisa Ueda) z University of Occupational and Environmental Health (pracoviště Kitakjúšú)…
Farmaceutická firma Mylan je třetí největší generická společnost na světě. V současnosti obchoduje přes 570 svých produktů ve více než 140 zemích…
V minulém čísle jsme přinesli zprávu o pozastavení registrace přípravku Raptiva (efalizumab) na celoevropské úrovni. K tomuto tématu se vyjádřila…
Divize vakcín sanofi-aventis Group, sanofi pasteur, oznámila koncem února, že Evropská komise vydala rozhodnutí o registraci první intradermální…
„Kvalita a bezpečí pro naše pacienty – náš základní cíl.“ Pod tímto heslem pořádal Svaz zdravotních pojišťoven ČR ve spolupráci s Joint Commission…
Ve srovnání s vyspělými státy Evropské unie má obor psychiatrie v České republice několikanásobně nižší počet zdravotních sester a sociálních…
Na trh vstoupila 12. března nová zdravotní pojišťovna s názvem Média. „Přinášíme nový koncept, který se nevymezuje vůči stávajícím zdravotním…
V tomto čísle se ještě vracíme k nedávno proběhlému pražskému setkání česko-slovenských a světových angiologů. Velké množství zajímavých a aktuálních…
Farmaceutická společnost Merck & Co. koupí konkurenční firmu Schering-Plough Corp. za 41,1 miliardy dolarů (899,2 miliardy Kč). Nová firma, která…
PET centrum oddělení nukleární medicíny Nemocnice Na Homolce má celé spektrum priorit.V roce 1999 zde začalo pracovat první české zařízení pro…
Na výsledky studie EXPRESS, které jednoznačně prokázaly, že bezprostřední léčba během prvních 24 hodin po nástupu příznaků tranzitorní ischemické…
Po více než půl roce rekonstrukčních prací Nemocnice Na Homolce (NNH) představila minulý týden odborné veřejnosti novou podobu svých…
Místo toho, co mě napadlo nad dnešními novinami našimi, dovolte matematickou hádanku nad dvěma novinami jinými. Možná víte, ale možná vám uniklo, že…
Viděli jste ukázku z nějakého filmu? A zkusili jste vyprávět, co jste viděli o několik dní později? Většina z nás má pocit, že viděla daleko víc, než…
Vedení Pardubického kraje zjevně rezignovalo. Vzdalo se svého požadavku, aby ministerstvo zdravotnictví znovu zařadilo Traumatologické centrum…
Vznik samostatné instituce, která by vyhodnocovala zdravotnické technologie a prostředky, mezi něž patří tomografy, umělé kyčelní klouby,…
Nový prezident USA Barack Obama rozšířil federální podporu výzkumu lidských embryonálních kmenových buněk zrušením restriktivního opatření ze srpna…
Minulý týden byl v brněnském Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie (CKTCH) za účasti ministryně zdravotnictví ČR Daniely Filipiové…
Plenární zasedání Stálého výboru evropských lékařů (CPME) se konalo minulý pátek a sobotu v Praze. Jednání se uskutečnilo na pozvání České lékařské…
Moderní EEG laboratoř slavnostně otevřeli ve čtvrtek minulý týden na Neurologické klinice ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze. Pracoviště je…
V dnešním vydání Medical Tribune tematicky navazujeme na problematiku specializačního vzdělávání lékařů. Jde o stále diskutovaný problém české…
Kultivovaný hlas, hezká čeština, dokonalá výslovnost, jaká se z rozhlasu neozývá vždycky. Co však říká? „Zase si někdo něco vymyslel, aby nás…
Diskrétní a spojité v konceptualizaci bipolární poruchy a schizofrenie
Schizofrenie zůstává nejzávažnějším psychickým onemocněním. Je prototypem psychózy a v očích laiků je nadále záhadnou chorobou, která člověka…
Podle některých informací uvažuje ministerstvo zdravotnictví o tom, že dosavadní systém generické substituce nahradí systémem generické preskripce.…
Seriál Medical Tribune Chystáte se prodávat praxi? Na co se máte připravit a čím začít? Na jaké nástrahy se máte připravit? Jak velké daně budete…
Zdravotnictví v Ústeckém kraji je opět v centru pozornosti občanů, odborné veřejnosti, a dokonce i poslanců parlamentu. Poté, co jsme v jednom z…
V Evropě je onemocnění považováno za vzácné, pokud postihuje méně než dva lidi z deseti tisíc. Do této definice se vejdou téměř všechny diagnózy,…
Neformální setkání odborníků, kteří se věnují schizofrenii, se konalo 4. března 2009. Nosným tématem byly především somatické komplikace této choroby…
… aneb ohlédnutí za dějinami chirurgie v Čechách
Letošní Česko-slovenská psychofarmakologická konference ČNPS (České neuropsychofarmakologické společnosti) proběhla ve dnech 7.–11. ledna, a jak…
V současném postmoderním světě sofistikovaných léčebných technologií a možností biologické léčby, které indikujeme na základě výsledků řady detailně…
V tomto čísle (na stranách A1 a A4) naleznete odpovědi nové ministryně zdravotnictví ČR Ing. arch. Daniely Filipiové na otázky MT. Mohli jsme je…
Dva týmy objevily nezávisle na sobě monoklonální protilátky, které specificky reagují se širokým spektrem hemaglutininů chřipkových virů. Tým vedený…
Na co by se měla nová ministryně zaměřit? Řešení problémů psychiatrie – dětské i té pro dospělé. Dětských psychiatrů je málo, protože tato práce je,…
Již 15. ledna, v době, kdy bylo oznámeno, že Ing. arch. Daniela Filipiová přijala nabídku premiéra stát se ministryní zdravotnictví, jsme paní…
V Medical Tribune 4/2009 jsme již před měsícem v článku „Zdravotní pojištění – jsme připraveni na krizi?“ upozornili na to, že mnohem více než tzv.…
Doby, kdy si většina lidí myslela, že je zdravotní péče zadarmo, jsou snad, už alespoň pro většinu občanů, minulostí. Systém odvádění pravidelných…
Nutnost dlouhodobého vstupu do žilního řečiště vedla k vývoji systémů, které takovýto opakovaný přístup umožňují a současně minimalizují rizika…
Podle některých informací uvažuje ministerstvo zdravotnictví o tom, že dosavadní systém generické substituce nahradí systémem generické preskripce.…
praktických lékařů Asi víc než poplatky je nyní problémové další vzdělávání. V primární péči chybí několik desítek lékařů s ukončenou specializací ve…
Výkony šetřící prs představují v dnešní době prakticky standard v chirurgické léčbě karcinomu prsu. Problémem ale nadále zůstává fakt, že ve 20 až 50…
Na rozdíl od zahraničí jsou průměrné příjmy českých lékařů tajné. Nejsou veřejně přístupné na webech, jak je tomu například zvykem v USA. Fakt, že se…
Komentář čtenáře MT Tiskem proběhla informace o mezinárodním projektu s názvem eHealth, tedy něco jako elektronické zdraví. Pro našince to není zase…
V online verzi prestižního osteologického časopisu Bone byly prezentovány výsledky zajímavé studie odborníků z Univerzity v Torontu o bezpečnosti…
Rada Sdružení ambulantních specialistů České republiky (dále jen Rada SAS) zaslala lékárníkům České republiky výzvu, v níž žádá české lékárníky, aby…
Evropská léková agentura (EMEA) vydala 19. února doporučení pozastavit registraci léčivého přípravku Raptiva (efalizumab) pro možná závažná…
Letos zaměřený na vztah hypertenze a chronického onemocnění ledvin Mezinárodní federace nadací pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologická…
Kvalitativní skok do jednadvacátého století zaznamenaly operační sály a jednotky intenzivní péče I. chirurgické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.…
IPVZ je na počátku roku 2009 štíhlejší a věřme, že v lepší kondici. Fámy o tom, že Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) byl…
Na zasedání zdravotního výboru Parlamentu ČR se v posledním únorovém týdnu prezident Lékařské komory ČR Milan Kubek mimo jiné vyjadřoval i k tématu…
Prezident České republiky Václav Klaus jmenoval 2. března 2009 celkem šedesát osm nových univerzitních profesorů. Na základě návrhů vědeckých rad…
MT 6/2009, str. B6 Ing. Tomáš Krabec o prodeji lékařských praxí vydal knihu, bohužel to, co radí, není v praxi legálně možné. Legálně totiž nelze…
V Praze se 26. února konal již třetí celostátní seminář Českého institutu metabolického syndromu (ČIMS). Organizátoři letos pozvali významného…
Jak jsme již v krátkosti informovali v minulém čísle MT, proběhly v kongresových prostorách pražského hotelu Diplomat ve dnech 26. 2. až 28. 2. 2009…
O novinkách v léčbě karcinomu prsu MT hovořila s prof. MUDr. Jitkou Abrahámovou, DrSc., primářkou Onkologického oddělení Fakultní Thomayerovy…
Jeden tisíc revizních lékařů u nás plní úkoly, které jim svěřili zákonodárci. Na (ne)kvalitě jejich práce závisejí výdaje z fondu zdravotního…
Na co by se měla zaměřit? Asi konečně začít s reformou a vzhledem k tomu, že se žádné další personální změny neudály, jsem skeptický. Reforma…
Víte, že – pokud zrovna neklempírujeme – nejčastěji ze všech doktorů chodíme k zubaři? Stomatolog je totiž jediný lékař, kam člověk chodí zdravý...
U každé sinusitidy je důležitá včasná diagnóza a adekvátní léčba. Doléčením každé akutní ataky předcházíme komplikacím. Záněty horních cest…
MT 6/2009, str. B4 Přečetl jsem si v MT 6/2009 celostránkový souhrn debaty o „novinkách“ ve vzdělávání lékařů. Jsem tam citován a konstatuji, že se…
S krásou je svízel Platon si představoval, že krása je idea sídlící mimo čas a prostor. V našem pozemském světě se do ní oblékají jednotlivé objekty.…
K podstatným rysům myšlení většinové české společnosti dnes patří v důsledku totalizace i tendence k unifikaci, jednotnosti, chybnému chápání…
Komentář čtenáře Medical Tribune Chtěl bych reagovat na článek z lednového čísla Medical Tribune Místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů (SPL)…
Selektivní stentáž hemodynamicky významných koronárních stenóz v porovnání s klasickým stentováním všech angiograficky zobrazených lézí u…
Seriál Medical Tribune Prodej lékařské praxe je jedním z nejzávažnějších kroků v životě lékaře. Někteří lékaři si stěžují, že jejich stavovská…
Transplantace ledviny zůstává preferovanou léčebnou volbou u pacientů s terminálním stadiem renálního onemocnění (dále jen ESRD – End Stage Renal…
Zákoník práce s ilustrativními příklady ze zdravotnictví Dostáváte opravdu takovou výplatu, na jakou máte nárok? Zařadili vás do správné platové…
V dalším pokračování se vracíme k připravované knize doc. MUDr. Petra Bartůňka, CSc., v níž shrnul 527 medicínských historek, které za více než 40…
Studie SYNTAX potvrdila CABG jako standardní metodu léčby u nemocných s těžkým postižením koronárního řečiště.
Cysteinová proteáza – cathepsin L – je zapojena do remodelace cévní stěny a má vztah k progresi aterosklerózy. Jednoznačná vazba mezi systémovou…
Vazbou na polymerní nosič získá protinádorový lék lepší farmakologické vlastnosti
Používání léčivých přípravků určených k léčbě erektilní dysfunkce se šíří i mezi osoby, které touto poruchou netrpí, což se jeví jako stále…
Milnacipran je selektivní inhibitor zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu, který vyvinula společnost Pierre Fabre Laboratories. Na základě…
Přibližně 1 500 lékařů odešlo v posledních šesti letech pracovat do zahraničí. Nejvíce jich pracuje v anglosaských zemích, především ve Velké…
O zdravotnických poplatcích, rozdílech mezi českým a slovenským zdravotnictvím i o finanční krizi MT hovořila s mezinárodně uznávaným odborníkem MUDr…
Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění s největší pravděpodobností vstoupí v platnost 1. dubna 2009. Již ji schválila Poslanecká sněmovna a…
Ústecký a Pardubický kraj se nechtějí vzdát bez boje a odvolávají se proti odnětí statusu komplexního onkologického centra v chomutovské a v…
Podle odhadů ekonomických analytiků by mohla ekonomická krize zvýšit zájem zejména středního zdravotnického personálu o práci v nemocnicích. Mohlo by…
Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová podepsala v pondělí minulý týden rozhodnutí o udělení licence na provozování zdravotní pojišťovny firmě…
Francouzská farmaceutická společnost sanofi-aventis minulý týden oznámila, že její dobrovolná nabídka odkupu akcií společnosti Zentiva byla úspěšná.…
Skutečnou zkouškou ohněm se pro skupinu českých mediků stala čtyřtýdenní stáž z tropické medicíny, která probíhala v západní Keni ve středisku…
Ze všech odborných společností je v současné době slyšet více či méně hlasitou kritiku na systém postgraduálního vzdělávání lékařů v České republice.…
Je naše medicína v područí ekonomiky? Musejí čeští lékaři neustále a na nepatřičných místech zohledňovat a upřednostňovat hospodářský výsledek…
Jaké lékařské obory si „budou moci dovolit“ zřídit rezidenční místa? Podařilo se ministerstvu spravedlivě rozdělit peníze mezi jednotlivé…
Když začal být v roce 2002 naplňován v pražské Nemocnici Na Homolce v rámci Kardiocentra program péče o nemocné se srdečním selháním v podobě tehdy…
Otázka potřeby a úlohy imunomodulační terapie v éře narůstající antibiotické rezistence je v posledních letech široce diskutována napříč lékařskými…
Nedávná metaanalýza zpracovaná skupinou švýcarských a britských vědců zpochybnila schopnost polysacharidové pneumokokové vakcíny zabránit vzniku…
Patříme ke šťastnějším zemím světa, které už v zásadě neřeší dostupnost zdravotní péče. Aktuálním tématem je kvalita již dostupné zdravotní péče, a…
Pěvci vrcholícího středověku šplhající s loutnou k věži své vyvolené romantickou lásku, jak praví evropská tradice, nevynalezli. Romantická láska je…
V současnosti je na českém trhu k dostání několik tisíc různých doplňků stravy. Doplňkem stravy se podle platné legislativy rozumí potravina, jež má…
Péče o duševně nemocné, respektive o nemocné s neuropsychickými chorobami je v současnosti jedním z největších zdravotních i socioekonomických…
Početný mezinárodní tým lékařů našel vysoce spolehlivý algoritmus pro určení optimální dávku warfarinu. Počítačový algoritmus zohledňuje dosud známé…
Ve dnech 26. až 28. února proběhly v pražském hotelu Diplomat XXXIV. Angiologické dny 2009 s mezinárodní účastí. Na letošní ročník přijalo kromě řady…
Celkem sto šedesát českých nemocnic se účastní sledování a hodnocení pacienty a zaměstnanci jak na úrovni celých pracovišť, tak i jednotlivých…
Caspofungin (Cancidas, MSD) je zástupcem nové skupiny antimykotik, tzv. echinokandinů, určených k systémové terapii invazivních mykotických infekcí.…
Chystáte se prodávat či kupovat lékařskou praxi? Poradíme vám, jaké zákony sledovat a na co si dát při této transakci pozor. V seriálu Medical…
Tvořit rozpočet velkých nemocnic patří v současné době v českých nemocnicích, státních či soukromých, k nejtěžším úkolům managementu toho kterého…
Za vážné ohrožení chodu a existence malých a středních nemocnic označuje Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) návrh nové vyhlášky…
Zeptáte-li se Angličana, co se mu vybaví při zaslechnutí jména Margaret Thatcher, je dosti pravděpodobné, že odpoví: „Margaret Thatcher – milk…
Když se lékařka Novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc Soňa Šuláková začala objevovat na obrazovce České televize jako moderátorka…
Nástroj ke zlepšení hospodárnosti existuje, chybí ale jasné politické zadání
aneb platí systém medicíny založené na důkazech vždy a pro všechny?
Systém GMAS mají zdravotníci v Motole k dispozici jako jediní v Evropě
Státní podniky, které organizačně spadaly pod ministerstvo zdravotnictví, nebyly v letech 2005 až 2007 pod dostatečnou kontrolou resortu. I to byl…
Traduje se, že příroda nemá ráda vakuum a snaží se ho vždy vyplnit, ber kde ber. Tohle pravidlo platí bez výjimek všude tam, kde prázdno vzniká –…
Paliativní medicína v České republice prodělala v posledních 15 letech významný vývoj jak v oblasti vzdělávání, tak v klinické praxi. Vznikly první…
Na únorovém symposiu v pražském hotelu Diplomat představili uznávaní odborníci na problematiku kardiovaskulárních onemocnění v čele s prof. MUDr.…
Fakultní nemocnice Motol získala akreditaci Spojené akreditační komise ČR. Podle ředitele této komise MUDr. Davida Marxe, Ph.D., jde o mimořádný…
Soukromá Česko-německá horská nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí byla prověřena z hlediska její potřebnosti. Analýzu si nechal vypracovat Královéhradecký…
Nemocnice by neměla podle jejího ředitele MUDr. Filipa Horáka konkurovat velkým fakultním nemocnicím, ale doplňovat je, proto se zaměří spíše na…
Doc. Oldřich Vinař se v jednom z předchozích čísel MT zamýšlel nad supervelmocí jménem „média“, a inspiroval mě tak k úvaze o propasti mezi světem…
Od roku 2005 vydává každoročně, přibližně ve třetím čtvrtletí, společnost Health Consumer Powerhouse spotřebitelský index EHCI (Euro Health Consumer…
V posledním čísle Medical Tribune (pozn. red.: MT 04/2009) jsme ve článku „Lékárny zákony neporušují“ přinesli informaci o kontrole pěti…
Na návrh Evropského výboru pro lékařské produkty určené k užití u člověka (CHMP) schválila 6. února tohoto roku Evropská komise užití přípravku…
Má lékař tajit vlastní nemoc, nebo ji naopak otevřeně přiznat? Šedivá je teorie, zelený strom života. To jsou slova doc. MUDr. Jiřího Hovorky, CSc.,…
Zařazení kyseliny zoledronové k adjuvantní hormonální terapii u premenopauzálních žen s časným karcinomem prsu prodlužuje v porovnání se samotnou…
V minulém týdnu jsme si mohli připomenout výročí narození jednoho z největších českých patologů, 19. února uplynulo 205 let od narození Karla…
MT 4/2008, str. A1 V posledním čísle Medical Tribune vyšel článek s názvem „10 ,NEJ‘ v kardiologii 2008“. V rámci těchto deseti nejvýznamnějších…
Chirurgie je v systému úhrad zdravotní péče dlouhodobě podfinancována. Chirurg produkuje nemocnici ztrátu nemocnici už jen tím, že vstoupí na…
V nejnovějším vydání lékařského časopisu PLoS Medicine popisují izraelští lékaři případ třináctiletého pacienta, u kterého se vyvinuly tumory z…
Peníze zdravotníků – otázky a odpovědi
Zákony o dovozu testovacích vakcín do České republiky asi doznají změny. Stane se tak nejspíš poté, co se do ČR dostala k testování vakcína proti…
Zaujala mě před časem glosa jednoho diskutujícího na jednom internetovém diskusním fóru, který napsal něco v tom smyslu, že začne věřit v reformu v…
V rámci projektu Lilly University proběhne 26. a 27. února v Praze první ze série vzdělávacích akcí pro sestry pracující v diabetologii. Konference…
V USA se sestry podílejí na klinických studiích mnohem více než v ČR
PhDr. Dr. phil. Laura Janáčková, CSc., pokračuje na našich stránkách v cyklu svých článků věnovaných aplikované psychologii u gynekologických…
Národní onkologický registr představuje unikátní databázi i ve světovém měřítku. Obsahuje na milion a půl případů zhoubného onemocnění, popsaných ve…
Společnost Teva dosáhla za rok 2008 celosvětově rekordních tržeb ve výši přes 11 miliard dolarů, přičemž jen samotný lék Copaxone, přípravek pro…
Elektronické zdravotnictví bylo tématem mezinárodní konference zemí Evropské unie, která se uskutečnila koncem minulého týdne v Praze. Právě…
Děti do 18 let už v dubnu přestanou platit poplatky u lékaře. Novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění s těmito i dalšími změnami podepsal…
Dosud volně prodejné léky proti nachlazení a také chřipce (Paralen plus, Modafen a podobně) budou v lékárnách k dispozici pravděpodobně jen na…
V druhém únorovém týdnu se v Praze již potřetí uskutečnil odborný seminář věnovaný problematice osteoporózy s názvem „Kost jako živá tkáň“. Akce se…
V závěru roku 2008 byl na valné hromadě České chirurgické společnosti ČLS JEP schválen vznik česká Sekce NOTES. Prozatímním vedením sekce byl do…
Kolorektální karcinom (CRC) je čtvrtou nejrozšířenější malignitou na světě, incidence tohoto nádoru je českých u mužů na prvním místě v Evropě, u…
Regulační poplatky – stálé téma…
Podle expertů existují v ČR mnohé rezervy, ale jsme na dobré cestě
Jako lékaři se snažíme léčit podle vědeckých poznatků. Vycházejí desítky algoritmů, doporučených terapeutických postupů, guidelines, vodítek atd.…
Na sklonku minulého roku se v brněnském hotelu Voroněž konal již druhý ročník konference MEFANET, zaměřené na e-learning a zdravotnickou informatiku…
Ve Znojmě se diskutovalo o rekurentních primárních nádorech a pseudoprogresi
„Často nás pacienti berou jako svou poslední šanci a jsou zklamáni, když zjistí, že ani my neumíme zázraky,“ říká MUDr. Jiří Kozák, Ph.D., předseda…
Peněz na farmakologickou léčbu přibývá, na chirurgii se nedostává
Stále častěji si nejen pacienti, ale i zástupci odborné veřejnosti stěžují na to, že v nemocnicích, zejména regionech mimo Prahu, pracuje na…
New England Journal of Medicine (NEJM) přinesl v minulém týdnu zajímavý článek o vztazích mezi lékaři a průmyslem. Nosným tématem tohoto článku je…
Světová zdravotnická organizace odhaduje, že ve světě v důsledku cévní mozkové příhody zemře každý rok 5,7 milionu lidí.1 Čtyřicet procent z těch,…
ČSSD však bude návrh na plošné zrušení poplatků ve Sněmovně dále předkládat Vládní koalici se podařilo minulý týden v úterý na zasedání Parlamentu ČR…
Začátkem února VZP oznámila, že v důsledku krize zaznamenala za poslední tři měsíce loňského roku ztrátu ve výši přibližně jedné miliardy korun. A…
V následujícím příspěvku autorka stručně shrnuje problematiku bércových vředů zahrnující etiologické faktory, diagnostiku a terapii. Popisuje také…
O skutečnosti, že trend celosvětově stárnoucí populace vyspělých zemí je platný i v České republice, se v poslední době diskutuje nejen na odborných…
Po onkologii (viz MT 2/2009) vyhlašuje svých „top 10“ také kardiologie – konkrétně American Heart Association. Její prezident Timothy Gardner,…
Problematika specializační přípravy lékařů sice neplní přední stránky novin, ovlivňuje však úroveň zdravotnictví více, než si laická veřejnost…
Pardubice – město léčby rány. Takový přívlastek by alespoň pro odbornou veřejnost mohl nahradit poněkud omšelé označení Pardubic jako města perníku.…
Celkem dvacet celostátních seminářů určených pro dětské kardiology, vždy s atraktivním programem a bohatou návštěvností, uspořádal do loňského roku…
Opsiny jsou G-proteiny lokalizované v buňkách fotoreceptorů. Jsou proteinovou složkou rodopsinu. Syntetizují je geny ChR2 a NpHR. Společně s…
Vědecký časopis Cell Host & Microbe přináší studii týmu vedeného Deborah Palliserovou z Harvard Medical School, ve které je popsán princip prostředku…
Alzheimerova choroba (AD – Alzheimer´s disease) je jednou z hlavních příčin demence. Je charakterizována výskytem senilních plaků a neurofibrilárních…
Trojice britských anesteziologů (v čele s D. Finnem) z nemocnice ve Worthingu referuje na stránkách únorového čísla odborného časopisu Anaesthesia…
„Tak nám páni poslanci ty poplatky nakonec sice s vodřenejma ušima, ale přece jen schválili a budem platit jako mourovatý,“ řekla posluhovačka panu…
Čtenáři Medical Tribune vědí, jak moc (pro některé možná až moc) jsme fandili MUDr. Julínkovi a jeho týmu, než nastoupili na ministerstvo. Když jsme…
Adekvátní kompresivní terapie je nedílnou součástí léčby chronické žilní nedostatečnosti. Zúžení dilatovaných žil vede ke zlepšení oběhových poměrů v…
Medicína zdaleka není jen byznys, ba ani pouhé znalosti. Co ještě, to se pokoušíme zachytit v této rubrice. Máte-li nějaký zážitek s obecnějším…
Zaujala mě před časem glosa jednoho diskutujícího na jednom internetovém diskusním fóru, který napsal něco v tom smyslu, že začne věřit v reformu v…
Koncem ledna se v prostorách auly Univerzity Pardubice konal tradiční kongres věnovaný mezioborové spolupráci při léčbě ran. Odpolední program VII.…
Tiotropium (Spiriva, Boehringer Ingelheim Pharma) v dlouhodobé léčbě u pacientů s CHOPN zlepšuje plicní funkce a kvalitu života, snižuje počet…
Bezmála 84 milionů korun budou stát přístroje, kterými bude vybaveno nové pracoviště centrální tomografie v areálu zlínské krajské nemocnice.…
Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že se 9. února MUDr. Jan Bříza, CSc., MBA, ředitel VFN v Praze, rozhodl odstoupit ze své funkce. Řízením…
Stafylokokový syndrom opařené kůže je typické onemocnění pro dětský věk vyvolané exfoliativním toxinem A a B zlatého stafylokoka 2. fágové skupiny.…
Výsledky první průběžné analýzy studie TEAM porovnávající účinnost tamoxifenu proti exemestanu v adjuvantní léčbě první linie u karcinomu prsu byly…
Jedním z důležitých témat, která zazněla na posledním ročníku ostravského „Postgraduálního kurzu sepse a MODS“, byla i problematika mykotických…
Ve dnech 20. až 23. ledna hostil hotel Atom v Ostravě již 11. ročník postgraduálního kursu Sepse a MODS. Termín „postgraduální kurs“ v názvu…
Pětatřicetiletý muž bez zátěže v anamnéze podstoupil elektivní operaci rozsáhlého sakrálního dermoidu. Byla provedena radikální exstirpace cysty s…
Problematice chronických defektů je v poslední době věnována zasloužená pozornost. Důsledný multioborový přístup s využitím náležitých diagnostických…
„Ke vzniku mnohých obtížně léčitelných ran, především dekubitů, by vůbec nemuselo dojít, kdyby byli nemocní správně vyživováni,“ říká MUDr. Zuzana…
V rámci letošního ročníku soutěže Sestra roku se jednou z laureátek stala Jana Korandová, vrchní sestra Revmatologického ústavu Praha. Ocenění…
Státní ústav pro kontrolu léčiv (dále jen SÚKL) provedl „na podnět“ kontrolu pěti středočeských lékáren - v Benešově, Kladně, Kolíně, Mladé Boleslavi…
„Byl oním typem chirurga, jaký asi lidem ztělesňuje jejich ideál, lékařem milujícím své pacienty a živě s nimi cítícím, který se je snaží ušetřit…
Uplynulo šest týdnů roku 2009, než jsem se odhodlal něco okomentovat. Zde jsou nové i staré problémy praktických lékařů, které stojí za pozornost. 1)…
V úhradách moderních terapeutických materiálů pro léčbu ran postupem času dochází k výraznému rozšíření. Tento pozitivní posun však zatím není…
Syndrom diabetické nohy patří k nejzávažnějším komplikacím diabetu. O jak závažný problém se jedná, naznačují statistická data: podle statistiky ÚZIS…
Nejlepší přednáškou letošního kongresu věnovaného léčbě ran v Pardubicích bylo vyhlášeno sdělení MUDr. Heleny Němcové, primářky kožního oddělení…
Před koncem minulého roku se uskutečnil kulatý stůl reformního týmu Ministerstva zdravotnictví ČR a zástupců veřejnosti s Dr. Tommym G. Thompsonem,…
Před časem přišli odborníci z vědeckého týmu v Northwestern University s výsledky vlastního výzkumu, podle kterých za ztrátu paměti u pacientů s…
Čtvrtý ročník jakékoli akce už dovoluje mluvit o tradici. Šonkův den, pořádaný 1. LF UK na památku zakladatele české obezitologie prof. MUDr. Jiřího…
Náborový příspěvek, podpora dalšího vzdělávání, ubytování, stravování, až šest týdnů dovolené – tyto a mnohé další výhody mají nalákat zdravotní…
Do Hradce Králové se 22. ledna sjeli odborníci věnující se problematice obtížně léčitelného astmatu. Konal se zde totiž seminář s názvem II. hradecký…
Jako ochutnávku z připravované knihy doc. MUDr. Petra Bartůňka, CSc., s názvem Další prosím… přinášíme dnes poprvé tři z 527 medicínských historek,…
Ve věku pětaosmdesáti let zemřel 12. prosince 2008 v hotelu v norském Tromsö laureát Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu za rok 1976 Daniel…
Společnost Lundbeck zahájila na 51. česko-slovenské psychofarmakologické konferenci v Jeseníku odborný program. Již první den konference mohli…
Začátkem února navštívil Českou republiku na několik dnů viceprezident významné organizace amerického farmaceutického průmyslu PhRMA (Pharmaceutical…
V pátrání po zajímavých zálibách a volnočasových aktivitách zdravotníků jsme tentokrát narazili na příběh vskutku unikátní: Tereza Masařová,…
V roce 1953 bylo panu H. M. 29 let. Trpěl neléčitelnou epilepsií, která by ho stála život. Skupina amerických neurochirurgů vedená W. B. Scovillem mu…
V lázeňském městě Poděbrady se v lednu uskutečnil již XXII. ročník seminářů věnovaných problematice dětské kardiologie. Hlavním organizátorem byl již…
Pracuji jako staniční sestra. Aby bylo možné zajistit nepřetržitý provoz, musím mít na své podřízené pracovníky telefonické spojení pro případ…
Ani sebevětší odborná erudice v medicíně nezaručí, že lékař bude úspěšný i v řídicí funkci. Většina z těch, kteří se ocitli v čele polikliniky,…
Na otázky čtenářů Medical Tribune odpovídají právníci, kteří se specializují na právo ve zdravotnictví. Bezplatného právního servisu můžete využít i…
Jedním z posledních kroků Tomáše Julínka ve funkci ministra zdravotnictví bylo zavedení dotačního programu na podporu vzdělávání lékařů a sester. Na…
Členové Zastupitelstva Plzeňského kraje na svém zasedání schválili rozšíření výstavby Klatovské nemocnice a navýšení rozpočtu na výstavbu o téměř 142…
Od začátku tohoto měsíce se situace spojená s úhradou regulačních poplatků ve zdravotnictví výrazně přiostřila. Kraje pod vedením volebních vítězů…
Roztroušená skleróza mozkomíšní (RS) je jedním z nejčastějších onemocnění centrálního nervového systému. Odhaduje se, že na světě trpí touto chorobou…
Pokročilý věk dárce sám o sobě negativním způsobem neovlivňuje přežití příjemce či štěpu po jaterní transplantaci, vyplývá z práce skupiny amerických…
Výrazná redukce hmotnosti po bariatrickém chirurgickém výkonu vede u obézních pacientů s nealkoholickou jaterní steatózou ve většině případů k…
Na základě výsledků několika klinických studií a zejména pak studie EXTREME schválila koncem minulého roku Evropská komise cetuximab (Erbitux, Merck…
Právě ode mne odešel poslední pacient. Muž pickwikovského habitu blížící se věkem k šedesátce. Je v mé péči už čtyři roky. Trpěl klasickou panickou…
Myslím, že mohu a troufám si mluvit za velkou většinu poctivých lékárníků v naší zemi. Za pár dnů nemáme významná statistická data o poklesu obratu…
Léčbu opioidy nemusí provázet zácpa Podle studie Pain In Europe, provedené na vzorku 46 000 Evropanů, trpí chronickou bolestí ve vyspělých zemích až…
Od prvního února přispívá Všeobecná zdravotní pojišťovna ženám starším 69 let na úhradu mamografického screeningu. Ženy mohou žádat o příspěvek do…
V průběhu loňského roku bylo Záchrannou zdravotnickou službou hlavního města Prahy realizováno 112 584 výjezdů. Celkový počet tak meziročně stoupl o…
Na konci ledna byla ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV) v Praze slavnostně otevřena rekonstruovaná Radiodiagnostická klinika (RDG).…
Imunizace vakcínou proti onkoantigenům E6 a E7 lidského papilomaviru 16 (HPV-16) zabránila na myším modelu expresi těchto antigenů nádorovými buňkami…
Když jsem četl doporučení ministryni zdravotnictví, čím by měla ve svém úřadě začít (strana A2–3), a pak čtyři zajímavé úvahy z pera doc. O. Vinaře,…
„Svět potřebuje vědu a věda potřebuje ženy.“ Pod tímto heslem byla 27. ledna v prostorách Knihovny Akademie věd ČR předána již potřetí „Stipendia…
Tým amerických vědců vedený Debashisem Ghoshem odhalil detailní strukturu enzymu aromatázy. Tento na membrány vázaný enzym je v lidském organismu…
Kraj Vysočina plánuje společný nákup elektrické energie pro krajské nemocnice. Sází na fakt, že velcí odběratelé bývají na trhu zvýhodněni. Centrální…
Pomoci zaměstnancům a jejich rodinám v tíživé situaci, do níž se dostali kvůli krachujícím firmám a zhoršující se ekonomické situaci, se rozhodlo…
Vakcína založená na PVL (Panton-Valentine leukocidin) cytotoxinu, resp. jeho podjednotce, zabránila v experimentu na myším modelu vzniku pneumonie a…
Americký Úřad pro potraviny a léčiva (FDA) schválil soukromé kalifornské biotechnologické firmě Geron Corporation první klinické zkoušky terapie…
V dubnu 2008 bylo založeno občanské sdružení s názvem Kooperativní skupina pro neuroendokrinní nádory (KSPNN). Jeho činnost navazuje na deset let…
V poslední době se často hovoří o snaze přesunovat prostředky především do oblasti specifické, většinou velmi nákladné péče, která je sjednávána s…
Zhodnotit hlavní události roku 2008 a představit plány na rok 2009, to byly dvě hlavní témata výroční tiskové konference Asociace inovativního…
V čele ministerstva zdravotnictví je Daniela Filipiová teprve několik dní. Mimo jiné deklarovala svou ochotu komunikovat s odbornou veřejností.…
korun Koncem ledna byly zveřejněny údaje IMS a SÚKL o spotřebě léků v České republice v roce 2008. I když IMS vychází z údajů o prodejích…
§ Společnost Pfizer oznámila, že za 68 miliard dolarů (ve formě hotovosti i akcií) přebírá společnost Wyeth, přičemž obchod podpoří úvěrem…
Obnova cirkadiánních rytmů u pacientů s depresí jako léčba budoucnosti Téma poruch chronobiologických rytmů bylo na konferencích v Jeseníku již v…
Nové lékové formy antipsychotik významně zlepšují dlouhodobé výsledky léčby schizofrenie Druhý podvečer 51. Česko-slovenské psychofarmakologické…
Zaostřeno na kombinaci antipsychotik a rychle působících antidepresiv Letošní Česko-slovenská psychofarmakologická konference ČNPS (České…
Přínos české medicíny při provádění zadní lamelární keratoplastiky Koncem listopadu loňského roku byla na Oční klinice Fakultní nemocnice v Olomouci…
Primář Hematoonkologického oddělení FN Plzeň MUDr. Vladimír Koza byl na začátku ledna u soudu, protože neplatil příspěvky České lékařské komoře.…
Společnost GlaxoSmithKline (GSK) získala licenci na volný prodej svého antiobezitika, které nabízí pod názvem alli (orlistat 60 mg). Lék je určený…
Po dlouhých čtyřiceti letech vznikla budova projektovaná přímo pro péči o duševně nemocné V pondělí 12. ledna se ve Fakultní nemocnici Hradec Králové…
„Snažil jsem se během svého předsednictví stihnout co nejvíc,“ bilancuje poslední dva roky, kdy stál v čele České neuropsychofarmakologické…
Na 80. výročním kongresu Americké kardiologické společnosti (American Heart Association), který se konal začátkem listopadu loňského roku v New…
Rozhodnutí o stavbě nové pražské vojenské nemocnice se zrodilo v roce 1925. Tehdejším Národním shromážděním byl přijat zákon č. 68/1925 Sb. z. a n.,…
„Nemůžeme říci, že každý den bezprostředně zachraňujeme životy, velmi často ale těmto životům zachraňujeme smysl,“ říká přednosta Psychiatrické…
Jsem vždy rád, když se mohu ze světa infotainmentu (jak se dnes označuje ta jedině správná forma podávání informací veřejnosti, tedy forma sendviče s…
Kormidelníci zdravotnictví od akademických polemik očekávají nepraktičnost a neužitečnost pro realizaci jejich aktuálních představ. Přispěji k jejich…
Jaké jsou vztahy mezi praktiky a specialisty? Je v terénu čas na sebevzdělávání? Myslím si, že vztahy mezi lékaři jsou takové, jaké jsou. Nejsou…
„Naše současná vláda se konečně rozhoupala k reformě zdravotnictví a svěřila to dnes již bývalému ministru Tomáši Julínkovi. Nebylo to zrovna šťastné…
Ve věku nedožitých 76 let zemřel dne 12. ledna prof. MUDr. Vincent Bak, DrSc. Profesor Bak promoval na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze,…
Následující kasuistika ilustruje možnost využití intraoperační magnetické rezonance u pacienta při resekci míšního gliomu. Zvláštností tohoto případu…
Umožňuje zvýšit radikalitu operace, ale ne na úkor bezpečnosti. Naopak. Díky vybavení a uspořádání multifunkčního operačního sálu, jehož součástí je…
Jako první fakultní nemocnice přímo napojená na lékařskou fakultu získala FN Hradec Králové akreditaci Spojené akreditační komise ČR. Program kvality…
Má pacient právo požadovat vyšetření pouze od určitého typu lékaře? Konkrétně – má pacientka s podezřením na tumor prsu právo vyžadovat, aby ji…
Intenzivní pulsační sekrece gonadotropin-releasing hormonu neurony hypothalamu je klíčovým momentem endokrinních změn při pubertě. Na jejím spuštění…
Americká společnost klinické onkologie ASCO (American Society of Clinical Oncology) ve své výroční zprávě vyzdvihla 12 nejvýznamnějších počinů v…
Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc., vede Fakultní nemocnici Hradec Králové od roku 1995. Nyní se s touto funkcí loučí. A podle všeho odchází se štítem,…
Po čtyřiceti letech byla v České republice opět postavena stavba projektovaná přímo pro potřeby péče o duševně nemocné. Novou budovou psychiatrické…
Britská lékařská expedice na Mount Everest naměřila v krvi účastníků rekordně nízké hladiny kyslíku. Výsledky výzkumu prováděného v extrémních…
Šestičlenná skupina vědců (v jejichž čele stál Guy Orr) provedla otevřenou pilotní studii za účelem zhodnocení účinnosti sildenafilu u mužů…
Aptamery jsou malé syntetické oligonukleotidové molekuly, které mají schopnost vysoce specifické a afinitní vazby na cílové proteiny. První aptamer,…
Až někdy do začátku sedmdesátých let minulého století byly poruchy mužské erekce tabuizovaným tématem. A to nejen v laické veřejnosti, kde diskusím o…
Endokrinní beta-buňky pankreatu mají omezenou schopnost dělení. To komplikuje nejen výzkum v diabetologii, ale také vývoj nových léčebných postupů…
V IKAK jsou schopni nejen skvěle léčit, ale podílet se i na klinickém výzkumu Jako každoročně třetí lednovou středu (letos 21. ledna) pořádala I.…
Kasuistika pojednává o chirurgické léčbě karcinomu kaudy pankreatu a upozorňuje na možnosti prevence peroperačních a pooperačních komplikací, včetně…
PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc., pokračuje na našich stránkách v cyklu svých článků věnovaných aplikované psychologii u gynekologických…
„Těší mě vysoká úroveň volných sdělení,“ komentuje program konference doc. Mohr, nový předseda ČNPS. Střídáte doc. Horáčka na postu předsedy ČNPS.…
Při správné volbě kombinace lze zvýšit účinnost a snížit nežádoucí účinky Převody z jednoho antipsychotika na druhé a kombinace antipsychotik patří k…
Novorozenci narození před 33. týdnem gravidity jsou ohroženi vývojovými poruchami centrálního nervového systému. Tyto problémy může dále prohloubit…
K 35. výročí úmrtí Josefa Charváta a provedení první transplantace srdce
Jak to vlastně bylo s českým cyklosporinem?
Sestra Emmanuela – dvacet let života se smetištními lidmi
„Až do chvíle evakuace jsme doufali, že se hurikán městu vyhne. Marně,“ říká lékařka. V létě loňského roku jsem měla možnost strávit tři měsíce na…
Jako jedno z osmi nejlepších kardiologických pracovišť v Evropě bylo ohodnoceno Kardiocentrum při Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze.…
Firmy Nycomed a EffRx informovaly ve společném tiskovém prohlášení o vzniku licenční dohody, která zaručuje firmě Nycomed exkluzivní práva na další…
Výbor pro humánní léčivé přípravky Evropské lékové agentury pro léčiva vydal souhlasné stanovisko k povolení prodeje vakcíny CELVAPAN (společnost…
Tým amerických vědců vedený Debashisem Ghoshem odhalil detailní strukturu enzymu aromatázy. Tento na membrány vázaný enzym je v lidském organismu…
„Nikdy bychom neměli vzdávat boj o kvalitu života pacientů s roztroušenou sklerózou“ – tak by se dalo vystihnout motto satelitního symposia…
Maligní nádorová onemocnění jsou stále častější, což prokazují informace z unikátního celostátního národního onkologického registru, vedeného…
Občané vyspělých zemí stárnou, tudíž musíme počítat, že výskyt demencí různého druhu poroste. V ČR dnes žije asi 105 000 osob s demencí, v roce 2050…
Myšlenka celoevropského systému pro akreditaci bariatrických pracovišť (European Bariatric Center of Excellence) vznikla již před několika lety ve…
„Je to tak trochu i moje dítě. Mohla jsem se podílet na tom, jak to zde bude nakonec vypadat, a tuto možnost velmi oceňuji,“ říká o svém vztahu k…
V MT 8/2008 vyšel článek F. Houdka věnovaný životnímu jubileu P. Zimbarda (1933), badatele o zlu, respektive rozvoji zlého jednání. Dokumentoval, že …
Existuje nárok na osobní ohodnocení, které mi zaměstnavatel již řadu let neplatí? Mám nárok žádat zpětně tyto příplatky? Jak a na koho se mám obrátit…
v době vyhrazené pro dobrá předsevzetí jsme i my v redakci přemýšleli, jak pro vás dělat noviny Medical Tribune obsahově zajímavější, čtenářsky…
Jaké jsou podmínky pro získání registrace u nelékař I ských povolání ve zdravotnictví? Lze případný nedostatek nasbíraných kreditů kompenzovat…
Kdy lékař nemůže odmítnout pojištěnce ze stanoveného spádového území? Jakým způsobem se stanovuje výše mzdy nebo platu? Kde najdou zájemci přehled…
Fibrinové přípravky ve formě sprejů nebo tuhých pěn jsou v chirurgické praxi užívány většinou k zástavě krvácení. Lze je ovšem využít rovněž jako…
Začátek nového rokuje přirozeným obdobím bilancování, a to nejen v rovině osobní, ale i v rámci širšího společenství. Položili jsme proto zástupcům…
Čeští a slovenští neurologové se koncem listopadu sešli v překrásných historických prostorách olomouckého arcibiskupství a Konviktu na společném, v…
Jak už jsme čtenáře MT informovali, začátkem prosince loňského roku se v San Franciscu za účasti více než 20 000 odborníků z celého světa konalo…
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) připravil projekt (podrobnosti o něm přinesla MT 36/2008 na str. A7 v článku Otazníky kolem centrálního…
Soukromí lékárníci protestují proti změnám, ke kterým došlo ve Středočeském kraji od letošního ledna. V tamních krajských nemocnicích a lékárnách…
V posledním čísle MT (36/2008) jsem si na str. A7 se zájmem přečetl článek Otazníky kolem centrálního úložiště dat a e-preskripce. Rád bych upozornil…
Na začátku ledna nemocnice v Táboře zahájila provoz nového pavilonu akutní medicíny a porodnice. Nová stavba umožňuje přímý vstup pacientů k…
Melanom představuje v současnosti na celém světě, zejména ve vyspělých státech a u bílé populace, velice závažný zdravotnicko-ekonomický problém. Je…
Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC - European Centre for Disease Prevention and Control) vydalo minulý týden prohlášení, v němž…
Napadá mě to vždy, když slyším onu hypertrofovaným sebevědomím nadutou otázku Václava Moravce "A o jakých tématech se po dnešních Otázkách začne…
Překvapivou informaci přináší prestižní vědecký časopis Proceedings of the National Academy of Sciences ve studii mezinárodního týmu vedeného…
Česká neuropsychofarmakologická společnost (ČNPS) pořádala ve dnech 7. až 11. ledna v Lázních Jeseník tradiční Česko-slovenskou psychofarmakologickou…
Rozhodnutí o zařazení do sítě traumacenter již mělo pro FN v Motole zcela reálný efekt v podobě unikátního RTG zařízení. Tento přístroj v hodnotě 14…
Společnost Teva Pharmaceutical industries Ltd. oznámila v závěru minulého roku dokončení akvizice skupiny Barr Pharmaceuticals inc. Spojením vznikne…
V pondělí 15. prosince předal v pražském Martinickém paláci Tomáš Julínek Ceny ministra zdravotnictví za lékařský výzkum za rok 2008. Vítězné práce…
Kardiocentrum Nemocnice Na Homolce provedlo minulý týden jako první v ČR jedinečný kardiologický zákrok - kompletní vyjmutí elektrod…
Ministerstvo zdravotnictví rozdělí v letošním roce celkem půl miliardy korun na rezidenční místa nejen pro lékaře, ale i nelékařské zdravotnické…
První studie o nejnovější generaci antihistaminik v terapii pacientů s přítomností chronické idiopatické urtikarie ukázala, že u dospělých pacientů…
Dne 14. ledna 2009 se prof. MUDr. Václav Špičák, CSc., dožívá v plné aktivitě tělesné i duševní 80 let. Když v roce 1953 jako jeden z prvních…
Jen třináct z dřívějších osmnácti komplexních onkologických center zůstalo na mapě ČR po auditu ministerstva zdravotnictví. Základní sdělení směrem k…
MUDr. Vladimír Koza, primář hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň a současně světově uznávaný odborník na transplantace kostní dřeně, stanul…
Evropská komise schválila na základě výsledků studie EXTREME použití Erbituxu (cetuximab) v kombinaci s chemoterapií v terapii první linie u…
Odborníci z ORL oddělení Ústřední vojenské nemocnice Praha v čele s primářem plk. MUDr. Michalem Navarou, Ph.D., představili v posledním předvánočním…
Medical Tribune je značkou kvality pro noviny určené lékařům a zdravotníkům v mnoha zemích světa – obdobné tituly vycházejí např. v Německu, Rakousku, Švýcarsku, v sousedním Polsku či Maďarsku.
Medical Tribune v České republice vychází již od roku 2005, a to v periodicitě 26 čísel za rok. V duchu svého názvu chtějí noviny skutečně poskytovat tribunu všem, kdo mají lékařské a zdravotnické veřejnosti co sdělit – především lékařům a zdravotníkům samotným, ale i politikům, ekonomům, právníkům a dalším.
Medical Tribune jako jediné noviny o lékařské vědě, klinické medicíně a zdravotnictví u nás nejsou – navzdory svému anglickému názvu – překladovým titulem. Jejich obsah vytváří výhradně domácí profesionální redakce tvořená lékaři, zdravotními sestrami a novináři. Ti spolu s širokým okruhem spolupracovníků z různých oblastí medicíny nabízejí široký záběr na témata lékařské vědy a klinické medicíny i organizace, řízení a financování zdravotnictví doma i v zahraničí.
Medical Tribune dosahuje nákladu 20 000 výtisků a čte ji nejméně 40 000 čtenářů. Při dvacetitisícovém nákladu a indexu čtenosti 2,3 tvoří čtenářskou obec 46 000 lékařů, lékárníků a ostatních zdravotníků.
Roku 2017 vznikl ve spolupráci s Medical Tribune úspěšný projekt minutyMT.
Medical Tribune je dostupná každému – nízkou cenou časopisu a ještě výhodnějším předplatným chceme umožnit přístup k časopisu doslova každému; pro lékaře na odpočinku i pro studenty medicíny máme ještě další slevy.
Aktuální číslo: | 30/2009 |
Datum vydání: | 26.10.2009 |
Periodicita: | 20 čísel ročně |
Rozsah: | 24–36 stran |
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu ke stažení pro jednotlivé tituly:
Ceník pro personální inzerci najdete v samostatném mediakitu řádkové inzerce pro rok 2025.
.
Kontakt na obchodní oddělení jednotlivých titulů naleznete zde.
Technické požadavky na inzertní podklady v Remedia najdete na zde nebo na samostatných webových stránkách Remedia.cz.
Čtenáři: Soukromí i nemocniční lékaři, všeobecní i specialisté, lékárníci, stomatologové, ostatní zdravotničtí pracovníci, představitelé státní správy a samosprávy atd.
Náklad: 20 000 výtisků
Periodicita: 20 čísel ročně
Rozsah: 24-40 stran
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 297×440 mm (novinový formát)
Provedení: barevnost 4/4 CMYK
Technická specifikace inzerce Medical Tribune
Při vytváření dokumentu PDF používejte Acrobat Distiller nebo export z InDesignu v nastavení na maximální kvalitu výstupu, v ideálním případě v nastavení PDF-X/1a. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
EPS, PS
Veškerá písma použitá v dokumentu musejí být buď převedena do křivek nebo sbalena přímo v souboru EPS, resp. PS. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
Texty
Akceptované formáty: holý text (TXT, ASC apod. - např. Poznámkový blok Notepad ve Windows), DOC (pouze pro MS Word až do verze Office 2007), RTF.
Obrázky
Rastrové - TIF, JPG, EPS, PSD - použité rozlišení musí být minimálně 300 dpi pro použití ve velikosti 1 : 1, nastavení CMYK. V případě použitých textů, log apod. by mělo být rozlišení alespoň 500 dpi. Při použití JPG komprese musí být nastavena maximální kvalita.Upozornění: Neakceptujeme obrázky stažené z webu, případně JPG s nízkou kvalitou.
Vektorové - AI, EPS pro PC i Mac - použitá písma musejí být převedena do křivek, případně přibalena k dokumentu (pouze písma pro PC). Použité barvy musejí být v nastavení CMYK.
Zlomové dokumenty
Pouze InDesign do verze CS3. Veškerá použitá písma musejí být přibalena k dokumentu. Veškeré použité obrázky musejí být přibaleny a platí pro ně výše uvedená pravidla.Podklady na filmech nepřijímáme! Inzerent plně ručí za správnost a bezchybnost předaných podkladů i za obsah inzerátu.
Harmonogram Medical Tribune 2025
|
1/25 |
2/25 |
3/25 |
4/25 |
5/25 |
6/25 |
7/25 |
uzávěrka: |
6. 1. |
3. 2. |
24. 2. |
17. 3. |
31. 3. |
22. 4. |
5. 5. |
distribuce: |
14. 1. |
11. 2. |
4. 3. |
25. 3. |
8. 4. |
29. 4. |
13. 5. |
|
|||||||
|
8/25 |
9/25 |
10/25 |
11/25 |
12/25 |
13/25 |
14/25 |
uzávěrka: |
19. 5. |
2. 6. |
16. 6. |
14. 7. |
4. 8. |
1. 9. |
15. 9. |
distribuce: |
27. 5. |
10. 6. |
24. 6. |
22. 7. |
12. 8. |
9. 9. |
23. 9. |
|
|||||||
|
15/25 |
16/25 |
17/25 |
18/25 |
19/25 |
20/25 |
|
uzávěrka: |
29. 9. |
13. 10. |
27. 10. |
10. 11. |
24.11. |
8. 12. |
|
distribuce: |
7. 10. |
21. 10. |
4. 11. |
18. 11. |
2. 12. |
16. 12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, internisté, specialisté různých oborů medicíny
Náklad: 8 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník + speciální vydání
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 209×286 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Technická specifikace podkladů k inzerci v Medicíně po promoci
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu.
Harmonogram 2025
|
1/2025 |
2/2025 |
3/2025 |
4/2025 |
uzávěrka: |
14.3. |
13.6. |
15.10. |
8.12. |
distribuce: |
27.3. |
27.6. |
30.10. |
22.12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, specialisté různých lékařských oborů, farmaceuti, studenti
Náklad: 5 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník
Distribuce: Adresné zasílání jednotlivým předplatitelům.
Formát: 210 × 297 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Harmonogram 2025
|
č. 1 |
č. 2 |
č. 3 |
č. 4 |
č. 5 |
č. 6 |
uzávěrka: |
28.2. |
11.4. |
13.6. |
14.8. |
10.10. |
10.12. |
distribuce: |
17.3. |
29.4. |
27.6. |
28.8. |
24.10. |
29.12. |
Pokud chcete zadat inzerci, musíte se přihlásit.