MEDICAL FAIR BRNO / CENTRAL EUROPE
V expozicích veletrhu čeká návštěvníky řada novinek Mezinárodní veletrh zdravotnické techniky, rehabilitace a zdraví MEDICAL FAIR BRNO / CENTRAL…
V expozicích veletrhu čeká návštěvníky řada novinek Mezinárodní veletrh zdravotnické techniky, rehabilitace a zdraví MEDICAL FAIR BRNO / CENTRAL…
Ve dnech 25. a 26. září uspořádala společnost AGEL v brněnském Hotelu International druhý ročník vědecko-výzkumného symposia, který čítal desítky…
Jeden z pěti pilířů zdravotní péče Středočeského kraje tvoří Oblastní nemocnice Příbram – nestátní zdravotnické zařízení, které vzniklo sloučením…
Autor popisuje neobvyklý případ vzniku bronchopleurokutánní píštěle po aortokoronárním bypassu a taktiku léčby. Jednalo se o nemocného, kterému byla…
Ve věku 80 let zemřel 22. září prof. MUDr. Milan Adam, DrSc., revmatolog a vědecký pracovník v oboru biochemie pojivových tkání. Narodil se v roce…
Asthma bronchiale je onemocnění, kterému bude nadále věnována velká pozornost především pro narůstající prevalenci u dětí. Astma postihuje osoby…
Trvalý nárůst antibiotické rezistence mikrobiálních původců infekcí se stává celosvětově velkým problémem. K jeho vzniku přispívá zejména neúčelné…
Antibiotická rezistence představuje významnou hrozbu veřejnému zdraví. Znovu může dojít ke vzestupu nemocí považovaných dnes díky antibiotikům za…
Chřipka je nejčastějším humánním infekčním onemocněním, které každoročně postihne až 10 % světové populace a na rozdíl od běžných nemocí „z…
Na otázku, zda existuje vztah mezi hemoglobinem, depresí a úzkostí u pacientů s nádorovým onemocněním, odpověděla pětice norských vědců v čele s…
Svým způsobem to tehdy bylo na spadnutí. Zatímco medicína se během 19. století čím dál více orientovala na exaktní anatomicko-fyziologicko…
U příležitosti konání mezinárodního veletrhu MEDICAL FAIR Brno vyhlašují Veletrhy Brno, a. s., soutěž o nejlepší exponáty veletrhu zdravotnické…
Ministerstvo zdravotnictví (MZ) dosud obdrželo 377 odvolání proti rozhodnutí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) o stanovení maximální ceny a…
Od 1. ledna 2009 upraví oblast nemocenského pojištění nový zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění. Byl sice schválen již v březnu roku 2006,…
Nejnovější studie týmu amerických lékařů vedených Caroline Breese Hallovou z newyorské University of Rochester odhalila, že virus roseoly se v řadě…
Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) jako koordinátor poskytovatelů ústavní péče sděluje, že ani čtvrtek 18. září, který byl závěrečným dnem…
Aripiprazol je běžně užívaným atypickým antipsychotikem, jež bývá někdy spojováno s poruchami glukózového metabolismu. Těžké diabetické komplikace…
MT 25/2008, str. A1 a A11 K návrhu SÚKL na zavedení nové kategorie léčivých přípravků vydávaných bez lékařského předpisu s omezením zasíláme…
MT 24/08, str. A16 Se zájmem jsem si přečetl článek Lucie Ondřichové „Zdravotničtí asistenti mizí jako pára nad hrncem“. S ukončením povinné základní…
MT 24/08, str. A2 Jsou země (např. Švýcarsko), kde se nezdržují hašteřením a žabomyšími válkami a otázku, zda zvládne lékárník to, co lékař, neřeší.…
Schopnosti vědců a výzkumných týmů farmaceutických firem připravovat stále účinnější a cílenější léčebné přípravky přinášejí v posledních letech…
Nemocnic se statutem traumacentra je v České republice čtrnáct pro medicínu dospělého věku a osm pro děti. Tento počet ovšem není konečný. Diskuse,…
Vidíme, slyšíme, hmatáme, cítíme, chutnáme, víme, kde jsme, sáhneme si pro jablko, nadto přesně víme, že jsme to my, kdo jablko vidí a slyší z venku…
Poradní výbor pro léky k terapii endokrinologických a metabolických onemocnění při Food and Drug Administration (FDA) se v červenci sešel, aby…
Moderní implantační sál, který bude sloužit výhradně k zavádění kardiostimulátorů, implantabilních kardioverterů-defibrilátorů a implantabilních…
Už sto deset let slouží nemocným tzv. Jubilejní pavilon, který dodnes tvoří jednu z dominant areálu pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Jeho…
Hromadná nehoda autobusu, tramvaje nebo vlaku, kde vedle několika těžce zraněných leží desítky postižených s lehkým zraněním a nepřehlednost situace…
Máme za sebou začátek září, což je čas přeplněný temnými i méně temnými jubileji, hlavně však prvním dnem školy. Splynulo mi to s druhozářijovou…
Genetické testy by měly v budoucnosti přispět k optimalizaci terapie a k prevenci nežádoucích účinků léků. Nad dalším vývojem medicíny v této oblasti…
PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc., pokračuje na našich stránkách v cyklu svých článků věnovaných aplikované psychologii. V MT 21/2008 se poprvé…
Dalším příspěvkem z autorské dílny odborníků z pražského Klinického centra ISCARE – Lighthouse navazujeme na seriál kasuistik věnující se…
Ještě jednou se vracíme ke 44. výročnímu zasedání Evropské asociace pro studium diabetu (EASD), abychom dokončili informaci o nejvýznamnějších…
Zásadní pokrok, k němuž došlo v posledních dvou desetiletích v základním, klinickém i farmaceutickém výzkumu v oblasti plicní arteriální hypertenze …
V MT 10/2008 byl otištěn komentář k jedné z přednášek letošního Týdne mozku. Článek nazvaný „Možnosti genetiky při hledání léčby schizofrenie“…
Závěrečnou konferencí končí tento týden roční twinningový projekt Vypracování národních norem kódování pro český systém DRG, na němž se podílelo…
Letošní 44. výroční kongres Evropské asociace pro výzkum diabetu (EASD), který se v druhém zářijovém týdnu konal v italské metropoli, přinesl…
V posledních letech došlo proti předchozímu období relativní stagnace k opětovnému pokroku v terapii rezistentní HIV infekce a k objevu nových…
16. a 17. září v pražském hotelu Marriott uspořádal Institute for International Research (IIR), MUDr. Pavel Neugebauer, předseda Sdružení praktických…
Generální ředitel Pavel Krejcar převzal dne 11. září 2008 jménem společnosti Teva Pharmaceuticals CR, s. r. o., z rukou izraelského velvyslance…
Senát Parlamentu České republiky odmítl 18. září návrh zákona „o důstojné smrti“, který měl za cíl legalizovat v naší zemi euthanasii. Jeho…
Od založení mezinárodní asociace lékařského vzdělávání (AMEE – Association for Medical Education in Europe) v roce 1973 měla česká republika celkem…
Alergická rýma patří k nejčastějším onemocněním, která postihují populaci lidí produktivního věku. Její prevalence v ČR není přesně známa, neboť se…
Pacient V. K. se dostavil k alergologickému vyšetření poprvé ve svých čtrnácti letech. Obtíže s dýchacími cestami u něho v té době trvaly už dva roky…
Největší nápor zraněných po dvou nedávných hromadných neštěstích na severní Moravě směřoval do Fakultní nemocnice Ostrava, která má statut…
Sluchové halucinace, pocity sledování, ohrožení okolím, podivná či bizarní přesvědčení… Typické příznaky pacientů trpících paranoidní schizofrenií,…
Pro řešení problému recidivujících a chronických onemocnění dýchacích cest (rhinitidy, rhinofaryngitidy, sinusitidy, tonsilitidy, otitidy,…
Co říkáte výsledku dohodovacího řízení o úhradách zdravotní péče? Zejména tomu, že nedošlo k dohodě v segmentu nemocnic? Pokud je mi známo,…
Pacienti s chronickou obstipací mohou nyní využít k terapii tohoto onemocnění nového přípravku, který byl schválen americkým regulačním úřadem FDA.…
Traumacentra nepřijímají těžce zraněné pacienty, ti pak v sanitkách a helikoptérách putují dlouhé hodiny po republice. Takový byl v mnoha médiích…
„Heslo, že kdo něco léčí často, léčí to zpravidla dobře, platí i v dětské chirurgii,“ říká prof. MUDr. Petr Gál, Ph.D., MBA, přednosta Kliniky dětské…
Tunel - nechvalně známé synonymum pro podvod a rozkrádání – bylo v Ústeckém kraji během posledního měsíce jedním z nejfrekventovanějších slov. Poté,…
Dosud existující algoritmy patrně neadekvátně predikují vznik asthma bronchiale u dětí. Němečtí výzkumníci totiž zjistili, že faktory, které…
Podle dat z registrů, sledujících pacienty po kardiochirurgické náhradě srdečních chlopní, vzniká do tří let po výkonu přibližně u tří až pěti…
Prenatální expozice cigaretovému kouři se ukazuje být hlavním rizikovým faktorem syndromu náhlého úmrtí novorozence (SIDS), neboť snižuje schopnost…
Britským lékařům pod vedením Petera Franka z Manchesteru se podařilo identifikovat predikční faktory, které mohou stanovit pravděpodobnost rozvoje…
Na začátku září byly v pražské Poliklinice Budějovická, jejímž provozovatelem je holding Medicon, slavnostně uvedeny do provozu dva nové diagnostické…
Operační navigační systém OrthoPilot společnosti B. Braun, který pomáhá lékařům přesně umístit kloubní náhrady kolene a kyčle, získal ocenění v…
Rada Sdružení ambulantních specialistů, o.s. (SAS) na svém zasedání 11. září reagovala na výzvu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) a zaujala…
Proces tvorby metastáz stojí v popředí zájmu onkologů. Ti předpokládali, že úspěšná migrace cévami je výhradní záležitostí nádorových buněk. Zdravé…
Gravidní ženy trpící alergickým onemocněním mohou redukovat u svých dětí riziko senzitizace alergenem prostřednictvím pravidelné konzumace probiotik.…
K neradostnému textu o organizaci psychiatrického kongresu doc. MUDr. Oldřicha Vinaře, DrSc., bych rád připojil přece jen něco pozitivního z jeho…
„Návrh Státního ústavu pro kontrolu léčiv na vytvoření nové kategorie výdeje léčivých přípravků ‚bez lékařského předpisu s omezením‘ prostudovali…
Krize kolem Karlovarské krajské nemocnice, a. s., (KKN), která se rozhořela počátkem roku po podáni výpovědi tří stovek zaměstnanců, nově eskalovala…
Den před naším telefonátem jste na tiskové konferenci představil výsledky prvního pololetí fungování regulačních poplatků. Byla to samá pozitiva – až…
Tunel - nechvalně známé synonymum pro podvod a rozkrádání – bylo v Ústeckém kraji během posledního měsíce jedním z nejfrekventovanějších slov. Poté,…
Ve studiích publikovaných prestižními vědeckými časopisy Nature a Science představili vědci genetické profily buněk glioblastomu a nádorů pankreatu.…
Vedení zdravotní dokumentace je upraveno několika zákony. Liší se podle typu zdravotnického zařízení (ambulantní vs. lůžkové) i zdravotnického…
Téměř každý třetí lékař dnes využívá možnosti celoživotního vzdělávání formou eLearningových kursů na portálu www.euni.cz, v jehož rámci bylo zatím…
Ve volbách do Senátu Parlamentu České republiky, které proběhnou 17. a 18. října, kandiduje celkem 29 lékařů. V některých obvodech jdou do voleb…
Reaktivní artritida je sterilní kloubní zánět, který vzniká u geneticky disponovaného jedince po infekci proběhlé v jiné části organismu. Diagnóza…
Mohu jít se svým dítětem do sauny? Odpovědět rodiči na tuto zdánlivě jednoduchou otázku nemusí být úplně jednoduché. Problematika saunování dětí je…
Užití návykových látek už dávno není výsadou pouze dospělých. V poslední době je tato problematika stále aktuálnější u adolescentů, ale i dětí…
Česká lékárnická komora (ČLnK) doručila Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rozklad proti jeho rozhodnutí ze dne 12. srpna, kterým jí byla…
„Nulou nepodělíš,“ učili jsme se ještě na základní škole. Dnes to již není pravda. Jistý matematik nedávno přišel s dnes již uznávanou teorií nulity,…
Soupeření senátorů McCaina a Obamy o křeslo prezidenta USA vstoupilo do poslední fáze. Na tom, který z obou kandidátů se nakonec stane nejmocnějším…
Od letošního ledna máme novou kategorii výdeje léčiv, která se na výsluní mediální popularity dostala už (!) v září, aniž by zatím obsahovala byť jen…
Tento článek je úvodním v krátkém seriálu o nemocničním lékárenství a jeho specifikách. Pokračování budete na stránkách MT Pharma nacházet v příštích…
V období změn systému postgraduálního vzdělávání se v odborné veřejnosti občas vyskytnou určité „informační šumy“, které mohou u lékařů v…
Už jen samotné léto pomohlo. Jak jsem tak vnímal média i mluvčí, mnohé se v létě spravilo. Zdravotní pojišťovny vykazují nebývale kladné hospodaření…
Ještě jednou se vracíme k výročnímu kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC), který se konal začátkem září tohoto roku v Mnichově, s…
Medicína založená na důkazu (Evidence-Based Medicine – EBM) bývá označována za trend, hnutí, filosofii či metodologii a její počátek lze vysledovat v…
Již třiapadesát poskytovatelů zdravotní péče je zapojeno do projektu ePACS, systému výměny obrazových dat pacientů elektronickou cestou, umožňujícího…
Na soupisce hráčů fotbalového mužstva Slovanu Varnsdorf pro soutěžní ročník 1978/79 si mohli příznivci tohoto severočeského účastníka divize přečíst…
Již 44. výroční kongres Evropské asociace pro výzkum diabetu (EASD) hostil ve dnech 7. až 11. září Řím. Organizátoři v čele s prezidentem EASD prof.…
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek a jeho náměstci Marek Šnajdr a Pavel Hroboň na tiskové konferenci 11. září v Praze informovali o pololetní…
Aktuální informace o klíčových projektech v oblasti biomedicínckého a biotechnologického výzkumu přinese třetí mezinárodní konference Gate2Biotech,…
S doc. MUDr. Martinem Stříteským, CSc., přednostou Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice…
Státní ústav pro kontrolu léčiv připravuje od 1. ledna příštího roku zavedení nové kategorie výdeje léčivých přípravků „bez lékařského předpisu s…
První přímý inhibitor reninu, aliskiren, je významným přínosem pro léčebné strategie u pacientů s diabetickou nefropatií. Výsledky práce dánských…
Randomizované studie prokázaly, že profylaktická aplikace implantabilního kardioverteru-defibrilátoru (ICD) prodlužuje dobu přežití pacientů s…
Na rozdíl od některých listů se statisícovými náklady si můžeme dovolit ten luxus přinášet pozitivní zprávy a psát i o tak nekonfliktních věcech,…
Bude také dvojí dokumentace? Myslím, že otázkou není, zda je lékárník schopen lék vydat, či zda je schopen medikaci opakovaně vydat a zaznamenat.…
Redakce MT PHARMA provedla telefonický průzkum názorů na zavedení nové kategorie „OTC s omezením“ mezi farmaceuty. Vyhověli jsme přání většiny…
Prázdninové měsíce jsou okurková sezóna. Novináři často marně pátrají po události, o které by se dalo něco zajímavého napsat. Organizátoři…
Již v říjnu tohoto roku vyjde druhé, aktualizované a podstatně rozšířené vydání specializovaného Medical Tribune Brevíře Gynekologie/Porodnictví…
„Věk praktických lékařů i ambulantních specialistů v ČR se neustále zvyšuje. V roce 1990 byla asi třetina praktiků starší padesáti let, o šestnáct…
Minulý týden skončený kongres Evropské kardiologické společnosti - ESC Congress 2008, byl kromě mnoha prezentací odborných příspěvků také svědkem…
V letošním roce „osudových osmičkových výročí“ bezkonkurenčně vedlo datum vstupu vojsk Varšavské smlouvy na území ČSSR. Málokdo však ví, že na…
Lůžko Latera společnosti Linet je technologickou novinkou v oboru nemocničních lůžek. Je vybaveno funkcí laterálního náklonu – tedy elektricky…
Již druhé desetiletí pokračujících deficitů veřejných financí ČR zanechává trpký pocit u celé řady těch, kteří se touto problematikou zabývají.…
Ve čtvrtek 28. srpna zavítal předseda vlády Mirek Topolánek při svých letních inspekcích také k ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi. „Nechci říci…
Do diskuse o problémech organizace zdravotní a sociální péče o seniory, na něž dlouhodobě upozorňují zástupci České gerontologické a geriatrické…
Množství nelékařských zdravotnických oborů, které lze studovat na univerzitě, se neustále rozrůstá. Nejnověji se tato paleta rozšířila o obor…
Pražské Klinické centrum ISCARE, které před více než 14 lety vzniklo jako pracoviště původně zaměřené na problematiku asistované reprodukce,…
Od začátku srpna spustila Zdravotní pojišťovna Agel jako první v České republice preventivní program kolonoskopického screeningu, který by měl…
Náhlá a nečekaná smrt mladého člověka přináší pozůstalým kromě bolesti nad ztrátou člena rodiny také další konsekvence. Při genetické etiologii…
Rozšiřování EU a rychlý celkový rozvoj východoevropských států vytváří příležitosti pro růst východoevropských výrobců zdravotnických potřeb a…
Evropská komise po mnoha měsících vyjednávání a váhání předložila Evropskému parlamentu a Radě návrh směrnice o uplatňování práv pacientů v…
Od roku 2015 má v Evropské unii počet zemřelých trvale převyšovat počet nově narozených. Do roku 2060 má být navíc každý třetí Evropan starší 65 let.…
Výsledky klinických studií III. fáze zabývajících se novým centrálně působícím analgetikem tapentadolem v tabletách s okamžitým uvolňováním (IR)…
Prodejními úspěchy na většině trhů světa, včetně České republiky, se může po velmi dobrém prvním i ve druhém čtvrtletí pochlubit farmaceutická…
Od června byl do seznamu léků hrazených ze zdravotního pojištění zařazen další biologický přípravek, který je určený k léčbě revmatoidní…
Společnost Biogen oznámila zahájení klinické studie fáze III s názvem TRIDENT-1 (TReatment with Intravenous BG9928 for patients with acutely…
Pokud by se klinické testy měly stát sportovní soutěží, pak by bylo spravedlivé říci, že nízké dávky kyseliny acetylsalicylové spolu s protrahovaným…
Hormonální terapie (HT) je kauzální terapií všech stavů spojených s deficitem estrogenů. Není vždy jednoduché aplikovat výsledky zahraničních,…
Netradičně řešené pracoviště intervenční kardiologie v srpnu začala využívat III. interní – kardiologická klinika Fakultní nemocnice Královské…
MT 23/2008, str. A11 Pohybuji se v prostředí našeho zdravotnictví od roku 1956, kdy jsem nastoupil po maturitě do biochemické laboratoře, dnes…
Mezinárodní asociace farmaceutického průmyslu (MAFS) změnila název. Od léta je třicítka výrobců originálních léků působících v ČR sdružena v Asociaci…
V MT 23/2008 jsme vás seznámili s návrhem Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), které léky zařadit do nové kategorie léčivých přípravků, „bez…
Evropa dohání USA – alespoň pokud jde o mamutí rozměry kardiologických kongresů. Jestliže výroční sněmování American Heart Association či American…
Endoskopická vyšetření horní části trávicího traktu – ezofagogastroduodenoskopie – mají dnes nezastupitelné místo v diagnostice i endoskopické…
Zásadní charakteristikou sepse je interakce dvou subjektů – makroorganismu a infekčního agens. Sepsi charakterizuje dysregulace imunitních mechanismů…
Přibudou možná tři pojišťovny Na sklonku srpna obdrželo ministerstvo zdravotnictví dvě žádosti o vydání licence na zřízení zdravotní pojišťovny.…
Při hledání nových možností léčby diabetu 1. typu se vědci soustředí na dva základní přístupy. První spočívá v laboratorním množení beta buněk…
: Do oblasti práv k duševnímu vlastnictví patří vedle práv průmyslových také právo autorské a práva související s právem autorským. Předmětem práva…
Minulý týden jste překvapil rozhodnutím předložit novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Znamená to, že už nevěříte možnosti prosadit celý…
Na počátku šedesátých let se vyprávěl vtip. Prezident Novotný si zavolal instalatéra na opravu kapajícího kohoutku. Řemeslník přišel, lopotil se s…
Ústřední komise mezinárodní akreditační autority Joint Commission International (JCI) se sídlem v Chicagu, USA, sdělila koncem srpna vedení Nemocnice…
Na sedm tisíc účastníků přijede ve dnech 20. až 25. září do Prahy na Světový psychiatrický kongres. Jde o skutečně globální akci. „Světová…
PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc., pokračuje na našich stránkách v cyklu svých článků věnovaných aplikované psychologii. V MT 21/2008 se poprvé…
Zvláštní cena poroty projektu Česká hlava (2004), European IST Prize Winner (2006), Zlatá medaile Mezinárodního strojírenského veletrhu (2006)……
Když budou lékaři v USA plošně očkovat dvanáctileté dívky proti HPV, cena za rok života, který takto získáme, bude 43 600 dolarů. K takovému závěru…
Ještě loni převážná část absolventek středních zdravotnických škol nastoupila do nemocnic a dělala to, na co se během studia připravovala – starala…
Úspor lze dosáhnout i bez prodeje praxe Shrňme si, co se vlastně děje. Objevil se investor, který skupuje lékařské praxe a v nich toho času i event…
Prof. František Řehák V úterý 16. září od 17 hodin se v Lékařském domě v pražské Sokolské ulici uskuteční symbolické poslední rozloučení přátel a…
Trendy v demografickém vývoji populace v České republice směřují k neustálému nárůstu počtu starších osob. S úspěchy akutní medicíny však přibývá…
Ještě při projednávání věcných záměrů zákonů tvořících reformu zdravotnictví ordinovanou ministrem Julínkem se zdálo, že by alespoň tři z nich mohly…
Byla to naprostá shoda náhod. V pondělí 11. srpna jsem si koupil knihu Jana Urbana věnovanou kauze Diag Human, a to navzdory úděsné obálce i názvu –…
Titulek tohoto textu je parafrází podtitulu vzpomínkové knihy prof. Otakara Poupy Syndrom kolibříka, neveselé kapitoly o vědě a moci aneb šedesát let…
Mohlo by se možná zdát absurdní zabývat se problematikou omrzlin v tuto roční dobu. Léto je ale také sezonou pro vysokohorskou turistiku a…
V posledních dvou letech se stále častěji objevují zprávy o novém přístupu k provedení intraabdominálních operačních výkonů – metodě NOTES (Natural…
Během pravidelné schůzky Center pro léčbu roztroušené sklerózy (Consortium of Multiple Sclerosis Centers), konané v květnu 2008 v Denveru, byly…
Hned několik zpráv o nových fúzích či investicích farmaceutických firem zabývajících se mimo jiné vývojem v oblasti biotechnologických léků, oživilo…
Dvě injekční dávky kyseliny hyaluronové (v ČR dostupné pod obchodním názvem Sportvis) mohou zmírnit bolest a akcelerovat regeneraci a pacienta s…
Společnost Zentiva, a. s., v současnosti čeká na výsledek 146 správních řízení o změně maximální ceny léčivých přípravků ve všech terapeutických…
Revmatoidní artritida je celoživotní progredující onemocnění, které postihuje kolem jednoho procenta populace. Významně snižuje kvalitu života…
PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc., pokračuje na našich stránkách v cyklu svých článků věnovaných aplikované psychologii. V MT 21/2008 se poprvé…
V půlce června se do příjemného prostředí hotelu Harmony ve Špindlerově Mlýně sjeli psychiatři na VII. sjezd Psychiatrické společnosti ČLS JEP.…
Profesor lékařské psychologie Stuart Brody se nebojí se svými názory jít proti proudu. A i když není lékař, prosadil se v těch nejvýznamnějších…
K neradostnému textu doc. MUDr. Oldřicha Vinaře, DrSc., bych rád připojil přece jen něco pozitivního. V hodinovém referátu prezentoval na kongresu…
Vybíráme z dalších připomínek České lékařské komory a jejího prezidenta MUDr. Milana Kubka proti návrhu zastřešujícího zákona o zdravotních službách,…
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) se připravuje na vytvoření nové kategorie výdeje léčivých přípravků, „bez lékařského předpisu s omezením“, jež…
Společnost Teva Pharmaceutical Industries Ltd. 18. července oznámila, že podepsala dohodu, podle které převezme společnost Barr Pharmaceuticals Inc.,…
I když jsou senioři soběstační, ještě to nemusí znamenat, že vedou plnohodnotný život. To, co je nejvíce trápí, velmi často bývá sociální izolace.…
Výsledky studie COMET zveřejněné počátkem srpna v časopise Lancet (The Lancet 2008; 372:375-382) dokládají, že u poloviny pacientů s aktivní časnou…
Odmítáte jako lékaři snahy některých zákonodárců otevřít cestu k legalizaci euthanasie? V tom případě je na vaší straně i mínění široké světové…
Již od roku 2002 je duální antagonista endotelinových receptorů Tracleer (bosentan) schválen v zemích EU pro léčbu pacientů s plicní arteriální…
Prodejními úspěchy na většině trhů světa, včetně České republiky, se může po velmi dobrém prvním i ve druhém čtvrtletí pochlubit farmaceutická…
Od začátku srpna spustila Zdravotní pojišťovna Agel jako první v České republice preventivní program kolonoskopického screeningu, který by měl…
Vývoj metod alergenové imunoterapie spolu s poznáním mechanismů imuniologické reakce se neustále rozvíjí. K zajímavým možnostem patří i sublinguální…
Vydáním souhrnné Zprávy o stavu, vývoji a výhledu zdravotnictví v ČR (viz MT 21/2008) skončila první, analytická fáze práce Kulatého stolu k…
Mezinárodní asociace farmaceutického průmyslu (MAFS) změnila název. Od léta je třicítka výrobců originálních léků působících v ČR sdružena v Asociaci…
Společnost Linet, přední světový výrobce zdravotnické techniky, porazil dánskou firmu Linak u Evropského patentového úřadu při sporu o autorství…
V Kardiologickém oddělní Interní kliniky 1. LF UK a Ústřední vojenské nemocnice Praha byl začátkem prázdnin poprvé v ČR implantován kardiostimulátor…
V posledních desetiletích se stala předpona bio- velmi populární. Tato tři písmena mají navodit představu něčeho zdravého, přírodního, správného,…
Zásadní charakteristikou sepse je interakce dvou subjektů – makroorganismu a infekčního agens. Sepsi charakterizuje dysregulace imunitních mechanismů…
Společnost Johnson & Johnson Pharmaceutical Research and Development společně s farmaceutickou firmou Bayer předložila americkému Úřadu pro kontrolu…
Dramatické dění v průběhu právě probíhajících Olympijských her přináší nejednomu fanouškovi vzrušené okamžiky. Možná si mnozí ani neuvědomí, že vedle…
Když se zahojí oděrka anebo sešitá chirurgická rána a v průběhu několika dní na kůži není skoro nic poznat, máme tendenci si myslet, že to je…
„Jsem šťasten, že mám doktora Kriegla, nezná, co je to strach, a uprostřed bitvy u Walawbum ošetřil čtyřicet až padesát raněných.“ Tato slova…
Správně indikovaná a prováděná antibiotická léčba má z hlediska prognózy pro nemocného v sepsi rozhodující význam. Je nedílnou součástí komplexního…
„Reportér MF Dnes odhalil chyby v LDN,“ mohli jsme v posledních týdnech číst v novinových titulcíc h. Veřejnost by z celé této „kausy“ snadno nabyla…
Před časem jsme byli redakcí MT požádáni, abychom se coby odborná společnost vyjádřili ke komerčním aktivitám společnosti GHC Genetics, s. r. o.,…
Mezinárodní studie BEAUTIFUL, jejíž výsledky budou zveřejněny na podzimním kongresu Evropské kardiologické společnosti v Mnichově, by měla potvrdit,…
Americký úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) varuje lékařskou veřejnost před rizikem kombinační terapie simvastatinu spolu s amiodaronem. Ve…
Rána je narušení integrity tkáně tělesného povrchu, mnohdy spojené i se ztrátou hmoty tkáně. Rány akutní, ale především chronické (hojící se per…
MF DNES zahájila 7. července „překvapivými“ zjištěními v LDN v pražské Chittussiho ulici sérii článků o situaci v léčebnách dlouhodobě nemocných, k…
Revmatoidní artritida (RA) je závažným chronickým autoimunitním onemocněním, u kterého vede chronický zánět k závažným destrukcím kloubů, čímž…
Ještě několik týdnů před tím, než byl na přelomu roku spuštěn nový systém cenotvorby léků, se zdálo, že kolaps je nevyhnutelný. Otevřených otázek…
Možná, že jste to vůbec nezaznamenali. Anebo jste tomu nevěnovali větší pozornost. „Jedna vyhláška sem, druhá tam,“ řekli jste si možná. Jenomže…
MT 20/2008, str. A13 MUDr. P. Wagner z OKB Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi naprosto vystihl situaci. Náš systém zdravotnictví je nastaven…
Evropská komise udělila podmínečný souhlas s uvedením přípravku Tyverb (lapatinib, GlaxoSmithKline) na trh ve všech 27 členských státech Evropské…
Pod předsednictvím Maria Dicata (Lucembursko) a Erica Van Cutsema (Belgie) se koncem června v Barceloně za účasti více než 3 000 představitelů…
MT 21/2008, str. A2–A3 Na otázku, zda odpovídá postavení české medicíny v mezinárodním kontextu její kvalitě, nebo zda se zde uplatňuje fenomén „back…
„Víš o tom, že nejnebezpečnější místo pro stonání je nemocnice?“ řekl mi před mnoha lety starší kolega – lékař. Zprvu jsem nerozuměl. Na co narážel,…
Nosokomiální infekce vznikají výhradně v souvislosti s pobytem pacienta ve zdravotnickém zařízení. Zdrojem pro vznik nemocniční nákazy je buď sám…
Výbor pro přípravky používané v lidské medicíně (CHMP) Evropské lékové agentury (EMEA) vydal koncem května kladný posudek pro přípravek společnosti…
zdravotní stav pacientů na dálku Největší integrované zdravotnické zařízení na světě, americká klinika Mayo spolupracující i s vybranými českými…
Nemocnice jsou čím dál lépe vybaveny, personál je vlídnější, přesto český pacient, pokud mu to zdravotní stav umožňuje, je nejraději léčen doma.…
Evropa dohání USA – alespoň pokud jde o mamutí rozměry kardiologických kongresů. Jestliže výroční sněmování American Heart Association či American…
je nanejvýš potěšitelné, že ve společném červnovém prohlášení české internistické, chirurgické, kardiologické, neurologické a pediatrické…
Obezita je onemocnění, které je v posledních třiceti letech na vzestupu prakticky ve všech vyspělých zemíc h. V České republice je v dospělé populaci…
Intenzivní výzkum patogeneze psoriázy přinesl v několika posledních letech mnoho nových informací o povaze tohoto chronického zánětlivého onemocnění…
Usnesením vlády ČR č. 596/2003 přijaté ke zprávě o plnění Národního plánu vyrovnání příležitostí pro občany se zdravotním postižením v roce 2002 bylo…
Ve vědě, výzkumu i praxi se lékaři každodenně setkávají s problematikou práv k duševnímu vlastnictví. Ta je aktuální zejména při používání odborné…
V průběhu letošního května uskutečnilo občanské sdružení HealthCare Institute první fázi komplexního hodnotícího projektu Nemocnice ČR 2008 – pilotní…
Tento případ z psychiatrické praxe poukazuje na netypické projevy depresivní fáze: tělesné příznaky, které pacientka intenzivně vnímá, dokonce, tak,…
MT 21/2008, str. A10 K neradostnému textu doc. MUDr. Oldřicha Vinaře, DrSc., bych rád připojil přece jen něco pozitivního. V hodinovém referátu…
Celkem 1 644 správních řízení zahájených z moci úřední a týkajících se revize stanovení maximální ceny 3 944 léčivých přípravků plus dalších 73…
Zásady vytvoření seznamu recenzovaných periodik vydávaných ve všech oborech, tedy včetně přírodních věd a medicíny, v České republice schválila Rada…
Výsledky dvou nových studií zabývajících se účinky antihypertenziva telmisartanu ve volné kombinaci s amlodipinem nebo ve fixní kombinaci s…
Na letošním výročním kongresu European League against Rheumatism (EULAR), jenž se konal 11. až 14. června v Paříži, byly mj. prezentovány výsledky…
Několik studií z posledních měsíců ukazuje, že lze očekávat revoluci v oblasti antikoagulační terapie. Zasloužit by se o to měl rivaroxaban (Xarelto)…
Evropská komise na konci března udělila přípravku Abilify (aripiprazol) registraci pro léčbu středních až závažných manických epizod u pacientů s…
„Češi mají dobrý přístup ke kardiologické péči, ale výsledky jsou limitovány omezenou dostupností moderních léků,“ tvrdí Dr. Arne Björnberg, vedoucí…
Na přelomu května a června se v kanadském Torontu konal Americký transplantační kongres (ATC) Americké transplantační společnosti a Americké…
Téma tohoto rozhovoru se zrodilo před několika týdny, když před sídlem pražského magistrátu primátor MUDr. Pavel Bém slavnostně předával Zdravotnické…
Diabetes mellitus 2. typu je součástí tzv.metabolického syndromu. Je v určitém smyslu slova i jeho složkou nejzávažnější. Je totiž známo, že…
Letos v dubnu oslavila Karlova univerzita v Praze 660. výročí svého založení. Součástí oslav byla i výstava s názvem Historické lékařské nástroje a…
Niccolo Machiavelli (1469 až 1527) popsal v knize Vladař jednání, které pomáhá při získávání a udržování moci. O co méně je lidé považují za morální,…
Počátkem července oznámila Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (VZP) změnu plateb u chirurgických výkonů, realizaci projektu Monitoring efektivní…
Během kongresu European Hematology Association (EHA), který proběhl v Kodani 12. až 15. června, byla opět věnována velká pozornost problematice…
Health Evolution Monitor (HEM) – Closing the Gap, neboli Monitor „vývoje zdraví“ a odstraňování nerovností, tak zní název projektu, na jehož řešení…
Již jedenáctý ročník celorepublikového přeboru zdravotníků ČR v terénním triatlonu proběhl pod názvem M. D. triatlon v poslední červnovou sobotu v…
V posledních desetiletích se významně prohlubují poznatky z patofyziologie diabetu mellitu 2. typu. Již v roce 1986 byl „inkretinový“ efekt, popsaný…
Kasuistika popisuje případ osmačtyřicetileté ženy, bez pozitivní rodinné a osobní anamnestické zátěže, která byla poprvé v březnu 2005 vyšetřena u…
Ministerstvo zdravotnictví předložilo počátkem července k veřejné odborné diskusi paragrafové znění tří reformních zákonů – mezi nimi i…
Alergie se stávají natolik závažným zdravotním problémem, že začínají být považovány za jednu z moderních epidemií – dosvědčují to i nová data…
Hodnocení nákladnosti zdravotní péče i její úhrada (bez ohledu, zda výkonová, nebo paušální), vyžadují, aby byla co nejpřesněji vyjádřena cena…
Systémový zánět a jeho rozvoj je pokaždé spojen se všemi krevními složkami. Poruchy a změny krevního systému jsou proto vždy přítomny, i když v…
Premiéra: DETERM – Den technologií reprodukční medicíny Reprodukční medicína je multidisciplinární obor, zabývající se diagnostikou a léčbou poruch…
Kasuistika popisuje případ pacientky s generalizovanou psoriázou a psoriatickou artropatií, která byla léčena infliximabem s velmi dobrým efektem.…
V červnovém terénním šetření, konaném Centrem pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR (CVVM) v rámci kontinuálního výzkumného…
Tato kasuistika popisuje prvotní příznaky pleuropneumonie, které byly ošetřujícím ambulantním lékařem přehlédnuty, poté následoval komplikovaný…
Vichřice, která se 25. června prohnala Českou republikou, za sebou nechala téměř 700 000 metrů krychlových poničeného dřeva v lesních porostech.…
Reportáž z pražské LDN, kterou 7. července zveřejnil deník MF Dnes, zintenzivnila polemiku o problematice péče o seniory. Společným jmenovatelem…
V roce 2002 jsme u 54letého muže diagnostikovali karcinom pravé ledviny. Následná nefrektomie potvrdila světlobuněčný karcinom (G2, stadium II). V…
V rámci mezinárodního kongresu ESMO (European Society for Medical Oncology) v Barceloně, který se konal ve dnech 25. až 28. června 2008, byl jednou z…
Slavili jsme státní svátek zasvěcený věrozvěstům svatému Cyrilu a Metoději. Připadl na sobotu, a tak jej mnoho lidí nezaznamenalo. Nezaznamenat ho…
Přinášíme Vám dvě kasuistiky, na kterých si můžete otestovat Vaše znalosti týkající se diagnostiky a léčby metabolického syndromu. Správné řešení…
Už třicet let je Markéta Koutná věrná Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Před…
V září loňského roku bylo otevřeno nové sídlo Gynekologicko-porodnické kliniky FN Plzeň na Lochotíně, které vzniklo spojením dvou bývalých pracovišť…
Fakultní nemocnici Plzeň, která představuje největší zdravotnické zařízení v Plzeňském kraji, jsme s Nemocničním speciálem navštívili již dvakrát …
Tentokrát jsme s rubrikou Zdravotnictví v krajích ČR zavítali na jižní Moravu. Strategii zdravotnictví ve zdejším regionu a budoucí plány rozvoje…
Dne 6. června 2008 bylo v Dětské nemocnici FN Brno slavnostně otevřeno Centrum miniinvazivní chirurgie (CEMIS). Setkání se zúčastnilo mnoho…
Dvě kasusistiky z Oddělení plastické chirurgie FN Plzeň popisuje jeho primář MUDr. Vlastimil Bursa. Kasuistika 1 Pacient, 69 let, diabetik, po…
Červnový průzkum Centra pro průzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd ČR, který je součástí kontinuálního výzkumného projektu Naše…
Vulvovaginální mykózy patří mezi nejběžnější problémy, které zaměstnávají ambulantní gynekology. Prevalence těchto onemocnění přitom narůstá.…
Neustálý rozvoj reprodukční medicíny a endokrinologie přináší nové, změněné pohledy na patofyziologie ovaria, označované jako syndrom polycystických…
„Naším hlavním cílem je porod zdravého dítěte,“ říká MUDr. Milan Mrázek, Ph.D., předseda Sekce asistované reprodukce České gynekologické a porodnické…
Postmenopauzální osteoporóza je zpočátku bezpříznaková a bezbolestná nemoc, jejíž incidence se neustále zvyšuje s posunem věkové hranice a změnou…
Status HER-2 receptorů zřejmě neovlivňuje dobu přežití bez relapsu (RFS) u žen se zánětlivým karcinomem prsu, který představuje nejmalignější typ…
Infekce matky cytomegalovirem (CMV) ve třetím trimestru nemusí vést k závažným následkům pro novorozence, jak se až dosud předpokládalo. Informovali…
Projekt Kulatého stolu k budoucnosti financování zdravotnictví v ČR představil na konferenci 23. června v Praze zatím nejucelenější výsledek svého…
Jedinečná biotechnologická událost ve střední Evropě – BIOTEC 2008 na téma „How to Create and Grow a Successful Biotechnology Cluster“ se uskuteční…
Ač je nechtěný únik moči stále tabuizovaným tématem, trpí jím každý pátý člověk po čtyřicítce a téměř 40 procent seniorů nad 75 let. Nejčastěji se…
Někteří lidé nemohou volně kontrolovat močení. Daná situace může být dočasná, nebo se může jednat o permanentní stav vyžadující katetrizaci. Možnost…
Prakticky každá nemocnice či ordinace dnes využívá vlastní informační systém (i když někde stále najdeme jen psací stroje), přesto je proces…
„Zisk, který je všude jinde vnímán jako emočně neutrální pojem informující o schopnosti přizpůsobit svoji nabídku poptávce, má ve zdravotnictví…
Přes šedesát praktických lékařů a ambulantních specialistů, ale také laboratoř a jedno lůžkové zařízení se na Olomoucku spojilo do společného…
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR (OSZSP) vyzval 26. června, dva dny po proběhnuvší stávce, ministra T. Julínka, aby neprodleně…
Už v roce 2005 upozornili američtí vědci na stránkách prestižního lékařského časopisu JAMA na rizika spojená s užíváním růstového hormonu jako…
Pacient s pokročilým melanomem, který již nereagoval na standardní léčbu, dosáhl kompletní remise poté, co dostal infuzi vlastních, v laboratoři…
Prostory Regionálního centra v Olomouci se již po druhé zaplnily více než čtyřmi stovkami lékárnic a lékárníků, kteří přijeli na II. kongres…
V půlce června se do příjemného prostředí hotelu Harmony ve Špindlerově Mlýně sjeli psychiatři na VII. sjezd Psychiatrické společnosti ČLS JEP.…
Americký úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) schválil duloxetin HCl v kapslích s prodlouženým uvolňováním (s obchodním názvem Cymbalta) pro…
Ještě do začátku tohoto roku mnozí odborníci předpokládali, že podání statinu a ezetimibu bude jednou z hlavních zbraní v hypolipidemické terapii,…
Karcinom děložního hrdla postihuje v České republice ročně kolem 1 100 žen. Přibližně u poloviny z nich je diagnostikován v časném stadiu, kdy…
Průměrný dojezdový čas k pacientovi mezi 7 až 8 minutami, úspěšnost sekundárních resuscitací, účast v projektu Evropské komise HESCULAEP, obhájení…
Před pětadvaceti lety byla v tehdejším Československu poprvé transplantována slinivka břišní. Stalo se tak 28. června 1983 v pražském IKEM, kde je…
Dalšího významného ocenění se v těchto dnech dostalo předsedovi České lékařské společnosti J. E. Purkyně a významnému českému lékaři prof. MUDr.…
I když srdeční sval za normálních okolností významnou měrou neregeneruje, srdce obsahuje populaci kmenových buněk, jež jsou s to diferenciace na…
Počítač není v kalkulaci dávkování antikoagulancií horší než zkušený zdravotnický personál, jenž výpočty provádí ručně. Britští investigátoři naopak…
V Medical Tribune Pharma 6/2008, která vyšla jako příloha MT 18/2008, jsme zveřejnili příspěvek MUDr. Jana Vavrečky z reklamní a vzdělávací agentury…
Sekce mladých chirurgů České chirurgické společnosti ČLS JEP organizuje každoročně ve spolupráci s kolegy ze Slovenska kongres mladých chirurgů.…
Ve většině měřitelných parametrů česká medicína drží krok se západní Evropou, v některých oblastech je dokonce na špičce. Pokud ale jde o mezinárodní…
Karcinom ovaria je u nás čtvrtým nejčastějším maligním nádorem u žen. Jeho incidence je 24 nově diagnostikovaných nádorů na 100 000 obyvatel. Podle…
Hemoroidální choroba je nejčastějším civilizačním onemocněním konečníku. Ve statistikách se uvádí její výskyt až u 70 % dospělé populace. Je…
Kolem 500 psychiatrů se od 12. do 15. června sešlo ve Špindlerově Mlýně, aby vyslechlo 130 přednášek a shlédlo 28 posterů. Protože řada zasedání…
Zájem o působení imunitního systému v etiopatogeneze řady onemocnění vzrůstá. Souvisí to nejen s novou generací lékařů a vědeckých pracovníků, kteří…
Tak u nás proběhl hodinový stávkový slepenec, v němž se stávkovalo obecně proti současné vládě, proti různým proběhlým a připravovaným reformním…
Imunitní systém je zcela zásadní pro vývoj všech živých organismů, bez ohledu na jejich vývojový stupeň nebo složitost. Je důležitý i pro udržení…
V minulém vydání MT jsme vám nabídli první postřehy z tradičního setkání Klubu mladých onkologů, které se letos konalo ve dnech 13. až 15. června v…
Slavnostní vyhlášení v pořadí třetího laureáta výroční Ceny adiktologie bylo 26. června otevíracím programovým bodem symposia 1. lékařské fakulty UK…
Koncepce mikrobiální terapie byla vyslovena před více než 100 lety Mečnikovem, potom byla mnoho let opomíjena a v posledních dvaceti letech znovu…
Retrospektivní hodnocení klinického přínosu přidání thiazolidindionu nebo sulfonylureového sekretagoga 20 obézním pacientům s diabetes mellitus 2.…
Zdá se vám tvrzení v titulku jako vytrženo z jiné doby? Omyl. „Jeden problém – jeden názor“ bylo motto 3. kongresu Světové unie společností hojení…
PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc., pokračuje na stránkách MT v cyklu svých článků věnovaných aplikované psychologii. V tomto – a také v příštím…
Může izolované snížení srdeční frekvence ochránit ischemický myokard? Tato otázka byla v centru zájmu na symposiu společnosti Servier, které se…
V polovině května pořádaly Česká endokrinologická společnost ČLS JEP Praha ve spolupráci se Subkatedrou endokrinologie IPVZ Praha a Subkatedrou…
O významu estrogenní suplementace u ženy v období perimenopauzy a postmenopauzy bylo již napsáno a přednášeno, zejména v posledních desetiletích,…
Vážení praktičtí lékaři, dovolte mi, abych vás srdečně pozval na II. mezioborový lékařský kongres České lékařské akademie (ČLA) pro praktické lékaře…
Od května 2008 mají i čeští muži možnost využít novou formu léku pro léčbu erektilní dysfunkce obsahující účinnou látku tadalafil s dávkováním…
Kdesi jsem četl, že každé větší zdravotnické zařízení je svou strukturou i funkcemi také poměrně složitým organismem. Hrozí mu tedy podobná rizika…
Nestává se často, aby se velkých mezinárodních kongresů aktivně zúčastňovali pregraduální studenti. Marek Mráz z brněnské lékařské fakulty přijel na…
Spojená akreditační komise ČR (SAK) je sdružením právnických osob, zřízeným v roce 1998 Asociací nemocnic České republiky (ANČR) a Asociací českých a…
Infekce je výsledkem dynamických interakcí mezi hostitelem, potenciálním patogenem a prostředím. Dochází k ní, jestliže mikroorganismy úspěšně…
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vám adresoval veřejnou výzvu, abyste neprodleně zveřejnil návrhy paragrafových znění reformních návrhů, a…
V nedávné době se v odborném tisku objevily informace o příznivých výsledcích projektu zaměřeného na ověření účinnosti Wobenzymu v komplexní léčbě…
Ministr zdravotnictví MUDr. Tomáš Julínek, MBA, představil 23. června v Brně konkrétní kroky, které povedou ke zrušení tamní Úrazové nemocnice a ke…
Ve dnech 28. až 30. května se v Regionálním centru Olomouc konaly XXII. olomoucké hematologické dny (OHD) s mezinárodní účastí. Interdisciplinární a…
Již tradiční setkání Klubu mladých onkologů se konalo ve dnech 13. až 15. června v Hotelu Medlov nedaleko Nového Města na Moravě. Jedná se o největší…
Na pozici generálního ředitele společnosti Novartis v České republice nastupuje od 1. července Ing. Eva Kodýdková, MBA. Ve funkci vystřídá Dr.…
Společnosti Biogen Idec a Neurimmune Therapeutics AG oznámily již koncem listopadu 2007 spolupráci ve vývoji a komerčním využití čistě humánní…
Rozhodnutí ministra zdravotnictví Tomáše Julínka znamená, že česká politická scéna není schopna domluvit se a korektně, bez emocí a zbytečných mýtů…
za přínos české kardiologii Na zámku v Poděbradech proběhlo 10. června slavnostní předání zlaté mediale prof. Václava Libenského, kterou každoročně…
Tóny Opusu 15 – Dětských scén Roberta Schumanna – provázely letošní jubilejní 50. Purkyňův den, který se uskutečnil již tradičně v Saturnově sále…
Ve středu 18. června se v Ústřední vojenské nemocnice Praha uskutečnil křest publikace „Příběh nemocnice“. Kniha mapuje nejen sedmdesátiletou…
Společnost Abbott zveřejnila řadu nových dat z klinických studií s adalimumabem (Humira) v indikaci revmatoidní artritida, jež svědčí pro dlouhodobou…
Prof. Hironori Yamamoto z lékařské univerzity Jichi v Tochigi provedl 6. června dva unikátní operační zákroky na endoskopickém pracovišti II. interní…
Pro dnešní dobu je charakteristický obrovský rozmach informací. Kdokoli může na internetu najít potřebné rady a odpovědi na otázky týkající se…
Artroskopie patří k velice úspěšným diagnostickým a operačním metodám – vysoká úspěšnost zákroků ji opravňuje k širokému používání. Navíc poskytuje…
Za jedny z největších hrdinů naší doby pokládám manželky pečující o muže trpící Alzheimerovou nemocí. Když nemoc pokročí, trpí taková žena víc než…
Evropská hematologická asociace (EHA) dělá vše pro to, aby její výroční zasedání vystoupilo ze stínu podobného setkání Americké společnosti pro…
„Mezi doporučenou a reálnou léčbou stále zeje propast, do které se zřítí ti lékaři, kteří se rozhodnou léčit své nemocné podle Standardů České…
Prostor pro výměnu zkušeností a poznatků z českého, francouzského a švýcarského zdravotnictví poskytl 16. června Parlament ČR, resp. Výbor pro…
Zdravotní stav jedince do značné míry koreluje s jeho socioekonomickým statutem. Časopis New England Journal of Medicine zveřejnil studii, jejímž…
Hovoříme spolu v pátek 20. června, vy jste od rána na návštěvě Olomouckého kraje – nevím, zda už jste si stačil přečíst noviny? Zatím bohužel ne. Tak…
Kdyby se podařilo chránit české děti před úrazy tak, jako jsou chráněni jejich švédští vrstevníci, znamenalo by to záchranu 153 dětských životů ročně…
Studie ADVANCE přinesla zásadní zjištění pro potvrzení vztahu mezi intenzivní kompenzací hyperglykémie a výskytem kardiovaskulárních komplikací u…
Celý svět v současné době čelí dramatickému nárůstu počtu nemocných s diabetes mellitus. Zatímco v roce 1996 bylo celosvětově registrováno 132…
Od 1. ledna příštího roku budou některé léčivé přípravky zařazeny do nově vytvořené skupiny léků prodejných s omezením. Jedná se o takové léky, které…
Jubilejní patnáctou konferenci Farmacie 2008, která se konala ve dnech 10. až 11. června roku 2008 již tradičně ve Špindlerově Mlýně, mohl zahájit…
Česká lékárnická komora zveřejnila v polovině června obsáhlou zprávu s názvem Lékárenská péče – současný stav a perspektivy vývoje v České republice…
„Oznamuji, že k dnešnímu dni jsou všechny reformní zákony zpracovány v paragrafovém znění a první tři – tedy zákon o zdravotních službách, zákon o…
Na výročním zasedání Evropské hematologické společnosti (EHA) v Kodani se do centra zájmu dostaly též trombocytopenické stavy. Bylo to především díky…
…anebo aspoň tak by se to mohlo zdát, když člověk pozoruje, s jakým bohorovným klidem se v Česku přijímá fakt, že se díky moderní medicíně a…
Projekt Kulatého stolu oslovil vybrané osobnosti se žádostí o poskytnutí odborného názoru na současné problémy zdravotnictví v ČR a jeho financování.…
MT 17/2008, str. A2 a A3 Redakce MT položila ve své rubrice Diskusní fórum otázku, kam až je v úsilí o bezpečnost pacientů rozumné zajít a jaká…
V Česku každý rok zemře v důsledku úrazu téměř tři sta dětí, píšeme na str. A4. Ve Švédsku je mortalita spojená s dětskými traumaty poloviční. Nabízí…
Statistiky za necelý půlrok potvrzují, že regulační poplatky své základní poslání zřejmě plní. Jak známo, jejich případné nevybírání je ale zatíženo…
Projekt Kulatý stůl k budoucnosti financování zdravotnictví v ČR, který vznikl usnesením vlády téměř na den přesně před rokem jako platforma pro…
Reforma financování zdravotní péče se v posledních týdnech stává terčem výpadů ze strany členů opozičních stran, ale občas zaletí jedovatý šíp i z…
V úterý 24. června se ve zdravotnictví stávkovalo. Nezůstalo ale pouze u jednodenní zdravotnické stávky, k ní se hodinovou výstražnou stávkou…
Mezi závažné septické stavy v oblasti dutiny břišní vyžadující neodkladný chirurgický výkon patří peritonitidy a abscesy. Přes pokroky v kritické…
Dnešní úroveň poznání nám umožňuje definovat sepsi jako onemocnění způsobené odpovědí organismu na infekci, jejímž primárním cílem je vždy…
Nutriční podpora je neoddělitelnou součástí terapeutických postupů v intenzivní péči. Prospektivní randomizované klinické studie hodnotící…
Pražská Fakultní Thomayerova nemocnice s poliklinikou je již více než dva roky koordinátorem projektu „Regionální centrum pro podporu výuky a…
Sepse je závažný stav, který může vést až k septickému šoku provázenému tkáňovou hypoperfuzí a rozvojem multiorgánové dysfunkce. V průběhu sepse…
Hned dvě konkurující si nabídky rozhýbaly v minulém týdnu obchodování s cennými papíry společnosti Zentiva. Analytici se vesměs shodují v tom, že…
Umělá plicní ventilace je součástí tzv. podpůrné terapie v sepsi. U nemocných v sepsi je nejčastější indikací k zahájení ventilační podpory akutní…
Diabetes mellitus 2. typu je chronická, progresivní nemoc, jejíž konstantní konsekvencí jsou kardiovaskulární komplikace. Jsou k dispozici…
Tým amerických virologů zveřejnil ve vědeckém časopisu slibný princip tvorby virových vakcín. Vakcína využívá živého viru, který je oslaben stovkami…
Vzdělání dnešního maturanta má paradoxně horší kvalitu než v době totality – v tom lze s diskutovaným textem souhlasit. Naštěstí pro medicínu…
MT 17/2008, str. A2–A3 Domnívám se, že bezpečnosti nemocnic by prospělo i něco jiného než nákup finančně náročné zabezpečovací techniky a vydání…
„Propojení základního i aplikovaného výzkumu s inovacemi a určitou komercializací výsledků je klíčovým faktorem úspěšného zavádění nových produktů do…
V polemice o transformaci fakultních nemocnic došlo v pátek 6. června k významnému posunu – premiér Mirek Topolánek v Poslanecké sněmovně slíbil, že…
Nová analýza publikovaných studií ukázala, že děti, které denně navštěvují mateřskou školku nebo se zúčastňují kolektivních dětských her, mají zhruba…
Více než 13 000 lékařů a dalších zdravotnických pracovníků z celého světa se účastnilo 68. vědecké konference American Diabetes Association (ADA), na…
Vedení holdingu AGEL a jeho akcionáři reagují pro MT na informace zveřejněné v posledních dnech sdělovacími prostředky a zčásti i šířené anonymně po…
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zahájil 10. června prvních 73 správních řízení z moci úřední, která jsou součástí pravidelné revize…
V minulém týdnu hostilo San Francisko letošní vědecké zasedání Americké diabetologické asociace (American Diabetes Association, ADA). O bezprostřední…
Slovenská zdravotnická reforma, zahájená v roce 2004 tehdejším ministrem zdravotnictví SR Rudolfem Zajacem, nabízí tvůrcům české reformy obecná…
Na otázku, proč chybějí zdravotní sestry, odpovídá ministerstvo zdravotnictví všelijak, nechce však připustit hlavní důvod – nízké mzdy a platy!…
Více než 13 000 lékařů a dalších zdravotnických pracovníků z celého světa se účastnilo 68. vědecké konference American Diabetes Association (ADA), na…
Již 26. výroční konference Evropské společnosti pro pediatrická infekční onemocnění se konala ve dnech 13. až 17. května v rakouském Grazu. Vlastní…
„Daří se nám, že devadesát procent ohrožených novorozenců se skutečně rodí tam, kde má – v perinatologickém centru. To už dále asi zvyšovat nelze,“…
Lékařský časopis Physical Therapy přináší popis úspěšné pohybové terapie u čtyřletého chlapce, který nebyl po střelném poranění krční páteře schopen…
Otázce, kdo profituje od z hypolipidemické léčby, a především výsledkům systematického sledování vysoce rizikových pacientů s kombinovanou…
Jeden z nejmladších oborů medicíny specializující se na odhalování genetických predispozic k určitým onemocněním se stává neodmyslitelnou součástí…
Omlouvám se, ale tuhle otázku položit musím: co je to v Brně za personální rošády – a mají pravdu hlasy varující před prodejem Masarykova…
Fetální alkoholický syndrom se pojí s vážnými psychiatrickými problémy. Postižené děti mnohem častěji nedokončí školní docházku a mají vyšší sklon ke…
Obecně označujeme jako biomarkery indikátory normálních i patogenních biologických procesů a farmakologických odpovědí k léčebné intervenci, které…
Nedávno úspěšně završený světový kongres leteckých záchranných služeb AIRMED 2008 překonal nejen přání organizátorů, ale dle dostupných reakcí…
V posledním vydání MT jsme informovali o některých zajímavostech z letošního 44. výročního zasedání Americké společnosti klinické onkologie (American…
Výsledky nedávno zveřejněné studie prokázaly, že terapie sunitinibem (SUTENT) vedla k celkovému přežití převyšujícímu dva roky u pacientů s…
Společnost NovoNordisk oznámila, že Úřadu pro schvalování léčiv a potravin v USA (Food and Drug Administration; FDA) předložila žádost o registraci…
Minulý týden se v Praze konalo výroční zasedání Evropské společnosti pro cystickou fibrózu (ESCF). Při této příležitosti je vždy oceněn laureát,…
Šestice francouzských vědců pod vedením ze Service de clinique médicale v Paříži zjistila, že podávání venlafaxinu pravděpodobně spouští…
Rodiče těch nejmenších pacientů se často lékařů dotazují, je-li možné spolehlivě vyšetřit funkci plic u malých dětí a potvrdit nebo vyloučit určité…
Zentiva, jedna z největších farmaceutických firem ve střední a východní Evropě, dodává do českých lékáren více než čtvrtinu všech léků. Vedoucí…
Po dvou letech činnosti se Česká leukemická skupina blíží tomu, aby se stala modelem, jak by mohli spolupracovat ti, kteří se blíže zajímají o jeden…
Na přelomu května (30. až 31. 5.) se v tureckém Istanbulu konalo světové zasedání Global Alliance against Chronic Respiratory Diseases, jejímž členem…
Ustekinumab, humánní monoklonální protilátka působící proti interleukinu 12 a 23, představuje efektivní terapii mírné až těžké formy psoriázy. Tak…
Moderní medicína přichází stále s novými poznatky a my se je učíme aplikovat do své medicínské praxe. Bohužel se stává stále častěji, že nové vědecké…
MT 18/2008, str. A2 a A3 Souhlasím s názorem kolegy Otto Herbera. V našem pediatrickém oboru je situace podobná, více problémů nám dělají kromě lázní…
V dalším pokračování cyklu článků věnovaného aplikované psychologii se PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc., tentokrát zaměřuje na psychické…
Vznik diabetu u pacientů s hypertenzí lze spolehlivě predikovat pomocí tří základních predikčních faktorů. Tyto prediktory, zejména plazmatická…
Tento mladý obor se stává neodmyslitelnou součástí moderní diagnostiky. Na trhu se však začínají objevovat i firmy, které zákazníkům nabízejí…
Farmaceutická společnost Nycomed uzavřela s firmou 4SC smlouvu o prodeji hlavní části svých výzkumných a vývojových projektů v oblasti onkologie. Na…
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek ke dni 10. června odvolal z funkce ředitelku Fakultní nemocnice u sv. Anny MUDr. Vladimíru Danihelkovou a…
Jak jsme již informovali, na valné hromadě během letošního výročního sjezdu České kardiologické společnosti došlo k oficiální výměně na postu…
Medical Tribune je značkou kvality pro noviny určené lékařům a zdravotníkům v mnoha zemích světa – obdobné tituly vycházejí např. v Německu, Rakousku, Švýcarsku, v sousedním Polsku či Maďarsku.
Medical Tribune v České republice vychází již od roku 2005, a to v periodicitě 26 čísel za rok. V duchu svého názvu chtějí noviny skutečně poskytovat tribunu všem, kdo mají lékařské a zdravotnické veřejnosti co sdělit – především lékařům a zdravotníkům samotným, ale i politikům, ekonomům, právníkům a dalším.
Medical Tribune jako jediné noviny o lékařské vědě, klinické medicíně a zdravotnictví u nás nejsou – navzdory svému anglickému názvu – překladovým titulem. Jejich obsah vytváří výhradně domácí profesionální redakce tvořená lékaři, zdravotními sestrami a novináři. Ti spolu s širokým okruhem spolupracovníků z různých oblastí medicíny nabízejí široký záběr na témata lékařské vědy a klinické medicíny i organizace, řízení a financování zdravotnictví doma i v zahraničí.
Medical Tribune dosahuje nákladu 20 000 výtisků a čte ji nejméně 40 000 čtenářů. Při dvacetitisícovém nákladu a indexu čtenosti 2,3 tvoří čtenářskou obec 46 000 lékařů, lékárníků a ostatních zdravotníků.
Roku 2017 vznikl ve spolupráci s Medical Tribune úspěšný projekt minutyMT.
Medical Tribune je dostupná každému – nízkou cenou časopisu a ještě výhodnějším předplatným chceme umožnit přístup k časopisu doslova každému; pro lékaře na odpočinku i pro studenty medicíny máme ještě další slevy.
Aktuální číslo: | 27/2008 |
Datum vydání: | 29.9.2008 |
Periodicita: | 20 čísel ročně |
Rozsah: | 24–36 stran |
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu ke stažení pro jednotlivé tituly:
Ceník pro personální inzerci najdete v samostatném mediakitu řádkové inzerce pro rok 2025.
.
Kontakt na obchodní oddělení jednotlivých titulů naleznete zde.
Technické požadavky na inzertní podklady v Remedia najdete na zde nebo na samostatných webových stránkách Remedia.cz.
Čtenáři: Soukromí i nemocniční lékaři, všeobecní i specialisté, lékárníci, stomatologové, ostatní zdravotničtí pracovníci, představitelé státní správy a samosprávy atd.
Náklad: 20 000 výtisků
Periodicita: 20 čísel ročně
Rozsah: 24-40 stran
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 297×440 mm (novinový formát)
Provedení: barevnost 4/4 CMYK
Technická specifikace inzerce Medical Tribune
Při vytváření dokumentu PDF používejte Acrobat Distiller nebo export z InDesignu v nastavení na maximální kvalitu výstupu, v ideálním případě v nastavení PDF-X/1a. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
EPS, PS
Veškerá písma použitá v dokumentu musejí být buď převedena do křivek nebo sbalena přímo v souboru EPS, resp. PS. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
Texty
Akceptované formáty: holý text (TXT, ASC apod. - např. Poznámkový blok Notepad ve Windows), DOC (pouze pro MS Word až do verze Office 2007), RTF.
Obrázky
Rastrové - TIF, JPG, EPS, PSD - použité rozlišení musí být minimálně 300 dpi pro použití ve velikosti 1 : 1, nastavení CMYK. V případě použitých textů, log apod. by mělo být rozlišení alespoň 500 dpi. Při použití JPG komprese musí být nastavena maximální kvalita.Upozornění: Neakceptujeme obrázky stažené z webu, případně JPG s nízkou kvalitou.
Vektorové - AI, EPS pro PC i Mac - použitá písma musejí být převedena do křivek, případně přibalena k dokumentu (pouze písma pro PC). Použité barvy musejí být v nastavení CMYK.
Zlomové dokumenty
Pouze InDesign do verze CS3. Veškerá použitá písma musejí být přibalena k dokumentu. Veškeré použité obrázky musejí být přibaleny a platí pro ně výše uvedená pravidla.Podklady na filmech nepřijímáme! Inzerent plně ručí za správnost a bezchybnost předaných podkladů i za obsah inzerátu.
Harmonogram Medical Tribune 2025
|
1/25 |
2/25 |
3/25 |
4/25 |
5/25 |
6/25 |
7/25 |
uzávěrka: |
6. 1. |
3. 2. |
24. 2. |
17. 3. |
31. 3. |
22. 4. |
5. 5. |
distribuce: |
14. 1. |
11. 2. |
4. 3. |
25. 3. |
8. 4. |
29. 4. |
13. 5. |
|
|||||||
|
8/25 |
9/25 |
10/25 |
11/25 |
12/25 |
13/25 |
14/25 |
uzávěrka: |
19. 5. |
2. 6. |
16. 6. |
14. 7. |
4. 8. |
1. 9. |
15. 9. |
distribuce: |
27. 5. |
10. 6. |
24. 6. |
22. 7. |
12. 8. |
9. 9. |
23. 9. |
|
|||||||
|
15/25 |
16/25 |
17/25 |
18/25 |
19/25 |
20/25 |
|
uzávěrka: |
29. 9. |
13. 10. |
27. 10. |
10. 11. |
24.11. |
8. 12. |
|
distribuce: |
7. 10. |
21. 10. |
4. 11. |
18. 11. |
2. 12. |
16. 12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, internisté, specialisté různých oborů medicíny
Náklad: 8 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník + speciální vydání
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 209×286 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Technická specifikace podkladů k inzerci v Medicíně po promoci
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu.
Harmonogram 2025
|
1/2025 |
2/2025 |
3/2025 |
4/2025 |
uzávěrka: |
14.3. |
13.6. |
15.10. |
8.12. |
distribuce: |
27.3. |
27.6. |
30.10. |
22.12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, specialisté různých lékařských oborů, farmaceuti, studenti
Náklad: 5 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník
Distribuce: Adresné zasílání jednotlivým předplatitelům.
Formát: 210 × 297 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Harmonogram 2025
|
č. 1 |
č. 2 |
č. 3 |
č. 4 |
č. 5 |
č. 6 |
uzávěrka: |
28.2. |
11.4. |
13.6. |
14.8. |
10.10. |
10.12. |
distribuce: |
17.3. |
29.4. |
27.6. |
28.8. |
24.10. |
29.12. |
Pokud chcete zadat inzerci, musíte se přihlásit.