Zdravotničtí mistři triatlonu
Již jedenáctý ročník celorepublikového přeboru zdravotníků ČR v terénním triatlonu proběhl pod názvem M. D. triatlon v poslední červnovou sobotu v…
Již jedenáctý ročník celorepublikového přeboru zdravotníků ČR v terénním triatlonu proběhl pod názvem M. D. triatlon v poslední červnovou sobotu v…
V posledních desetiletích se významně prohlubují poznatky z patofyziologie diabetu mellitu 2. typu. Již v roce 1986 byl „inkretinový“ efekt, popsaný…
Kasuistika popisuje případ osmačtyřicetileté ženy, bez pozitivní rodinné a osobní anamnestické zátěže, která byla poprvé v březnu 2005 vyšetřena u…
Ministerstvo zdravotnictví předložilo počátkem července k veřejné odborné diskusi paragrafové znění tří reformních zákonů – mezi nimi i…
Alergie se stávají natolik závažným zdravotním problémem, že začínají být považovány za jednu z moderních epidemií – dosvědčují to i nová data…
Hodnocení nákladnosti zdravotní péče i její úhrada (bez ohledu, zda výkonová, nebo paušální), vyžadují, aby byla co nejpřesněji vyjádřena cena…
Systémový zánět a jeho rozvoj je pokaždé spojen se všemi krevními složkami. Poruchy a změny krevního systému jsou proto vždy přítomny, i když v…
Premiéra: DETERM – Den technologií reprodukční medicíny Reprodukční medicína je multidisciplinární obor, zabývající se diagnostikou a léčbou poruch…
Kasuistika popisuje případ pacientky s generalizovanou psoriázou a psoriatickou artropatií, která byla léčena infliximabem s velmi dobrým efektem.…
V červnovém terénním šetření, konaném Centrem pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR (CVVM) v rámci kontinuálního výzkumného…
Tato kasuistika popisuje prvotní příznaky pleuropneumonie, které byly ošetřujícím ambulantním lékařem přehlédnuty, poté následoval komplikovaný…
Vichřice, která se 25. června prohnala Českou republikou, za sebou nechala téměř 700 000 metrů krychlových poničeného dřeva v lesních porostech.…
Reportáž z pražské LDN, kterou 7. července zveřejnil deník MF Dnes, zintenzivnila polemiku o problematice péče o seniory. Společným jmenovatelem…
V roce 2002 jsme u 54letého muže diagnostikovali karcinom pravé ledviny. Následná nefrektomie potvrdila světlobuněčný karcinom (G2, stadium II). V…
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vám adresoval veřejnou výzvu, abyste neprodleně zveřejnil návrhy paragrafových znění reformních návrhů, a…
V nedávné době se v odborném tisku objevily informace o příznivých výsledcích projektu zaměřeného na ověření účinnosti Wobenzymu v komplexní léčbě…
Infekce je výsledkem dynamických interakcí mezi hostitelem, potenciálním patogenem a prostředím. Dochází k ní, jestliže mikroorganismy úspěšně…
Spojená akreditační komise ČR (SAK) je sdružením právnických osob, zřízeným v roce 1998 Asociací nemocnic České republiky (ANČR) a Asociací českých a…
Už třicet let je Markéta Koutná věrná Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Před…
V září loňského roku bylo otevřeno nové sídlo Gynekologicko-porodnické kliniky FN Plzeň na Lochotíně, které vzniklo spojením dvou bývalých pracovišť…
Fakultní nemocnici Plzeň, která představuje největší zdravotnické zařízení v Plzeňském kraji, jsme s Nemocničním speciálem navštívili již dvakrát …
Tentokrát jsme s rubrikou Zdravotnictví v krajích ČR zavítali na jižní Moravu. Strategii zdravotnictví ve zdejším regionu a budoucí plány rozvoje…
Dne 6. června 2008 bylo v Dětské nemocnici FN Brno slavnostně otevřeno Centrum miniinvazivní chirurgie (CEMIS). Setkání se zúčastnilo mnoho…
Dvě kasusistiky z Oddělení plastické chirurgie FN Plzeň popisuje jeho primář MUDr. Vlastimil Bursa. Kasuistika 1 Pacient, 69 let, diabetik, po…
Červnový průzkum Centra pro průzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd ČR, který je součástí kontinuálního výzkumného projektu Naše…
Vulvovaginální mykózy patří mezi nejběžnější problémy, které zaměstnávají ambulantní gynekology. Prevalence těchto onemocnění přitom narůstá.…
Neustálý rozvoj reprodukční medicíny a endokrinologie přináší nové, změněné pohledy na patofyziologie ovaria, označované jako syndrom polycystických…
„Naším hlavním cílem je porod zdravého dítěte,“ říká MUDr. Milan Mrázek, Ph.D., předseda Sekce asistované reprodukce České gynekologické a porodnické…
Postmenopauzální osteoporóza je zpočátku bezpříznaková a bezbolestná nemoc, jejíž incidence se neustále zvyšuje s posunem věkové hranice a změnou…
Status HER-2 receptorů zřejmě neovlivňuje dobu přežití bez relapsu (RFS) u žen se zánětlivým karcinomem prsu, který představuje nejmalignější typ…
Infekce matky cytomegalovirem (CMV) ve třetím trimestru nemusí vést k závažným následkům pro novorozence, jak se až dosud předpokládalo. Informovali…
Projekt Kulatého stolu k budoucnosti financování zdravotnictví v ČR představil na konferenci 23. června v Praze zatím nejucelenější výsledek svého…
Jedinečná biotechnologická událost ve střední Evropě – BIOTEC 2008 na téma „How to Create and Grow a Successful Biotechnology Cluster“ se uskuteční…
Ač je nechtěný únik moči stále tabuizovaným tématem, trpí jím každý pátý člověk po čtyřicítce a téměř 40 procent seniorů nad 75 let. Nejčastěji se…
Někteří lidé nemohou volně kontrolovat močení. Daná situace může být dočasná, nebo se může jednat o permanentní stav vyžadující katetrizaci. Možnost…
Prakticky každá nemocnice či ordinace dnes využívá vlastní informační systém (i když někde stále najdeme jen psací stroje), přesto je proces…
„Zisk, který je všude jinde vnímán jako emočně neutrální pojem informující o schopnosti přizpůsobit svoji nabídku poptávce, má ve zdravotnictví…
Přes šedesát praktických lékařů a ambulantních specialistů, ale také laboratoř a jedno lůžkové zařízení se na Olomoucku spojilo do společného…
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR (OSZSP) vyzval 26. června, dva dny po proběhnuvší stávce, ministra T. Julínka, aby neprodleně…
Už v roce 2005 upozornili američtí vědci na stránkách prestižního lékařského časopisu JAMA na rizika spojená s užíváním růstového hormonu jako…
Pacient s pokročilým melanomem, který již nereagoval na standardní léčbu, dosáhl kompletní remise poté, co dostal infuzi vlastních, v laboratoři…
Prostory Regionálního centra v Olomouci se již po druhé zaplnily více než čtyřmi stovkami lékárnic a lékárníků, kteří přijeli na II. kongres…
V půlce června se do příjemného prostředí hotelu Harmony ve Špindlerově Mlýně sjeli psychiatři na VII. sjezd Psychiatrické společnosti ČLS JEP.…
Americký úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) schválil duloxetin HCl v kapslích s prodlouženým uvolňováním (s obchodním názvem Cymbalta) pro…
Ještě do začátku tohoto roku mnozí odborníci předpokládali, že podání statinu a ezetimibu bude jednou z hlavních zbraní v hypolipidemické terapii,…
Karcinom děložního hrdla postihuje v České republice ročně kolem 1 100 žen. Přibližně u poloviny z nich je diagnostikován v časném stadiu, kdy…
Průměrný dojezdový čas k pacientovi mezi 7 až 8 minutami, úspěšnost sekundárních resuscitací, účast v projektu Evropské komise HESCULAEP, obhájení…
Před pětadvaceti lety byla v tehdejším Československu poprvé transplantována slinivka břišní. Stalo se tak 28. června 1983 v pražském IKEM, kde je…
Dalšího významného ocenění se v těchto dnech dostalo předsedovi České lékařské společnosti J. E. Purkyně a významnému českému lékaři prof. MUDr.…
I když srdeční sval za normálních okolností významnou měrou neregeneruje, srdce obsahuje populaci kmenových buněk, jež jsou s to diferenciace na…
Počítač není v kalkulaci dávkování antikoagulancií horší než zkušený zdravotnický personál, jenž výpočty provádí ručně. Britští investigátoři naopak…
V Medical Tribune Pharma 6/2008, která vyšla jako příloha MT 18/2008, jsme zveřejnili příspěvek MUDr. Jana Vavrečky z reklamní a vzdělávací agentury…
Sekce mladých chirurgů České chirurgické společnosti ČLS JEP organizuje každoročně ve spolupráci s kolegy ze Slovenska kongres mladých chirurgů.…
Ve většině měřitelných parametrů česká medicína drží krok se západní Evropou, v některých oblastech je dokonce na špičce. Pokud ale jde o mezinárodní…
Ministr zdravotnictví MUDr. Tomáš Julínek, MBA, představil 23. června v Brně konkrétní kroky, které povedou ke zrušení tamní Úrazové nemocnice a ke…
Karcinom ovaria je u nás čtvrtým nejčastějším maligním nádorem u žen. Jeho incidence je 24 nově diagnostikovaných nádorů na 100 000 obyvatel. Podle…
Hemoroidální choroba je nejčastějším civilizačním onemocněním konečníku. Ve statistikách se uvádí její výskyt až u 70 % dospělé populace. Je…
Kolem 500 psychiatrů se od 12. do 15. června sešlo ve Špindlerově Mlýně, aby vyslechlo 130 přednášek a shlédlo 28 posterů. Protože řada zasedání…
Zájem o působení imunitního systému v etiopatogeneze řady onemocnění vzrůstá. Souvisí to nejen s novou generací lékařů a vědeckých pracovníků, kteří…
Tak u nás proběhl hodinový stávkový slepenec, v němž se stávkovalo obecně proti současné vládě, proti různým proběhlým a připravovaným reformním…
Imunitní systém je zcela zásadní pro vývoj všech živých organismů, bez ohledu na jejich vývojový stupeň nebo složitost. Je důležitý i pro udržení…
V minulém vydání MT jsme vám nabídli první postřehy z tradičního setkání Klubu mladých onkologů, které se letos konalo ve dnech 13. až 15. června v…
Slavnostní vyhlášení v pořadí třetího laureáta výroční Ceny adiktologie bylo 26. června otevíracím programovým bodem symposia 1. lékařské fakulty UK…
Koncepce mikrobiální terapie byla vyslovena před více než 100 lety Mečnikovem, potom byla mnoho let opomíjena a v posledních dvaceti letech znovu…
Retrospektivní hodnocení klinického přínosu přidání thiazolidindionu nebo sulfonylureového sekretagoga 20 obézním pacientům s diabetes mellitus 2.…
Zdá se vám tvrzení v titulku jako vytrženo z jiné doby? Omyl. „Jeden problém – jeden názor“ bylo motto 3. kongresu Světové unie společností hojení…
PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc., pokračuje na stránkách MT v cyklu svých článků věnovaných aplikované psychologii. V tomto – a také v příštím…
Může izolované snížení srdeční frekvence ochránit ischemický myokard? Tato otázka byla v centru zájmu na symposiu společnosti Servier, které se…
V polovině května pořádaly Česká endokrinologická společnost ČLS JEP Praha ve spolupráci se Subkatedrou endokrinologie IPVZ Praha a Subkatedrou…
O významu estrogenní suplementace u ženy v období perimenopauzy a postmenopauzy bylo již napsáno a přednášeno, zejména v posledních desetiletích,…
Vážení praktičtí lékaři, dovolte mi, abych vás srdečně pozval na II. mezioborový lékařský kongres České lékařské akademie (ČLA) pro praktické lékaře…
Od května 2008 mají i čeští muži možnost využít novou formu léku pro léčbu erektilní dysfunkce obsahující účinnou látku tadalafil s dávkováním…
Kdesi jsem četl, že každé větší zdravotnické zařízení je svou strukturou i funkcemi také poměrně složitým organismem. Hrozí mu tedy podobná rizika…
Nestává se často, aby se velkých mezinárodních kongresů aktivně zúčastňovali pregraduální studenti. Marek Mráz z brněnské lékařské fakulty přijel na…
Pražská Fakultní Thomayerova nemocnice s poliklinikou je již více než dva roky koordinátorem projektu „Regionální centrum pro podporu výuky a…
Mezi závažné septické stavy v oblasti dutiny břišní vyžadující neodkladný chirurgický výkon patří peritonitidy a abscesy. Přes pokroky v kritické…
Hned dvě konkurující si nabídky rozhýbaly v minulém týdnu obchodování s cennými papíry společnosti Zentiva. Analytici se vesměs shodují v tom, že…
Umělá plicní ventilace je součástí tzv. podpůrné terapie v sepsi. U nemocných v sepsi je nejčastější indikací k zahájení ventilační podpory akutní…
Diabetes mellitus 2. typu je chronická, progresivní nemoc, jejíž konstantní konsekvencí jsou kardiovaskulární komplikace. Jsou k dispozici…
Dnešní úroveň poznání nám umožňuje definovat sepsi jako onemocnění způsobené odpovědí organismu na infekci, jejímž primárním cílem je vždy…
Nutriční podpora je neoddělitelnou součástí terapeutických postupů v intenzivní péči. Prospektivní randomizované klinické studie hodnotící…
V úterý 24. června se ve zdravotnictví stávkovalo. Nezůstalo ale pouze u jednodenní zdravotnické stávky, k ní se hodinovou výstražnou stávkou…
Ve dnech 28. až 30. května se v Regionálním centru Olomouc konaly XXII. olomoucké hematologické dny (OHD) s mezinárodní účastí. Interdisciplinární a…
Již tradiční setkání Klubu mladých onkologů se konalo ve dnech 13. až 15. června v Hotelu Medlov nedaleko Nového Města na Moravě. Jedná se o největší…
Na pozici generálního ředitele společnosti Novartis v České republice nastupuje od 1. července Ing. Eva Kodýdková, MBA. Ve funkci vystřídá Dr.…
Společnosti Biogen Idec a Neurimmune Therapeutics AG oznámily již koncem listopadu 2007 spolupráci ve vývoji a komerčním využití čistě humánní…
Rozhodnutí ministra zdravotnictví Tomáše Julínka znamená, že česká politická scéna není schopna domluvit se a korektně, bez emocí a zbytečných mýtů…
za přínos české kardiologii Na zámku v Poděbradech proběhlo 10. června slavnostní předání zlaté mediale prof. Václava Libenského, kterou každoročně…
Tóny Opusu 15 – Dětských scén Roberta Schumanna – provázely letošní jubilejní 50. Purkyňův den, který se uskutečnil již tradičně v Saturnově sále…
Ve středu 18. června se v Ústřední vojenské nemocnice Praha uskutečnil křest publikace „Příběh nemocnice“. Kniha mapuje nejen sedmdesátiletou…
Společnost Abbott zveřejnila řadu nových dat z klinických studií s adalimumabem (Humira) v indikaci revmatoidní artritida, jež svědčí pro dlouhodobou…
Prof. Hironori Yamamoto z lékařské univerzity Jichi v Tochigi provedl 6. června dva unikátní operační zákroky na endoskopickém pracovišti II. interní…
Pro dnešní dobu je charakteristický obrovský rozmach informací. Kdokoli může na internetu najít potřebné rady a odpovědi na otázky týkající se…
Artroskopie patří k velice úspěšným diagnostickým a operačním metodám – vysoká úspěšnost zákroků ji opravňuje k širokému používání. Navíc poskytuje…
Za jedny z největších hrdinů naší doby pokládám manželky pečující o muže trpící Alzheimerovou nemocí. Když nemoc pokročí, trpí taková žena víc než…
Evropská hematologická asociace (EHA) dělá vše pro to, aby její výroční zasedání vystoupilo ze stínu podobného setkání Americké společnosti pro…
„Mezi doporučenou a reálnou léčbou stále zeje propast, do které se zřítí ti lékaři, kteří se rozhodnou léčit své nemocné podle Standardů České…
Prostor pro výměnu zkušeností a poznatků z českého, francouzského a švýcarského zdravotnictví poskytl 16. června Parlament ČR, resp. Výbor pro…
Zdravotní stav jedince do značné míry koreluje s jeho socioekonomickým statutem. Časopis New England Journal of Medicine zveřejnil studii, jejímž…
Hovoříme spolu v pátek 20. června, vy jste od rána na návštěvě Olomouckého kraje – nevím, zda už jste si stačil přečíst noviny? Zatím bohužel ne. Tak…
Kdyby se podařilo chránit české děti před úrazy tak, jako jsou chráněni jejich švédští vrstevníci, znamenalo by to záchranu 153 dětských životů ročně…
Studie ADVANCE přinesla zásadní zjištění pro potvrzení vztahu mezi intenzivní kompenzací hyperglykémie a výskytem kardiovaskulárních komplikací u…
Celý svět v současné době čelí dramatickému nárůstu počtu nemocných s diabetes mellitus. Zatímco v roce 1996 bylo celosvětově registrováno 132…
Od 1. ledna příštího roku budou některé léčivé přípravky zařazeny do nově vytvořené skupiny léků prodejných s omezením. Jedná se o takové léky, které…
Jubilejní patnáctou konferenci Farmacie 2008, která se konala ve dnech 10. až 11. června roku 2008 již tradičně ve Špindlerově Mlýně, mohl zahájit…
Česká lékárnická komora zveřejnila v polovině června obsáhlou zprávu s názvem Lékárenská péče – současný stav a perspektivy vývoje v České republice…
„Oznamuji, že k dnešnímu dni jsou všechny reformní zákony zpracovány v paragrafovém znění a první tři – tedy zákon o zdravotních službách, zákon o…
Na výročním zasedání Evropské hematologické společnosti (EHA) v Kodani se do centra zájmu dostaly též trombocytopenické stavy. Bylo to především díky…
…anebo aspoň tak by se to mohlo zdát, když člověk pozoruje, s jakým bohorovným klidem se v Česku přijímá fakt, že se díky moderní medicíně a…
Projekt Kulatého stolu oslovil vybrané osobnosti se žádostí o poskytnutí odborného názoru na současné problémy zdravotnictví v ČR a jeho financování.…
MT 17/2008, str. A2 a A3 Redakce MT položila ve své rubrice Diskusní fórum otázku, kam až je v úsilí o bezpečnost pacientů rozumné zajít a jaká…
V Česku každý rok zemře v důsledku úrazu téměř tři sta dětí, píšeme na str. A4. Ve Švédsku je mortalita spojená s dětskými traumaty poloviční. Nabízí…
Statistiky za necelý půlrok potvrzují, že regulační poplatky své základní poslání zřejmě plní. Jak známo, jejich případné nevybírání je ale zatíženo…
Projekt Kulatý stůl k budoucnosti financování zdravotnictví v ČR, který vznikl usnesením vlády téměř na den přesně před rokem jako platforma pro…
Reforma financování zdravotní péče se v posledních týdnech stává terčem výpadů ze strany členů opozičních stran, ale občas zaletí jedovatý šíp i z…
Sepse je závažný stav, který může vést až k septickému šoku provázenému tkáňovou hypoperfuzí a rozvojem multiorgánové dysfunkce. V průběhu sepse…
Minulý týden v Olomouci uspořádala společnost TESCO SW konferenci „Inovační rozvoj zdravotnických zařízení“, jejímž cílem bylo poukázat na možnosti…
Česká republika patřila až do minulého týdne k několika málo evropským zemím, kde dosud nebyla do národního jazyka přeložena publikace Světové…
V průběhu konání výročního sjezdu České kardiologické společnosti jsme některým z jeho účastníků položili dvě anketní otázky: 1) Na kterou…
Polymorfismus A/G genu pro HER2 Komentář pro lékaře: Kodon 655 genu pro HER2 souvisí s karcinomem prsu. Ženy s metastazujícím nádorem prsu s…
Novela zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, která platí od začátku letošního roku, prochází prvním opravdu ostrým testem. Teď se…
V rámci snahy přiblížit posluchačům výrobu rozhlasového vysílání pořádá Český rozhlas 2 – Praha již pátý ročník výjezdních akcí pod názvem „Výlety“.…
Tým amerických virologů zveřejnil ve vědeckém časopisu slibný princip tvorby virových vakcín. Vakcína využívá živého viru, který je oslaben stovkami…
Vzdělání dnešního maturanta má paradoxně horší kvalitu než v době totality – v tom lze s diskutovaným textem souhlasit. Naštěstí pro medicínu…
MT 17/2008, str. A2–A3 Domnívám se, že bezpečnosti nemocnic by prospělo i něco jiného než nákup finančně náročné zabezpečovací techniky a vydání…
„Propojení základního i aplikovaného výzkumu s inovacemi a určitou komercializací výsledků je klíčovým faktorem úspěšného zavádění nových produktů do…
V polemice o transformaci fakultních nemocnic došlo v pátek 6. června k významnému posunu – premiér Mirek Topolánek v Poslanecké sněmovně slíbil, že…
Nová analýza publikovaných studií ukázala, že děti, které denně navštěvují mateřskou školku nebo se zúčastňují kolektivních dětských her, mají zhruba…
Více než 13 000 lékařů a dalších zdravotnických pracovníků z celého světa se účastnilo 68. vědecké konference American Diabetes Association (ADA), na…
Vedení holdingu AGEL a jeho akcionáři reagují pro MT na informace zveřejněné v posledních dnech sdělovacími prostředky a zčásti i šířené anonymně po…
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zahájil 10. června prvních 73 správních řízení z moci úřední, která jsou součástí pravidelné revize…
V minulém týdnu hostilo San Francisko letošní vědecké zasedání Americké diabetologické asociace (American Diabetes Association, ADA). O bezprostřední…
Slovenská zdravotnická reforma, zahájená v roce 2004 tehdejším ministrem zdravotnictví SR Rudolfem Zajacem, nabízí tvůrcům české reformy obecná…
Na otázku, proč chybějí zdravotní sestry, odpovídá ministerstvo zdravotnictví všelijak, nechce však připustit hlavní důvod – nízké mzdy a platy!…
Více než 13 000 lékařů a dalších zdravotnických pracovníků z celého světa se účastnilo 68. vědecké konference American Diabetes Association (ADA), na…
Již 26. výroční konference Evropské společnosti pro pediatrická infekční onemocnění se konala ve dnech 13. až 17. května v rakouském Grazu. Vlastní…
„Daří se nám, že devadesát procent ohrožených novorozenců se skutečně rodí tam, kde má – v perinatologickém centru. To už dále asi zvyšovat nelze,“…
Lékařský časopis Physical Therapy přináší popis úspěšné pohybové terapie u čtyřletého chlapce, který nebyl po střelném poranění krční páteře schopen…
Otázce, kdo profituje od z hypolipidemické léčby, a především výsledkům systematického sledování vysoce rizikových pacientů s kombinovanou…
Jeden z nejmladších oborů medicíny specializující se na odhalování genetických predispozic k určitým onemocněním se stává neodmyslitelnou součástí…
Omlouvám se, ale tuhle otázku položit musím: co je to v Brně za personální rošády – a mají pravdu hlasy varující před prodejem Masarykova…
Fetální alkoholický syndrom se pojí s vážnými psychiatrickými problémy. Postižené děti mnohem častěji nedokončí školní docházku a mají vyšší sklon ke…
Obecně označujeme jako biomarkery indikátory normálních i patogenních biologických procesů a farmakologických odpovědí k léčebné intervenci, které…
Nedávno úspěšně završený světový kongres leteckých záchranných služeb AIRMED 2008 překonal nejen přání organizátorů, ale dle dostupných reakcí…
V posledním vydání MT jsme informovali o některých zajímavostech z letošního 44. výročního zasedání Americké společnosti klinické onkologie (American…
Výsledky nedávno zveřejněné studie prokázaly, že terapie sunitinibem (SUTENT) vedla k celkovému přežití převyšujícímu dva roky u pacientů s…
Společnost NovoNordisk oznámila, že Úřadu pro schvalování léčiv a potravin v USA (Food and Drug Administration; FDA) předložila žádost o registraci…
Minulý týden se v Praze konalo výroční zasedání Evropské společnosti pro cystickou fibrózu (ESCF). Při této příležitosti je vždy oceněn laureát,…
Šestice francouzských vědců pod vedením ze Service de clinique médicale v Paříži zjistila, že podávání venlafaxinu pravděpodobně spouští…
Rodiče těch nejmenších pacientů se často lékařů dotazují, je-li možné spolehlivě vyšetřit funkci plic u malých dětí a potvrdit nebo vyloučit určité…
Zentiva, jedna z největších farmaceutických firem ve střední a východní Evropě, dodává do českých lékáren více než čtvrtinu všech léků. Vedoucí…
Po dvou letech činnosti se Česká leukemická skupina blíží tomu, aby se stala modelem, jak by mohli spolupracovat ti, kteří se blíže zajímají o jeden…
Na přelomu května (30. až 31. 5.) se v tureckém Istanbulu konalo světové zasedání Global Alliance against Chronic Respiratory Diseases, jejímž členem…
Ustekinumab, humánní monoklonální protilátka působící proti interleukinu 12 a 23, představuje efektivní terapii mírné až těžké formy psoriázy. Tak…
Moderní medicína přichází stále s novými poznatky a my se je učíme aplikovat do své medicínské praxe. Bohužel se stává stále častěji, že nové vědecké…
MT 18/2008, str. A2 a A3 Souhlasím s názorem kolegy Otto Herbera. V našem pediatrickém oboru je situace podobná, více problémů nám dělají kromě lázní…
V dalším pokračování cyklu článků věnovaného aplikované psychologii se PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc., tentokrát zaměřuje na psychické…
Vznik diabetu u pacientů s hypertenzí lze spolehlivě predikovat pomocí tří základních predikčních faktorů. Tyto prediktory, zejména plazmatická…
Tento mladý obor se stává neodmyslitelnou součástí moderní diagnostiky. Na trhu se však začínají objevovat i firmy, které zákazníkům nabízejí…
Farmaceutická společnost Nycomed uzavřela s firmou 4SC smlouvu o prodeji hlavní části svých výzkumných a vývojových projektů v oblasti onkologie. Na…
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek ke dni 10. června odvolal z funkce ředitelku Fakultní nemocnice u sv. Anny MUDr. Vladimíru Danihelkovou a…
Jak jsme již informovali, na valné hromadě během letošního výročního sjezdu České kardiologické společnosti došlo k oficiální výměně na postu…
psychiatrické péče Údajně neuspokojivý současný stav psychiatrické péče v ČR, resp. její nedokončená institucionální a organizační transformace,…
Senátní výbor pro zdravotnictví a sociální politiku a ministerstvo zdravotnictví uspořádaly 3. června v Praze veřejný seminář s názvem Prezentace…
Začátkem února letošního roku byl v Ústřední vojenské nemocnici Praha slavnostně otevřen nový multifunkční neurochirurgický sál, který je však v…
Ischemická choroba srdeční (ICHS) je jednou z nejvýznamnějších příčin úmrtí na světě a odhaduje se, že nejméně 10 milionů úmrtí za rok souvisí s ICHS…
Ischemická choroba dolních končetin (ICHDK) je jedním z typických klinických projevů obliterující aterosklerózy, generalizovaně postihující tepny v…
Tisíciletý střet o povaze lidské morálky dostává neurovědecké rozměry. Každý, kdo se do tohoto minového pole pustil, nacházel dvě myšlenkové školy. V…
Poslanci Evropského parlamentu (EP) žádají Evropskou komisi, aby vyčlenila finanční prostředky na podporu výzkumu a inovací v oblasti primární…
Dalším příspěvkem z autorské dílny odborníků z pražského Klinického centra ISCARE – Lighthouse navazujeme na seriál kasuistik věnující se…
Na sjezdu České kardiologické společnosti v bloku HOT lines a následně na symposiu firmy Zentiva byly poprvé prezentovány konečné výsledky největší…
„Co se týče ryze právní stránky věci, mám za to, že soudem provedený výklad čl. 31 Listiny základních práv a svobod není správný. Ať se nám to líbí…
Pacienti podrobující se kardiochirurgickému zákroku signifikantně profitují z preoperačního podávání statinů. Tak zní závěr největší metaanalýzy,…
Se zaujetím jsem si přečetl rozhovor s děkanem Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové doc. PharmDr. Alexandrem Hrabálkem, CSc., zveřejněný v MT 16…
Občanské sdružení Lékaři pro reformu uspořádalo 29. května v Brně setkání svých sympatizantů a příznivců. Většina příspěvků, které na setkání zazněly…
Přestože onkologická terapie se během posledních tří desetiletí dramaticky změnila, stále je třeba pokračovat v neúnavném kooperujícím úsilí všech…
Výroční sjezd České kardiologické společnosti je tradičně již mnoho let největší domácí odbornou akcí. Mezi více než čtyřmi tisícovkami návštěvníků…
Již od roku 1986 vyhlašuje americká společnost Ernst and Young každoročně cenu „Světový podnikatel roku“. Letos ji v konkurenci pětačtyřiceti…
Termín ateroskleróza bývá stále častěji nahrazován termínem aterotrombóza, neboť je to právě okludující trombus, který je bezprostřední příčinou…
„Desítky léků budou dražší“ nebo „Chroničtí pacienti budou doplácet více“. To jsou namátkou dva novinové titulky avizující, že tento týden oznámí…
Letošní 44. výroční kongres Evropské asociace pro výzkum diabetu (EASD), který se v druhém zářijovém týdnu konal v italské metropoli, přinesl…
Kardiovaskulární onemocnění (KVO) jsou zodpovědná za přibližně jednu třetinu všech úmrtí u žen na celém světě. Podle zatím posledních dostupných…
Systémový lupus erythematodes (SLE) je akutní zánětlivé onemocnění pojiva s variabilním průběhem a prognózou. Může postihnout kterýkoli důležitý…
Když na přelomu dubna a května ministr zdravotnictví MUDr. Tomáš Julínek odvolal MUDr. Ivana Davida, CSc., z funkce ředitele pražské Psychiatrické…
V úterý 3. června jednalo vedení České lékařské komory (ČLK) se zástupci expertních týmů pro zdravotnictví koaličních stran KDU-ČSL a Zelených …
Sponzorování vědeckých kongresů a poskytování darů odborníkům je nekonečně aktuálním tématem regulace reklamy preskribovaných léčiv. Právní normy…
Pacientka, 15 let, do devíti měsíců věku byla zcela zdravá, poté u ní však došlo k náhlé příhodě břišní v důsledku invaginace střeva. Řešením byla…
Na loňském výročním sjezdu České kardiologické společnosti (ČKS) budil mezi expozicemi farmaceutických firem velkou pozornost neobvyklý stánek s…
Probiotika představují živé bakterie, které jsou podávány v nadbytku za účelem zlepšení zdravotního stavu jedince – ať už v prevenci chorob či…
Allen Childs z amerického Texasu (univerzitní pracoviště Vernon a Dallas) podal předběžnou zprávu na stránkách odborného časopisu Journal of…
Nová účinná látka, jež blokuje receptory angiotensinu a endotelinu, které podle současné teorie hrají úlohu v rozvoji hypertenze, dokáže redukovat…
V editorialu, jenž je publikován v recentním vydání odborného týdeníku New England Journal of Medicine, se dva významní specialisté v diabetologii a…
Cílem každého zdravotnického systému by bezesporu mělo být dosažení efektivity vynakládaných prostředků. Problémy však nastávají při hledání…
Tradiční konference STERIL.CZ proběhne na brněnském výstavišti již po čtvrté, a to ve dnech 21. až 22. října jakou součást mezinárodního veletrhu…
Čtrnáctý ročník konference INFORUM, pořádaný 28. až 30. května v Praze, se tradičně soustředil na elektronické informační zdroje a jejich…
Až do 2. července mohou zájemci podávat žádosti o podporu pro své projekty z oblasti Služby v oblasti veřejného zdraví v rámci Integrovaného…
Tak jako v předchozích letech připravila Česká lékárnická komora na 19. červen tradiční akci – již desátý Den lékáren. Je příležitostí, jak…
Jako první zdravotnické zařízení na Moravě a druhé v České republice začala Fakultní nemocnice Olomouc využívat nový přístroj, který umožňuje odhalit…
Z článků v odborném tisku by se mohlo zdát, že moderní onkologie rovná se především biologická léčba.Toto téma je v centru pozornosti a nelze se mu…
V pregraduální sekci v teoretické části si 1. místo odnesl student 5. ročníku Jan Škrha, jr., za práci „Vliv metabolitů glykolýzy na mitochondriální…
Jedním z výsledků nedávného dotazníkového šetření Sdružení praktických lékařů ČR a Kabinetu veřejného zdravotnictví 3. lékařské fakulty UK Praha bylo…
V minulém vydání MT jsme přinesli první ochutnávku z odborného programu XVI. výročního sjezdu České kardiologické společnosti. Nyní se na brněnské…
MT 17/2008, str. A2 a A3 Medicínský pokrok je stále rychlejší a s ním rostou i nároky na kvalitu a bezpečnost poskytované péče. Pacienti i…
V průběhu konání výročního sjezdu České kardiologické společnosti jsme některým z jeho účastníků položili dvě anketní otázky: 1) Na kterou…
Čtyřicáté čtvrté výroční zasedání Americké společnosti klinické onkologie (American Society of Clinical Oncology - ASCO), které se letos konalo na…
Téma Dne lékáren 2008 - metabolický syndrom - je dost široké, aby si v něm každý našel své pole působnosti. Nemusíme se omezovat jen na měření tlaku…
Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS) sdružující výzkumně orientované výrobce inovativních léků změnila 3. června svůj název na…
Ve dnech 29. května až 1. června proběhl ve francouzské Nice IX. kongres Evropské ortopedické a traumatologické společnosti (EFORT). Společnost…
Více než šest stovek lékařů z celé ČR se zúčastnilo série odborných seminářů na téma „Nová léková legislativa pro lékaře“, kterou v dubnu a květnu…
Když se zkušeného alpinisty zeptáte na nějakého jeho kolegu, odpoví zhusta: „Jó, s tím jsem byl na lan…“ Přeloženo: „Na toho mi nesahejte! Tomuhle…
Přetiskujeme článek Matěje Šustra, výzkumného pracovníka Liberálního institutu, který byl pod titulkem “Regulační poplatky ve zdravotnictví jsou…
Ve dnech 24. a 25. května se v Brně konal 49. sněm České stomatologické komory (ČSK), na kterém se stomatology diskutoval i ministr zdravotnictví…
Taoisté soudí, že nejpotřebnější činností člověka je volné, pravidelné a hluboké dýchání. Ostatně jediným druhem pohybu, který všichni rytmicky…
Společnost Linet, světový výrobce zdravotnické techniky, využívá pro školení zdravotníků a při vývoji lůžek unikátní pomůcku – tzv. stařecký oblek,…
Minulý týden se v pražském Lékařském domě ČLS JEP uskutečnil poslední seminář aktuálního cyklu připravovaného Českým národním fórem pro eHealth.…
O kojení je známo, že je výhodné pro kojence, a hovoří se i o jeho protektivním působení u žen v souvislosti s karcinomem prsu nebo ovarií. Švédští…
Antibiotikum minocyklin se ukázalo jako překvapivě účinný prostředek pro minimalizaci následků mozkové cévní příhody. Inhibuje činnost bílých krvinek…
Nádory tračníku a rekta metastazují synchronně nebo metachronně do jater. Jedinou kurativní metodou léčby je v takovém případě chirurgický výkon,…
„Největším štěstím pro pacienta je jeho vzdělaný a spokojený lékař, který má dost času a sil, aby se mu mohl věnovat, a který může sledovat, co se v…
Klinickým hodnocením humánních léčiv se rozumí jejich systematické testování, prováděné na léčených osobách nebo zdravých dobrovolnících za účelem…
Pracovní skupina pro výživu při České onkologické společnosti ČLS JEP představila na letošních Brněnských onkologických dnech Standard nutričního…
Investigátoři z Peninsula Medical School v britském Cornwallu modifikovali terapii, která kombinuje krém aplikovaný na kožní tumor nebo prekancerózu…
Komentář MUDr. Ivana Suchardy zveřejněný v MT 15/2008 pod titulkem “Kdo potrestá neoprávněný výběr poplatků?” mne i mé kolegy více než zarmoutil. Z…
Nejsem přívržencem formy, kterou je prováděna současná reforma zdravotnictví, ba i obsahově bych měl k lecčemu výhrady. Ovšem největší výhrady mám k…
MT 16/2008, str. A2 V nemocnici okresního typu se často setkáváme s názorem, že pacient dostane lepší péči na některé z pražských klinik. Vrací se se…
Závěry z jednání Akademického senátu Univerzity Karlovy (UK) 23. května byly tiskovými agenturami a následně některými sdělovacími prostředky…
Americký úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) schválil methylnaltrexon bromid (Relistor) k injekční terapii konstipace indukované podáním opioidů,…
Při loňském jubilejním XV. výročním sjezdu ČKS patřila slavnostní přednáška problematice intervenční kardiologie a tomu, jak zásadně změnila naděje…
Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i., se v květnovém výzkumu zaměřilo na otázky, jak obyvatelé ČR hodnotí přínos…
Čtyři tisíce účastníků, z toho tisícovka sester, celkem 627 sdělení, to je stručná vizitka v pořadí již XVI. výročního sjezdu České kardiologické…
Mezi předvánoční rituály mé matky patřil také nákup koňaku, drahých bonboniér a kávy. Doma je hezky zabalila a měla na ně zvláštní cestovní tašku,…
Anémie je častým průvodním jevem onkologického onemocnění, postihuje kolem 50 % nemocných se solidními nádory. Nemocní trpící anémií mají obvykle…
za použití mimotělního krevního oběhu, která se poprvé v Československu uskutečnila před 50 lety, patří podle ředitele Centra kardiovaskulární a…
Jak zjednodušit a zpřesnit proces objednávání zdravotnických prostředků v nemocnicích? Jak lépe komunikovat s dodavatelem? A proč dát šanci…
Předsedou Koordinační rady MEFANET byl na další dva roky zvolen doc. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D., z Institutu biostatistiky a analýz Masarykovy…
První specifický proteinový terč, který bude možné využít k vývoji a produkci účinných vakcinačních terapií proti nádorovým onemocněním, se podařilo…
Téměř souběžně s vyhlášením výroku Ústavního soudu o zachování systému regulačních poplatků ve zdravotnictví proběhl 28. května na ministerstvu…
Při statických ukázkách na letišti Praha-Kbely, jež byly součástí doprovodného programu světového kongresu leteckých záchranných služeb a letecké…
Lékaři Chirurgické kliniky FN Ostrava provedli jako jedni z prvních na světě unikátní zákrok, kdy odstranili jaterní metastázy onkologicky nemocnému…
Onkologičtí pacienti by patrně neměli rutinně užívat antioxidační suplementy v průběhu radiační léčby a chemoterapie, neboť antioxidanty mohou…
„Vždycky je něco za něco, a platí to i pro péči o výživu onkologického pacienta,“ říká jeden z autorů nového Standardu nutričního screeningu v…
Na loňských Brněnských onkologických dnech vystoupila MUDr. Milana Šachlová z Masarykova onkologického ústavu v Brně se sdělením Mýty a pověry o…
Standardním léčebným postupem u pokročilých karcinomů ORL oblasti je konkomitantní radiochemoterapie. Léčba je však zatížena četnými nežádoucími…
Ćeský Národní onkologický registr představuje unikátní databázi i v celosvětovém měřítku. Zatím nebylo příliš příležitostí se s ním v Evropě…
Dobrá komunikace mezi komplexními onkologickými centry a regionálními onkology je podmínkou toho, aby se naplnilo heslo: „Správnou léčbu správnému…
Léková forma ovlivňuje terapeutický profil cytostatika Doxorubicin patří mezi nejúčinnější cytostatikum v léčbě karcinomu prsu. Kromě očekávaného…
Přesné určení a vymezení cílové struktury v onkologické terapii je podle odborníků stejně obtížné jako najít pověstnou jehlu v kupce sena. Přesto tým…
Poptávka zdravotnických zařízení v Evropě po onkologických informačních systémech neustále roste v souvislosti s jejich snahou zvyšovat sortiment…
Výbor Onkochirurgické sekce České onkologické společnosti ČLS JEP začíná pracovat v novém složení. Jeho předsedou byl pro další období jednomyslně…
Český screening karcinomu prsu může být modelovým příkladem pro většinu podobných preventivních programů kdekoli na světě. Je to i díky dokonale…
Gastrointestinální stromální tumory (GIST) představují vzácné nádory, které byly dlouhou dobu mylně řazeny mezi leiomyocelulární nádory a označovány…
Základ sítě, ve které by se měla soustřeďovat nejnáročnější prediktivní onkologická diagnostika, tvoří zatím šest laboratoří. Pracoviště, které chce…
Nových prostor se v květnu dostalo Centru nádorové cytogenetiky Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky VFN a 1. LF UK. Toto pracoviště…
Stejně jako je lebka se zkříženými hnáty nezaměnitelným symbolem pro toxickou látku, měly by i jiné piktogramy a grafické ikony zjednodušovat…
V polovině května se v pražském Faustově domě konalo již třetí jednání Koordinační rady projektu MEFANET, který je zaměřen na rozvíjení vzájemné…
Slavnostní přednášky XVI. výročního sjezdu ČKS přednesli jednak tři z letošních nově jmenovaných čestných členů společnosti – prof. Jan Pirk …
Jako připomínka jedné z nejvýznamnějších osobností našeho očního lékařství právě vychází kniha vzpomínek prof. Jana Vanýska nazvaná Prožil jsem…
Opětovné, v pořadí již třetí vydání zdařilé monografie prof. MUDr. Jiřího Widimského, DrSc., FESC, a kolektivu spoluautorů má úctyhodných 706 stran.…
Jak se dívají na elektronický nákup zdravotnických prostředků ambulantní lékaři? Na to nám za Radu Sdružení ambulantních specialistů ČR odpověděli…
Společnost Medtronic uvedla na evropský trh bezdrátové implantáty Vision 3D pro léčbu poruch srdečního rytmu. Portfólio zahrnuje kompletní řadu…
V netradičním prostředí Ledeburských zahrad Pražského hradu se ve středu 28. května uskutečnilo slavnostní zasedání při příležitosti 60. výročí…
Analgetikum tramadol má mnoho společných vlastností s antidepresivem venlafaxinem. Léky jsou strukturálně podobné, podílejí se na ovlivnění…
Začátkem letošního roku vstoupil na český farmaceutický trh nový hráč – společnost Swedish Orphan International. Ač je v ČR nováčkem, má za sebou…
Ve Velké Británii vzniká nová iniciativa, v níž se spojí výzkumné kapacity a finanční zdroje charitativních organizací s potenciálem nevyužitých…
Jak už jsme informovali, začátkem května navštívil Prahu ředitel výzkumu Národního ústavu dětského zdraví a vývoje člověka (Eunice Kennedy Shriver…
Na návrh vědecké rady 1. LF UK byl ve středu 28. května v pražském Karolinu udělen čestný doktorát Univerzity Karlovy profesoru Danielu Callahanovi,…
Navzdory vyjádření některých laických médií i lehce zmanipulovatelným průzkumům veřejného mínění (viz str. B1), je úroveň zdravotnické péče v České…
Minulý týden uspořádala Česká společnost intervenční radiologie ČLS JEP ve spolupráci s Nadací prof. Rösche tradiční, v pořadí již třinácté odborné…
Již 3. mezinárodní kongres miniinvazivní a robotické chirurgie se uskuteční ve dnech 20. až 21. října v Rotundě pavilonu A brněnského výstaviště,…
Internetové postgraduální vzdělávání ohodnocené kreditními body je mezi lékaři hojně využívané. Nyní tuto možnost získávají i zdravotníci – nelékaři.…
V dalším pokračování cyklu článků věnovaného onkologickým pacientům se PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc., zaměřuje na psychické prožívání tělesné…
Nádorová onemocnění představují závažný medicínský i celospolečenský problém. V průmyslových zemích jsou na 2. místě v příčinách úmrtí po…
České nemocnice nejsou bezpečné, k citlivým informacím i bezbranným pacientům se může dostat kdokoli, stačí, aby si navlékl bílý plášť. Takto uzavřel…
Kasuistika se týká 35leté pacientky M. K., která je podruhé vdaná a je matkou čtrnáctileté dcery. Pracuje jako úřednice u zdravotní pojišťovny. Od…
Netěší mne to, ale i tentokrát se budeme muset vrátit k evergreenu zvanému regulační poplatky. Nemáte pocit, že se na ně vyplýtvalo už dost…
Z rádia poslouchám celkem kultivovaný ženský hlas. Avšak jen ze začátku. Co říká? „Co nám to chcete nalhávat? Jak může rozhlas, který platíme z…
Americká farmaceutická společnost Nycomed S.C.A. SICAR úspěšně vstoupila do nového roku. Za první čtvrtletí její hrubý zisk vzrostl celkem o 6,2 % na…
pro akutní i dlouhodobou péči Hmotnost je jedním z důležitých parametrů zdravotního stavu pacientů – především v akutní péči. Pro identifikaci…
Uplynulý týden byl ve znamení univerzitních nemocnic. O shromážděních a seminářích píšeme na jiném místě MT – ale zajímalo by mne, zda se věcný tón,…
Česká revmatologická společnost ČLS JEP ve spolupráci se Slovenskou revmatologickou společností uspořádala v Praze dne 7. května již 52. výroční…
„Veřejnost se málokdy dozví, že lékárny jsou zdravotnická pracoviště, kde pracují vysokoškolsky vzdělaní lidé s obrovskými znalostmi o léčivech,…
Zcela nový obor, nová samostatná fakulta, možnost doktorandského studia v ošetřovatelství a posílení kombinovaných forem studia. To jsou v kostce…
Analgetikum tramadol má mnoho společných vlastností s antidepresivem venlafaxinem. Léky jsou strukturálně podobné, podílejí se na ovlivnění…
Když člověk pozoruje čmeláka, tak si může říci, že jeho let odporuje všem fyzikálním zákonům. Kulička s tak malými křídly se přece do vzduchu vlastní…
Výzkumu a inovacím v oblasti regenerativní medicíny byl věnován slavnostní večer, který se uskutečnil 21. května v prostorách Muzea Kampa Nadace Jana…
Koncem dubna se v Akademii věd České republiky uskutečnilo setkání odborníků, kteří se zabývají různými aspekty buněčné terapie. Cílem bylo…
Přestože léčba imatinibem znamenala obrovský posun v terapii chronické myeloidní leukémie (CML), rezistence na tuto léčbu představuje významný…
Minulý týden se v našem hlavním městě uskutečnil světový kongres leteckých záchranných služeb a letecké medicíny AIRMED 2008 (viz též str. A12).…
Lék patřící do třídy NSA, triflusal, je schopen potlačit časné symptomy diabetes mellitus u jinak zdravých obézních pacientů. Lékaři z Institut d…
Tým švédských lékařů vedený Kirsten Spaldingovou ze stockholmského Karolinska Institutet dospěl po „inventuře“ počtu buněk v tukové tkáni u bezmála…
Česká republika patří mezi silně centralizované státy. Většina hlavních úřadů sídlí v Praze, stejně jako skoro všechna významná média. I ve…
V minulém vydání MT jsme přinesli první stručnou informaci o výsledcích studie zaměřené na kvalitu doplňků stravy s chondroitinsulfátem (CS)…
Po několika letech, kdy počet uchazečů o studium farmacie poněkud klesal, dochází nyní k mírnému nárůstu – takový trend pozorují obě vysoké školy,…
Global C.A.P.TM je alternativou pro mladé pacienty, kteří hledají variantu náhrady se zachováním maximálního množství kosti. Implantát je…
V polovině dubna se v americkém Chicagu konal již 60. kongres Americké neurologické společnosti (AAN). Značná část programu byla i letos věnována…
Poskytování zdravotní péče lze z určitého úhlu pohledu systémově popsat jako proces sběru informací, jejich zevrubné analýzy, vyhodnocení, tvorby…
Současný nedostatek praktických lékařů a jejich věková struktura s průměrem 52 let by se v blízké budoucnosti mohly proměnit ve stav přímého ohrožení…
Špičkové výrobky a technologie českých firem z oboru zdravotnické techniky budou opět tématem unikátní expozice INOVATEC 2008. Společnou prezentaci…
Dosažení uspokojivého výsledku při obnovení původní anatomie končetiny a její symetričnosti je velmi obtížné, často vyžaduje nutnost dlouhé expozice…
Balancování kolem recenzování Všichni, kdo pracují ve vědě či v jakémkoli seriózním oboru, mezi nimiž medicína stojí v popředí, vědí, že kolébkou,…
Občas otevřu jednu z útlých knížek Daniely Fischerové z konce 90. let (Duhová jiskra, Jiskra ve sněhu) a namátkou si relaxačně připomenu některé z…
Eileen Saxonové bylo 11 měsíců. Vážila 4,5 kilo a přežívala jen v kyslíkovém stanu. Při sebemenší námaze upadala do bezvědomí z nedostatku kyslíku.…
V nabídce zdravotní péče se na českém trhu objevila novinka – řetězce, které skupují soukromé praxe, a praktické lékaře pak zaměstnávají pod jednou…
Kasuistika se týká 35leté pacientky M. K. Nemocná se na jaře 2004 podruhé vdala, je matkou čtrnáctileté dcery a pracuje jako úřednice u zdravotní…
Údaje o pozitivním účinku zakysaných mléčných výrobků na lidské zdraví se dlouhodobě tradují, už v roce 1965 Lilly a Stilwell popsali jejich příznivý…
Na 19. května letos připadl Světový den hepatitid. Tato iniciativa si klade za cíl především upozornit na fakt, že z globálního hlediska je každý…
Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) je nyní ve vyspělých zemích nejčastější příčinou významné ztráty zraku u lidí starších padesáti let.…
„Nemůže být lepšího načasování, než když Praha hostí světový kongres leteckých záchranných služeb v době, kdy ministerstvo dokončilo paragrafované…
Závěrečný dokument jarního zasedání Evropské federace lékařů zaměstnanců (FEMS – Fédération Européenne des Médicins Salariés), které ve dnech 15. až…
MT 15/2008, str. A2 a A3 Být profesorkou Karlovy univerzity je důležitým milníkem mé životní cesty za poznáním. Znamená pro mne především velký…
Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) se pravděpodobně se Všeobecnou fakultní nemocnicí (VFN) v Praze nesloučí. Ministr zdravotnictví MUDr.…
Minulý týden se nesl ve znamení řady jednání a polemik o připravované reformně zdravotnictví. Debatovalo se nejen na půdě různých institucí, ale i v…
Před nedávnem byla ukončena velká studie nizozemských lékařů zabývající se mamografickým screeningem karcinomu prsu. Její závěr zní, že tento…
Více než polovina mužů s metastatickým hormonálně -refrakterním karcinomem prostaty vykázala delší než očekávanou dobu přežití po terapii…
Seriál panelových diskusí Dialogem k reformě, organizovaný sdružením Občan, pokračoval shodou okolností ve stejný den i hodinu, kdy na stejné téma…
Světlo světa ještě nespatřilo definitivní znění všech zákonů, které by měly zabezpečit průběh reformy zdravotnictví, a už se objevuje přehršel…
Univerzitní nemocnice – současnost, rizika, vize. To bylo téma shromáždění akademické obce, které se z popudu 1. lékařské fakulty UK a jejího…
Na podzim roku 2006 jsem narazila na lákavě znějící inzerát „Hledám zubní lékaře do luxusní ordinace na břehu Ženevského jezera“. Odpověděla jsem na…
Miniinvazivní endoskopické výkony jsou mimo jiné závislé na kvalitě zobrazení, které usnadňuje lékaři orientaci uvnitř dutých orgánů. Společnost B.…
Pojem ePreskripce je zdravotníkům, myslím, dostatečně znám a není nutno jej obsáhle vysvětlovat. Podtrhl bych snad, že se nejedná “jen” o vhodnou…
Hypertenze je jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů vzniku kardiovaskulární morbidity a mortality. Současně je ve vyspělých zemích vůbec…
Léčba inzulinovou pumpou neboli kontinuální podkožní inzulinovou infuzí (CSII – Continuous Subcutaneous Insulin Infusion) představuje možnost…
Tentokrát se nám v MT sešly otázky týkající se vesměs návrhu zákona o zdravotních službách. Existuje již v paragrafovaném znění? Ano – a musím říci,…
Současný ředitel Úrazové nemocnice (ÚN) Brno Petr Svoboda, který loni na podzim nahradil odvolaného Miloše Janečka, považuje v současnosti za hlavní…
Podle dvou kanadských odborníků z University of Toronto v Ontariu lze v léčbě tabákové závislosti využít inhibici monoaminooxidázy (MAO). Výsledky…
V poslední době jsme svědky snah zakládat společnosti chránící lékaře před privátními řetězci nemocnic, ambulancí specialistů či praktických lékařů.…
Nejmodernější technologie pronikají prakticky do všech oborů medicíny, a také diabetologie díky nim zaznamenala v posledních několika letech…
Americký úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) schválil analog inzulinu aspart (obchodní název NovoLog) pro aplikaci kontinuální subkutánní infuze…
Hyperfosfatémie je běžnou komplikací u terminálních stadií chronických renálních onemocnění hemodialyzovaných pacientů. Je spojena s renální…
Více než 650 odborníků a dalších hostů – mezi nimi i Sergej Sikorsky, syn leteckého konstruktéra a vynálezce vrtulníku Igora Sikorského – ze 47 zemí…
Mimořádnou pozornost si během středoevropského kongresu CECR 2008 vysloužila prezentace prof. Nicoly Volpiho z Univerzity Modena & Reggio Emilia. Ve…
Téměř pět set chirurgů a gastroenterologů ze 49 zemí světa se na konci dubna v Praze zúčastnilo 1. středoevropského chirurgického kongresu (Central…
Nedávné vyjádření amerického úřadu pro kontrolu potravin a léků (FDA) je dobrou zprávou pro všechny ženy ve věku od 27 do 45 let, které nechtějí…
Společnost Bayer Schering Pharma obdržela pozitivní vyjádření Evropské komise pro humánní léčivé prostředky (European Committee for Medicinal Product…
Minulý týden provedli lékaři Refrakčního a laserového centra Oční kliniky Ústřední vojenské nemocnice Praha pod vedením MUDr. Jaroslava Madunického…
I v České republice se pomalu začíná slavit 12. květen jako Den ošetřovatelství. Toto datum není zvoleno náhodně, upomíná na narozeniny Florence…
Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, vymýšlí si důvody. Na známé úsloví jsem si vzpomněl při čtení rozhovoru s prof. Milanem Kvapilem v tematické…
Nejvyšší pedagogický titul má stále svou váhu a přináší i značnou autoritu. Proto jsme se tentokrát zeptali lékařů, které s účinností od 20. května…
Zatím nejdelší studie, do které bylo zapojeno 49 349 lidí ve věku nad 50 let s demencí a 196 850 lidí bez demence, hodnotila možný vliv dlouhodobého…
Prezident České republiky Václav Klaus jmenoval v pondělí 19. května celkem devadesát čtyři nových univerzitních profesorů. Na základě návrhů…
Začátkem května navštívil Prahu ředitel výzkumu Národního ústavu dětského zdraví a vývoje člověka (Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child…
V MT 13/2008 jsme vám přinesli první ze dvou kasuistik nemocných s komplikovanou psoriázou z pera MUDr. Andrey Přikrylové z Centra biologické léčby…
Praha hostila revmatology ze střední Evropy Česká revmatologická společnost ČLS JEP ve spolupráci se Slovenskou revmatologickou společností…
Tradice rakouské monarchie je u nás stále velmi silná. Nevynechává ani zdravotnickou dokumentaci, která je stále podobnější spíše dokumentaci…
Prestižní vědecký časopis Cell přináší revoluční práci týmu vedeného Randallem Johnsonem z University of California San Diego, která dokazuje, že…
Glatiramer acetát, který je v České republice dostupný pod obchodním názvem Copaxone, je schopný oddálit o více než jeden rok nástup klinicky…
Nejen fyziku, chemii a biologii, ale také schopnost logického myšlení chce při nejbližším přijímacím řízení testovat 1. LF UK. Mezi novinky patří i…
Menopauza představuje období posledního menstruačního krvácení. Po ní následuje období postmenopauzy, během níž se minimalizuje produkce ženských…
Současnosti a budoucnosti kvality péče o diabetiky v České republice se ve slavnostní přednášce letošních Diabetických dnů v Luhačovicích věnoval…
V druhé polovině dubna se diabetologové i další odborníci věnující se problematice diabetu tradičně sjíždějí do Luhačovic na největší odbornou akci…
Je nárůst hmotnosti u diabetiků při zahájení léčby inzulinem nevyhnutelný? Na tuto otázku se zaměřilo odborné symposium společnosti Novo Nordisk,…
Jedním z mnoha firemních symposií, která byla na programu letošních Diabetologických dní v Luhačovicích, bylo i symposium firmy Merck Sharp & Dohme…
Před měsícem jsem v MT polemizoval s obsahem věcných záměrů zákonů, připravených týmem ministra Tomáše Julínka. Tyto výhrady mi nikdo nevyvrátil –…
“Přebytky na účtech zdravotních pojišťoven, které aktuálně činí asi 30 miliard korun, by měly být uvolněny a vráceny do úhrady spotřeby zdravotní…
Zdravotnická redakce nakladatelství Grada připravuje každý rok přibližně šedesát nových titulů. Už tradičně jeden z nich získává výroční cenu. Letos…
Zahájení léčby inzulinem nebývá pro diabetiky 2. typu vždy jednoduché. Překážkou může být nejen obava z vlastní léčby, tedy nutnost podávat lék…
Změna organizačního uspořádání, nové kompetence při stanovování cen a úhrad léčivých přípravků dané zákonem, zvýšení důrazu na efektivitu procesů i…
Podle australských odborníků (univerzitní pracoviště Bundoora, st. Victoria) by se topiramát mohl s úspěchem použít i v léčbě závislosti na alkoholu…
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vydala v dubnu zprávu hodnotící ekonomický rozvoj ČR. Jedna část je věnována i reformám ve…
Lékařský odborový klub-Svaz českých lékařů (LOK-SČL) hostil ve dnech 15. až 18. května v pražském hotelu Olympik jarní plenární zasedání Evropské…
Nový pohled na stravovací a životní návyky mládeže v zemích EU poskytla studie HELENA (Healthy Life styles in Europe by Nutrition in Adolescens –…
Američtí vědci vyvinuli tzv. Diabetes Risk Calculator, tedy “kalkulačku”, jež by se měla stát užitečným screeningovým nástrojem k detekci prediabetu…
Jsme svědky diskusí o tom, kdy se poplatky vybírat mají, od koho ano, od koho ne, kdo si má nebo nemá nechat vybrané peníze. Zažili jsme strašení…
Edukační činnost zaměřená na sebepéči a soběstačnost pacientů s diabetem v systému primární péče přináší velké úspory v nákladech na hospitalizaci…
Pravděpodobně jste jej ve své e-mailové schránce již našli také – textový dokument s názvem “Jak ovládnout 220 miliard Kč v českém zdravotnictví”.…
V předchozím čísle jsme zveřejnili první část textu prof. MUDr. Evy Topinkové, CSc., přednostky Geriatrické kliniky 1. LF a Všeobecné fakultní…
Lidé dělají chyby. I v dobrých nemocnicích se stávají špatné věci. O jednoduchých pravidlech, která ale mohou mít obrovský dopad, hovořila v Ústřední…
V dalším pokračování cyklu článků věnovaného aplikované psychologii se PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc., zaměřuje na psychické prožívání…
V závěrečném dílu seriálu článků věnovaných redukci váhy (pro předchozí viz MT 8/2008 a MT 11/2008) se budeme věnovat roli dalších doplňků stravy v…
V rubrice Diskusní fórum na protější straně obvykle mapujeme aktuální dění ve zdravotnictví, tentokrát jsme ale položili nadčasovou otázku, zda má…
Když jsme spolu hovořili pro minulé vydání MT, slíbili jsme, že bychom tentokrát už spolu mohli nahlédnout do paragrafovaných znění připravovaných…
Členové Sdružení praktických lékařů ČR (SPL) nemají dostatek kvalitních informací o systémech řízené péče, na jejichž podkladě by jednoznačně…
Představení výsledků studie ONTARGET, které byly prezentovány na výročním zasedání American College Of Cardiology (ACC) v Chicagu, patřilo v odborném…
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek odvolal 29. dubna z funkce ředitele Psychiatrické léčebny Bohnice (PLB) MUDr. Ivana Davida, CSc., a o den později…
V červnu 2007 byla na kongresu Evropské společnosti pro hypertenzi (ESH) a Mezinárodní společnosti pro hypertenzi (ISH) přednesena a následně…
Poločas rozpadu odborné informace v medicíně se neustále zkracuje. Než rukopis knihy projde redakčním zpracováním, je možné, že velká část poznatků,…
V průběhu XVI. výročního sjezdu České kardiologické společnosti (ČKS) dojde mj. i k předání symbolického žezla jejího předsedy z rukou prof. MUDr.…
Průjem, jako vedlejší účinek užívání antibiotik, může prodloužit pobyt v nemocnici, zvýšit riziko jiných infekcí, přerůst v závažnější formy nemoci …
Základem pro to, aby pacient pochopil terapii, a předpokladem ke zvýšení jeho compliance je dostatečné poučení o indikaci a správném užívání léků. K…
Jednoduchou a přitom relativně přesnou metodu, jak stanovit nástup menopauzy u žen, objevili nizozemští lékaři z University Medical Center Utrecht.…
V anglosaské literatuře je používán jen termín polyfarmacie (polypharmacy), zatímco u nás se dělí na polyfarmacii, tedy použití více léčiv (zpravidla…
Letošní mezinárodní, v pořadí již 17. kongres České lékařské společnosti J. E. Purkyně, který se uskutečnil 16. dubna v hotelu Olympic jako součást…
V řadě zemí už lékaři úspěšně odebrali část ovariální tkáně ženám, které čekala léčba nádorového onemocnění, aby jim tkáň po vyléčení opět voperovali…
Ve vedení brněnské Nemocnice Milosrdných bratří (NMB) došlo 1. května k dočasné změně, která bude platit nejméně dva a půl roku, resp. do termínu…
Občanské sdružení Život dětem již osm let soustřeďuje sponzorské a charitativní finanční dary a nakupuje za ně přístrojovou techniku pro pediatrická…
V roce 2005 zemřelo v USA na následky střelného poranění 30 694 osob, z toho v 17 002 případech se jednalo o sebevraždu, v 12 352 případech bylo…
Kompletní přehlídka kompenzačních, protetických, ortopedických a rehabilitačních pomůcek, mezinárodní konference, dny pro zdravotně postižené i…
Projekt „ePACS – DICOM komunikace mezi zdravotnickými zařízeními“ (viz též MT 36/2007), který původně vznikl jako testovací systém pro výměnu…
Náš systém vzdělávání v ošetřovatelství prošel za posledních několik let významnými změnami. Od ruského modelu čtyřletých středních zdravotnických…
Přenos informací o pacientech, zdravotních výkonech nebo ekonomických nákladech musí být vždy provázen ochranou citlivých dat. Jak tedy bezpečně a…
„Nástroje, jak se vypořádat s problémem nákupů léčiv obsahujících pseudoefedrin, které vzbuzují podezření na zneužití pro výrobu omamných látek,…
Lidé hospitalizovaní ve státních nemocnicích jsou spokojeni s poskytnutými neterapeutickými službami, s nemocničním prostředím i s chováním…
Po první ochutnávce zajímavostí z nedávné 60. výroční konference American Academy of Neurology (AAN), již jste si mohli přečíst v MT 13/2008,…
U příležitosti 60. výročí založení Světové zdravotnické organizace (WHO) se 28. května v zahradách Pražského hradu koná za účasti předních politiků a…
Mnoho milionů let se lidský organismus učil především jedné vlastnosti – jak úsporně a maximálně efektivně nakládat s energií. Vypracoval si…
MT 13/2008, str. A7 Domnívám se, že i v 21. století lithium do současné psychiatrie patří. Poněkud mě mrzí, že někteří odborníci zvučných jmen…
Ve dnech 17. až 18. ledna 2008 byl v European Heart House, oficiálním sídle Evropské kardiologické společnosti, v Sophia Antipolis (nedaleko…
Kasuistika č. 1 Netypické projevy kardiálních obtíží Problematika multidisciplinárních diferenciálních diagnóz s sebou přináší mnoho zajímavých…
V posledních dvou desetiletích jsme si již zvykli na poměrně optimistický tón komentující dosažené úspěchy v oblasti prevence kardiovaskulárních…
V posledních dvou desetiletích jsme si již zvykli na poměrně optimistický tón komentující dosažené úspěchy v oblasti prevence kardiovaskulárních…
Příspěvkem prim. MUDr. Svobody z pražského Klinického centra ISCARE –Lighthouse navazujeme na seriál kasuistik věnující se problematice bariatrické…
O výročním sjezdu American College of Cardiology (ACC), který se letos konal v Chicagu ve dnech 29. března až 1. dubna, MT již několikrát…
Endokanabinoidní systém je vnitřní signální systém, který hraje důležitou roli v regulaci energetické homeostázy a v metabolismu lipidů a sacharidů,…
Akciová společnost Krajská zdravotní, do které se v září loňského roku coby její odštěpné závody integrovalo pět největších nemocnic Ústeckého kraje…
Společnost Boehringer Ingelheim představila nový přípravek proti nemalobuněčnému karcinomu plic, jenž má za sebou již II. fázi klinického výzkumu.…
Pegylovaná protilátka proti TNFα nabízí v podání jednou za čtyři týdny novou terapeutickou alternativu pro pacienty se střední až těžkou…
Perspektiva přežití u nemocných s chronickou myeloidní leukémií (CML) zůstávala až do konce minulého století značně omezená. Jedinou kurativní…
Ve dnech 28. a 29. dubna stál v dolní části pražského Václavského náměstí na Můstku již podruhé speciálně upravený lékařský stan. Dermatologové z…
Prof. Jean Jacques Mourad z Francie, prof. ze Švédska a domácí prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc. (na snímku zprava doleva), byli hlavními řečníky…
Evropský parlament schválil 10. července loňského roku zákaz prodeje neelektrických rtuťových teploměrů a dalších měřicích zařízení obsahujících rtuť…
Jsou droboučké, nad kvasícím ovocem popadaným koncem léta jich mohou být oblaka. Mluvím o drosofilách neboli octomilkác h. Devadesát let jsou tažným…
K datu, které má většina lidí spojeno s oslavou Dne vítězství – k 8. květnu -, se váže ještě jedno významné výročí. Toho dne se roku 1828 narodil…
Přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc.…
Zástupci studentů lékařských fakult Univerzity Karlovy (všech tří pražských i LF UK v Plzni), Univerzity Palackého v Olomouci a Farmakologické…
Fakultní nemocnice Hradec Králové Kurs: Laparoskopické operace tlustého střeva Kontakt: ferko@fnhk.cz, 495 832 578 Od začátku roku 2007 probíhají na…
Tak nám Ústavní soud – k velké radosti opozice a k ještě větší nelibosti vládnoucích stran – zrušil část zákona, podle které první tři dny…
Je to zvláštní slovo, které se v češtině vyskytuje neuvěřitelně často – vzdor tomu, že navenek se Češi jako nábožensky založený národ příliš…
Dne 18. března proběhlo ve Výukovém centru Lékařské fakulty a Fakultní nemocnice v Hradci Králové symposium nazvané Rokitanského den, které bylo…
Až do současné doby se rodiče a lékaři extrémně předčasně narozených dětí primárně spoléhali především na odhadovaný gestační věk dítěte při…
Součástí II. jarní interaktivní konference Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP, která začátkem dubna proběhla v Praze, byl blok věnovaný…
Američtí praktičtí lékaři často selhávají v diagnostice chronického renálního onemocnění, a to i u pacientů, u nichž jsou přítomny jasné rizikové…
Konečně se o nutnosti správné komunikace nejen mluví, ale zdá se, že se ji všichni začínáme učit – i v psychiatrii. Přitom právě v ní jde především o…
Americký společenský a ekonomický týdeník Forbes zveřejnil v polovině dubna pořadí tzv. nejzdravějších zemí světa. Magazín je sestavováním…
Neobvykle komplexní pohled na problematiku inkontinence nabídlo již druhé Globální fórum o inkontinenci (Global Forum on Incontinence), které se…
Zavedení rekombinantního erytropoetinu do klinické praxe na přelomu 80. a 90. let minulého století je považováno za jeden z největších úspěchů v…
Uf, až mě ten nápad psát zrovna v této době o neprůchodnosti střevní samotného zarazil. Snad mě, proboha, podvědomě neinspirují jakési potíže se…
V první polovině března zavítal do Prahy český rodák prof. MUDr. Martin Alda, FRCPC z Psychiatrického oddělení University Dalhousie v britském…
Klinika kardiologie pražského IKEM minulý týden oficiálně představila nový katetrizační sál, který významně rozšiřuje možnosti katetrizační léčby…
Letošního Světový den astmatu připadá na 6. květen. Od roku 1998 jej vyhlašuje Globální iniciativa pro astma (GINA), která byla založena před…
V pořadí již šestnácté významné setkání evropských psychiatrů tentokrát hostilo jihofrancouzské přímořské město Nice. V období od 5. do 9. dubna se…
Prvních narozenin se v Česku dožije 997 z tisíce dětí. Česká kojenecká úmrtnost v roce 2007 byla 3,14 promile a oproti předešlému roku opět došlo k…
Lacosamid v intravenózní infuzi nahradí na přechodnou dobu a s dobrou tolerancí perorální adjuvantní terapii u dospělých pacientů trpících…
Česká lékárnická komora hodnotí první tři měsíce uplatňování generické substituce v praxi jako úspěšné, potvrdily se tak pozitivní zkušenosti s…
Rodina časopisů nakladatelství MEDICAL TRIBUNE CZ bude brzy obohacena o další, mimořádně cenný titul – časopis České kardiologické společnosti Cor et…
Poskytování zdravotní péče je ve své podstatě ekonomickou činností, a proto se ne ně vztahuje řada pravidel hospodářské soutěže. EU je obzvláště…
Minulý týden jste opustil řady České lékařské komory. Je to snad další kapitola názorových sporů mezi vámi a prezidentem M. Kubkem? Že byste už spolu…
V říjnu 2006 vzbudil celosvětový rozruch článek z odborného časopisu Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine. Popisoval kasuistiku dívky s…
Flexibilní řešení pro kardiorehabilitaci Modulární systém Rehaflex, určený pro pohodlné a hladké provádění kardiovaskulární rehabilitace, která…
V šestém pokračování cyklu článků věnovaného aplikované psychologii se PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc., zaměřuje na to, jak onkologičtí pacienti…
Pacientem je 41letý muž, kuřák, který se od 20 let léčí s psoriázou komplikovanou kloubními obtížemi. Prakticky nikdy u něj v minulosti nebylo…
Systém regulačních poplatků je i po téměř čtyřměsíčním působení žhavým tématem. Ministerstvo zdravotnictví uspořádalo 22. dubna v Praze seminář s…
Na úvodní internetové stránce České chirurgické společnosti ČLS JEP lze najít odkaz vedoucí k sekci věnované programu celoživotního vzdělávání, který…
Výuka studentů lékařství i lékařů, její kvalita i samotné provádění byla jedním z prvních a nejdůležitějších pilířů medicíny již od jejích…
Předposlední říjnový týden (21. až 24. října 2008) se na brněnském výstavišti uskuteční nejvýznamnější přehlídka zdravotnické techniky, vybavení…
Ani na letošním jubilejním 30. ročníku mezinárodního zdravotnického veletrhu PRAGOMEDICA 2008, který se uskutečnil předminulý týden na pražském…
Chirurgické roušky a pláště byly dříve v kategorii zdravotnických prostředků často opomíjeny. Ani sami výrobci mnohokrát neznali odpověď na otázku,…
Na výběr regulačních poplatků v českém zdravotnictví je možno dívat se z mnoha pohledů. Tím nejaktuálnějším a nejsledovanějším se stala jejich…
Občanské sdružení Lékaři pro reformu (LpR) podle svého prohlášení z 20 dubna “se znepokojením sleduje znovuotevření otázky regulačních poplatků ve…
České zdravotnictví se podle mínění Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) stává laboratoří nezodpovědných experimentátorů.…
V den stého výročí založení, 8. srpna 2008, by měl být částečně obnoven provoz nemocnice v Plané na Tachovsku. Oznámili to zástupci nově vzniklé…
V dosud nevídané šíři rozjíždí nezisková organizace HealthCare Institute (HCI) letošní ročník svého projektu Nejlepší nemocnice 2008.
Jen málo tzv. zdravotnických kauz dokáže tak dlouho poutat pozornost veřejnosti i politiků jako záměr zrušit brněnskou Úrazovou nemocnici. Zároveň…
Přestože ministr zdravotnictví MUDr. Tomáš Julínek, MBA, od počátku zavedení regulačních poplatků prohlašoval, že optimální okamžik pro zhodnocení…
Ve dnech 30. dubna až 3. května se v Praze koná desátý kongres European Society of Contraception (ESC). Jeho tématem je plánování rodičovství v tom…
Nejnovější poznatky a výsledky mnoha zajímavých studií byly prezentovány na nedávné 60. výroční konferenci American Academy of Neurology (AAN), jež…
V tomto vydání MT se vracíme k medicínsky, ale hlavně eticky složitému případu dívky Ashley, které byl v sedmi letech zastaven růst a vývoj, aby…
Střevní mikroflóra má velkou metabolickou aktivitu, mění se během života a je důležitým faktorem, který ovlivňuje zdraví jedince. Význam těchto…
Nadace Karla Pavlíka, založená roku 1992 na podporu dárcovství a transplantací orgánů, na konci minulého týdne slavnostně předala svou výroční cenu…
Lidé si obvykle myslí, že každý odborník musí nejlépe znát základní věci ze svého oboru. Fyzik by přece měl vědět, co je to hmota, biolog, co je to…
Mezinárodní veletrh zdravotnické techniky, rehabilitace a zdraví MEDICAL FAIR Brno / Central Europe se uskuteční na brněnském výstavišti ve dnech 21.…
Ve středu 16. dubna jste si s Mirkem Topolánkem odbyli historickou premiéru – coby první premiér a ministr ČR jste vypovídali v roli svědků před…
Na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS), která se konala 6. až 7. dubna v Hradci Králové, byl celý jeden samostatný blok věnován…
Praktický dětský lékař, bez ohledu na další získané specializace, dokáže nenahraditelným způsobem sledovat a zaznamenávat růst a vývoj svých svěřenců…
Společnosti Biogen Idec a Elan Corporation představily nová data týkající se účinnosti natalizumabu (Tysabri) v rámci 23. kongresu ECTRIMS …
Na pondělí 5. května připadá Evropský den melanomu. V České republice proběhne letos již po osmé a zájemci si při něm budou moci bez předchozího…
Legislativní úprava platná od roku 2004 se neosvědčila. Předatestační specializační vzdělávání lékařů je pro školitele ekonomicky demotivační a pro…
Evropský úřad pro zdravotní nezávadnost potravin (EFSA-European Food Safety Authority) odmítl závěry studie investigátorů ze Southampton University,…
U obézních adolescentů jsou přítomny významně vysoké koncentrace visfatinu ve srovnání se stejně starými vrstevníky s normálním BM indexem. Tyto…
V posledním čísle Medical Tribune jsme přinesli první informaci o letošním v pořadí již XIII. ročníku Dnů profesora Vladimíra Staška. Nyní se k této…
Měl jsem na tomto místě možnost vyjádřit se již několikrát k nezbytnosti provedení reformy financování veřejného zdravotního systému. Opakovaně jsem…
Inhalační kortikosteroidy jsou schváleny k aplikaci jako udržovací terapie asthma bronchiale pouze pro dětské pacienty ve věku 12 let a výše. Avšak…
Tradičně v rámci zdravotnického veletrhu Pragomedica uspořádala česká lékařská společnost J. E. Purkyně (ČLS JEP) 16. dubna první ze svých dvou…
Nesprávné podání léčiva vinou zdravotnického personálu (medication error) je příhoda, která nesouvisí s farmakologickými vlastnostmi léku povahy…
Antidepresiva se používají k léčbě symptomů deprese, zároveň však většina z nich působí anxiolyticky, a proto se jimi léčí i úzkostné poruchy.…
Bolest je snad nejčastějším a nejdůležitějším symptomem v medicíně. Je to patrné již z prostého faktu, že v některých jazycích je slovního základu…
V letošním roce bylo založeno občanské sdružení Český tým transplantovaných (ČTT), jehož členy jsou sportovně založení pacienti s transplantovanými…
Řediteli Psychiatrické léčebny Bohnice (PLB) MUDr. Ivanu Davidovi se prý zdává o tom, jak politické strany v Česku mezi sebou začnou soutěžit, která…
Bolest je snad nejčastějším a nejdůležitějším symptomem v medicíně. Je to patrné již z prostého faktu, že v některých jazycích je slovního základu…
V polovině dubna navštívil Prahu předseda organizace EUCOMED, což je Evropská regionální asociace podniků vyrábějících zdravotnické technologie, dr.…
Dětem umírajícím na onkologické onemocnění se dnes dostává vyššího standardu péče než kdy předtím, avšak pomyslnou laťku je třeba dále zvyšovat.…
Před půl stoletím byla v Táboře uvedena do provozu vodárna distribuující fluoridovanou pitnou vodu. Po šesti letech bylo potvrzeno, že došlo k…
Na pražském Žofíně vyhlásily 17. dubna Česká manažerská asociace, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a Svaz průmyslu a dopravy…
Poruchy spánku se vyskytují u dvaceti až třiceti procent dětské populace. Velká část komunikace v ordinaci se tedy týká této problematiky. Jak…
„Ze života učence jest kromě jeho spisů pamětihodný toliko rok narození a úmrtí.“ Tak odpálil obdivovatele lačného Mistrova soukromí. V dějinách však…
V současné době lze v České republice pozorovat velmi pozitivní změny ve vývoji epidemiologie nádorových onemocnění prsu, na nichž se významně podílí…
MT 9/2008, str. A15 I když se pacient po vysoké dávce escitalopramu nepochybně zlepšil, rád bych ke kasuistice MUDr. D. Filipovského z PA Ústí nad…
Společnost SuperMedia ve spolupráci s farmaceutickou firmou Novo Nordisk zahájila v prosinci 2007 osvětovou kampaň pro rodiče zaměřenou na dětský…
Ke katastrofě v podobě infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody vedou patofyziologické procesy v cévách, ke kterým se základy tvoří léta a…
Černý kašel, také dávný kašel nebo pertuse, je vysoce infekční onemocnění, které před zavedením očkování způsobovalo závažné až život ohrožující…
Česko bylo považováno za vakcinační velmoc. Pokud jde o proočkovanost populace, stále jí je. Jestliže se ale zaměříme na nejnovější trendy ve…
Tímto textem končíme seriál článků mapujících aktuální problematiku v oblasti požární bezpečnosti zdravotnických zařízení. V prvním dílu (viz MT 4…
V březnu letošního roku uvedla společnost B. Braun na trh novou verzi úspěšného bateriového systému Acculan 3Ti mini, který je určen především…
Softwarová společnost VMware nabízí různě velkým poskytovatelům zdravotní péče v USA řešení pro virtualizaci výpočetního prostředí. Pomáhá tak…
Pacienti nacházející se v 5. stadiu chronické renální insuficience, jejichž stav je zpravidla komplikován hyperfosfatémií, potřebují terapii…
MT 9/2008, str. A11 Se zájmem jsem si přečetl uvedený článek. Lékařské veřejnosti mimo obor psychiatrie se může jevit výzkum etiopatogeneze a léčby…
Rád bych tentokrát vaši pozornost upřel ke komentáři doc. Oldřicha Vinaře, který přinášíme na straně A4. Autor se zde zamýšlí nad tím, co je to…
Na nedávno skončeném mezinárodním veletrhu informační a telekomunikační techniky CeBIT 2008 v německém Hannoveru představila společnost Fujitsu…
V nové budově Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR v Praze byl nainstalován transmisní elektronový mikroskop Tecnai T20 – v současnosti…
Česká asociace manažerů úseků informačních technologií (CACIO) vyhlásila výsledky 5. ročníku soutěže IT projekt roku 2007. Soutěž má jedno významné…
Očkování znamenalo dlouhá léta sice zodpovědnou, ale nepříliš tvůrčí činnost, při které stačilo dodržovat víceméně statický očkovací kalendář. To…
Léčba Parkinsonovy choroby pomocí neuronů produkujících dopamin je považována za jeden z největších příslibů buněčných terapií neurodegenerativních…
Tým vědců z Roswell Park Center Institute a soukromé biotechnologické společnosti Cleveland BioLabs v americkém Buffalu vedených Andrejem Gudkovem…
Rozhodnutí ředitele Psychiatrické léčebny Bohnice (PLB) v Praze MUDr. Ivana Davida, CSc., redukovat k 1. červnu 2007 činnost interního Centra krizové…
Chirurgická klinika FN Plzeň se minulý týden zařadila mezi několik málo špičkových tuzemských zdravotnických pracovišť, která provádějí…
Naprosto souhlasím s přednáškou i článkem doc. MUDr. J. Berana, CSc., Rovnocenný vztah mezi lékařem a pacientem je oboustranně výhodný. Pokud lékař…
Příčiny zpomaleného růstu jsou pestré a ne vždy se daří je spolehlivě určit a zdárně léčit. Jednou z možností je léčba rekombinantním růstovým…
Ve čtvrtek těsně před naším telefonátem jste se setkal s předsedou České biskupské konference Janem Graubnerem. Předpokládám že ne kvůli tomu, aby…
Po komentářích přímých účastníků letošní konference American College of Cardiology pokračujeme v přehledu výsledků některých zajímavých klinických…
Chirurgové sedmi zemí se sejdou 23. dubna v Praze na 1. středoevropském chirurgickém kongresu. O jeho cílech i očekáváních, která jsou s novou…
Bariatrická chirurgie (chirugická léčba obezity) zaujímá zcela výsadní postavení v léčbě vysokých stupňů obezity – tj. obezity II. stupně (BMI > 35)…
V tomto vydání se vracíme k letošní největší kardiologické odborné události, 57. výroční konferenci ACC (American College of Cardiology), jež se…
Každé morfologicky neověřené plicní ložisko bychom měli považovat za suspektní malignitu, dokud se neprokáže opak. Získání bioptických vzorků může…
„Mezi tužbami našeho srdce a tím, co naši královskou mysl svou tíhou stále zaneprázdňuje, její zřetel, starost a pozornost se stále obrací k tomu,…
International Health Summit v následujícím rozhovoru hodnotí James A. Rice, moderátor konference a zároveň představitel spolupořádajícího amerického…
Snaha zajistit pacientovi co nejšetrnější péči spolu s úsilím redukovat fyzickou zátěž personálu vede k vývoji stále dokonalejší zdravotnické…
Generální ředitel Kaiser Foundation Health Plan a Kaiser Foundation Hospitals není jen manažerem a specialistou na řízenou péči. Ve volném čase píše…
Na konci března pořádalo pražské Komplexní onkologické centrum a Onkologická klinika 1. LF UK a VFN v Praze ve spolupráci s Českou a slovenskou…
Počet seniorů celosvětově narůstá a zvyšuje se jejich zastoupení v obecné populaci i v ambulancích, na lůžkových odděleních a v lékárnách. Specifika…
Během posledních let trvale stoupá zájem o samoléčení volně prodejnými tzv. OTC léky. Se změnami, které od počátku roku 2008 přineslo zavedení první…
V našem zdravotnictví je centrálně shromažďováno velké množství dat, která jsou zpracovávána v národních registrech. Kromě údajů vznikajících na…
Sedm reformních zdravotnických zákonů dostane v následujících měsících „paragrafový kabátec“. Rozhodla o tom vláda 9. dubna schválením jejich věcných…
Skrytá je taková reklama, jejímž cílem je obelstít obezřetnost spotřebitele. Tato reklama se záměrně tváří jako redakční článek či jiná forma…
Debata o tom, zda má smysl rozmisťovat externí defibrilátory na veřejných místech, se táhne už několik let. Defibrilace při komorové tachykardii je…
Tento týden bude v Praze slavnostně vyhlášen Manažer roku 2007. Mezi 68 nominovanými osobnostmi figuruje i šest jmen z oblasti zdravotnictví – jde o…
Platná vyhláška č. 54/2008 Sb., o způsobu předepisování léčivých přípravků, údajích uváděných na lékařském předpisu a o pravidlech používání…
Do konce letošního května předloží ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy (ZZS HMP) MUDr. Zdeněk Schwarz pražskému magistrátu plán…
Po zasedání kabinetu M. Topolánka 9. dubna, které schválilo věcné záměry sedmi reformních zdravotnických zákonů, vydalo vedení Univerzity Karlovy (UK…
Věcné záměry zákonů z pera členů Julínkova týmu rozproudily debatu o reformě zdravotnictví. Skutečně zásadní otázkou přitom je, zda bude v Česku…
Bezprostředně po ukončení konference ACC v americkém Chicagu se v Praze konaly dvě významné odborné akce určené jednak praktickým lékařům, jednak…
Tým britských, kanadských a amerických vědců odhalil mechanismus rezistence proti penicilinu u bakterie Streptococcus pneumoniae. Penicilin brání…
Jedním z oceněných čestným doktorátem UK při příležitosti 660. výročí jejího založení byl i představitel medicíny – třiašedesátiletý prof. Salvador…
MT 10/2007, str. A2 a A3 Jakékoli peníze vložené do vzdělávání jsou dobře investované peníze. Ne však jakkoli. Dotace na rezidenční místa nepochybně…
„Klasické české přísloví praví, že cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly,“ zahájil 6. dubna netradičně čtvrtý pražský International Health Summit…
Těsné soužití mikroflóry a lidí je výsledkem dlouhodobého vývoje a vzájemné adaptace obou neoddělitelných složek, které určují naši schopnost…
Použití nově vyvíjené monoklonální protilátky proti interleukinu-5, mepolizumabu, umožní u pacientů s hypereozinofilním syndromem signifikantně…
Má se za to, že celosvětově už má za sebou určitou zkušenost s příznaky hyperaktivního měchýře více než 100 milionů lidí. V populační evropsko…
Genetická výbava s eventuálními potenciálními dispozicemi pacienta může být pomocným vodítkem pro rozhodování nemocného i lékaře o pacientově…
Na zásadní význam kouření při stanovení rizika opakovaného vzniku infarktu myokardu opět upozornili při prezentaci výsledků svého výzkumu řečtí…
Možná jste se zarazili a domníváte se, že mám na mysli někoho, kdo například nechce zákon o příliš speciálních věcech, třeba o zoologických zahradác…
Zatímco v minulém vydání MT PHARMA (viz MT 8/2008) se autor v první části svého pojednání věnoval léčivům pro snižování tělesné hmotnosti a také…
V pátém pokračování cyklu článků věnovaného aplikované psychologii se PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc., zaměřuje na to, jak onkologičtí pacienti…
Dávno pryč je doba, kdy se k sestře bylo možné chovat jako ke spotřebnímu materiálu, který se fasuje vždy o prázdninách, když školy opustí houfy…
Česká koruna letos posiluje nejrychleji ze všech světových měn. Podle Ing. Tomáše Volfa, ekonomického analytika společnosti CITCO – Finanční trhy,…
Vláda měla minulou středu projednat věcné záměry vašich sedmi reformních zákonů. Mezi nimi i jeden zbrusu nový – o transformaci zdravotních…
Extrémní hromadění málo cenných věcí a zvířat v domácnostech je u nás vnímáno především jako hygienický, požární problém nebo otázka ochrany zvířat.…
V únorové MT 3/2008 vyšel článek s burcujícím názvem „Lékařské genetice hrozí zneužití“, který pocházel z dílny (převážně) Společnosti lékařské…
Terapie založená na inkretinech se v posledních několika letech stává integrální součástí spektra intervencí, které jsou určeny k léčbě diabetu 2.…
Bránice pacientů s řízenou plicní ventilací rychle podléhá atrofickým změnám. Svalová vlákna I. typu (pomalu se kontrahující) užívaná pro dýchání a…
MT 9/2008, str. A2 Řízená péče je dle poznatků současné zdravotní ekonomie nejefektivnější metodou využití finančních zdrojů zdravotních pojišťoven.…
„Je pravda, že svůj mozek využíváme jen z deseti procent?“ bývá velmi častá otázka, případně konstatování. Našinci by se na jazyk drala odpověď:…
V nedávné anketě k semináři sdružení Občan o euthanasii (informace o něm najdete i v tomto vydání MT na straně B3) jsem napsal, že často nadměrná…
Vzhledem k vysoké prevalenci arteriální hypertenze – v České republice se pohybuje kolem 30 % dospělé populace – je síť lékařů věnujících se této…
Prezident České lékařské komory MUDr. Milan Kubek před nedávnem obvinil zdravotní pojišťovny, že zbytečně utrácejí za drahé zahraniční léky, které by…
Nové komplexní řešení pro menší i velká zdravotnická zařízení, které poskytuje přístup ke všem zdravotním a ekonomickým údajům, umožňuje jejich…
Na tabu související se smrtí a umíráním se v posledním březnovém týdnu snažilo během dalšího setkání z cyklu Dialogem k reformě poukázat sdružení…
Objev RNA interference amerických biologů Andrewa Firea a Craiga Melloa, který byl v roce 2006 odměněn Nobelovou cenou, si rychle razí cestu do…
U příležitosti slavnostního předání reakreditačního certifikátu mezinárodní společnosti Joint Commission International (JCI) Ústřední vojenské…
Není pochyb o tom, že systémy poskytování zdravotní péče v celé Evropě i v dalších částech světa procházejí výraznou změnou. Dala by se…
Využití principů evidence-based medicine – medicíny založené na důkazech – při vzniku relevantních informačních zdrojů představil ve své prezentaci…
S Ing. Igorem Tomešem, CSc., ředitelem oddělení zákaznických řešení a inovací T-Systems Czech Republic, hovořila MT o tom, proč je prospěšné…
U pacientů s diabetem přicházejí inzulinoterapie a přírůstky hmotnosti prakticky ruku v ruce. Ve studii UKPDS (UK Prospective Diabetes Study Group),…
Dnes mi dovolte pouze stručné, téměř telegrafické vzkazy. V tomto čísle MT by rozhodně nemělo uniknout vaší pozornosti aktuální zpravodajství z právě…
Novely zákonů, které upravují specializační vzdělávání lékařů i pracovníků nelékařských zdravotnických profesí, úspěšně procházejí parlamentem.…
V pořadí patnáctým Rytířem českého lékařského stavu pasoval prezident České lékařské komory v pátek 4. dubna prof. MUDr. Jaroslava Blahoše, DrSc. V…
Moderní léčba plicní arteriální hypertenze (PAH) je založena na klinických důkazech účinnosti a bezpečnosti duální antagonizace endotelinových…
Zatímco loni se odborníci z celého světa věnující se kardiovaskulární problematice sjeli na výroční vědeckou konferenci ACC (American College of…
V posledním čísle MT jsme informovali, že Americký úřad pro kontrolu léků a potravin (FDA) vydal zprávu týkající se botulotoxinu typu A a…
Někteří zdravotníci vnímají vybírání poplatků jako práci navíc, část pacientů je považuje za zdražení služeb – přesto se významné problémy…
Kraj Vysočina plánuje do několika let vybudovat regionální elektronický informační systém, určený k výměně dat mezi zdravotnickými zařízeními a ke…
Nová zdravotní pojišťovna měla ke dni zahájení činnosti, tzn. k 1. dubnu, zhruba 1 000 klientů. Prvním pojištěncem se stal generální ředitel holdingu…
Celkem 68 osobností z 21 odvětví je nominováno do finálového kola soutěže Manažer roku 2007. Výrazně zastoupen je i resort zdravotnictví – ve škále…
Česká lékařská komora uspořádala 3. dubna pod záštitou poslance Jiřího Carbola a Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR seminář…
České republice hrozí žaloba u Soudního dvora Evropských společenství v Lucemburku a následná sankce v podobě výrazné finanční pokuty. Důvodem je…
V české populaci ve věku 18 až 65 let se odhaduje prevalence metabolického syndromu u mužů na 32 % a u žen na 24 procent. Incidence ovšem významně…
Antipsychotika 21. století – tak zněl název odborného symposia, které se koncem března konalo v hotelu Don Giovanni v Praze. Uspořádání již druhého…
Na přelomu února a března se v indickém Mumbai (dříve Bombaj) uskutečnil 8. světový kongres mezinárodní Hepato-pankreato-biliární asociace (IHPBA).…
Prenatální stres mění koncentrace cytokinů takovým způsobem, že může dojít k ohrožení těhotenství. K tomuto nepříjemnému závěru dospěla čtveřice…
Krajská hygienická stanice Středočeského kraje má nového ředitele – od 1. dubna se jím stal JUDr. Ivo Krýsa, který v této instituci již před rokem…
V rámci již desátého ročníku Týdne mozku se na půdě Akademie věd ČR v Praze sešli čeští odborníci z oblasti neurověd, aby do svých aktuálních…
Patnáctým držitelem čestného titulu Rytíř českého lékařského stavu, udělovaného Českou lékařskou komorou, se v pátek 4. dubna v Tereziánském sále…
Minulý týden byla na II. chirurgické klinice kardiovaskulární chirurgie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v…
MT 1/2008, str. A12 S velkým zaujetím jsem si přečetla článek doc. MUDr. Lenky Veverkové, P h.D., „Lze zlepšit efektivitu léčby diabetické nohy“,…
Vědci z Duke University Medical Center v USA transformovali tukové částice v „chytré bomby“ tím, že do využitého lipidu inkorporovali cytostatika a…
V České republice trpí odhadem asi deset procent dospělé populace chronickým onemocněním ledvin (CKD – Chronic Kidney Disease) definovaným jako…
Evropská asociace farmaceutického průmyslu (EFPIA) v polovině března oficiálně přivítala aktivitu Evropské komise v přípravě veřejného návrhu…
Základna radiodiagnostiky a intervenční radiologie IKEM, Praha Od konce minulého století dochází k revolučnímu vývoji v oblasti výpočetní tomografie.…
Ve čtvrtém pokračování cyklu článků věnovaného aplikované psychologii se PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc., zaměřuje na to, jak se mění psychické…
V posledních letech se stále častěji skloňují pojmy, jako je nemoc šílených krav, klusavka, kuru nebo Creutzfeldt-Jakobova nemoc. Všechny mají jedno…
S MUDr. Martinem Válkou z Vaskulárního centra Vítkovické nemocnice o výhodách a možnostech endovaskulární léčby stenózy arteria carotis interna. Jaké…
V pražském hotelu Pyramida se ve dnech 6. až 8. dubna sejdou účastníci v pořadí již čtvrté mezinárodní konference International Health Summit 2008. O…
O nizozemském modelu financování zdravotní péče se hovoří jako o nejsilnějším inspiračním zdroji reformy zdravotnictví v ČR. O motivacích, které ke…
Evropský institut bude, ale ne v Česku “Po třech letech sporů jsme dnes mohli vypustit do života Evropský inovační a technologický institut …
Občas vyřizuje z domova pracovní telefonáty, objednávání materiálu a zdravotnických pomůcek přes internet a rovněž sleduje novinky a aktuality v…
Kombinace inzulinových sekretagog a inzulinových senzitizérů se jeví být racionálním terapeutickým postupem k regulaci glykémie v mnoha případech…
Propojení různých informačních systémů pěti nemocnic Ústeckého kraje (sloučených v jedné akciové společnosti Krajská zdravotní) prostřednictvím tzv.…
“Přesvědčili jsme se, že nizozemská reforma je životaschopná a že systém po radikálních změnách nejen že funguje, ale hlavně že funguje lépe,” svěřil…
Sterilita znamená v gynekologii neschopnost otěhotnění. Naproti tomu existuje i pojem sterilizace, který má sice více rozmanitých významů, ale v…
Pod záštitou České angiologické společnosti ČLS JEP a České lékařské komory uspořádá Vítkovická nemocnice 29. až 30. dubna II. ostravské angiodny. O…
V minulém čísle MT jsme pro Diskusní fórum vybrali téma, o kterém se v posledních týdnech často hovoří – tzv. řízenou péči. Druhou část došlých…
Dovolte mi pozastavit se v každodenním shonu pracovních povinností a zavzpomínat na prof. MUDr. Petra Niederleho, DrSC., F.A.B.I., dlouholetého…
a iniciace reakcí na přítomnost infekce Imunitní systém je zcela zásadní pro vývoj všech živých organismů, bez ohledu na jejich vývojový stupeň nebo…
Významnou součástí Vítkovické nemocnice je Vaskulární centrum, které je díky své koncepci jediným pracovištěm svého druhu v České republice. Na…
“Svět potřebuje vědu a věda potřebuje ženy” je motto stipendijního programu L’Oréal pro ženy ve vědě. Jeho letošní laureátkou se stala i doc. MUDr.…
Parenterální výživa představuje příjem kvantitativně a kvalitativně dostatečné dávky energetických substrátů (bílkovin, cukrů a tuků), vody,…
Historie Vítkovické nemocnice sahá až do poloviny 19. století. Tehdejší majitel Vítkovických železáren Salomon Mayer Rothschild nechal v roce 1853…
Není pochyb o tom, že cévní náhrady jsou jedním z pilířů cévní chirurgie již od počátku rozvoje tohoto klinického oboru v padesátých letech minulého…
Imunitní systém je zcela zásadní pro vývoj všech živých organismů, bez ohledu na jejich vývojový stupeň nebo složitost. Je důležitý i pro udržení…
Kasuistika se týká 29letého pacienta, který do naší ambulance přišel na doporučení praktické lékařky pro nutkavé myšlenky, únavu a vyčerpanost.…
Právě před pěti lety, 3. dubna roku 2003, začal prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., se svým týmem v pražském IKEM jako první v ČR a zemích východní Evropy…
V pravidelné rubrice Zdravotnictví v krajích ČR vám tentokrát představíme koncepci zdravotnictví Jihočeského kraje. Aktuální změny i budoucí…
Divize Cordis společnosti Johnson & Johnson uvedla na trh nový nitinolový samoexpandibilní stent Precise Pro RX, který je určen pro léčbu zúžených…
Transplantace tenkého střeva představuje léčebnou metodu pro pacienty se syndromem krátkého střeva, u kterých dojde k selhání parenterální výživy.…
Počátkem března proběhla v pražském hotelu Hilton 2. mezinárodní konference věnovaná souvislostem mezi prevencí a léčbou cévních mozkových příhod …
Vytvořit nový koncept typologie zdravotních služeb c ČR – tak zní jedno ze zadání projektu “Vypracování národních norem kódování pro český systém…
Elektronické aukce představují nestandardní formu nákupu zdravotnických prostředků, jejíž průběh není ve stávajícím právním prostředí jasně definován…
Služeb elektronických obchodů orientovaných na prodej zdravotnických prostředků využívá stále více lékařů a zdravotnických zařízení. Jaké jsou výhody…
Reprezentativní vzorek názorů na probíhající i připravované legislativní změny v českém zdravotnictví nabídla anketa uspořádaná mezi všemi hlavními…
Nevím, kdy jsme o tu vlastnost našich předků přišli. Ti totiž nevymýšleli za každou cenu nové zákony, ale převzali (či přinesli s sebou) a přijali ty…
Evropská unie hodlá odstraňovat překážky v přeshraniční mobilitě vědců a výzkumníků, studentů a představitelů akademické obce. Současně považuje za…
Americký úřad pro kontrolu léků a potravin (FDA) vydal zprávu týkající se botulotoxinu typu A (obchodní název Botox a Botox Cosmetic; producentem…
Ve věku 64 let zemřel na systémové selhání po stanovení diagnózy mnohočetného myelomu významný americký kardiochirurg dr. Stephen B. Colvin. Jeho…
Novým generálním ředitelem Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV) se od 1.dubna stává Ing. Jaromír Gajdáček, dosavadní výkonný ředitel…
V roce 2004 publikovali australští a indonéští paleoantropologové v časopisu Nature popis pravěkého člověka, jehož ostatky odhalili pod skalním…
Podle J. Apperleye z Londýna lze jako bezpečný postup u žen, u kterých byla CML diagnostikována v graviditě, doporučit aferézy (leuko- nebo…
V pořadí již sedmá výroční konference České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků CzechMed měla letos podtitul Zdravé zdravotnictví aneb…
Je krásný jarní den. Rozhlížím se kolem sebe a žasnu, kdy to všechno tak najednou rozkvetlo. Slunce příjemně hřeje, a uprostřed té pohody najednou…
V polovině března proběhla v pražském hotelu Hilton mezinárodní konference o léčbě chronické myeloidní leukémie pod názvem “Toward CML Cure: Progress…
Celosvětově je tuberkulóza nejčastější příčinou smrti z infekčních chorob. Za posledních deset let si vyžádala na třicet milionů životů. V České…
V pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) byl minulý týden slavnostně uveden do provozu nový pavilon magnetické rezonance.…
Již dlouho se nám v MT nesešlo tolik příspěvků, které by dokládaly starou známou, leč bohužel ignorovanou pravdu, že řešení věcí odborných přísluší…
Profesor Jiří J. Vitek, americký neuroradiolog českého původu, se velkou měrou zasloužil o vstup endovaskulárních metod do neuroradiologie. V…
Ve dnech 4. až 6. března se v Ostravě v kongresovém centru Vysoké školy báňské konal I. neurovaskulární kongres. Tato odborná akce navázala na…
Pacientů s kardiostimulátory neustále přibývá. Ročně se jich v České republice nově implantuje kolem 6 000. Každým rokem také narůstají počty…
K významným environmentálním faktorům ovlivňujícím rizika nádorového onemocnění prsu patří i gravidita. Ta má prokazatelně ochranný efekt. U…
Americká farmaceutická společnost Nycomed loni zažila jedno ze svých nejúspěšnějších období. Celkový čistý obrat jí vzrostl celkem o 3,0 % na 3,497…
Při příležitosti návštěvy premiéra ČR Mirka Topolánka v centrále společnosti Teva oznámili její představitelé Shlomo Yanai, prezident a CEO (na…
Jedním z hlavních cílů letošní konference Telemedicína Brno 2008 bylo poukázat na praktické problémy související s tvorbou systémů PACS,…
MUDr. Štefan Brunclík, MBA, ředitel Ústřední vojenské nemocnice Praha, převzal ve středu 19. března z rukou Carla Ramponiho (na snímku uprostřed),…
Pracovní verze Zprávy o stavu, vývoji a výhledu české zdravotnictví, která je hlavním výstupem z činnosti Kulatého stolu, by měla být dokončena do…
Lékaři z univerzitní kliniky v Bonnu vedení Andreasem Hornungem vyšetřovali čtyřletého pacienta, který vykazoval velmi nízkou saturaci krve kyslíkem.…
Zpracovávání střevního obsahu není jen mechanickým průchodem trávicí trubicí, enzymatickou přeměnou zkrmeného, dodáváním energie organismu či otázkou…
Nejen vichřice Emma a velikonoční vánice nám ukazují, že jsme součástí přírody, které bychom se neměli snažit poroučet. Najednou není pravda, co jsme…
Obrazové archivační a komunikační systémy PACS (Picture Archiving and Communication System) už dávno nejsou výsadou jen velkých fakultních nemocnic,…
V posledních letech prošel systém zdravotní péče v Nizozemsku výraznými změnami, zaměřenými na snížení vlivu státu na zdravotnictví. Úloha státu se…
bere MZ s rezervou Podle předběžného odhadu ministerstva zdravotnictví (MZ) se zavedení regulačních poplatků mělo projevit zhruba desetiprocentním…
S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu, že 17. března dotlouklo srdce paní profesorky Peškové, emeritní přednostky I. chirurgické kliniky 1. LF UK…
Časné přidání atorvastatinu k účinné antihypertenzní terapii vede podle výsledků post-hoc analýzy hypolipidemického ramene studie ASCOT (ASCOT-LLA)…
Efektivitě, kvalitě a spokojenosti klientů ve zdravotnictví a sociální péči se věnovala mezinárodní konference ICEQ 2008. Její účastníci se sešli ve…
V polovině února proběhlo v kongresovém sále Nemocnice Na Homolce mezioborové setkání alergologů, klinických imunologů a pneumologů. Jeho cílem byla…
Již po osmé se v rámci akce Březen – měsíc internetu uskutečnila konference Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami INSPO…
Předcházející dva díly seriálu článků mapujících aktuální problematiku a normativní úpravu požární bezpečnosti zdravotnických zařízení (viz MT 4/2008…
Vážený pane ministře, jsem občanem České republiky a tímto bych Vás rád poprosil, abyste se připojil k rozumné snaze poslanců KDU-ČSL a dalších stran…
Dnes se dalším pokračováním opět vracíme k odbornému programu Kongresu primární péče, který se na přelomu února a března konal v pražském TOP Hotelu.…
Seděla jsem minulý týden v Poslanecké sněmovně a poslouchala diskusi o zdravotnictví. Účast byla veliká, ani jedna židle nezůstala prázdná. Projevy…
Seděla jsem minulý týden v Poslanecké sněmovně a poslouchala diskusi o zdravotnictví. Účast byla veliká, ani jedna židle nezůstala prázdná. Projevy…
Informační kampaň ministerstva zdravotnictví o záměrech a postupu reformy má dva nové prvky – tázajícího se senátora a herce Tomáše Töpfera a…
Česká asociace pojišťoven (ČAP) zaslala 11. března dopis ministru vnitra Ivanu Langerovi se žádostí o vyjádření stanoviska k problému falešných, resp…
MT 6/2008, str. A5 Domnívám se, že za nemožností dosáhnout plné remise při antidepresivní léčbě může být tzv. tachyfylaxe. Jev, kdy v průběhu času…
Výsledky dlouho očekávané studie ENHANCE neprokázaly žádný benefit kombinace ezetimib/simvastatin oproti monoterapii simvastatinem. Podle některých…
Začátkem března uspořádala společnost Boehringer Ingelheim mezinárodní tiskovou konferenci v německém Mainz (Mohuči) u příležitosti brzkého uvedení…
Ve čtvrtek 6. března proběhlo v Evropském parlamentu v Bruselu veřejné slyšení o budoucnosti zdravotního sektoru, které uspořádal poslanec Evropského…
Praktičtí lékaři odmítají stávkovou pohotovost a nepovažují tento způsob prosazování skupinového zájmu za legitimní. V anketě, kterou mezi třinácti…
Jakmile dojde na základě rozhodnutí ministra zdravotnictví k přesunu kapacit Úrazové nemocnice (ÚN) do Fakultní nemocnice Brno, nasmlouvá u ní VZP…
Rušivé sluchové vjemy pomáhají snižovat nepříjemné pocity z dušnosti u pacientů s CHOPN, čehož lze využít ke zvýšení jejich motivace k fyzické zátěži…
Pod pojmem “glaukom” se skrývá skupina chorob, jejichž společným příznakem je vyšší nitrooční tlak a následně typická neuropatie spojená s poklesem…
S methicilin rezistentním Staphylococcus aureus (MRSA) se potýkají desítky českých nemocnic. Po několik let skutečně výskyt tohoto patogenu prudce…
Antibiotika jsou v mnoha směrech specifické léky. Žádná jiná léková skupina není ohrožena šířící se rezistencí – postupně ztrácíme celou řadu…
Součástí Kongresu primární péče bylo i symposium věnované aktuálním trendům v očkování. Pořádala je společnost GSK. Mimo jiné zde byla oficiálně…
Na konci února se uskutečnil druhý celostátní seminář Institutu metabolického syndromu. Hostilo ho brněnské Divadlo Reduta. Na programu setkání…
Podle prof. Leifa Erhardta (Lund University, Švédsko) si pacienti ze sta receptů předepsaných lékařem jen v 70 % případů vyzvednou léky, pouze…
Voliči, kteří se v neděli 9. března dostavili k urnám, rozhodli v referendu o tom, že se v Maďarsku po roce opět zruší poplatky ve zdravotnictví a…
V minulém týdnu byla v Evropě i v USA, podobně jako v předchozích letech, pozornost odborníků zabývajících se výzkumem činnosti mozku zaměřena směrem…
V posledních týdnech se často diskutuje o tzv. řízené péči – ať už jako o alternativním produktu zdravotních pojišťoven, nebo jako o systému…
Experimentální vakcína proti angiotensinu II bezpečně snižuje krevní tlak u mírných až středně těžkých hypertenzí. Potvrdily to výsledky klinických…
Do odborného programu 2. kongresu primární péče, který se na přelomu února a března konal v pražském TOP Hotelu, byla zařazena i přednáška poněkud…
V polovině února proběhlo na půdě akademického klubu 1. LF UK v Praze symposium věnované problematice psychosomatiky a lékařské etiky. Jako součást…
Idea Světového dne ledvin vznikla před třemi lety. Zatímco v prvním roce se organizátoři v České republice mohli zaměřit pouze na informaci o…
Dva američtí vědci z Drexel University College of Medicine ve Filadelfii poprvé referovali o lymfomatoidní reakci po methylfenidátu hydrochloridu.…
Celkový nárůst tržeb, ale zároveň pokles zisku – takové jsou předběžné hospodářské výsledky společnosti Zentiva, a.s., za rok 2007. Na oba ukazatele…
Americký chirurg Francesco Rubino z newyorského Weill Cornell Medical Center publikoval v lékařském časopisu Diabetes Care stať s názvem: “Je…
S velkým zájmem jsem si přečetl varování genetiků před škodlivostí tzv. prediktivních genetických testů, které pod titulkem “Hrozí zneužití –…
Kromě medicínsky zmapovaného “území chorob” existuje jen poodhalená “terra incognita – hic sunt leones” – a to lvi nezdraví, mimo “disease model”.…
Alergie je systémovým onemocněním, které může mít velmi rozmanité klinické projevy. Tomu odpovídají i nároky na komunikaci alergologů s jinými…
Vitaminové přípravky nechrání před vznikem karcinomu plic. Naopak, některé z nich mohou dokonce zvýšit riziko vzniku této malignity. Tak zní závěr…
Nejnovější zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) konstatuje, že rozšíření multirezistentních kmenů Mycobacterium tuberculosis (MDR-TB) dosáhlo…
Zvýšené koncentrace oxidu uhličitého v krvi (hyperkapnie) mají při hypoxii navozené respiračním distresem mnohé pozitivní účinky. Inhibují například…
Vědci z Holandska pod vedením doktora Pelikana zjistili, že chronický zánět středouší může v dospělosti vzniknout častěji u osob, které trpí…
Koalice pro zdraví a společnost PLIVA pořádají 27. března od 18.30 h v prostorách firmy Kinnarps v Čestlicích u Prahy slavnostní večer spojený s…
V Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) Praha se 6. března uskutečnilo tradiční diskusní fórum Střešovické jaro. Hlavním tématem letošního ročníku bylo…
Na 2. kongresu primární péče, který se konal na přelomu února a března v Praze (více viz MT 7/2008), představila společnost Compek Medical Services,…
Společnost Bayer Schering Pharma uvede na trh celosvětově první předem – již ve výrobě – naplněnou cartridge, tedy kazetu s kontrastním médiem,…
Společnost GlaxoSmithKline oznámila, že nosní sprej Avamys (flutikazon furoát) určený pro léčbu příznaků alergické rhinitidy u dospělých a dětí od…
Tématem symposia společnosti Pfizer, uspořádaného koncem února v Malostranském paláci v Praze, bylo snižování kardiovaskulárního rizika a zlepšování…
Říká se, že příležitost dělá zloděje. Věru tak. Přitom duše zloděje, lháře, násilníka sídlí téměř v každém z nás. Americký sociální psycholog Philip…
Poněkud nečekaný efekt náhrady drahých léků za levnější naznačily výsledky studie amerických lékařů z bostonského Massachusetts Institute of…
Na přelomu února a března se do Prahy sjeli odborníci zabývající se diabetologií a novými technologiemi na 1. mezinárodní konferenci na téma…
Se Staphylococcus aureus rezistentním vůči methicilinu (MRSA) se potýkají desítky českých nemocnic. Jakmile se tento patogen na oddělení objeví,…
Uplynulo více než 20 měsíců od posledních voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Na světlo světa se konečně dostávají konkrétnější informace o…
MUDr. Samuel Vokurka Hematologicko-onkologické oddělení, FN Plzeň Mukositida dutiny ústní (MDÚ) představuje místní postižení sliznice a podslizniční…
MUDr. Ilona Kocáková, Ph.D., MUDr. Ivo Kocák, Ph.D. Klinika komplexní onkologické péče, Masarykův onkologický ústav, Brno Mezi pacienty s rakovinou…
Do odborného lékařského tisku či terminologie pronikají stále více termíny obecné angličtiny či anglická přísloví. Pokud jsou to slova málo obvyklá,…
Ve sbírce zákonů byla 25. února v částce 16 publikována vyhláška č. 54/2008 Sb., o způsobu předepisování léčivých přípravků, údajích uváděných na…
Široce využívané antianemické přípravky distribuované společností nebo , jež představují syntetickou formu erytropoetinu, zvyšují riziko úmrtí u…
Proti roku 2006 vzrostl loni v ČR prodej léků o 11,4 procenta. S odvoláním na informace společnosti IMS zveřejnily v minulých dnech tuto zprávu…
Potřetí a naposledy se vracíme ke změnám, kterými ministerstvo upravilo svůj metodický pokyn týkající se výběru poplatků. Reagovalo tak na problémy a…
Varování před důsledky privatizace zdravotních pojišťoven a fakultních nemocnic a informace, že jde o ohrožení zdravotnictví jako veřejné služby,…
Ode dne, co se telefonní číslo koalice objevilo v kapesním průvodci poplatky, který vydala MF Dnes, nám nepřestal zvonit telefon. Čekala jsem obecné…
Hospodářský výsledek Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) za rok 2007 může být interpretován ve dvou verzích – o tom, která je věrohodná,…
Koalice soukromých lékařů (KSL) nesouhlasí se zněním vyhlášky ministerstva zdravotnictví č. 54/2008 Sb., o způsobu předepisování léčivých přípravků,…
MT 5/2008, str. A6 Kromě tabletové formy olanzapinu (Zyprexa) je k dispozici i olanzapin pro i.m. aplikaci, zatím bez prodlouženého uvolňování. Svého…
Na přelomu února a března přivítal pražský TOP hotel již podruhé účastníky Kongresu primární péče. Jak už napovídá ústřední motto, které pro letošní…
V posledním čísle MT jsme upozornili na metaanalýzu provedenou výzkumníky z britské University of Hull vedenými Irvingem Kirschem, která polemizuje s…
Společnost Eli Lilly ČR informovala, že přípravek Cialis je i přes dočasný výpadek v číselnících VZP nadále dostupný všem pacientům v České republice…
Už vím, proč se po přijetí jakékoli nové zákonné úpravy média ze všeho nejdříve dohadují, jak ji zase začneme my, lékaři, obcházet, nebo naopak…
Společnost Linet, která patří mezi pět největších výrobců nemocničních lůžek na světě, zahájila na konci loňského roku projekt výstavby nové výrobní…
Od 19. do 20. března se v pražské Nemocnici Na Homolce uskuteční další ročník mezinárodní konference Efektivita, kvalita a spokojenost klientů ICEQ…
Nakladatelství Medical Tribune v těchto dnech zahajuje “druhé kolo” vydávání specializovaných edic MT Pharmindex Brevíře, a to brevířem “KARDIOLOGIE…
MUDr. Ivo Kocák, Ph.D., MUDr. Ilona Kocáková, Ph.D. Klinika komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu, Brno Cytokinová terapie…
MUDr. Markéta Palácová Klinika komplexní onkologické péče, Masarykův onkologický ústav, Brno Karcinom prsu je nejčastější malignitou u žen a počty…
MUDr. Milana Šachlová, CSc. et Ph.D. Klinika komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu v Brně Nádorová malnutrice představuje…
Ve třetím pokračování cyklu článků věnovaného aplikované psychologii se PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc., zaměřuje na to, jak se mění psychické…
V letošním roce uplyne deset let od založení Sdružení celiaků České republiky, o.s. (SCČR). Toto kulaté výročí už je důvodem k bilancování. Pro ty,…
Kardiovaskulární rehabilitaci se v poslední době věnuje zvýšená pozornost. Je to proces, pomocí kterého se u nemocných se srdečními chorobami snažíme…
“Větší část života jsem se pohybovala v akademickém prostředí, moje práce byla různorodá, musím ale říci, že nejspokojenější jsem byla, když jsem…
V rámci XXXIII. ročníku Angiologických dnů projevilo mnoho účastníků konference zájem o satelitní symposium společnosti Medicom International, na…
K dnešnímu diskusnímu tématu nás inspirovaly dvě skutečnosti. Jednak fakt, že ministerstvo zdravotnictví v souladu se svým legislativním plánem v…
S velkou radostí jsem přijal pozvání na letošní ročník Kongresu primární péče, který se konal na přelomu února a března v Praze. Akci společně…
Lékárna není pouze místem výdeje léčiv, je také místem, kde lze získat kvalifikovanou radu jak o užívání léku, tak ohledně určitého zdravotního…
S novým zněním zákona o léčivech byla lékárníkům dána pravomoc provádět generickou substituci předepsaných léčivých přípravků. Pro sjednocení postupu…
Spotřeba léčiv vázaných na recept je široce sledované téma. Určuje jednu z důležitých položek výdajů veřejného zdravotnictví, je významným bodem…
Na XX. bohnických sexuologických dnech byl vyhlášen 3. ročník ceny prof. Josefa Hynieho o nejlepší publikaci v oboru sexuologie za rok 2007, kterou…
Výdaje spojené s léčbou chronických nemocí, mezi které lze zařadit kardiovaskulární choroby, diabetes mellitus a chronické onemocnění ledvin,…
Od roku 1966, kdy vešel v platnost zákon o zdraví lidu, má každá česká žena nárok jednou ročně na preventivní gynekologické vyšetření spojené s…
Vezmeme-li v úvahu počet vlastních specialistů, patří angiologie mezi menší obory, měřeno šíří záběru je to však zcela jinak. Jde o průřezovou…
Co je Lapp lactase deficiency? Pojem Lapp lactase deficiency se vyskytuje prakticky pouze v souhrnech údajů o přípravcích, přičemž v jejich českých…
Péče o pacienty s CMP se v Česku zlepšuje. To je dobrá zpráva. Špatná je ta, že hodně pomalu. Sice přibývá specializovaných iktových lůžek, zdaleka…
Žádný plán řízené péče – ani jiný projekt zaměřený na efektivnější a zároveň kvalitnější poskytování zdravotní péče – se neobejde bez využívání…
Řízená péče se stává stále frekventovanějším pojmem. Počítá s ní ministerstvo ve svém návrhu reformního zákona o veřejném zdravotním pojištění,…
Na konci loňského roku navštívil Prahu prof. Dr. h.c. Ludwig Georg Braun, předseda představenstva koncernu B. Braun a prezident Německé obchodní a…
Unikátním příkladem spolupráce mezi špičkovým zdravotnickým zařízením a akademickými institucemi je laboratoř srdeční elektrofyziologie, která působí…
Česká společnost pro úrazovou chirurgii předložila zdravotním pojišťovnám návrh změny financování traumatologické péče, která působí nemocnicím…
V pražském paláci Žofín proběhlo 26. února už poosmé finále soutěže Sestra roku. Spíše než soutěž v pravém slova bylo cílem pořadatelů veřejné a…
Na podzim loňského roku uspořádala společnost GE Healthcare v Berlíně druhý European Media Summit, tentokrát na téma „The future of healthcare:…
Již podruhé se vracíme ke změnám, kterými ministerstvo upravilo svůj metodický pokyn týkající se výběru poplatků. Reagovalo tak na problémy a…
reformy vědy a výzkumu Prohlášení České lékařské společnosti J. E. Purkyně (ČLS JEP) k návrhu reformy systému výzkumu, vývoje a inovací Rady vlády…
Zdravotné sestry, ktoré odišli za lepšie platenou prácou do zahraničia, nahradia v nemocniciach už čoskoro študenti. Príkaz poslať ich na rok do…
Věcnými návrhy sedmi reformních zákonů pro zdravotnictví se zabývala 26. února Legislativní rada vlády ČR. O tom, že jednání nebylo jednoduché,…
V dnech 14. až 16. února se v kalifornském San Francisku konalo odborné symposium věnované tumorům genitourinárního traktu. Akci pořádala American…
Ve věku nedožitých 79 let zemřel 27. února doc. MUDr. Vladimír Puchmayer, CSc. Ovlivněn svým učitelem prof. Bohumilem Prusíkem se celý svůj profesní…
Jedním ze závěrů diskuse o euthanasii, která nedávno proběhla na půdě České lékařské akademie, bylo, že v tuzemském zdravotnictví by se měla věnovat…
Mezinárodní veletrh oční optiky, optometrie a oftalmologie OPTA 2008 má za sebou již 14. ročník. Zvýrazněným tématem letošního setkání bylo vše, co…
Minimálně v indikaci prevence tromboembolické nemoci se s heparinem setkává téměř každý lékař. Přitom podle novinových titulků by se mohlo zdát, že…
Medical Tribune zveřejnila v č. 2/2008 stručnou zprávu o výskytu serotoninového syndromu u pacienta léčeného olanzapinem a clomipraminem v italském…
Hluk z leteckého nebo pouličního provozu, jemuž jsou v noční době vystaveni spící lidé, může zvýšit krevní tlak, a to i tehdy, když hluk nedosahuje…
Jubilejní 500. transplantaci kostní dřeně podstoupil minulý týden na Klinice dětské hematologie a onkologie 2. LF UK v Motole 16letý český chlapec.…
Osteoporóza je čím dál tím závažnějším zdravotním problémem naší populace. Proto se zájem o tuto problematiku stále zvyšuje a důkazem je i setkání…
Vyvrcholením mezinárodního veletrhu OPTA 2008 se stal 23. února Celoevropský kongres o spolupráci univerzit zabývajících se výukou optometrie –…
Tvrzení, že kapela žáků a studentů škol pražského Jedličkova ústavu The Tap Tap vlétla do popmusic jako meteor, je možná poněkud bombastické, nicméně…
V prvním díle seriálu článků mapujících aktuální problematiku v oblasti požární bezpečnosti zdravotnických zařízení (viz MT 4/2008) jsme informovali…
Systém zdravotnictví v ČR prochází v současné době řadou významných změn. Jaký názor mají na stávající legislativní vývoj zástupci pacientů a…
Některé kanadské zdravotní pojišťovny v rámci restrikčních opatření vydávají indexy preferovaných medikamentů nebo seznamy léčebných přípravků, u…
Ještě ne zcela vžitou formu publikace zvolil pro svůj titul Touretteův syndrom MUDr. Ondřej Fiala z Neurologické kliniky 1. LF UK. Svou práci na…
V minulém týdnu se v médiích objevila zpráva o metaanalýze, podle jejíchž závěrů antidepresiva signifikantně předčí placebo pouze v terapii iniciálně…
Prostata rozhodně není životně důležitý orgán – muž se bez ní relativně snadno obejde, pokud nechce plodit děti, prostatický sekret je totiž…
Neúspěch v kontrole gestačního diabetu, který je léčen glyburidem, může vyplývat z jeho zvýšené clearance. Lékaři by tak měli brát ohled při…
Soutěž Sestra roku, o které píšeme na str. A16, se s lety posunuje tam, kde měla být od začátku – od předstírání alespoň nějakého zápolení směrem k…
Zveřejnění zprávy, že Norsko zakázalo od prvního ledna letošního roku užívání dentálního amalgámu, s výjimkou případů, kdy je pacient alergický na…
Společnost Teva je na prvním místě v prestižním žebříčku nejsilnějších izraelských firem vyhlašovaném ratingovou agenturou Dun & Bradstreet. Až do…
Objem celosvětového trhu s léky v průběhu 12 měsíců do listopadu roku 2007 stoupl celkově o čtyři procenta. Objem tržeb za prodané léky v období…
Celkem dvacet celostátních seminářů určených pro dětské kardiology, vždy s atraktivním programem a bohatou návštěvností, uspořádal do loňského roku…
Vědcům z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR se ve spolupráci s kolegy z Austrálie, Skotska a USA podařilo nalézt a izolovat z korálů…
Kvůli událostem v havlíčkobrodské nemocnici se heparin stal lékem atraktivním pro všechna hlavní média. Z novinových titulků by se mohlo zdát, že…
Rakovina není jen kus divné tkáně, krvavý útvar, hrouda kdesi v těle, respektive zhoubný novotvar jako materiální podstata obávané nemoci. Je to také…
Lidé se snaží odhadnout budoucnost snad od doby, kdy jsou lidmi. Za tím účelem se užívali a užívají věštci, ptakopravci, pýthie, čarodějnice,…
Na 1 300 praktických lékařů a praktických dětských lékařů se v pátek 29. února sjelo do TOP Hotelu Praha na svůj již 2. kongres primární péče. „Z…
Společnost Abbott Laboratories uspořádala během února ve čtyřech městech ČR, v Brně, Plzni, Praze a Ostravě, odborné semináře věnované problematice…
V současnosti jsou služby systému elektronických zdravotních knížek IZIP nabízeny klientům VZP a České národní zdravotní pojišťovny (ČNZP), jednání s…
„Změnilo se chování pacientů v lékárnách. Jsou iniciativnější, vyžadují od lékárníků více informací. Role farmaceutů je v současnosti významnější,…
Raději podporovat paliativní medicínu V MT 03/2008 jsme se na straně A16 věnovali semináři pořádanému Českou lékařskou akademií, který měl dát…
Komplexní ultrazvukové vyšetření oka Nejnovější ultrazvukový přístroj US-4000 japonské firmy NIDEK prezentovala na veletrhu OPTA 2008 společnost…
O spolupráci praktického dětského lékaře s oftalmologem a o možnostech korekce očních vad u dětí hovořila MT na veletrhu OPTA 2008 v Brně s MUDr.…
Právní úprava provozování rozhlasového přijímače v ordinaci, v čekárně, ve služebním automobilu, jakož i otázka s tím souvisejících poplatků…
Medical Tribune rozšiřuje své aktivity do oblasti vzdělávání v klinickém výzkumu a zdravotnické etice Společnost Medical Tribune CZ začala na českém…
Lékaři v českých nemocnicích běžně dělají to, co v jiných vyspělých zemích provádějí sestry. Sestry zase mají povinnosti, kterých se jinde ujímají…
Lázně Darkov a saudskoarabská Saihat Society For Social Services založily společný podnik pro poskytování léčebné a rehabilitační péče s názvem Czech…
Je tomu již několik let, co jsem s kolegyní MUDr. Hanou Skalickou, CSc., publikoval na jiném místě několik doporučení těm občanům, kteří by se chtěli…
Již osm let operují s pomocí harmonického skalpelu také na I. chirurgické klinice Fakultní nemocnice Olomouc. O možnostech využití a přednostech dané…
Na již 2. ročník kongresu primární péče pořádaný 29. února až 1. března v TOP Hotelu Praha zvou své kolegy a jejich sestřičky MUDr. Hana Cabrnochová,…
Krátkým ohlédnutím se vracíme k VI. celostátnímu kongresu České společnosti pro léčbu rány, jehož účastníky koncem ledna tradičně hostily přednáškové…
Již před časem jsme – v kontextu informací o nejvýznamnějších klinických studiích, o nichž se diskutovalo v průběhu Evropského kardiologického…
Počátkem února mohli zájemci v posluchárně pražské Psychiatrické kliniky vyslechnout přednášku MUDr. Jiřího Masopusta z Psychiatrické kliniky FN…
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) nabízí od 21. února svým pacientům možnost úhrady poplatků za návštěvu ambulance a ústavní pohotovostní…
Dvaceti procentům obyvatel domovů pro seniory zbývá po zaplacení poplatků ve zdravotnictví méně než 50 Kč měsíčně na osobní potřeby. Vyplývá to z…
Největší výrobce zdravotnických prostředků v České republice, společnost HARTMANN-RICO, od 1. února nabízí vzdělávací kursy po internetu. E…
Práce sestry na operačních sálech se skládá z mnoha různých úkolů. Hlavním a vrcholným posláním sestry je aktivní účast při operacích. Právě…
Na konci loňského roku vydal britský Národní ústav pro správnou léčbu a klinickou excelenci NICE (National Institute for Health and Clinical…
Zkušenosti s využitím harmonického skalpelu představuje MUDr. Matej Škrovina, zástupce primáře Oddělení chirurgie Nemocnice s poliklinikou Nový Jičín…
Příběh začíná objevem sira Josepha Listera, známého anglického chirurga, který první identifikoval bakterie jako zdroj infekce na operačních sálech.…
MUDr. Petr Příhoda je původem psychiatr, po roce 1989 působil na žádost tehdejšího premiéra ČR Petra Pitharta v jeho úřadu, byl členem etické komise…
Vzdělávacích možností pro sestry neustále přibývá – týká se to jednodenních konferencí, několikatýdenních kursů i ucelených vysokoškolských programů.…
„Zdravotní politika na Slovensku nabyla rozměrů ideologie. Vládě ale pro jasné definování cílů chybí nejen know-how, ale i dostatečná kapacita…
Napsal mi tuhle jeden můj známý svůj postřeh o jednom aspektu českého zdravotnictví. A protože jde o člověka zaměření ryze technického, byť…
Od 1. dubna začne v ČR působit nová zdravotní pojišťovna AGEL, která koncem loňského roku získala licenci ministerstva zdravotnictví. Jako svou…
Ministerstvo zdravotnictví na základě problémů a nejasností, které se v praxi vyskytly během prvních měsíců od zavedení regulačních poplatků, změnilo…
Nedostatek ambulantních stomatologů se v ČR stává reálným problémem a vývojové ukazatele nenaznačují, že by mělo být lépe. Podle dokumentu Analýza a…
Společnost Avenier na počátku letošního roku ohlásila otevření sítě specializovaných očkovacích center, která pokryje celou Českou republiku. V lednu…
Výkon psychiky měříme inteligenčním kvocientem (IQ). Je měřítkem výkonnosti kognitivních funkcí, kterým se dříve říkalo intelekt nebo inteligence.…
Podobně jako před nedávnem v pražské Ústřední vojenské nemocnici (viz MT 3/2008) proběhlo i ve Vojenské nemocnici v Olomouci v závěru minulého…
Česká asociace sester (ČAS) již delší dobu cítí potřebu vytvoření platformy, která by sdružovala všeobecné sestry, jež pracují mimo velká…
Pracuji jako sestra na lůžkovém oddělení ARO. Zde si rozšiřování kompetencí sester umím představit jen částečně v některých oblastec h. Pacienti na…
Srdce na dlani „Chirurg, který zašije ránu v srdci, ztratí vážnost svých kolegů a měl by být zbaven práva vykonávat chirurgickou praxi,“ prohlásil v…
Tým Andrewa Markse z newyorské Columbia University objevil molekulu, která ve svalových buňkách zastavuje průnik vápníkových iontů iontovými kanály…
Pacienti medikovaní aprotininem během provedení bypassu koronární arterie (CABG) vykazují vyšší riziko úmrtí než nemocní, kteří při stejném zákroku…
Tvrdí se, že prevence je lepší než léčba a že pokud chorobu vyléčit nelze a stává se chronickou, je lépe dosáhnout její účinné kontroly v běžném…
Úmrtnost (adjustovaná k věku) na infarkt myokardu a cévní mozkovou příhodu se v USA od roku 1999 do roku 2005 snížila o 25,8 %, resp. o 24,4 procenta…
Minulý týden jsme informovali o výsledcích studie ACCORD (Action to Control Cardiovascular Risk in Diabetes), velké mortalitní klinické studie…
Medical Tribune je značkou kvality pro noviny určené lékařům a zdravotníkům v mnoha zemích světa – obdobné tituly vycházejí např. v Německu, Rakousku, Švýcarsku, v sousedním Polsku či Maďarsku.
Medical Tribune v České republice vychází již od roku 2005, a to v periodicitě 26 čísel za rok. V duchu svého názvu chtějí noviny skutečně poskytovat tribunu všem, kdo mají lékařské a zdravotnické veřejnosti co sdělit – především lékařům a zdravotníkům samotným, ale i politikům, ekonomům, právníkům a dalším.
Medical Tribune jako jediné noviny o lékařské vědě, klinické medicíně a zdravotnictví u nás nejsou – navzdory svému anglickému názvu – překladovým titulem. Jejich obsah vytváří výhradně domácí profesionální redakce tvořená lékaři, zdravotními sestrami a novináři. Ti spolu s širokým okruhem spolupracovníků z různých oblastí medicíny nabízejí široký záběr na témata lékařské vědy a klinické medicíny i organizace, řízení a financování zdravotnictví doma i v zahraničí.
Medical Tribune dosahuje nákladu 20 000 výtisků a čte ji nejméně 40 000 čtenářů. Při dvacetitisícovém nákladu a indexu čtenosti 2,3 tvoří čtenářskou obec 46 000 lékařů, lékárníků a ostatních zdravotníků.
Roku 2017 vznikl ve spolupráci s Medical Tribune úspěšný projekt minutyMT.
Medical Tribune je dostupná každému – nízkou cenou časopisu a ještě výhodnějším předplatným chceme umožnit přístup k časopisu doslova každému; pro lékaře na odpočinku i pro studenty medicíny máme ještě další slevy.
Aktuální číslo: | 22/2008 |
Datum vydání: | 21.7.2008 |
Periodicita: | 20 čísel ročně |
Rozsah: | 24–36 stran |
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu ke stažení pro jednotlivé tituly:
Ceník pro personální inzerci najdete v samostatném mediakitu řádkové inzerce pro rok 2025.
.
Kontakt na obchodní oddělení jednotlivých titulů naleznete zde.
Technické požadavky na inzertní podklady v Remedia najdete na zde nebo na samostatných webových stránkách Remedia.cz.
Čtenáři: Soukromí i nemocniční lékaři, všeobecní i specialisté, lékárníci, stomatologové, ostatní zdravotničtí pracovníci, představitelé státní správy a samosprávy atd.
Náklad: 20 000 výtisků
Periodicita: 20 čísel ročně
Rozsah: 24-40 stran
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 297×440 mm (novinový formát)
Provedení: barevnost 4/4 CMYK
Technická specifikace inzerce Medical Tribune
Při vytváření dokumentu PDF používejte Acrobat Distiller nebo export z InDesignu v nastavení na maximální kvalitu výstupu, v ideálním případě v nastavení PDF-X/1a. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
EPS, PS
Veškerá písma použitá v dokumentu musejí být buď převedena do křivek nebo sbalena přímo v souboru EPS, resp. PS. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
Texty
Akceptované formáty: holý text (TXT, ASC apod. - např. Poznámkový blok Notepad ve Windows), DOC (pouze pro MS Word až do verze Office 2007), RTF.
Obrázky
Rastrové - TIF, JPG, EPS, PSD - použité rozlišení musí být minimálně 300 dpi pro použití ve velikosti 1 : 1, nastavení CMYK. V případě použitých textů, log apod. by mělo být rozlišení alespoň 500 dpi. Při použití JPG komprese musí být nastavena maximální kvalita.Upozornění: Neakceptujeme obrázky stažené z webu, případně JPG s nízkou kvalitou.
Vektorové - AI, EPS pro PC i Mac - použitá písma musejí být převedena do křivek, případně přibalena k dokumentu (pouze písma pro PC). Použité barvy musejí být v nastavení CMYK.
Zlomové dokumenty
Pouze InDesign do verze CS3. Veškerá použitá písma musejí být přibalena k dokumentu. Veškeré použité obrázky musejí být přibaleny a platí pro ně výše uvedená pravidla.Podklady na filmech nepřijímáme! Inzerent plně ručí za správnost a bezchybnost předaných podkladů i za obsah inzerátu.
Harmonogram Medical Tribune 2025
|
1/25 |
2/25 |
3/25 |
4/25 |
5/25 |
6/25 |
7/25 |
uzávěrka: |
6. 1. |
3. 2. |
24. 2. |
17. 3. |
31. 3. |
22. 4. |
5. 5. |
distribuce: |
14. 1. |
11. 2. |
4. 3. |
25. 3. |
8. 4. |
29. 4. |
13. 5. |
|
|||||||
|
8/25 |
9/25 |
10/25 |
11/25 |
12/25 |
13/25 |
14/25 |
uzávěrka: |
19. 5. |
2. 6. |
16. 6. |
14. 7. |
4. 8. |
1. 9. |
15. 9. |
distribuce: |
27. 5. |
10. 6. |
24. 6. |
22. 7. |
12. 8. |
9. 9. |
23. 9. |
|
|||||||
|
15/25 |
16/25 |
17/25 |
18/25 |
19/25 |
20/25 |
|
uzávěrka: |
29. 9. |
13. 10. |
27. 10. |
10. 11. |
24.11. |
8. 12. |
|
distribuce: |
7. 10. |
21. 10. |
4. 11. |
18. 11. |
2. 12. |
16. 12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, internisté, specialisté různých oborů medicíny
Náklad: 8 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník + speciální vydání
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 209×286 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Technická specifikace podkladů k inzerci v Medicíně po promoci
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu.
Harmonogram 2025
|
1/2025 |
2/2025 |
3/2025 |
4/2025 |
uzávěrka: |
14.3. |
13.6. |
15.10. |
8.12. |
distribuce: |
27.3. |
27.6. |
30.10. |
22.12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, specialisté různých lékařských oborů, farmaceuti, studenti
Náklad: 5 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník
Distribuce: Adresné zasílání jednotlivým předplatitelům.
Formát: 210 × 297 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Harmonogram 2025
|
č. 1 |
č. 2 |
č. 3 |
č. 4 |
č. 5 |
č. 6 |
uzávěrka: |
28.2. |
11.4. |
13.6. |
14.8. |
10.10. |
10.12. |
distribuce: |
17.3. |
29.4. |
27.6. |
28.8. |
24.10. |
29.12. |
Pokud chcete zadat inzerci, musíte se přihlásit.