Perspektivy diagnostiky a léčby postmenopauzální osteoporózy
Postmenopauzální osteoporóza je zpočátku bezpříznaková a bezbolestná nemoc, jejíž incidence se neustále zvyšuje s posunem věkové hranice a změnou…
Postmenopauzální osteoporóza je zpočátku bezpříznaková a bezbolestná nemoc, jejíž incidence se neustále zvyšuje s posunem věkové hranice a změnou…
Status HER-2 receptorů zřejmě neovlivňuje dobu přežití bez relapsu (RFS) u žen se zánětlivým karcinomem prsu, který představuje nejmalignější typ…
Infekce matky cytomegalovirem (CMV) ve třetím trimestru nemusí vést k závažným následkům pro novorozence, jak se až dosud předpokládalo. Informovali…
Projekt Kulatého stolu k budoucnosti financování zdravotnictví v ČR představil na konferenci 23. června v Praze zatím nejucelenější výsledek svého…
Jedinečná biotechnologická událost ve střední Evropě – BIOTEC 2008 na téma „How to Create and Grow a Successful Biotechnology Cluster“ se uskuteční…
Ač je nechtěný únik moči stále tabuizovaným tématem, trpí jím každý pátý člověk po čtyřicítce a téměř 40 procent seniorů nad 75 let. Nejčastěji se…
Někteří lidé nemohou volně kontrolovat močení. Daná situace může být dočasná, nebo se může jednat o permanentní stav vyžadující katetrizaci. Možnost…
Prakticky každá nemocnice či ordinace dnes využívá vlastní informační systém (i když někde stále najdeme jen psací stroje), přesto je proces…
„Zisk, který je všude jinde vnímán jako emočně neutrální pojem informující o schopnosti přizpůsobit svoji nabídku poptávce, má ve zdravotnictví…
Přes šedesát praktických lékařů a ambulantních specialistů, ale také laboratoř a jedno lůžkové zařízení se na Olomoucku spojilo do společného…
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR (OSZSP) vyzval 26. června, dva dny po proběhnuvší stávce, ministra T. Julínka, aby neprodleně…
Už v roce 2005 upozornili američtí vědci na stránkách prestižního lékařského časopisu JAMA na rizika spojená s užíváním růstového hormonu jako…
Pacient s pokročilým melanomem, který již nereagoval na standardní léčbu, dosáhl kompletní remise poté, co dostal infuzi vlastních, v laboratoři…
Prostory Regionálního centra v Olomouci se již po druhé zaplnily více než čtyřmi stovkami lékárnic a lékárníků, kteří přijeli na II. kongres…
V půlce června se do příjemného prostředí hotelu Harmony ve Špindlerově Mlýně sjeli psychiatři na VII. sjezd Psychiatrické společnosti ČLS JEP.…
Americký úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) schválil duloxetin HCl v kapslích s prodlouženým uvolňováním (s obchodním názvem Cymbalta) pro…
Ještě do začátku tohoto roku mnozí odborníci předpokládali, že podání statinu a ezetimibu bude jednou z hlavních zbraní v hypolipidemické terapii,…
Karcinom děložního hrdla postihuje v České republice ročně kolem 1 100 žen. Přibližně u poloviny z nich je diagnostikován v časném stadiu, kdy…
Průměrný dojezdový čas k pacientovi mezi 7 až 8 minutami, úspěšnost sekundárních resuscitací, účast v projektu Evropské komise HESCULAEP, obhájení…
Před pětadvaceti lety byla v tehdejším Československu poprvé transplantována slinivka břišní. Stalo se tak 28. června 1983 v pražském IKEM, kde je…
Dalšího významného ocenění se v těchto dnech dostalo předsedovi České lékařské společnosti J. E. Purkyně a významnému českému lékaři prof. MUDr.…
I když srdeční sval za normálních okolností významnou měrou neregeneruje, srdce obsahuje populaci kmenových buněk, jež jsou s to diferenciace na…
Ministr zdravotnictví MUDr. Tomáš Julínek, MBA, představil 23. června v Brně konkrétní kroky, které povedou ke zrušení tamní Úrazové nemocnice a ke…
O významu estrogenní suplementace u ženy v období perimenopauzy a postmenopauzy bylo již napsáno a přednášeno, zejména v posledních desetiletích,…
Nestává se často, aby se velkých mezinárodních kongresů aktivně zúčastňovali pregraduální studenti. Marek Mráz z brněnské lékařské fakulty přijel na…
Počítač není v kalkulaci dávkování antikoagulancií horší než zkušený zdravotnický personál, jenž výpočty provádí ručně. Britští investigátoři naopak…
Slavnostní vyhlášení v pořadí třetího laureáta výroční Ceny adiktologie bylo 26. června otevíracím programovým bodem symposia 1. lékařské fakulty UK…
Kolem 500 psychiatrů se od 12. do 15. června sešlo ve Špindlerově Mlýně, aby vyslechlo 130 přednášek a shlédlo 28 posterů. Protože řada zasedání…
Koncepce mikrobiální terapie byla vyslovena před více než 100 lety Mečnikovem, potom byla mnoho let opomíjena a v posledních dvaceti letech znovu…
Hemoroidální choroba je nejčastějším civilizačním onemocněním konečníku. Ve statistikách se uvádí její výskyt až u 70 % dospělé populace. Je…
Retrospektivní hodnocení klinického přínosu přidání thiazolidindionu nebo sulfonylureového sekretagoga 20 obézním pacientům s diabetes mellitus 2.…
Karcinom ovaria je u nás čtvrtým nejčastějším maligním nádorem u žen. Jeho incidence je 24 nově diagnostikovaných nádorů na 100 000 obyvatel. Podle…
Imunitní systém je zcela zásadní pro vývoj všech živých organismů, bez ohledu na jejich vývojový stupeň nebo složitost. Je důležitý i pro udržení…
Tak u nás proběhl hodinový stávkový slepenec, v němž se stávkovalo obecně proti současné vládě, proti různým proběhlým a připravovaným reformním…
Zájem o působení imunitního systému v etiopatogeneze řady onemocnění vzrůstá. Souvisí to nejen s novou generací lékařů a vědeckých pracovníků, kteří…
V minulém vydání MT jsme vám nabídli první postřehy z tradičního setkání Klubu mladých onkologů, které se letos konalo ve dnech 13. až 15. června v…
Sekce mladých chirurgů České chirurgické společnosti ČLS JEP organizuje každoročně ve spolupráci s kolegy ze Slovenska kongres mladých chirurgů.…
V Medical Tribune Pharma 6/2008, která vyšla jako příloha MT 18/2008, jsme zveřejnili příspěvek MUDr. Jana Vavrečky z reklamní a vzdělávací agentury…
V úterý 24. června se ve zdravotnictví stávkovalo. Nezůstalo ale pouze u jednodenní zdravotnické stávky, k ní se hodinovou výstražnou stávkou…
Pražská Fakultní Thomayerova nemocnice s poliklinikou je již více než dva roky koordinátorem projektu „Regionální centrum pro podporu výuky a…
Diabetes mellitus 2. typu je chronická, progresivní nemoc, jejíž konstantní konsekvencí jsou kardiovaskulární komplikace. Jsou k dispozici…
Hned dvě konkurující si nabídky rozhýbaly v minulém týdnu obchodování s cennými papíry společnosti Zentiva. Analytici se vesměs shodují v tom, že…
Umělá plicní ventilace je součástí tzv. podpůrné terapie v sepsi. U nemocných v sepsi je nejčastější indikací k zahájení ventilační podpory akutní…
Mezi závažné septické stavy v oblasti dutiny břišní vyžadující neodkladný chirurgický výkon patří peritonitidy a abscesy. Přes pokroky v kritické…
Dnešní úroveň poznání nám umožňuje definovat sepsi jako onemocnění způsobené odpovědí organismu na infekci, jejímž primárním cílem je vždy…
Nutriční podpora je neoddělitelnou součástí terapeutických postupů v intenzivní péči. Prospektivní randomizované klinické studie hodnotící…
Studie ADVANCE přinesla zásadní zjištění pro potvrzení vztahu mezi intenzivní kompenzací hyperglykémie a výskytem kardiovaskulárních komplikací u…
Kdyby se podařilo chránit české děti před úrazy tak, jako jsou chráněni jejich švédští vrstevníci, znamenalo by to záchranu 153 dětských životů ročně…
za přínos české kardiologii Na zámku v Poděbradech proběhlo 10. června slavnostní předání zlaté mediale prof. Václava Libenského, kterou každoročně…
Tóny Opusu 15 – Dětských scén Roberta Schumanna – provázely letošní jubilejní 50. Purkyňův den, který se uskutečnil již tradičně v Saturnově sále…
Ve středu 18. června se v Ústřední vojenské nemocnice Praha uskutečnil křest publikace „Příběh nemocnice“. Kniha mapuje nejen sedmdesátiletou…
MT 17/2008, str. A2 a A3 Redakce MT položila ve své rubrice Diskusní fórum otázku, kam až je v úsilí o bezpečnost pacientů rozumné zajít a jaká…
V Česku každý rok zemře v důsledku úrazu téměř tři sta dětí, píšeme na str. A4. Ve Švédsku je mortalita spojená s dětskými traumaty poloviční. Nabízí…
Statistiky za necelý půlrok potvrzují, že regulační poplatky své základní poslání zřejmě plní. Jak známo, jejich případné nevybírání je ale zatíženo…
Projekt Kulatý stůl k budoucnosti financování zdravotnictví v ČR, který vznikl usnesením vlády téměř na den přesně před rokem jako platforma pro…
Zdravotní stav jedince do značné míry koreluje s jeho socioekonomickým statutem. Časopis New England Journal of Medicine zveřejnil studii, jejímž…
Hovoříme spolu v pátek 20. června, vy jste od rána na návštěvě Olomouckého kraje – nevím, zda už jste si stačil přečíst noviny? Zatím bohužel ne. Tak…
Ve dnech 28. až 30. května se v Regionálním centru Olomouc konaly XXII. olomoucké hematologické dny (OHD) s mezinárodní účastí. Interdisciplinární a…
Již tradiční setkání Klubu mladých onkologů se konalo ve dnech 13. až 15. června v Hotelu Medlov nedaleko Nového Města na Moravě. Jedná se o největší…
Na pozici generálního ředitele společnosti Novartis v České republice nastupuje od 1. července Ing. Eva Kodýdková, MBA. Ve funkci vystřídá Dr.…
Společnosti Biogen Idec a Neurimmune Therapeutics AG oznámily již koncem listopadu 2007 spolupráci ve vývoji a komerčním využití čistě humánní…
Rozhodnutí ministra zdravotnictví Tomáše Julínka znamená, že česká politická scéna není schopna domluvit se a korektně, bez emocí a zbytečných mýtů…
Projekt Kulatého stolu oslovil vybrané osobnosti se žádostí o poskytnutí odborného názoru na současné problémy zdravotnictví v ČR a jeho financování.…
Reforma financování zdravotní péče se v posledních týdnech stává terčem výpadů ze strany členů opozičních stran, ale občas zaletí jedovatý šíp i z…
Sepse je závažný stav, který může vést až k septickému šoku provázenému tkáňovou hypoperfuzí a rozvojem multiorgánové dysfunkce. V průběhu sepse…
Celý svět v současné době čelí dramatickému nárůstu počtu nemocných s diabetes mellitus. Zatímco v roce 1996 bylo celosvětově registrováno 132…
Česká lékárnická komora zveřejnila v polovině června obsáhlou zprávu s názvem Lékárenská péče – současný stav a perspektivy vývoje v České republice…
Od 1. ledna příštího roku budou některé léčivé přípravky zařazeny do nově vytvořené skupiny léků prodejných s omezením. Jedná se o takové léky, které…
Jubilejní patnáctou konferenci Farmacie 2008, která se konala ve dnech 10. až 11. června roku 2008 již tradičně ve Špindlerově Mlýně, mohl zahájit…
„Oznamuji, že k dnešnímu dni jsou všechny reformní zákony zpracovány v paragrafovém znění a první tři – tedy zákon o zdravotních službách, zákon o…
Společnost Abbott zveřejnila řadu nových dat z klinických studií s adalimumabem (Humira) v indikaci revmatoidní artritida, jež svědčí pro dlouhodobou…
…anebo aspoň tak by se to mohlo zdát, když člověk pozoruje, s jakým bohorovným klidem se v Česku přijímá fakt, že se díky moderní medicíně a…
Na výročním zasedání Evropské hematologické společnosti (EHA) v Kodani se do centra zájmu dostaly též trombocytopenické stavy. Bylo to především díky…
Prof. Hironori Yamamoto z lékařské univerzity Jichi v Tochigi provedl 6. června dva unikátní operační zákroky na endoskopickém pracovišti II. interní…
Evropská hematologická asociace (EHA) dělá vše pro to, aby její výroční zasedání vystoupilo ze stínu podobného setkání Americké společnosti pro…
„Mezi doporučenou a reálnou léčbou stále zeje propast, do které se zřítí ti lékaři, kteří se rozhodnou léčit své nemocné podle Standardů České…
Pro dnešní dobu je charakteristický obrovský rozmach informací. Kdokoli může na internetu najít potřebné rady a odpovědi na otázky týkající se…
Artroskopie patří k velice úspěšným diagnostickým a operačním metodám – vysoká úspěšnost zákroků ji opravňuje k širokému používání. Navíc poskytuje…
Za jedny z největších hrdinů naší doby pokládám manželky pečující o muže trpící Alzheimerovou nemocí. Když nemoc pokročí, trpí taková žena víc než…
Prostor pro výměnu zkušeností a poznatků z českého, francouzského a švýcarského zdravotnictví poskytl 16. června Parlament ČR, resp. Výbor pro…
Minulý týden v Olomouci uspořádala společnost TESCO SW konferenci „Inovační rozvoj zdravotnických zařízení“, jejímž cílem bylo poukázat na možnosti…
Česká republika patřila až do minulého týdne k několika málo evropským zemím, kde dosud nebyla do národního jazyka přeložena publikace Světové…
Polymorfismus A/G genu pro HER2 Komentář pro lékaře: Kodon 655 genu pro HER2 souvisí s karcinomem prsu. Ženy s metastazujícím nádorem prsu s…
Novela zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, která platí od začátku letošního roku, prochází prvním opravdu ostrým testem. Teď se…
V průběhu konání výročního sjezdu České kardiologické společnosti jsme některým z jeho účastníků položili dvě anketní otázky: 1) Na kterou…
V rámci snahy přiblížit posluchačům výrobu rozhlasového vysílání pořádá Český rozhlas 2 – Praha již pátý ročník výjezdních akcí pod názvem „Výlety“.…
V minulém týdnu hostilo San Francisko letošní vědecké zasedání Americké diabetologické asociace (American Diabetes Association, ADA). O bezprostřední…
Vzdělání dnešního maturanta má paradoxně horší kvalitu než v době totality – v tom lze s diskutovaným textem souhlasit. Naštěstí pro medicínu…
Více než 13 000 lékařů a dalších zdravotnických pracovníků z celého světa se účastnilo 68. vědecké konference American Diabetes Association (ADA), na…
Již 26. výroční konference Evropské společnosti pro pediatrická infekční onemocnění se konala ve dnech 13. až 17. května v rakouském Grazu. Vlastní…
„Daří se nám, že devadesát procent ohrožených novorozenců se skutečně rodí tam, kde má – v perinatologickém centru. To už dále asi zvyšovat nelze,“…
Lékařský časopis Physical Therapy přináší popis úspěšné pohybové terapie u čtyřletého chlapce, který nebyl po střelném poranění krční páteře schopen…
Rodiče těch nejmenších pacientů se často lékařů dotazují, je-li možné spolehlivě vyšetřit funkci plic u malých dětí a potvrdit nebo vyloučit určité…
Zentiva, jedna z největších farmaceutických firem ve střední a východní Evropě, dodává do českých lékáren více než čtvrtinu všech léků. Vedoucí…
Na otázku, proč chybějí zdravotní sestry, odpovídá ministerstvo zdravotnictví všelijak, nechce však připustit hlavní důvod – nízké mzdy a platy!…
Ustekinumab, humánní monoklonální protilátka působící proti interleukinu 12 a 23, představuje efektivní terapii mírné až těžké formy psoriázy. Tak…
Otázce, kdo profituje od z hypolipidemické léčby, a především výsledkům systematického sledování vysoce rizikových pacientů s kombinovanou…
Jeden z nejmladších oborů medicíny specializující se na odhalování genetických predispozic k určitým onemocněním se stává neodmyslitelnou součástí…
Omlouvám se, ale tuhle otázku položit musím: co je to v Brně za personální rošády – a mají pravdu hlasy varující před prodejem Masarykova…
Fetální alkoholický syndrom se pojí s vážnými psychiatrickými problémy. Postižené děti mnohem častěji nedokončí školní docházku a mají vyšší sklon ke…
Obecně označujeme jako biomarkery indikátory normálních i patogenních biologických procesů a farmakologických odpovědí k léčebné intervenci, které…
Nedávno úspěšně završený světový kongres leteckých záchranných služeb AIRMED 2008 překonal nejen přání organizátorů, ale dle dostupných reakcí…
V posledním vydání MT jsme informovali o některých zajímavostech z letošního 44. výročního zasedání Americké společnosti klinické onkologie (American…
Výsledky nedávno zveřejněné studie prokázaly, že terapie sunitinibem (SUTENT) vedla k celkovému přežití převyšujícímu dva roky u pacientů s…
Společnost NovoNordisk oznámila, že Úřadu pro schvalování léčiv a potravin v USA (Food and Drug Administration; FDA) předložila žádost o registraci…
Minulý týden se v Praze konalo výroční zasedání Evropské společnosti pro cystickou fibrózu (ESCF). Při této příležitosti je vždy oceněn laureát,…
Šestice francouzských vědců pod vedením ze Service de clinique médicale v Paříži zjistila, že podávání venlafaxinu pravděpodobně spouští…
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek ke dni 10. června odvolal z funkce ředitelku Fakultní nemocnice u sv. Anny MUDr. Vladimíru Danihelkovou a…
Jak jsme již informovali, na valné hromadě během letošního výročního sjezdu České kardiologické společnosti došlo k oficiální výměně na postu…
Moderní medicína přichází stále s novými poznatky a my se je učíme aplikovat do své medicínské praxe. Bohužel se stává stále častěji, že nové vědecké…
MT 18/2008, str. A2 a A3 Souhlasím s názorem kolegy Otto Herbera. V našem pediatrickém oboru je situace podobná, více problémů nám dělají kromě lázní…
V dalším pokračování cyklu článků věnovaného aplikované psychologii se PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc., tentokrát zaměřuje na psychické…
Vznik diabetu u pacientů s hypertenzí lze spolehlivě predikovat pomocí tří základních predikčních faktorů. Tyto prediktory, zejména plazmatická…
Tento mladý obor se stává neodmyslitelnou součástí moderní diagnostiky. Na trhu se však začínají objevovat i firmy, které zákazníkům nabízejí…
Farmaceutická společnost Nycomed uzavřela s firmou 4SC smlouvu o prodeji hlavní části svých výzkumných a vývojových projektů v oblasti onkologie. Na…
Po dvou letech činnosti se Česká leukemická skupina blíží tomu, aby se stala modelem, jak by mohli spolupracovat ti, kteří se blíže zajímají o jeden…
Na přelomu května (30. až 31. 5.) se v tureckém Istanbulu konalo světové zasedání Global Alliance against Chronic Respiratory Diseases, jejímž členem…
Tým amerických virologů zveřejnil ve vědeckém časopisu slibný princip tvorby virových vakcín. Vakcína využívá živého viru, který je oslaben stovkami…
psychiatrické péče Údajně neuspokojivý současný stav psychiatrické péče v ČR, resp. její nedokončená institucionální a organizační transformace,…
Vedení holdingu AGEL a jeho akcionáři reagují pro MT na informace zveřejněné v posledních dnech sdělovacími prostředky a zčásti i šířené anonymně po…
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zahájil 10. června prvních 73 správních řízení z moci úřední, která jsou součástí pravidelné revize…
MT 17/2008, str. A2–A3 Domnívám se, že bezpečnosti nemocnic by prospělo i něco jiného než nákup finančně náročné zabezpečovací techniky a vydání…
V polemice o transformaci fakultních nemocnic došlo v pátek 6. června k významnému posunu – premiér Mirek Topolánek v Poslanecké sněmovně slíbil, že…
Nová analýza publikovaných studií ukázala, že děti, které denně navštěvují mateřskou školku nebo se zúčastňují kolektivních dětských her, mají zhruba…
Slovenská zdravotnická reforma, zahájená v roce 2004 tehdejším ministrem zdravotnictví SR Rudolfem Zajacem, nabízí tvůrcům české reformy obecná…
„Propojení základního i aplikovaného výzkumu s inovacemi a určitou komercializací výsledků je klíčovým faktorem úspěšného zavádění nových produktů do…
Více než 13 000 lékařů a dalších zdravotnických pracovníků z celého světa se účastnilo 68. vědecké konference American Diabetes Association (ADA), na…
Letošní 44. výroční kongres Evropské asociace pro výzkum diabetu (EASD), který se v druhém zářijovém týdnu konal v italské metropoli, přinesl…
„Desítky léků budou dražší“ nebo „Chroničtí pacienti budou doplácet více“. To jsou namátkou dva novinové titulky avizující, že tento týden oznámí…
Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS) sdružující výzkumně orientované výrobce inovativních léků změnila 3. června svůj název na…
Ve dnech 29. května až 1. června proběhl ve francouzské Nice IX. kongres Evropské ortopedické a traumatologické společnosti (EFORT). Společnost…
Více než šest stovek lékařů z celé ČR se zúčastnilo série odborných seminářů na téma „Nová léková legislativa pro lékaře“, kterou v dubnu a květnu…
Když na přelomu dubna a května ministr zdravotnictví MUDr. Tomáš Julínek odvolal MUDr. Ivana Davida, CSc., z funkce ředitele pražské Psychiatrické…
V úterý 3. června jednalo vedení České lékařské komory (ČLK) se zástupci expertních týmů pro zdravotnictví koaličních stran KDU-ČSL a Zelených …
Sponzorování vědeckých kongresů a poskytování darů odborníkům je nekonečně aktuálním tématem regulace reklamy preskribovaných léčiv. Právní normy…
Pacientka, 15 let, do devíti měsíců věku byla zcela zdravá, poté u ní však došlo k náhlé příhodě břišní v důsledku invaginace střeva. Řešením byla…
Na loňském výročním sjezdu České kardiologické společnosti (ČKS) budil mezi expozicemi farmaceutických firem velkou pozornost neobvyklý stánek s…
Probiotika představují živé bakterie, které jsou podávány v nadbytku za účelem zlepšení zdravotního stavu jedince – ať už v prevenci chorob či…
Allen Childs z amerického Texasu (univerzitní pracoviště Vernon a Dallas) podal předběžnou zprávu na stránkách odborného časopisu Journal of…
Nová účinná látka, jež blokuje receptory angiotensinu a endotelinu, které podle současné teorie hrají úlohu v rozvoji hypertenze, dokáže redukovat…
V editorialu, jenž je publikován v recentním vydání odborného týdeníku New England Journal of Medicine, se dva významní specialisté v diabetologii a…
Cílem každého zdravotnického systému by bezesporu mělo být dosažení efektivity vynakládaných prostředků. Problémy však nastávají při hledání…
Tradiční konference STERIL.CZ proběhne na brněnském výstavišti již po čtvrté, a to ve dnech 21. až 22. října jakou součást mezinárodního veletrhu…
Čtrnáctý ročník konference INFORUM, pořádaný 28. až 30. května v Praze, se tradičně soustředil na elektronické informační zdroje a jejich…
Až do 2. července mohou zájemci podávat žádosti o podporu pro své projekty z oblasti Služby v oblasti veřejného zdraví v rámci Integrovaného…
Tak jako v předchozích letech připravila Česká lékárnická komora na 19. červen tradiční akci – již desátý Den lékáren. Je příležitostí, jak…
Jako první zdravotnické zařízení na Moravě a druhé v České republice začala Fakultní nemocnice Olomouc využívat nový přístroj, který umožňuje odhalit…
Z článků v odborném tisku by se mohlo zdát, že moderní onkologie rovná se především biologická léčba.Toto téma je v centru pozornosti a nelze se mu…
V pregraduální sekci v teoretické části si 1. místo odnesl student 5. ročníku Jan Škrha, jr., za práci „Vliv metabolitů glykolýzy na mitochondriální…
Jedním z výsledků nedávného dotazníkového šetření Sdružení praktických lékařů ČR a Kabinetu veřejného zdravotnictví 3. lékařské fakulty UK Praha bylo…
V minulém vydání MT jsme přinesli první ochutnávku z odborného programu XVI. výročního sjezdu České kardiologické společnosti. Nyní se na brněnské…
MT 17/2008, str. A2 a A3 Medicínský pokrok je stále rychlejší a s ním rostou i nároky na kvalitu a bezpečnost poskytované péče. Pacienti i…
V průběhu konání výročního sjezdu České kardiologické společnosti jsme některým z jeho účastníků položili dvě anketní otázky: 1) Na kterou…
Čtyřicáté čtvrté výroční zasedání Americké společnosti klinické onkologie (American Society of Clinical Oncology - ASCO), které se letos konalo na…
Téma Dne lékáren 2008 - metabolický syndrom - je dost široké, aby si v něm každý našel své pole působnosti. Nemusíme se omezovat jen na měření tlaku…
Systémový lupus erythematodes (SLE) je akutní zánětlivé onemocnění pojiva s variabilním průběhem a prognózou. Může postihnout kterýkoli důležitý…
Když se zkušeného alpinisty zeptáte na nějakého jeho kolegu, odpoví zhusta: „Jó, s tím jsem byl na lan…“ Přeloženo: „Na toho mi nesahejte! Tomuhle…
Pacienti podrobující se kardiochirurgickému zákroku signifikantně profitují z preoperačního podávání statinů. Tak zní závěr největší metaanalýzy,…
Se zaujetím jsem si přečetl rozhovor s děkanem Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové doc. PharmDr. Alexandrem Hrabálkem, CSc., zveřejněný v MT 16…
Občanské sdružení Lékaři pro reformu uspořádalo 29. května v Brně setkání svých sympatizantů a příznivců. Většina příspěvků, které na setkání zazněly…
Výroční sjezd České kardiologické společnosti je tradičně již mnoho let největší domácí odbornou akcí. Mezi více než čtyřmi tisícovkami návštěvníků…
Již od roku 1986 vyhlašuje americká společnost Ernst and Young každoročně cenu „Světový podnikatel roku“. Letos ji v konkurenci pětačtyřiceti…
Termín ateroskleróza bývá stále častěji nahrazován termínem aterotrombóza, neboť je to právě okludující trombus, který je bezprostřední příčinou…
Přestože onkologická terapie se během posledních tří desetiletí dramaticky změnila, stále je třeba pokračovat v neúnavném kooperujícím úsilí všech…
Senátní výbor pro zdravotnictví a sociální politiku a ministerstvo zdravotnictví uspořádaly 3. června v Praze veřejný seminář s názvem Prezentace…
Začátkem února letošního roku byl v Ústřední vojenské nemocnici Praha slavnostně otevřen nový multifunkční neurochirurgický sál, který je však v…
Ischemická choroba dolních končetin (ICHDK) je jedním z typických klinických projevů obliterující aterosklerózy, generalizovaně postihující tepny v…
Kardiovaskulární onemocnění (KVO) jsou zodpovědná za přibližně jednu třetinu všech úmrtí u žen na celém světě. Podle zatím posledních dostupných…
Na sjezdu České kardiologické společnosti v bloku HOT lines a následně na symposiu firmy Zentiva byly poprvé prezentovány konečné výsledky největší…
„Co se týče ryze právní stránky věci, mám za to, že soudem provedený výklad čl. 31 Listiny základních práv a svobod není správný. Ať se nám to líbí…
Tisíciletý střet o povaze lidské morálky dostává neurovědecké rozměry. Každý, kdo se do tohoto minového pole pustil, nacházel dvě myšlenkové školy. V…
Dalším příspěvkem z autorské dílny odborníků z pražského Klinického centra ISCARE – Lighthouse navazujeme na seriál kasuistik věnující se…
Poslanci Evropského parlamentu (EP) žádají Evropskou komisi, aby vyčlenila finanční prostředky na podporu výzkumu a inovací v oblasti primární…
Ischemická choroba srdeční (ICHS) je jednou z nejvýznamnějších příčin úmrtí na světě a odhaduje se, že nejméně 10 milionů úmrtí za rok souvisí s ICHS…
Přetiskujeme článek Matěje Šustra, výzkumného pracovníka Liberálního institutu, který byl pod titulkem “Regulační poplatky ve zdravotnictví jsou…
Minulý týden se v pražském Lékařském domě ČLS JEP uskutečnil poslední seminář aktuálního cyklu připravovaného Českým národním fórem pro eHealth.…
Společnost Linet, světový výrobce zdravotnické techniky, využívá pro školení zdravotníků a při vývoji lůžek unikátní pomůcku – tzv. stařecký oblek,…
Ve dnech 24. a 25. května se v Brně konal 49. sněm České stomatologické komory (ČSK), na kterém se stomatology diskutoval i ministr zdravotnictví…
Taoisté soudí, že nejpotřebnější činností člověka je volné, pravidelné a hluboké dýchání. Ostatně jediným druhem pohybu, který všichni rytmicky…
Předsedou Koordinační rady MEFANET byl na další dva roky zvolen doc. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D., z Institutu biostatistiky a analýz Masarykovy…
Při statických ukázkách na letišti Praha-Kbely, jež byly součástí doprovodného programu světového kongresu leteckých záchranných služeb a letecké…
Lékaři Chirurgické kliniky FN Ostrava provedli jako jedni z prvních na světě unikátní zákrok, kdy odstranili jaterní metastázy onkologicky nemocnému…
V dalším pokračování cyklu článků věnovaného onkologickým pacientům se PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc., zaměřuje na psychické prožívání tělesné…
Internetové postgraduální vzdělávání ohodnocené kreditními body je mezi lékaři hojně využívané. Nyní tuto možnost získávají i zdravotníci – nelékaři.…
Jak zjednodušit a zpřesnit proces objednávání zdravotnických prostředků v nemocnicích? Jak lépe komunikovat s dodavatelem? A proč dát šanci…
Nových prostor se v květnu dostalo Centru nádorové cytogenetiky Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky VFN a 1. LF UK. Toto pracoviště…
Stejně jako je lebka se zkříženými hnáty nezaměnitelným symbolem pro toxickou látku, měly by i jiné piktogramy a grafické ikony zjednodušovat…
V polovině května se v pražském Faustově domě konalo již třetí jednání Koordinační rady projektu MEFANET, který je zaměřen na rozvíjení vzájemné…
Slavnostní přednášky XVI. výročního sjezdu ČKS přednesli jednak tři z letošních nově jmenovaných čestných členů společnosti – prof. Jan Pirk …
Jako připomínka jedné z nejvýznamnějších osobností našeho očního lékařství právě vychází kniha vzpomínek prof. Jana Vanýska nazvaná Prožil jsem…
Opětovné, v pořadí již třetí vydání zdařilé monografie prof. MUDr. Jiřího Widimského, DrSc., FESC, a kolektivu spoluautorů má úctyhodných 706 stran.…
Jak se dívají na elektronický nákup zdravotnických prostředků ambulantní lékaři? Na to nám za Radu Sdružení ambulantních specialistů ČR odpověděli…
Společnost Medtronic uvedla na evropský trh bezdrátové implantáty Vision 3D pro léčbu poruch srdečního rytmu. Portfólio zahrnuje kompletní řadu…
V netradičním prostředí Ledeburských zahrad Pražského hradu se ve středu 28. května uskutečnilo slavnostní zasedání při příležitosti 60. výročí…
Analgetikum tramadol má mnoho společných vlastností s antidepresivem venlafaxinem. Léky jsou strukturálně podobné, podílejí se na ovlivnění…
Začátkem letošního roku vstoupil na český farmaceutický trh nový hráč – společnost Swedish Orphan International. Ač je v ČR nováčkem, má za sebou…
Ve Velké Británii vzniká nová iniciativa, v níž se spojí výzkumné kapacity a finanční zdroje charitativních organizací s potenciálem nevyužitých…
Jak už jsme informovali, začátkem května navštívil Prahu ředitel výzkumu Národního ústavu dětského zdraví a vývoje člověka (Eunice Kennedy Shriver…
Na návrh vědecké rady 1. LF UK byl ve středu 28. května v pražském Karolinu udělen čestný doktorát Univerzity Karlovy profesoru Danielu Callahanovi,…
Navzdory vyjádření některých laických médií i lehce zmanipulovatelným průzkumům veřejného mínění (viz str. B1), je úroveň zdravotnické péče v České…
Minulý týden uspořádala Česká společnost intervenční radiologie ČLS JEP ve spolupráci s Nadací prof. Rösche tradiční, v pořadí již třinácté odborné…
Již 3. mezinárodní kongres miniinvazivní a robotické chirurgie se uskuteční ve dnech 20. až 21. října v Rotundě pavilonu A brněnského výstaviště,…
Nádorová onemocnění představují závažný medicínský i celospolečenský problém. V průmyslových zemích jsou na 2. místě v příčinách úmrtí po…
Onkologičtí pacienti by patrně neměli rutinně užívat antioxidační suplementy v průběhu radiační léčby a chemoterapie, neboť antioxidanty mohou…
„Vždycky je něco za něco, a platí to i pro péči o výživu onkologického pacienta,“ říká jeden z autorů nového Standardu nutričního screeningu v…
Na loňských Brněnských onkologických dnech vystoupila MUDr. Milana Šachlová z Masarykova onkologického ústavu v Brně se sdělením Mýty a pověry o…
Standardním léčebným postupem u pokročilých karcinomů ORL oblasti je konkomitantní radiochemoterapie. Léčba je však zatížena četnými nežádoucími…
Ćeský Národní onkologický registr představuje unikátní databázi i v celosvětovém měřítku. Zatím nebylo příliš příležitostí se s ním v Evropě…
Dobrá komunikace mezi komplexními onkologickými centry a regionálními onkology je podmínkou toho, aby se naplnilo heslo: „Správnou léčbu správnému…
Léková forma ovlivňuje terapeutický profil cytostatika Doxorubicin patří mezi nejúčinnější cytostatikum v léčbě karcinomu prsu. Kromě očekávaného…
Přesné určení a vymezení cílové struktury v onkologické terapii je podle odborníků stejně obtížné jako najít pověstnou jehlu v kupce sena. Přesto tým…
Poptávka zdravotnických zařízení v Evropě po onkologických informačních systémech neustále roste v souvislosti s jejich snahou zvyšovat sortiment…
Výbor Onkochirurgické sekce České onkologické společnosti ČLS JEP začíná pracovat v novém složení. Jeho předsedou byl pro další období jednomyslně…
Český screening karcinomu prsu může být modelovým příkladem pro většinu podobných preventivních programů kdekoli na světě. Je to i díky dokonale…
Gastrointestinální stromální tumory (GIST) představují vzácné nádory, které byly dlouhou dobu mylně řazeny mezi leiomyocelulární nádory a označovány…
Základ sítě, ve které by se měla soustřeďovat nejnáročnější prediktivní onkologická diagnostika, tvoří zatím šest laboratoří. Pracoviště, které chce…
Antibiotikum minocyklin se ukázalo jako překvapivě účinný prostředek pro minimalizaci následků mozkové cévní příhody. Inhibuje činnost bílých krvinek…
Kasuistika se týká 35leté pacientky M. K., která je podruhé vdaná a je matkou čtrnáctileté dcery. Pracuje jako úřednice u zdravotní pojišťovny. Od…
České nemocnice nejsou bezpečné, k citlivým informacím i bezbranným pacientům se může dostat kdokoli, stačí, aby si navlékl bílý plášť. Takto uzavřel…
O kojení je známo, že je výhodné pro kojence, a hovoří se i o jeho protektivním působení u žen v souvislosti s karcinomem prsu nebo ovarií. Švédští…
Netěší mne to, ale i tentokrát se budeme muset vrátit k evergreenu zvanému regulační poplatky. Nemáte pocit, že se na ně vyplýtvalo už dost…
Nádory tračníku a rekta metastazují synchronně nebo metachronně do jater. Jedinou kurativní metodou léčby je v takovém případě chirurgický výkon,…
Investigátoři z Peninsula Medical School v britském Cornwallu modifikovali terapii, která kombinuje krém aplikovaný na kožní tumor nebo prekancerózu…
za použití mimotělního krevního oběhu, která se poprvé v Československu uskutečnila před 50 lety, patří podle ředitele Centra kardiovaskulární a…
Nejsem přívržencem formy, kterou je prováděna současná reforma zdravotnictví, ba i obsahově bych měl k lecčemu výhrady. Ovšem největší výhrady mám k…
Závěry z jednání Akademického senátu Univerzity Karlovy (UK) 23. května byly tiskovými agenturami a následně některými sdělovacími prostředky…
Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i., se v květnovém výzkumu zaměřilo na otázky, jak obyvatelé ČR hodnotí přínos…
Čtyři tisíce účastníků, z toho tisícovka sester, celkem 627 sdělení, to je stručná vizitka v pořadí již XVI. výročního sjezdu České kardiologické…
Mezi předvánoční rituály mé matky patřil také nákup koňaku, drahých bonboniér a kávy. Doma je hezky zabalila a měla na ně zvláštní cestovní tašku,…
Téměř souběžně s vyhlášením výroku Ústavního soudu o zachování systému regulačních poplatků ve zdravotnictví proběhl 28. května na ministerstvu…
MT 16/2008, str. A2 V nemocnici okresního typu se často setkáváme s názorem, že pacient dostane lepší péči na některé z pražských klinik. Vrací se se…
Při loňském jubilejním XV. výročním sjezdu ČKS patřila slavnostní přednáška problematice intervenční kardiologie a tomu, jak zásadně změnila naděje…
Pracovní skupina pro výživu při České onkologické společnosti ČLS JEP představila na letošních Brněnských onkologických dnech Standard nutričního…
Americký úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) schválil methylnaltrexon bromid (Relistor) k injekční terapii konstipace indukované podáním opioidů,…
Klinickým hodnocením humánních léčiv se rozumí jejich systematické testování, prováděné na léčených osobách nebo zdravých dobrovolnících za účelem…
„Největším štěstím pro pacienta je jeho vzdělaný a spokojený lékař, který má dost času a sil, aby se mu mohl věnovat, a který může sledovat, co se v…
První specifický proteinový terč, který bude možné využít k vývoji a produkci účinných vakcinačních terapií proti nádorovým onemocněním, se podařilo…
Komentář MUDr. Ivana Suchardy zveřejněný v MT 15/2008 pod titulkem “Kdo potrestá neoprávněný výběr poplatků?” mne i mé kolegy více než zarmoutil. Z…
Anémie je častým průvodním jevem onkologického onemocnění, postihuje kolem 50 % nemocných se solidními nádory. Nemocní trpící anémií mají obvykle…
Z rádia poslouchám celkem kultivovaný ženský hlas. Avšak jen ze začátku. Co říká? „Co nám to chcete nalhávat? Jak může rozhlas, který platíme z…
pro akutní i dlouhodobou péči Hmotnost je jedním z důležitých parametrů zdravotního stavu pacientů – především v akutní péči. Pro identifikaci…
Uplynulý týden byl ve znamení univerzitních nemocnic. O shromážděních a seminářích píšeme na jiném místě MT – ale zajímalo by mne, zda se věcný tón,…
Americká farmaceutická společnost Nycomed S.C.A. SICAR úspěšně vstoupila do nového roku. Za první čtvrtletí její hrubý zisk vzrostl celkem o 6,2 % na…
Zcela nový obor, nová samostatná fakulta, možnost doktorandského studia v ošetřovatelství a posílení kombinovaných forem studia. To jsou v kostce…
Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) je nyní ve vyspělých zemích nejčastější příčinou významné ztráty zraku u lidí starších padesáti let.…
„Nemůže být lepšího načasování, než když Praha hostí světový kongres leteckých záchranných služeb v době, kdy ministerstvo dokončilo paragrafované…
Závěrečný dokument jarního zasedání Evropské federace lékařů zaměstnanců (FEMS – Fédération Européenne des Médicins Salariés), které ve dnech 15. až…
MT 15/2008, str. A2 a A3 Být profesorkou Karlovy univerzity je důležitým milníkem mé životní cesty za poznáním. Znamená pro mne především velký…
Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) se pravděpodobně se Všeobecnou fakultní nemocnicí (VFN) v Praze nesloučí. Ministr zdravotnictví MUDr.…
Minulý týden se nesl ve znamení řady jednání a polemik o připravované reformně zdravotnictví. Debatovalo se nejen na půdě různých institucí, ale i v…
Před nedávnem byla ukončena velká studie nizozemských lékařů zabývající se mamografickým screeningem karcinomu prsu. Její závěr zní, že tento…
Více než polovina mužů s metastatickým hormonálně -refrakterním karcinomem prostaty vykázala delší než očekávanou dobu přežití po terapii…
Kasuistika se týká 35leté pacientky M. K. Nemocná se na jaře 2004 podruhé vdala, je matkou čtrnáctileté dcery a pracuje jako úřednice u zdravotní…
V nabídce zdravotní péče se na českém trhu objevila novinka – řetězce, které skupují soukromé praxe, a praktické lékaře pak zaměstnávají pod jednou…
Seriál panelových diskusí Dialogem k reformě, organizovaný sdružením Občan, pokračoval shodou okolností ve stejný den i hodinu, kdy na stejné téma…
Světlo světa ještě nespatřilo definitivní znění všech zákonů, které by měly zabezpečit průběh reformy zdravotnictví, a už se objevuje přehršel…
Univerzitní nemocnice – současnost, rizika, vize. To bylo téma shromáždění akademické obce, které se z popudu 1. lékařské fakulty UK a jejího…
Na podzim roku 2006 jsem narazila na lákavě znějící inzerát „Hledám zubní lékaře do luxusní ordinace na břehu Ženevského jezera“. Odpověděla jsem na…
Údaje o pozitivním účinku zakysaných mléčných výrobků na lidské zdraví se dlouhodobě tradují, už v roce 1965 Lilly a Stilwell popsali jejich příznivý…
Na 19. května letos připadl Světový den hepatitid. Tato iniciativa si klade za cíl především upozornit na fakt, že z globálního hlediska je každý…
„Veřejnost se málokdy dozví, že lékárny jsou zdravotnická pracoviště, kde pracují vysokoškolsky vzdělaní lidé s obrovskými znalostmi o léčivech,…
Česká revmatologická společnost ČLS JEP ve spolupráci se Slovenskou revmatologickou společností uspořádala v Praze dne 7. května již 52. výroční…
Přestože léčba imatinibem znamenala obrovský posun v terapii chronické myeloidní leukémie (CML), rezistence na tuto léčbu představuje významný…
Výzkumu a inovacím v oblasti regenerativní medicíny byl věnován slavnostní večer, který se uskutečnil 21. května v prostorách Muzea Kampa Nadace Jana…
Eileen Saxonové bylo 11 měsíců. Vážila 4,5 kilo a přežívala jen v kyslíkovém stanu. Při sebemenší námaze upadala do bezvědomí z nedostatku kyslíku.…
Lék patřící do třídy NSA, triflusal, je schopen potlačit časné symptomy diabetes mellitus u jinak zdravých obézních pacientů. Lékaři z Institut d…
Minulý týden se v našem hlavním městě uskutečnil světový kongres leteckých záchranných služeb a letecké medicíny AIRMED 2008 (viz též str. A12).…
Špičkové výrobky a technologie českých firem z oboru zdravotnické techniky budou opět tématem unikátní expozice INOVATEC 2008. Společnou prezentaci…
Dosažení uspokojivého výsledku při obnovení původní anatomie končetiny a její symetričnosti je velmi obtížné, často vyžaduje nutnost dlouhé expozice…
Současný nedostatek praktických lékařů a jejich věková struktura s průměrem 52 let by se v blízké budoucnosti mohly proměnit ve stav přímého ohrožení…
Po několika letech, kdy počet uchazečů o studium farmacie poněkud klesal, dochází nyní k mírnému nárůstu – takový trend pozorují obě vysoké školy,…
V polovině dubna se v americkém Chicagu konal již 60. kongres Americké neurologické společnosti (AAN). Značná část programu byla i letos věnována…
Poskytování zdravotní péče lze z určitého úhlu pohledu systémově popsat jako proces sběru informací, jejich zevrubné analýzy, vyhodnocení, tvorby…
Balancování kolem recenzování Všichni, kdo pracují ve vědě či v jakémkoli seriózním oboru, mezi nimiž medicína stojí v popředí, vědí, že kolébkou,…
Občas otevřu jednu z útlých knížek Daniely Fischerové z konce 90. let (Duhová jiskra, Jiskra ve sněhu) a namátkou si relaxačně připomenu některé z…
V minulém vydání MT jsme přinesli první stručnou informaci o výsledcích studie zaměřené na kvalitu doplňků stravy s chondroitinsulfátem (CS)…
Medical Tribune je značkou kvality pro noviny určené lékařům a zdravotníkům v mnoha zemích světa – obdobné tituly vycházejí např. v Německu, Rakousku, Švýcarsku, v sousedním Polsku či Maďarsku.
Medical Tribune v České republice vychází již od roku 2005, a to v periodicitě 26 čísel za rok. V duchu svého názvu chtějí noviny skutečně poskytovat tribunu všem, kdo mají lékařské a zdravotnické veřejnosti co sdělit – především lékařům a zdravotníkům samotným, ale i politikům, ekonomům, právníkům a dalším.
Medical Tribune jako jediné noviny o lékařské vědě, klinické medicíně a zdravotnictví u nás nejsou – navzdory svému anglickému názvu – překladovým titulem. Jejich obsah vytváří výhradně domácí profesionální redakce tvořená lékaři, zdravotními sestrami a novináři. Ti spolu s širokým okruhem spolupracovníků z různých oblastí medicíny nabízejí široký záběr na témata lékařské vědy a klinické medicíny i organizace, řízení a financování zdravotnictví doma i v zahraničí.
Medical Tribune dosahuje nákladu 20 000 výtisků a čte ji nejméně 40 000 čtenářů. Při dvacetitisícovém nákladu a indexu čtenosti 2,3 tvoří čtenářskou obec 46 000 lékařů, lékárníků a ostatních zdravotníků.
Roku 2017 vznikl ve spolupráci s Medical Tribune úspěšný projekt minutyMT.
Medical Tribune je dostupná každému – nízkou cenou časopisu a ještě výhodnějším předplatným chceme umožnit přístup k časopisu doslova každému; pro lékaře na odpočinku i pro studenty medicíny máme ještě další slevy.
Aktuální číslo: | 21/2008 |
Datum vydání: | 30.6.2008 |
Periodicita: | 20 čísel ročně |
Rozsah: | 24–36 stran |
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu ke stažení pro jednotlivé tituly:
Ceník pro personální inzerci najdete v samostatném mediakitu řádkové inzerce pro rok 2025.
.
Kontakt na obchodní oddělení jednotlivých titulů naleznete zde.
Technické požadavky na inzertní podklady v Remedia najdete na zde nebo na samostatných webových stránkách Remedia.cz.
Čtenáři: Soukromí i nemocniční lékaři, všeobecní i specialisté, lékárníci, stomatologové, ostatní zdravotničtí pracovníci, představitelé státní správy a samosprávy atd.
Náklad: 20 000 výtisků
Periodicita: 20 čísel ročně
Rozsah: 24-40 stran
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 297×440 mm (novinový formát)
Provedení: barevnost 4/4 CMYK
Technická specifikace inzerce Medical Tribune
Při vytváření dokumentu PDF používejte Acrobat Distiller nebo export z InDesignu v nastavení na maximální kvalitu výstupu, v ideálním případě v nastavení PDF-X/1a. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
EPS, PS
Veškerá písma použitá v dokumentu musejí být buď převedena do křivek nebo sbalena přímo v souboru EPS, resp. PS. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
Texty
Akceptované formáty: holý text (TXT, ASC apod. - např. Poznámkový blok Notepad ve Windows), DOC (pouze pro MS Word až do verze Office 2007), RTF.
Obrázky
Rastrové - TIF, JPG, EPS, PSD - použité rozlišení musí být minimálně 300 dpi pro použití ve velikosti 1 : 1, nastavení CMYK. V případě použitých textů, log apod. by mělo být rozlišení alespoň 500 dpi. Při použití JPG komprese musí být nastavena maximální kvalita.Upozornění: Neakceptujeme obrázky stažené z webu, případně JPG s nízkou kvalitou.
Vektorové - AI, EPS pro PC i Mac - použitá písma musejí být převedena do křivek, případně přibalena k dokumentu (pouze písma pro PC). Použité barvy musejí být v nastavení CMYK.
Zlomové dokumenty
Pouze InDesign do verze CS3. Veškerá použitá písma musejí být přibalena k dokumentu. Veškeré použité obrázky musejí být přibaleny a platí pro ně výše uvedená pravidla.Podklady na filmech nepřijímáme! Inzerent plně ručí za správnost a bezchybnost předaných podkladů i za obsah inzerátu.
Harmonogram Medical Tribune 2025
|
1/25 |
2/25 |
3/25 |
4/25 |
5/25 |
6/25 |
7/25 |
uzávěrka: |
6. 1. |
3. 2. |
24. 2. |
17. 3. |
31. 3. |
22. 4. |
5. 5. |
distribuce: |
14. 1. |
11. 2. |
4. 3. |
25. 3. |
8. 4. |
29. 4. |
13. 5. |
|
|||||||
|
8/25 |
9/25 |
10/25 |
11/25 |
12/25 |
13/25 |
14/25 |
uzávěrka: |
19. 5. |
2. 6. |
16. 6. |
14. 7. |
4. 8. |
1. 9. |
15. 9. |
distribuce: |
27. 5. |
10. 6. |
24. 6. |
22. 7. |
12. 8. |
9. 9. |
23. 9. |
|
|||||||
|
15/25 |
16/25 |
17/25 |
18/25 |
19/25 |
20/25 |
|
uzávěrka: |
29. 9. |
13. 10. |
27. 10. |
10. 11. |
24.11. |
8. 12. |
|
distribuce: |
7. 10. |
21. 10. |
4. 11. |
18. 11. |
2. 12. |
16. 12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, internisté, specialisté různých oborů medicíny
Náklad: 8 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník + speciální vydání
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 209×286 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Technická specifikace podkladů k inzerci v Medicíně po promoci
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu.
Harmonogram 2025
|
1/2025 |
2/2025 |
3/2025 |
4/2025 |
uzávěrka: |
14.3. |
13.6. |
15.10. |
8.12. |
distribuce: |
27.3. |
27.6. |
30.10. |
22.12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, specialisté různých lékařských oborů, farmaceuti, studenti
Náklad: 5 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník
Distribuce: Adresné zasílání jednotlivým předplatitelům.
Formát: 210 × 297 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Harmonogram 2025
|
č. 1 |
č. 2 |
č. 3 |
č. 4 |
č. 5 |
č. 6 |
uzávěrka: |
28.2. |
11.4. |
13.6. |
14.8. |
10.10. |
10.12. |
distribuce: |
17.3. |
29.4. |
27.6. |
28.8. |
24.10. |
29.12. |
Pokud chcete zadat inzerci, musíte se přihlásit.