Spor o patent na testy genů BRCA
Ve Spojených státech podala skupina pacientů, lékařů a vědců žalobu proti udělení patentů na testování lidských genů BRCA1 a BRCA2. Mutace těchto…
Ve Spojených státech podala skupina pacientů, lékařů a vědců žalobu proti udělení patentů na testování lidských genů BRCA1 a BRCA2. Mutace těchto…
Současnému chřipkovému viru A (H1N1), jenž vyvolává tzv. mexickou chřipku, vzdorují senioři úspěšněji než děti nebo lidé v plně produktivním věku. V…
Středočeský kraj ani podruhé neuspěl se žádostí o převod oblastních nemocnic do jednoho neziskového holdingu. Ministerstvo zdravotnictví mu…
V lázeňském hotelu Thermal v Karlových Varech se v polovině května konal již XXXVII. výroční kongres České hepatologické společnosti, pořádaný ve…
V průběhu posledních let dochází k podstatnému pokroku v pochopení patogeneze malignit hlavy a krku, což by mohlo vést k vypracování účinnější léčby…
V předchozích vydáních MT jsme se podrobně věnovali analýze úbytku sester a plánu, který na sklonku svého funkčního období zveřejnilo MZ. Představa…
Porodnictví je staré jako lidstvo samo Zajímavá výstava s názvem Evropa, kolébka vědeckého porodnictví se koná od 8. května do 30. srpna 2009 v…
MT 15/2009, příloha Diabetologie
Společenským vrcholem letošních Májových hepatologických dnů bylo symposium, na kterém čestné členství České hepatologické společnosti ČLS JEP osobně…
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) počátkem května 2009 schválil léčivý přípravek Avastin s účinnou látkou bevacizumab k léčbě pacientů…
Tyrosinkinázový inhibitor, sunitinib, má v porovnání s IFNα signifikantně vyšší protinádorovou aktivitu a klinickou účinnost u pacientů s pokročilým…
Ve Fakultní nemocnici Brno vzniklo první Centrum ochrany reprodukce u nás. Jako jediné v ČR poskytuje ochranu v celém svém rozsahu včetně odběru a…
„V radioterapii nám chybějí tvrdá data, která by skutečně popisovala, jak na tom jsme. Druhým dluhem jsou pak jednoznačně postavené indikátory…
120 let od první „omlazovací“ injekce
Jindřich Štreit zachytil příběhy pacientů s karcinomem prostaty Ojedinělý fotografický projekt nazvaný Tichá nemoc představil v rámci letošních…
Karcinomem prsu onemocní v naší republice každoročně kolem 6 000 žen. Screeningová opatření a zavedení nových léčebných možností zajišťují navzdory…
Na aktuální otázky prevence onemocnění způsobených lidským papilomavirem (HPV) se zaměřilo symposium společnosti MSD, které se konalo v rámci…
MT 16/2009, str. A2
Cena propagátorovi altruistického dárcovství orgánů Výroční ceny Nadace Karla Pavlíka byly v minulosti uděleny např. prof. P. Neuhausovi (1998), prof…
Fibrilace síní, CMP a dabigatran etexilát Současné možnosti prevence CMP u nemocných s fibrilací síní jsou při použití kumarinových antikoagulancií…
Transfuzní stanice pociťují periodicky v určitých obdobích nedostatek dárců krve všech krevních skupin. Zároveň zaznamenávají nižší počet příchodů…
Provádění studií u vzácných nádorů je možné Odborníci zabývající se léčbou neuroendokrinních nádorů (NET) ještě donedávna pociťovali nedostatek…
Internetový portál World Pharma – World Pharmaceutical Frontiers sestavuje každoročně žebříček 40 osobností, které nejvýznamnějším způsobem ovlivňují…
Máte‑li v čísle komentáře dvou lidí s takovou hloubavostí a s tak velkým rozhledem, jako jsou doc. Oldřich Vinař a primář František Koukolík, sotva…
Adjuvantní imatinib snižuje riziko recidivy GIST Adjuvantní léčba imatinib mesylátem (Glivec) po kompletní chirurgické resekci gastrointestinálních…
Před 25 lety byl medializován objev viru HIV
Když si MUDr. Jiří Martinec kupoval svého prvního psa, německou dogu, ani ve snu ho nenapadlo, že by se jednou měl či mohl věnovat chovu dostihových…
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) schválil další přípravek náležející k tzv. moderní biologické léčbě - golimumab (obchodní název…
Posledním krokem exministryně zdravotnictví Daniely Filipiové bylo zvýšení mezd zdravotním sestrám. Má se jednat o jedno z mnoha opatření při řešení…
O výhodách perorálně podávaného rivaroxabanu (Xarelto) u pacientů podstupujících totální náhradu kyčelního kloubu ve srovnání s injekčním…
Nedávno byla vydána jako příloha Lidových novin řada CD s povídkami slavných českých spisovatelů. Postupně jsem při jízdě autem několikrát vyslechl…
V polovině května (10. až 13. května) Brno již tradičně přivítalo účastníky sjezdu České kardiologické společnosti. Jak hodnotí letošní XVII. ročník…
Pracovní skupina pro dětskou pneumologii při České pediatrické společnosti ČLS JEP pořádala v Praze 25. dubna již 8. celostátní konferenci dětské…
Trojice amerických vědců (v čele s dr. Patricií R. Recuperovou, Brown University v Providence, R.I.) se zabývala problematikou "surfování" po…
Lékaře zajímá, co v praxi znamená získání specializované způsobilosti a jak je vázáno na tzv. samostatný výkon povolání lékaře. Jaké kroky mají…
Třináctivalentní pneumokoková konjugovaná vakcína Prevenar 13 získala v těchto dnech status "priority review" amerického FDA udělovaný výhradně těm…
V průběhu XVII. výročního sjezdu České kardiologické společnosti proběhlo v pondělí odpoledne v sále Rotunda slavnostní symposium společnosti Servier…
Pod předsednictvím doc. MUDr. Václava Chaloupky, CSc., se v rámci brněnského XVii. výročního sjezdu České kardiologické společnosti uskutečnilo…
Po několika letech bouřlivých diskusí přesvědčila vakcína Provenge americký Úřad pro kontrolu potravin a léků o tom, že nabízí účinnou léčbu…
Lékařské preventivní prohlídky se znalostí konkrétních pracovních podmínek jsou rozhodující pro správné posouzení zdravotní způsobilosti k práci…
"Pacienti snášeli vyšetření magnetickou rezonancí velmi dobře, žádný z nich neudával bolest, pocit tepla nebo pocit, že se implantát pohybuje," říká…
Na tuto otázku se pokoušelo odpovědět symposium společnosti PRO.MED.CS Praha a.s., jedno z doprovodných symposií XVII. výročního sjezdu České…
Lze změnit stávající přístup k léčbě fibrilace síní? Tak by se dalo stručně charakterizovat téma přednášky, kterou na letošním výročním sjezdu České…
Na českých kardiologických pracovištích má většinou Home Monitoring na starosti některý z lékařů. V Kardiocentru Nemocnice Na Homolce se mu od…
Na každodenní klinickou aplikaci systému Home Monitoring se na letošním výročním sjezdu České kardiologické společnosti zaměřilo symposium, na kterém…
Česká kardiologická společnost vypsala soutěž o nejlepší kasuistické sdělení na téma Diferenciální diagnostika dušnosti. Soutěž je sponzorovaná…
Společnost GE oznámila, že v příštích šesti letech vynaloží tři miliardy dolarů na inovace ve zdravotnictví, přičemž cílem této investice bude…
"Moc mě nezajímá, co se šušká, ale spíše to, co platí. Proto oceňuji veřejný příslib Zdravotní pojišťovny MÉDIA, že uhradí veškerou péči za svoje…
Akronym EARLY (Endothelin antagonisttrial in mildly symptomatic PAH patients) nebyl při plánování studie zkoumající účinnost bosentanu u nemocných s…
Kardiovaskulární centrum Fakultní nemocnice Motol pořádá pod záštitou děkana 2. LF UK v Praze, doc. MUDr. Ondřeje Hrušáka, CSc., a ředitele FN Motol…
Kdo jezdí na výroční kongres České kardiologické společnosti pravidelně, pravděpodobně zde i letos nalezl vše, na co byl zvyklý. Změny oproti minulým…
Za přítomnosti předsedy vlády Jana Fischera, ministryně zdravotnictví Dany Juráskové a představitelů Karlovy univerzity - rektora Václava Hampla a…
Ostravská univerzita by měla mít lékařskou fakultu. Podle marketingového výzkumu si to myslí jak obyvatelé krajského města, tak studenti středních…
Ministerstvo zdravotnictví navýší příjmy zdravotníkům v zařízeních, která přímo řídí. Více peněz by však podle ministerstva měli dostat také…
Díky pokroku v technologii a kvalitě zobrazení se magnetická rezonance stává standardním vyšetřením v řadě oborů včetně kardiologie. U pacientů s…
Co se dozvídáme na straně A4 ze zprávy o udělení Výroční ceny Nadace Karla Pavlíka průkopníkovi altruistického dárcovství orgánů pro transplantace ve…
Ministerstvo zdravotnictví podniká nové kroky směřující ke stabilizaci sester. Týkají se pregraduálního i postgraduálního vzdělávání, nového vymezení…
Při Parkinsonově chorobě hynou v subthalamických jádrech dopaminergní neurony. Výsledkem je narušení koordinace činnosti subthalamických jader s…
Nacházíme se momentálně v meziobdobí, kdy definitivně skončil pokus o radikální změnu českého zdravotnického systému. Mnohé však nasvědčuje tomu, že…
Občanské sdružení Život dětem v druhé půli dubna dokázalo, že je skutečně hodno tohoto jména. Hned dvě pražské pediatrické kliniky převzaly z rukou…
Ve dnech 23. až 24. dubna se v Hradci Králové konal celorepublikový chirurgický sjezd pořádaný Chirurgickou klinikou LF UK a FN Hradec Králové a…
Na slavnostním zasedání vědecké rady Univerzity Karlovy byla ve středu 20. května na návrh 1. lékařské fakulty UK udělena čestná vědecká hodnost…
Ano, pokud je správně indikován a užíván...
Na stále se rozšiřující indikace pro podávání statinů se zaměřilo symposium, které v rámci nedávného výročního sjezdu České kardiologické společnosti…
Prodej a koupě praxí - téma, které zajímá stále více lékařů. Medical Tribune zajišťuje odpovovědi na dotazy čtenářů k tomuto tématu- Ptát se můžete i…
Internetový server Novinky.cz přinesl aktuální informaci o výskytu vzácné žloutenky typu D v komunitě pražských narkomanů. MUDr. Václav Řehák ze…
Česká republika patří mezi země s nejhorší proočkovaností obyvatelstva proti viru klíšťové encefalitidy (KME). Za poslední tři roky onemocnělo v…
V rámci pravidelně pořádaných vzdělávacích akcí na půdě III. interní kliniky 1. LF UK a VFN se v dubnu uskutečnila i přednáška věnovaná úloze…
Odpovědi na otázky: „Komu, kdy, jak a proč inzulin detemir (Levemir) v léčbě diabetu 2. typu?“ a také nejnovější data o liraglutidu přineslo…
Na počátku roku 2008 byla v Japonsku schválena pro léčbu artritidy monoklonální protilátka tocilizumab (Actemra), která je cílena na receptor pro…
Sledování glykémie z kapilární krve pacientem doma pomocí glukometru (domácí selfmonitoring) se v léčbě diabetu využívá od poloviny 70. let 20.…
V roce 2006 byla publikována doporučení organizace European LeukemiaNet (ELN) pro monitorování a léčbu CML s cílem pomoci identifikovat pacienty s…
Význam débridementu v léčbě ran bývá v praxi neoprávněně podceňován. Také částí pacientů je débridement vnímán s obavami. Cílem débridementu je…
Úvod Výskyt diabetu má vzestupnou tendenci – v roce 2025 bude podle odhadů celosvětově na 333 milionů diabetiků, v České republice se počet diabetiků…
Tým vedený Richardem Burtem z chicagské Northwestern University publikoval v prestižním lékařském časopise Journal of the American Medical…
Kongenitální infekce cytomegalovirem (dále jen CMV) jsou stále velký problémem v celém světě. Nosným tématem je vývoj nové vakcíny proti CMV infekci,…
U kriticky nemocných pacientů hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče dochází velmi často ke vzniku hyperglykémie, a to jak u diabetiků, tak…
V předchozích vydáních MT jsme informovali o uvedení nového antihypertenziva na český trh. Řeč je o aliskirenu - prvním zástupci nové třídy…
Bohnice - původní pojmenování malé vsi daleko za Prahou -jsou spojeny již celé století v povědomí obyvatel Prahy i velké části Čech s označením azylu…
Již před časem jsme vás na stránkách MT informovali o spuštění české verze mezinárodní příručky laboratorních vyšetření www.labtestsonline.cz. Tyto…
Studie zveřejněná v Journal of the American College of Surgeons hodnotila úspěšnost transplantace plic u starších pacientů. Podle zpráv International…
Vláda Mirka Topolánka ještě před svým odchodem rozhodla o zvýšení platů zdravotních sester. Od července jim mají stoupnout tarifní platy o 15 procent…
Ve dnech 14.–15. května se v Praze pod záštitou ministryně zdravotnictví ČR Mgr. Dany Juráskové, Ph.D., MBA, uskutečnily XVI. pražské chirurgické dny…
Pouhý den poté, co již tradičně začalo Pražské jaro Smetanovou Mou vlastí, se v Praze při příležitosti 185. výročí narození a 125. výročí úmrtí…
V českém zdravotnictví již pojem DRG docela zdomácněl, vždyť už je v něm přítomen více než deset let. Možná není na škodu se trochu podrobněji…
Na dotazy čtenářů odpovídá PhDr. Michaela Hofštetrová Knotková, náměstkyně úseku regulace nelékařských povolání a výzkumu NCO NZO
Volby jsou na dohled, a tak se jako obvykle začalo častěji hovořit o tom, kolik by mělo být zdravotních pojišťoven. Vzhledem k realitě v našem…
Na půdě Senátu proběhla 11. května konference, která se věnovala úloze žen ve zdravotnictví. Záštitu nad ní převzal Výbor pro zdravotnictví a…
Crohnova choroba patří mezi tzv. idiopatické střevní záněty (Inflammatory Bowel Disease – IBD). Terapie směřuje ke snížení závažnosti symptomů a…
Většina pacientů, u nichž byla diagnostikována chronická myeloidní leukémie v chronické fázi, dobře odpovídá na terapii imatinibem. Signifikantní…
V v polovině března se v Londýně konal celodenní lékařský seminář s názvem „Current Concepts in Bone Grafting and Accelerated Implant Treatment:…
Počátkem dubna proběhl na ORL klinice Fakultní nemocnice Ostrava workshop věnovaný nemocem vývodového systému slinných žláz a možnostem využití…
Z kongresu o klinických a ekonomických aspektech osteoporózy a osteoartrózy
V Praze na Smíchově roste poliklinika za půl miliardy korun. Areál v Kartouzské ulici s názvem Centrum Smíchov má ambici stát se jedním z…
Čekárny dermatologických ordinací a klinik se v pondělí 11. května, v průběhu Evropského dne melanomu, plnily pacienty, kteří pochopili důležitost a…
Ministerstvo zdravotnictví ukončilo výběr nového ředitele Ústavu hematologie a krevní transfuze a 11. května jmenovalo do této funkce doc. MUDr.…
Poradní panel pro onkologická léčiva ODAC (Oncologic Drugs Advisory Committee) amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léků (FDA) doporučil…
Ve středu minulý týden začala stavba samostatného Pavilonu pro matku a dítě v třebíčské nemocnici. Podle plánů nemocnice má jít o vysoce moderní…
V pondělí 11. května vydal Akademický senát 1. lékařské fakulty UK stanovisko k probíhajícím diskusím kolem budoucnosti Všeobecné fakultní nemocnice…
MT 14/2009, str. A5 Je velice chvályhodné a odvážné, že Medical Tribune uveřejnila tabulku zdravotnických organizací s ohodnocenými výsledky…
Na straně B8 tohoto čísla Medical Tribune se v těsném sousedství dozvídáme z eseje primáře Františka Koukolíka, jak v našem mozkovém centru pro…
Pod transparenty „Zastavte pneumokoka“ a „Děti nejsou politika“ se v úterý 12. května před Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR sešli příslušníci…
Virová hepatitida C (VHC) byla dlouho považována za onemocnění pouze intravenózních narkomanů. V poslední době se ukazuje, že existuje významný počet…
Eiseltova síň II. interní kliniky kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN v Praze hostila 17. dubna experimentálního kardiologa dr. Williama E.…
„Peníze, peníze, ty má každý rád…“ říká stará písnička.
V průběhu athénského kongresu European Society for Clinical and Economic Aspects of Osteoporosis and Osteoarthritis (ESCEO) a International…
Celosvětově uznávaná metoda léčby syndromu spánkové apnoe CPAP neníu nezanedbatelného procenta pacientů dostačující, což vyplývá z francouzské studie…
Poslanci koncem minulého týdne rozhodovali o dalším osudu zdravotnických poplatků. Do Senátu však nakonec poslali hned dvě odlišné novely, které…
Pacienti v Libereckém kraji měli dosud možnost podstoupit vyšetření magnetickou rezonancí pouze v Liberci. Nyní mohou toto vyšetření podstoupit i v…
Kolik pojišťoven chceme a kolik potřebujeme? Dvě nebo jedenáct? A kolik zdravotnických zařízení? Čtrnáct nebo dvacet tisíc? To přece vzájemně…
Jedním z nejúspěšnějších zasedání konaných v rámci letošních Luhačovických diabetologických dnů se stalo symposium s atraktivním názvem Diabetologie…
V březnu jsem vlezl za kamna, v dubnu jsem čekal na apríl. Docela se povedl – předával jsem – jako celá řada praktiků – žádosti o projekt…
Na téma poplatků už bylo napsáno mnoho. Jedni je chválí, druzí zatracují. Argumenty jsou různé, a většinou vyjadřují subjektivní pocity. Tak si snad…
Vláda Mirka Topolánka v demisi provedla před nástupem vlády odborníků razantní inventuru v předkládaných návrzích zákonů. Především stáhla ze…
Muži s nejnižším příjmem se v Česku podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) dožívají průměrně o sedm let nižšího věku než ti z nejvyšší příjmové…
Poradní výbor FDA potvrdil příznivý poměr prospěchu a rizik u rivaroxabanu.
MT 14/2009, str. A2 Robotická chirurgie, lépe však roboticky asistovaná chirurgie (RACH), což vystihuje fakt, že lékař má ke svému operačnímu výkonu…
V minulých dnech se opět dostal do centra pozornosti další osud pražské Všeobecné fakultní nemocnice (VFN). Ministerstvo ujišťovalo veřejnost, že se…
Kuřákům hrozí chronické obstruktivní plicní onemocnění, jež se projevuje zhoršenou funkcí plic, chronickou bronchitidou a emfyzémem. Téměř 90 % všech…
Ovlivnění inkretinového systému je jedním z nejaktuálnějších témat v současné diabetologii. Zaměřil se na něj i cyklus odborných symposií nazvaný…
Navzdory veškeré současné dostupné péči umírají stále nemocní s diabetem 1. typu dvakrát až třikrát častěji než stejně staří nemocní bez diabetu.…
V březnu pořádala Česká společnost alergologie a klinické imunologie (ČSAKI) ČLS JEP ve spolupráci s firmou Schering-Plough v hotelu Ambassador v…
Nelékaři se v rámci celoživotního vzdělávání zúčastňují různých seminářů. Nelékaře zajímá, zda se těchto seminářů musejí účastnit aktivně - to…
Několik postřehů ze 17. výročního sjezdu České kardiologické společnosti v Brně
Edukace angiologů i praktických lékařů v problematice ICHDK Program MOET ICHDK je zkratkou z prvních písmen pro Monitoring Efektivní Terapie…
Asi zaskočí slovní novotvar maxisterstvo nemocnictví. Leč chybělo mi přesnější označení jedné z možných podob instituce, která má netušený potenciál…
Plicní arteriální hypertenze (PAH) je potenciálně fatální onemocnění plicních arteriol. Díky specifické léčbě žijí v posledních dvou desetiletích…
Rok se s rokem sešel a opět máme možnost diskutovat o novinkách v kardiologii na výročním sjezdu České kardiologické společnosti. Jako každý rok bude…
Tři ntitrombotika, která mohou ovládnout primární i sekundární hemostázu
Koncem dubna farmaceutická společnost Novo Nordisk oznámila, že Komise pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské lékové agentury (EMEA) zaujala…
V polovině letošního března byly v oblasti Mexico City hlášeny případy pneumonie vyvolané chřipkovým virem A (H1N1), kterým se lidé nakazili od…
Při příležitosti nedávné návštěvy prezidenta USA Ba racka Obamy v ČR musela být mj. připravena pro případ potřeby i vrcholně kvalitní zdravotnická…
Při příležitosti nedávné návštěvy prezidenta USA Baracka Obamy v České republice musela být mj. připravena pro případ potřeby i vrcholně kvalitní…
Topolánkův kabinet při svém posledním zasedání schválil vyšší platy pro zdravotní sestry; od července by jim měly stoupnout až o 15 procent,…
Na sklonku dubna se v Nemocnici Na Homolce konal již 2. pražský den robotické chirurgie. Za účasti zahraničních hostů zde byly probírány další a…
Pavel Klener, Martin Bojar, Petr Lom, Luděk Rubáš, Jan Stráský, Zuzana Roithová, Ivan David, Vladimír Špidla, Bohumil Fišer, Marie Součková, Jozef…
Od intervencí k prevenci - tak zní název slavnostní přednášky, kterou na letošním XVII. výročním sjezdu České kardiologické společnosti v Brně…
Zavedení výdeje bez receptu s omezením prověřilo funkčnost systému
Koncem dubna byla na půdě I. chirurgické kliniky VFN v Praze slavnostně otevřena výuková místnost pro obecnou a miniinvazivní chirurgii. Hlavním…
Katetrizační ablace fibrilace síní (FiS) prodělala v posledních letech enormní rozvoj. Jejím cílem je odstranit nepříjemné symptomy, zvýšit kvalitu…
Cílem léčby srdečního selhání je zlepšit kvalitu života, snížit mortalitu a prodloužit nemocným život. Pro každého nemocného však mohou být pořadí a…
Fibrilace síní je nejčastější udržující se poruchou srdečního rytmu v dospělé populaci. Navzdory narůstajícímu počtu katetrizačních ablací a…
Na trh v České republice míří perspektivní antihypertenzivum nové generace - doposud jediný, klinicky použitelný přímý inhibitor reninu - aliskiren …
Rada pro vědu a výzkum vlády České republiky zveřejnila na svých webových stránkách v nedávných dnech v podobě přehledných tabulek dvě významné…
Celkem 1 567 návštěvníků vyšetřili během 27. a 28. dubna dermatovenerologové FN Královské Vinohrady ve speciálně upraveném stanu na Václavském…
Úvodní den XVII. výročního sjezdu České kardiologické společnosti (ČKS) budou jeho účastníci svědky slavnostního představení Českého…
Již třináctý ročník mezinárodního workshopu katetrizačních ablací proběhl v dubnu v pražském IKEM. Tato konference se z původně spíše edukační akce…
V polovině dubna proběhla v prostorách pražského Obecního domu první jarní konference věnovaná aktuálním otázkám v terapii osteoporózy. Vysokou…
Na tři zajímavé projekty upozornilo satelitní symposium společnosti AstraZeneca, nazvané Uroonkologie a onkoologie v číslech, které se konalo v rámci…
Diagnóza kolorektálního karcinomu je v České republice každý rok stanovena u 7000 až 8 000 nemocných. Až u čtvrtiny z nich jsou už okamžiku záchytu…
K pozapomenutým projevům kdysi výrazného prolínání světa medicíny, života lékařů se světem filozofie a kulturní tvorby patří fenomén dekadence.…
Čtyři ředitelé fakultních nemocnic a čtyři děkani lékařských fakult se rozhodli nečekat na další pokusy úředníků ministerstva zdravotnictví o…
Ještě jednou se v následujících třech článcích vracíme k XXXIII. brněnským onkologickým dnům, jimž jsme věnovali pozornost i v předchozích číslech MT…
Ve 40. letech minulého století vyvinul Dr. Norman Jeff Holter z Montany v USA první systém snímající a přenášející elektrokardiografický záznam. Po…
Když byl v minulém režimu na okrese komunistický tajemník mladý a zdravý, stavěly se tam bazény, hřiště a tělocvičny. Byl-li naopak v letech a churav…
Při jubilejním XV. výročním sjezdu České kardiologické společnosti (ČKS) v roce 2007 patřila slavnostní přednáška (prof. MUDr. Petra Widimského,…
Ministerstvo zdravotnictví chce zrušit nemocnici na pražském Karlově náměstí. Tak zněla zpráva, která se minulý týden dostala do centra pozornosti…
Abychom mohli bojovat o zachování zrakových funkcí, musíme nemocné nejdříve najít
Ve stejné době, kdy Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR zveřejnil nejnovější data o incidenci a prevalenci nádorových onemocnění a…
Chondroitin 4 a 6 sulfát významně zpomaluje degradaci struktury kolenního kloubu postiženého artrózou.
Americké Centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (Center for Disease Control and Prevention – CDC) ve spolupráci s výborem HICPAC (Healthcare…
Další člen rodiny MEDICAL TRIBUNE CZ
„Vládou navrhovaná protikrizová opatření ochudí zdravotnictví v roce2010 o více než pět miliard,“ tvrdí MUDr. Milan Kubek, prezident České lékařské…
Jednou ze tří priorit českého předsednictví EU v oblasti zdravotnictví je antibiotická rezistence v nemocnicích a s tím související prevence a…
Po úvodní přednášce BOD na téma "DNA reparační mechanismy a jejich role ve vztahu ke zhoubnému bujení" požádala MT prof. MUDr. Jiřího Bartka, DrSc.,…
Šek na 300 000 korun, což představuje sumu postačující na výrobu protinádorové vakcíny pro prvního pacienta, symbolicky zahájí studii s touto…
Zdravotník je zařazen do nižší platové třídy, než by podle jeho představ zařazen být měl. Na co má tedy nárok? Otázka, která se v různých obměnách v…
Hospodaření Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) skončilo v roce 2008 se ziskem 23 milionů korun. Pro rok 2009 FNKV předkládá ministerstvu…
V pořadí již 45. diabetologické dny v Luhačovicích uspořádala ve dnech 23. až 25. dubna Česká diabetologická společnost ČLS JEP ve spolupráci se…
Zahraničním hostem konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky, která se konala v rámci letošních Brněnských onkologických dnů, byla Gosia…
Žádná pražská nemocnice nemá tak dlouhou nepřerušenou tradici v poskytování zdravotní péče jako nemocnice milosrdných bratří v Praze Na Františku a…
Jak už jsme čtenáře MT informovali, ozdobou letošních Brněnských onkologických dnů byla úvodní hodinová přednáška prof. MUDr. Jiřího Bartka, DrSc.,…
V polovině dubna zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví rozsáhlý sociologický výzkum (na 23 000 hospitalizovaných pacientech) zaměřený na jejich…
Medicína spojovala historicky tzv. Kretschmerovy typy s psychickým naladěním i se somatickými onemocněními. Malý pyknik může trpět napoleonským…
Teriparatid patří mezi léky určené k léčbě osteoporózy. Jde o peptid tvořený 34 aminokyselinami z koncové sekvence lidského parathormonu. Vyrábí se…
K tomu, zda mají být léky obsahující pseudoefedrin volně prodejné, dostupné bez lékařského předpisu s omezením, nebo jen na předpis, se minulý týden…
Ve středu 15. dubna byl v našem hlavním městě s předstihem zahájen již čtvrtý Evropský vakcinační týden, který proběhne ve dnech 20. až 26. dubn a.…
O tom, že vysoce specializovanou péči je třeba centralizovat, asi není nutné odbornou veřejnost příliš přesvědčovat. Odpověď na otázku, kde konkrétně…
Nejprve ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS) jmenovala novou ředitelkou pražské Všeobecné fakultní nemocnice Danu Juráskovou, poté byla…
MT 12/2009, str. C1 Ve dnech 3. a 4. dubna proběhlo v Olomouci setkání pneumologů pěti moravských krajů. Jedním z hlavních odborných bodů konference…
Při příležitosti nedožitých devadesátých narozenin doc. MUDr. Bedřicha Rotha, DrSc., zakladatele spánkové medicíny v České republice a významného…
Jedno ze symposií Brněnských onkologických dnů bylo věnováno inovativním postupům v léčbě vybraných solidních nádorů – karcinomů prsu, kolorekta,…
Ve středu 15. dubna byl v našem hlavním městě s předstihem zahájen již čtvrtý Evropský vakcinační týden, který proběhne ve dnech 20. až 26. dubn a.…
Tým lékařů vedený Björnem Knollmannem z Vanderbilt University Medical Center popsal v prestižním lékařském časopise Nature Medicine velmi dobré…
Kategorii výdeje „bez lékařského předpisu s omezením“ čeká 1. května milník
Nejste si jisti, zda práce, kterou vykonáváte, splňuje kriteria potřebná pro přiznání příplatku za ztížené pracovní prostředí – tzv. rizikového…
Podle výsledků přerozdělení pojistného mezi zdravotními pojišťovnami za první čtyři měsíce roku 2009 došlo v ČR k poklesu výběru pojistného na…
I toto číslo MT, stejně jako ostatní, je plné slov a písmen. Myslíme si, že jsou to slova a písmena na svém místě, že jsou pro vás užitečná a…
MT 11/2009, str. A5 Když na jaře 2007 bývalý ministr Julínek začal mluvit o přestěhování elitních částí Úrazové nemocnice v Brně na Ponávce do FN…
Před největší tuzemskou diabetologickou odbornou akcí, 45. diabetologickými dny v Luhačovicích, MT hovořila s prof. MUDr. Milanem Kvapilem, CSc.,…
Při slavnostním aktu byla 10. dubna 2009 malá ulička nad Revmatologickým ústavem v Praze pojmenována podle zakladatele Výzkumného ústavu chorob…
Tuberkulóza stále patří v celosvětovém měřítku k nejrozšířenějším infekčním onemocněním, na která ve světě umírá nejvíce lidí. Tuberkulóza u nás není…
Hypoglykémie u dětí s diabetes mellitus 1. typu vzniká především kvůli nepoměru dávky inzulinu, objemu zkonzumované potravy a fyzické aktivity.…
Zdá se, že se pacienti přece jenom dočkají svého dne. Poté, co se zrušily někdejší oslavy Mezinárodního dne žen, Dne československo-sovětského…
V ČR se již několik let vede diskuse o očkování proti tuberkulóze vakcínou BCG. Názory odborné veřejnosti (pediatrů, vakcinologů, infektologů,…
Vakcinace proti pneumokokům u dětí do dvou let věku představuje významné preventivní opatření. Konjugovaná sedmivalentní pneumokoková vakcína (PCV7)…
Do kampaně „30 dní pro prevenci a léčbu CMP“, která bude probíhat od 28. dubna do 27. května se letos zapojí na 35 nemocnic. Cerebrovaskulární sekce…
Buďte naší redakční radou 1. cena MUDr. Martin Loveček, PhD. Bacherova 1237/7 779 00 Olomouc 2. cena MUDr. Robert Procházka Kpt. Jaroše 458 790…
Kolorektální karcinom je třetí nejčastější nádorové onemocnění na světě. Jeho incidence v České republice patří mezi nejvyšší na světě. Alarmující je…
Vznik finančně silné zdravotní pojišťovny je cílem sloučení Hutnické zaměstnanecké pojišťovny (HZP) a Zdravotní pojišťovny AGEL (ZPA). S tímto krokem…
Ve dnech 26. a 27. března 2009 v novojičínském Beskydském divadle proběhl pod garancí Sekce pro trombózu a hemostázu České hematologické společnosti…
Minulý týden vypluly na povrch záměry ministryně zdravotnictví Daniely Filipiové, které zbývají pouze necelé tři týdny ve funkci. Ministryně podle…
„Ve dvou se to lépe táhne“ či „vo dvojici sa to lepšie ťahá“. Pod tímto názvem proběhl cyklus odborných symposií o aktuálních otázkách kardiologie,…
Komplexní a nepřetržitá péče o duševně nemocné je podstatou nejen české ústavní péče. Rozpuštění psychiatrických léčeben proto naprostá většina…
V Praze se první březnový týden konala pracovní schůze České společnosti alergologie a klinické imunologie (ČSAKI) ČLS JEP s názvem Alergie 2009. Na…
International Family Doctors Association (IFDA) a Společnost frankofonních lékařů ČLS JEP pořádaly v pražském hotelu Hilton 21. až 22. března již…
Evropská léková agentura (EMEA) vydala 8. dubna 2009 tiskové prohlášení, v němž zveřejnila plán spolupráce s kanadským kontrolním úřadem Health…
Poplatky zaměstnávají z různých důvodů kromě zdravotníků samých ministerstvo zdravotnictví, administrativu krajů, lékařskou i lékárnickou komoru a v…
Stalo se již tradicí, že dubnové Brno vítá onkology a onkochirurgy z Čech i Slovenska na Brněnských onkologických dnech známých pod zkratkou BOD.…
Druhý dubnový týden proběhlo v historických prostorách pražské Novoměstské radnice setkání internistů, praktických lékařů a dalších zájemců pořádané…
Klíčovým momentem z hlediska výživy dítěte je konec šestého měsíce věku. Do té doby by mělo být plně kojeno. Realita je taková, že tak dlouho vydrží…
„Všechny zásadní pravdy procházejí třemi stadii. Nejprve jsou zesměšňovány, pak zuřivě vyvraceny, aby byly nakonec přijaty jako samozřejmost.“ Tímto…
Do jaké míry ovlivňuje každodenní život lékařů rozhodnutí úředníků ministerstva zdravotnictví? Jak moc se může lékař od politiky odstřihnout a…
I po necelých osmi letech si stále pamatuji, co jsem dělal 11. září 2001 a kde jsem byl ve chvíli, kdy jsem se dověděl, že teroristé zničili Světové…
Dětská bolest a potřeba léčby
aneb Jen správně a včas diagnostikovaní pacienti mohou být správně léčeni
V tomto čísle na straně B4, B5 přinášíme výsledky čtenářského průzkumu, který se uskutečnil v minulých týdnech a jehož jste se v hojném počtu…
Letos již potřetí postaví dermatologové z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady pod vedením prof. MUDr. Petra Arenbergera, DrSc., MBA, na Václavském…
Jedenáctého února 2009, tři dny před svými 98. narozeninami, zemřel v pečovatelském domě ve Filadelfii lékař nizozemského původu Willem Johan Kolff…
Úvod Mezi idiopatické střevní záněty (inflammatory bowel disease – IBD) řadíme Crohnovu nemoc (CN) a ulcerózní kolitidu (UC). Crohnova nemoc se…
Od dubna letošního roku je v České republice dostupná vakcína Synflorix. Je určena k aktivní imunizaci proti invazivním pneumokokovým onemocněním a…
V roce 2006 byly publikovány výsledky prvních klinických studií dvou rotavirových vakcín – RotaTeq firmy Merck a Rotarix společnosti GlaxoSmithKline.…
Medicína po promoci 2009/Ročník 10/Číslo 2 NEJM: Patogeny rezistentní na antibiotika v 21. století – velká klinická výzva. C. A. Arias, B. E. Murray…
... to bylo motto akce, která se konala 24. března pod záštitou občanského sdružení Cerebrum. Diskusní akce navázala na mezinárodní konferenci Život…
Normální sluch je nezbytnou podmínkou rozvoje řeči a abstraktního myšlení dítěte především v časném věku. Nejdůležitějším obdobím pro rozvoj řeči a…
Inovativní renální inhibitor, dapagliflozin, prokazuje dle výsledků studie amerických investigátorů signifikantně vyšší účinnost v terapii diabetu 2.…
Možná, že vás stanovisko viceprezidenta Svazu zdravotních pojišťoven ČR Vladimíra Kothery na straně A8 tohoto čísla Medical Tribune přiměje k jiným…
Debata o úloze praktických lékařů trvá již léta (ostatně jí věnujeme i diskusní fórum na straně A2). Velmi často se v ní objevuje slovo „gatekeeping“…
Zprávou posledních dní je, že děti do 18 let skutečně přestaly platit poplatky u lékaře. Hned od začátku, od chvíle, kdy se o zrušení regulačních…
Česká lékařská komora představila v uplynulých dnech projekt Nemocnice 21. století. Jeho součástí bylo i doporučení týkající se standardů…
Inkretiny jsou hormony secernované střevními buňkami po prandiálním podnětu. Hlavními mechanismy, které ovlivňují homeostázu glukózy, jsou ovlivnění…
„Profesionalita a etika, stigma a média“,tak znělo motto panelové diskuse, která se 20. března konala na Psychiatrické klinice 1. LF UK a VFN v Praze…
Problematice stanovení maximálních cen léčivých přípravků a jejich úhrad jsme se věnovali v rozsáhlém materiálu v posledním vydání Medical Tribune …
PhDr. Dr. phil. Laura Janáčková, CSc., pokračuje na našich stránkách ve svém cyklu věnovaném aplikované zdravotnické psychologii u gynekologických…
Česká televize odvysílala 27. listopadu roku 2005 záznam schůzky pracovníka farmaceutické společnosti Pfizer MUDr. Aleše Prokopenka s MUDr. Evou…
Články a úvahy o finanční a ekonomické krizi zaplňují stránky novin, blogů, televizních debat. Finančníci, ekonomové a politici na nás chrlí různé…
Jednou z léta definitivně neřešených otázek je skutečná náplň práce a rozsah medicínské péče praktických lékařů o pacienty. Jsou prakticky pouze…
Přízemní ozon je sekundární polutant. Vzniká působením slunečního záření na primární polutanty, např. na emise z automobilových motorů. Ozon…
Česká republika se v rámci Evropské unie postavila do čela boje proti antibiotické rezistenci. I naši státní úředníci si už začínají uvědomovat…
Marianna Sučková pracuje jako regionální manažerka společnosti Hays, resp. její divize Pharma pro oblast střední a východní Evropy. Hays patří k…
V první dubnový den vstoupila na český trh, a tím i do Evropy společnost – původem indická, avšak dnes již celosvětově působící nadnárodní…
Registrace nelékařských povolání, přidělování kreditů za celoživotní vzdělávání, zařazovaní do platových tříd. Tato témata jsou řadě nelékařů stále…
Chtěla bych se zeptat na plánování služeb u sester v nepřetržitém provozu. Vždy jsem jim psala rozpis na následující měsíc. Nyní máme vytvořit…
V České republice je nyní 34 zdravotnických zařízení akreditovaných Spojenou akreditační komisí ČR. Zatím akreditace neznamenala v systému úhrad…
Od 1. ledna 2009 nabyl odložené účinnosti zákon č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění, který přinesl řadu podstatných změn ve výplatě dávek za…
Ve Fakultní nemocnici Brno se započalo s budováním spinální jednotky a další jednotky intenzivní péče kliniky úrazové chirurgie. Tato dvě pracoviště…
Ukázalo se, proč byly nutné audity onkocenter a traumacenter a proč se s nimi tak pospíchalo – ministerstvo zdravotnictví muselo rozdělit dvě…
Od začátku dubna letošního roku je v platnosti novela zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění, která mění některá pravidla související…
Překvapivý mechanismus účinku inhibitorů angiogeneze při léčbě glioblastomu odhalil tým lékařů vedený Rakeshem Jainem z Massachusetts General…
Úloha klinického farmaceuta v současném zdravotním systému se stala klíčovým tématem přednáškového dne uspořádaného v polovině března Českou…
V poslední době se hodně diskutuje o tom, jak u nás (ne)funguje nový systém registrace, stanovování cen a určování výše a podmínek úhrad. Diskuse…
Společnost Genzyme oznámila, že uzavřela s firmou Bayer HealthCare dohodu, podle níž získává výhradní právo na celosvětový prodej a marketing…
Dospělí jedinci trpící bronchiálním astmatem, kteří zároveň z důvodu dalších komorbidit užívají statiny, mají o 33 % nižší riziko hospitalizace nebo…
Historie lékařství, očeetřovatelké péče, nemocničních zařízení, to je vskutku velmi dávná historie. První středověké ´nemocnice´ vznikaly z…
V minulém čísle MT jsme zavítali na 58. výroční vědecké zasedání American College of Cardiology v Orlandu jen na skok – dnes se podrobněji zastavíme…
Vyměnit motor, nebo leštit karoserii? Doporučené postupy v komplexní onkologické léčbě
Ve druhé polovině března proběhl ve Stockholmu 24. výroční kongres Evropské urologické asociace. Nepřebernému množství zajímavých témat dominovaly…
Ve dnech 17.–18. března 2009 se v Plzni v novém hotelu Angelo uskutečnil již 21. seminář Medsoft, který je tradičním setkáním věnovaným zdravotnické…
Vzrůstající výskyt diabetu mellitu 2. typu (DM 2. typu) je v rozvinutých zemích úzce spjat se vzrůstajícím výskytem obezity. Váhový přírůstek je…
… aneb co MF Dnes z rozhovoru neuvedla
Den ošetřovatelství připadá na 12. května, tedy na datum spojené s narozením Florence Nightingalové. Letos by měla při této příležitosti v Praze na…
První a nejhorší ze smrtelných hříchů je pýcha neboli superbia, jejímž šéfem, jak ubezpečil svět r. 1589 v jedné z četných démonologií Petr Binsfeld,…
Pacienti s CHOPN, kteří v průběhu pulmonální rehabilitace inhalují mix 60 % helia a 40 % kyslíku vykazovali v rámci rehabilitačního programu…
Sarcosin je schopen odlišit pomalu rostoucí, indolentní tumory od agresivních forem
Při omezeném množství finančních prostředků platí ve zdravotnictví úměra, že čím více utratíme za léky, tím méně zbude na zaplacení práce zdravotníků…
S ohledem na současné trendy byla na 24. výročním kongresu Evropské urologické asociace v rámci onkourologických témat věnována značná pozornost…
Pamatujeme doby, kde diabetolog stanovil jen glykémii a hmotnost a určil léčbu diabetu na příští období. Dnes je situace jiná. Každý diabetolog…
… k průlomovému zavedení molekulární predikce opět nedošlo
Chystáte se prodávat či kupovat lékařskou praxi? Sledujte seriál Medical Tribune. Poradíme vám, zveřejníme vaše názory… Dotazy či vlastní příspěvky…
Středověké špitály se vyvinuly z raně křesťanských útulků pro pocestné a poutníky. Slovo špitál (hospitale) souvisí s latinskými pojmy hospes (host,…
V předchozích dílech našeho miniseriálu jsme se zabývali otázkou prodeje praxi vždy z jiného úhlu pohledu. K této problematice se vyjádřil zástupce…
Závěry z pilotní studie publikované 18. března 2009 v Journal of the American Medical Association (JAMA) ukazují, že modafinil – léčivo užívané k…
Co se v konkrétním zdravotnickém zařízení děje například v oblasti pádů nebo dekubitů, už v mnohých nemocnicích dokáží poměrně přesně sledovat a…
Současný vývoj na poli radiodiagnostických zobrazovacích metod směřuje ke stále většímu využívání magnetické rezonance. V řadě indikací, zejména při…
Kritická končetinová ischémie se projevuje klidovými bolestmi, vředy, nebo dokonce gangrénou. Takto postižení pacienti mají obvykle velmi špatnou…
MT 9/2009, str. A7 V úvaze, kterou napsal MUDr. Zorjan Jojko, není podle mne žádná logická chyba. Naštěstí generickou preskripci vláda nedávno…
Moderní high-fluxové dialyzační membrány a online hemodiafiltrace snižují u vysoce rizikových pacientů vyžadujících chronickou náhradu renálních…
Naprosto nešťastný. Dokonalý zmetek. Mnohem komplikovanější než v minulosti. Neodpovídající 21. století. Tak lékaři hodnotí nový formulář pracovní…
Děti se s rostoucím věkem stávají odpovědnějšími v managementu své denní astmatické medikace. Dle výzkumu přebírají např. děti ve věku sedmi let…
V pondělí 23. března, v devět hodin večer, se v Dušní ulici na Starém Městě v Praze, v bytě premiérovy partnerky Lucie Talmanové, schází čtveřice…
V nové funkci přednosty II. chirurgické kliniky – kliniky kardiovaskulární chirurgie 1. LF UK a VFN v Praze se na tiskové konferenci věnované…
Inhibitory glykoproteinu IIb/IIIa jsou indikovány u vysoce rizikových pacientů s akutním koronárním syndromem, kteří podstupují invazivní výkon.…
Doc. MUDr. Miloše Táborského, CSc., FESC, MBA, přednostu Oddělení kardiologie pražské Nemocnice Na Homolce, zřejmě není nutné představovat jako…
Zdravotník je zařazen do nižší platové třídy, než by podle jeho představ zařazen být měl. Na co má tedy nárok? Otázka, která se v různých obměnách v…
Mají nelékaři nárok na úhradu mzdy během nutného celoživotního vzdělávání? Kolik let práce je nutných k tomu, aby se nelékař mohl registrovat?
Jak se započítávají kredity v rámci celoživotního vzdělávání nelékařů v případě maminek na mateřské dovolené? Na dotazy čtenářů odpovídá PhDr.…
Co je to standard ve zdravotnictví? Ministerstvo zdravotnictví se snaží najít na tuto otázku odpověď. Minulý týden schválilo Systém tvorby Národních…
Základní definice Rozvoj zdravotních technologií včetně dostupných moderních léčiv zaznamenal v posledních 20 letech nebývalo akceleraci. Nové…
Na Oddělení radioterapie a onkologie v Komplexním onkologickém centru J. G. Mendela v Novém Jičíně byla provedena vůbec poprvé v České republice…
Laparoskopie z jedné incize (Single Incision Laparoscopic Surgery – SILS) je dalším krokem ve snaze minimalizovat invazivitu chirurgických výkonů.
Společnost Zentiva oznámila koncem března své hospodářské výsledky za rok 2008. Ty jasně indikují, že společnost splnila své dva hlavní cíle, tedy…
Pravidelná očkování dětí podle očkovacího kalendáře by nově místo státu měly hradit zdravotní pojišťovny. Jak uvedla ČTK, počítá s tím novela zákona…
Novinky v terapii nejčastěji se vyskytujících nádorů V TOP HOTELU Praha proběhly koncem března tradiční, již XIV. dny profesora Vladimíra Staška,…
Reformatura onehdy škobrtla. Kromě pacientů, zdravotníků, lékařské komory, zdravotnických odborů i části zastupitelských sborů také pro nenadšení…
Striktní kontrola glykémie diabetických pacientů na odděleních JIP se mnohde již stala každodenní normou. Nyní se však ukazuje, že u určitých skupin…
V pátek 27. března v Břevnovském klášteře pasovala Česká lékařská komora na rytíře českého lékařského stavu prof. MUDr. Václava Špičáka, CSc. Tuto…
Slunečná Florida hostila koncem března na 40 tisíc neinvazivních i invazivních kardiologů, kardiovaskulárních chirurgů a příbuzných odborníků nejen z…
Nejen lidem, ale také institucím, které si lidé vytvářejí pro své potřeby, přibývají léta, i ony se ohlížejí za uplynulým časem a vším hodnotným, co…
Již do čtvrtého roku své existence vstupuje na půdě nakladatelství Medical Tribune edice nejúplnějších, nejpřehlednějších a nejinformativnějších…
Modernizace přístroje by již neměla být financována formou humanitární sbírky
MT 9/2009, str. A7 Nejde o snahu podpořit monopolní dodavatele? Problém, zda schválit generickou preskripci či nikoliv, nelze zjednodušit jen na…
Nedostatek kontinuity v politických strukturách je jedním z trvalých problémů českého zdravotnictví. Na druhou stranu se všichni úspěšní hráči…
Česká lékařská komora nabízí touto svou aktivitou pomoc ředitelům a zřizovatelům zdravotnických zařízení. „Naším cílem je ocenit a propagovat ta…
MT 9/2009, str. A7 Názor MUDr. Zorjana Jojka na úmysl vlády prosadit psaní účinné látky na receptech prozrazuje, že byl napsán lékařem, který…
K senzibilizaci může přispívat i používaný práškový lubrikans
Dvě nová pracoviště zahájila v březnu zkušební provoz při Privátní klinice JL v Praze v Hůrkách. První z novinek je magnetická rezonance o síle…
Na základě výsledků řádného výběrového řízení jmenovala ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová ředitelkou Všeobecné fakultní nemocnice v Praze…
Aprílový žert české zdravotnické legislativy. Tak označovali zástupci České lékárnické komory (ČLnK) na tiskové konferenci minulý týden zavedení…
SÚKL nestačí plnit to, co je jeho úkolem, nebo alespoň ne včas
Nejen o monitorovacím systému EuCliD, který využívají všechna dialyzační střediska společnosti Fresenius Medical Care, jsme hovořili s jejím…
Nejste si jisti, zda je ve vašem zdravotnickém zařízení dostatek kvalifikovaného personálu? Pročtěte si personální standardy pro lůžková zdravotnická…
„Jsou místa, která nám svým kouzlem a odlišností od prostoru, ve kterém se běžně pohybujeme, připomenou buď cosi dávno zapomenutého, nebo dají zažít…
Nemocnice s certifikátem kvality usilují o zvýhodnění v úhradovém systému
Co se v konkrétním zdravotnickém zařízení děje například v oblasti pádů nebo dekubitů, už v mnohých nemocnicích dokáží poměrně přesně sledovat a…
„Ekonomická situace privátních lékařských praxí se sice mírně, ale plynule zlepšuje, což se promítá i do realizovaných kupních cen. Současné ceny…
Na výsledky studie EXPRESS, které jednoznačně prokázaly, že bezprostřední léčba během prvních 24 hodin po nástupu příznaků tranzitorní ischemické…
Řečeno s nadsázkou: Práce reportéra zhusta spočívá v tom, že vyštrachá nějakou šikovnou marginálii, tu nafoukne v efektní kauzu, a o té pak obětavě,…
Na začátku března upozornila Česká lékařská komora na to, že odchody českých lékařů do zahraničí pokračují. Podle odhadů ČLK za posledních šest let…
V incidenci karcinomu plic u mužů zaujímá Česká republika deváté místo a u žen 25. místo ve světě. Od poloviny 90. let počty nemocných mužů sice…
MT 8/2009, str. C2 Projekt „Nemocnice ČR“, jehož organizátorem je sdružení HealthCare Institute a o kterém se autoři článku zmiňují, se mi jeví jako …
To, co napadlo dnes mě, musí dříve či později napadnout každého. Přesto nejspíše není od věci to připomenout. Totiž jak velký rozdíl je mezi tím, o…
Role zdravotnických technologií ve vztahu k financování zdravotnictví – to bylo 11. března hlavní motto mezinárodního semináře, který se konal pod…
Návrh vyhlášky o stanovení požadavků na minimální technické a věcné vybavení zdravotnických zařízení a na minimální personální zabezpečení…
Alergická rýma patří k nejčastějším onemocněním horních cest dýchacích. Jedná se o alergický zánět nosní sliznice, jehož klinickým projevem je…
Kouření je hlavní, nikoli nevyhnutelná příčina předčasných úmrtí. Až 70 % kuřáků si přeje s kouřením přestat, a to za pomoci různých léčebných…
Vybíráme z článku Bc. Vladimíra Kothery, MBA, místopředsedy Svazu zdravotních pojišťoven ČR, „Rozpaky nad balíčkem“, který byl 19. března zveřejněn v…
Už podesáté udělil v nedávných dnech klub skeptiků Sisyfos své Bludné balvany za matení české veřejnosti bludy a rozvoj blátivého způsobu myšlení.…
Vybíráme z článku prof. MUDr. Jana Holčíka, DrSc., „Priority evropské zdravotní politiky“ v časopise Zdravotnictví v České republice, 2009;12:2–6.
Před 140 lety se narodil antropolog Aleš Hrdlička
Projekt MediClinic přináší novou koncepci zdravotní péče. Společnost MediClinic a Kardiologická klinika FN Motol se dohodly na spolupráci s cílem…
Na otázky čtenářů odpovídá JUDr. Lukáš Prudil
Mají nelékaři nárok na úhradu mzdy během nutného celoživotního vzdělávání? Kolik let práce je nutné k tomu, aby se nelékař mohl registrovat? Na…
Astma a chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) jsou hlavními nemocemi, u nichž se vyskytuje bronchiální obstrukce. Mají řadu společných a…
Kdo chce o něčem rozhodovat, měl by svá rozhodnutí něčím podložit. Ale co když věci málo rozumí? Rozhodování je vždy spojeno s rizikem nedostatku…
Kanadští lékaři ověřili léčbu těžkého astmatu injekčním podáváním monoklonální protilátky mepolizumab. Výsledky léčby zveřejněné v prestižním…
K objevu reninu došlo již před více než sto lety (Tigerstedt a Bergmann, 1896 – viz obrázek), nicméně plné pochopení významu renin-angiotensin…
Podle netrpělivě očekávaných výsledků studie ABSORB prokázaly nové bioabsorpční everolimové koronární stenty dobrou funkčnost, značnou míru absorpce…
Ještě letos na podzim by měla být v areálu krajské nemocnice v Karlových Varech zahájena výstavba nového pavilonu akutní medicíny a zároveň také…
Celkem 87 procent invazivního meningokokového onemocnění bylo v České republice zaznamenáno v loňském roce. Přitom šest z nich skončilo úmrtím…
Dokonce března letošního roku by mělo být jasno, zda budou muset lidé s HIV pozitivitou doplácet na své životně nezbytné léky. Do té doby by totiž…
Hartmann-Rico, největší výrobce zdravotnických prostředků v České republice, který se dlouhodobě orientuje na projekty podporující seniory, uvede…
Projekt MediClinic přináší novou koncepci zdravotní péče. Společnost MediClinic a Kardiologická klinika FN Motol se dohodly na spolupráci s cílem…
Zajistit bezpečnost a kvalitu zdravotních služeb pro pacienta je klíčové pro české předsednictví. Tak by mohlo znít motto dvoudenního pravidelného…
Prezident České lékařské komory Milan Kubek byl na plenárním zasedání Stálého výboru evropských lékařů (CPME) v Praze zvolen viceprezidentem této…
Zdokonalující se technologie umožňují stále šetrnější provádění výkonů, které dříve znamenaly pro pacienta nemalou zátěž. Zúžení aortální chlopně…
Poslanci odsouhlasili minulý týden vyřazení čtyř z pěti reformních zákonů předchozího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) z programu sněmovní…
2. března 1889 chirurg John Benjamin Murphy z Cook County Hospital v Chicagu zřejmě vůbec poprvé operuje diagnostikovaný zánět červovitého výběžku…
Prevence se zlepšuje, mortalita klesá, ale míra hospitalizace zůstává stejná – to jsou poslední trendy v terapii akutního infarktu myokardu, které…
Národní program mamografického screeningu probíhá v ČR od roku 2002. Úrovní organizace i kvalitou práce s daty může být vzorem pro podobné…
Začátkem března se bez jakýchkoli dřívějších náznaků nebo konzultací jako blesk z čistého nebe objevila v mediích zpráva, že Ministerstvo…
Přesně před rokem se pojišťovny chlubily přebytkem na svých účtech ve výši 27 miliard korun a tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek se chválil…
Pokud se v médiích někdy mluví o pokroku a moderní technice v zubním lékařství, téměř vždy je zmíněna implantologie. Dá se říci, že naprostá většina…
Léčebné výsledky z posledních let ukazují, že možnosti konvenční chemoterapie jsou u pacientů s nemalobuněčným karcinomem plic (Non-Small Cell Lung…
Zvýšený objem emisí výfukových exhalací může být zodpovědný za zvýšení rizika vzniku astmatu u dospělých pacientů. S tímto závěrem byla ukončena…
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) oznámil začátkem února schválení ablačních katetrů k léčbě fibrilace síní. Fibrilace síní je…
Tuberkulóza (TB) je infekční onemocnění vyvolané Mycobacterium tuberculosis komplex, které se šíří kapénkovou nákazou. Na případu 33letého muže…
Léčebné výsledky z posledních let ukazují, že možnosti konvenční chemoterapie jsou u pacientů s nemalobuněčným karcinomem plic (Non-Small Cell Lung…
Co se v konkrétním zdravotnickém zařízení děje například v oblasti pádů nebo dekubitů, už v mnohých nemocnicích dokáží poměrně přesně sledovat a…
Nová metoda imunoterapie mozkových nádorů s pomocí adenovirového vektoru je připravena ke klinickému testování. Glioblastomy (zvláště glioblastoma…
Dronedaron je nové antiarytmikum, jehož vývoj dosud probíhá a které by mohlo znamenat významný přínos v léčbě fibrilace a flutteru síní. Fibrilace…
Výzkumů kvality zdravotnictví přibývá. Objevují se průzkumy s velkou mediální propagací, které vycházejí z nevalidních dat a které dospívají k…
„Za největší úspěch musíme považovat, stane-li se z pacienta znovu plátce daní.“
Nemocný musí dostat správnou léčbu, ve správný čas, ale také na správném místě
Dvě zdravotní pojišťovny chce sloučit ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová. Jde o Zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra ČR a Vojenskou…
Snížení počtu hospitalizací i počtu úmrtí v důsledku kardiovaskulárních příhod díky nárůstu informovanosti a následnému rozšíření léčby hypertenze –…
Společnost GlaxoSmithKline (GSK) oznámila, že Komise pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské lékové agentury (EMEA) vydala pozitivní stanovisko…
V dnešním vydání Medical Tribune tematicky navazujeme na problematiku specializačního vzdělávání lékařů. Jde o stále diskutovaný problém české…
Tři velké nemocnice patřící Plzeňskému kraji prohloubily ztrátu. Největší propad měla nemocnice v Klatovech, hospodaření skončila se ztrátou 39,5…
Moderní EEG laboratoř slavnostně otevřeli ve čtvrtek minulý týden na Neurologické klinice ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze. Pracoviště je…
MT 7/2009, str. A4 Přečetl jsem si výborně napsaný, moudrý článek „Chudák pan doktor Kubek“ doc. MUDr. P. Tesařové, CSc., z Onkologické kliniky 1. LF…
V posledním vydání MT jsme upozornili na záměr ministerstva zdravotnictví zavést systém generické preskripce, která by již od července měla nahradit…
Osmičlenná skupina japonských vědců ( v čele Nobuhisa Ueda) z University of Occupational and Environmental Health (pracoviště Kitakjúšú)…
Farmaceutická firma Mylan je třetí největší generická společnost na světě. V současnosti obchoduje přes 570 svých produktů ve více než 140 zemích…
V minulém čísle jsme přinesli zprávu o pozastavení registrace přípravku Raptiva (efalizumab) na celoevropské úrovni. K tomuto tématu se vyjádřila…
Divize vakcín sanofi-aventis Group, sanofi pasteur, oznámila koncem února, že Evropská komise vydala rozhodnutí o registraci první intradermální…
„Kvalita a bezpečí pro naše pacienty – náš základní cíl.“ Pod tímto heslem pořádal Svaz zdravotních pojišťoven ČR ve spolupráci s Joint Commission…
Ve srovnání s vyspělými státy Evropské unie má obor psychiatrie v České republice několikanásobně nižší počet zdravotních sester a sociálních…
Na trh vstoupila 12. března nová zdravotní pojišťovna s názvem Média. „Přinášíme nový koncept, který se nevymezuje vůči stávajícím zdravotním…
V tomto čísle se ještě vracíme k nedávno proběhlému pražskému setkání česko-slovenských a světových angiologů. Velké množství zajímavých a aktuálních…
Farmaceutická společnost Merck & Co. koupí konkurenční firmu Schering-Plough Corp. za 41,1 miliardy dolarů (899,2 miliardy Kč). Nová firma, která…
PET centrum oddělení nukleární medicíny Nemocnice Na Homolce má celé spektrum priorit.V roce 1999 zde začalo pracovat první české zařízení pro…
Na výsledky studie EXPRESS, které jednoznačně prokázaly, že bezprostřední léčba během prvních 24 hodin po nástupu příznaků tranzitorní ischemické…
Po více než půl roce rekonstrukčních prací Nemocnice Na Homolce (NNH) představila minulý týden odborné veřejnosti novou podobu svých…
Místo toho, co mě napadlo nad dnešními novinami našimi, dovolte matematickou hádanku nad dvěma novinami jinými. Možná víte, ale možná vám uniklo, že…
Viděli jste ukázku z nějakého filmu? A zkusili jste vyprávět, co jste viděli o několik dní později? Většina z nás má pocit, že viděla daleko víc, než…
Vedení Pardubického kraje zjevně rezignovalo. Vzdalo se svého požadavku, aby ministerstvo zdravotnictví znovu zařadilo Traumatologické centrum…
Vznik samostatné instituce, která by vyhodnocovala zdravotnické technologie a prostředky, mezi něž patří tomografy, umělé kyčelní klouby,…
Nový prezident USA Barack Obama rozšířil federální podporu výzkumu lidských embryonálních kmenových buněk zrušením restriktivního opatření ze srpna…
Minulý týden byl v brněnském Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie (CKTCH) za účasti ministryně zdravotnictví ČR Daniely Filipiové…
Plenární zasedání Stálého výboru evropských lékařů (CPME) se konalo minulý pátek a sobotu v Praze. Jednání se uskutečnilo na pozvání České lékařské…
V Evropě je onemocnění považováno za vzácné, pokud postihuje méně než dva lidi z deseti tisíc. Do této definice se vejdou téměř všechny diagnózy,…
Pod termínem monoklonální gamapatie si lékaři standardně představují pouze mnohočetný myelom, Waldenströmovu makroglobulinémii a velmi vzácně se…
Podle některých informací uvažuje ministerstvo zdravotnictví o tom, že dosavadní systém generické substituce nahradí systémem generické preskripce.…
Seriál Medical Tribune Chystáte se prodávat praxi? Na co se máte připravit a čím začít? Na jaké nástrahy se máte připravit? Jak velké daně budete…
Zdravotnictví v Ústeckém kraji je opět v centru pozornosti občanů, odborné veřejnosti, a dokonce i poslanců parlamentu. Poté, co jsme v jednom z…
V Rokytnici v rodném domku profesora Karla Maydla, zakladatele české chirurgické školy, byla odhalena pamětní deska. Slavnostního ceremoniálu se…
V současném postmoderním světě sofistikovaných léčebných technologií a možností biologické léčby, které indikujeme na základě výsledků řady detailně…
… aneb ohlédnutí za dějinami chirurgie v Čechách
Diskrétní a spojité v konceptualizaci bipolární poruchy a schizofrenie
Neformální setkání odborníků, kteří se věnují schizofrenii, se konalo 4. března 2009. Nosným tématem byly především somatické komplikace této choroby…
Letošní Česko-slovenská psychofarmakologická konference ČNPS (České neuropsychofarmakologické společnosti) proběhla ve dnech 7.–11. ledna, a jak…
Schizofrenie zůstává nejzávažnějším psychickým onemocněním. Je prototypem psychózy a v očích laiků je nadále záhadnou chorobou, která člověka…
Kultivovaný hlas, hezká čeština, dokonalá výslovnost, jaká se z rozhlasu neozývá vždycky. Co však říká? „Zase si někdo něco vymyslel, aby nás…
V tomto čísle (na stranách A1 a A4) naleznete odpovědi nové ministryně zdravotnictví ČR Ing. arch. Daniely Filipiové na otázky MT. Mohli jsme je…
Nutnost dlouhodobého vstupu do žilního řečiště vedla k vývoji systémů, které takovýto opakovaný přístup umožňují a současně minimalizují rizika…
Doby, kdy si většina lidí myslela, že je zdravotní péče zadarmo, jsou snad, už alespoň pro většinu občanů, minulostí. Systém odvádění pravidelných…
Jak jsme již v krátkosti informovali v minulém čísle MT, proběhly v kongresových prostorách pražského hotelu Diplomat ve dnech 26. 2. až 28. 2. 2009…
O novinkách v léčbě karcinomu prsu MT hovořila s prof. MUDr. Jitkou Abrahámovou, DrSc., primářkou Onkologického oddělení Fakultní Thomayerovy…
Komentář čtenáře MT Tiskem proběhla informace o mezinárodním projektu s názvem eHealth, tedy něco jako elektronické zdraví. Pro našince to není zase…
V online verzi prestižního osteologického časopisu Bone byly prezentovány výsledky zajímavé studie odborníků z Univerzity v Torontu o bezpečnosti…
Rada Sdružení ambulantních specialistů České republiky (dále jen Rada SAS) zaslala lékárníkům České republiky výzvu, v níž žádá české lékárníky, aby…
Evropská léková agentura (EMEA) vydala 19. února doporučení pozastavit registraci léčivého přípravku Raptiva (efalizumab) pro možná závažná…
Letos zaměřený na vztah hypertenze a chronického onemocnění ledvin Mezinárodní federace nadací pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologická…
Kvalitativní skok do jednadvacátého století zaznamenaly operační sály a jednotky intenzivní péče I. chirurgické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.…
IPVZ je na počátku roku 2009 štíhlejší a věřme, že v lepší kondici. Fámy o tom, že Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) byl…
Na zasedání zdravotního výboru Parlamentu ČR se v posledním únorovém týdnu prezident Lékařské komory ČR Milan Kubek mimo jiné vyjadřoval i k tématu…
Prezident České republiky Václav Klaus jmenoval 2. března 2009 celkem šedesát osm nových univerzitních profesorů. Na základě návrhů vědeckých rad…
MT 6/2009, str. B6 Ing. Tomáš Krabec o prodeji lékařských praxí vydal knihu, bohužel to, co radí, není v praxi legálně možné. Legálně totiž nelze…
V Praze se 26. února konal již třetí celostátní seminář Českého institutu metabolického syndromu (ČIMS). Organizátoři letos pozvali významného…
Jeden tisíc revizních lékařů u nás plní úkoly, které jim svěřili zákonodárci. Na (ne)kvalitě jejich práce závisejí výdaje z fondu zdravotního…
Na co by se měla zaměřit? Asi konečně začít s reformou a vzhledem k tomu, že se žádné další personální změny neudály, jsem skeptický. Reforma…
MT 6/2009, str. B4 Přečetl jsem si v MT 6/2009 celostránkový souhrn debaty o „novinkách“ ve vzdělávání lékařů. Jsem tam citován a konstatuji, že se…
S krásou je svízel Platon si představoval, že krása je idea sídlící mimo čas a prostor. V našem pozemském světě se do ní oblékají jednotlivé objekty.…
K podstatným rysům myšlení většinové české společnosti dnes patří v důsledku totalizace i tendence k unifikaci, jednotnosti, chybnému chápání…
Komentář čtenáře Medical Tribune Chtěl bych reagovat na článek z lednového čísla Medical Tribune Místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů (SPL)…
Selektivní stentáž hemodynamicky významných koronárních stenóz v porovnání s klasickým stentováním všech angiograficky zobrazených lézí u…
Na rozdíl od zahraničí jsou průměrné příjmy českých lékařů tajné. Nejsou veřejně přístupné na webech, jak je tomu například zvykem v USA. Fakt, že se…
Již 15. ledna, v době, kdy bylo oznámeno, že Ing. arch. Daniela Filipiová přijala nabídku premiéra stát se ministryní zdravotnictví, jsme paní…
Dva týmy objevily nezávisle na sobě monoklonální protilátky, které specificky reagují se širokým spektrem hemaglutininů chřipkových virů. Tým vedený…
Výkony šetřící prs představují v dnešní době prakticky standard v chirurgické léčbě karcinomu prsu. Problémem ale nadále zůstává fakt, že ve 20 až 50…
Na co by se měla nová ministryně zaměřit? Řešení problémů psychiatrie – dětské i té pro dospělé. Dětských psychiatrů je málo, protože tato práce je,…
V Medical Tribune 4/2009 jsme již před měsícem v článku „Zdravotní pojištění – jsme připraveni na krizi?“ upozornili na to, že mnohem více než tzv.…
Podle některých informací uvažuje ministerstvo zdravotnictví o tom, že dosavadní systém generické substituce nahradí systémem generické preskripce.…
praktických lékařů Asi víc než poplatky je nyní problémové další vzdělávání. V primární péči chybí několik desítek lékařů s ukončenou specializací ve…
Seriál Medical Tribune Prodej lékařské praxe je jedním z nejzávažnějších kroků v životě lékaře. Někteří lékaři si stěžují, že jejich stavovská…
U každé sinusitidy je důležitá včasná diagnóza a adekvátní léčba. Doléčením každé akutní ataky předcházíme komplikacím. Záněty horních cest…
Víte, že – pokud zrovna neklempírujeme – nejčastěji ze všech doktorů chodíme k zubaři? Stomatolog je totiž jediný lékař, kam člověk chodí zdravý...
Vazbou na polymerní nosič získá protinádorový lék lepší farmakologické vlastnosti
Cysteinová proteáza – cathepsin L – je zapojena do remodelace cévní stěny a má vztah k progresi aterosklerózy. Jednoznačná vazba mezi systémovou…
Transplantace ledviny zůstává preferovanou léčebnou volbou u pacientů s terminálním stadiem renálního onemocnění (dále jen ESRD – End Stage Renal…
Zákoník práce s ilustrativními příklady ze zdravotnictví Dostáváte opravdu takovou výplatu, na jakou máte nárok? Zařadili vás do správné platové…
V dalším pokračování se vracíme k připravované knize doc. MUDr. Petra Bartůňka, CSc., v níž shrnul 527 medicínských historek, které za více než 40…
Studie SYNTAX potvrdila CABG jako standardní metodu léčby u nemocných s těžkým postižením koronárního řečiště.
Chystáte se prodávat či kupovat lékařskou praxi? Poradíme vám, jaké zákony sledovat a na co si dát při této transakci pozor. V seriálu Medical…
Péče o duševně nemocné, respektive o nemocné s neuropsychickými chorobami je v současnosti jedním z největších zdravotních i socioekonomických…
Početný mezinárodní tým lékařů našel vysoce spolehlivý algoritmus pro určení optimální dávku warfarinu. Počítačový algoritmus zohledňuje dosud známé…
Ve dnech 26. až 28. února proběhly v pražském hotelu Diplomat XXXIV. Angiologické dny 2009 s mezinárodní účastí. Na letošní ročník přijalo kromě řady…
Celkem sto šedesát českých nemocnic se účastní sledování a hodnocení pacienty a zaměstnanci jak na úrovni celých pracovišť, tak i jednotlivých…
Caspofungin (Cancidas, MSD) je zástupcem nové skupiny antimykotik, tzv. echinokandinů, určených k systémové terapii invazivních mykotických infekcí.…
O zdravotnických poplatcích, rozdílech mezi českým a slovenským zdravotnictvím i o finanční krizi MT hovořila s mezinárodně uznávaným odborníkem MUDr…
Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění s největší pravděpodobností vstoupí v platnost 1. dubna 2009. Již ji schválila Poslanecká sněmovna a…
Ústecký a Pardubický kraj se nechtějí vzdát bez boje a odvolávají se proti odnětí statusu komplexního onkologického centra v chomutovské a v…
Podle odhadů ekonomických analytiků by mohla ekonomická krize zvýšit zájem zejména středního zdravotnického personálu o práci v nemocnicích. Mohlo by…
Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová podepsala v pondělí minulý týden rozhodnutí o udělení licence na provozování zdravotní pojišťovny firmě…
Francouzská farmaceutická společnost sanofi-aventis minulý týden oznámila, že její dobrovolná nabídka odkupu akcií společnosti Zentiva byla úspěšná.…
Skutečnou zkouškou ohněm se pro skupinu českých mediků stala čtyřtýdenní stáž z tropické medicíny, která probíhala v západní Keni ve středisku…
Ze všech odborných společností je v současné době slyšet více či méně hlasitou kritiku na systém postgraduálního vzdělávání lékařů v České republice.…
Je naše medicína v područí ekonomiky? Musejí čeští lékaři neustále a na nepatřičných místech zohledňovat a upřednostňovat hospodářský výsledek…
Jaké lékařské obory si „budou moci dovolit“ zřídit rezidenční místa? Podařilo se ministerstvu spravedlivě rozdělit peníze mezi jednotlivé…
Když začal být v roce 2002 naplňován v pražské Nemocnici Na Homolce v rámci Kardiocentra program péče o nemocné se srdečním selháním v podobě tehdy…
Otázka potřeby a úlohy imunomodulační terapie v éře narůstající antibiotické rezistence je v posledních letech široce diskutována napříč lékařskými…
Nedávná metaanalýza zpracovaná skupinou švýcarských a britských vědců zpochybnila schopnost polysacharidové pneumokokové vakcíny zabránit vzniku…
Patříme ke šťastnějším zemím světa, které už v zásadě neřeší dostupnost zdravotní péče. Aktuálním tématem je kvalita již dostupné zdravotní péče, a…
Pěvci vrcholícího středověku šplhající s loutnou k věži své vyvolené romantickou lásku, jak praví evropská tradice, nevynalezli. Romantická láska je…
V současnosti je na českém trhu k dostání několik tisíc různých doplňků stravy. Doplňkem stravy se podle platné legislativy rozumí potravina, jež má…
Za vážné ohrožení chodu a existence malých a středních nemocnic označuje Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) návrh nové vyhlášky…
Tvořit rozpočet velkých nemocnic patří v současné době v českých nemocnicích, státních či soukromých, k nejtěžším úkolům managementu toho kterého…
Milnacipran je selektivní inhibitor zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu, který vyvinula společnost Pierre Fabre Laboratories. Na základě…
Používání léčivých přípravků určených k léčbě erektilní dysfunkce se šíří i mezi osoby, které touto poruchou netrpí, což se jeví jako stále…
Přibližně 1 500 lékařů odešlo v posledních šesti letech pracovat do zahraničí. Nejvíce jich pracuje v anglosaských zemích, především ve Velké…
Nástroj ke zlepšení hospodárnosti existuje, chybí ale jasné politické zadání
Když se lékařka Novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc Soňa Šuláková začala objevovat na obrazovce České televize jako moderátorka…
Zeptáte-li se Angličana, co se mu vybaví při zaslechnutí jména Margaret Thatcher, je dosti pravděpodobné, že odpoví: „Margaret Thatcher – milk…
aneb platí systém medicíny založené na důkazech vždy a pro všechny?
Systém GMAS mají zdravotníci v Motole k dispozici jako jediní v Evropě
V posledním čísle Medical Tribune (pozn. red.: MT 04/2009) jsme ve článku „Lékárny zákony neporušují“ přinesli informaci o kontrole pěti…
Na návrh Evropského výboru pro lékařské produkty určené k užití u člověka (CHMP) schválila 6. února tohoto roku Evropská komise užití přípravku…
Má lékař tajit vlastní nemoc, nebo ji naopak otevřeně přiznat? Šedivá je teorie, zelený strom života. To jsou slova doc. MUDr. Jiřího Hovorky, CSc.,…
Zařazení kyseliny zoledronové k adjuvantní hormonální terapii u premenopauzálních žen s časným karcinomem prsu prodlužuje v porovnání se samotnou…
V minulém týdnu jsme si mohli připomenout výročí narození jednoho z největších českých patologů, 19. února uplynulo 205 let od narození Karla…
MT 4/2008, str. A1 V posledním čísle Medical Tribune vyšel článek s názvem „10 ,NEJ‘ v kardiologii 2008“. V rámci těchto deseti nejvýznamnějších…
Chirurgie je v systému úhrad zdravotní péče dlouhodobě podfinancována. Chirurg produkuje nemocnici ztrátu nemocnici už jen tím, že vstoupí na…
V nejnovějším vydání lékařského časopisu PLoS Medicine popisují izraelští lékaři případ třináctiletého pacienta, u kterého se vyvinuly tumory z…
Peníze zdravotníků – otázky a odpovědi
Doc. Oldřich Vinař se v jednom z předchozích čísel MT zamýšlel nad supervelmocí jménem „média“, a inspiroval mě tak k úvaze o propasti mezi světem…
V druhém únorovém týdnu se v Praze již potřetí uskutečnil odborný seminář věnovaný problematice osteoporózy s názvem „Kost jako živá tkáň“. Akce se…
Zákony o dovozu testovacích vakcín do České republiky asi doznají změny. Stane se tak nejspíš poté, co se do ČR dostala k testování vakcína proti…
Zaujala mě před časem glosa jednoho diskutujícího na jednom internetovém diskusním fóru, který napsal něco v tom smyslu, že začne věřit v reformu v…
V rámci projektu Lilly University proběhne 26. a 27. února v Praze první ze série vzdělávacích akcí pro sestry pracující v diabetologii. Konference…
V USA se sestry podílejí na klinických studiích mnohem více než v ČR
PhDr. Dr. phil. Laura Janáčková, CSc., pokračuje na našich stránkách v cyklu svých článků věnovaných aplikované psychologii u gynekologických…
Národní onkologický registr představuje unikátní databázi i ve světovém měřítku. Obsahuje na milion a půl případů zhoubného onemocnění, popsaných ve…
Společnost Teva dosáhla za rok 2008 celosvětově rekordních tržeb ve výši přes 11 miliard dolarů, přičemž jen samotný lék Copaxone, přípravek pro…
Elektronické zdravotnictví bylo tématem mezinárodní konference zemí Evropské unie, která se uskutečnila koncem minulého týdne v Praze. Právě…
Děti do 18 let už v dubnu přestanou platit poplatky u lékaře. Novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění s těmito i dalšími změnami podepsal…
Dosud volně prodejné léky proti nachlazení a také chřipce (Paralen plus, Modafen a podobně) budou v lékárnách k dispozici pravděpodobně jen na…
Od roku 2005 vydává každoročně, přibližně ve třetím čtvrtletí, společnost Health Consumer Powerhouse spotřebitelský index EHCI (Euro Health Consumer…
Fakultní nemocnice Motol získala akreditaci Spojené akreditační komise ČR. Podle ředitele této komise MUDr. Davida Marxe, Ph.D., jde o mimořádný…
Soukromá Česko-německá horská nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí byla prověřena z hlediska její potřebnosti. Analýzu si nechal vypracovat Královéhradecký…
Nemocnice by neměla podle jejího ředitele MUDr. Filipa Horáka konkurovat velkým fakultním nemocnicím, ale doplňovat je, proto se zaměří spíše na…
Státní podniky, které organizačně spadaly pod ministerstvo zdravotnictví, nebyly v letech 2005 až 2007 pod dostatečnou kontrolou resortu. I to byl…
Stále častěji si nejen pacienti, ale i zástupci odborné veřejnosti stěžují na to, že v nemocnicích, zejména regionech mimo Prahu, pracuje na…
Na únorovém symposiu v pražském hotelu Diplomat představili uznávaní odborníci na problematiku kardiovaskulárních onemocnění v čele s prof. MUDr.…
V závěru roku 2008 byl na valné hromadě České chirurgické společnosti ČLS JEP schválen vznik česká Sekce NOTES. Prozatímním vedením sekce byl do…
Kolorektální karcinom (CRC) je čtvrtou nejrozšířenější malignitou na světě, incidence tohoto nádoru je českých u mužů na prvním místě v Evropě, u…
Regulační poplatky – stálé téma…
Podle expertů existují v ČR mnohé rezervy, ale jsme na dobré cestě
Jako lékaři se snažíme léčit podle vědeckých poznatků. Vycházejí desítky algoritmů, doporučených terapeutických postupů, guidelines, vodítek atd.…
Na sklonku minulého roku se v brněnském hotelu Voroněž konal již druhý ročník konference MEFANET, zaměřené na e-learning a zdravotnickou informatiku…
Ve Znojmě se diskutovalo o rekurentních primárních nádorech a pseudoprogresi
„Často nás pacienti berou jako svou poslední šanci a jsou zklamáni, když zjistí, že ani my neumíme zázraky,“ říká MUDr. Jiří Kozák, Ph.D., předseda…
Peněz na farmakologickou léčbu přibývá, na chirurgii se nedostává
Traduje se, že příroda nemá ráda vakuum a snaží se ho vždy vyplnit, ber kde ber. Tohle pravidlo platí bez výjimek všude tam, kde prázdno vzniká –…
Paliativní medicína v České republice prodělala v posledních 15 letech významný vývoj jak v oblasti vzdělávání, tak v klinické praxi. Vznikly první…
New England Journal of Medicine (NEJM) přinesl v minulém týdnu zajímavý článek o vztazích mezi lékaři a průmyslem. Nosným tématem tohoto článku je…
Světová zdravotnická organizace odhaduje, že ve světě v důsledku cévní mozkové příhody zemře každý rok 5,7 milionu lidí.1 Čtyřicet procent z těch,…
ČSSD však bude návrh na plošné zrušení poplatků ve Sněmovně dále předkládat Vládní koalici se podařilo minulý týden v úterý na zasedání Parlamentu ČR…
V rámci letošního ročníku soutěže Sestra roku se jednou z laureátek stala Jana Korandová, vrchní sestra Revmatologického ústavu Praha. Ocenění…
Adekvátní kompresivní terapie je nedílnou součástí léčby chronické žilní nedostatečnosti. Zúžení dilatovaných žil vede ke zlepšení oběhových poměrů v…
Medicína zdaleka není jen byznys, ba ani pouhé znalosti. Co ještě, to se pokoušíme zachytit v této rubrice. Máte-li nějaký zážitek s obecnějším…
Zaujala mě před časem glosa jednoho diskutujícího na jednom internetovém diskusním fóru, který napsal něco v tom smyslu, že začne věřit v reformu v…
Koncem ledna se v prostorách auly Univerzity Pardubice konal tradiční kongres věnovaný mezioborové spolupráci při léčbě ran. Odpolední program VII.…
Tiotropium (Spiriva, Boehringer Ingelheim Pharma) v dlouhodobé léčbě u pacientů s CHOPN zlepšuje plicní funkce a kvalitu života, snižuje počet…
Bezmála 84 milionů korun budou stát přístroje, kterými bude vybaveno nové pracoviště centrální tomografie v areálu zlínské krajské nemocnice.…
Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že se 9. února MUDr. Jan Bříza, CSc., MBA, ředitel VFN v Praze, rozhodl odstoupit ze své funkce. Řízením…
Stafylokokový syndrom opařené kůže je typické onemocnění pro dětský věk vyvolané exfoliativním toxinem A a B zlatého stafylokoka 2. fágové skupiny.…
Výsledky první průběžné analýzy studie TEAM porovnávající účinnost tamoxifenu proti exemestanu v adjuvantní léčbě první linie u karcinomu prsu byly…
Jedním z důležitých témat, která zazněla na posledním ročníku ostravského „Postgraduálního kurzu sepse a MODS“, byla i problematika mykotických…
Ve dnech 20. až 23. ledna hostil hotel Atom v Ostravě již 11. ročník postgraduálního kursu Sepse a MODS. Termín „postgraduální kurs“ v názvu…
Celkem dvacet celostátních seminářů určených pro dětské kardiology, vždy s atraktivním programem a bohatou návštěvností, uspořádal do loňského roku…
Opsiny jsou G-proteiny lokalizované v buňkách fotoreceptorů. Jsou proteinovou složkou rodopsinu. Syntetizují je geny ChR2 a NpHR. Společně s…
Vědecký časopis Cell Host & Microbe přináší studii týmu vedeného Deborah Palliserovou z Harvard Medical School, ve které je popsán princip prostředku…
Alzheimerova choroba (AD – Alzheimer´s disease) je jednou z hlavních příčin demence. Je charakterizována výskytem senilních plaků a neurofibrilárních…
Pětatřicetiletý muž bez zátěže v anamnéze podstoupil elektivní operaci rozsáhlého sakrálního dermoidu. Byla provedena radikální exstirpace cysty s…
Problematice chronických defektů je v poslední době věnována zasloužená pozornost. Důsledný multioborový přístup s využitím náležitých diagnostických…
„Ke vzniku mnohých obtížně léčitelných ran, především dekubitů, by vůbec nemuselo dojít, kdyby byli nemocní správně vyživováni,“ říká MUDr. Zuzana…
Trojice britských anesteziologů (v čele s D. Finnem) z nemocnice ve Worthingu referuje na stránkách únorového čísla odborného časopisu Anaesthesia…
„Tak nám páni poslanci ty poplatky nakonec sice s vodřenejma ušima, ale přece jen schválili a budem platit jako mourovatý,“ řekla posluhovačka panu…
Čtenáři Medical Tribune vědí, jak moc (pro některé možná až moc) jsme fandili MUDr. Julínkovi a jeho týmu, než nastoupili na ministerstvo. Když jsme…
Pardubice – město léčby rány. Takový přívlastek by alespoň pro odbornou veřejnost mohl nahradit poněkud omšelé označení Pardubic jako města perníku.…
Problematika specializační přípravy lékařů sice neplní přední stránky novin, ovlivňuje však úroveň zdravotnictví více, než si laická veřejnost…
Po onkologii (viz MT 2/2009) vyhlašuje svých „top 10“ také kardiologie – konkrétně American Heart Association. Její prezident Timothy Gardner,…
O skutečnosti, že trend celosvětově stárnoucí populace vyspělých zemí je platný i v České republice, se v poslední době diskutuje nejen na odborných…
V následujícím příspěvku autorka stručně shrnuje problematiku bércových vředů zahrnující etiologické faktory, diagnostiku a terapii. Popisuje také…
Začátkem února VZP oznámila, že v důsledku krize zaznamenala za poslední tři měsíce loňského roku ztrátu ve výši přibližně jedné miliardy korun. A…
Státní ústav pro kontrolu léčiv (dále jen SÚKL) provedl „na podnět“ kontrolu pěti středočeských lékáren - v Benešově, Kladně, Kolíně, Mladé Boleslavi…
„Byl oním typem chirurga, jaký asi lidem ztělesňuje jejich ideál, lékařem milujícím své pacienty a živě s nimi cítícím, který se je snaží ušetřit…
Uplynulo šest týdnů roku 2009, než jsem se odhodlal něco okomentovat. Zde jsou nové i staré problémy praktických lékařů, které stojí za pozornost. 1)…
V úhradách moderních terapeutických materiálů pro léčbu ran postupem času dochází k výraznému rozšíření. Tento pozitivní posun však zatím není…
Syndrom diabetické nohy patří k nejzávažnějším komplikacím diabetu. O jak závažný problém se jedná, naznačují statistická data: podle statistiky ÚZIS…
Nejlepší přednáškou letošního kongresu věnovaného léčbě ran v Pardubicích bylo vyhlášeno sdělení MUDr. Heleny Němcové, primářky kožního oddělení…
Před koncem minulého roku se uskutečnil kulatý stůl reformního týmu Ministerstva zdravotnictví ČR a zástupců veřejnosti s Dr. Tommym G. Thompsonem,…
Před časem přišli odborníci z vědeckého týmu v Northwestern University s výsledky vlastního výzkumu, podle kterých za ztrátu paměti u pacientů s…
Čtvrtý ročník jakékoli akce už dovoluje mluvit o tradici. Šonkův den, pořádaný 1. LF UK na památku zakladatele české obezitologie prof. MUDr. Jiřího…
V dubnu 2008 bylo založeno občanské sdružení s názvem Kooperativní skupina pro neuroendokrinní nádory (KSPNN). Jeho činnost navazuje na deset let…
V poslední době se často hovoří o snaze přesunovat prostředky především do oblasti specifické, většinou velmi nákladné péče, která je sjednávána s…
V lázeňském městě Poděbrady se v lednu uskutečnil již XXII. ročník seminářů věnovaných problematice dětské kardiologie. Hlavním organizátorem byl již…
Pracuji jako staniční sestra. Aby bylo možné zajistit nepřetržitý provoz, musím mít na své podřízené pracovníky telefonické spojení pro případ…
Ani sebevětší odborná erudice v medicíně nezaručí, že lékař bude úspěšný i v řídicí funkci. Většina z těch, kteří se ocitli v čele polikliniky,…
Na otázky čtenářů Medical Tribune odpovídají právníci, kteří se specializují na právo ve zdravotnictví. Bezplatného právního servisu můžete využít i…
Jedním z posledních kroků Tomáše Julínka ve funkci ministra zdravotnictví bylo zavedení dotačního programu na podporu vzdělávání lékařů a sester. Na…
Členové Zastupitelstva Plzeňského kraje na svém zasedání schválili rozšíření výstavby Klatovské nemocnice a navýšení rozpočtu na výstavbu o téměř 142…
Od začátku tohoto měsíce se situace spojená s úhradou regulačních poplatků ve zdravotnictví výrazně přiostřila. Kraje pod vedením volebních vítězů…
Roztroušená skleróza mozkomíšní (RS) je jedním z nejčastějších onemocnění centrálního nervového systému. Odhaduje se, že na světě trpí touto chorobou…
Pokročilý věk dárce sám o sobě negativním způsobem neovlivňuje přežití příjemce či štěpu po jaterní transplantaci, vyplývá z práce skupiny amerických…
Výrazná redukce hmotnosti po bariatrickém chirurgickém výkonu vede u obézních pacientů s nealkoholickou jaterní steatózou ve většině případů k…
Na základě výsledků několika klinických studií a zejména pak studie EXTREME schválila koncem minulého roku Evropská komise cetuximab (Erbitux, Merck…
Právě ode mne odešel poslední pacient. Muž pickwikovského habitu blížící se věkem k šedesátce. Je v mé péči už čtyři roky. Trpěl klasickou panickou…
Myslím, že mohu a troufám si mluvit za velkou většinu poctivých lékárníků v naší zemi. Za pár dnů nemáme významná statistická data o poklesu obratu…
Léčbu opioidy nemusí provázet zácpa Podle studie Pain In Europe, provedené na vzorku 46 000 Evropanů, trpí chronickou bolestí ve vyspělých zemích až…
Od prvního února přispívá Všeobecná zdravotní pojišťovna ženám starším 69 let na úhradu mamografického screeningu. Ženy mohou žádat o příspěvek do…
V průběhu loňského roku bylo Záchrannou zdravotnickou službou hlavního města Prahy realizováno 112 584 výjezdů. Celkový počet tak meziročně stoupl o…
Na konci ledna byla ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV) v Praze slavnostně otevřena rekonstruovaná Radiodiagnostická klinika (RDG).…
Imunizace vakcínou proti onkoantigenům E6 a E7 lidského papilomaviru 16 (HPV-16) zabránila na myším modelu expresi těchto antigenů nádorovými buňkami…
Když jsem četl doporučení ministryni zdravotnictví, čím by měla ve svém úřadě začít (strana A2–3), a pak čtyři zajímavé úvahy z pera doc. O. Vinaře,…
„Svět potřebuje vědu a věda potřebuje ženy.“ Pod tímto heslem byla 27. ledna v prostorách Knihovny Akademie věd ČR předána již potřetí „Stipendia…
Tým amerických vědců vedený Debashisem Ghoshem odhalil detailní strukturu enzymu aromatázy. Tento na membrány vázaný enzym je v lidském organismu…
Kraj Vysočina plánuje společný nákup elektrické energie pro krajské nemocnice. Sází na fakt, že velcí odběratelé bývají na trhu zvýhodněni. Centrální…
Pomoci zaměstnancům a jejich rodinám v tíživé situaci, do níž se dostali kvůli krachujícím firmám a zhoršující se ekonomické situaci, se rozhodlo…
Vakcína založená na PVL (Panton-Valentine leukocidin) cytotoxinu, resp. jeho podjednotce, zabránila v experimentu na myším modelu vzniku pneumonie a…
Americký Úřad pro potraviny a léčiva (FDA) schválil soukromé kalifornské biotechnologické firmě Geron Corporation první klinické zkoušky terapie…
V čele ministerstva zdravotnictví je Daniela Filipiová teprve několik dní. Mimo jiné deklarovala svou ochotu komunikovat s odbornou veřejností.…
korun Koncem ledna byly zveřejněny údaje IMS a SÚKL o spotřebě léků v České republice v roce 2008. I když IMS vychází z údajů o prodejích…
§ Společnost Pfizer oznámila, že za 68 miliard dolarů (ve formě hotovosti i akcií) přebírá společnost Wyeth, přičemž obchod podpoří úvěrem…
V roce 1953 bylo panu H. M. 29 let. Trpěl neléčitelnou epilepsií, která by ho stála život. Skupina amerických neurochirurgů vedená W. B. Scovillem mu…
Náborový příspěvek, podpora dalšího vzdělávání, ubytování, stravování, až šest týdnů dovolené – tyto a mnohé další výhody mají nalákat zdravotní…
Ve věku pětaosmdesáti let zemřel 12. prosince 2008 v hotelu v norském Tromsö laureát Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu za rok 1976 Daniel…
Začátkem února navštívil Českou republiku na několik dnů viceprezident významné organizace amerického farmaceutického průmyslu PhRMA (Pharmaceutical…
V pátrání po zajímavých zálibách a volnočasových aktivitách zdravotníků jsme tentokrát narazili na příběh vskutku unikátní: Tereza Masařová,…
Do Hradce Králové se 22. ledna sjeli odborníci věnující se problematice obtížně léčitelného astmatu. Konal se zde totiž seminář s názvem II. hradecký…
Jako ochutnávku z připravované knihy doc. MUDr. Petra Bartůňka, CSc., s názvem Další prosím… přinášíme dnes poprvé tři z 527 medicínských historek,…
Společnost Lundbeck zahájila na 51. česko-slovenské psychofarmakologické konferenci v Jeseníku odborný program. Již první den konference mohli…
Zhodnotit hlavní události roku 2008 a představit plány na rok 2009, to byly dvě hlavní témata výroční tiskové konference Asociace inovativního…
Obnova cirkadiánních rytmů u pacientů s depresí jako léčba budoucnosti Téma poruch chronobiologických rytmů bylo na konferencích v Jeseníku již v…
Nové lékové formy antipsychotik významně zlepšují dlouhodobé výsledky léčby schizofrenie Druhý podvečer 51. Česko-slovenské psychofarmakologické…
Přínos české medicíny při provádění zadní lamelární keratoplastiky Koncem listopadu loňského roku byla na Oční klinice Fakultní nemocnice v Olomouci…
Primář Hematoonkologického oddělení FN Plzeň MUDr. Vladimír Koza byl na začátku ledna u soudu, protože neplatil příspěvky České lékařské komoře.…
Zaostřeno na kombinaci antipsychotik a rychle působících antidepresiv Letošní Česko-slovenská psychofarmakologická konference ČNPS (České…
Po čtyřiceti letech byla v České republice opět postavena stavba projektovaná přímo pro potřeby péče o duševně nemocné. Novou budovou psychiatrické…
Britská lékařská expedice na Mount Everest naměřila v krvi účastníků rekordně nízké hladiny kyslíku. Výsledky výzkumu prováděného v extrémních…
Šestičlenná skupina vědců (v jejichž čele stál Guy Orr) provedla otevřenou pilotní studii za účelem zhodnocení účinnosti sildenafilu u mužů…
Aptamery jsou malé syntetické oligonukleotidové molekuly, které mají schopnost vysoce specifické a afinitní vazby na cílové proteiny. První aptamer,…
Až někdy do začátku sedmdesátých let minulého století byly poruchy mužské erekce tabuizovaným tématem. A to nejen v laické veřejnosti, kde diskusím o…
Endokrinní beta-buňky pankreatu mají omezenou schopnost dělení. To komplikuje nejen výzkum v diabetologii, ale také vývoj nových léčebných postupů…
Následující kasuistika ilustruje možnost využití intraoperační magnetické rezonance u pacienta při resekci míšního gliomu. Zvláštností tohoto případu…
Umožňuje zvýšit radikalitu operace, ale ne na úkor bezpečnosti. Naopak. Díky vybavení a uspořádání multifunkčního operačního sálu, jehož součástí je…
Jako první fakultní nemocnice přímo napojená na lékařskou fakultu získala FN Hradec Králové akreditaci Spojené akreditační komise ČR. Program kvality…
Má pacient právo požadovat vyšetření pouze od určitého typu lékaře? Konkrétně – má pacientka s podezřením na tumor prsu právo vyžadovat, aby ji…
Intenzivní pulsační sekrece gonadotropin-releasing hormonu neurony hypothalamu je klíčovým momentem endokrinních změn při pubertě. Na jejím spuštění…
Americká společnost klinické onkologie ASCO (American Society of Clinical Oncology) ve své výroční zprávě vyzdvihla 12 nejvýznamnějších počinů v…
Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc., vede Fakultní nemocnici Hradec Králové od roku 1995. Nyní se s touto funkcí loučí. A podle všeho odchází se štítem,…
V IKAK jsou schopni nejen skvěle léčit, ale podílet se i na klinickém výzkumu Jako každoročně třetí lednovou středu (letos 21. ledna) pořádala I.…
Kasuistika pojednává o chirurgické léčbě karcinomu kaudy pankreatu a upozorňuje na možnosti prevence peroperačních a pooperačních komplikací, včetně…
PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc., pokračuje na našich stránkách v cyklu svých článků věnovaných aplikované psychologii u gynekologických…
„Těší mě vysoká úroveň volných sdělení,“ komentuje program konference doc. Mohr, nový předseda ČNPS. Střídáte doc. Horáčka na postu předsedy ČNPS.…
Při správné volbě kombinace lze zvýšit účinnost a snížit nežádoucí účinky Převody z jednoho antipsychotika na druhé a kombinace antipsychotik patří k…
Novorozenci narození před 33. týdnem gravidity jsou ohroženi vývojovými poruchami centrálního nervového systému. Tyto problémy může dále prohloubit…
K 35. výročí úmrtí Josefa Charváta a provedení první transplantace srdce
Jak to vlastně bylo s českým cyklosporinem?
Sestra Emmanuela – dvacet let života se smetištními lidmi
„Až do chvíle evakuace jsme doufali, že se hurikán městu vyhne. Marně,“ říká lékařka. V létě loňského roku jsem měla možnost strávit tři měsíce na…
Jako jedno z osmi nejlepších kardiologických pracovišť v Evropě bylo ohodnoceno Kardiocentrum při Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze.…
Firmy Nycomed a EffRx informovaly ve společném tiskovém prohlášení o vzniku licenční dohody, která zaručuje firmě Nycomed exkluzivní práva na další…
Výbor pro humánní léčivé přípravky Evropské lékové agentury pro léčiva vydal souhlasné stanovisko k povolení prodeje vakcíny CELVAPAN (společnost…
Tým amerických vědců vedený Debashisem Ghoshem odhalil detailní strukturu enzymu aromatázy. Tento na membrány vázaný enzym je v lidském organismu…
Ve věku nedožitých 76 let zemřel dne 12. ledna prof. MUDr. Vincent Bak, DrSc. Profesor Bak promoval na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze,…
„Nikdy bychom neměli vzdávat boj o kvalitu života pacientů s roztroušenou sklerózou“ – tak by se dalo vystihnout motto satelitního symposia…
Maligní nádorová onemocnění jsou stále častější, což prokazují informace z unikátního celostátního národního onkologického registru, vedeného…
Občané vyspělých zemí stárnou, tudíž musíme počítat, že výskyt demencí různého druhu poroste. V ČR dnes žije asi 105 000 osob s demencí, v roce 2050…
Myšlenka celoevropského systému pro akreditaci bariatrických pracovišť (European Bariatric Center of Excellence) vznikla již před několika lety ve…
„Je to tak trochu i moje dítě. Mohla jsem se podílet na tom, jak to zde bude nakonec vypadat, a tuto možnost velmi oceňuji,“ říká o svém vztahu k…
„Naše současná vláda se konečně rozhoupala k reformě zdravotnictví a svěřila to dnes již bývalému ministru Tomáši Julínkovi. Nebylo to zrovna šťastné…
Po dlouhých čtyřiceti letech vznikla budova projektovaná přímo pro péči o duševně nemocné V pondělí 12. ledna se ve Fakultní nemocnici Hradec Králové…
Kormidelníci zdravotnictví od akademických polemik očekávají nepraktičnost a neužitečnost pro realizaci jejich aktuálních představ. Přispěji k jejich…
Jaké jsou vztahy mezi praktiky a specialisty? Je v terénu čas na sebevzdělávání? Myslím si, že vztahy mezi lékaři jsou takové, jaké jsou. Nejsou…
Jsem vždy rád, když se mohu ze světa infotainmentu (jak se dnes označuje ta jedině správná forma podávání informací veřejnosti, tedy forma sendviče s…
„Nemůžeme říci, že každý den bezprostředně zachraňujeme životy, velmi často ale těmto životům zachraňujeme smysl,“ říká přednosta Psychiatrické…
Rozhodnutí o stavbě nové pražské vojenské nemocnice se zrodilo v roce 1925. Tehdejším Národním shromážděním byl přijat zákon č. 68/1925 Sb. z. a n.,…
Společnost GlaxoSmithKline (GSK) získala licenci na volný prodej svého antiobezitika, které nabízí pod názvem alli (orlistat 60 mg). Lék je určený…
„Snažil jsem se během svého předsednictví stihnout co nejvíc,“ bilancuje poslední dva roky, kdy stál v čele České neuropsychofarmakologické…
Na 80. výročním kongresu Americké kardiologické společnosti (American Heart Association), který se konal začátkem listopadu loňského roku v New…
V MT 8/2008 vyšel článek F. Houdka věnovaný životnímu jubileu P. Zimbarda (1933), badatele o zlu, respektive rozvoji zlého jednání. Dokumentoval, že …
Existuje nárok na osobní ohodnocení, které mi zaměstnavatel již řadu let neplatí? Mám nárok žádat zpětně tyto příplatky? Jak a na koho se mám obrátit…
Jaké jsou podmínky pro získání registrace u nelékař I ských povolání ve zdravotnictví? Lze případný nedostatek nasbíraných kreditů kompenzovat…
v době vyhrazené pro dobrá předsevzetí jsme i my v redakci přemýšleli, jak pro vás dělat noviny Medical Tribune obsahově zajímavější, čtenářsky…
Fibrinové přípravky ve formě sprejů nebo tuhých pěn jsou v chirurgické praxi užívány většinou k zástavě krvácení. Lze je ovšem využít rovněž jako…
Melanom představuje v současnosti na celém světě, zejména ve vyspělých státech a u bílé populace, velice závažný zdravotnicko-ekonomický problém. Je…
Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC - European Centre for Disease Prevention and Control) vydalo minulý týden prohlášení, v němž…
Medical Tribune je značkou kvality pro noviny určené lékařům a zdravotníkům v mnoha zemích světa – obdobné tituly vycházejí např. v Německu, Rakousku, Švýcarsku, v sousedním Polsku či Maďarsku.
Medical Tribune v České republice vychází již od roku 2005, a to v periodicitě 26 čísel za rok. V duchu svého názvu chtějí noviny skutečně poskytovat tribunu všem, kdo mají lékařské a zdravotnické veřejnosti co sdělit – především lékařům a zdravotníkům samotným, ale i politikům, ekonomům, právníkům a dalším.
Medical Tribune jako jediné noviny o lékařské vědě, klinické medicíně a zdravotnictví u nás nejsou – navzdory svému anglickému názvu – překladovým titulem. Jejich obsah vytváří výhradně domácí profesionální redakce tvořená lékaři, zdravotními sestrami a novináři. Ti spolu s širokým okruhem spolupracovníků z různých oblastí medicíny nabízejí široký záběr na témata lékařské vědy a klinické medicíny i organizace, řízení a financování zdravotnictví doma i v zahraničí.
Medical Tribune dosahuje nákladu 20 000 výtisků a čte ji nejméně 40 000 čtenářů. Při dvacetitisícovém nákladu a indexu čtenosti 2,3 tvoří čtenářskou obec 46 000 lékařů, lékárníků a ostatních zdravotníků.
Roku 2017 vznikl ve spolupráci s Medical Tribune úspěšný projekt minutyMT.
Medical Tribune je dostupná každému – nízkou cenou časopisu a ještě výhodnějším předplatným chceme umožnit přístup k časopisu doslova každému; pro lékaře na odpočinku i pro studenty medicíny máme ještě další slevy.
Aktuální číslo: | 17/2009 |
Datum vydání: | 01.6.2009 |
Periodicita: | 20 čísel ročně |
Rozsah: | 24–36 stran |
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu ke stažení pro jednotlivé tituly:
Ceník pro personální inzerci najdete v samostatném mediakitu řádkové inzerce pro rok 2025.
.
Kontakt na obchodní oddělení jednotlivých titulů naleznete zde.
Technické požadavky na inzertní podklady v Remedia najdete na zde nebo na samostatných webových stránkách Remedia.cz.
Čtenáři: Soukromí i nemocniční lékaři, všeobecní i specialisté, lékárníci, stomatologové, ostatní zdravotničtí pracovníci, představitelé státní správy a samosprávy atd.
Náklad: 20 000 výtisků
Periodicita: 20 čísel ročně
Rozsah: 24-40 stran
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 297×440 mm (novinový formát)
Provedení: barevnost 4/4 CMYK
Technická specifikace inzerce Medical Tribune
Při vytváření dokumentu PDF používejte Acrobat Distiller nebo export z InDesignu v nastavení na maximální kvalitu výstupu, v ideálním případě v nastavení PDF-X/1a. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
EPS, PS
Veškerá písma použitá v dokumentu musejí být buď převedena do křivek nebo sbalena přímo v souboru EPS, resp. PS. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
Texty
Akceptované formáty: holý text (TXT, ASC apod. - např. Poznámkový blok Notepad ve Windows), DOC (pouze pro MS Word až do verze Office 2007), RTF.
Obrázky
Rastrové - TIF, JPG, EPS, PSD - použité rozlišení musí být minimálně 300 dpi pro použití ve velikosti 1 : 1, nastavení CMYK. V případě použitých textů, log apod. by mělo být rozlišení alespoň 500 dpi. Při použití JPG komprese musí být nastavena maximální kvalita.Upozornění: Neakceptujeme obrázky stažené z webu, případně JPG s nízkou kvalitou.
Vektorové - AI, EPS pro PC i Mac - použitá písma musejí být převedena do křivek, případně přibalena k dokumentu (pouze písma pro PC). Použité barvy musejí být v nastavení CMYK.
Zlomové dokumenty
Pouze InDesign do verze CS3. Veškerá použitá písma musejí být přibalena k dokumentu. Veškeré použité obrázky musejí být přibaleny a platí pro ně výše uvedená pravidla.Podklady na filmech nepřijímáme! Inzerent plně ručí za správnost a bezchybnost předaných podkladů i za obsah inzerátu.
Harmonogram Medical Tribune 2025
|
1/25 |
2/25 |
3/25 |
4/25 |
5/25 |
6/25 |
7/25 |
uzávěrka: |
6. 1. |
3. 2. |
24. 2. |
17. 3. |
31. 3. |
22. 4. |
5. 5. |
distribuce: |
14. 1. |
11. 2. |
4. 3. |
25. 3. |
8. 4. |
29. 4. |
13. 5. |
|
|||||||
|
8/25 |
9/25 |
10/25 |
11/25 |
12/25 |
13/25 |
14/25 |
uzávěrka: |
19. 5. |
2. 6. |
16. 6. |
14. 7. |
4. 8. |
1. 9. |
15. 9. |
distribuce: |
27. 5. |
10. 6. |
24. 6. |
22. 7. |
12. 8. |
9. 9. |
23. 9. |
|
|||||||
|
15/25 |
16/25 |
17/25 |
18/25 |
19/25 |
20/25 |
|
uzávěrka: |
29. 9. |
13. 10. |
27. 10. |
10. 11. |
24.11. |
8. 12. |
|
distribuce: |
7. 10. |
21. 10. |
4. 11. |
18. 11. |
2. 12. |
16. 12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, internisté, specialisté různých oborů medicíny
Náklad: 8 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník + speciální vydání
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 209×286 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Technická specifikace podkladů k inzerci v Medicíně po promoci
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu.
Harmonogram 2025
|
1/2025 |
2/2025 |
3/2025 |
4/2025 |
uzávěrka: |
14.3. |
13.6. |
15.10. |
8.12. |
distribuce: |
27.3. |
27.6. |
30.10. |
22.12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, specialisté různých lékařských oborů, farmaceuti, studenti
Náklad: 5 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník
Distribuce: Adresné zasílání jednotlivým předplatitelům.
Formát: 210 × 297 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Harmonogram 2025
|
č. 1 |
č. 2 |
č. 3 |
č. 4 |
č. 5 |
č. 6 |
uzávěrka: |
28.2. |
11.4. |
13.6. |
14.8. |
10.10. |
10.12. |
distribuce: |
17.3. |
29.4. |
27.6. |
28.8. |
24.10. |
29.12. |
Pokud chcete zadat inzerci, musíte se přihlásit.