Ad: Komu prospěje generická preskripce? Raději zefektivnit chod nemocnic a zdravě žít
MT 9/2009, str. A7 Názor MUDr. Zorjana Jojka na úmysl vlády prosadit psaní účinné látky na receptech prozrazuje, že byl napsán lékařem, který…
MT 9/2009, str. A7 Názor MUDr. Zorjana Jojka na úmysl vlády prosadit psaní účinné látky na receptech prozrazuje, že byl napsán lékařem, který…
Česká lékařská komora nabízí touto svou aktivitou pomoc ředitelům a zřizovatelům zdravotnických zařízení. „Naším cílem je ocenit a propagovat ta…
Nedostatek kontinuity v politických strukturách je jedním z trvalých problémů českého zdravotnictví. Na druhou stranu se všichni úspěšní hráči…
Aprílový žert české zdravotnické legislativy. Tak označovali zástupci České lékárnické komory (ČLnK) na tiskové konferenci minulý týden zavedení…
Na základě výsledků řádného výběrového řízení jmenovala ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová ředitelkou Všeobecné fakultní nemocnice v Praze…
Nejste si jisti, zda je ve vašem zdravotnickém zařízení dostatek kvalifikovaného personálu? Pročtěte si personální standardy pro lůžková zdravotnická…
„Jsou místa, která nám svým kouzlem a odlišností od prostoru, ve kterém se běžně pohybujeme, připomenou buď cosi dávno zapomenutého, nebo dají zažít…
Nejen o monitorovacím systému EuCliD, který využívají všechna dialyzační střediska společnosti Fresenius Medical Care, jsme hovořili s jejím…
Nemocnice s certifikátem kvality usilují o zvýhodnění v úhradovém systému
SÚKL nestačí plnit to, co je jeho úkolem, nebo alespoň ne včas
Nejen lidem, ale také institucím, které si lidé vytvářejí pro své potřeby, přibývají léta, i ony se ohlížejí za uplynulým časem a vším hodnotným, co…
Modernizace přístroje by již neměla být financována formou humanitární sbírky
MT 9/2009, str. A7 Nejde o snahu podpořit monopolní dodavatele? Problém, zda schválit generickou preskripci či nikoliv, nelze zjednodušit jen na…
„Ekonomická situace privátních lékařských praxí se sice mírně, ale plynule zlepšuje, což se promítá i do realizovaných kupních cen. Současné ceny…
Přesně před rokem se pojišťovny chlubily přebytkem na svých účtech ve výši 27 miliard korun a tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek se chválil…
Na výsledky studie EXPRESS, které jednoznačně prokázaly, že bezprostřední léčba během prvních 24 hodin po nástupu příznaků tranzitorní ischemické…
Co se v konkrétním zdravotnickém zařízení děje například v oblasti pádů nebo dekubitů, už v mnohých nemocnicích dokáží poměrně přesně sledovat a…
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) oznámil začátkem února schválení ablačních katetrů k léčbě fibrilace síní. Fibrilace síní je…
V incidenci karcinomu plic u mužů zaujímá Česká republika deváté místo a u žen 25. místo ve světě. Od poloviny 90. let počty nemocných mužů sice…
Návrh vyhlášky o stanovení požadavků na minimální technické a věcné vybavení zdravotnických zařízení a na minimální personální zabezpečení…
Alergická rýma patří k nejčastějším onemocněním horních cest dýchacích. Jedná se o alergický zánět nosní sliznice, jehož klinickým projevem je…
Kouření je hlavní, nikoli nevyhnutelná příčina předčasných úmrtí. Až 70 % kuřáků si přeje s kouřením přestat, a to za pomoci různých léčebných…
Národní program mamografického screeningu probíhá v ČR od roku 2002. Úrovní organizace i kvalitou práce s daty může být vzorem pro podobné…
Začátkem března se bez jakýchkoli dřívějších náznaků nebo konzultací jako blesk z čistého nebe objevila v mediích zpráva, že Ministerstvo…
Zvýšený objem emisí výfukových exhalací může být zodpovědný za zvýšení rizika vzniku astmatu u dospělých pacientů. S tímto závěrem byla ukončena…
Řečeno s nadsázkou: Práce reportéra zhusta spočívá v tom, že vyštrachá nějakou šikovnou marginálii, tu nafoukne v efektní kauzu, a o té pak obětavě,…
Vybíráme z článku Bc. Vladimíra Kothery, MBA, místopředsedy Svazu zdravotních pojišťoven ČR, „Rozpaky nad balíčkem“, který byl 19. března zveřejněn v…
Už podesáté udělil v nedávných dnech klub skeptiků Sisyfos své Bludné balvany za matení české veřejnosti bludy a rozvoj blátivého způsobu myšlení.…
Vybíráme z článku prof. MUDr. Jana Holčíka, DrSc., „Priority evropské zdravotní politiky“ v časopise Zdravotnictví v České republice, 2009;12:2–6.
Na otázky čtenářů odpovídá JUDr. Lukáš Prudil
Mají nelékaři nárok na úhradu mzdy během nutného celoživotního vzdělávání? Kolik let práce je nutné k tomu, aby se nelékař mohl registrovat? Na…
Astma a chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) jsou hlavními nemocemi, u nichž se vyskytuje bronchiální obstrukce. Mají řadu společných a…
Kdo chce o něčem rozhodovat, měl by svá rozhodnutí něčím podložit. Ale co když věci málo rozumí? Rozhodování je vždy spojeno s rizikem nedostatku…
Kanadští lékaři ověřili léčbu těžkého astmatu injekčním podáváním monoklonální protilátky mepolizumab. Výsledky léčby zveřejněné v prestižním…
K objevu reninu došlo již před více než sto lety (Tigerstedt a Bergmann, 1896 – viz obrázek), nicméně plné pochopení významu renin-angiotensin…
Podle netrpělivě očekávaných výsledků studie ABSORB prokázaly nové bioabsorpční everolimové koronární stenty dobrou funkčnost, značnou míru absorpce…
Ještě letos na podzim by měla být v areálu krajské nemocnice v Karlových Varech zahájena výstavba nového pavilonu akutní medicíny a zároveň také…
Celkem 87 procent invazivního meningokokového onemocnění bylo v České republice zaznamenáno v loňském roce. Přitom šest z nich skončilo úmrtím…
Dokonce března letošního roku by mělo být jasno, zda budou muset lidé s HIV pozitivitou doplácet na své životně nezbytné léky. Do té doby by totiž…
Hartmann-Rico, největší výrobce zdravotnických prostředků v České republice, který se dlouhodobě orientuje na projekty podporující seniory, uvede…
Projekt MediClinic přináší novou koncepci zdravotní péče. Společnost MediClinic a Kardiologická klinika FN Motol se dohodly na spolupráci s cílem…
Zajistit bezpečnost a kvalitu zdravotních služeb pro pacienta je klíčové pro české předsednictví. Tak by mohlo znít motto dvoudenního pravidelného…
Prezident České lékařské komory Milan Kubek byl na plenárním zasedání Stálého výboru evropských lékařů (CPME) v Praze zvolen viceprezidentem této…
Zdokonalující se technologie umožňují stále šetrnější provádění výkonů, které dříve znamenaly pro pacienta nemalou zátěž. Zúžení aortální chlopně…
Poslanci odsouhlasili minulý týden vyřazení čtyř z pěti reformních zákonů předchozího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) z programu sněmovní…
2. března 1889 chirurg John Benjamin Murphy z Cook County Hospital v Chicagu zřejmě vůbec poprvé operuje diagnostikovaný zánět červovitého výběžku…
Prevence se zlepšuje, mortalita klesá, ale míra hospitalizace zůstává stejná – to jsou poslední trendy v terapii akutního infarktu myokardu, které…
Před 140 lety se narodil antropolog Aleš Hrdlička
Projekt MediClinic přináší novou koncepci zdravotní péče. Společnost MediClinic a Kardiologická klinika FN Motol se dohodly na spolupráci s cílem…
Na začátku března upozornila Česká lékařská komora na to, že odchody českých lékařů do zahraničí pokračují. Podle odhadů ČLK za posledních šest let…
To, co napadlo dnes mě, musí dříve či později napadnout každého. Přesto nejspíše není od věci to připomenout. Totiž jak velký rozdíl je mezi tím, o…
MT 8/2009, str. C2 Projekt „Nemocnice ČR“, jehož organizátorem je sdružení HealthCare Institute a o kterém se autoři článku zmiňují, se mi jeví jako …
Role zdravotnických technologií ve vztahu k financování zdravotnictví – to bylo 11. března hlavní motto mezinárodního semináře, který se konal pod…
Co se v konkrétním zdravotnickém zařízení děje například v oblasti pádů nebo dekubitů, už v mnohých nemocnicích dokáží poměrně přesně sledovat a…
Nová metoda imunoterapie mozkových nádorů s pomocí adenovirového vektoru je připravena ke klinickému testování. Glioblastomy (zvláště glioblastoma…
Tuberkulóza (TB) je infekční onemocnění vyvolané Mycobacterium tuberculosis komplex, které se šíří kapénkovou nákazou. Na případu 33letého muže…
Léčebné výsledky z posledních let ukazují, že možnosti konvenční chemoterapie jsou u pacientů s nemalobuněčným karcinomem plic (Non-Small Cell Lung…
Pokud se v médiích někdy mluví o pokroku a moderní technice v zubním lékařství, téměř vždy je zmíněna implantologie. Dá se říci, že naprostá většina…
Léčebné výsledky z posledních let ukazují, že možnosti konvenční chemoterapie jsou u pacientů s nemalobuněčným karcinomem plic (Non-Small Cell Lung…
Společnost GlaxoSmithKline (GSK) oznámila, že Komise pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské lékové agentury (EMEA) vydala pozitivní stanovisko…
Snížení počtu hospitalizací i počtu úmrtí v důsledku kardiovaskulárních příhod díky nárůstu informovanosti a následnému rozšíření léčby hypertenze –…
Dronedaron je nové antiarytmikum, jehož vývoj dosud probíhá a které by mohlo znamenat významný přínos v léčbě fibrilace a flutteru síní. Fibrilace…
Dvě zdravotní pojišťovny chce sloučit ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová. Jde o Zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra ČR a Vojenskou…
Výzkumů kvality zdravotnictví přibývá. Objevují se průzkumy s velkou mediální propagací, které vycházejí z nevalidních dat a které dospívají k…
„Za největší úspěch musíme považovat, stane-li se z pacienta znovu plátce daní.“
Nemocný musí dostat správnou léčbu, ve správný čas, ale také na správném místě
V Rokytnici v rodném domku profesora Karla Maydla, zakladatele české chirurgické školy, byla odhalena pamětní deska. Slavnostního ceremoniálu se…
V posledním vydání MT jsme upozornili na záměr ministerstva zdravotnictví zavést systém generické preskripce, která by již od července měla nahradit…
Pod termínem monoklonální gamapatie si lékaři standardně představují pouze mnohočetný myelom, Waldenströmovu makroglobulinémii a velmi vzácně se…
Osmičlenná skupina japonských vědců ( v čele Nobuhisa Ueda) z University of Occupational and Environmental Health (pracoviště Kitakjúšú)…
Farmaceutická firma Mylan je třetí největší generická společnost na světě. V současnosti obchoduje přes 570 svých produktů ve více než 140 zemích…
V minulém čísle jsme přinesli zprávu o pozastavení registrace přípravku Raptiva (efalizumab) na celoevropské úrovni. K tomuto tématu se vyjádřila…
Divize vakcín sanofi-aventis Group, sanofi pasteur, oznámila koncem února, že Evropská komise vydala rozhodnutí o registraci první intradermální…
„Kvalita a bezpečí pro naše pacienty – náš základní cíl.“ Pod tímto heslem pořádal Svaz zdravotních pojišťoven ČR ve spolupráci s Joint Commission…
Ve srovnání s vyspělými státy Evropské unie má obor psychiatrie v České republice několikanásobně nižší počet zdravotních sester a sociálních…
Na trh vstoupila 12. března nová zdravotní pojišťovna s názvem Média. „Přinášíme nový koncept, který se nevymezuje vůči stávajícím zdravotním…
V tomto čísle se ještě vracíme k nedávno proběhlému pražskému setkání česko-slovenských a světových angiologů. Velké množství zajímavých a aktuálních…
Farmaceutická společnost Merck & Co. koupí konkurenční firmu Schering-Plough Corp. za 41,1 miliardy dolarů (899,2 miliardy Kč). Nová firma, která…
PET centrum oddělení nukleární medicíny Nemocnice Na Homolce má celé spektrum priorit.V roce 1999 zde začalo pracovat první české zařízení pro…
Na výsledky studie EXPRESS, které jednoznačně prokázaly, že bezprostřední léčba během prvních 24 hodin po nástupu příznaků tranzitorní ischemické…
Po více než půl roce rekonstrukčních prací Nemocnice Na Homolce (NNH) představila minulý týden odborné veřejnosti novou podobu svých…
Místo toho, co mě napadlo nad dnešními novinami našimi, dovolte matematickou hádanku nad dvěma novinami jinými. Možná víte, ale možná vám uniklo, že…
Viděli jste ukázku z nějakého filmu? A zkusili jste vyprávět, co jste viděli o několik dní později? Většina z nás má pocit, že viděla daleko víc, než…
Vedení Pardubického kraje zjevně rezignovalo. Vzdalo se svého požadavku, aby ministerstvo zdravotnictví znovu zařadilo Traumatologické centrum…
Vznik samostatné instituce, která by vyhodnocovala zdravotnické technologie a prostředky, mezi něž patří tomografy, umělé kyčelní klouby,…
Nový prezident USA Barack Obama rozšířil federální podporu výzkumu lidských embryonálních kmenových buněk zrušením restriktivního opatření ze srpna…
Minulý týden byl v brněnském Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie (CKTCH) za účasti ministryně zdravotnictví ČR Daniely Filipiové…
Plenární zasedání Stálého výboru evropských lékařů (CPME) se konalo minulý pátek a sobotu v Praze. Jednání se uskutečnilo na pozvání České lékařské…
Moderní EEG laboratoř slavnostně otevřeli ve čtvrtek minulý týden na Neurologické klinice ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze. Pracoviště je…
MT 7/2009, str. A4 Přečetl jsem si výborně napsaný, moudrý článek „Chudák pan doktor Kubek“ doc. MUDr. P. Tesařové, CSc., z Onkologické kliniky 1. LF…
Tři velké nemocnice patřící Plzeňskému kraji prohloubily ztrátu. Největší propad měla nemocnice v Klatovech, hospodaření skončila se ztrátou 39,5…
V dnešním vydání Medical Tribune tematicky navazujeme na problematiku specializačního vzdělávání lékařů. Jde o stále diskutovaný problém české…
V současném postmoderním světě sofistikovaných léčebných technologií a možností biologické léčby, které indikujeme na základě výsledků řady detailně…
… aneb ohlédnutí za dějinami chirurgie v Čechách
Neformální setkání odborníků, kteří se věnují schizofrenii, se konalo 4. března 2009. Nosným tématem byly především somatické komplikace této choroby…
Diskrétní a spojité v konceptualizaci bipolární poruchy a schizofrenie
Kultivovaný hlas, hezká čeština, dokonalá výslovnost, jaká se z rozhlasu neozývá vždycky. Co však říká? „Zase si někdo něco vymyslel, aby nás…
V Evropě je onemocnění považováno za vzácné, pokud postihuje méně než dva lidi z deseti tisíc. Do této definice se vejdou téměř všechny diagnózy,…
Podle některých informací uvažuje ministerstvo zdravotnictví o tom, že dosavadní systém generické substituce nahradí systémem generické preskripce.…
Seriál Medical Tribune Chystáte se prodávat praxi? Na co se máte připravit a čím začít? Na jaké nástrahy se máte připravit? Jak velké daně budete…
Zdravotnictví v Ústeckém kraji je opět v centru pozornosti občanů, odborné veřejnosti, a dokonce i poslanců parlamentu. Poté, co jsme v jednom z…
Letošní Česko-slovenská psychofarmakologická konference ČNPS (České neuropsychofarmakologické společnosti) proběhla ve dnech 7.–11. ledna, a jak…
Schizofrenie zůstává nejzávažnějším psychickým onemocněním. Je prototypem psychózy a v očích laiků je nadále záhadnou chorobou, která člověka…
Nutnost dlouhodobého vstupu do žilního řečiště vedla k vývoji systémů, které takovýto opakovaný přístup umožňují a současně minimalizují rizika…
Doby, kdy si většina lidí myslela, že je zdravotní péče zadarmo, jsou snad, už alespoň pro většinu občanů, minulostí. Systém odvádění pravidelných…
V tomto čísle (na stranách A1 a A4) naleznete odpovědi nové ministryně zdravotnictví ČR Ing. arch. Daniely Filipiové na otázky MT. Mohli jsme je…
Dva týmy objevily nezávisle na sobě monoklonální protilátky, které specificky reagují se širokým spektrem hemaglutininů chřipkových virů. Tým vedený…
V Medical Tribune 4/2009 jsme již před měsícem v článku „Zdravotní pojištění – jsme připraveni na krizi?“ upozornili na to, že mnohem více než tzv.…
Již 15. ledna, v době, kdy bylo oznámeno, že Ing. arch. Daniela Filipiová přijala nabídku premiéra stát se ministryní zdravotnictví, jsme paní…
Na co by se měla nová ministryně zaměřit? Řešení problémů psychiatrie – dětské i té pro dospělé. Dětských psychiatrů je málo, protože tato práce je,…
Na rozdíl od zahraničí jsou průměrné příjmy českých lékařů tajné. Nejsou veřejně přístupné na webech, jak je tomu například zvykem v USA. Fakt, že se…
V Praze se 26. února konal již třetí celostátní seminář Českého institutu metabolického syndromu (ČIMS). Organizátoři letos pozvali významného…
Jak jsme již v krátkosti informovali v minulém čísle MT, proběhly v kongresových prostorách pražského hotelu Diplomat ve dnech 26. 2. až 28. 2. 2009…
O novinkách v léčbě karcinomu prsu MT hovořila s prof. MUDr. Jitkou Abrahámovou, DrSc., primářkou Onkologického oddělení Fakultní Thomayerovy…
Komentář čtenáře MT Tiskem proběhla informace o mezinárodním projektu s názvem eHealth, tedy něco jako elektronické zdraví. Pro našince to není zase…
V online verzi prestižního osteologického časopisu Bone byly prezentovány výsledky zajímavé studie odborníků z Univerzity v Torontu o bezpečnosti…
Jeden tisíc revizních lékařů u nás plní úkoly, které jim svěřili zákonodárci. Na (ne)kvalitě jejich práce závisejí výdaje z fondu zdravotního…
Rada Sdružení ambulantních specialistů České republiky (dále jen Rada SAS) zaslala lékárníkům České republiky výzvu, v níž žádá české lékárníky, aby…
Evropská léková agentura (EMEA) vydala 19. února doporučení pozastavit registraci léčivého přípravku Raptiva (efalizumab) pro možná závažná…
Letos zaměřený na vztah hypertenze a chronického onemocnění ledvin Mezinárodní federace nadací pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologická…
Kvalitativní skok do jednadvacátého století zaznamenaly operační sály a jednotky intenzivní péče I. chirurgické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.…
IPVZ je na počátku roku 2009 štíhlejší a věřme, že v lepší kondici. Fámy o tom, že Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) byl…
Na zasedání zdravotního výboru Parlamentu ČR se v posledním únorovém týdnu prezident Lékařské komory ČR Milan Kubek mimo jiné vyjadřoval i k tématu…
Prezident České republiky Václav Klaus jmenoval 2. března 2009 celkem šedesát osm nových univerzitních profesorů. Na základě návrhů vědeckých rad…
MT 6/2009, str. B6 Ing. Tomáš Krabec o prodeji lékařských praxí vydal knihu, bohužel to, co radí, není v praxi legálně možné. Legálně totiž nelze…
Na co by se měla zaměřit? Asi konečně začít s reformou a vzhledem k tomu, že se žádné další personální změny neudály, jsem skeptický. Reforma…
Výkony šetřící prs představují v dnešní době prakticky standard v chirurgické léčbě karcinomu prsu. Problémem ale nadále zůstává fakt, že ve 20 až 50…
praktických lékařů Asi víc než poplatky je nyní problémové další vzdělávání. V primární péči chybí několik desítek lékařů s ukončenou specializací ve…
Podle některých informací uvažuje ministerstvo zdravotnictví o tom, že dosavadní systém generické substituce nahradí systémem generické preskripce.…
Víte, že – pokud zrovna neklempírujeme – nejčastěji ze všech doktorů chodíme k zubaři? Stomatolog je totiž jediný lékař, kam člověk chodí zdravý...
U každé sinusitidy je důležitá včasná diagnóza a adekvátní léčba. Doléčením každé akutní ataky předcházíme komplikacím. Záněty horních cest…
Seriál Medical Tribune Prodej lékařské praxe je jedním z nejzávažnějších kroků v životě lékaře. Někteří lékaři si stěžují, že jejich stavovská…
MT 6/2009, str. B4 Přečetl jsem si v MT 6/2009 celostránkový souhrn debaty o „novinkách“ ve vzdělávání lékařů. Jsem tam citován a konstatuji, že se…
S krásou je svízel Platon si představoval, že krása je idea sídlící mimo čas a prostor. V našem pozemském světě se do ní oblékají jednotlivé objekty.…
K podstatným rysům myšlení většinové české společnosti dnes patří v důsledku totalizace i tendence k unifikaci, jednotnosti, chybnému chápání…
Komentář čtenáře Medical Tribune Chtěl bych reagovat na článek z lednového čísla Medical Tribune Místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů (SPL)…
Selektivní stentáž hemodynamicky významných koronárních stenóz v porovnání s klasickým stentováním všech angiograficky zobrazených lézí u…
V dalším pokračování se vracíme k připravované knize doc. MUDr. Petra Bartůňka, CSc., v níž shrnul 527 medicínských historek, které za více než 40…
Studie SYNTAX potvrdila CABG jako standardní metodu léčby u nemocných s těžkým postižením koronárního řečiště.
Transplantace ledviny zůstává preferovanou léčebnou volbou u pacientů s terminálním stadiem renálního onemocnění (dále jen ESRD – End Stage Renal…
Zákoník práce s ilustrativními příklady ze zdravotnictví Dostáváte opravdu takovou výplatu, na jakou máte nárok? Zařadili vás do správné platové…
Vazbou na polymerní nosič získá protinádorový lék lepší farmakologické vlastnosti
Cysteinová proteáza – cathepsin L – je zapojena do remodelace cévní stěny a má vztah k progresi aterosklerózy. Jednoznačná vazba mezi systémovou…
Milnacipran je selektivní inhibitor zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu, který vyvinula společnost Pierre Fabre Laboratories. Na základě…
Je naše medicína v područí ekonomiky? Musejí čeští lékaři neustále a na nepatřičných místech zohledňovat a upřednostňovat hospodářský výsledek…
Jaké lékařské obory si „budou moci dovolit“ zřídit rezidenční místa? Podařilo se ministerstvu spravedlivě rozdělit peníze mezi jednotlivé…
Když začal být v roce 2002 naplňován v pražské Nemocnici Na Homolce v rámci Kardiocentra program péče o nemocné se srdečním selháním v podobě tehdy…
Otázka potřeby a úlohy imunomodulační terapie v éře narůstající antibiotické rezistence je v posledních letech široce diskutována napříč lékařskými…
Nedávná metaanalýza zpracovaná skupinou švýcarských a britských vědců zpochybnila schopnost polysacharidové pneumokokové vakcíny zabránit vzniku…
Patříme ke šťastnějším zemím světa, které už v zásadě neřeší dostupnost zdravotní péče. Aktuálním tématem je kvalita již dostupné zdravotní péče, a…
Pěvci vrcholícího středověku šplhající s loutnou k věži své vyvolené romantickou lásku, jak praví evropská tradice, nevynalezli. Romantická láska je…
V současnosti je na českém trhu k dostání několik tisíc různých doplňků stravy. Doplňkem stravy se podle platné legislativy rozumí potravina, jež má…
O zdravotnických poplatcích, rozdílech mezi českým a slovenským zdravotnictvím i o finanční krizi MT hovořila s mezinárodně uznávaným odborníkem MUDr…
Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění s největší pravděpodobností vstoupí v platnost 1. dubna 2009. Již ji schválila Poslanecká sněmovna a…
Ústecký a Pardubický kraj se nechtějí vzdát bez boje a odvolávají se proti odnětí statusu komplexního onkologického centra v chomutovské a v…
Podle odhadů ekonomických analytiků by mohla ekonomická krize zvýšit zájem zejména středního zdravotnického personálu o práci v nemocnicích. Mohlo by…
Medical Tribune je značkou kvality pro noviny určené lékařům a zdravotníkům v mnoha zemích světa – obdobné tituly vycházejí např. v Německu, Rakousku, Švýcarsku, v sousedním Polsku či Maďarsku.
Medical Tribune v České republice vychází již od roku 2005, a to v periodicitě 26 čísel za rok. V duchu svého názvu chtějí noviny skutečně poskytovat tribunu všem, kdo mají lékařské a zdravotnické veřejnosti co sdělit – především lékařům a zdravotníkům samotným, ale i politikům, ekonomům, právníkům a dalším.
Medical Tribune jako jediné noviny o lékařské vědě, klinické medicíně a zdravotnictví u nás nejsou – navzdory svému anglickému názvu – překladovým titulem. Jejich obsah vytváří výhradně domácí profesionální redakce tvořená lékaři, zdravotními sestrami a novináři. Ti spolu s širokým okruhem spolupracovníků z různých oblastí medicíny nabízejí široký záběr na témata lékařské vědy a klinické medicíny i organizace, řízení a financování zdravotnictví doma i v zahraničí.
Medical Tribune dosahuje nákladu 20 000 výtisků a čte ji nejméně 40 000 čtenářů. Při dvacetitisícovém nákladu a indexu čtenosti 2,3 tvoří čtenářskou obec 46 000 lékařů, lékárníků a ostatních zdravotníků.
Roku 2017 vznikl ve spolupráci s Medical Tribune úspěšný projekt minutyMT.
Medical Tribune je dostupná každému – nízkou cenou časopisu a ještě výhodnějším předplatným chceme umožnit přístup k časopisu doslova každému; pro lékaře na odpočinku i pro studenty medicíny máme ještě další slevy.
Aktuální číslo: | 10/2009 |
Datum vydání: | 06.4.2009 |
Periodicita: | 20 čísel ročně |
Rozsah: | 24–36 stran |
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu ke stažení pro jednotlivé tituly:
Ceník pro personální inzerci najdete v samostatném mediakitu řádkové inzerce pro rok 2025.
.
Kontakt na obchodní oddělení jednotlivých titulů naleznete zde.
Technické požadavky na inzertní podklady v Remedia najdete na zde nebo na samostatných webových stránkách Remedia.cz.
Čtenáři: Soukromí i nemocniční lékaři, všeobecní i specialisté, lékárníci, stomatologové, ostatní zdravotničtí pracovníci, představitelé státní správy a samosprávy atd.
Náklad: 20 000 výtisků
Periodicita: 20 čísel ročně
Rozsah: 24-40 stran
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 297×440 mm (novinový formát)
Provedení: barevnost 4/4 CMYK
Technická specifikace inzerce Medical Tribune
Při vytváření dokumentu PDF používejte Acrobat Distiller nebo export z InDesignu v nastavení na maximální kvalitu výstupu, v ideálním případě v nastavení PDF-X/1a. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
EPS, PS
Veškerá písma použitá v dokumentu musejí být buď převedena do křivek nebo sbalena přímo v souboru EPS, resp. PS. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
Texty
Akceptované formáty: holý text (TXT, ASC apod. - např. Poznámkový blok Notepad ve Windows), DOC (pouze pro MS Word až do verze Office 2007), RTF.
Obrázky
Rastrové - TIF, JPG, EPS, PSD - použité rozlišení musí být minimálně 300 dpi pro použití ve velikosti 1 : 1, nastavení CMYK. V případě použitých textů, log apod. by mělo být rozlišení alespoň 500 dpi. Při použití JPG komprese musí být nastavena maximální kvalita.Upozornění: Neakceptujeme obrázky stažené z webu, případně JPG s nízkou kvalitou.
Vektorové - AI, EPS pro PC i Mac - použitá písma musejí být převedena do křivek, případně přibalena k dokumentu (pouze písma pro PC). Použité barvy musejí být v nastavení CMYK.
Zlomové dokumenty
Pouze InDesign do verze CS3. Veškerá použitá písma musejí být přibalena k dokumentu. Veškeré použité obrázky musejí být přibaleny a platí pro ně výše uvedená pravidla.Podklady na filmech nepřijímáme! Inzerent plně ručí za správnost a bezchybnost předaných podkladů i za obsah inzerátu.
Harmonogram Medical Tribune 2025
|
1/25 |
2/25 |
3/25 |
4/25 |
5/25 |
6/25 |
7/25 |
uzávěrka: |
6. 1. |
3. 2. |
24. 2. |
17. 3. |
31. 3. |
22. 4. |
5. 5. |
distribuce: |
14. 1. |
11. 2. |
4. 3. |
25. 3. |
8. 4. |
29. 4. |
13. 5. |
|
|||||||
|
8/25 |
9/25 |
10/25 |
11/25 |
12/25 |
13/25 |
14/25 |
uzávěrka: |
19. 5. |
2. 6. |
16. 6. |
14. 7. |
4. 8. |
1. 9. |
15. 9. |
distribuce: |
27. 5. |
10. 6. |
24. 6. |
22. 7. |
12. 8. |
9. 9. |
23. 9. |
|
|||||||
|
15/25 |
16/25 |
17/25 |
18/25 |
19/25 |
20/25 |
|
uzávěrka: |
29. 9. |
13. 10. |
27. 10. |
10. 11. |
24.11. |
8. 12. |
|
distribuce: |
7. 10. |
21. 10. |
4. 11. |
18. 11. |
2. 12. |
16. 12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, internisté, specialisté různých oborů medicíny
Náklad: 8 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník + speciální vydání
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 209×286 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Technická specifikace podkladů k inzerci v Medicíně po promoci
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu.
Harmonogram 2025
|
1/2025 |
2/2025 |
3/2025 |
4/2025 |
uzávěrka: |
14.3. |
13.6. |
15.10. |
8.12. |
distribuce: |
27.3. |
27.6. |
30.10. |
22.12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, specialisté různých lékařských oborů, farmaceuti, studenti
Náklad: 5 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník
Distribuce: Adresné zasílání jednotlivým předplatitelům.
Formát: 210 × 297 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Harmonogram 2025
|
č. 1 |
č. 2 |
č. 3 |
č. 4 |
č. 5 |
č. 6 |
uzávěrka: |
28.2. |
11.4. |
13.6. |
14.8. |
10.10. |
10.12. |
distribuce: |
17.3. |
29.4. |
27.6. |
28.8. |
24.10. |
29.12. |
Pokud chcete zadat inzerci, musíte se přihlásit.