Kursy
Fakultní nemocnice Hradec Králové Kurs: Laparoskopické operace tlustého střeva Kontakt: ferko@fnhk.cz, 495 832 578 Od začátku roku 2007 probíhají na…
Fakultní nemocnice Hradec Králové Kurs: Laparoskopické operace tlustého střeva Kontakt: ferko@fnhk.cz, 495 832 578 Od začátku roku 2007 probíhají na…
Tak nám Ústavní soud – k velké radosti opozice a k ještě větší nelibosti vládnoucích stran – zrušil část zákona, podle které první tři dny…
Na pražském Žofíně vyhlásily 17. dubna Česká manažerská asociace, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a Svaz průmyslu a dopravy…
Před půl stoletím byla v Táboře uvedena do provozu vodárna distribuující fluoridovanou pitnou vodu. Po šesti letech bylo potvrzeno, že došlo k…
Bolest je snad nejčastějším a nejdůležitějším symptomem v medicíně. Je to patrné již z prostého faktu, že v některých jazycích je slovního základu…
Naprosto souhlasím s přednáškou i článkem doc. MUDr. J. Berana, CSc., Rovnocenný vztah mezi lékařem a pacientem je oboustranně výhodný. Pokud lékař…
MT 9/2008, str. A15 I když se pacient po vysoké dávce escitalopramu nepochybně zlepšil, rád bych ke kasuistice MUDr. D. Filipovského z PA Ústí nad…
Společnost SuperMedia ve spolupráci s farmaceutickou firmou Novo Nordisk zahájila v prosinci 2007 osvětovou kampaň pro rodiče zaměřenou na dětský…
Ke katastrofě v podobě infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody vedou patofyziologické procesy v cévách, ke kterým se základy tvoří léta a…
Černý kašel, také dávný kašel nebo pertuse, je vysoce infekční onemocnění, které před zavedením očkování způsobovalo závažné až život ohrožující…
Česko bylo považováno za vakcinační velmoc. Pokud jde o proočkovanost populace, stále jí je. Jestliže se ale zaměříme na nejnovější trendy ve…
Tímto textem končíme seriál článků mapujících aktuální problematiku v oblasti požární bezpečnosti zdravotnických zařízení. V prvním dílu (viz MT 4…
V březnu letošního roku uvedla společnost B. Braun na trh novou verzi úspěšného bateriového systému Acculan 3Ti mini, který je určen především…
Softwarová společnost VMware nabízí různě velkým poskytovatelům zdravotní péče v USA řešení pro virtualizaci výpočetního prostředí. Pomáhá tak…
Pacienti nacházející se v 5. stadiu chronické renální insuficience, jejichž stav je zpravidla komplikován hyperfosfatémií, potřebují terapii…
MT 9/2008, str. A11 Se zájmem jsem si přečetl uvedený článek. Lékařské veřejnosti mimo obor psychiatrie se může jevit výzkum etiopatogeneze a léčby…
Rád bych tentokrát vaši pozornost upřel ke komentáři doc. Oldřicha Vinaře, který přinášíme na straně A4. Autor se zde zamýšlí nad tím, co je to…
Na nedávno skončeném mezinárodním veletrhu informační a telekomunikační techniky CeBIT 2008 v německém Hannoveru představila společnost Fujitsu…
V nové budově Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR v Praze byl nainstalován transmisní elektronový mikroskop Tecnai T20 – v současnosti…
Česká asociace manažerů úseků informačních technologií (CACIO) vyhlásila výsledky 5. ročníku soutěže IT projekt roku 2007. Soutěž má jedno významné…
Očkování znamenalo dlouhá léta sice zodpovědnou, ale nepříliš tvůrčí činnost, při které stačilo dodržovat víceméně statický očkovací kalendář. To…
Léčba Parkinsonovy choroby pomocí neuronů produkujících dopamin je považována za jeden z největších příslibů buněčných terapií neurodegenerativních…
Tým vědců z Roswell Park Center Institute a soukromé biotechnologické společnosti Cleveland BioLabs v americkém Buffalu vedených Andrejem Gudkovem…
Rozhodnutí ředitele Psychiatrické léčebny Bohnice (PLB) v Praze MUDr. Ivana Davida, CSc., redukovat k 1. červnu 2007 činnost interního Centra krizové…
Chirurgická klinika FN Plzeň se minulý týden zařadila mezi několik málo špičkových tuzemských zdravotnických pracovišť, která provádějí…
Bolest je snad nejčastějším a nejdůležitějším symptomem v medicíně. Je to patrné již z prostého faktu, že v některých jazycích je slovního základu…
V letošním roce bylo založeno občanské sdružení Český tým transplantovaných (ČTT), jehož členy jsou sportovně založení pacienti s transplantovanými…
Řediteli Psychiatrické léčebny Bohnice (PLB) MUDr. Ivanu Davidovi se prý zdává o tom, jak politické strany v Česku mezi sebou začnou soutěžit, která…
Inhalační kortikosteroidy jsou schváleny k aplikaci jako udržovací terapie asthma bronchiale pouze pro dětské pacienty ve věku 12 let a výše. Avšak…
Dětem umírajícím na onkologické onemocnění se dnes dostává vyššího standardu péče než kdy předtím, avšak pomyslnou laťku je třeba dále zvyšovat.…
V polovině dubna navštívil Prahu předseda organizace EUCOMED, což je Evropská regionální asociace podniků vyrábějících zdravotnické technologie, dr.…
Evropský úřad pro zdravotní nezávadnost potravin (EFSA-European Food Safety Authority) odmítl závěry studie investigátorů ze Southampton University,…
U obézních adolescentů jsou přítomny významně vysoké koncentrace visfatinu ve srovnání se stejně starými vrstevníky s normálním BM indexem. Tyto…
V posledním čísle Medical Tribune jsme přinesli první informaci o letošním v pořadí již XIII. ročníku Dnů profesora Vladimíra Staška. Nyní se k této…
Měl jsem na tomto místě možnost vyjádřit se již několikrát k nezbytnosti provedení reformy financování veřejného zdravotního systému. Opakovaně jsem…
Společnosti Biogen Idec a Elan Corporation představily nová data týkající se účinnosti natalizumabu (Tysabri) v rámci 23. kongresu ECTRIMS …
Tradičně v rámci zdravotnického veletrhu Pragomedica uspořádala česká lékařská společnost J. E. Purkyně (ČLS JEP) 16. dubna první ze svých dvou…
Nesprávné podání léčiva vinou zdravotnického personálu (medication error) je příhoda, která nesouvisí s farmakologickými vlastnostmi léku povahy…
Praktický dětský lékař, bez ohledu na další získané specializace, dokáže nenahraditelným způsobem sledovat a zaznamenávat růst a vývoj svých svěřenců…
Na pondělí 5. května připadá Evropský den melanomu. V České republice proběhne letos již po osmé a zájemci si při něm budou moci bez předchozího…
Legislativní úprava platná od roku 2004 se neosvědčila. Předatestační specializační vzdělávání lékařů je pro školitele ekonomicky demotivační a pro…
Antidepresiva se používají k léčbě symptomů deprese, zároveň však většina z nich působí anxiolyticky, a proto se jimi léčí i úzkostné poruchy.…
Poruchy spánku se vyskytují u dvaceti až třiceti procent dětské populace. Velká část komunikace v ordinaci se tedy týká této problematiky. Jak…
„Ze života učence jest kromě jeho spisů pamětihodný toliko rok narození a úmrtí.“ Tak odpálil obdivovatele lačného Mistrova soukromí. V dějinách však…
V současné době lze v České republice pozorovat velmi pozitivní změny ve vývoji epidemiologie nádorových onemocnění prsu, na nichž se významně podílí…
Příčiny zpomaleného růstu jsou pestré a ne vždy se daří je spolehlivě určit a zdárně léčit. Jednou z možností je léčba rekombinantním růstovým…
Ve středu 16. dubna jste si s Mirkem Topolánkem odbyli historickou premiéru – coby první premiér a ministr ČR jste vypovídali v roli svědků před…
Mezinárodní veletrh zdravotnické techniky, rehabilitace a zdraví MEDICAL FAIR Brno / Central Europe se uskuteční na brněnském výstavišti ve dnech 21.…
Lidé si obvykle myslí, že každý odborník musí nejlépe znát základní věci ze svého oboru. Fyzik by přece měl vědět, co je to hmota, biolog, co je to…
Na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS), která se konala 6. až 7. dubna v Hradci Králové, byl celý jeden samostatný blok věnován…
Počet seniorů celosvětově narůstá a zvyšuje se jejich zastoupení v obecné populaci i v ambulancích, na lůžkových odděleních a v lékárnách. Specifika…
Na konci března pořádalo pražské Komplexní onkologické centrum a Onkologická klinika 1. LF UK a VFN v Praze ve spolupráci s Českou a slovenskou…
Genetická výbava s eventuálními potenciálními dispozicemi pacienta může být pomocným vodítkem pro rozhodování nemocného i lékaře o pacientově…
Platná vyhláška č. 54/2008 Sb., o způsobu předepisování léčivých přípravků, údajích uváděných na lékařském předpisu a o pravidlech používání…
Do konce letošního května předloží ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy (ZZS HMP) MUDr. Zdeněk Schwarz pražskému magistrátu plán…
Po zasedání kabinetu M. Topolánka 9. dubna, které schválilo věcné záměry sedmi reformních zdravotnických zákonů, vydalo vedení Univerzity Karlovy (UK…
Věcné záměry zákonů z pera členů Julínkova týmu rozproudily debatu o reformě zdravotnictví. Skutečně zásadní otázkou přitom je, zda bude v Česku…
Bezprostředně po ukončení konference ACC v americkém Chicagu se v Praze konaly dvě významné odborné akce určené jednak praktickým lékařům, jednak…
Tým britských, kanadských a amerických vědců odhalil mechanismus rezistence proti penicilinu u bakterie Streptococcus pneumoniae. Penicilin brání…
Jedním z oceněných čestným doktorátem UK při příležitosti 660. výročí jejího založení byl i představitel medicíny – třiašedesátiletý prof. Salvador…
MT 10/2007, str. A2 a A3 Jakékoli peníze vložené do vzdělávání jsou dobře investované peníze. Ne však jakkoli. Dotace na rezidenční místa nepochybně…
„Klasické české přísloví praví, že cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly,“ zahájil 6. dubna netradičně čtvrtý pražský International Health Summit…
Těsné soužití mikroflóry a lidí je výsledkem dlouhodobého vývoje a vzájemné adaptace obou neoddělitelných složek, které určují naši schopnost…
Použití nově vyvíjené monoklonální protilátky proti interleukinu-5, mepolizumabu, umožní u pacientů s hypereozinofilním syndromem signifikantně…
Má se za to, že celosvětově už má za sebou určitou zkušenost s příznaky hyperaktivního měchýře více než 100 milionů lidí. V populační evropsko…
„Mezi tužbami našeho srdce a tím, co naši královskou mysl svou tíhou stále zaneprázdňuje, její zřetel, starost a pozornost se stále obrací k tomu,…
Snaha zajistit pacientovi co nejšetrnější péči spolu s úsilím redukovat fyzickou zátěž personálu vede k vývoji stále dokonalejší zdravotnické…
Bariatrická chirurgie (chirugická léčba obezity) zaujímá zcela výsadní postavení v léčbě vysokých stupňů obezity – tj. obezity II. stupně (BMI > 35)…
International Health Summit v následujícím rozhovoru hodnotí James A. Rice, moderátor konference a zároveň představitel spolupořádajícího amerického…
V tomto vydání se vracíme k letošní největší kardiologické odborné události, 57. výroční konferenci ACC (American College of Cardiology), jež se…
Každé morfologicky neověřené plicní ložisko bychom měli považovat za suspektní malignitu, dokud se neprokáže opak. Získání bioptických vzorků může…
Generální ředitel Kaiser Foundation Health Plan a Kaiser Foundation Hospitals není jen manažerem a specialistou na řízenou péči. Ve volném čase píše…
Debata o tom, zda má smysl rozmisťovat externí defibrilátory na veřejných místech, se táhne už několik let. Defibrilace při komorové tachykardii je…
Tento týden bude v Praze slavnostně vyhlášen Manažer roku 2007. Mezi 68 nominovanými osobnostmi figuruje i šest jmen z oblasti zdravotnictví – jde o…
Během posledních let trvale stoupá zájem o samoléčení volně prodejnými tzv. OTC léky. Se změnami, které od počátku roku 2008 přineslo zavedení první…
V našem zdravotnictví je centrálně shromažďováno velké množství dat, která jsou zpracovávána v národních registrech. Kromě údajů vznikajících na…
Sedm reformních zdravotnických zákonů dostane v následujících měsících „paragrafový kabátec“. Rozhodla o tom vláda 9. dubna schválením jejich věcných…
Skrytá je taková reklama, jejímž cílem je obelstít obezřetnost spotřebitele. Tato reklama se záměrně tváří jako redakční článek či jiná forma…
Na zásadní význam kouření při stanovení rizika opakovaného vzniku infarktu myokardu opět upozornili při prezentaci výsledků svého výzkumu řečtí…
Možná jste se zarazili a domníváte se, že mám na mysli někoho, kdo například nechce zákon o příliš speciálních věcech, třeba o zoologických zahradác…
Zatímco v minulém vydání MT PHARMA (viz MT 8/2008) se autor v první části svého pojednání věnoval léčivům pro snižování tělesné hmotnosti a také…
Chirurgové sedmi zemí se sejdou 23. dubna v Praze na 1. středoevropském chirurgickém kongresu. O jeho cílech i očekáváních, která jsou s novou…
V pátém pokračování cyklu článků věnovaného aplikované psychologii se PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc., zaměřuje na to, jak onkologičtí pacienti…
Po komentářích přímých účastníků letošní konference American College of Cardiology pokračujeme v přehledu výsledků některých zajímavých klinických…
Ve čtvrtek těsně před naším telefonátem jste se setkal s předsedou České biskupské konference Janem Graubnerem. Předpokládám že ne kvůli tomu, aby…
S Ing. Igorem Tomešem, CSc., ředitelem oddělení zákaznických řešení a inovací T-Systems Czech Republic, hovořila MT o tom, proč je prospěšné…
Česká koruna letos posiluje nejrychleji ze všech světových měn. Podle Ing. Tomáše Volfa, ekonomického analytika společnosti CITCO – Finanční trhy,…
U pacientů s diabetem přicházejí inzulinoterapie a přírůstky hmotnosti prakticky ruku v ruce. Ve studii UKPDS (UK Prospective Diabetes Study Group),…
V české populaci ve věku 18 až 65 let se odhaduje prevalence metabolického syndromu u mužů na 32 % a u žen na 24 procent. Incidence ovšem významně…
Antipsychotika 21. století – tak zněl název odborného symposia, které se koncem března konalo v hotelu Don Giovanni v Praze. Uspořádání již druhého…
Na přelomu února a března se v indickém Mumbai (dříve Bombaj) uskutečnil 8. světový kongres mezinárodní Hepato-pankreato-biliární asociace (IHPBA).…
Prenatální stres mění koncentrace cytokinů takovým způsobem, že může dojít k ohrožení těhotenství. K tomuto nepříjemnému závěru dospěla čtveřice…
Krajská hygienická stanice Středočeského kraje má nového ředitele – od 1. dubna se jím stal JUDr. Ivo Krýsa, který v této instituci již před rokem…
V rámci již desátého ročníku Týdne mozku se na půdě Akademie věd ČR v Praze sešli čeští odborníci z oblasti neurověd, aby do svých aktuálních…
Patnáctým držitelem čestného titulu Rytíř českého lékařského stavu, udělovaného Českou lékařskou komorou, se v pátek 4. dubna v Tereziánském sále…
Minulý týden byla na II. chirurgické klinice kardiovaskulární chirurgie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v…
MT 1/2008, str. A12 S velkým zaujetím jsem si přečetla článek doc. MUDr. Lenky Veverkové, P h.D., „Lze zlepšit efektivitu léčby diabetické nohy“,…
Vědci z Duke University Medical Center v USA transformovali tukové částice v „chytré bomby“ tím, že do využitého lipidu inkorporovali cytostatika a…
V České republice trpí odhadem asi deset procent dospělé populace chronickým onemocněním ledvin (CKD – Chronic Kidney Disease) definovaným jako…
Dnes mi dovolte pouze stručné, téměř telegrafické vzkazy. V tomto čísle MT by rozhodně nemělo uniknout vaší pozornosti aktuální zpravodajství z právě…
Novely zákonů, které upravují specializační vzdělávání lékařů i pracovníků nelékařských zdravotnických profesí, úspěšně procházejí parlamentem.…
V pořadí patnáctým Rytířem českého lékařského stavu pasoval prezident České lékařské komory v pátek 4. dubna prof. MUDr. Jaroslava Blahoše, DrSc. V…
Moderní léčba plicní arteriální hypertenze (PAH) je založena na klinických důkazech účinnosti a bezpečnosti duální antagonizace endotelinových…
Zatímco loni se odborníci z celého světa věnující se kardiovaskulární problematice sjeli na výroční vědeckou konferenci ACC (American College of…
Někteří zdravotníci vnímají vybírání poplatků jako práci navíc, část pacientů je považuje za zdražení služeb – přesto se významné problémy…
Kraj Vysočina plánuje do několika let vybudovat regionální elektronický informační systém, určený k výměně dat mezi zdravotnickými zařízeními a ke…
Nová zdravotní pojišťovna měla ke dni zahájení činnosti, tzn. k 1. dubnu, zhruba 1 000 klientů. Prvním pojištěncem se stal generální ředitel holdingu…
Celkem 68 osobností z 21 odvětví je nominováno do finálového kola soutěže Manažer roku 2007. Výrazně zastoupen je i resort zdravotnictví – ve škále…
Česká lékařská komora uspořádala 3. dubna pod záštitou poslance Jiřího Carbola a Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR seminář…
České republice hrozí žaloba u Soudního dvora Evropských společenství v Lucemburku a následná sankce v podobě výrazné finanční pokuty. Důvodem je…
V posledním čísle MT jsme informovali, že Americký úřad pro kontrolu léků a potravin (FDA) vydal zprávu týkající se botulotoxinu typu A a…
Prezident České lékařské komory MUDr. Milan Kubek před nedávnem obvinil zdravotní pojišťovny, že zbytečně utrácejí za drahé zahraniční léky, které by…
„Je pravda, že svůj mozek využíváme jen z deseti procent?“ bývá velmi častá otázka, případně konstatování. Našinci by se na jazyk drala odpověď:…
V nedávné anketě k semináři sdružení Občan o euthanasii (informace o něm najdete i v tomto vydání MT na straně B3) jsem napsal, že často nadměrná…
Vzhledem k vysoké prevalenci arteriální hypertenze – v České republice se pohybuje kolem 30 % dospělé populace – je síť lékařů věnujících se této…
Vláda měla minulou středu projednat věcné záměry vašich sedmi reformních zákonů. Mezi nimi i jeden zbrusu nový – o transformaci zdravotních…
Extrémní hromadění málo cenných věcí a zvířat v domácnostech je u nás vnímáno především jako hygienický, požární problém nebo otázka ochrany zvířat.…
V únorové MT 3/2008 vyšel článek s burcujícím názvem „Lékařské genetice hrozí zneužití“, který pocházel z dílny (převážně) Společnosti lékařské…
Nové komplexní řešení pro menší i velká zdravotnická zařízení, které poskytuje přístup ke všem zdravotním a ekonomickým údajům, umožňuje jejich…
MT 9/2008, str. A2 Řízená péče je dle poznatků současné zdravotní ekonomie nejefektivnější metodou využití finančních zdrojů zdravotních pojišťoven.…
Objev RNA interference amerických biologů Andrewa Firea a Craiga Melloa, který byl v roce 2006 odměněn Nobelovou cenou, si rychle razí cestu do…
Na tabu související se smrtí a umíráním se v posledním březnovém týdnu snažilo během dalšího setkání z cyklu Dialogem k reformě poukázat sdružení…
Bránice pacientů s řízenou plicní ventilací rychle podléhá atrofickým změnám. Svalová vlákna I. typu (pomalu se kontrahující) užívaná pro dýchání a…
Terapie založená na inkretinech se v posledních několika letech stává integrální součástí spektra intervencí, které jsou určeny k léčbě diabetu 2.…
U příležitosti slavnostního předání reakreditačního certifikátu mezinárodní společnosti Joint Commission International (JCI) Ústřední vojenské…
Není pochyb o tom, že systémy poskytování zdravotní péče v celé Evropě i v dalších částech světa procházejí výraznou změnou. Dala by se…
Využití principů evidence-based medicine – medicíny založené na důkazech – při vzniku relevantních informačních zdrojů představil ve své prezentaci…
Dávno pryč je doba, kdy se k sestře bylo možné chovat jako ke spotřebnímu materiálu, který se fasuje vždy o prázdninách, když školy opustí houfy…
Evropská asociace farmaceutického průmyslu (EFPIA) v polovině března oficiálně přivítala aktivitu Evropské komise v přípravě veřejného návrhu…
Parenterální výživa představuje příjem kvantitativně a kvalitativně dostatečné dávky energetických substrátů (bílkovin, cukrů a tuků), vody,…
Kasuistika se týká 29letého pacienta, který do naší ambulance přišel na doporučení praktické lékařky pro nutkavé myšlenky, únavu a vyčerpanost.…
Právě před pěti lety, 3. dubna roku 2003, začal prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., se svým týmem v pražském IKEM jako první v ČR a zemích východní Evropy…
V pravidelné rubrice Zdravotnictví v krajích ČR vám tentokrát představíme koncepci zdravotnictví Jihočeského kraje. Aktuální změny i budoucí…
Divize Cordis společnosti Johnson & Johnson uvedla na trh nový nitinolový samoexpandibilní stent Precise Pro RX, který je určen pro léčbu zúžených…
Transplantace tenkého střeva představuje léčebnou metodu pro pacienty se syndromem krátkého střeva, u kterých dojde k selhání parenterální výživy.…
Počátkem března proběhla v pražském hotelu Hilton 2. mezinárodní konference věnovaná souvislostem mezi prevencí a léčbou cévních mozkových příhod …
Vytvořit nový koncept typologie zdravotních služeb c ČR – tak zní jedno ze zadání projektu “Vypracování národních norem kódování pro český systém…
Elektronické aukce představují nestandardní formu nákupu zdravotnických prostředků, jejíž průběh není ve stávajícím právním prostředí jasně definován…
Služeb elektronických obchodů orientovaných na prodej zdravotnických prostředků využívá stále více lékařů a zdravotnických zařízení. Jaké jsou výhody…
Reprezentativní vzorek názorů na probíhající i připravované legislativní změny v českém zdravotnictví nabídla anketa uspořádaná mezi všemi hlavními…
Nevím, kdy jsme o tu vlastnost našich předků přišli. Ti totiž nevymýšleli za každou cenu nové zákony, ale převzali (či přinesli s sebou) a přijali ty…
Evropská unie hodlá odstraňovat překážky v přeshraniční mobilitě vědců a výzkumníků, studentů a představitelů akademické obce. Současně považuje za…
Americký úřad pro kontrolu léků a potravin (FDA) vydal zprávu týkající se botulotoxinu typu A (obchodní název Botox a Botox Cosmetic; producentem…
Ve věku 64 let zemřel na systémové selhání po stanovení diagnózy mnohočetného myelomu významný americký kardiochirurg dr. Stephen B. Colvin. Jeho…
Novým generálním ředitelem Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV) se od 1.dubna stává Ing. Jaromír Gajdáček, dosavadní výkonný ředitel…
V roce 2004 publikovali australští a indonéští paleoantropologové v časopisu Nature popis pravěkého člověka, jehož ostatky odhalili pod skalním…
Podle J. Apperleye z Londýna lze jako bezpečný postup u žen, u kterých byla CML diagnostikována v graviditě, doporučit aferézy (leuko- nebo…
V pořadí již sedmá výroční konference České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků CzechMed měla letos podtitul Zdravé zdravotnictví aneb…
Je krásný jarní den. Rozhlížím se kolem sebe a žasnu, kdy to všechno tak najednou rozkvetlo. Slunce příjemně hřeje, a uprostřed té pohody najednou…
V polovině března proběhla v pražském hotelu Hilton mezinárodní konference o léčbě chronické myeloidní leukémie pod názvem “Toward CML Cure: Progress…
Celosvětově je tuberkulóza nejčastější příčinou smrti z infekčních chorob. Za posledních deset let si vyžádala na třicet milionů životů. V České…
V pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) byl minulý týden slavnostně uveden do provozu nový pavilon magnetické rezonance.…
Již dlouho se nám v MT nesešlo tolik příspěvků, které by dokládaly starou známou, leč bohužel ignorovanou pravdu, že řešení věcí odborných přísluší…
Profesor Jiří J. Vitek, americký neuroradiolog českého původu, se velkou měrou zasloužil o vstup endovaskulárních metod do neuroradiologie. V…
Ve dnech 4. až 6. března se v Ostravě v kongresovém centru Vysoké školy báňské konal I. neurovaskulární kongres. Tato odborná akce navázala na…
Pacientů s kardiostimulátory neustále přibývá. Ročně se jich v České republice nově implantuje kolem 6 000. Každým rokem také narůstají počty…
Medical Tribune je značkou kvality pro noviny určené lékařům a zdravotníkům v mnoha zemích světa – obdobné tituly vycházejí např. v Německu, Rakousku, Švýcarsku, v sousedním Polsku či Maďarsku.
Medical Tribune v České republice vychází již od roku 2005, a to v periodicitě 26 čísel za rok. V duchu svého názvu chtějí noviny skutečně poskytovat tribunu všem, kdo mají lékařské a zdravotnické veřejnosti co sdělit – především lékařům a zdravotníkům samotným, ale i politikům, ekonomům, právníkům a dalším.
Medical Tribune jako jediné noviny o lékařské vědě, klinické medicíně a zdravotnictví u nás nejsou – navzdory svému anglickému názvu – překladovým titulem. Jejich obsah vytváří výhradně domácí profesionální redakce tvořená lékaři, zdravotními sestrami a novináři. Ti spolu s širokým okruhem spolupracovníků z různých oblastí medicíny nabízejí široký záběr na témata lékařské vědy a klinické medicíny i organizace, řízení a financování zdravotnictví doma i v zahraničí.
Medical Tribune dosahuje nákladu 20 000 výtisků a čte ji nejméně 40 000 čtenářů. Při dvacetitisícovém nákladu a indexu čtenosti 2,3 tvoří čtenářskou obec 46 000 lékařů, lékárníků a ostatních zdravotníků.
Roku 2017 vznikl ve spolupráci s Medical Tribune úspěšný projekt minutyMT.
Medical Tribune je dostupná každému – nízkou cenou časopisu a ještě výhodnějším předplatným chceme umožnit přístup k časopisu doslova každému; pro lékaře na odpočinku i pro studenty medicíny máme ještě další slevy.
Aktuální číslo: | 13/2008 |
Datum vydání: | 28.4.2008 |
Periodicita: | 20 čísel ročně |
Rozsah: | 24–36 stran |
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu ke stažení pro jednotlivé tituly:
Ceník pro personální inzerci najdete v samostatném mediakitu řádkové inzerce pro rok 2025.
.
Kontakt na obchodní oddělení jednotlivých titulů naleznete zde.
Technické požadavky na inzertní podklady v Remedia najdete na zde nebo na samostatných webových stránkách Remedia.cz.
Čtenáři: Soukromí i nemocniční lékaři, všeobecní i specialisté, lékárníci, stomatologové, ostatní zdravotničtí pracovníci, představitelé státní správy a samosprávy atd.
Náklad: 20 000 výtisků
Periodicita: 20 čísel ročně
Rozsah: 24-40 stran
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 297×440 mm (novinový formát)
Provedení: barevnost 4/4 CMYK
Technická specifikace inzerce Medical Tribune
Při vytváření dokumentu PDF používejte Acrobat Distiller nebo export z InDesignu v nastavení na maximální kvalitu výstupu, v ideálním případě v nastavení PDF-X/1a. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
EPS, PS
Veškerá písma použitá v dokumentu musejí být buď převedena do křivek nebo sbalena přímo v souboru EPS, resp. PS. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
Texty
Akceptované formáty: holý text (TXT, ASC apod. - např. Poznámkový blok Notepad ve Windows), DOC (pouze pro MS Word až do verze Office 2007), RTF.
Obrázky
Rastrové - TIF, JPG, EPS, PSD - použité rozlišení musí být minimálně 300 dpi pro použití ve velikosti 1 : 1, nastavení CMYK. V případě použitých textů, log apod. by mělo být rozlišení alespoň 500 dpi. Při použití JPG komprese musí být nastavena maximální kvalita.Upozornění: Neakceptujeme obrázky stažené z webu, případně JPG s nízkou kvalitou.
Vektorové - AI, EPS pro PC i Mac - použitá písma musejí být převedena do křivek, případně přibalena k dokumentu (pouze písma pro PC). Použité barvy musejí být v nastavení CMYK.
Zlomové dokumenty
Pouze InDesign do verze CS3. Veškerá použitá písma musejí být přibalena k dokumentu. Veškeré použité obrázky musejí být přibaleny a platí pro ně výše uvedená pravidla.Podklady na filmech nepřijímáme! Inzerent plně ručí za správnost a bezchybnost předaných podkladů i za obsah inzerátu.
Harmonogram Medical Tribune 2025
|
1/25 |
2/25 |
3/25 |
4/25 |
5/25 |
6/25 |
7/25 |
uzávěrka: |
6. 1. |
3. 2. |
24. 2. |
17. 3. |
31. 3. |
22. 4. |
5. 5. |
distribuce: |
14. 1. |
11. 2. |
4. 3. |
25. 3. |
8. 4. |
29. 4. |
13. 5. |
|
|||||||
|
8/25 |
9/25 |
10/25 |
11/25 |
12/25 |
13/25 |
14/25 |
uzávěrka: |
19. 5. |
2. 6. |
16. 6. |
14. 7. |
4. 8. |
1. 9. |
15. 9. |
distribuce: |
27. 5. |
10. 6. |
24. 6. |
22. 7. |
12. 8. |
9. 9. |
23. 9. |
|
|||||||
|
15/25 |
16/25 |
17/25 |
18/25 |
19/25 |
20/25 |
|
uzávěrka: |
29. 9. |
13. 10. |
27. 10. |
10. 11. |
24.11. |
8. 12. |
|
distribuce: |
7. 10. |
21. 10. |
4. 11. |
18. 11. |
2. 12. |
16. 12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, internisté, specialisté různých oborů medicíny
Náklad: 8 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník + speciální vydání
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 209×286 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Technická specifikace podkladů k inzerci v Medicíně po promoci
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu.
Harmonogram 2025
|
1/2025 |
2/2025 |
3/2025 |
4/2025 |
uzávěrka: |
14.3. |
13.6. |
15.10. |
8.12. |
distribuce: |
27.3. |
27.6. |
30.10. |
22.12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, specialisté různých lékařských oborů, farmaceuti, studenti
Náklad: 5 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník
Distribuce: Adresné zasílání jednotlivým předplatitelům.
Formát: 210 × 297 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Harmonogram 2025
|
č. 1 |
č. 2 |
č. 3 |
č. 4 |
č. 5 |
č. 6 |
uzávěrka: |
28.2. |
11.4. |
13.6. |
14.8. |
10.10. |
10.12. |
distribuce: |
17.3. |
29.4. |
27.6. |
28.8. |
24.10. |
29.12. |
Pokud chcete zadat inzerci, musíte se přihlásit.