Přeskočit na obsah

Ďábla korupce vyháníme čertem byrokracie

Tisková zpráva

Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků (CzechMed) reaguje na článek v Medical Tribune, kde Transparency International upozorňuje na prostor pro korupci v souvislosti s výběrovými řízeními na zdravotnické prostředky a technologie. Celý rozhovor čtěte ZDE.

Naráží na předražené a předem domluvené zakázky prostřednictvím tzv. komplementátorských firem.

Na druhé straně CzechMed důrazně upozorňuje na přehnanou byrokracii. Proti korupci nelze bojovat rozsáhlými a mnohdy nesmyslnými kvalifikačními požadavky při výběrových řízeních.

Členové asociace se potkávají s přemrštěnými požadavky, které nemají oporu v české legislativě. Mnohdy až půl metru vysoká dokumentace nepřináší hodnotu ani pacientům, ani hospodaření nemocnic.

Splnit kvalifikační kritéria výběrových řízení není jednoduché. Neexistuje jednotný standard pro jejich realizaci, který by proces zpřehlednil a učinil nabídky jednotlivých subjektů jednoznačně porovnatelnými.

Každá nemocnice si stanovuje vlastní kvalifikační kritéria a požadavky na dodanou dokumentaci. „Je běžnou praxí, že finální nabídka obsahuje několik set stran a jedno výběrové řízení si tak vyžádá na desítky centimetrů a někdy až půl metru dokumentů. Nemocnice často požadují i několik kopií dokumentace. Předpokládáme, že zástupci nemocnic patří mezi vášnivé čtenáře. V praxi se ukazuje, že nejdůležitějším parametrem zůstává cena. Apelujeme na zástupce nemocnic, kteří realizují výběrová řízení, aby přehodnotili účelnost takto rozsáhlých kvalifikačních kritérií a pokusili se o zjednodušení procesu ve prospěch větší transparentnosti výběrových řízení,“ upřesňuje MUDr. Miroslav Palát, prezident sdružení CzechMed.

„Ďábla korupce vyháníme čertem byrokracie a to je k ničemu,“ upřesňuje současnou situaci výběrových řízení nemocnic MUDr. Miroslav Palát, prezident sdružení CzechMed. Zatímco se české zdravotnictví potýká s korupcí a výběrovými řízeními „ušitými na míru“ (jak uvedla v Medical Tribune představitelka Transparency International, Eliška Císařová), na druhé straně se ty samé nemocnice snaží zahalovat rouškou zcela nesmyslných formálních požadavků na účastníky jiných výběrových řízení.

„Nemocnice mnohdy žádají dokumentaci, která podle současné legislativy buď neexistuje, anebo je nahrazena zcela jinými dokumenty podle pravidel EU. Například často požadovaný „CE certifikát“, běžně výrobce nahrazuje tzv. prohlášením o shodě, které pak má předkládat jen přesně staveným úřadům na vyžádání a vůbec ne automaticky,“ říká MUDr. Miroslav Palát, prezident sdružení CzechMed. „Anebo jsou dodavatelé nuceni se zavazovat ke splnění podmínek nejen zcela mimo rámec našeho právního řádu, nýbrž i za hranicemi dobrých mravů. Kupříkladu se dodavatel zavazuje k „minimální splatnosti 180 dní“, anebo k dodávce zboží do 48 hodin včetně sobot a nedělí (!),“ doplňuje MUDr. Miroslav Palát.

Na jedné straně jsou výběrová řízení „domluvená“, kde se vůbec o ceně nesoutěží (a že májí členské společnosti tyto zkušenosti) a na straně druhé jsou štosy notářsky ověřených papírů. Zdá se, že ani jeden z těchto extrémů nevede k „efektivnímu zdravotnictví“, po kterém se léta volá.

CzechMed

Zdroj: CzechMed

Sdílejte článek

Doporučené