Přeskočit na obsah

Dárcovství orgánů, transplantace a víra

Další výjimečný rok má zřejmě před sebou Institut klinické a experimentální medicíny co do počtu transplantací. Už teď lékaři provedli více transplantací jater než v celém minulém roce. Důvodem ale není vzrůstající počet běžných dárců, naopak. Jejich počet stagnuje či mírně klesá, proto i Česko přistoupilo k rozšíření kritérií pro dárcovství orgánů.

Na snímku zprava arcibiskup Dominik Duka, MUDr. Pavel Trunečka, CSc., Doc.MUDr. Eva Pokorná.

Transplantace celých jater nahrazují štěpem. O jeden orgán se tak podělí dva pacienti, ať už dospělí nebo dětští. To je jedna z možností, jak lékaři IKEM bojují s nedostatkem dárců.

„Na nový orgán v Česku nyní aktuálně čeká zhruba 1 100 pacientů, nejvíce na novou ledvinu, poté na srdce a játra. Počty orgánů od zemřelých dárců ale zdaleka nedokážou pomoci všem nemocným. Proto chirurgové i internisté v IKEM stále hledají nové možnosti, jak nemocným pomoci,“ vysvětluje situaci MUDr. Pavel Trunečka, CSc., přednosta Transplantcentra IKEM.

V programu transplantací ledvin hledají možnosti, jak rozšířit dárcovský pool o živé dárce. Ročně se takových transplantací v IKEM uskuteční kolem čtyř desítek.

„Zatímco dříve se pro darování ledviny svému blízkému rozhodli hlavně příbuzní jako rodiče, sourozenci nebo třeba bratranci či sestřenice, nyní mohou ledvinu darovat i manželé, druh či družka nebo i přátelé. Transplantujeme i dvojice, které nemají stejnou krevní skupinu. Snažíme se pomoci tam, kde to medicína a etická pravidla umožní,“ popisuje prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Kliniky nefrologie IKEM.

V posledních deseti letech se počet zemřelých dárců orgánů pohybuje kolem 200 za rok (v IKEM okolo 100). Potenciál v České republice je ovšem mnohem vyšší, není však zcela využíván. I proto čeští lékaři rozšířují stejně jako ve světě dárcovská kritéria.

„V Česku už prakticky nemáme věkovou hranici pro dárce orgánů. Není výjimkou, že se jimi stanou i lidé mezi 70ti až 80ti lety, nevylučujeme ani nemocné s hypertenzí, diabetem nebo po cévních mozkových příhodách. U nich je ale nutné dělat mnohem složitější vyšetření, aby byla zajištěna správná funkce darovaných orgánů,“ říká doc. MUDr. Eva Pokorná z Oddělení odběru orgánů a transplantačních databází IKEM.

V Česku existuje předpokládaný souhlas s dárcovstvím orgánů. Přesto mnohdy rodiny zemřelých dárců odmítají odběr. „V některých případech udávají jako důvod víru. Většina náboženství ovšem darování orgánů chápe jako akt lásky k bližnímu a tuto aktivitu podporuje,“ dodává Pokorná. Proto nad probíhající konferencí „Víra a dárcovství“ převzal záštitu kardinál Dominik Duka.

Institut klinické a experimentální medicíny na podporu dárcovství také spouští kampaň, která cílí na co nejširší publikum s tím, že každý jednotlivec může pomoci, ať už cizím či svým blízkým.

tisková zpráva IKEM

Zdroj: IKEM

Sdílejte článek

Doporučené

Zemřel profesor Miroslav Ryska

13. 12. 2022

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že v pondělí 12. prosince 2022 ve večerních hodinách zesnul náměstek ředitele pro vědu a výzkum ÚVN, vynikající…

Zemřel prof. MUDr. Zbyněk Píša, CSc.

15. 11. 2022

Česká kardiologická společnost se smutkem přijala zprávu, že nás 19. října 2022 ve věku nedožitých 99 let opustil pan profesor Zbyněk Píša.