Přeskočit na obsah

FN Olomouc nabízí nový způsob léčby keratokonu

Mladým lidem s onemocněním rohovky nabízí Oční klinika FN Olomouc nový šetrný způsob léčby

 

Olomouc  – Lidem s onemocněním rohovky - keratokonus, nabízí od tohoto týdne Oční klinika Fakultní nemocnice Olomouc novou šetrnější možnost léčby. Běžně se toto onemocnění léčí transplantací, nová metoda ale umožňuje řešení bez většího chirurgického zásahu do pacientova oka. Přibližně po pěti dnech od zákroku je nemocné oko schopno normálního vidění. Olomoucká nemocnice je jedním z pěti pracovišť v zemi, kde mají pacienti možnost tuto léčbu podstoupit.

„Keratokonus je onemocnění, při němž se změní tvar rohovky a v určité oblasti dojde k jejímu kuželovitému vyklenutí. Pacient vidí neostře a k očnímu lékaři přichází většinou pro brýle. I s nimi má ale problémy, protože se potíže s viděním v průběhu času mění. Tato porucha se nejčastěji projevuje u mladých lidí ve věku od patnácti do pětadvaceti let a souvisí s růstem celého organismu,“ uvedla lékařka Oční kliniky FNOL MUDr. Pavlína Hrabčíková.

Keratokonus lze odhalit s pomocí rohovkového topografu, tímto přístrojem vyšetřují v Olomouckém kraji pouze lékaři fakultní nemocnice. Týdně diagnostikují zhruba tři nové případy. „Doposud jsme pak pacientovi mohli nabídnout tvrdé kontaktní čočky, které do určité doby pomohou, ale pokud je už vyklenutí rohovky příliš velké, museli jsme volit transplantaci,“ vysvětlila lékařka.

Nová metoda, která se nazývá Corneal Cross Linking (CXL), tento chirurgický zásah do oka nahrazuje. „Nejdříve pacientovi do oka kapeme vitamín B a pak oko s pomocí speciální lampy ozařujeme ultrafialovým zářením. Vlákna rohovky se zpevní a k jejímu vyklenutí už nedochází,“ popsala MUDr. Hrabčíková. Celý zákrok trvá zhruba hodinu a provádí se pouze ambulantně, pacient po něm odchází domů. „Za pět až sedm dnů je pak už schopen normálního vidění,“ dodala lékařka.

Speciální UVA lampu používanou pro tuto metodu získala Oční klinika FNOL díky podpoře Nadace profesora Vejdovského, která ji pro olomoucké pracoviště pořídila za 300 000 korun. „Tato moderní léčba bohužel není hrazena pojišťovnami, pacient u nás za ošetření jednoho oka pomocí CXL zaplatí deset tisíc korun. Nová metoda ale přináší pacientům šetrnější způsob léčby a navíc snižuje riziko pozdější transplantace rohovky,“ podotkla MUDr. Hrabčíková.

FN Olomouc

 

Zdroj: FN Olomouc

Sdílejte článek

Doporučené