Přeskočit na obsah

Interaktivní výstava Lékařů bez hranic nabízí možnost nahlédnout do misí

Putovní výstava nazvaná Lékaři bez hranic zblízka začíná v neděli v Benešově a postupně navštíví další česká města Středočeského, Plzeňského a Jihočeského kraje.

Lékaři bez hranic mají dvě poslání. Jedním je poskytování zdravotní péče tam, kde je nedostupná. Tím druhým je přinášet o tom svědectví. A právě názorně přiblížit práci organizace, ale i krizové situace či podmínky, v nichž žijí miliony lidí, se snaží interaktivní výstava „Lékaři bez hranic zblízka“.

Expozice tvoří dva stany, které používají Lékaři bez hranic na některých misích. Návštěvníci si je budou moci procházet a průvodci jim přiblíží, jak vypadá intervence v případě přírodních katastrof, boj s epidemiemi (s krvácivou horečkou ebola), psychosociální pomoc lidem prchajícím z domovů kvůli válkám, nepokojům, přírodním katastrofám, extrémní chudobě, nebo jak se léčí podvýživa.

Pro lepší názornost mohou zájemci ochutnat terapeutickou pastu k léčbě dětské podvýživy, vyzkoušet si triáž, masáž srdce, nebo díky brýlím na virtuální realitu nahlédnout například do uprchlického tábora Domíz v Iráku.

Vstup je zdarma. „Stejně jako je bezplatná péče, kterou poskytujeme pacientům v našich projektech. Naše pomoc je neutrální a nestranná, striktně ctíme zásady lékařské etiky a ošetřujeme všechny bez ohledu na rasu, náboženství nebo politické přesvědčení. Tyto hodnoty se za 46 let našeho fungování nezměnily,“ přibližuje Pavel Gruber, ředitel české kanceláře Lékařů bez hranic.

Výstava „Lékaři bez hranic zblízka“ navštíví postupně vybraná města České republiky. V letošním roce plánuje zavítat do dvaceti měst Středočeského, Plzeňského a Jihočeského kraje. Nejprve zamíří do kraje Středočeského. Od neděle si ji budou moci po čtyři dny zájemci prohlédnout v Benešově. Následovat bude mimo jiné Kolín, Poděbrady, Nymburk, Brandýs nad Labem, Mělník, Rakovník, Beroun, Příbram, Tachov, Klatovy, Rokycany (konkrétní data naleznete níže).

Mediálním partnerem výstavy je Český rozhlas Dvojka.

Lékaři bez hranic jsou jednou z největších humanitárních a zdravotnických organizací na světě. Poskytují odbornou zdravotnickou pomoc ve více než 70 zemích světa, a to tam, kde se jí nedostává. Působí v oblastech postižených ozbrojenými konflikty, epidemiemi či přírodními katastrofami a poskytují pomoc lidem, kteří jsou z různých důvodů vyloučeni ze systému zdravotní péče. Lékaři bez hranic přinášejí také svědectví o situaci lidí v nouzi a příčinách krizí.

Lékaře bez hranic lze podpořit ve veřejné sbírce, číslo účtu: 111 333/2700. Více informací o organizaci je zde: www.lekari-bez-hranic.cz.

Přehled měst, kam výstava zavítá v nejbližším období:

Přehled měst, kam výstava zavítá v nejbližším období:
Benešov (Masarykovo náměstí) 22. dubna – 25. dubna
Kolín (Karlovo náměstí) 27. dubna – 30. dubna
Poděbrady (kolonáda) 2. května – 5. května
Nymburk (náměstí Přemyslovců) 7. května – 9. května
Brandýs nad Labem (Masarykovo náměstí) 11. května – 13. května
Mělník (náměstí Míru) 15. května – 18. května
Rakovník (Husovo náměstí) 20. května – 23. května
Beroun (Husovo náměstí) 25. května – 28. května
Příbram (náměstí 17. listopadu) 30. května – 2. června
Tachov (náměstí Republiky) 4. června – 7. června
Klatovy (náměstí Míru) 9. června – 12. června
Rokycany (Masarykovo náměstí) 14. června – 17. června

Zdroj: Lékaři bez hranic

Sdílejte článek

Doporučené

Zemřel profesor Miroslav Ryska

13. 12. 2022

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že v pondělí 12. prosince 2022 ve večerních hodinách zesnul náměstek ředitele pro vědu a výzkum ÚVN, vynikající…

Zemřel prof. MUDr. Zbyněk Píša, CSc.

15. 11. 2022

Česká kardiologická společnost se smutkem přijala zprávu, že nás 19. října 2022 ve věku nedožitých 99 let opustil pan profesor Zbyněk Píša.