Přeskočit na obsah

Jemen: Lékaři bez hranic odsuzují nálety na svatební hostinu

„Útoky na civilisty jsou vážným porušením mezinárodního humanitárního práva. Co se stalo v oblasti Bani Kajs, je děsivé. Mezi 63 zraněnými, které naše týmy ošetřily, je třináct dětí. Všichni do nemocnice dorazili v oblečení s tradičními svatebními ozdobami. Nikdo z nich nebyl ozbrojen nebo ve vojenské uniformě,“ řekl vedoucí mise Lékařů bez hranic v Jemenu João Martins.

První pacienty přijala nemocnice ve městě Hadždža o půlnoci. Samotné nálety se odehrály kolem jedenácté hodiny večerní. Ranění byli nejdříve z místa odváženi na oslech, protože jediná dvě auta ve vsi poškodily nálety. Do vesnice se časem dostali i zdravotníci a dvě ambulance z nemocnice podporované Lékaři bez hranic. Stalo se tak ovšem s výrazným zpožděním, protože nad oblastí stále kroužily letouny, což vyvolávalo obavy z dalších útoků.

„Byl jsem ve stanu, když jsem uslyšel nálety. Potom jsem spadl a ztratil vědomí. Když jsem se probudil, viděl jsem, jak lidé ze stanu prchají. Byl jsem tam se svým bratrem, ženich je můj kamarád. Jeden z mých bratranců během útoku zemřel,“ popsal dvanáctiletý Kamal.

Na svatbě byl i Darís, ale odešel z ní zhruba dvacet minut před útokem. Když se vrátil, uviděl chaos a na zemi roztrhaná těla pokrytá krví. Děti podle něj zoufale hledaly své rodiče. „Děti byly i mezi mrtvými. Ve chvíli, kdy začal útok, si hrály venku. Jejich rodiče byli v té době ve stanech,“ podotkl.

Mnoho místních přispěchalo darovat krev

Ambulance přivážely do nemocnice v Hadždža až šest pacientů najednou. Zranění ve většině případů přišli o končetiny a měli poranění od šrapnelů. Nejméně u tří pacientů byla nutné amputace. Byl to případ i dvou bratrů - každý z nich přišel o nohu.

Do rána přispěchalo do nemocnice mnoho místních obyvatel darovat krev. Během pouhých dvou hodin se povedlo zajistit 150 krevních sáčků pro ošetření raněných.

„Jedna žena dorazila do nemocnice v panice, hledala svého syna. Byl hostem na svatbě a nevěděla, co se s ním stalo. Mnoho dalších žen a dětí z vesnice je traumatizovaných a nemají informace o svých blízkých,“ přibližuje Sally Thomas, koordinátorka projektu Lékařů bez hranic v Hadždža.

„Válčící strany konfliktu musí respektovat principy rozlišování, proporcionality a prevence: je zakázáno podnikat takové útoky, u kterých je možné očekávat, že ublíží civilistům. Pravidla války jsou v Jemenu neustále porušována. Všechny válčící strany se musí zavázat k ochraně civilistů. A všechny strany, které podporují konflikt prodejem zbraní, by měly dostát své zodpovědnosti a zajistit, aby bylo respektováno mezinárodní právo, které chrání civilisty,“ dodal Martins.

Lékaři bez hranic jsou nezávislou mezinárodní humanitární a zdravotnickou organizací, která pracuje ve třinácti nemocnicích a zdravotních střediscích v Jemenu a poskytuje podporu více než dvaceti zdravotnickým zařízením v jedenácti governorátech.

Zdroj: MSF

Sdílejte článek

Doporučené

Zemřel prof. MUDr. Zbyněk Píša, CSc.

15. 11. 2022

Česká kardiologická společnost se smutkem přijala zprávu, že nás 19. října 2022 ve věku nedožitých 99 let opustil pan profesor Zbyněk Píša.