Přeskočit na obsah

Jemen: Lékaři bez hranic odsuzují nálety na svatební hostinu

„Útoky na civilisty jsou vážným porušením mezinárodního humanitárního práva. Co se stalo v oblasti Bani Kajs, je děsivé. Mezi 63 zraněnými, které naše týmy ošetřily, je třináct dětí. Všichni do nemocnice dorazili v oblečení s tradičními svatebními ozdobami. Nikdo z nich nebyl ozbrojen nebo ve vojenské uniformě,“ řekl vedoucí mise Lékařů bez hranic v Jemenu João Martins.

První pacienty přijala nemocnice ve městě Hadždža o půlnoci. Samotné nálety se odehrály kolem jedenácté hodiny večerní. Ranění byli nejdříve z místa odváženi na oslech, protože jediná dvě auta ve vsi poškodily nálety. Do vesnice se časem dostali i zdravotníci a dvě ambulance z nemocnice podporované Lékaři bez hranic. Stalo se tak ovšem s výrazným zpožděním, protože nad oblastí stále kroužily letouny, což vyvolávalo obavy z dalších útoků.

„Byl jsem ve stanu, když jsem uslyšel nálety. Potom jsem spadl a ztratil vědomí. Když jsem se probudil, viděl jsem, jak lidé ze stanu prchají. Byl jsem tam se svým bratrem, ženich je můj kamarád. Jeden z mých bratranců během útoku zemřel,“ popsal dvanáctiletý Kamal.

Na svatbě byl i Darís, ale odešel z ní zhruba dvacet minut před útokem. Když se vrátil, uviděl chaos a na zemi roztrhaná těla pokrytá krví. Děti podle něj zoufale hledaly své rodiče. „Děti byly i mezi mrtvými. Ve chvíli, kdy začal útok, si hrály venku. Jejich rodiče byli v té době ve stanech,“ podotkl.

Mnoho místních přispěchalo darovat krev

Ambulance přivážely do nemocnice v Hadždža až šest pacientů najednou. Zranění ve většině případů přišli o končetiny a měli poranění od šrapnelů. Nejméně u tří pacientů byla nutné amputace. Byl to případ i dvou bratrů - každý z nich přišel o nohu.

Do rána přispěchalo do nemocnice mnoho místních obyvatel darovat krev. Během pouhých dvou hodin se povedlo zajistit 150 krevních sáčků pro ošetření raněných.

„Jedna žena dorazila do nemocnice v panice, hledala svého syna. Byl hostem na svatbě a nevěděla, co se s ním stalo. Mnoho dalších žen a dětí z vesnice je traumatizovaných a nemají informace o svých blízkých,“ přibližuje Sally Thomas, koordinátorka projektu Lékařů bez hranic v Hadždža.

„Válčící strany konfliktu musí respektovat principy rozlišování, proporcionality a prevence: je zakázáno podnikat takové útoky, u kterých je možné očekávat, že ublíží civilistům. Pravidla války jsou v Jemenu neustále porušována. Všechny válčící strany se musí zavázat k ochraně civilistů. A všechny strany, které podporují konflikt prodejem zbraní, by měly dostát své zodpovědnosti a zajistit, aby bylo respektováno mezinárodní právo, které chrání civilisty,“ dodal Martins.

Lékaři bez hranic jsou nezávislou mezinárodní humanitární a zdravotnickou organizací, která pracuje ve třinácti nemocnicích a zdravotních střediscích v Jemenu a poskytuje podporu více než dvaceti zdravotnickým zařízením v jedenácti governorátech.

Zdroj: MSF

Sdílejte článek

Doporučené