Přeskočit na obsah

Každá druhá těhotná čerpá benefity. Vede prvotrimestrální screening

Benefity tedy využila více než každá druhá těhotná a pojišťovna jim celkem vyplatila na ruku 34,4 milionu korun. Pokud se podíváme na pojištěnce VZP jako na celek, nějaký z nabízených příspěvků čerpal jen méně než každý desátý (540 500 vyplacených příspěvků).

Největším hitem je mezi těhotnými už několik let příspěvek na takzvaný prvotrimestrální screening, označovaný též jako screening Downova syndromu. Ten má vyloučit případné vrozené vady plodu. VZP na něj svým klientkám nabízí až 1 000 korun. Zájem rok od roku roste. Z celkového počtu 39 066 příspěvků, které loni největší pojišťovna budoucím matkám vyplatila, jich na prvotrimestrální screening bylo 28 075 (tedy bezmála tři čtvrtiny).

Jak se vyvíjí zájem klientek VZP o příspěvek na prvotrimestrální screening

Prvotrimestrální screening je kombinací vyšetření krve matky a podrobného ultrazvukového vyšetření plodu. Započítává se i věk matky. Tak je možné už ve 3. měsíci těhotenství ověřit, zda dítě nebude trpět vrozenou vadou. Výsledky jsou spolehlivější než u jiných metod a navíc se vyšetření provádí už mezi 11. a 14. týdnem těhotenství.

Z jednotlivých regionů projevilo nejvíce žen zájem o příspěvek na prvotrimestrální screening na jižní Moravě, v Praze a dále pak ve Zlínském a Středočeském kraji. Podrobně to ukazuje následující tabulka.

Zájem klientek VZP o prvotrimestrální screening dle regionů

Dalšími oblíbenými benefity mezi těhotnými jsou příspěvky na pomůcky ke kojení a na dentální hygienu. Některé budoucí maminky upřednostní zase předporodní kurzy nebo třeba cvičení pro těhotné. Výše příspěvku může být u všech uvedených benefitů až tisíc korun.

Kolik těhotných klientek VZP mělo loni zájem o konkrétní benefity

Zdroj: VZP

Sdílejte článek

Doporučené

Zemřel profesor Miroslav Ryska

13. 12. 2022

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že v pondělí 12. prosince 2022 ve večerních hodinách zesnul náměstek ředitele pro vědu a výzkum ÚVN, vynikající…

Zemřel prof. MUDr. Zbyněk Píša, CSc.

15. 11. 2022

Česká kardiologická společnost se smutkem přijala zprávu, že nás 19. října 2022 ve věku nedožitých 99 let opustil pan profesor Zbyněk Píša.