Kdy je možná úhrada za reoperaci v Německu
ODPOVĚĎ:
Jestliže v době reoperace již budete českým pojištěncem, můžete podstoupit plánovanou nemocniční péči v Německu na náklady české zdravotní pojišťovny pouze tehdy, pokud vám pojišťovna tuto péči předem schválí. Pojišťovna souhlas poskytuje za předpokladu, že se jedná o péči hrazenou v ČR z veřejného zdravotního pojištění, ale v ČR časově nedostupnou (tedy že nemůže být poskytnuta v medicínsky ospravedlnitelné době). Jinak není na udělení souhlasu právní nárok.
V popsaném případě se ale jedná o plánovanou péči, která je v ČR běžně dostupná, takže pro udělení souhlasu není důvod. Pro VZP by to znamenalo vynaložit zbytečně vysoké náklady za péči, kterou lze poskytnout v českém smluvním zdravotnickém zařízení. Máte právo sám si ho zvolit, nejlépe po konzultaci se svým lékařem. Bylo by ale vhodné včas si obstarat zdravotnickou dokumentaci z Německa (lékařské zprávy, rtg snímky apod.).
Další možností je léčbu v Německu si plně uhradit v rámci tzv. přeshraniční péče a pak požádat svoji zdravotní pojišťovnu o refundaci nákladů. Ta je poskytována do výše českých cen, tedy částky, kterou by uhradila česká zdravotní pojišťovna smluvnímu zdravotnickému zařízení v ČR za stejnou péči. K tomuto postupu předchozí souhlas své pojišťovny nepotřebujete.
Můžeme doplnit, že kdybyste chtěl žádat pojišťovnu o souhlas s vycestováním za zdravotní péčí, musíte vyplnit příslušný formulář žádosti. Nesmí chybět mj. přesná adresa zařízení, kde by se operace prováděla, datum léčby, částka, kolik by péče stála, a zdůvodnění, proč operaci nelze provést v ČR. Váš český odborný ošetřující lékař se k žádosti vyjádří – zdůvodní ev. nedostupnost této péče v ČR a navrhne zahraniční zdravotnické zařízení, kde by se měla operace provést. Podmínkou je napojení vybrané nemocnice na tamní systém veřejného zdravotního pojištění, jinak by nebylo možno péči přeúčtovat. Lékař ale může navrhnout i vhodné zařízení v ČR, kde by výkon provedli. Kompletní žádost včetně zdravotní zprávy a dalších podkladů (rtg snímků, sona, výsledků z laboratoře apod., přičemž cizojazyčná dokumentace musí mít překlad do českého jazyka) se předkládá zdravotní pojišťovně, a to regionální pobočce dle místa indikujícího zdravotnického zařízení. Tam se k ní vyjádří revizní lékař a postoupí ji na Ústředí VZP, kde je schválena, nebo zamítnuta.
V případě schválení obdrží pojištěnec od své pojišťovny formulář S2, který garantuje úhradu péče v zahraničním zdravotnickém zařízení napojeném na veřejný systém (to znamená takovém, které má smlouvu s některou německou zdravotní pojišťovnou). Pak je k němu přistupováno jako k německému pojištěnci a hradí si jen ev. nadstandard a povinné poplatky, doplatky a spoluúčast. Vše ostatní je přeúčtováno přes zvolenou výpomocnou zdravotní pojišťovnu v Německu a styčná místa (CMÚ) do zdravotní pojišťovny v ČR.
Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí
Zdroj: VZP