Přeskočit na obsah

Krása, která se mění v pomoc


Letos se česká analogie světové události, jejíž tradice sahá do roku 1964, konala pojedenácté. Dražili jako vždy významní zákazníci, osloven byl i prezident republiky Václav Klaus. Výtěžek aukce tentokrát bude věnován na nákup přenosného ultrazvukového přístroje.

Jde o malé zařízení vhodné pro práci na operačním sále, kde se využívá k detekci centrálních žil a jejich bezpečné kanylaci (tzn. zavedení centrálního žilního katetru) pod kontrolou ultrazvuku.

Další oblastí jeho využití je detekce nervových pletení a jejich následný opich místním anestetikem opět pod kontrolou ultrazvuku, s cílem znecitlivění dané oblasti pro operaci. Dá se říci, že toto zařízení výrazně zvyšuje bezpečnost a komfort pacienta podstupujícího zmíněné zákroky.

Dalším přínosem je jeho mobilita, díky níž jej bez obtíží lze použít na operačním sále během anestezie. Cena přístroje se pohybuje okolo 600 000 korun.

Česká tradice dražeb kalendáře Pirelli začala roku 2002 a výtěžek vždy směřoval do MOÚ, patřícího u nás ke dvěma pracovištím, na nichž jsou ozařovány děti s nádorovým onemocněním (druhé je v motolské nemocnici v Praze).

Výtěžek prvních čtyř aukcí v letech 2002 až 2005 mířil do fondů veřejné sbírky Brněnský krokodýlek, jež tak získala sumu 1 800 000, potřebnou na pořízení specifické počítačové jednotky, a pak zanikla.

V následujících letech peníze z aukcí pomohly při spolufinancování MOÚ získat dovybavení přístroje magnetické rezonance (MR), flexibilní uretrocystoskop a insulfátor, inverzní mikroskop s vybavením pro fázový kontrast a multikanálovou fluorescenci, stůl pro celotělové ozařování (TBI – total body irradiation) a kryochirurgickou jednotku pro ambulanci Oddělení chirurgické onkologie. Celkový výtěžek jdoucí na konto MOÚ již přesáhl sumu 2 300 000 korun.

Kalendář Pirelli pro rok 2012, sestávající z osmnácti černobílých a sedmi barevných snímků italského fotografa Maria Sorrentiho, v němž se letos představuje devět modelek a tři herečky, nakonec vydražil jednatřicetiletý Michal Petřík z Prahy. MOÚ díky němu letos získal magickou sumu 366 663 korun.

-----

Medical Tribune

 

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené