Přeskočit na obsah

Lékárníci: Cukrovka je daň za náš pohodlný životní styl. Pojďme to změnit!

V České republice v současnosti trpí cukrovkou přibližně 8 % obyvatel, přičemž zhruba 90 až 95 % z nich tvoří diabetici 2. typu. Jinými slovy Češi nejčastěji bojují s typem diabetu, který lze ovlivnit a také mu předejít zdravým životním stylem, správným stravováním, pravidelným pohybem a udržováním vhodné tělesné hmotnosti (1). Zcela zásadní je však včasné odhalení nemoci, díky kterému lze zabránit vážným komplikacím. Na tzv. screening diabetu se dnes proto specializují také lékárny, které zájemcům poradí, jak provádět samotestování, co dělat v rámci prevence a případně i s efektivní léčbou.

„Onemocnění cukrovkou 2. typu ve velké míře závisí na samotných pacientech a na jejich přístupu. Pokud dodržují všechna doporučení a převezmou zodpovědnost za své zdraví, mohou žít spokojený plnohodnotný život. Chceme jim být v tomto ohledu nápomocni, proto v rámci kurzu Screening diabetu a péče o diabetického pacienta již druhým rokem školíme jednotlivé lékárníky, abybyli schopni lidem poradit a poskytnout rozšířené odborné konzultace ohledně diabetu,“ říká PharmDr.Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory. Specializované poradenství v současnosti poskytuje už více než 90 lékáren v České republice a jejich počet bude do budoucna stále narůstat.

Správné a dostatečné informace jsou prvním předpokladem úspěšné léčby. Díky nim se pacient seznámí s veškerými úskalími tohoto onemocnění a uvědomí si, že je k němu potřeba přistupovat aktivně. Léčba vyžaduje pravidelnost, řád a osvojení si všech souvisejících návyků. Ačkoliv je cukrovka nevyléčitelná, dá se udržovat v mezích, které zásadně neovlivňují kvalitu života pacienta a jeho životní styl. Pacient může svým aktivním přístupem zamezit pozdním komplikacím, jako je selhání ledvin, oslepnutí, ischemická choroba srdeční, mozková příhoda či amputace končetin (2).

Seznam specializovaných lékáren je k dispozici zde.

Zdroje:

1. http://www.szu.cz/uploads/documents/czzp/aktuality
2. http://www.szu.cz/uploads/documents/czzp/edice

 

Zdroj: ČLnK

Sdílejte článek

Doporučené

Zemřel profesor Miroslav Ryska

13. 12. 2022

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že v pondělí 12. prosince 2022 ve večerních hodinách zesnul náměstek ředitele pro vědu a výzkum ÚVN, vynikající…

Zemřel prof. MUDr. Zbyněk Píša, CSc.

15. 11. 2022

Česká kardiologická společnost se smutkem přijala zprávu, že nás 19. října 2022 ve věku nedožitých 99 let opustil pan profesor Zbyněk Píša.