Přeskočit na obsah

Lékárníci spouští měření plicního věku

Lidé ale příznaky často ignorují a nechají nemoc napáchat škody, které již nelze vrátit. Jenom u chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) o své nemoci neví zhruba 450 000 Čechů, statisíce lidí netuší, že mají astma. Síť lékáren Alphega proto spouští další z preventivních programů – měření plicního věku.

Lékařům se tak může stát, že jim do ordinace dorazí pacient s dokumentem s výsledky tohoto měření. Ve formuláři, se kterým pacient odchází z lékárny je uveden index obstrukce, klasifikace CHOPN a jeho plicní věk, včetně informací o poskytnutých radách, a poznámky, zda byl doporučen k lékaři či nikoli.

Pojem „plicní věk“ byl navržen pro veřejnost za účelem lepšího pochopení výsledku funkčních poruch plicní tkáně. Stanovení plicního věku probíhá na základě analýzy objemu vzduchu vydechnutého s největším úsilím za první sekundu po maximálním nádechu (FEV1) a k průkazu CHOPN také poměru objemu vzduchu za jednu a šest sekund, tedy FEV1/FEV6. Měření lékárníci provádí pomocí jednoduchých digitálních spirometrů s jednorázovými náustky. Konkrétně k měření používají přístroj Vitalograph COPD-6. Ten kromě samostatných parametrů rovněž poskytuje hodnotu „plicní věk“, který se získá porovnáním plicní funkce pacienta podstupujícího měření s průměrnou plicní funkcí člověka stejné věkové skupiny, pohlaví a výšky. Pokud přístroj naměří v pacientově plicní funkci abnormality, výsledkem měření je plicní věk, který je vyšší než jeho skutečný (biologický) věk. V takovém případě mu lékárník doporučí další podrobnější vyšetření u lékaře.

Screeningový program je zaměřený zejména na včasný záchyt plicních onemocnění a prevenci, respektive odvykání kouření a úpravu životního stylu. Lékárníci se zaměřují především na jedince nad 40 let, ty, kteří dlouhodobě kašlou, pociťují dušnost, kuřáky (jak aktivní, tak pasivní) a osoby, které často přicházejí do styku s jemným prachem, průmyslovými a automobilovými zplodinami, nebo ty, kdo bydlí u hlavních dopravních cest a v aglomeracích.

O Alphega lékárnách
Alphega lékárny jsou největší sítí nezávislých lékáren v Evropě s více než 6 300 členskými lékárnami v devíti zemích (Velká Británie, Francie, Itálie, Španělsko, Turecko, Německo, Rumunsko, Nizozemí a Česká republika). V České republice se síť Alphega lékáren v současnosti čítá více než 270 lékáren a podporuje je společnost Alliance Healthcare. Alphega lékárny zajišťují dostupnost lékárenské péče v malých i velkých městech po celé České republice. Nabízejí profesionální služby kvalifikovaných lékárníků a farmaceutických laborantů. Organizují řadu preventivních měření pro širokou veřejnost a podporují individuální přístup k zákazníkům.

Zdroj: Alphega lékárna

Sdílejte článek

Doporučené