Přeskočit na obsah

Léky s pseudoefedrinem pouze na lékařský předpis

   
Česká lékařská komora vyzývá zákonodárce, aby bránili zneužívání léků s pseudoefedrinem k výrobě pervitinu skutečně účinným opatřením.
Prezident ČLK informoval všechny poslance o stanovisku ČLK, že léky s obsahem pseudoefedrinu, které jsou v ČR ve velké míře zneužívání k tvorbě pervitinu, by měly být dostupné pouze na lékařský předpis. ČLK vyzvala poslance, aby na této schůzi Sněmovny nehlasovali pro sněmovní tisk č. 575/4 - Senátní návrh novely zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách a naopak, aby podpořili schválení návrhu zákona ve znění, které jako tisk 575/3 schválila Poslanecká sněmovna.
 
Argumenty ČLK:
 
- Léky s obsahem pseudofedrinu nejsou kauzální (neléčí chorobu), ale pouhou symptomatickou léčbou (zmírňují příznaky).
 
- Pokud budou léky s pseudoefedrinem dostupné pouze na lékařský předpis, i nadále zůstanou volně prodejnými léky, které mají obdobný efekt, pouze neobsahují pseudoefedrin.
 
- ČR není žádným právním předpisem vázána k tomu, aby byly léky obsahující pseudofedrin dostupné bez lékařského předpisu. Jednotlivé členské státy EU také k lékům obsahujícím pseudoefedrin přistupují velmi rozdílně.
Volný prodej: např. Rakousko, Belgie, Francie, Polsko, Slovensko…
Omezení na výdej jediného balení, avšak bez centrální evidence: Velká Británie
Omezení množstvím pseudofedrinu: Španělsko
Výdej na lékařský předpis: Švédsko, Dánsko, Pobaltí…
Úplný zákaz: Nizozemí, Finsko
 
- Míra zneužívání pseudofedrinu k výrobě pervitinu ( údajně až 80% prodaných léků ), dosáhla v ČR takové míry, že vyžaduje spíše restriktivní přístup.
 
- Zájemci o pseudoefedrin navzdory výdeji na občanský průkaz v současnosti nic nebrání v tom, aby si léky s pseudoefedrinem nenakupoval postupně v několika lékárnách. Opatření navržené SÚKLem je tedy zcela neúčinné.
 
- Tzv. centrální úložiště dat, o kterém hovoří zákon o léčivu a které měl zřídit SÚK, ve skutečnosti neexistuje, jeho tvorba a zajištění on-line přístupu všech lékáren by si vyžádaly obrovské finanční náklady, přičemž není uspokojivě ošetřena ani zcela zásadní otázka ochrany citlivých informací o zdravotním stavu pacientů.
 
- Pseudoefedrin lze v kombinovaných preparátech nahradit například fenylefrinem, který nelze zneužívat k tvorbě pervitinu. Tento postup využitý s efektem např. na Novém Zélandu mohou farmaceutické firmy, které se obávají poklesu svých tržeb, využít i u nás.
 
 
MUDr. Milan Kubek – prezident ČLK

Zdroj: ČLK

Sdílejte článek

Doporučené