Přeskočit na obsah

Léky s pseudoefedrinem pouze na lékařský předpis

   
Česká lékařská komora vyzývá zákonodárce, aby bránili zneužívání léků s pseudoefedrinem k výrobě pervitinu skutečně účinným opatřením.
Prezident ČLK informoval všechny poslance o stanovisku ČLK, že léky s obsahem pseudoefedrinu, které jsou v ČR ve velké míře zneužívání k tvorbě pervitinu, by měly být dostupné pouze na lékařský předpis. ČLK vyzvala poslance, aby na této schůzi Sněmovny nehlasovali pro sněmovní tisk č. 575/4 - Senátní návrh novely zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách a naopak, aby podpořili schválení návrhu zákona ve znění, které jako tisk 575/3 schválila Poslanecká sněmovna.
 
Argumenty ČLK:
 
- Léky s obsahem pseudofedrinu nejsou kauzální (neléčí chorobu), ale pouhou symptomatickou léčbou (zmírňují příznaky).
 
- Pokud budou léky s pseudoefedrinem dostupné pouze na lékařský předpis, i nadále zůstanou volně prodejnými léky, které mají obdobný efekt, pouze neobsahují pseudoefedrin.
 
- ČR není žádným právním předpisem vázána k tomu, aby byly léky obsahující pseudofedrin dostupné bez lékařského předpisu. Jednotlivé členské státy EU také k lékům obsahujícím pseudoefedrin přistupují velmi rozdílně.
Volný prodej: např. Rakousko, Belgie, Francie, Polsko, Slovensko…
Omezení na výdej jediného balení, avšak bez centrální evidence: Velká Británie
Omezení množstvím pseudofedrinu: Španělsko
Výdej na lékařský předpis: Švédsko, Dánsko, Pobaltí…
Úplný zákaz: Nizozemí, Finsko
 
- Míra zneužívání pseudofedrinu k výrobě pervitinu ( údajně až 80% prodaných léků ), dosáhla v ČR takové míry, že vyžaduje spíše restriktivní přístup.
 
- Zájemci o pseudoefedrin navzdory výdeji na občanský průkaz v současnosti nic nebrání v tom, aby si léky s pseudoefedrinem nenakupoval postupně v několika lékárnách. Opatření navržené SÚKLem je tedy zcela neúčinné.
 
- Tzv. centrální úložiště dat, o kterém hovoří zákon o léčivu a které měl zřídit SÚK, ve skutečnosti neexistuje, jeho tvorba a zajištění on-line přístupu všech lékáren by si vyžádaly obrovské finanční náklady, přičemž není uspokojivě ošetřena ani zcela zásadní otázka ochrany citlivých informací o zdravotním stavu pacientů.
 
- Pseudoefedrin lze v kombinovaných preparátech nahradit například fenylefrinem, který nelze zneužívat k tvorbě pervitinu. Tento postup využitý s efektem např. na Novém Zélandu mohou farmaceutické firmy, které se obávají poklesu svých tržeb, využít i u nás.
 
 
MUDr. Milan Kubek – prezident ČLK

Zdroj: ČLK

Sdílejte článek

Doporučené

Zemřel prof. MUDr. Zbyněk Píša, CSc.

15. 11. 2022

Česká kardiologická společnost se smutkem přijala zprávu, že nás 19. října 2022 ve věku nedožitých 99 let opustil pan profesor Zbyněk Píša.