Přeskočit na obsah

Na ostravskou lékařskou fakultu se přihlásilo 670 studentů


Ostrava – Vznik Lékařské fakulty Ostravské univerzity v Ostravě vyvolal kladnou odezvu studentů. Do historicky prvního ročníku oboru Všeobecné lékařství se na novou fakultu platně přihlásilo 670 studentů, ačkoli fakulta jich přijme jen 100. „Počet podaných přihlášek byl dokonce 780, ale ne všichni uchazeči nakonec doložili potřebné doklady a úhradu k přihlášce,“ upozornil rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř s tím, že zájem si univerzita před časem testovala marketingovým průzkumem, ale reálný počet přihlášek je ještě vyšší, než původně studenti uváděli.

 

Zájem o studium lékařství v Ostravě mají převážně mladí lidé z Moravskoslezského kraje, kde lékařská fakulta historicky chyběla, přestože minimálně 50 let Ostrava o její vznik usilovala. Kromě studujících z domovského regionu přišla podstatná část přihlášek také ze sousedních regionů Slovenska. „Zájemců ze Slovenska je okolo 20 procent,“ upřesnila Ivona Závacká, proděkanka pro studium a celoživotní vzdělávání ostravské fakulty. Uchazeči o lékařský obor se mohli hlásit do 25. června 2010. Na doložení dokladů a zaplacení poplatku měli čas do včerejška (úterý 29. června 2010).

 

Po zveřejnění prvních informací o počtu přihlášených studentů jsme svědky až hysterické reakce zavedených fakult na naši adresu. Stejně tak je terčem i partnerská Fakultní nemocnice v Ostravě, přestože je prokazatelně velmi kvalitně vybavenou nemocnicí a dokonce jedinou v zemi, která má například unikátní kybernůž pro léčbu onkologicky nemocných pacientů. Akreditační komise tyto věci hodnotila a posuzovala velmi pečlivě,“ upozornil rektor Močkoř.

 

Ostravská univerzita v průběhu tohoto měsíce předložila Akreditační komisi podrobný rozvrh studia prvních dvou ročníků, včetně vyučujících a jejich úvazků. „To bylo velmi kladně hodnoceno s tím, že jsme doložili kvalitní zajištění výuky,“ uvedl rektor Močkoř. Každý následující rok bude univerzita Akreditační komisi předkládat doklady o personálním zajištění výuky a do čtyř let projde potvrzujícím akreditačním procesem. „Tyto kontrolní mechanismy, které nastavila Akreditační komise, vnímáme pozitivně, jako ochranu nás i našich studentů právě před výpady na adresu kvality studia u nás,“ doplnil J. Močkoř.

 

Vybudování Lékařské fakulty, resp. akreditaci všeobecného lékařství a tím transformaci Fakulty zdravotnických studií na Lékařskou fakultu Ostravské univerzity připravovala univerzita tři roky. V průběhu procesu akreditace doložila 950 stránek podkladů a prošla náročným hodnocením Akreditační komise. Současně musela univerzita propojit systém budoucí výuky lékařů s Fakultní nemocnicí v Ostravě, která je nedílnou součástí přípravy mediků. S univerzitou spolupracuje řadu let při studiu nelékařských zdravotních oborů Fakulty zdravotnických studií a na společných výzkumných projektech.

 

Termín přijímacích zkoušek na obor Všeobecné lékařství na Ostravské univerzitě byl stanoven původně na 15. července 2010. Kvůli vysokému počtu uchazečů zvolila fakulta i druhý možný termín 16. července 2010 a zvažuje dokonce i třetí termín 17. 7. „Platně přihlášení studenti budou ke zkouškám zváni v abecedním pořadí a termín jejich přijímacího řízení jim přijde písemně spolu s dalšími obvyklými podklady a pokyny,“ upřesnila I. Závacká.

 

Úspěšní uchazeči v rámci přijímacího řízení své studium zahájí již na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Fakulta zdravotnických studií se na ni transformuje.

 

Eva Kijonková, mediální zastoupení Ostravské univerzity v Ostravě

Zdroj: Tisková zpráva

Sdílejte článek

Doporučené