Přeskočit na obsah

Nevzpomínáte si? Zapomínáte? Přijďte se poradit do lékárny, zda nejde o Alzheimera

Různé fáze poruch paměti, které můžou mozek postihnout, vedou k částečné nebo úplné ztrátě samostatnosti. Taková onemocnění znamenají vždy výrazné omezení nejen pro pacienta, ale i pro jeho blízké a okolí. Je proto důležitá jejich včasná diagnóza a pomoc nemocnému i jeho rodině.

Lékárníci z téměř 700 lékáren se v týdnu od 5. března zapojí do Evropského dne mozku svou kampaní „Nevzpomínám si, zapomínám…“. Pro své pacienty připravili již tradiční letáčky a také brožury o Alzheimerově chorobě, včetně jednoduchého úvodního testu, který si může každý provést doma sám nebo za pomoci svých příbuzných. "Česká lékárnická komora ve spolupráci s Českou alzheimerovskou společností školí své členy – lékárníky v tzv. garantovaném kurzu tak, aby byli schopni vést poradenství pro pacienty s Alzheimerovou chorobou nebo jejich blízké," představuje aktivitu stavovské organizace její prezident Lubomír Chudoba. Demence totiž vede vždy k částečné nebo úplné ztrátě samostatnosti a ovlivní život nejen pacientovi, ale také jeho nejbližším.

Nejnovějším garantovaným kurzem ČLnK jsou proškoleni lékárníci ze 70 lékáren, ve kterých mohou ti, kteří mají pochybnosti, zda jejich mozek stále pracuje správně, nebo ti, kteří si neví rady s péčí o osobu trpící Alzheimerovou chorobou, konzultovat s lékárníkem svou situaci nad rámec kampaně a po celý rok.

Seznam lékáren zapojených do kampaně naleznete zde.

Seznam lékáren poskytujících rozšířené konzultace o Alzheimerově chorobě naleznete zde.

Zdroj: ČLnK

Sdílejte článek

Doporučené

Zemřel profesor Miroslav Ryska

13. 12. 2022

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že v pondělí 12. prosince 2022 ve večerních hodinách zesnul náměstek ředitele pro vědu a výzkum ÚVN, vynikající…

Zemřel prof. MUDr. Zbyněk Píša, CSc.

15. 11. 2022

Česká kardiologická společnost se smutkem přijala zprávu, že nás 19. října 2022 ve věku nedožitých 99 let opustil pan profesor Zbyněk Píša.