Přeskočit na obsah

Nová příloha MT - Bez předpisu

Vydavatelství Medical Tribune přináší novou přílohu novin nazvanou Bez předpisu, která vás bude pravidelně informovat o nabídce v oblasti volně prodejných léků (tzv. OTC – over the counter) a doplňků stravy.

Možná si kladete otázku, proč vás chceme zásobovat informacemi o lécích a produktech, o jejichž nákupu se rozhodují sami pacienti, platí si je ze své kapsy a užívají je k tzv. samoléčení.

Odpověď je jednoduchá – podobně, jako se vy, odborníci, při klinické úvaze a rozhodování o preskripčních lécích neobejdete bez náročného vzdělání a dlouholetých zkušeností, nemohou se laici obejít bez odborného vedení, konzultace či rady při rozhodování nad bohatou nabídkou současných lékáren.

Doby, kdy se jejich sortiment z devadesáti procent skládal z přípravků vázaných na lékařský předpis, jsou již dávno pryč. A lidé nové situace s bohatou, pestrou a různorodou nabídkou rádi a široce využívají. Nahrává tomu i stále oblíbenější fenomén samoléčení a téměř nepřehledné množství nejrůznějších novinových a časopiseckých rubrik i rozhlasových a televizních pořadů na toto téma.

Tato nabídka ovšem postupně výběr natolik komplikuje, že většině pacientů nakonec opět nezbývá než se obrátit s prosbou o radu na lékárníka či lékaře. Konzultují s nimi vše, co se kde o volně prodejných lécích a potravinových doplňcích dočtou či doslechnou, co se dozvědí v tištěných i elektronických mediích a na internetu.

Je nasnadě, že pokud jde o zdraví a životy, byli, jsou a budou lékárník či lékař vždy důvěryhodnějším partnerem než média. Jde ovšem o to, abyste dostáli i této nové potřebě a zodpovědnosti, a jako vám pacienti důvěřují v oblasti preskripce, aby se o vaše rady a doporučení mohli opřít i v oblasti volně prodejných léků a potravinových doplňků.

Proto jsme se rozhodli poskytovat vám na stránkách přílohy Bez předpisu v pravidelných intervalech strukturované, objektivní a přesné informace z této sféry. Přílohu pro vás budou spolu s naší redakcí připravovat přední odborníci z Farmaceutické fakulty Veterinární a farmaceutické univerzity Brno a při její přípravě budeme spolupracovat i s dalšími špičkovými farmaceuty, z nichž někteří přijali místo v naší redakční radě. Samozřejmě uvítáme také vaše příspěvky, dotazy či náměty.

Těšíme se, že se nad stránkami přílohy Bez předpisu budeme setkávat pravidelně.

Zuzana Macková, Medical Tribune

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené

Zemřel profesor Miroslav Ryska

13. 12. 2022

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že v pondělí 12. prosince 2022 ve večerních hodinách zesnul náměstek ředitele pro vědu a výzkum ÚVN, vynikající…

Zemřel prof. MUDr. Zbyněk Píša, CSc.

15. 11. 2022

Česká kardiologická společnost se smutkem přijala zprávu, že nás 19. října 2022 ve věku nedožitých 99 let opustil pan profesor Zbyněk Píša.