Přeskočit na obsah

Počet transplantací ledvin u pacientů B. Braun Avitum výrazně vzrostl

To, kolik v daném roce bude odtransplantováno našich pacientů, můžeme ovlivnit jen nepřímo a to tím, že se snažíme, aby všichni pacienti, kteří splňují medicínská kritéria, byli zařazeni na čekací listinu. Snažíme se vždy prověřit všechny potenciální adepty. A třeba v minulém roce jsme vyšetřili za tímto účelem téměř dvojnásobný počet pacientů, než který byl pak výsledně doporučen transplantačními centry k zařazení. V tuto chvíli je připraveno a čeká na transplantaci 126 našich pacientů“ říká vedoucí lékař dialyzačních středisek B. Braun Avitum CZ/SK MUDr. Vladimír Vojanec. Zatímco v roce 2016 byla ledvina v Česku a na Slovensku transplantována 81 pacientům B. Braun Avitum, v roce 2017 jich bylo celkem 92.

Jasných kontraindikací pro zařazení na čekací listinu je málo

Vyšetřeni ohledně možného zařazení na čekací listinu byli ve střediscích B. Braun Avitum úplně všichni, kdo neměli jasnou kontraindikaci. V této souvislosti lékaři B. Braun Avitum rozhodně vítají dvouletý pilotní program VZP, která chce bonifikovat dialyzační střediska za důkladné prvotní vyšetření dialyzovaných pacientů, nemocných v předdialyzačním období a živých dárců. „Program vítáme. V prvotním vyšetřování uvedených skupin máme maximální možné skóre, a dokonce úspěšně realizujeme program přípravy pacientů na preemptivní transplantace, kdy je nemocný transplantován dříve, než by musel nastoupit na dialýzu. Jen v roce 2017 jsme připravili 5 pacientů na preemptivní transplantaci,“ říká člen vedení skupiny B. Braun Avitum CZ/SK MUDr. Martin Kuncek. „Během vyšetřovacího algoritmu se často objeví nálezy, které zařazení pacienta na čekací listinu neumožní. Řadu zdravotních komplikací se ale podaří vyřešit léčbou nebo operací a potom se v přípravě pro zařazení na čekací listinu dále pokračuje. Někdy se však naopak musí již stávající zařazení přerušit nebo ukončit,“ vysvětluje MUDr. Vladimír Vojanec. Dosavadní program VZP na podporu vyšetřování a zařazování pacientů na čekací listinu je určen pacientům do 67 let. Průměrný věk dialyzovaných pacientů středisek B. Braun Avitum je 71,8 let u žen a 68,3 let u mužů. „Terminální selhání ledvin je ze skupiny polymorbidních onemocnění a je součástí komplexu vícera chronických onemocnění, kterými pacient trpí. Dnes se dialýzy dožívá více pacientů, kteří by dříve zemřeli na přidružená onemocnění. V tomto smyslu tedy populace dialyzovaných stárne a zůstává nadále křehkou entitou neboli je stále více nemocná,“ doplňuje MUDr. Vojanec.

Preemptivně transplantovaný od živého dárce má nejlepší vyhlídky

Organismus člověka se selhávajícími ledvinami, který však ještě nemusel nastoupit na dialýzu, profituje z přijatého orgánu ještě více než organismus již dialyzovaného pacienta. V roce 2017 bylo v Česku preemptivně transplantováno 5 pacientů B. Braun Avitum. „Úspěšná transplantace oproti dialýze zlepšuje pacientovi kvalitu života i prodlužuje život. Když se nám podaří předat pacienta na preemptivní transplantaci je prognóza ještě lepší,“ říká MUDr. Vojanec. V celé ČR byla v roce 2017 transplantována ledvina u 469 pacientů, z toho jich 418 dostalo orgán od zemřelého dárce a 51 od živého. Na čekací listině je v ČR k 2.2.2018 podle údajů KST momentálně 565 pacientů, kteří čekají na ledviny. O konečném zařazení pacienta na waiting list rozhoduje transplantační středisko. Česká republika byla v roce 2016 v celosvětovém měřítku 9. nejúspěšnější zemí co do počtu transplantovaných ledvin od zemřelých dárců a 38. zemí co do počtu transplantací od živých dárců.

Více o B. Braun

Koncern B. Braun působí na celosvětovém trhu přes 175 let a dnes patří k největším výrobcům zdravotnických produktů na světě. Hlavní sídlo je v německém Melsungenu, pobočky má v 63 zemích světa. Skupinu B. Braun CZ/SK tvoří B. Braun Medical (dodavatel zdravotnických prostředků), B. Braun Avitum (provozovatel dialyzačních středisek – 21 v České republice, 15 na Slovensku –, odborných ambulancí a domovů pro seniory se zdravotním postižením) a Aesculap Akademie (mezinárodní vzdělávací instituce). Skupina B. Braun v České a Slovenské republice působí od roku 1993 a zaměstnává více než 800 lidí. Charitativní projekt B. Braun pro život podporuje vybrané neziskové organizace i jednotlivce. Patronem projektu je český paralympionik David Drahonínský.

Zdroj: Navimedia

Sdílejte článek

Doporučené

Zemřel profesor Miroslav Ryska

13. 12. 2022

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že v pondělí 12. prosince 2022 ve večerních hodinách zesnul náměstek ředitele pro vědu a výzkum ÚVN, vynikající…

Zemřel prof. MUDr. Zbyněk Píša, CSc.

15. 11. 2022

Česká kardiologická společnost se smutkem přijala zprávu, že nás 19. října 2022 ve věku nedožitých 99 let opustil pan profesor Zbyněk Píša.