Přeskočit na obsah

Poslední školní den - zvýšení počtu našich výjezdů o 20%

Včerejší den, který byl zároveň posledním dnem školním znamenal pro pražskou záchrannou službu zvýšení počtu výjezdů o více než 20% v obou kategoriích (RLP i RZP). Průměrný počet našich výjezdů se pohybuje zhruba kolem 330 výjezdů denně, včera zdravotníci vyjížděli ke 412 případům. Se zvýšeným počtem výjezdů souvisí také vyšší počet zaznamenaných úmrtí, jednalo se celkem o 14 osob.

Den, kdy se předává vysvědčení se jako každoročně stal dnem, kdy pražská záchranná služba často vyjížděla k opilým nezletilým, kteří se rozhodli oslavit začátek letních prázdnin alkoholem, případně omamnými látkami. Při těchto oslavách však často dochází k vážným zdravotním komplikacím.

V důsledku otravy organismu, vdechnutím zvratků nebo zástavou dechu může dojít i k úmrtí. Během uplynulých 24 hodin byli záchranáři voláni k celkem 13 mladistvým z důvodu otravy alkoholem.

Dvanáct z nich bylo po ošetření následně předáno do zdravotnických zařízení, jednoho 16letého chlapce ponechali záchranáři v péči rodičů. Z celkového počtu 13 dětí se jednalo tentokrát o 11 chlapců a dvě dívky. Nejmladšímu pacientovi bylo pouhých 13 let. Ve dvou předchozích letech byla celková bilance téměř shodná, záchranáři ošetřili 12 opilých školáků.

Tolik očekávané letní prázdniny bývají pravidelně i obdobím, kdy se stává nejvíce dětských úrazů. Jedná se například o zlomeniny, poranění hlavy a mozku, hrudníku a břicha, popáleniny nebo tonutí.

Přibývá případů, kdy malé dítě spadne do bazénu a topí se, minulý týden zdravotníci zachránili život dvouletému chlapci, kterého rodiče neuhlídali a spadl právě do zahradního bazénu. Úraz může být v dětském věku i příčinou smrti .Během loňským prázdnin jsme evidovali 433 úrazů dětí.

Tonutí představuje relativně častou příčinu smrti. V červnu posádky záchranné služby vyjížděly ke třem případům, kdy lékař na místě konstatoval smrt. Dvě osoby ve stavu po tonutí byly převezeny ve vážném stavu do zdravotnických zařízení.

Během horkých letních dnů, kdy teplý venkovní vzduch zhoršuje odvod zplodin komínem, dochází k případům intoxikace zplodinami oxidu uhelnatého z koupelnových plynových spotřebičů. V červnu došlo k intoxikaci celkem deseti osob. Prevence těchto tragédií spočívá v pravidelných odborných prohlídkách plynových spotřebičů a komínových průduchů.

V našich statistikách dopravních úrazů došlo k navýšení počtu zraněných motorkářů v červnu jich bylo zraněno celkem 28.

Vysoké venkovní teploty s sebou přinášejí mnohá zdravotní rizika pro celé spektrum obyvatel.

Lidem hrozí mdloby, kolapsy z přehřátí, dehydratace organismu, spálení kůže, dýchací potíže, infarkty. Předpokládáme zvýšený počet případů nevolností, kolapsů z vedra, stenokardií, dušností, psychóz, úžehů a úpalů. Lidem proto stále doporučujeme zabezpečit si dostatečný přísun tekutin a dodržovat pitný režim, zejména vhodné jsou iontové nápoje.

Přílišná konzumace alkoholu včetně piva výrazně zvyšuje riziko úrazu. Je důležité nepobývat na přímém slunci v době mezi 11. – 15. hodinou, tělesnou námahu a aktivitu přizpůsobit svému zdravotnímu stavu.Chronicky nemocné osoby, zejména kardiaci a pacienti s oběhovými problémy by se měli zdržovat spíše ve stínu nebo v klimatizovaných místnostech.

Možná rizika spojená s koncem školního roku, horkým počasím a letní sezónou vůbec byla prezentována na naší tiskové konferenci na téma prázdniny, a bohužel se dle našich statistik potvrzuje, že tato nebezpečí a jejich následky jsou velmi reálná a jejich prevenci je třeba brát vážně.

Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy – územní středisko záchranné služby

Zdroj: Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy

Sdílejte článek

Doporučené