Přeskočit na obsah

Pro Nadační fond České srdce se vybralo 450 200 Kč

Vybrané peníze byly věnovány na konto Nadačního fondu České srdce na podporu aktivit předních českých kardiologů nejen na misích v zemích třetího světa.

Nový charitativní projekt Proběhni.se, do kterého se zapojili i zdravotníci z IKEM, nabídl kromě sportovních zážitků pro 904 přihlášených běžců i preventivně-edukativní rozměr. Až dvě stovky závodníků si nechaly změřit krevní tlak, hladinu cukru a cholesterolu v krvi, natočit EKG a naučily se základní prvky resuscitace. 

Ročně skončí v českých nemocnicích až 300 tisíc pacientů se srdečními chorobami a více než polovina lidí v Česku na nemoci kardiovaskulárního systému umírá. Onemocnění srdce patří mezi častá onemocnění a jsou nejčastější příčinou smrti nejen ve vyspělých zemích, ale i v zemích třetího světa. „Vrozené srdeční vady významně ovlivňují kvalitu života nemocných lidí. Nicméně většina srdečních onemocnění je důsledkem nezdravého životního stylu, a proto každoročně přibývá dalších nemocných. V České republice je hlavním zabijákem ischemická choroba srdeční a podobně je to bohužel i v zahraničí. Nadační fond České srdce, který založili lékaři z IKEM, se již několik let snaží upozorňovat na prevenci srdečních onemocnění. A v tomto duchu se nesel i celý běžecký závod Proběhni.se,“ říká přednosta Kliniky kardiologie IKEM prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc., FESC.

450 200 Kč – přesně tolik se vybralo na startovném prvního ročníku charitativního běhu Proběhni.se. Celý výtěžek jde na podporu aktivit předních českých kardiologů nejen na misích v zemích třetího světa, které pořádá Nadační fond České srdce, ale nově také na edukační programy pro českou veřejnost. „Velmi mě těší, kolik běžeckých nadšenců se srdcem na správném místě v sobotu zavítalo na první ročník Proběhni.se. Pro všechny závodníky byly připravené i edukativní programy zaměřené na prevenci srdečních chorob. Mohli se tak seznámit s nemocemi srdce a jejich prevencí, nechat si změřit krevní tlak, hladinu cukru a cholesterolu v krvi, natočit EKG, naučit základní prvky resuscitace nebo pomoct s odvykáním kouření. Touto osvětovou akcí chceme upozornit na to, jak jsou srdeční choroby nebezpečné a zrádné zároveň, protože mohou postihnout i zdánlivě zdravého jedince“, vysvětluje MUDr. Michal Pazderník, FESC, zástupce přednosty pro výuku Kliniky kardiologie IKEM a jeden ze zakladatelů NF České srdce.

Napříč Kunratickým lesem běželo celkem 904 přihlášených závodníků, z toho bylo 787 dospělých a 117 dětí. Dospělí jedinci si mohli vybrat ze dvou tras – v délce 6 km nebo 11 km. Pro nejmenší účastníky byl připraven dětský okruh a bohatý doprovodný program. V čele závodu na 6 km běžel i vášnivý běžec a přednosta Kardiocentra IKEM prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., který zároveň v těchto dnech oslavil významné životní jubileum – 70 let. „Běžecké trasy v Kunratickém lese moc dobře znám – pravidelně si tam chodím po práci zaběhat. Dnes jsem však v závodním dresu startoval z areálu Institutu klinické a experimentální medicíny poprvé a bylo to jako kdybych vybíhal z domova, takže naprosto skvělý a nepopsatelný pocit. Měl jsem radost nejen z běhu, ale i ze závodníků, kteří se velmi zajímali o svůj zdravotní stav, a to jako lékař velmi podporuji a rád vidím. Všichni bychom měli běhat pro radost a současně nepodceňovat své zdraví. U každého závodu, a nejinak tomu bylo při běhu Proběhni.se, se řídím heslem: ,Hlavně zdravý do cíle‘,“ říká přednosta Kardiocenta IKEM prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc.

Na půdě Institutu klinické a experimentální medicíny se závod takového rozsahu konal úplně poprvé. „Chci poděkovat všem zaměstnancům IKEM, kteří se zapojili do realizace letošního ročníku závodu. Institut klinické a experimentální medicíny poskytl akci prostor, zázemí a symbolickou záštitu. Velmi mě těší, že se do projektu zapojili i lékaři a odborníci z českých nemocnic napříč celou Českou republikou. Dokazuje to, že společenská osvěta, boj za správnou věc a sport lidi sbližuje,“ říká ředitel IKEM MUDr. Aleš Herman, Ph.D. Organizace závodu se ujala agentura RAUL s mnohaletými zkušenostmi z podobných projektů (Jizerská 50, Primátorky, SkiTour nebo Běhej lesy).

Více informací naleznete na www.probehni.se nebo na facebookých stránkách projektu Probehni.se.

Zdroj: IKEM

Sdílejte článek

Doporučené

Zemřel profesor Miroslav Ryska

13. 12. 2022

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že v pondělí 12. prosince 2022 ve večerních hodinách zesnul náměstek ředitele pro vědu a výzkum ÚVN, vynikající…

Zemřel prof. MUDr. Zbyněk Píša, CSc.

15. 11. 2022

Česká kardiologická společnost se smutkem přijala zprávu, že nás 19. října 2022 ve věku nedožitých 99 let opustil pan profesor Zbyněk Píša.