Přeskočit na obsah

První operace na prvním hybridním sále v ČR

První katetrizační implantace srdečních chlopní v novém hybridním sále CKTCH, který je jediný svého druhu v České republice, se uskutečnily ve středu 24. června 2009. Dvěma pacientkám ve věku 80 a 83 let, byly implantovány biologické aortální chlopenní protézy přístupem přes srdeční hrot. Operace byla provedena na bijícím srdci a trvala dvě hodiny.

Časný pooperační průběh byl u obou nemocných bez komplikací. Obě ženy v důsledku zúžení aortální chlopně trpěly výraznou dušností, která omezovala jejich pohyb na několik kroků, přitom onemocnění jejich dalších orgánů prakticky vylučovala klasický chirurgický zákrok s použitím mimotělního krevního oběhu.

První transapikální implantace v Brně provedly společně týmy CKTCH a IKK FN Brno pod vedením kardiochirurgů
doc. MUDr. Petra Němce a prim. MUDr. Jiřího Ondráška. Obdobné výkony jsou plánovány na tento týden. Aortální chlopně, opět u vysoce rizikových nemocných, budou implantovat kardiologové MUDr. Petr Malík a MUDr. Petr Kala z malého řezu v třísle cestou stehenní tepny.

Jedinečnost hybridního sálu CKTCH, prvního plnohodnotného pracoviště svého druhu v České republice, spočívá  ve výhodách sjednocení prostředí a funkcí; v kombinaci špičkové kardio-angiografické zobrazovací jednotky a kardio-angiochirurgického operačního zázemí.

V případě komplikace intervenčního výkonu jej lze během pár desítek minut přeměnit v plně funkční kardiochirurgický operační sál. Celková cena včetně nových technologií byla 86 miliónů korun, z nichž 40 miliónů bylo poskytnuto ze státního rozpočtu. Sál byl slavnostně otevřen 12. března 2009.

CKTCH je druhým největším pracovištěm kardiovaskulární a transplantační medicíny v ČR. Uvedením hybridního sálu do plného provozu potvrzuje svůj význam a prestižní postavení v oboru.

Katetrizační implantace chlopenních protéz v ČR letos zahájily také v IKEM Praha a v Kardiocentru FN v Hradci Králové. Ve světě se provádí od roku 2002.

 

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Zemřel profesor Miroslav Ryska

13. 12. 2022

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že v pondělí 12. prosince 2022 ve večerních hodinách zesnul náměstek ředitele pro vědu a výzkum ÚVN, vynikající…

Zemřel prof. MUDr. Zbyněk Píša, CSc.

15. 11. 2022

Česká kardiologická společnost se smutkem přijala zprávu, že nás 19. října 2022 ve věku nedožitých 99 let opustil pan profesor Zbyněk Píša.