Přeskočit na obsah

Rakovina nejčastěji napadá kůži, prsa a trávicí trakt, ukázala aktuální data z VZP

Nejvíce přitom VZP vydala za nemocné s nádory trávicího traktu (3,08 miliardy Kč), nádory mízní a krvetvorné tkáně (2,97 miliardy) a nádory prsou (2,14 miliardy). Co se však týče počtu pacientů, nejvíce jich postihla rakovina kůže (více než 69 tisíc). Největší nárůst počtu nemocných se pak za poslední tři roky projevil u rakoviny štítné žlázy a žláz s vnitřní sekrecí (+10,43 %).

Následující tabulka přesně ukazuje, které orgány postihují nádory nejčastěji, kolik stojí léčba a jaký je trend v porovnání tří předchozích let. Uvedené počty pacientů přitom představují všechny nemocné, kteří byli v daném roce s rakovinou konkrétního orgánu léčeni, tedy nejen nově odhalené případy. Náklady jsou uvedeny v tisících korun.

Kde nejčastěji útočí rakovina (náklady v tis. Kč)

Pozn.:Součet pacientů ve všech uvedených skupinách neodpovídá celkovému počtu pacientů s libovolnou onkologickou diagnózou – někteří jsou totiž uvedeni ve více skupinách, protože u nich nemoc postihla více orgánů.

Při porovnání nákladů na léčbu za poslední tři roky je zřejmé, že rostou rychleji, než přibývá nemocných. To je dáno zvyšující se kvalitou péče, zejména příchodem stále nových a účinnějších léčivých přípravků. Růst nákladů by byl navíc ještě výrazně vyšší, kdyby VZP dlouhodobě netlačila na snižování cen léků. Během roku 2017 tak došlo například ke snížení úhrady u některých cytostatik. Pokud pojišťovna dokáže díky podobným případům ušetřit peníze za dnes již běžně podávané léky, může pak o to víc vynaložit na moderní přípravky, které se na trhu neustále objevují.

S dalším navýšením výdajů na léčbu pacientů s onkologickými diagnózami počítá VZP i v letošním roce. Podle předběžných odhadů by za rok 2018 mohly překročit 14,65 miliardy korun.

VZP se dlouhodobě zaměřuje na prevenci rakoviny i v nabídce benefitů pro své klienty. Těm nabízí například příspěvek až 2 500 korun na odvykání kouření nebo až 500 korun na vyšetření kožních znamének na melanom. Na sedmi specializovaných pracovištích v Česku pak mohou zájemci starší 35 let podstoupit i preventivní onkologické vyšetření, na které jim VZP přispěje částkou 2 500 korun. Mužům, kterým už bylo padesát, a ještě nedovršili 66 let věku, nabízí VZP také až 2 100 korun na preventivní vyšetření na rakovinu prostaty, které podstoupí ve vybraných urologických ordinacích.

 

 

Zdroj: MZ ČR

Sdílejte článek

Doporučené