Přeskočit na obsah

Rok 2017 v iIKEM: lékaři transplantovali historicky nejvyšší počet jater

Navíc IKEM opět překonal jeden ze svých rekordů – podařilo se transplantovat historicky nejvyšší počet jater a zároveň nová játra dostal historicky nejmladší pacient, teprve čtyřměsíční kojenec. IKEM se tak řadí mezi největší a nejvýkonnější transplantační centra nejen v České republice, ale také v Evropě.

Transplantační aktivita IKEM byla v uplynulém roce nadprůměrná, a to i díky úzké spolupráci se zdravotními pojišťovnami. „Rok 2017 znamenal pro Institut klinické a experimentální medicíny hned několik milníků, na které jsme právem pyšní. Pacientům jsme při 458 výkonech transplantovali 502 orgánů, čímž jsme jim zachránili nebo významně zkvalitnili život. Například na jaře naši lékaři transplantovali játra historicky nejmladšímu pacientovi a k závěru roku společně s kolegy z Vídně uskutečnili první mezistátní transplantační trojvýměnu ledvin od žijících dárců. Věřím, že podobné úspěchy nás čekají i letos. Rok 2018 se v IKEM ponese také ve znamení intenzivních příprav na největší investiční akci dvacetiletí – výstavbu pavilonů G1 a G2, která posune naše prostorové a kapacitní možnosti zase o kus dál,“ říká MUDr. Aleš Herman, Ph.D., ředitel IKEM.

Nejvíce se loni v IKEM transplantovaly ledviny a rekord padl u transplantací jater. „Naši chirurgové transplantovali celkem 252 ledvin, z čehož se ve 45 případech jednalo o ledvinu od žijícího dárce. V Transplantcentru IKEM se provádí naprostá většina transplantací od žijících dárců v ČR. V případě transplantací ledviny představuje IKEM jeden z největších evropských transplantačních programů,“ konstatuje přednosta Transplantcentra IKEM prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., a dodává: „V uplynulém roce jsme transplantovali slinivku břišní celkem 39 krát, 5 krát Langerhansovy ostrůvky a 1 krát jsme provedli multiviscerální transplantaci. Kolegové z kardiochirurgie pak úspěšně se 44 výkony pokračovali v programu transplantace srdce, který v IKEM funguje úspěšně již 34 let. Jen tento roční výčet ukazuje, že naše transplantační programy dosahují výjimečných výsledků. Navíc početní rekord zaznamenaly transplantace jater, které jsme v IKEM loni provedli celkem 156 krát.“

Program transplantace jater byl v IKEM zahájen v roce 1995. V současné době se zde nejčastěji transplantují játra dospělým, ale jako jediné centrum tuto operaci nabízí i dětem, které obvykle trpí vrozenou vadou žlučových cest, kde je dlouhodobé přežití příjemců 80 %, což zcela odpovídá evropskému standardu. „Naše klinika je jedinou v ČR, která nabízí kompletní spektrum možností transplantace jater od transplantace celých jater, části jater (rozdělení nebo menšení) až k transplantacím od žijícího dárce. Před dvaceti lety, v roce 1997, kdy byl tento program v začátcích, bylo provedeno 30 transplantací jater za rok, v roce 2011 to bylo 64. Za uplynulý rok jsme celkem provedli 156 transplantací jater, z toho bylo 18 u dětských pacientů. Oproti roku 2016 je to nárůst o 29 transplantací, tedy asi 20 % navíc. Za posledních 7 let se díky nově zavedeným metodám podařilo počty transplantací v IKEM téměř ztrojnásobit. Na jaře 2017 jsme transplantovali játra historicky nejmladšímu pacientovi, teprve 4 měsíčnímu kojenci. Naopak nejstarším příjemcem orgánu byl téměř 82letý pacient. Celkový počet transplantací v IKEM významně narostl za posledních 10 let. V roce 2008 bylo provedeno 293 transplantací břišních orgánů, v roce 2017 to bylo 458,“ říká přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM doc. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D. FRCS.

Transplantační aktivita IKEM by rozhodně nebyla tak úspěšná a na vysoké úrovni bez vzájemné spolupráce s lékaři z dárcovských nemocnic v regionech. Na nich stojí nejen správná indikace dárce orgánů, ale také mnohdy nelehká komunikace s pozůstalými. „Transplantace by v Česku nebyly bez dárcovského programu, tedy bez desítek dárcovských nemocnic a stovek jejich zaměstnanců. Proto je pro nás prioritní spolupráce s kolegy v regionech, protože bez jejich náročné práce a péče o dárce orgánů by naše transplantační programy nemohly fungovat. A za to jim patří velké poděkování. Jen díky nim bylo v regionu IKEM vloni odebrány orgány od 136 zemřelých dárců. Každý jeden z nich tak mohl pomoci až 10ti čekajícím pacientům,“ uzavírá vedoucí lékařka Oddělení odběru orgánů a transplantačních databází doc. MUDr. Eva Pokorná, CSc.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené