Přeskočit na obsah

Soud rozhodl ve prospěch LINETu

Společnost LINET, přední světový výrobce zdravotnické techniky, zaznamenala výrazný úspěch v boji s plagiátory. Městský soud v Praze vydal předběžné opatření ve sporu, v němž LINET žaluje  českou společnost Proma Reha pro porušení svých průmyslových práv.

V  kauze jde o nedovolené kopírování lůžka LINETu, zejména některých designově výrazných prvků – především postranic. Soud tímto předběžným opatřením společnosti Proma Reha nařídil, aby se zdržela užívání okopírovaných postranic, konkrétně při nabízení, prodeji, uvádění na trh, distribuci a vývozu tohoto lůžka.

Stejně razantně hodlá LINET postupovat i proti autorům napodobenin ve Španělsku. Pokud tamní společnost vyrábějící kopie výrobků z LINETu nebude reagovat na výzvu, aby zastavila obchodní aktivity s plagiáty, hodlá český výrobce řešit neúnosnou situaci u soudu.

„S nelegálními kopiemi našich výrobků se setkáváme v mnoha zemích. V některých, jako je například Čína nebo Írán, je téměř nemožné proti pirátům zakročit. Ve vyspělém prostředí Evropské unie se nám teď podařilo v boji s plagiátory i díky našemu propracovanému právnímu zajištění učinit první významné kroky,“ uvedl Tomáš Kolář, marketingový ředitel společnosti LINET.

V Česku i ve Španělsku vyzval LINET výrobce kopií k zastavení výroby a prodeje okopírovaných lůžek. V Česku tento výrobce nereagoval, proto LINET prostřednictvím advokátní kanceláře Vyroubal Krajhanzl Školout podal návrh na nařízení předběžného opatření a podává žalobu, v níž bude požadovat nejen definitivní zastavení distribuce kopií a stažení nelegálních výrobků, ale i náhradu škod a ušlého zisku.

„Na základě nařízení předběžného opatření je ale žalovaná společnost Proma Reha už nyní nucena respektovat zákaz užívání okopírovaných postranic na svém lůžku při prodeji až do té doby, než bude vydáno pravomocné soudní rozhodnutí,“ vysvětlil JUDr. Miroslav Kupka, patentový zástupce LINETu.

Zatímco samotné soudní spory bývají časově náročné, tzv. institut předběžného opatření zavazuje soudy rozhodnout o návrhu předběžného opatření v relativně krátké časové lhůtě – do sedmi dnů od doručení návrhu soudu. Navíc přitom může navrhovatel dosáhnout zákazu kopírované výrobky nabízet a prodávat.

Od doručení usnesení o nařízení předběžného opatření účastníkům řízení je navíc takové rozhodnutí závazné, samotné odvolání proti předběžnému opatření nemá ve vztahu k nařízené povinnosti odkladný účinek. LINET do vlastního vývoje investuje miliony ročně, díky nim trh se zdravotnickou technikou zásobuje kreativními výrobky s inovativními funkcemi, které navíc respektují nejpřísnější bezpečností parametry.

Zajištění ochrany duševního vlastnictví proto patří v LINETu k nejvýznamnějším prioritám. V boji proti kopírování spolupracuje s třemi patentovými kancelářemi a používá dostupné právní prostředky – má zajištěnou ochranu korporátního designu, patentovaná konstrukční řešení a používá ochranné známky a průmyslové vzory.

LINET patří v oboru nemocničních lůžek mezi čtyři největší společnosti na světě a firma je výjimečná množstvím inovací a vysokou dynamikou růstu. Ročně se v závodě v Želevčicích u Slaného vyrobí desítky tisíc lůžek, dále pak široký sortiment matrací, pacientských stolků a zdravotnického nábytku. Dceřiné společnosti působí ve Francii, Velké Británii, Itálii, Švédsku, Španělsku, USA a Číně. Konsolidované výnosy skupiny LINET v obchodním roce 2008/09 přesáhly 2,07 miliardy korun.

 

Zdroj: LINET

Sdílejte článek

Doporučené