Přeskočit na obsah

Spermie, vajíčka a embrya mohou volně cestovat

Od nového roku zavedla EU nová přísnější pravidla dovozu reprodukčních buněk do členských zemí, a tato evropská legislativa tak téměř ochromila českou reprodukční medicínu. Jedinou klinikou, které se dosud povedlo nově zbudovanou bariéru překonat, je Reprofit v Brně a Ostravě. Získal totiž speciální povolení k dovozu a vývozu biologického materiálu.

„Pro léčbu neplodnosti za námi jezdí stovky pacientek ze zemí, které nepatří do EU. Jsme jediní v republice, kdo bude díky povolení hladce pokračovat v léčbě neplodnosti u zahraničních párů,“ říká MUDr. Štěpán Machač, PhD. z ostravské kliniky Reprofit a dále vysvětluje: „Když se například Američanka českého původu letos rozhodne, že zkusí léčit svoji neplodnost v ČR a její partner již má zamražené spermie u svého původního amerického lékaře, je takřka nemožné převézt tyto zamražené spermie do České republiky. V případech, kdy je zahraniční partner například po úraze nebo náročné onkologické léčbě, mají pacientky, které podstupují umělé oplodnění v ČR zkrátka smůlu.“ Získat povolení bylo velmi složité, klinika musela prokázat kvalitu a slučitelnost s vybavením zahraničních klinik, garantovat bezpečnost buněk. „V tuzemsku je vůbec první, které se něco takového podařilo, a proces je tak komplikovaný, že nelze předpokládat udělení více než 5 licencí v celé republice,“ doplňuje Jonáš Vokřál, ředitel klinik Reprofit.

Povolení se aktuálně dotkne přibližně 100 pacientek Reprofitu, například z Austrálie, Izraele, USA, Švýcarska, potažmo z Velké Británie. Nejedná se pouze o cizinky, ale také o Češky pracující v zahraničí. Podle MUDr. Machače je otevření kliniky, co se dovozu a vývozu týče, v souladu s celosvětovým medicínským trendem, kdy budou za pacienty v budoucnu cestovat jenom tkáně.

Zdroj: Klinika Reprofit International

Sdílejte článek

Doporučené