Přeskočit na obsah

Státní ústav pro kontrolu léčiv opravil chybu v nové verzi SMS

SÚKL takto reagoval na připomínky lékárníků k nutnosti přepisovat při výdeji léků do počítače 12místný kód složený z čísel a písmen. Ačkoliv byla úprava intenzivně testována a žádný problém nebyl zaznamenán, při přechodu k ostré verzi došlo v ojedinělých případech k záměně identifikátoru zakódovaného v QR kódu. SÚKL již technickou chybu odstranil a generování QR kódu z SMS funguje. Identifikátor uvedený přímo v těle SMS byl ve všech případech správný. Výdeje léku na eRecept tato skutečnost nijak neohrozila.

SMS zpráva je jedním ze způsobů, jak doručit pacientovi identifikátor eReceptu. V srpnu bylo takových zpráv odesláno přes 300 tisíc. Pro lékárníky to však znamená, že kód obsažený ve zprávě musí ručně přepsat do počítače. Od září si pacient může v chytrém telefonu s připojením na internet zobrazit QR kód eReceptu, který lékárník sejme čtečkou. Vyhledání léku v centrálním úložišti se tak pro lékárníky výrazně zjednoduší.

Dne 3. a dopoledne 4. září zaznamenal SÚKL v jednotlivých případech problém s načítáním identifikátoru eReceptu z QR kódu z odkazu v SMS a záměnu identifikátoru uloženého v QR kódu. SÚKL je informován o pěti takových případech. Ihned po upozornění z terénu SÚKL nasadil novou verzi stránky pro generování QR kódu, která eliminovala prozatím zjištěná rizika. Dnes po poledni se již neobjevil žádný případ záměny kódu.

Z důvodu usnadnění procesu načítání identifikátoru eReceptu v lékárnách byla 3. září spuštěna nová verze SMS zpráv pro doručování identifikátoru receptu. Po kliknutí na tento odkaz obsažený ve zprávě se v mobilním telefonu pacienta zobrazí QR kód a doba platnosti eReceptu. Podmínkou je chytrý telefon s připojením na internet.

ČLnK nabízí aplikaci na převod identifikátoru na čárový kód
Česká lékárnická komora (ČLnK) vytvořila aplikaci pro převádění SMS identifikátorů eReceptů do čárového kódu. Chce tak ušetřit čas nejen samotných lékárníků při výdeji léčivých přípravků, ale i pacientů. Ruční přepisování 12místných SMS kombinací je totiž zdlouhavé a v praxi s sebou nese i spoustu dalších problémů. ČLnK nechalo převaděč kódů vložit do své stávající aplikace Lékárny v ČR, která je bezplatně ke stažení. Po jejím stažení do telefonu již není potřeba internetového připojení, takže aplikace při vyzvednutí léčivých přípravků v lékárně zbytečně neodčerpává data.
Upgrade aplikace Lékárny v ČR zatím funguje pro telefony se systémem Android, ale ČLnK v brzké době chystá i spuštění pro iOS. Velkou výhodou této aplikace je, že pacientům při vyzvednutí léků zbytečně nečerpá data. Pacient si jednou stáhne aplikaci Lékárny v ČR a při vyzvednutí léků v lékárně se už nemusí znovu k internetu připojovat. Nebude nutné ani každý kód stahovat znovu a listovat v SMS zprávách. Navíc si ke každému receptu může udělat poznámku a má tak k dispozici knihovnu a historii svých léků,“ uvádí k novému upgradu aplikace Lékárny v ČR PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK.
Pacientům, kteří si léky vyzvedávali pomocí SMS identifikátoru eReceptu v průběhu včerejšího a dnešního dne, doporučuje ČLnK kontrolu vyzvednutých léků. „Upozorňujeme pacienty i lékárníky, že QR kód generovaný z SMS může odkazovat na eRecept, který pacientovi nepatří. Toto se neděje, pokud je přímo zadán 12místný alfanumerický kód. Lékárníkům doporučujeme důkladnější kontrolu identity pacienta a jeho medikace, aby nedošlo k záměně a výdeji léčivého přípravku, který byl určen zcela jinému pacientovi. Pacientům, kteří si léky vyzvedávali léky pomocí SMS identifikátoru eReceptu v průběhu včerejšího a dnešního dne, doporučujeme kontrolu vyzvednutých léků,“ varuje Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK.

Zdroj: SÚKL + ČLnK

Sdílejte článek

Doporučené