Přeskočit na obsah

Světový den ledvin už popáté

Mezinárodní federace nadací pro nemoci ledvin (International Federation of Kidney Foundations) a Mezinárodní nefrologická společnost (International Society of Nephro-logy) vyhlásily letos již popáté druhý čtvrtek v měsíci březnu (11. března 2010) Světovým dnem ledvin. Cílem akce je zvýšit informovanost zdravotníků a zejména laické veřejnosti o nemocech ledvin, možnostech jejich časného záchytu, prevence a léčby. V letošním roce je hlavní pozornost zaměřena na vztah mezi chronickým onemocněním ledvin a diabetem. V České republice je Světový den ledvin letos organizován společně Českou nadací pro nemoci ledvin a Českou nefrologickou společností.

 

Významně sníženou filtrační funkci ledvin má 5 % obyvatel České republiky. Tito nemocní mají zvýšené riziko onemocnění srdce a cév (infarktu myokardu, srdečního selhání, cévní mozkové příhody, ischemické choroby dolních končetin) a jsou ohroženi i selháním ledvin, které vyžaduje náhradu jejich funkce dialýzou či transplantací. Těmito metodami se u nás sice léčí jen méně než 0,1% obyvatel, náklady na tuto léčbu však představují několik procent celkových nákladů na zdravotní péči. Navíc platí, že většina pacientů s chronickým onemocněním ledvin se do fáze chronického selhání ledvin nedostane, neboť umírají předčasně na kardiovaskulární onemocnění.

Relativně málo je známo, že nejčastější příčinou chronického selhání ledvin je diabetes mellitus - celosvětově způsobuje jako primární příčina 20 – 40 % selhání ledvin, která pak musejí být léčena náhradou renální funkce. S rostoucím věkem populace a zvyšujícím se počtem diabetiků proto počty dialyzovaných pacientů a náklady na jejich léčbu nepochybně porostou.

Onemocnění ledvin přitom zůstává až u poloviny pacientů s diabetem nediagnostikováno, a jen méně než 10 % diabetiků si je vědomo rizika chronického onemocnění ledvin. Časná diagnóza onemocnění ledvin u diabetiků je přitom snadná - opírá se o průkaz mikroalbuminurie, event. v kombinaci s vyšetřením sérového kreatininu a výpočtem filtrační funkce ledvin – a léčba prokázaného diabetického onemocnění ledvin může výrazně zpomalit progresi onemocnění a riziko vývoje renálního selhání. Mezi nejvýznamnější opatření u pacientů s diabetickým onemocněním ledvin patří optimální kontrola diabetu, kontrola zvýšeného krevního tlaku (optimálně s použitím léků, které ovlivňují systém renin-angiotensin) a kontrola krevních tuků, zejména cholesterolu. Tato léčba navíc u pacientů s diabetickým onemocněním ledvin významně snižuje i vysoké riziko onemocnění srdce a cév a jejich komplikací.

S těmito i dalšími fakty seznámili 10. ledna na tiskové konferenci novináře představitelé České nadace pro nemoci ledvin prof. MUDr. V. Monhart, CSc. a prof. MUDr. V. Tesař, DrSc., představitelé České nefrologické společnosti doc. MUDr. R. Ryšavá, CSc. a prof. MUDr. O. Viklický, CSc. a představitel České diabetologické společnosti prof. MUDr. M. Kvapil, CSc. O den později, tedy 11. března, pak mohli zájemci podstoupit v Praze a dalších městech screeningové vyšetření ledvin (vyšetření moči a sérového kraetininu jako parametru funkce ledvin) a měření krevního tlaku.

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené