Přeskočit na obsah

ÚOHS nechápe nenahraditelnost léků

Vyjádření PharmDr. Lubomíra Chudoby, prezidenta České lékárnické komory (ČLnK) k článku: Trh s léky je totéž, co trh s rohlíky, zveřejněném dne 10. září 2019 v titulu Medical Tribune

Prezident České lékárnické komory reaguje na vydaný článek Trh s léky je totéž, co trh s rohlíky a rozhovor s 1. místopředsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže JUDr. Hynkem Bromem, šéfem sekce hospodářské soutěže.

„Rozhovor potvrdil, to co ČLnK ví už dávno – ÚOHS není v případě léčivých přípravků schopen účinně definovat trh. Nechápe podstatu (ne)nahraditelnosti léčivých přípravků a interpretuje ji tak, že poskytuje ochranu zneužívání dominantního postavení dodavatelů léků, které nahradit nelze. ÚOHS nechápe, že léky jsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění a všichni pacienti mají nárok na rovný přístup k hrazené péči, když součástí rovného přístupu je i právo na to, zaplatit doplatek za částečně hrazený lék ve stejné výši, ať už pacient žije v Praze vedle velké lékárny, nebo na venkově, kde je doplatek vyšší o sta i tisíce korun a lék za lacinější nahradit nelze. Místopředseda ÚOHS se vyjadřuje k otázkám, které do ochrany hospodářské soutěže nespadají a kterým zjevně nerozumí (např. odsouzení povinnosti distributorů dodat lék do lékárny do dvou dnů s odůvodněním, že distributor nemá aktuální seznam osob oprávněných k výdeji) a vykazuje zjevnou náklonnost k návrhům MZd, které vzbuzují pochybnosti a je o nich zřejmé jen to, že budou vyhovovat zájmům některých výrobců léků (emergentní systém). S neschopností rozlišovat mezi léky a rohlíky by se pan místopředseda měl raději vyjadřovat k potravinářství,“ komentuje zveřejněný článek PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK.

Zdroj: Česká lékárnická komora

Sdílejte článek

Doporučené