Přeskočit na obsah

ÚOHS nechápe nenahraditelnost léků

Vyjádření PharmDr. Lubomíra Chudoby, prezidenta České lékárnické komory (ČLnK) k článku: Trh s léky je totéž, co trh s rohlíky, zveřejněném dne 10. září 2019 v titulu Medical Tribune

Prezident České lékárnické komory reaguje na vydaný článek Trh s léky je totéž, co trh s rohlíky a rozhovor s 1. místopředsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže JUDr. Hynkem Bromem, šéfem sekce hospodářské soutěže.

„Rozhovor potvrdil, to co ČLnK ví už dávno – ÚOHS není v případě léčivých přípravků schopen účinně definovat trh. Nechápe podstatu (ne)nahraditelnosti léčivých přípravků a interpretuje ji tak, že poskytuje ochranu zneužívání dominantního postavení dodavatelů léků, které nahradit nelze. ÚOHS nechápe, že léky jsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění a všichni pacienti mají nárok na rovný přístup k hrazené péči, když součástí rovného přístupu je i právo na to, zaplatit doplatek za částečně hrazený lék ve stejné výši, ať už pacient žije v Praze vedle velké lékárny, nebo na venkově, kde je doplatek vyšší o sta i tisíce korun a lék za lacinější nahradit nelze. Místopředseda ÚOHS se vyjadřuje k otázkám, které do ochrany hospodářské soutěže nespadají a kterým zjevně nerozumí (např. odsouzení povinnosti distributorů dodat lék do lékárny do dvou dnů s odůvodněním, že distributor nemá aktuální seznam osob oprávněných k výdeji) a vykazuje zjevnou náklonnost k návrhům MZd, které vzbuzují pochybnosti a je o nich zřejmé jen to, že budou vyhovovat zájmům některých výrobců léků (emergentní systém). S neschopností rozlišovat mezi léky a rohlíky by se pan místopředseda měl raději vyjadřovat k potravinářství,“ komentuje zveřejněný článek PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK.

Zdroj: Česká lékárnická komora

Sdílejte článek

Doporučené

Zemřel profesor Miroslav Ryska

13. 12. 2022

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že v pondělí 12. prosince 2022 ve večerních hodinách zesnul náměstek ředitele pro vědu a výzkum ÚVN, vynikající…

Zemřel prof. MUDr. Zbyněk Píša, CSc.

15. 11. 2022

Česká kardiologická společnost se smutkem přijala zprávu, že nás 19. října 2022 ve věku nedožitých 99 let opustil pan profesor Zbyněk Píša.