Přeskočit na obsah

Úspěch české robotické cévní chirurgie na Dálném východě

Oba operační zákroky byly součástí mezinárodní konference zaměřené na problematiku cévních operací, na níž český tým prezentoval úspěchy české robotické cévní chirurgie a předvedl účastníkům kongresu, jak operovat cévy pomocí nejmodernějšího modelu robota Da Vinci SI-HD. „Obě poměrně náročné operace byly úspěšné a proběhly bez komplikací. Zdejší lékaři mají o tento typ výkonů zájem, protože jde o miniinvazivní zákrok, který je mnohem levnější než například endovaskulární chirurgie,“ uvedl primář Štádler. Doplnil, že nejmodernější typ robota da Vinci má kromě jiného i dvě ovládací konzole, což znamená, že se na určitých operacích mohou podílet současně dva chirurgové. Svůj význam to má i pro školení robotických chirurgů.

Tým operoval v Novosibirsku dva muže ve věku 64 a 70 let. První z nich měl uzavřené pánevní tepny. Chirurgové proto vytvořili pomocí cévní protézy bypass. Starší nemocný měl velkou aortální výduť (průměr 10 centimetrů), a proto mu nahradili postiženou břišní aortu cévní protézou. Ačkoliv oba muži trpěli ještě dalšími chorobami, jako je například vysoký tlak, závažné srdeční a plicní onemocnění, přesto se při operaci nevyskytly žádné větší problémy. Zákroky trvaly 3,5 až 4 hodiny.

Robotickou cévní operativou se Nemocnice Na Homolce zařadila mezi přední světová pracoviště tohoto druhu. Je mezinárodním školícím centrem. Do dnešního dne se za posledních sedm let, co se zde touto problematikou chirurgové zabývají, uskutečnilo 290 roboticky asistovaných cévních operací. Ve srovnání se světem to představuje nejvíc výkonů tohoto typu uskutečněných na jednom pracovišti, přitom některé z nich se zde konaly ve světové premiéře. Většinou chirurgové operovali pomocí robota břišní aortu a pánevní tepny.

Petr Štádler školí lékaře v roboticky asistovaných cévních operacích v Evropě i v zámoří včetně USA. Je předsedou podvýboru pro robotickou cévní chirurgii americké společnosti pro miniinvazivní robotiku (Minimally Invasive Robotic Association) se sídlem v Los Angeles a čestným členem Polské chirurgické společnosti. V dubnu 2012 provedl vůbec první robotické cévní operace v Indii v prestižní nemocnici Sir Ganga Ram Hospital v New Delhi, vyučoval postupy roboticky asistovaných operací cév i v USA, Polsku, Rusku, Jižní Koreji a aktuálně se připravuje na spolupráci s kolegy ve Velké Británii. Americká Společnost pro klinickou cévní chirurgii (SCVS) ocenila práci doc. Štádlera na letošním březnovém výročním Sympóziu cévní chirurgie v Miami mezinárodní cenou.

 

Zdroj: Nemocnice Na Homolce

Sdílejte článek

Doporučené