Přeskočit na obsah

V motolské nemocnici vzniká výzkumné centrum EPIREC

Inovativní poznatky, na jejichž zpracování se podílejí i odborníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT, zkvalitní a zefektivní péči o pacienty.

Epilepsie je nejčastější chronické onemocnění mozku. V České republice má aktivní epilepsii jeden člověk ze 125. Každý rok přibývá přibližně 5000 nových případů, tj. denně je stanovena diagnóza epilepsie u 14 lidí.

Obrovský technologický rozvoj nanotechnologií, zobrazovacích metod, molekulárně biologických metod i umělé inteligence nabízí jedinečné možnosti nejen k odhalení příčin nemoci, ale i pro vývoj diagnostických nástrojů a účinnějších postupů k vyléčení epilepsie.

Cílem nového výzkumného centra EPIREC je jak experimentální translační výzkum epilepsie v laboratořích, tak klinická diagnostika a léčba nezvladatelných epilepsií. „Rychlý přenos špičkového medicínského výzkumu do klinické praxe přináší pacientům s epilepsií perspektivu kvalitního života,“ říká předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. Centrum podle ní proto naplňuje vize vědecké platformy Strategie AV21.

„Spolupráce s centrem EPIREC nám umožní dále rozvíjet tradiční a velmi úspěšný směr výzkumu našeho ústavu, kterým je oblast epilepsie především u dětských pacientů,“ podotýká Jan Kopecký, ředitel Fyziologického ústavu Akademie věd ČR.

Kvalitní život bez záchvatů

Klíčová je úzká součinnost multioborových týmů. „Tato spolupráce umožňuje efektivně zohlednit základní mechanismy epilepsie u konkrétního pacienta – včetně těch, u nichž záchvaty přes veškerou snahu při farmakologické léčbě přetrvávají. Naší vizí je kvalitní život bez záchvatů,“ vysvětluje Miloslav Ludvík, ředitel Fakultní nemocnice v Motole.

Unikátní je i propojení největší české nemocnice a tří špičkových vzdělávacích a vědeckých institucí – Univerzity Karlovy, ČVUT a Akademie věd ČR. „S centrem EPIREC vzniká výzkumná skupina respektovaná na mezinárodní úrovni. Zároveň se nám otevírá i možnost účastnit se mezinárodních konsorcií pro testování inovativních léčebných postupů,“ dodává Vladimír Komárek, děkan 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

S centrem EPIREC spolupracují dvě desítky lékařů a vědců. Tým zahrnuje experimentální a klinické epileptology, radiology, patology, molekulární biology, matematiky, bioinženýry, biochemiky, farmakology a celou řadu dalších specializací. Důležitou součástí jsou také odborníci na zpracování dat z Fakulty elektrotechnické ČVUT.

V rámci vědecko-výzkumné činnosti členové EPIREC spolupracují s předními výzkumnými a klinickými pracovišti, např. s Oxfordskou univerzitou, University College London, Univerzitou v Miami, Janelia Research Campus, Univerzitou v Curychu, Univerzitou v Miláně a řadou dalších. Podílí se na množství národních, evropských a mezinárodních projektů a působí ve vedení mezinárodních vědeckých organizací.

Zdroj: AV ČR

Sdílejte článek

Doporučené

Zemřel profesor Miroslav Ryska

13. 12. 2022

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že v pondělí 12. prosince 2022 ve večerních hodinách zesnul náměstek ředitele pro vědu a výzkum ÚVN, vynikající…

Zemřel prof. MUDr. Zbyněk Píša, CSc.

15. 11. 2022

Česká kardiologická společnost se smutkem přijala zprávu, že nás 19. října 2022 ve věku nedožitých 99 let opustil pan profesor Zbyněk Píša.