Přeskočit na obsah

V říjnu uplyne 30 let od první úspěšné transplantace pupečníkové krve

Před 30 lety byl do pařížské nemocnice Saint-Louis přijat Matthew Farrow, 5 letý chlapec s vrozeným selháním kostní dřeně – Fanconiho anémií. Po letech výzkumů a příprav bylo vše připraveno k historicky první transplantaci pupečníkové krve. Ještě před porodem, který proběhl v únoru 1988 v USA, Marilyn Pollack ověřila, že sestra pacienta bude vhodným dárcem, a Hal Broxmeyer, americký vědec, vyvinul techniku odběru, zamrazení a uchovávání pupečníkové krve. Francouzský tým pod vedením Eliane Gluckman rozpracoval přesný postup pro léčbu včetně transplantace pupečníkové krve.

Přes řadu komplikací, které by vydaly na celou knihu, se pupečníkovou krev podařilo úspěšně přepravit do Evropy, kde byla 8. října 1988 podána pacientovi. Během dalších týdnů došlo k obnově krvetvorby a vymizení nemoci. První transplantace pupečníkové krve byla obrovským úspěchem moderní medíny, který by bez intenzivní spolupráce mezinárodního týmu nebyl možný. Od tohoto historického okamžiku bylo celosvětově provedeno více než 30 tisíc transplantací pupečníkové krve.

Matthew Farrow se díky transplantaci pupečníkové krve uzdravil, žije plnohodnotný život a spolu se svou manželkou vychovává syna. Rozhovor s Mattem Farrowem lze shlédnout na webových stránkách nadace Parents Guide to Cord Blood: https://parentsguidecordblood.org/en/news/interview-matt-farrow-recipient-worlds-1st-cord-blood-transplant.

Zdroj: ČSRM ČLS JEP

Sdílejte článek

Doporučené