Přeskočit na obsah

Za rok platnosti tzv. protikuřáckého zákona vykonali středočeští hygienici již 1 199 kontrol

Od začátku platnosti zákona do 30. dubna letošního roku vykonali středočeští hygienici 1 199 kontrol jeho dodržování, z toho 89 kontrol proběhlo v rámci společné kontrolní akce Policie ČR a dalších dozorových orgánů nazvané HAD („Hazard, Alkohol, Děti“). Děje se tak v rámci kontrolního plánu, ale také jako reakce na podněty spotřebitelů. Zjištěno bylo 55 závad, za které středočeští hygienici udělili 48 sankcí ve výši 88 600 Kč.

„Mezi nejčastější závady, které zjišťujeme, patří nedostatky ve značení provozoven, tedy že u vstupu chybí viditelná grafická značka Kouření zakázáno a potom viditelné texty zákazu prodeje tabákových výrobků alkoholu osobám mladším 18 let. Na dalším místě je pak porušování povinnosti provozovatele vyzvat osoby, které zákaz kouření porušují, aby v tomto jednání nepokračovali,“ přibližuje ředitelka KHS Jarmila Rážová.

Provozovatelé chybují také při prodeji cigaret a tabákových výrobků v automatech – ty často nejsou zajištěny tak, aby si z nich výrobky nemohli kupovat osoby mladší 18 let.

„Od začátku platnosti zákona jsme se ale nesetkali s většími pochybeními, zejména vyvařující restaurace ho vesměs dodržují a nemají s ním problém. Také od zákazníků máme veskrze pozitivní ohlasy, zákaz kouření v restauracích vítají,“ uzavírá Jarmila Rážová.

Zdroj: KHS

Sdílejte článek

Doporučené

Zemřel profesor Miroslav Ryska

13. 12. 2022

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že v pondělí 12. prosince 2022 ve večerních hodinách zesnul náměstek ředitele pro vědu a výzkum ÚVN, vynikající…