Kampaň Buď cool a nehul poběží celý červen

Už 37 let je z iniciativy Světové zdravotnické organizace (WHO) 31. květen Světovým dnem bez tabáku. Letos při této příležitosti v České republice startuje osvětová kampaň Buď cool a nehul. Jedná se již o druhý ročník akce, která cílí na prevenci a pomoc lidem, kteří chtějí přestat kouřit. Organizátorem je spolek pacientů s karcinomem plic Šance pro plíce, z. s.
Kampaň, která poběží od konce května až do 30. června, byla oficiálně zahájena na půdě Poslanecké sněmovny PČR tiskovou konferencí, nad níž převzala záštitu předsedkyně PS Markéta Pekarová Adamová.
Kouření je hlavním rizikovým faktorem karcinomu plic a Ilona Mančíková, předsedkyně spolku Šance pro plíce, z. s., který kampaň organizuje, uvedla, že 80 až 85 procent pacientů s karcinomem plic jsou kuřáci. Petra Adámková, předsedkyně výboru spolku Hlas onkologických pacientů, z. s., dodala, že kouření zvyšuje riziko i dalších malignit, včetně zhoubných nádorů dutiny ústní, hrtanu, jícnu, močového měchýře a pankreatu. Zároveň je kouření jedním z hlavních faktorů vedoucích ke kardiovaskulárním onemocněním, jako je infarkt myokardu, cévní mozková příhoda nebo ischemická choroba srdeční. „Data ze zemí, kde se zavedl zákaz kouření ve veřejných prostorách, ukazují výrazný pokles infarktů myokardu, a to i u pasivních kuřáků,“ doplnila MUDr. Kamila Zvolská ze Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku.
Problémem však není jen klasická cigareta. Podle dat z roku 2023 užívalo 33 procent Čechů starších 15 let nikotinové produkty nebo jejich alternativy. Mezi mladými ve věku 15 až 24 let jde o více než polovinu, přičemž téměř třetina kouří denně. „Může se zdát, že alternativy cigaret, u nichž nedochází k hoření, jsou zdravější. Ve skutečnosti zatím vůbec nevíme, jaká dlouhodobá rizika jsou s pravidelným přijímáním vysokých dávek nikotinu spojena,“ zdůraznila MUDr. Zvolská.
Prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková z Fakultní Thomayerovy nemocnice upozornila i na to, že kouření jde často ruku v ruce s užíváním alkoholu. To vede k násobení zdravotního rizika, obě závislosti by proto měly být intervenovány současně. Připomněla také, že v České republice již čtvrtým rokem běží program časné detekce karcinomu plic u rizikových osob ve věku 55 až 74 let, které kouřily 20 krabičkoroků. „Česká republika má tento program jako jedna z mála zemí a ukazuje se, že tento screening má potenciál podchytit i další závažná onemocnění, například idiopatickou plicní fibrózu nebo kalcifikace koronárních tepen.“ Marcela Koudelková z Národního screeningového centra ÚZIS doplnila, že na screening zvou praktičtí lékaři, ale mohou ho nabídnout i pneumologové, pokud k nim rizikoví nemocní docházejí.
MUDr. Zdenka Němečková Crnkvenjaš, předsedkyně zdravotního výboru Poslanecké sněmovny, na tiskové konferenci zdůraznila, že ač byla v minulosti přijata některá legislativní opatření (např. zákaz kouření na veřejnosti, zákaz nikotinových sáčků, vyšší zdanění tabákových výrobků), je třeba v úsili pokračovat. Cestu ale nevidí v přílišných restrikcích, které by se ostatně daly obcházet, ale především v edukaci, pozitivní motivaci a nabízení dobrých příkladů mladým. Prof. Koziar Vašáková nicméně doporučuje větší přísnost směrem k výrobcům: „Výroba a prodej tabákových výrobků by se měly přestat vyplácet, měly by se stát finančně neatraktivními.“
Dýchám, tedy jsem
Kampaň Buď cool a nehul odstartuje 30. května hlavní veřejnou akcí Dýchám, tedy jsem. V OC Novo Plaza na Praze 4 budou probíhat aktivity pro veřejnost, jako je spirometrie, měření oxidu uhelnatého ve vydechovaném vzduchu, odborné konzultace a poradenství s lékaři FTN Praha a odborníky z Centra pro léčbu závislosti na tabáku. Na své si přijdou i děti, pro které bude přichystána zóna Šetři své plíce.
Během měsíční kampaně pak bude možné na webu a sociálních sítích spolku Šance pro plíce, z. s., sledovat rozhovory s odborníky a příběhy bývalých kůřáků, k dispozici budou tipy na odvykání kouření a dechová cvičení.