Přeskočit na obsah

ČR se řadí v péči o děti i matky mezi nejvyspělejší země

Zdravotní péče poskytovaná v České republice novorozencům i matkám z veřejného zdravotního pojištění představuje i při současných ekonomických možnostech zdravotnictví a zdravotních pojišťoven v porovnání se světem nadstandard. Úmrtnost dětí před porodem a krátce po něm i mateřská úmrtnost řadí Česko na světovou špičku. ČTK to řekl předseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) ve světě zemře ročně při porodu nebo během těhotenství půl milionu žen a deset milionů dětí se nedožije pěti let. WHO proto zvolila ústředním mottem Světového dne zdraví, který připadá na 7. dubna, výzvu Važme si každé matky, každého dítěte.

V ČR se až do roku 1995 nejvíce dětí narodilo ženám ve věku od 20 do 24 let. Posledních deset let se matkami nejčastěji stávají ženy ve věku do 25 do 29 let. Průměrný věk matek při narození prvního dítěte loni dosáhl 26,5 roku. Zvyšuje se i plodnost žen ve věku nad 30 i 40 let. Podle lékařů však stárnutí těhotných žen zvyšuje počet zdravotních komplikací, s nimiž se nastávající maminky setkávají.

Podle Antonína Pařízka z pražské porodnice U Apolináře téměř třetina českých žen má v těhotenství nějaké zdravotní problémy, které je přivedou do specializovaných poraden. Je to důsledek toho, že mnoho žen otěhotní v době, kdy již nejsou zcela zdravé. Dvořák uvedl, že přesun mateřství na pozdější dobu sice zvyšuje počet těhotných, které mají nějaké interní onemocnění, ale naštěstí se tím nesnižuje počet zdravě narozených dětí.

Vyšší věk však zvyšuje riziko chromozomálních vad dětí. Možnosti moderní diagnostiky jsou natolik dokonalé, že lze odchylky zjistit již v době gravidity. Pokud má plod závažnou vadu neslučitelnou se životem, musí se žena rozhodnout, zda chce, nebo nechce těhotenství ukončit.

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky v roce 2003 v ČR 79 procent rodiček netrpělo zdravotními obtížemi, které je přivedly do nemocnice nebo si vyžádaly hospitalizaci na dobu kratší než jeden týden. V Česku narůstá podíl dětí narozených císařským řezem. V roce 2003 jich bylo 16 procent. Mezi ženami nad 35 let rodila císařským řezem každá čtvrtá. V mezinárodním srovnání patří ČR v Evropě mezi země s nižším počtem císařských řezů. V Německu, Rakousku, Maďarsku a Portugalsku se tímto způsobem narodila v té době více než pětina dětí.

O zdraví plodu svědčí dostatečná porodní váha novorozence. Za nízkou se považuje hmotnost menší než 2500 gramů. V původních zemích Evropské unie i v ČR se v průměru rodí šest procent dětí s nižší váhou. Očkování dětí je v Česku na jedné z nejlepších úrovní v Evropě.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…