Přeskočit na obsah

Hasiči: navýšení platů bohužel nečekáme

Průměrný plat hasiče 

Hasiči mají v tomto roce průměrný plat 33 895,- Kč.  V tomto je  nepřetržitý směnný provozu po dobu 24 hod., obsluhy operačních středisek v dvanáctihodinové službě, denní příslužby pondělí-pátek 5 x 7,5 hod. Příplatky za svátek, noc, směnnost, dělenou službu hasiči nepobírají, jsou součástí tarifu.
 
Nástupní plat hasiče
 
Nástupní plat činí zhruba 20 000 Kč dle tarifní stupně podle započtené praxe
 


Příplatky

Pouze za vedení (omezený počet příslušníků), osobní příplatek (za trvale dobré pracovní výsledky - omezený počet příslušníků za riziko § 120 téhož zákona všichni hasiči v ČR jsou paradoxně v II. skupině rizika (nižší s rozpětím 1000 až 4000. Kč) oproti příslušníků Policie ČR jejíž příslušníci v přímém výkonu služby jsou v I. sk. rizika s příplatkem 1000 až 6000 korun.
 
Limity počtu hodin přesčasové práce
 
Limit práce přesčas neexistuje, výkonný hasič stráví měsíčně bez přesčasů na
pracovišti 240 až 264 hod. tj. 10 či 11 směn včetně pracovní pohotovosti na pracovišti.
 
Benefity
 
Jediným benefitem je poskytnutí stravy (stravenky) většinou v hodnotě 60 Kč s účastí zaměstnavatele, FKSP a pracovníka.
 
Výslužné
 
Příslušník který odejde minimálně po šesti letech, má nárok na odchodné ve výši dvojnásobku až šestinásobku hrubého služebního příjmu. Po 15 letech služby má nárok na výsluhový příspěvek ve výši 20 procent hrubého služebního příjmu zvyšující se postupně podle počtu odsloužených let na odchodné až ve výši 50 procent hrubého služebního příjmu, kterého dosahuje po 30 letech služby u Hasičského záchranného sboru.

Boj o platy
 
Schválením státního rozpočtu na r. 2010 ve výši r. 2009 hasiči "přišli" zhruba o 600 korun za měsíc. Navýšení se nechystá určitě a podle prvních slov vyjednávačům nové trojkoalice se chystá snížení prostředků na platy zaměstnancům organizací napojených na státní rozpočet o
10 % a podle programu TOP 09 chystá tato strana mimo jiné návrh zdanění výsluhových náležitostí.

(šf), www.tribune.cz

 

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Platy rostou i přes změnu tabulek

17. 1. 2022

Podle předsedkyně odborů nemocnice většinou našly peníze na vyšší platy i pro sanitáře a zaměstnance nezdravotnických profesí.