Přeskočit na obsah

Hejtman Martínek kritizuje transformaci nemocnic, ODS ji brání

    Pardubice - Hejtman Pardubického kraje (ČSSD) Radko Martínek obvinil předchozí vedení kraje, že převodem nemocnic z příspěvkových organizací na akciové společnosti vystavilo zdravotnická zařízení hrozbě bankrotu. Všechny nemocnice v předchozích letech končily ve ztrátách, jejichž celková výše se v některých případech blíží základnímu jmění. Bývalý krajský radní pro zdravotnictví Josef Janeček (ODS) namítá, že způsob transformace je naopak pro zdravotnické subjekty bezpečný.

    Celková ztráta všech nemocnic za rok 2007 včetně započtení odpisů činila 206 milionů korun, vloni více než 127 milionů korun. Po převodu na akciové společnosti v říjnu 2007 kraj všem ředitelům stanovil pro rok 2008 snížení ztrát o desítky procent, ve většině případů byly výsledky lepší. Přesto zatím nemocnice stále zůstávají v červených číslech a kromě Chrudimské nemocnice by tomu tak mělo být i v letošním roce. 

Martínek tvrdí, že transformace byla provedena chybně a nemělo k ní vůbec dojít. "Nemocnice mají nízký základní kapitál a při útoku věřitelů by jim hrozila insolvence. U příspěvkových organizací by nebezpečí krachu odvracel přímo kraj," uvedl Martínek. Jako příklady ohrožených nemocnic uvedl zařízení v Chrudimi a Ústí nad Orlicí. Ty mají základní jmění 32,2 a 85,3 milionu korun. 

    Janeček se brání, že s přeměnou na obchodní společnosti souhlasili i tehdejší zástupci sociální demokracie a nízké základní jmění má své opodstatnění. "Kraj si záměrně ponechal ve svém vlastnictví veškerý nemovitý majetek nemocnic, aby v případě problémů nebyl ohrožen. Tím je ochráněn proti případným rizikům," řekl ČTK Janeček. 

    Podle vedoucí odboru zdravotnictví Pardubického kraje Aleny Slováčkové vylepšovala výsledky dřívějších příspěvkových organizací možnost neuplatňovat odpisy majetku, pokud byly ve ztrátách, což akciové společnosti nemohou. Jejich hospodaření účetně zhoršuje navíc nutnost odepisovat po dobu čtyř let majetek převzatý od příspěvkových organizací. V případě, že se výsledky od odpisů očistí, jsou všechny nemocnice v zisku, minulý rok celkově ve výši přes 37 milionů korun. Pro letošek kraj nemocnicím naplánoval další snížení ztrát, chrudimská by měla hospodařit s vyrovnanou bilancí. Tím by se zvýšily i "očištěné" ukazatele, a to na celkový zisk více než 96 milionů korun.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…