Přeskočit na obsah

Hellerová: Vyšší platy by se měly týkat i ostatních zdravotníků

Ministerstvo zdravotnictví navýší příjmy zdravotníkům v zařízeních, které přímo řídí. Více peněz by však  podle ministerstva měli dostat také zdravotníci z ostatních nemocnic, a to díky navýšením úhrad od pojišťoven. „Čísla ukazují, že když dojde k navýšení v přímo řízených organizacích, sledují tuto změnu také akciové společnosti, protože nechtějí o své zdravotníky přijít. Záleží pak na individuálním přístupu pojišťoven k daným zdravotnickým zařízením. Nicméně je důležité, že finanční prostředky na kompenzaci mají zdravotní pojišťovny připraveny,“ říká v rozhovoru pro Medical Tribune náměstkyně ministryně zdravotnictví pro zdravotní péči MUDr. Markéta Hellerová. 

Na základě čeho došla vláda k navýšení platů právě zdravotním sestrám ve státních nemocnicích právě o 15 procent?

Tento měsíc vláda schválila navýšení platových tarifů všem pracovníkům ve státní sféře o 3,5 procenta. My navrhujeme pro všechny zdravotnické pracovníky ještě zvláštní příplatek o dalších 3,5 procent tarifních platů, takže by od července všichni zdravotníci měli navýšený plat o 7 procent. Všeobecných sester a porodních asistentek se bude týkat připravovaná změna katalogu prací, která je všechny posouvá o jednu platovou třídu výš, to znamená navýšení o dalších 8 procent. Pro zdravotní sestry ve státem řízených zdravotnických zařízeních činí toto navýšení o 15 procent oproti původnímu stavu. 

Jakým způsobem budou zajištěny peníze od plátců péče? 

Ministerstvo jednalo se zdravotními pojišťovnami právě s ohledem na rezervy, které pojišťovny mají a s odhledem na připravovaná protikrizová opatření, aby došlo k navýšení plateb od zdravotních pojišťoven zejména lůžkovému sektoru, kde by tato změna měla být nejvíce zohledněna. Má jít o navýšení celkem o jednu miliardu, a to v druhé polovině tohoto roku. 

Jak může plátce takto zvýhodnit pouze přímo řízená zdravotnická zařízení?

Samozřejmě to může udělat, protože má možnost zohledňovat finanční situaci individuálně. A on k tomu nemusí přistupit pouze v případě přímo řízených organizací, ale i tam kde reálně dojde k navýšení platů. Čísla ukazují, že když dojde k navýšení v přímo řízených organizacích, sledují tuto změnu také akciové společnosti, protože nechtějí o své zdravotníky přijít. Záleží pak na individuálním přístupu pojišťoven k daným zdravotnickým zařízením. Nicméně je důležité, že finanční prostředky na kompenzaci mají zdravotní pojišťovny připraveny. I plátci péče by si měli ohlídat, aby nemocnice, které zvýší platy svým zdravotníkům, měly podle toho úhrady upraveny.  

Další připravovanou změnou z dílny ministerstva jsou chystané kombinované studijní programy pro praktické sestry. Zatím zdravotnický asistent nemůže studovat v kombinovaném programu na všeobecnou sestru. Odkdy tomu bude jinak?

To je věc, kterou budeme muset během měsíce až dvou měsíců připravit. Jednáme s vysokými školami, se kterými spolupracujeme na přípravě. Chceme, aby nejdéle od září byly kombinované programy pro absolventy středních zdravotnických škol otevřeny. První ročník studia oboru nazvaného praktická sestra by měl být zahájen ve školním roce 2010 - 2 011. Nicméně ten zákon má přechodné ustanovení, které říká, že stávající dnešní zdravotničtí asistenti se stanou praktickými sestrami. Takže v praxi všichni, co jsou už zdravotnickými asistenty, nebo kteří budou v září nastupovat, se stejně stanou praktickými sestrami. 

Nevadí název praktická sestra praktickým lékařům? Neberou tento název jako poněkud dehonestující, protože zde je slovo „praktická“ vyjádřením určité nižší úrovně vzdělání oproti všeobecné sestře.  

Já ty informace nemám, že by jim to vadilo. A myslím, že obecně odborná veřejnost chce zpátky sestru. 
 

(lon), www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…