Přeskočit na obsah

Jak lidé pod vlivem alkoholu ovlivňují práci nemocnic

Moderátor (Zuzana Kopuletá):
Jak takoví lidé komplikují práce nemocnice a kolik peněz je tak zbytečně vyplýtváno, tomu se budou věnovat dnešní Otázky a odpovědi. Jejich nerušený poslech přeje Zuzana Kopuletá. No a na úvod dejme slovo Petru Nestrojilovi zástupci přednosty Kliniky úrazové chirurgie.

Host (Petr Nestrojil, zástupce přednosty Kliniky úrazové chirurgie):
Jak vyplývá z těch statistik, procentuelní zastoupení opilých řidičů je kolem 3,5 % a jistě jsou to úrazy, kterým se dá předejít, ale bohužel prevence je tady neúčinná, takže neustále řízení pod vlivem alkoholu, ať to jsou motorkáři, ať to jsou automobilisté trvá a ti pacienti samozřejmě způsobují mimo jiné zranění nejen sobě, ale i těm spolujezdcům, které mají v tom automobilu anebo na té motorce. Přes ten urgentní příjem, či příjem, když se přijímají těžcí pacienti s těžkým poraněním vlastně je tam před 800 pacientů, z čehož je asi 43 pacientů pod vlivem alkoholu, pouze řidičů.

Zuzana Kopuletá:
Ostatních opilců cyklistů, vyznavačů různých adrenalinových sportů či kutilů je pak zhruba další stovka. Ti nejen že způsobili úraz sami sobě nebo někomu ve svém okolí, ale ještě komplikují práci lékařů a co je asi vůbec nejpodstatnější, přijdou na víc peněz než zraněný střízlivý člověk.

Petr Nestrojil:
To je bohužel kámen úrazu - chyba v komunikaci, protože alkohol vlastně ovlivní činnost mozkové kůry a centrálního systému, tak vlastně ten pacient není soudný v tom, aby posoudil svůj zdravotní stav, aby popsal všecko co ho trápí, co ho bolí. Naopak při vyšší opilosti vlastně on nekomunikuje, takže je to jakoby stav bezvědomí, a proto musí projet ty komplexní vyšetření tak, jako by ten pacient byl v bezvědomí, bez komunikace a naopak ti pacienti někteří, když simulují, snaží se zapřít, že pili alkohol, zmenšují svoje příznaky, které nás vedou ke zjištění poranění a úrazů a to všecko je vlastně nedůstojné v tom, že my toho pacienta musíme brát jako těžce poraněného. Čili banální úraz vlastně může být vyšetřen jako těžký úraz.

Zuzana Kopuletá:
Statistika pak také prozrazuje, kolik zbytečných vyšetření lékaři takto provedou.

Petr Nestrojil:
Asi jedna třetina z nich by podléhala vyšetřování jakoby těžkým úrazům a 70 % těch pacientů by naopak mělo lehké poranění, které by mělo jít správně přes nízkodokladový příjem, ale musíme udělat kompletní vyšetření jako při težkém úrazu.

Zuzana Kopuletá:
Převedeno do řeči peněz, jen za letošní prázdniny opilci, kteří skončili ve Fakultní nemocnici Brno a musela jim být preventivně udělána drahá vyšetření, připravili zdravotní pojišťovny zcela zbytečně o více než milion dvě stě tisíc korun. Podle přednosty Kliniky úrazové chirurgie Michala Maška ale lékaře popuzuje nejen takové plýtvání.


Host (Michal Mašek, přednosta Kliniky úrazové chirurgie):
Vytváří neklid na ambulanci a nedovolí ostatním spolupacientům se vyspat, protože tam dělají alotrije a nejsme schopni je zklidnit a ti ostatní pacienti jsou samozřejmě nemocní a snáší to velice nelibě a nepřispívá to k pověsti nemocnici, ani k zdravotnímu režimu, až po ty nejtěžší, kteří vůbec nekomunikují a to považujeme za strašnou, zbytečnou práci a ubírá nám to čas a síly pro ty ostatní, kteří si tu práci zaslouží a nezpůsobí si to vlastní vinou.

Zuzana Kopuletá:
Nejhorší ovšem je, že ani při všech vynaložených nákladech a maximálním nasazení lékařů někdy už nejde lidem pomoci. Primář Nestrojil uvádí jeden příklad za všechny.

Petr Nestrojil:
Případ odstrašující, který se stal je to asi 6 týdnů v Černé Hoře, kdy cyklista s 0,8 promile trefil do nákladního auta, do kamionu, bez helmy, bohužel jeho stav byl velice těžký - závažné poranění hlavy a mozku s tím, že vlastně ten stav nebyl slučitelný s životem a bohužel se nám ho na tom urgentu nepovedlo zachránit.

Zuzana Kopuletá:
A kolik tedy za prázdniny bylo takových případů s koncem nejhorším? Kupodivu odpověď přednosty Maška není jednoznačná.

Michal Mašek:
Ta statistika je trošičku hůře rozluštitelná, poněvadž statistika úmrtí na oddělení urgentního příjmu, tzn., to jsou pacienti, kteří jdou ze sanitky na Jednotku intenzivní péče, kde na nich pracuje a už se vlastně započalo kříšení během transportu se do té statistiky nepočítají. To je dáno kvalitou transportní služby, záchranné služby, která prostě dokáže dnes divy oproti stavu a situaci před deseti, před patnácti lety. Čili když se vezme statistika po těch 24 hodinách, tzn., to jsou už tzv. hospitalizovaní, tak my tam máme v letošním létě 4 úmrtí jako taková, což odpovídá průměru, ale musíme si uvědomit, že celá řada občanů umírá posléze v jiných zařízeních a mluvím o hospitalizaci, která je v tomto zařízení tedy ve Fakultní nemocnici Brno, my nejsme schopni postihnout, když pacienta přeložíme potom do nemocnice podle bydliště, jaký je jeho další osud, protože nemáme o něm informace.

Zuzana Kopuletá:
Statistika urgentního příjmu ve Fakultní nemocnici Brno pak prozrazuje také to, kdo je tam nejčastěji přívážen. Vedou samozřejmě dopravní nehody. Přednosta Kliniky úrazové chirurgie Michal Mašek doplnil podrobnosti.

Michal Mašek:
Asi nejtěžší úrazy v létě jsou motorkáři, a potom tzv. adrenalinové sporty, tzn., paraglidig apod. Spíše nás mrzí to, že celá řada těch úrazů je zcela zbytečná včetně trvalých následků pro pacienta, včetně sociální zátěže pro společnost, protože by se jim dalo předejít důslednou prevencí, kontrolou alkoholu, dobrým technickým stavem vozidla, výběrem vozovky apod. Myslím si, že tady ještě hodně dlužíme našim občanům v té výukové části, aby skutečně si nehráli na závodiště na okresních vozovkách.

Zuzana Kopuletá:
Primář Nestrojil pak kritizuje hlavně cyklisty, z nichž mnozí na jedné straně přeceňují své síly a přitom na straně druhé nejsou schopni dodržet nejzákladnější pravidla ochrany.

Petr Nestrojil:
Jezdí terénem, který je pro ně nesjídný, a tam samozřejmě přeceňují své možnosti a podceňují ten terén a tady vlastně z toho pramení veškeré ty těžké úrazy na tom kole a jistě je to zásluhou ochranných pomůcek. Na kole ta helma, byť to je 5 cm polystryrenu před hlavou zachrání hlavně poranění hlavy a 50 % pádů na kole je přes řídítka na hlavu a do kotrmelce.

Zuzana Kopuletá:
To se samozřejmě ale týká už všech, nikoli jen zraněných pod vlivem alkoholu. Přesto ještě jedna zajímavost z čísel shromážděných na urgentním příjmu Fakultní nemocnice Brno stojí za pozornost a o souvislosti mezi pitím alkoholu a úrazy jednoznačně vypovídá. Nejvíce úrazů se stává v sobotu a mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. Z Fakultní nemocnice Brno Zuzana Kopuletá, Český rozhlas Brno.

Zdroj: Český rozhlas Brno

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…