Přeskočit na obsah

Jsem gravidní. A vrchní mě nutí odejít na neschopenku

Odpovídá Mgr. David Řezníček.

Podle z.č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění se dočasnou pracovní neschopností rozumí stav, který pro poruchu zdraví nebo jiné v tomto zákoně uvedené důvody neumožňuje pojištěnci vykonávat dosavadní pojištěnou činnost. Dočasná pracovní neschopnost začíná dnem, v němž ji ošetřující lékař zjistil. O vzniku a ukončování rozhoduje ošetřující lékař pojištěnce.

Nastoupení na pracovní neschopnost Vám tedy v žádném případě nemůže nařídit zaměstnavatel, a to ani na základě vnitřní směrnice ústavu. O pracovní neschopnosti může ve vašem případě rozhodnout pouze ošetřující lékař, a to jedině tehdy tehdy, jestliže vyšetřením zjistí, že Vám Váš zdravotní stav nedovoluje vykonávat dosavadní pojištěnou činnost.

Zvláštní úpravu práv a povinností týkajících se zaměstnávání těhotných žen, zejména s ohledem na potřebu jejich zvýšené ochrany a specifické potřeby obsahuje Zákoník práce hned na několika místech.

Předně je zaměstnavatel povinen převést těhotnou zaměstnankyni na jinou práci, pokud vykonává práci, kterou nesmějí být tyto zaměstnankyně zaměstnávány nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství. Koná-li těhotná zaměstnankyně práci, která je těhotným zaměstnankyním zakázána nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, je zaměstnavatel povinen převést ji dočasně na práci, která je pro ni vhodná a při níž může dosahovat stejného výdělku jako na dosavadní práci. Dle výslovného zákonného ustanovení zaměstnankyně nesmějí být zaměstnávány pracemi, které ohrožují jejich mateřství. Vyhláška č. 288/2003 stanoví okruh prací, které těhotné zaměstnankyně nesmí vykonávat. Doporučujeme tedy nahlédnout do této vyhlášky a porovnat, zda Vámi vykonávavná práce nesplňuje některé ze zde uvedených kritérií. Nejsou nám známy konkrétní okolnosti, za kterých práci vykonáváte, ale je možné, že ve Vašem případě by se mohlo jednat např. o práci při rotaci směn v intervalech delších než jeden pracovní týden, která je zařazena do třetí kategorie prací dle psychické zátěže, a proto by zde mohl existovat zákonný zákaz výkonu této práce.

Dosahuje-li zaměstnankyně při práci, na niž byla převedena, bez svého zavinění nižšího výdělku než na dosavadní práci, poskytuje se jí na vyrovnání tohoto rozdílu vyrovnávací příspěvek podle zvláštního právního předpisu – zákona o nemocenském pojištění.

Pokud tedy vykonáváte práci, která by ohrožovala Vaše mateřství, je zaměstnavatel povinen převést Vás na jinou práci. Pokud Vás na jinou práci nepřevede a přestane Vám práci přidělovat, porušuje tím svou povinnost stanovenou §38, jde o překážku v práci na straně zaměstnavatele a po tuto dobu Vám náleží náhrada mzdy ve výši průměrné mzdy.

Zaměstnavatel je dále povinen vyhovět žádosti na převedení na denní práci zaměstnankyně, která vykonává práci v noci. Nebrání-li tomu vážné provozní důvody, je zaměstnavatel rovněž povinen vyhovět žádosti těhotné záměstnankyně o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu týdenní pracovní doby.

www.akreznicek.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené